přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC Fight Night 121

Ohlédnutí za UFC Fight Night 121

přečteno: 875×
26.11.2017 v 08:19 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

UFC Fight Night 121: Werdum vs. Tybura se konala 19. listopadu v Qudos Bank Aréně v australském Sydney a šlo o v některých ohledech rekordní turnaj vysílaný na Fox Sports 1. Byla to pátá návštěva UFC v Sydney, ovšem první od listopadu 2014. Proč byl turnaj rekordní? Tak především byl ze všech nejdelší: Třináct zápasů trvalo celé 3:04:18 a šlo tak o vůbec nejdelší turnaj v historii UFC (tzn. nejdelší z celkem 418 UFC turnajů). Vzhledem k tomu, že se bojovalo nejdéle padlo také vůbec nejvíce zásahů (2213) a proběhlo i nejvíc pokusů o údery (4036). Turnaj shlédlo 10 021 diváků. Sledovanost v TV byla 815 tisíc pro hlavní zápasy, 775 tisíc pro předzápasy.

Obecně se ale dá určitě říci, že turnaj byl co do zábavnosti spíše podprůměrný. Jasně nejlépe dopadly předzápasy na Fox Sporst 1, protože tam byl k vidění jednak velmi dobrý zápas večera a jednak všechny tři finiše večera, všechny předzápasy na Fight Pass a celá hlavní startovka na Fox Sports 1 už pak byla bez finišů a ač často vyrovnaná, tak zároveň i dost nudná.

Debutujících zápasníků bylo celkem pět, čtyři dokázali své zápasy vyhrát, pouze Shane Youngovi debut (podle předpokladů) nevyšel. Z favoritů vyhrálo deset borců, konala se jen tři překvapení, celkem čtyři bojovníci na tomto turnaji ale nedali váhu. 

K celému turnaji se váže ještě jedna specifická záležitost: Podobně jako byl Bellator 186 zastíněn eskapádami Conora McGregora, tady se něco podobného povedlo Colby Covingtonovi. Ten byl přítomen v rámci PR turné, ale jeho poznámky o Brazilcích jakožto špinavých zvířatech samozřejmě celé řadě brazilců docela vadily - a tak byl před turnajem konfrontován v hotelu headlinerem Fabricio Werdumem. Video ze střetu zde, ale zjednodušeně šlo o to, že se borci nějakou dobu uráželi, pak Werdum hodil po Covingtonovi bumerang (to nevymyslíte!) který si koupil jako dárek a trefil ho do tváře (podotýkám, že Bumerang byl ještě zabalený v pytlíku), načež se borci ještě chvilku uráželi (a homofobní urážky tentokrát nepoužil Werdum, ale Covington) a Covington vyklidil pole. Celé to má trochu bizarní dohry, hlavně tedy ze strany Covingtona, protože Werduma se docela dost borců zastalo (třeba Jon Jones, Warlley Alves, Tyron Woodley a další) a Covington je teď oblíbený terč. Werdum se ke konfliktu moc nevyjadřoval, Covington na něj ale podal žalobu kvůli napadení a Werdum je teď předvolán policí v Sydney k podání vysvětlení (ještě to neproběhlo). Covington tedy i přes svá značně velkohubá prohlášení ve skutečnosti dotáhl výhrůžky autoritami ještě dál než Magana v konfiktu s Cyborg. A pak si v různých dalších prohlášeních začal pěkně odporovat - snaží se sice modelovat své výstupy podle Sonnena nebo McGregora, jenže mu to ani zdaleka nejde tolik, protože zkrátka na řeči nemá takové nadání. Mohli jsme se tedy například dozvědět, že mu bumerang vlastně nic neudělal, protože má nadpozemské reflexy a zvládl se uhnout, zároveň si z toho ale prý také odnesl otřes mozku a proto pak Werduma homofobně urážel :). Zkrátka legrace. A navíc pak přišel s teorií, že přece není možné nikoho napadat, když je v USA právo na svobodu projevu. UFC prý prý celý incident zkoumá, je ale víceméně jasné, že se snaží tvářit že se nic nestalo a doufají, že se na to brzy zapomene. 

Teď už ale raději k jednotlivým zápasům.

