přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC Fight Night 118

Ohlédnutí za UFC Fight Night 118

přečteno: 1323×
26.10.2017 v 14:11 | Autor: Caidel
diskuse: 5×
Rubriky: Výsledky / MMA / Svět

UFC Fight Night 118: Cerrone vs. Till byl turnaj který se konal v sobotu 21. října v Ergo Aréně v Polském Gdaňsku. Šlo o historicky první turnaj v Gdaňsku a celkově druhý turnaj v Polsku (ten první se konal v roce 2015). Turnaj byl z kategorie těch nejslabších, evropských a byl vysílán výhradně na UFC Fight Pass - jak upozorňoval jeden z našich čtenářů, turnaj měl dokonce historicky nejnižší Dwyerovo skóre ze všech UFC turnajů historie :)

Podobně jako turnaj Bellatoru o den dříve navíc startovku dost poznamenaly zranění a jeden zápas se dokonce rušil z naprosto nezvyklého důvodu: kvůli fotbalovým chuligánům. Podle referencí z místa (malylada87) byla atmosféra parádní, v TV šlo ale rozhodně o jeden z nejslabších turnajů na kterém pouhé čtyři zápasy skončily nějakým finišem, dost zápasů bylo nudných a rozhodně tomu dost pomohl až main event mezi Darrenem Tillem a Donaldem Cerronem, jinak by to asi byl totální propadák. Turnaj navštívilo 11 138 diváků kteří na vstupném zaplatili 677 tisíc dolarů.

Hlavním fightem večera měl původně být souboj mezi Thiago Santosem a domácím borcem Michalem Materlou, Materla ale nakonec raději prodloužil smlouvu s KSW a do UFC nepřestoupil. Podobně Przemyslaw Mysiala, který měl jít proti Jimi Manuwovi se nedokázal uvolnit z organizace ACB a zápas se také nekonal. A zrušený zápas kvůli ultras byl tedy souboj domácího Adama Wieczorka, podporovatele klubu Ruch Chorzow proti Anthony Hamiltonovi. Ruch Chrzow je ovšem rival klubu Lechia Gdaňsk a ultras domácího klubu si na Wieczorka hodlali došlápnout - Wieczorek kvůli tomu ani nebyl na oficiálním vážení a zápas se nakonec rušil a posléze byl z bezpečnostních důvodů přesunut na Fight Night do Austrálie o měsíc později.

Teď se ale pojďme podívat na zápasy které se normálně konaly.

Hlavním zápasem večera byl souboj mezi neporaženým Darrenem Tillem (16-0-1 MMA, 4-0-1 UFC) a populárním veteránem Donaldem Cerronem (32-10 MMA, 19-7 UFC). Šlo o zápas kterému se mnozí celkem divili, protože Till sice patří mezi nadějnější borce v divizi, ale zatím žádným předchozím zápasem v UFC super dojem neudělal - a v žebříčcích ještě nebyl ani ve světové padesátce, zatímco Cerrone je prověřený TOP 10 borec.  Till, kterému rozhodně sebevědomí nechybí ale rozhodně věděl něco co my ne - a svou nabídnutou šanci využil naprosto bezezbytku. Cerrone je tradičně celkem slow-starter (borec pomalu začínající) a v zápase s Tillem vlastně ani nezačal. Výrazně větší Till okamžitě opanoval klec a začal tam Cerronemu sázet zásah za zásahem. Cerrone během kola inkasoval celkem 24 zásahů, 23 z toho mu Till trefil do hlavy a Cerrone toho měl akorát dost, skončil schoulený a rozbombený čtyřicet vteřin před koncem prvního kola. 

