přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC Fight Night 126

Ohlédnutí za UFC Fight Night 126

přečteno: 621×
25.02.2018 v 00:04 | Autor: Caidel
diskuse: 1×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Turnaj UFC Fight Night 126: Cowboy vs. Medeiros se konal v neděli 18. února ve Frank Erwin Center v Austinu ve státě Texas. Šlo o třetí UFC turnaj pořádaný v Austinu a UFC se sem vrátilo poprvé od listopadu 2014. Fanoušků dorazilo 10 502 a na vstupném zaplatili 794 tisíc dolarů. Sledovanost na Fox Sports 1 byla 893 tisíc diváků, předzápasy udělaly 675 tisíc.

Na turnaji debutovali celkem čtyři borci, dva zvítězili, dva prohráli. V sedmi zápasech vítězili favorité, ve čtyřech outsideři a jeden zápas (ten hlavní) měl vyrovnané šance. Turnaj komentovalo duo Jimmy Smithy a Brendan Fitzgerald (poprvé spolu) a v publiku pobavil především Nate Diaz, který si před kamerami málem zapálil špeka. Zajímavá statistická perlička: Na turnaji se představilo celkem devět borců kteří si někdy v minulosti prošli organizací LFA - a sedm z nich na tomto turnaji vítězilo (a tři dostali bonusy). Turnaj celkově dost povedený - bylo dost atraktivních zápasů a řada finišů, takže to rozhodně moc nenudilo. 

A teď již k zápasům.

V tom hlavním se střetli veterán Donald Cerrone (33-10 MMA, 20-7 UFC), držitel mnoha, zejména těch „dlouhověkostních“ rekordů s poslední dobou výtečně bojujícím Yancy Medeirosem (15-5 MMA, 6-5 UFC) z Havaje. Šlo tu především o to, zda je Cerrone i po nejhorší sérii ve své kariéře, tedy po třech porážkách, stále schopen operovat ve světové špičce, jak už tak dlouho dělá. A nakonec se ukázalo, že ano. Po výborném akčním prvním kole to tam Cerronemu v závěru padlo, Medeirose načal - a nakonec dorazil pouhé dvě vteřiny před koncem prvního kola. Cerrone se tak vrací do TOP 10 jako devítka, i Medeiros se ale zvládl udržet v TOP 20 přesně na dvacáté pozici - Cerrone pochopitelně navýšil nebo dorovnal řadu různých rekordů, viz sekce statistiky níže. Oba borci k sobě byli nesmírně uctiví před, během i po zápase, jak ostatně dokazuje i objímání po podařených výměnách a to, že Medeiros šel po zápase sklonit poklonu Cerroneho babičce které ho i políbila - v celkem zábavném momentu kde se projevila relativní UFC nezkušenost komentátorského dua Smith vs. Fitzgerald, neboť oba spekulovali, že jde o Cerroneho matku - přičemž je dobře známou skutečností, že Cerroneho vždy doprovází právě jeho babička. Medeiros se později v žertu sháněl po rozhodčím Mario Yamasakim (prý kde je, když ho zrovna potřebujete), protože Yamasaki je známý spíše pozdějšími stopkami (viz nedávná kauza) a asi by z toho Medeirose nechal vyváznout do druhého kola. Cerrone přiznal že měl ze zápasů kvůli sérii porážek obrovské nervy, ve velteru má teď ale bialnci 5-3 i když ideálně by si prý přál divizi 165 liber. Teď ho k dalšímu fightu vyzval Santiago Ponzinibbio. Medeiros šel podobně jako Cerrone nedávno do velteru a tohle zde byla jeho první prohra, bilanci ve velteru má 3-1. K návratu do lehké by ho ale prý donutil snad už jen plat na úrovni Conora McGregora. 

Co-main eventem byl zápas v těžké váze: Derrick Lewis (19-5-1 MMA, 10-3 UFC) proti Marcinu Tyburovi (16-4 MMA, 3-3 UFC). První dvě kola to byla taková místy podivná válenice (Lewis dokonce naznačoval, že byl Tybura možná něčím mázlý), ale Lewis se tentokrát prý poprvé skutečně seriózně připravoval, co se fyzičky týče (i když Lewis má takový specifický smysl pro humor, že nikdy nevíte jestli si vymýšlí, nebo mluví vážně) a šetřil síly. Podle vlastního vyjádření byl ve třetím kole ještě čerstvý (i když vizuálně to vypadalo jako vždycky), což se mu vyplatilo - v třetím spustil svá obávaná kladiva a vypnul Tyburu v půlce kola. Lewis si tak připsal další knockout (v čemž je specialista), bonus večera a posunul se na světovou osmičku. V budoucnu by ho prý zajímaly hlavně fighty s Ngannouem, Blaydesem nebo Werdumem. Bohužel si ale asi zlomil ruku (rentgen potvrzený zatím nemá, ale má jí napuchlou, protože hned na začátku fightu Tyburovi trefil loket) - diváky ale potěšil tradičně veselým pozápasovým rozhovorem kde naznačoval, že si dá čtvrté kolo se svou ženou :) (alá Brock Lesnar). Tybura asi nebude šampionský materiál, ale svou pozici v TOP 20 si rozhodně zasloužil, jde o solidního borce. 