Jak již bylo uvedeno výše, v hlavním zápase večera nastoupil exšampion Fabricio Werdum (23-7-1 MMA, 13-4 UFC) proti polskému bijci Marcinu Tyburovi (16-3 MMA, 3-2 UFC). Nebyl to úplně původní plán UFC - to chtělo proti Tyburovi původně domácího bijce Marka Hunta, jenže pak došlo k dost zapeklité situaci kdy UFC Hunta stáhlo z turnaje kvůli některým prohlášením v médiích v kterých Hunt naznačoval, že může mít kvůli kariéře v bojových sportech jisté zdravotní problémy s otřesy mozku atd. Hunt se kvůli tomu ještě teď s UFC soudí, ale ať už to dopadne jakkoli, byl z turnaje stažen a nahrazen právě Werdumem. Werdum tak šel do druhého fightu v pouhých 42 dnech - na UFC 216 hladce porazil náhradníka Walta Harrise který zaskakoval za zraněného Derricka Lewise a víceméně si chce sérií (i když nevýrazných) výher zajistit další titulovou šanci. Pro Tyburu to naopak byl vůbec první test proti opravdu elitnímu soupeři. Testem sice neprošel, ale nevedl si tak úplně nejhůř. Werdum zápas v pohodě v postoji kontroloval celých pět kol, i když se v posledním kole nechal nachytat high kickem, který nakonec Tyburovi alespoň u jednoho rozhodčí vynesl jedno kolo. Werdum tedy vyhrál 2x 50-45, 49-46 a zůstává světovou trojkou, Tybura klesá o jednu příčku a je světovou osmnáctkou. Ustál ale pět kol s exšampionem, vydržel s fyzičkou a celkově ukázal, že sice není na top levelu, ale není až tak daleko. Werdum se nechal slyšet, že příští titulový zápas by měl patřit jemnu, protože toho má za sebou prostě nejvíc (víc než Overeem nebo Ngannou, ale zrovna dnes se objevila spekulace o tom, že Miocic příště půjde s Velasquezem). Mimochodem, zápas na to úplně nevypadal, ale padl zde zásahový rekord pro fight v těžké váze: 282. Většinu z toho skóroval Werdum.

V co-main eventu nastoupila domácí Bec Rawlings (7-7 MMA, 2-4 UFC) proti zaskakující debutantce Jessice-Rose Clark (8-4 MMA, 1-0 UFC). Kvůli záskokům na tomto turnaji vznikly celkem atypicky hned tři zápasy ve kterých proti sobě stáli domácí bojovníci. Jessica-Rose měla na přípravu  11 dní a zaskakovala za zraněnou Joanne Calderwood, ale nakonec jí to na těsnou výhru stačilo. Bec se těšila, že s přestupem do nové vyšší váhy se nebude muset stresovat, v případě Jessicy-Rose byla naopak váha hlavním problémem - a nedala jí o dvě libry (měla 128). V zápase začala lépe Bec a v prvním kole předvedla poraz a GNP, Jessica-Rose se ale vrátila slušnými kombinacemi a ovládla zbytek fightu. Bec v třetím kole ještě chytila druhý dech a zdramatizovala to, takže konečná výhra pro Jessicu-Rose byla jen těsná 2x 29-28, 28-29 (a Bec se hodně divila), i tak ale v UFC premiéře parádní výkon. Jessica-Rose se poprvé objevuje ve světových žebříčcích jako sedmnáctka a nechala se slyšet, že už teď vidí ve své brzké budoucnosti titulový zápas (v otevřené divizi, která zatím nemá ani šampionku). A brzy k tomu zkusí udělat další velký krok - má nejrychlejší otočku ze všech účastníků turnaje a jen několik dní po FN 121 bylo oznámeno, že půjde proti Paige VanZant v St. Louis na UFC FN 124 v lednu. Bec Rawlings nebyla v debutu v nové váze úspěšná, není ve světových žebříčcích a navíc prohrála třetí zápas v řadě, je tedy otázkou, zda jí v UFC ještě někdy uvidíme.

Velmi vyrovnaný souboj spolu svedli Belal Muhammad (13-2 MMA, 4-2 UFC) a Tim Means (27-9-1 MMA, 9-6 UFC). Byla to hodně technická a taktická záležitost v které nakonec těsně zvítězil Muhammad 2x 29-28, 28-29 a ukázal tak, že se neustále pozvolna zlepšuje - tohle byla jeho třetí výhra v řadě. Zápas slušný, ale aspirace na zápas večera se zde nepotvrdily. Muhammad je nyní světovou čtyřiatřicítkou a v hledáčku má hlavně Colby Covingtona, kterého považuje za troubu který vede řeči jako páťáček. Means zde zaskakoval za Jesse Taylora, kterého ze zápasu vyšoupla USADA s pozitivním nálezem. Means pro to má pochopení, protože má v minulosti také škraloup s kontaminovanými potravinovými doplňky a dokonce se momentálně s jedním z výrobců soudí. Muhammad ho vyšoupl z žebříčku, protože Means byl před zápasem právě #34, teď klesl jen o dvě místa níž na #36.