Pro Tilla paráda - výhra za 50 tisíc pozápasového bonusu, skok v tabulkách o 46 míst který ho vynesl do TOP 10 na pozici světové devítky. Což z něj udělalo jak skokana turnaje, tak nejlepšího mužského bijce turnaje. Till po zápase opět předvedl své nezdolné sebevědomí: je prý pevně rozhodnut stát se nejlepším borcem všech dob, v srdci prý věří, že je nejlepší v divizi už teď (ale titulák ještě neočekává) a považuje se rovněž za nejlepšího postojáře v divizi. Čemuž se lidi před tímhle zápasem smáli, teď už si to možná menší zamyšlení zasluhuje. Přímo v kleci Till rozjel promo proti Mike Perrymu, který byl přítomen v publiku a docela na sebe pořvávali, když ale Till vychladl, naznačil, že má zájem spíše o zápas se Stephenem Thompsonem, prý by to byly úžasné postojářské šachy (a Perry má ostatně v prosinci dohodlý zápas proti Ponzinibbiovi). Jinak byl Till po zápase vůči Cerronemu nesmírně uznalý, že mu vůbec dal šanci, zároveň ale také mluvil o tom, že podle jeho názoru byl Cerrone psychicky zlomený už při nástupu do klece - a je pravdou, že Cerrone vůbec nepůsobil ve své kůži.

Cerronemu tedy tohle krutě nevyšlo. Vypadl z TOP 10 na pozici světové patnáctky a ač je tohle už jeho třetí porážka v řadě (nejhorší krize v kariéře - v roce 2017 vůbec nevyhrál), podle názoru mnohých mu teprve tahle definitivně zlomila hřbet a navždy pohřbila jakékoli naděje na to, že by ještě někdy mohl jít o titul. Rozhodně se mu nepovedlo dorovnat historický rekord v počtu UFC výher Michaela Bispinga a otázkou také bude, co dál. Cerrone se už před tímto zápasem přiznal, že má neoficiálně dohodnutý rovnou další fight na UFC 219 na konci roku, ale lékařská stopka mu něco takového asi znemožní (a ani není jisté, jestli je dobrý nápad do toho také hned vlétnout). Cerrone je jinak borec, dokázal Tillovi sám pogratulovat tímto příspěvkem na Instagramu a Dana White pak poslal pár fanoušků do prdele když zpochybňovali kvality Tilla i Cerroneho :)

Co-main eventem byl souboj mezi domácí bojovnicí a bývalou titulovou vyzyvatelkou Karolinou Kowalkiewicz (11-2 MMA, 4-2 UFC) a debutantkou z Invicta FC Jodie Esquibel (6-3 MMA, 0-1 UFC). Karolina nutně potřebovala výhru, protože po porážce s Joannou jí zdolala ještě Claudia Gadelha a šla do tohoto fightu tedy s dvěma porážkami. Pořád je ale výkonnostně o třídu výš než Jodie, takže zápas byl naprosto jednoznačnou záležitostí 2x 30-27, 30-26 pro Karolinu, která byla lepší ve všech aspektech boje a Jodie jí prakticky neměla čím ohrozit. Karolína jí přestřílela 2:1 (127:65), k finiši se ale bohužel ani nepřiblížila (nikoho neukončila už od roku 2014) takže to nebylo až tak zábavné. Karolina je po této výhře světovou šestkou a doufá především v zápas s Jessicou Andrade který by jí mohl dostat zpátky k titulu. Jodie Esquibel je po UFC debutu světovou třicítkou. 

Ve stejné pozici, tedy po dvou prohrách byl také domácí Jan Blachowicz (20-7 MMA, 3-4 UFC) v souboji s Devinem Clarkem (8-2 MMA, 2-2 UFC). Ten předvedl zatím možná svůj nejvyspělejší výkon v UFC. V prvním kole odrážel nápory Clarka, šetřil fyzičku a v druhém začal Clarkovi sázet body kicky takovým způsobem, že naopak Clark fyzicky velmi rychle odešel. Jednomu z jeho porazů pak Blachowicz uhnul a zakončil málo vídaným RNC rovnou z postoje, aniž by měl chycené háky nebo cokoli jiného (šlo by též nazvat bulldog choke), což mu pochopitelně vyneslo pozápasový bonus. V historii UFC se něco takového ostatně povedlo jen dvanáctkrát. Blachowicz si tak polepšil o třináct příček a vrací se do světové třicítky, navíc před domácím publikem zlomil dvě prohry v řadě. A teď by rád zápas se Šogunem. Clark padá o 19 míst na #64 a bohužel mimo svého atleticismu nepředvedl moc techniky. Submisí prohrál poprvé v kariéře. 