James Vick (13-1 MMA, 9-1 UFC) před domácím publikem celkem pohodově nabodoval dvě kola proti Fracinsco Trinaldovi (22-5 MMA, 12-5 UFC) s výjimkou jedné napínavé gilotiny. V třetím už to ale sehrál hodně na jistotu (také protože měl vykloubený malíček), takže z toho nakonec bylo jen vítězství 3x 29-28. Což je pro Vicka trochu problém - v tuto chvíli má jednu z vůbec nejlepších UFC bilancí, tzn. 9-1 a je světovou šestnáctkou se čtyřmi výhrami v řadě, soupeři se mu ale hodně vyhýbají a Vick se dlouhodbě nemůže dostat do povědomí fanoušků. Podobný výkon tomu ale až tolik nepomohl. Vick po zápase kritizoval jmenovitě Chiesu, Leeho a Gaethjeho že se mu vyhýbají - a bude prý muset holt jít o level výš k Fergusonovi nebo Nurmagomedovi. Trinaldo je na tom do jisté míry podobně, teď ale klesl na světovou dvacítku a vzhledem k tomu, že už je mu 39 let, k titulovému zápasu už se asi nikdy nedostane.

Překvapením turnaje se bezesporu stal nováček Curtis Millender (15-3 MMA, 1-0 UFC). Ten ve své UFC premiéře dostal nezáviděnýhodný úkol popasovat se s veteránem Thiago Alvesem (22-12 MMA, 14-9 UFC) - a úkolu se zhostil na jedničku. Millender tam neustále něco posílal a Alves se vlastně dvě kola vůbec nedostal do hry - než ho Millender zmateného načapal parádním kolenem a uspal ho nadobro za což hned v prvním UFC fightu inkasoval bonus za výkon večera. Millender poskočil o celkem 47 míst a začne v UFC jako světová třiatřicítka. Má teď sedm výher v řadě - a všechny stopky v kariéře KO. Mlillender po turnaji vyzval několik lépe postavených soupeřů (bohužel jsem někam zašantročil článek v kterém tak učinil), ale poté přišel i s nečekanou odbočkou - výzvou proti Mickey Gallovi (což je dost pod jeho momentální level). Zatímco Cerrone svou veteránskou prověrku zvládl, Alves v ní totálně pohořel. Má teď bilanci jen 1-3 v posledních čtyřech a co je nejhorší, na tomto turnaji vypadal hrozně bezradně. 

Zápasem večera se stala veselá přestřelka mezi Brandonem Davisem (9-3 MMA, 1-1 UFC) a debutujícím Stevenem Petersonem (16-7 MMA, 0-1 UFC). Davis byl jasně lepší (30-27, 30-26, 29-28), ale Peterson prokázal i přes slušné krvácení obrovské srdce a odolnost a vydržel nesmysl - hlavně to koleno na úplném konci fightu po kterém bruslil jak drak, ale přesto to nějak záhadně ustál. Oba si odnesou pěkný bonus - a to měl původně Peterson jít proti Humberto Bandenayovi který ale nedostal víza. Byl to také zápas který nejvíc zamával žebříčkem. Vítězný Davis je nyní #139, poskočil o 62 míst a stává se skokanem turnaje, Peterson je #243, pohoršil si o šedesát a je padákem turnaje. Pro Davise to byl mimochodem druhý UFC fight během 30 dní. 

Hlavní startovku otevíral zápas Sage Northcutta (10-2 MMA, 5-2 UFC) proti Thibaultu Goutimu (12-4 MMA, 1-4 UFC). Snaha markentigově prosazovat Northcutta zřejmě nese své ovoce, protože turnaj měl průměrnou sledovanost 893 tisíc diváků, ale maximálka 1,078 milionu nebyla dosažena během hlavního zápasu večera, ale během Northcuttova otvíráku. Ten nakonec Northcutt vyhrál 3x 29-28, ale bylo to poněkud nepřesvědčivé a diskutabilní: 13/19 velkých MMA serverů to nabodovalo pro Goutiho. Northcutt byl jasně lepší v postoji (přestřílel Gouitiho 125-30 na údery), Gouti zase bodoval čtyřmi z pěti porazů (Northcuttovi se povedl jen jeden z devíti pokusů) a Gouti i Northcutta několikrát docela rozhodil. Gouti tak prohrál poprvé v kariéře na body - a Northcutt je prozměnu nejmladší UFC fighter který v UFC dosáhl na pět výher. Sage si pochopitelně myslí, že si výhru zasloužil, ale chce přestat tolik spoléhat na své fyzické dispozice a pořádně zamakat na technice - chce se prý stát nejvštěstrannějším bojovníkem v současné MMA. Nyní je světovou #104. Gouti #152. Northcutta po turnaji opravdu super-uctivým a slušným způsobem vyzval Marc Diakiese. 