Domácí Jake Matthews (11-3 MMA, 5-3 UFC) to po dvou porážkách v řadě zkoušel v nové váze (šel z lehké do velteru) proti Bojanu Velickovicovi (15-6-1 MMA, 2-3-1 UFC) což je zrovna jedna z největších velterových vah. Matthews zvládl první kolo, pak mu docela došly síly, ale v třetím se zase sebral a zvládl uválčit těsnou výhru 2x 29-28, 28-29, což při vyhlašování Velickovice dost překvapilo. Matthews se v nové váze objevuje jako světová stotrojka, ale se svým výkonem moc spokojený nebyl. I tak ale uznal, že ve velterové zřejmě zůstane. Velickovic je nyní stopatnácka a ještě nikdo ho nedokázal ukončit před časovým limitem, všech šest proher v kariéře má jen na body. Od přesunu do velteru (byl původně ve střední) má ale bilanci jen 1-3-1.  

Jasnou bodovou výhru si naopak připsal Elias Theodorou (14-2 MMA, 6-2 UFC) v souboji s domácím Danielem Kellym (13-3 MMA, 6-3 UFC). Kelly byl jasně lepší boxer a několikrát dokázal Theodorouovi docela naložit v klinčích, kdykoli se mu dostal na tělo, ale většinu zápasu jel Theodorou svůj atypický okopávací styl a Kellyho k sobě moc nepouštěl. Výhru 30-28, 30-27 a 30-26 si tak Theodorou pojistil hlavně tím, že byl prostě podstatně aktivnější a nasázel tam toho daleko víc. Borci si před zápasem něco nepěkného řekli (nevím přesně oč šlo), tak měl Theodorou po zápase radost, že bude Kellyho po výhře strašit ve snech. Theodorou má v UFC 4/6 výher na body a tohle bylo poprvé co ve vyhraném zápase nezvládl svého soupeře dostat na zem. Posunuje se však o devět míst vzhůru a je nyní světovou pětadvacítkou. Kelly dvaatřicítkou - a tohle je poprvé v kariéře co prohrál dva zápasy v řadě a také poprvé v kariéře co prohrál zápas na body. 

Favorizovaný Alex Volkanovski (16-1 MMA, 3-0 UFC) hladce zválcoval debutující záskok Shane Younga (11-4 MMA, 0-1 UFC). Young bral zápas jen s týdnem na přípravu (zaskočil za Humberto Bandenaye, který sám zaskakoval za Jeremy Kennedyho), takže byl zápas vypsán do smluvní váhy 150 liber, protože Young by nezvádl shodit až do pérové váhy. Volkanovski zvítězil opravdu hladce (2x 30-26, 30-27), ale hrál to možná až příliš na jistotu (jak i sám posléze uznal). Výhra mu žebříčkově nijak zvlášť nepomohla, zůstává světovou sedmadvacítkou, ale přece jen navýšil svou vítěznou sérii na 13 zápasů v řadě a v UFC už vyhrál třetí fight - takže se začal poohlížet po opravdu velkých jménech. Jmenovitě zmínil třeba Jeremy Stephense. Shane Young si prohrou pohoršil jen o jedno místo a je světovou #293 - a je tak vůbec nejslabším bojovníkem celého turnaje. Zda se mu v UFC podaří udržet, toť otázka (tohle moc slibné nebylo), zatím má ale všechny porážky v kariéře na body a ještě ho nikdo nezvládl porazit před limitem. 

Ryan Benoit (10-5 MMA, 3-3 UFC) pokračuje v nastoleném trendu a v devátém zápase v řadě střídá výhry s prohrami. V tomto případě zvítězil nad Askhanem Mokhtarianem (13-3 MMA, 0-2 UFC) a to headkickovým KO ve třetím kole. Benoit by zápas podle všeho stejně vyhrál i na body, ale rozhodně z toho nevyvázl lehce, protože si už v prvním kole zlomil ruku a celkově skončil zrasenější než poražený Mokhtarian. Bylo to teprve druhé headkick KO v historii muší váhy a Benoit se ukazuje jako dobrý finišer - 8/10 výher v kariéře má stopkou, problém ale je, že nenavážil (měl 129 liber) a tak se nekvalifikoval na KO večera. Benoit jinak nyní  #35, Mokhtarian utrpěl první KO porážku v kariéře, pohoršil si o 47 míst, je padákem turnaje a nyní světová #240 v UFC zatím bez výhry. 