Slušný výkon předvedl také neporažený UFC nováček Oskar Piechota (10-0-1 MMA, 1-0 UFC) v zápase s Jonathanem Wilsonem (7-3 MMA, 1-3 UFC) který zde zkoušel shodit do střední váhy. Wilson sice ještě těsně před zápasem sliboval výbornou formu a zdařilou aklimatizaci, ale v zápase jako takovém byl jeho výkon naprosto nemastný neslaný a pasivní. Zkusil dohromady jen 60 úderů, trefoval ovšem s přesností 28%, takže Piechotu za celé tři kola zasáhl jen sedmnáctkrát. Piechota naopak dominoval postoji i zemařině a na konci každého kola Wilsona málem ukončil (v prvním a třetím submisemi, v druhém GNP po knockdownu). Piechota nyní #86, Wilson nabral třetí porážku v řadě a ve střední váze začíná jako #231. Po tomto výkonu by měl v UFC skončit, ale těžko říct, jak je to teď vlastně s propouštěním. 

Dlouho očekávané první UFC vítězství konečně ulovil leglock specialista Marcin Held (23-7 MMA, 1-3 UFC) který na body 3x 30-27 porazil zaskakujícího nováčka Nasrat Haqparasta (8-2 MMA, 0-1 UFC). Ten zastupoval zraněného Teemu Packalena a na přípravu měl zhruba dva týdny - a předvedl mnohem lepší výkon, než by bodové skóre napovídalo. Haqparast to dělal Heldovi hodně těžké s porazy, v druhém ho dokonce srazil k zemi, ale umíněnost Heldových pokusů a řetězení pokusů o submise Heldovi nakonec vyneslo vítězství i když se na to nesmírně nadřel. Haqparast je žebříčkově nejslabším borcem turnaje jakožto #522, jeho výkon byl ale daleko lepší než výkon řady dalších borců a své uplatnění v UFC si pravděpodobně bez problémů najde. Held je teď třiačtyřicítka, jeho výkon ale paradoxně v některých aspektech vypadal hůř než v zápasech které už v UFC prohrál. Haqparast přišel o sérii osmi výher a prohrál poprvé od prosince 2012, Held zvítězil poprvé od května 2016, zlomil sérii tří porážek a zachránil tak svou UFC kariéru. A byl za to šťastný i když výkon nebyl zrovna optimální. Doufá ale, že už to jasně ukázalo že na UFC má a příště už třeba bude v pohodě víc. 

Zápasem večera se stal souboj Brian Kelleher (18-8 MMA, 2-1 UFC) vs. Damian Stasiak (10-5 MMA, 2-3 UFC). Ne že by to byla až taková pecka, ale v chabé konkurenci rozhodně nejlepší. Stasiak v prvním Kelleherovi zatopil otočkou na žebra, ten jí ale s obtížemi ustál a postupně přebral iniciativu aby Stasiaka ve třetím kole poslal údery k zemi a dorazil. Kelleher potvrdil svou pozici a je světovou devatenáctkou, potvrdil také pověst finišera - má 15/18 výher v kariéře stopkou. Stasiak prohrál KO poprvé v kariéře a je #74, proti Kelleherovi uspěl pouze jedním porazem z deseti pokusů. Vše nasvědčuje tomu, že Kelleher už si na Twitteru mezitím dohodl zápas s Thomasem Almeidou (i když původně vyzval Johna Linekera který nemůže sehnat soupeře) na UFC on FOX 26, teď ještě zdali bude UFC souhlasit.