Carlos Diego Ferreira (13-2 MMA, 4-2 UFC) se vracel po dvouleté pauze kvůli dopingovému trestu - s kterým se doteď nesmířil a který považuje za velmi nespravedlivý. A proti Jaredu Gordonovi (14-2 MMA, 2-1 UFC) vypadal skvěle. Zcela Gordona zničit mu nezabralo ani dvě minuty, konec přišel když se Ferreirovi na zemi podařilo zachytit Gordonovu ruku za zády a pak už ho mohl beztrestně mlátit do obličeje. Atypický chvat je prý jeho specialitou a je to něco, co si prý hodně vypiloval když ve svém gymu trénuje pohraničníky (kteří kroucení ruky za zády používají). Bohužel ta výhra má i pomyslnou šmouhu - Ferreira za ty dvě minuty stihl Gordona taky dvakrát nakopnout do rozkroku (pochopitelně beztrestně, jak už to tak bývá) a je otázka, jak moc tím Gordona rozhodil. Ferreira se teď do světových žebříčků vrací jako jednačtyřicítka a obě jeho kariérní KO přišly v UFC. Gordon má obě porážky v kariéře KO. 

Velmi pěkný debut zaznamenal Geoff Neal (9-2 MMA, 1-0 UFC). Ten zvládl Briana Camozziho (bratra ex-UFC fightera Chrise Camozziho) (7-5 MMA, 0-3 UFC) za necelé tři minuty když ho dostal specifickým škrcením (něco mezi RNC a buldogem). Neal tak přichází do UFC jako světová stodvanáctka a vyhrál submisí teprve podruhé v kariéře. Zajímavější je, že na účtě měl prý před tímto zápasem 50 dolarů a per diem platby k turnaji použil na zaplacení nájmu. Bonus ale bohužel nedostal, takže se z finančních problémů ještě asi nevyhrabe. Camozzi v UFC i napotřetí neúspěšný a asi bude končit. Submisí prohrál poprvé v kariéře, ale i tak je nejhorším borcem turnaje - v žebířčku je až #328.

V souboji Sanchezů v muší váze zvítězil Roberto Sanchez (8-1 MMA, 1-1 UFC) který odškrtil Jobyho Sancheze (11-3 MMA, 1-2 UFC) za minutu padesát. Roberto tak poskočil o pěkných devětačtyřicet míst na post světové třicet dvojky, Joby Sanchez neúspěšný v UFC návratu v rámci druhého turnusu. Roberto Sanchez (který jinak dělá hodnotitele rizik v pojištovně) prý ale rozhodně nehodlá seknout s prací - a naopak chce současně pracovat i trénovat. 

Další důležitou výhru si v UFC připsala Lucie Pudilová (8-2 MMA, 2-1 UFC) v souboji se Sarah Moras (5-3 MMA, 2-2 UFC). Lucie nakonec vyhrála po hodně napínavém zápase 2x 29-28, 29-27, ale kvůli ochotě chodit do velmi nebezpečného high guardu Sarah to bylo místy napínavé vlastně až moc (různá škrcení, páky apod.). Lucie jasně dominovala v postoji, na zemi to ale bylo celkově dost problematické a proto byla trochu škoda, že se do takového souboje se Sarah vůbec pouštěla (protože to nutné nebylo). Lucii hodně pomohlo postavení od rozhodčího v závěru prvního kola když okamžitě zaútočila na Sarah, srazila jí k zemi a zřejmě kolo otočila. Každopádně je teď světovou jedenáctkou a přestřílela Sarah o 32 podstatných zásahů. V UFC má Lucie zatím obě výhry na body, Sarah ještě v kariéře nikdo neukončil a je teď světovou dvacítkou. Pro angličtináře malý bonus: Pozápasový rozhovor Pudilové ve kterém je celkem jasně vidět a slyšet že to Lucie v komunikaci s novináři nebude mít úplně jednoduché, protože se toho opravdu hodně ztrácí v překladu (a lecos nového se zase objevuje) :) Zápas to ale jinak byl parádní a byla slušná šance, že by to mohlo dostat zápas večera - Lucie se tedy během tří zápasů v UFC stala dost známou značkou pro atraktivní akční zápasy. 