V souboji bývalých týmových kolegů z ATT se střetli Nik Lentz (28-8-2 MMA, 12-5-1 UFC) a Will Brooks (18-4 MMA, 1-3 UFC). Zápas se měl konat už na UFC 216, ale Lentz se den před zápasem zdravotně složil a zápas byl přebookován sem. Brooks začal v prvním kole o něco lépe, jenže v druhém doplatil na Lentzovu specialitu - naběhl si do gilotiny a Lentz ho donutil odklepat v 2:05 druhého kola za což navíc dostal pozápasový bonus. Lentz tak pravda odklepal někoho po 13 zápasech, na kontě má už ale 18 pokusů o gilotinu a tím drží UFC rekord. Lentz má nyní v rámci aktuálního pobytu v lehké váze bilanci 3-1 a skokem o 43 míst vzhůru (je nyní #30) se stává skokanem turnaje. Navíc po zápase velmi sebevědomě nabídl oněch 50 tisíc bonusu jako sázku komukoli z ATT, kdo by ho dokázal porazit (Lentz už v ATT netrénuje). Pro Brookse, který nyní padá na #36 byla ale prohra naprosto drtivá - byl favoritem 5:1 a tohle je jeho největší krize v kariéře - po úspěšném UFC debutu teď prohrál tři zápasy v řadě (všechno finiše - na body ho ještě nikdo neporazil), což i on sám považuje za naprosto neakceptovatelné - a dalo by se téměř jistě říci, že je zatím jako exšampion Bellatoru vůbec nejhorší vysokoprofilovou akvizicí UFC z Bellatoru (doposud byl největším zklamáním asi Hector Lombard, teď je to už ale spíš právě Brooks)

Velmi stylově oznámil svůj příchod do těžké váhy domácí borec Tai Tuivasa (6-0 MMA, 1-0 UFC). Ten nastoupil v debutu proti Rashadu Coulterovi (8-3 MMA, 0-2 UFC) a udržel naživu svou statistiku, tedy že se v žádném zápase ještě nepodíval do druhého kola a všechny soupeře knockoutoval už v prvním. Tuivasa ukončil fight v 4:35 prvního kola naskočeným kolenem, což je něco, co jsme v těžké váze v UFC zatím mohli vidět jen jednou v historii (autorem byl shodou okolností Fabricio Werdum). Bonus za KO večera byl tedy vcelku jasnou záležitostí a Tuivasa je nyní světovou pětasedmdesátkou. Rashad Coulter naopak poprvé v kariéře prohrál dva zápasy v řadě, všechny tři porážky v kariéře má stopkou a jako světová stopadesátka je v UFC zatím bez výhry. 

Jasným zápasem večera byla bitva mezi Frankem Camacho (21-5 MMA, 1-1 UFC) a Damienem Brownem (17-11 MMA, 2-3 UFC). Borci se hecovali a řezali do sebe plná tři kola. Camacho byl zdánlivě neustále o něco napřed i když jeden z rozhodčích si to nemyslel a Camacho tak zvítězil 30-27, 29-28 a 28-29. Pro Camacha to sice byl úspěšný debut v lehké váze, ale vlastně ne tak docela - nezvládl váhu (měl 160 liber) a musel Brownovi odevzdat 30% platu. A co je ještě horší - zápas samozřejmě byl vyhlášen fightem večera, ale protože Camacho nedal váhu, nemohl podle UFC obdržet svůj pozápasový bonus, takže UFC dalo 50 tisíc jen Brownovi a 50 tisíc které měl dostat Camacho nikomu vyplaceny nebyly. Camacho později v médiích veřejně žádal UFC aby jeho podíl nezadržovali, ale raději ho vyplatili také Brownovi, aby dostal dvojnásobek (což se nestalo). Jinak by si ovšem Camacho, v lehké váze nyní #193 přál si to s Brownem rozdat znova, protože to prý byla velká zábava. Brown je sice narozdíl od Camacha nyní bohatší o pozápasový bonus, zajímavé ale je, že na tento turnaj začal trénovat vlastně naslepo - neměl ani soupeře, neměl ani přislíbenou účast a neměl ani UFC smlouvu, která mu po předchozím zápase vypršela - nakonec se ale s UFC dohodl na prodloužení i na soupeři. A UFC teď zřejmě nelituje. Brown je žebříčkově nyní #289, prohrál ale druhý zápas v řadě.