Hodně smutným zápasem byl souboj nováčka Ramazana Emeeva (16-3 MMA, 1-0 UFC) a zaskakujícího Sama Alveyho (31-10 MMA, 8-5 UFC). Alvey zaskakoval za zraněného Trevora Smithe a na přípravu měl přitom jen asi týden. Dle vlastních slov ho navíc čekalo nejhorší shazování váhy v jeho životě (když se o zápase dozvěděl, měl přes 105 kil a čekalo ho tedy vyshazování zhruba dvaceti kil během pár dní). Což bohužel podle očekávání nezvládl. Pravda, nikdy to nevzdal a zkoušel to až do konce, ale stejně skončil s vahou 189 liber a musel Emeevovi odevzdat 20% platu. Navíc ho to pěkně žralo, protože se mu to stalo v kariéře poprvé a považoval to za velmi neprofesionální a příště už prý záskok za podobné situace nevezme (leda v USA). Co však bylo horší, pochopitelně se to podepsalo na jeho formě - neměl energii a byl pasivní. Tři kola s Emeevem sice ustál, ale byla to hrozná nuda a jasná prohra 3x 30-27. Emeev to hrál na pohodu a na jistotu a navýšil svou bilanci na 13-1 v posledních 14 zápasech (neprohrál od září 2014). Emeev je po výhře nad Alveym světová sedmnáctka, zvažuje ale návrat zpátky do velterové váhy kde většinou působil. Alvey má 8/10 porážek v kariéře na body a vypadl z TOP 25 na #27. 

Až neúměrně velká pozornost byla věnována zápasu Andre Filiho (17-5 MMA, 5-4 UFC) z týmu Alpha Male a Artema Lobova (13-14-1 MMA, 2-4 UFC) z SBG Ireland. Hlavní podíl na tom pochopitelně měl hlavně Lobovův týmový kolega Conor McGregor který byl osobně přítomen v publiku aby svému sparingpartnerovi fandil a aby pomohl porádně rozjet „Sibiřský expres.“ Jenže to se nepodařilo. Naopak, Filiho McGregorova přítomnost u klece ještě víc nabudila a předvedl velmi dobrý výkon - v prvním napálil Lobova high kickem, ale jestli má něčeho Lobov dost, tak je to výdrž, takže Lobov to ustál a zůstal v zápase i další dvě kola. Fili úspěšně pracoval s délkou a když začínal mít v posledním kole Lobov úspěchy i v postoji, Fili to pojistil čtyřmi porazy ze čtyř pokusů. Čistá výhra 3x 30-27 a Fili si mohl užít výhru i parodováním McGregorova billionaire strutu. Fili je světovou devětatřicítkou a pokračuje ve svém trendu, tj. všech devět zápasů v UFC střídá výhry s prohrami. Pro Lobova, světovou třiaosmdesátku, tohle byla možná zlomová porážka. V UFC má nyní bilanci 2-4 s dvěma porážkami v řadě a možná sám pochopil, že hlavní zápas večera se Swansonem byla v jeho kariéře výjimka než něco, co se bude stávat častěji. Lobov tedy po zápase naznačil, že přemýšlí nad koncem kariéry - a ještě později naznačil, že by možná chtěl jen odejít z UFC a přesunout se do boxu (protože proti porazům Filiho neměl co nabídnout). Malignaggi by pro něj prý mohl být zajímavým soupeřem. Trochu ale pochybuji, že bude Paulie stejného názoru - ostatně nechal se slyšet, že si Lobova a McGregora dá klidně v ten samý večer. 

Celý fight měl ještě dvě události okolo - obě související s McGregorem. Conor podporoval Lobova natolik, že rozhodčí Marc Goddard v jednu chvíli musel zápas zastavit a McGregora napomínat ať se uklidní. McGregor totiž fungoval víceméně jako čtvrtý cornerman a navíc pobíhal s radami kolem klece, bojovníci mají přitom nárok jen na tři cornemany a McGregor nebyl registrován. McGregor poslechl a stáhl se. GIFík ze situace zde. A za druhé, když Lobov odcházel poražen do zákulisí, šel s ním McGregor a utěšoval ho - kamery ho však zachytily, jak přitom Filimu nadává do teploušů, což není zrovna ideální PR. Navíc to dožralo Filiho, který si v kleci s McGregorem po zápase vyjadřoval úctu a tohle bere jako znak McGregorovy prolhanosti, když mu do očí tvrdí, že jsou v pohodě a za minutu mu vrací kudlu do zad něčím podobným :)

Warlley Alves (11-2 MMA, 5-2 UFC) nastupoval po dvou porážkách v řadě a jak tedy sám přiznal, pod tlakem jaký ještě nezažil. Soupeřem mu původně měl být Jim Wallhead, ale ten byl necelý týden před turnajem nahrazen Salimem Touahrim (10-2 MMA, 0-1 UFC). Alves výhru nutně potřeboval a tak hrál velmi netypicky na jistotu, rozložil si síly a ubodoval pro sebe hlavně první dvě kola s výsledkem 2x 29-28, 30-27. Alves zachránil UFC kariéru a je #74, Touahriho vstup do UFC stál pád o 25 míst na #219. Pád o 25 míst není nijak mnoho, ale přesto to byl kupodivu vůbec největší padák turnaje. 

Odložená premiéra čekala neporaženou bojovnici z Invicta FC, Aspen Ladd (6-0 MMA, 1-0 UFC). Ta se měla v UFC představit už na TUF 25 finále proti Jessice Eye, ale zabránila jí v tom otrava jídlem. Tentokrát tedy neponechala vůbec nic náhodě a do Polska si s trenérem přivezla i kompletní zásoby tak, aby neriskovala stravu z místních potravin. V zápase s Linou Lansberg (7-3 MMA, 1-2 UFC) ale Ladd celé první kolo zbytečně chodila do klinčů, kde je Lina nejsilnější. Až o pauze po prvním kole jí cornermani poradili, aby se na to vykašlala a raději zkusila vzít Linu na zem. Aspen poslechla a vyplatilo se - poraz, posed a tvrdé GNP s kvílením jako banshee - výsledkem parádní TKO GNP stopka v půlce druhého kola. Aspen to posunulo o sedmnáct míst na světovou čtrnáctku, sama se svým výkonem příliš spokojená ale nebyla a prý vidí značný prostor pro zlepšení. Lina padá na #29 a všechny tři prohry v kariéře utrpěla KO. 

V zahajovacím zápase večera se v pérové váze poprvé představili oba protagonisté: jak Josh Emmett (12-1 MMA, 3-1 UFC) který shazoval z lehké, tak Felipe Arantes (18-9-1 MMA, 5-5-1 UFC) který naopak šel nahoru z bantamu (v minulosti už v pérové bojoval). O zápase bylo rozhodnuto vlastně hned v prvním kole: Emmett udělal nový UFC rekord a hned čtyřikrát srazil Arantese k zemi (i když to občas vypadalo, že Arantes padá skoro schválně) čímž si první kolo nabodoval 10-8 a u jednoho z rozhodčích dokonce 10-7. Zbytek zápasu už pak v pohodě ukontroloval a zvítězil tedy nekompromisně 2x 30-26, 30-25. Pro Emetta tedy úspěšný debut v nové váze jakožto #38, pro Arantese jako #149 naopak neúspěšný. 

Zajímavé statistiky:

 • Návštěvnost: 11 138. Vstupné: 677 000.

 • Sázkoví favorité: 8-3. Debutanti: 3-3. Čistý zápasový čas: 2:18:34 pro 11 zápasů. 

 • Bonusy: Darren Till (KO), Jan Blachowicz (sub), Brian Kelleher vs. Damian Stasiak (zápas večera).

 • Till má nyní 17 zápasů bez porážky (16 výher, 1 remíza). To je pátá nejdelší série mezi UFC borci. Před ním jsou Nurmagomedov (24), Rivera (20), Cyborg a Gaethje (18).

 • Till má 12/16 výher stopkou, obě stopky v UFC KO.

 • Cerrone má nyní tři prohry v řadě, nejhorší krize v jeho kariéře. Před letošním rokem dokonce nikdy neprohrál ani dva zápasy v řadě. Ve velteru má nyní bilanci 4-3 a už má ve velteru dvě obdržená KO. 

 • Till zasáhl Cerroneho 24 podstatnými údery. 23 z toho šlo na hlavu. Cerrone Tilla do hlavy trefil jen dvakrát.

 • Na podstatné zásahy to bylo 127:65 pro Karolinu Kowalkiewicz. Zásahy na hlavu 95:37, údery v klinči 27:4 opět Kowalkiewicz.

 • 12 RNC z postoje v UFC historii. Ten dvanáctý se povedl Janu Blachowiczovi. 

 • Brian Kelleher má 15/18 výher stopkou, v UFC tak má obě výhry. Kelleher přestřílel Stasiaka o 36 podstatných zásahů. 

 • Stasiak utrpěl první KO v kariéře a uspěl jen jedním porazem z deseti pokusů. 

 • Andre Fili střídá výhry s prohrami v celé devítizápasové UFC kariéře. Proti Lobovovi uspěl s 5/6 porazů. V třetím kole se čtyřmi porazy ze čtyř pokusů. 

 • Artem Lobov má nyní v posledních 12 zápasech bilanci 5-6-1. 11/14 porážek má ale na body, v UFC ho ještě nikdo neporazil před časovým limitem. 

 • Josh Emmett uspěl v debutu v pérové váze. Stanovil nový UFC rekord a během jediného kola proti Felipe Arantesovi zaznamenal čtyři knockdowny. V dalších kolech už ale žádný nepřidal a tak se na celkové knockdowny se čtyřmi kvalifikoval pouze na sdílenou třetí příčku. Jeremy Stephens zvládl na UFC 215 knockdownů i šest za zápas. 

 • Felipe Arantes byl v návratu do pérové váhy neúspěšný. 7/9 porážek v kariéře má na body, v UFC ho před limitem ještě nikdo neporazil. 

 • Emmett přestřílel Arantese v prvním kole o 26 podstatných zásahů. V dalších dvou kolech to bylo 37-35 Arantes, na změnu vývoje zápasu to ale rozdhodně nestačilo. 

 • Reebok vyplácel pouze 100 tisíc, letošní pátou nejmenší sumu. Pětinu z toho bral veterán Cerrone (20), deset tisíc bral ještě Alvey a Arantes a všichni ostatní pak pět a méně. 



Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Jeremy - Čtenář - 27.10.2017 v 06:01
CMG - Odpovědět
 

Na to, že je CMG kokot před svými zápasy jsme si zvykli, ale doslovat kurvit galavečer jiným, to opravdu ukazuje, že to je prostě spratek. Nepopírám, že je to skvělý zápasník, ale pořád mám pocit, že toho předvádí víc mimo zápasiště, než v něm. Ty prodlevy mezi zápasy, neobhajuje své pásy. Za mně prostě špatně.

malylada87 - Čtenář - 28.10.2017 v 10:01
Re: CMG - Odpovědět
 

Kámo ale divil by jses jak to zabíra, vstoupil a atmosféra na těch dvacet minut byla nejleší v hale, nikdo nesledoval zápas a jen jeho, lidi se hrnuli k zábradlím jako mouchy. On ví proč to dělá a má to právě proto naučené. Měl by přednášet o tom, jak se dělá business..... :D :D

Jeho charisma je prostě neskutečné a na místě to  muselo pohltit i fanuška, který ho nesnáší. Fakt jsem to nezažil, aby někdo v bojovém sportu naklusal a totálně vyvolal z lidí emoce.

predator - Čtenář - 27.10.2017 v 14:46
Denisa - Odpovědět
 

pozerám že Denisa procházka je v jednom videu o zfixlovaných zápasoch... https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=-epiwivNyvM

willy666 - Čtenář - 29.10.2017 v 07:30
Re: Denisa - Odpovědět
 

uz sa to tu davnejsie rozoberalo a niekto napisal celkom trefny komentar k tomuto videu : "To jakoze by Prazska galerka preplatila Yakuzu ? " takze asi tolko k tymto konspiracnym videam...

hellas - Čtenář - 29.10.2017 v 17:08
Re: Re: Denisa - Odpovědět
 

Sázky... :)