Alex Morono (14-4 MMA, 3-1 UFC), největší favorit celé startovky si podle očekávání hladce poradil se stárnoucím Joshem Burkmanem (28-17 MMA, 6-12 UFC) za dvě minuty a nějaké drobné - nejprve ho načal údery a pak ukončil gilotinou. Burkman je tak majitelem možná i nejhorší UFC bilance a je opravdu obrovskou záhadou, co v tuto chvíli v UFC stále dělá. Prohrál teď pět zápasů v řadě (nejhorší sérka kariéry) a v rámci aktuálního UFC turnusu má bilanci 1-7 a 1NC (a ten no contest byl reálně taky prohra). Víc proher než Burkman (12) v historii UFC nabral jen Jeremy Stephens (13), jenže ten operuje na daleko vyšší úrovni a dodává k tomu odpovídající počet výher. Morono je teď světovou třiapadesátkou a vyzval k zápasu dalšího veterána, Diego Sancheze (Burkman pro něj prý byl kdysi vzor, tak si chce dát další legendu), Burkman je teď #314, ale už opravdu nemá moc smysl, aby pokračoval v kariéře - údery už mu prostě nedělají dobře. 

Startovku otevíral zápas neporaženého Oskara Piechoty (11-0 MMA, 2-0 UFC) a debutujícího Tima Williamse (15-4 MMA, 0-1 UFC). Piechota ho knockoutoval za necelé dvě minuty, ale stejně se svým výkonem nebyl příliš spokojen - prý začal moc pomalu. To tedy úplně nevím, čemu by říkal začít rychle :) Piechota #55, Williams #119 s tím, že všechny čtyři porážky kariéry utrpěl stopkou. 

 

Zajímavé statistiky:

 • Návštěvnost: 10 502. Vybrané vstupné: 794 tisíc dolarů. Sledovanost na Fox Sports 1: 893 tisíc. Předzápasy: 675 tisíc.

 • Sázkoví favorité: 7-4. Debutanti 2-2. 12 zápasů, zápasový čas: 1:37:45.

 • Pozápasové bonusy: Brandon Davis a Steven Peterson (zápas večera), Derrick Lewis (KO), Curtis Millender (KO)

 • Cerrone si připsal dvacátou UFC výhru a dorovnal tím rekord Bispinga a St-Pierrea. V UFC/WEC/Pride/Strikeforce má Cerrone výher už 26, víc jen Wanderlei Silva (27).

 • Ve velteru má teď Cerrone bilanci 5-3, Medeiros který se přesunul stejně jako Cerrone klesá na 3-1. Medeiros má 4/5 prohry stopkou. 

 • V UFC má Cerrone 14 stopek. Dorovnal tím rekord Belforta a Andersona Silvy. V UFC/WEC jich má 18 a drží rekord. V rámci čtyř velkých organizací mají víc jen Wanderlei Silva (20) a CroCop (21).

 • Cerrone má v UFC 17 knockdownů - dorovnal Jeremy Stephense a jsou hned za rekordem Andersona Silvy (18). Během tohoto fightu si připsal tři knockdowny. Uvidíme zda Stephens navýší tenhle víkend.

 • Cerrone drží UFC rekord v lowkicích: 315 zásahů. 

 • Derrick Lewis má 17/19 výher v kariéře KO. V UFC 9/10. Těch 9 KO si připsal od roku 2014 a je v tomto období největším knockoutérem v UFC. 

 • V těžké váze je Lewis s celkovými knockouty druhý (s Arlovskim) za Velasquezem (10).

 • Marcin Tybura utrpěl obě stopky v kariéře KO. 

 • Millender má nyní sedm výher v řadě (přitom předtím prohrál tři ze čtyř zápasů - a hlavně se neosvědčil v Bellatoru, kde prohrál dvakrát po sobě).

 • Millender měl 31 zásahů na hlavu. Alves se přitom na hlavu trefil jen třikrát z 63 pokusů. 

 • V zápase Davis vs. Peterson padlo 187 podstatných úderů. Davis (114) nastoupil k druhému UFC fightu během 30 dní (ten předchozí prohrál), Peterson (73) v posledních šesti střídá výhry s prohrami a šest ze sedmi porážek v kariéře má na body. 

 • Reebok smlouva vyplácela 165 tisíc. Cerrone a Thiago Alves po 20, Trinaldo a Burkman 15, Lewis a Medeiros 10. Všichni ostatní 5 a méně (minimum je 3500).Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Palo - Čtenář - 26.2.2018 v 07:42
Lucie - Odpovědět
 

gratulace Pudilové a jen tak dále! laughing