Solidní debut předvedla Nadia Kasseem (5-0 MMA, 1-0 UFC) v souboji domácích bojovnic s Alex Chambers (5-4 MMA, 1-3 UFC). Kasseem to uhrála na bodovou výhru 2x 29-27, 29-28 a vůbec poprvé v kariéře strávila v kleci plných patnáct minut - v předchozích 4 zápasech měla průměr na zápas jen 36 vteřin :) Kassem předvedla velmi slušný grappling a rozhodně se toho nebojí, protože po zápase vyzvala Paige VanZant. Už se ví, že jí výzva nevyšla, protože VanZant dostala Jessicu Rose-Clark rovněž rovnou z tohoto turnaje, ale načasováním asi nebyla úplně daleko. Potíž ale byla také v tom, že Nadia byla čtvrtá kdo na tomto turnaji nedal váhu. Byla na 120 librách a musela Chambers odevzdat 30% platu. Chambers se vracela po dvouleté pauze a hlavně ze začátku nevypadala úplně zle - a tohle byla její první bodová porážka v kariéře. Ani jedna z bojovnic zatím není v žebříččích (ženský žebříček slámové váhy má jen 50 míst, tak není úplně lehké se do něj vejít). 

Eric Shelton (11-4 MMA, 1-2 UFC) bojoval po dvou vysokoprofilových porážkách (Pantoja a Brooks) o své setrvání v UFC a tak se rozhodně nerozpakoval sehrát to s Jenelem Lausou (7-4 MMA, 1-2 UFC) na jistoru. Shelton ho zválcoval porazy a GNP, takže skončil se zásahovou převahou 186-11, bodovou výhrou 30-25, 30-26 a 30-27 a svou první UFC výhrou, která ho posunula na pozici světové třicítky. Lausa je nyní #84 a naopak prohrál druhý zápas v UFC v řadě - oba na body. 

Zahajovacím zápasem večera byl debut v těžké váze pro polského bijce Adama Wieczorka (9-1 MMA, 1-0 UFC) a to proti Anthony Hamiltonovi (15-9 MMA, 3-7 UFC). Šlo o zápas který se měl konat už na UFC FN 120 v Polsku, ale kvůli ultras Lechie Gdaňsk musel být z bezpečnostních důvodů přeložen do Austrálie (tedy shodou okolností tak daleko, jak to jen jde :) Wieczorek nejspíš vyhrál druhé a třetí kolo (3x 29-28), ačkoli Hamilton si myslel, že uhrál první a třetí. Wieczorek se svým výkonem každopádně nebyl spokojen, drží ale stále sérii osmi výher v řadě a je světovou #74. Poprvé v kariéře vyhrál zápas na body. Hamilton je naopak držitelem jedné z nejhorších UFC bilancí (3-7) a v posledních čtyřech zápasech vždycky prohrál a to vždycky hned v prvním kole. Žebříčkově je #117 a čtyři prohry v řadě jsou největší krizí v jeho kariéře.  

Zajímavé statistiky:

 • UFC FN 121 byla nejdelším turnajem v UFC historii. 13 zápasů trvalo 3:04:18 čistého času. Jen tři skončily před časovým limitem a jeden z toho až ve třetím kole.

 • FN 121 však měla také ještě dva další rekordy - rekord v počtu vyzkoušených úderů: 4036 a rekord v počtu zásahů: 2213. 

 • Deset zápasů skončilo na body. To je dorovnané první místo.

 • Sázkoví favorité 10-3, debutanté 4-1.

 • Bonusy se vyplácely pouze tři. Zápas večera: Damien Brown vs. Frank Camacho, Camacho ale nenavážil a bonus nedostal. Finiše: Nik Lentz (gilotina), Tai Tuivasa (naskočené koleno)

 • Návštěvnost: 10 021.

 • Fabricio Werdum si připsal druhou výhru během pouhých 42 dní. V rámci aktuálního UFC turnusu má bilanci 9-2.

 • V zápase Werdum - Tybura padlo 282 podstatných zásahů, což je nový rekord pro těžkou váhu. ¨

 • Marcin Tybura má obě porážky v UFC na body. 

 • Jessica-Rose Clark má v posledních sedmi zápasech bilanci jen 3-3-1NC. Bec Rawlings pak prohrála třetí zápas v řadě a má největší krizi v kariéře. 

 • Rawlings neuspěla v debutu muší váhy a má 5/7 porážek v kariéře na body. 

 • Belal Muhammad má 9/13 výher na body. V UFC 3/4. Tim Means má na body 4/6 proher v UFC.

 • Means má v rámci aktuálního UFC turnusu bilanci 7-4-1NC

 • Reebok vyplácel 122 500. Tři borci brali po 15 tisících - Fabricio Werdum, Tim Means a Nik Lentz. Všichni ostatní ovšem jen 5 a méně. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky