přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC Fight Night 116

Ohlédnutí za UFC Fight Night 116

přečteno: 703×
25.09.2017 v 17:55 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Ohlédnutí za turnajem UFC Fight Night 116: Rockhold vs. Branch, který se konal v sobotu 16. září 2017 v PPG Paints Aréně v Pittsburghu v Pennsylvánii. Byl to historicky třetí UFC turnaj pořádaný v Pittsburghu. Startovka obsahovala pouze deset zápasů (zápas Felipe Arantes vs. Luke Sanders se rušil dva dny před turnajem, protože Sanders onemocněl), ale rozhodně nebyla nouze o finiše - sedm zápasů z deseti skončilo nějakou formou KO, jeden submisí a jen dva na body (a oba těsně). 

Na turnaji se představili dva nováčci: Alex Reyes a Zu Anyanwu - oba zaskakovali na poslední chvíli a oba své zápasy prohráli. Turnaj navštívilo 7005 diváků, kteří na vstupném zaplatili necelých 400 tisíc dolarů - což je pro letošek zatím nejmenší tržba. Průměrná sledovanost na Fox Sports 1 byla velmi slušných 872 tisíc diváků, předzápasy pak udělaly 653 tisíc. Dobrá čísla (nejlepší od FN 110), zvláště vezmeme-li v úvahu, že vysílání kolidovalo s velmi sledovaným boxerským zápasem GGG-Canelo. 

A teď již k jednotlivým fightům. Hlavním zápasem večera byl souboj mezi bývalým UFC a Strikeforce šampionem střední váhy Luke Rockholdem (16-3 MMA, 6-2 UFC) a bývalým dvoudivizním šampionem WSOF Davidem Branchem (21-4 MMA, 3-3 UFC). Rockhold se vracel po ztrátě titulu a 15 měsíční pauze, Branch šel do fightu se sérií jedenácti výher, ale pouze jednou z toho v UFC a Rockhold tak pro něj měla být první opravdu velká prověrka. Rockhold prohlašoval, že Branch se mu nemůže rovnat vůbec v ničem, Branch naopak tvrdil, že Rockhold ho nezlomí tak jednoduše jako ostatní. A ve výsledku se pletli vlastně oba. Branch přišel s dobrou taktikou, tlačil a nedával Rockholdovi prostor a měl ho v jednu chvíli i hodně rozbombeného na pletivu - docela hrozilo i odmávání zápasu. Rockhold tak v druhém kole už nic nepodcenil a raději vzal Branche na zem - a vzápětí předvedl že ofenzivně je z horní pozice jedním z vůbec nejlepších fighterů v MMA - Branchovi nedal šanci a rozstřílel ho natolik tvrdým GNP, že Branch v poslední minutě druhého kola z bezvýchodné situace odklepal pod údery. Rockhold je tedy zpět na pozici světové trojky a rozhodně chce zpátky svůj titul. Opět se navezl do zápase GSP vs. Bisping a také uvedl, že skutečným králem divize je pro něj Whittaker. Zároveň ale také naznačil, že se možná přesune do polotěžké váhy (zvlášť v případě, že by třeba týmový kolega a šampion Cormier šel do váhy těžké - pak by si hoši z AKA zahráli takové škatulata-škatulata hejbejte se). Na druhou stranu: Rockhold je podle všeho stále stejný fighter jako byl i před pauzou. Ofenzivně nesmírně nadaný, ale obraně to není žádná sláva, ruce pouští dolů a tlak mu nedělá dobře - takže i na něj existuje jistý recept. Branchovi se ale nepodařilo ho dojet až do konce a klesá tak o tři místa na pozici světové jedenáctky. Prohrál poprvé po pěti letech a mezi úplnou elitu se zatím bohužel nezařadí. Za to odklepání se na něj snesla jistá kritika (v MMA je to trochu stigmatizovaná záležitost), ale sám Branch je se sebou spokojený - zkoušel to prý otočit dost dlouho a klepl až když to bylo podle něj zcela bezvýchodné - a naopak si myslí, že v takové situaci je odklepání chytré. 

Co-main event bohužel poněkud postrádal napínavost. Mike Perry (11-1 MMA, 4-1 UFC) si řekl o tvrdého soupeře, jímž měl být Thiago Alves, jenže Alves kvůli hurikánu nemohl přicestovat do Pittsburghu a zůstal s rodinou (a zemřel mu přitom pes). Perry to bral jakože se mu Alves vyhýbá, nicméně Alves uvedl, že by to i příště udělal stejně. Proti Perrymu tak jako záskok na poslední chvíli s třídenní přípravou zaskočil nováček Alex Reyes (13-3 MMA, 0-1 UFC), nejníže nasazený muž celé startovky s #357 (nastupující navíc obvykle v lehké váze). Dopadlo to přesně podle očekávání, Perry si připsal jedenácté KO v jedenácti výhrách a to za pouhou 1:19 kolenem z klinče, zatančil si bizarní slepičí tanec a připsal si bonus za KO večera. S čímž osobně nesouhlasím - pokud bylo na výběr z celkem šesti KO, trošku mi vadí, že ho dostal Perry - Zrovna tohle KO bylo strašně očekávané a není až tak složité knockoutovat borce který je žebříčkově tři stovky pod vámi (Perry je #22) a má na přípravu tři dny a je o váhu níž. Perrymu každopádně výhra žebříčkově nijak nepomohla - a obratem vyzval Robbie Lawlera. Což většina veřejnosti považuje za poněkud přehnaně ambiciózní volbu. A protože Perry není příliš oblíbený (má jisté morální škraloupy z minulosti), tak by mu ten zápas vlastně dost lidí přálo. Po fightu s Perrym ale stále hodně touží také Thiago Alves. 

Anthony Smith (28-12 MMA, 4-2 UFC) šel do zápasu s Hectorem Lombardem (34-8-1 MMA, 3-6 UFC) s tím, že ho prostě musí působivě zničit aby pokračoval mezi elitu divize. Jenže mu to tak docela nevyšlo podle jeho představ. Pravda, Smith zvítězil a knockoutoval Lombarda v půlce posledního kola, jenže v tu chvíli byl dvě kola pozadu, což se mu stalo už třetí zápas v řadě. Lombard naopak sice prohrál čtvrtý zápas v řadě a má bilanci 1NC-4 v posledních pěti, ale tentokrát nastavil slušné tempo, vydržel s fyzičkou a dobře na výrazně větším a delším Smithovi bodoval mimo jiné i tvrdými lowkicky. Smithovi to tedy podle představ nevyšlo a má už tři diskutabilní výhry v řadě, nepochybně ale bude chtít nastoupit proti ještě tvrdším soupeřům (a zdá se, že si tak úplně neuvědomuje, že jeho výhry nejsou úplně bezproblémové). Smith postupuje do TOP 25 a je nyní jednadvacítkou, sám ale uvedl, že to je s jeho vahou komplikované a že rozhodně zvažuje i zápasy v polotěžké váze, kde je cesta k titulu určitě kratší. Lombard je nyní světovou padesátkou - a těžko si představit, že by si ho UFC po čtyřech porážkách ponechalo (navíc v 39 letech). Navíc byl ve čtyřech prohrách třikrát knockoutován, což se mu předtím za 40 zápasů kariéry nestalo. 

Zápasem večera se zcela po zásluze stala parádní bitka mezi neporaženým Gregorem Gillespie (10-0 MMA, 3-0 UFC) a Jasonem Gonzalezem (11-4 MMA, 1-2 UFC). Gillespie, zápasnický šampion měl jasnou výhodu v zápase, Gonzalez se ale řádně pokusil fight zdramatizovat a udělal z toho pořádnou přebíjenou ve které schytali svůj příděl zásahů. Gillespie průběžne bral Gonzaleze k zemi vždy když se dostal do krize, ale příliš dlouho ho tam nikdy neudržel. Až v druhém kole to pojal taktičtěji, šel do toho vysloveně grapplersky a utáhl Gonzaleze arm trianglem. Trvalo to dohromady jen přes sedm minut, ale byla to velká paráda. Gillespie má teď 8/10 vítězství stopkou. Žebříčkově je #61 a sám si myslí, že má rozhodně výkonnost už na TOP 10 - ale také přiznává, že ještě rozhodně nechce TOP 10 bijce vyzývat předčasně a že se na to úroveň dostane postupně. Gonzalez na tenhle fight trochu doplatil, spadl o 32 míst, je nyní #186 a zaznamenal největší propad večera. Jde do toho ovšem vždy po hlavě - všechny porážky v kariéře má stopkou.

Kamaru Usman (11-1 MMA, 6-0 UFC) pokračuje svou spanilou jízdu v UFC. V tomto zápase nastoupil proti grapplerskému specialistovi Sergio Moraesovi (12-3-1 MMA, 6-2-1 UFC) a nekompromisně ho knockoutoval za necelé tři minuty. Usman se očividně nebál ničeho co by proti němu Moraes mohl vyslat a šel si přímočaře po finiši, což mu také vyšlo - poprvé v UFC kariéře se ani nepokusil o poraz. Usman je nyní světovou osmnáctkou, v UFC neporažený a rád by hlavně zápas s Rafaelem dos Anjosem. Usman sám si myslí, že zatím operuje tak na 40% svých možností, i tak je ale prý už určitě jedním ze tří nejlepších borců na světě. A všichni kdo tvoří UFC žebříčky by se prý měli stydět, pokud to tak nevidí. Jeho šest výher v řadě je nejdelší sérka velterové divize. Moraes je světová #53 a tohle byla první porážka po sedmi UFC zápasech bez prohry (s jednou remízou). 

Rozhodně nejnudnějším zápasem večera byl souboj v těžké váze mezi Justinem Ledetem (9-0 MMA, 3-0 UFC) a zaskakujícím nováčkem z DWTCS Zu Anyanwu (14-5 MMA, 0-1 UFC). Původně mělo jít o zápas Ledet vs. Dmitriy Sosnovskiy, který měl proběhnout už někdy v lednu, ale Ledet dostal čtyřměsíční dopingovou stopku a zápas byl přesunut sem - jenže Sosnovskiy se dva týdny před turnajem zranil a byl nahrazen právě Anyanwuem. Anyanwu je především ranař a kvůli krátkému času na přípravu na tom nebyl fyzicky nejlépe, takže nastavil pomalejší tempo. A Ledet patří mezi technicky nejlepší boxery divize, takže se spokojil s tím, že Anyanwua v pohodě tři kola direktoval a kontroloval a o nějaký finiš se vůbec nesnažil. Asi nejzábavnější scéna z celého fightu přišla ve chvíli kdy byl ohlašován vysledek (2x 29-28, 28-29), který byl velmi nepochopitelně ohlášen jako těsné rozhodnutí (to skóre 28-29 které vyrobil jeden z bodových bylo naprosto nepochopitelné) - A z Ledetovy mimiky bylo naprosto jasné, že to vůbec nepobral (na videu je to ještě lepší). Ledet se tak dostal do světové padesátky (#49) a zůstává neporažen, Anyanwu přišel o sérii pěti výher a je #62. 

Olivier Aubin-Mercier (10-2 MMA, 6-2 UFC) a Tony Martin (12-4 MMA, 4-4 UFC) spolu svedli velmi vyrovnaný zápas ve kterém nakonec těsně na body (2x 29-28, 28-29) zvítězil Aubin-Mercier, který víc bodoval na začátku fightu a ustál závěrečný nápor Martina. Aubin-Mercier se tak posunul do světové čtyřicítky a řekl si o fight s Charlesem Oliveirou. Martin přišel o sérii tří výher, propadl se na pozici #64 a také nesplnil co sliboval - tedy knockoutování Aubin-Merciera. 

Nejrychlejším zápasem večera byl fight mezi Danielem Spitzem (6-1 MMA, 1-1 UFC) a Anthony Hamiltonem (15-8 MMA, 3-6 UFC). Ten trval pouhých 24 vteřin a zvítězil Daniel Spitz drtivým TKO - přesně tak jak si to představoval :) Spitz má v šesti výhrách pět finišů v prvním kole a stal se skokanem turnaje - polepšil si o 82 míst a je z něj světová #83. Teď má zájem o fight s Chase Shermanem - a rovnou si i řekl, že by to chtěl na UFC 218. Hamilton prohrál třetí zápas v řadě a zažívá největší krizi v kariéře. Všechny tři prohry má navíc hned v prvním kole a zkrátka není UFC kalibr. 

Zápas mezi Uriahem Hallem (13-8 MMA, 6-6 UFC) a Krzysztofem Jotkem (19-3 MMA, 6-3 UFC) byl poměrně typicky Hallovský. Jotko v prvním kole sestřelil Halla zvedákem a ten byl během prvního kola několikrát opravdu jen vlásek od odmávání - Jotko Halla přestřílel o 45 úderů a zřejmě získal první kolo 10-8. Hall se ale o pauze dal dohromady a v půlce druhého nečekaně uspal Jotka přímou pravačkou. Přerušil tak sérii tří porážek a v žebříččích si s Jotkem víceméně vyměnili místo. Posun o pět příček, Hall nyní #14, Jotko dvacítka. Hall za tohle KO bral bonus. Jotko poprvé v kariéře prohrál dva zápasy po sobě. 

V zahajovacím zápase si první KO své UFC kariéry připsal grappler Gilbert Burns (12-2 MMA, 5-2 UFC) a naznačil tak ostatním borcům v divizi, že už je nebezpečný všude. Poskočil o 51 příček a je nyní #65 a 11/12 vítězství v kariéře má stopkou.  A při vyhlašování výsledků si točil selfíčko :) Saggo poprvé v kariéře prohrál dva zápasy po sobě a byl také poprvé v kariéře knockoutován.

 

Zajímavé statistiky:

 • Návštěvnost: 7005. Vstupné: 396 190. 

 • Debutanti: 0-2. Favorité 7-3. 10 zápasů. Čistý zápasový čas: 1:20:40

 • Zápas večera: Gregor Gillespie vs. Jason Gonzalez. Výkony večera: Mike Perry (KO), Uriah Hall (KO).

 • Rockhold je rozhodně finišer. 14/16 váher v kariéře má stopkou, v UFC ukončil všechny své výhry. V UFC/Strikeforce má Rockhold 13 finišů a drží tak historický rekord (Anderson Silva jich má 11). Odklepání pod údery se počítá jako submise, Rockhold jich má tedy už osm a také zde drží UFC/Strikeforce rekord. 

 • Rockhold v druhém kole přestřílel Branche o 37 podstatných úderů. V prvním přitom Branch vedl o 17. 

 • Branch přišel o sérii 11 výher a prohrál poprvé od května 2012. V rámci aktuálního UFC turnusu má teď bilanci 1-1, od předchozího propušení z UFC 13-2. 

 • Branch v porážce schytal celkem 58 podstatných zásahů. Zajímavé je, že v pěti předchozích UFC zápasech schytal dohromady jen 56 zásahů. 

 • Mike Perry má všechna vítězství v kariéře KO. Sedm z 11 jich má v prvním kole. V pěti UFC zápasech má Perry 7 knockdownů, to je 2,58 knockdownu za minutu - třetí nejlepší výsledek historie UFC. 

 • Alex Reyes přišel o sérii deseti výher a prohrál poprvé po deseti letech. Knockoutován byl jen ve svém profidebutu v září 2007.

 • Anthony Smith má v rámci aktuálního UFC turnusu bilanci 4-1 a 11-2 od předchozího propuštění v červnu 2013. 25/28 výher má stopkou, v UFC všechny tři stopky KO.

 • Hector Lombard prohrál čtyři zápasy v řadě a zažívá největší krizi své kariéry. Nevyhrál od března 2014. Od přestupu do střední váhy má bilanci 0-3 a v posledních čtyřech porážkách byl třikrát zastaven KO. 

 • V okamžiku prohry byl Lombard 30 podstatných zásahů napřed (65-35). Lombard nakopal celkem 32 lowkicků, Smith jen dva. 

 • Gregor Gillespie má 8/10 výher v kariéře stopkou.

 • Jason Gonzalez má všechny čtyři porážky v kariéře stopkou. 

 • Kamaru Usman má nyní deset výher v řadě, naposledy prohrál v květnu 2013. Šest UFC výher v řadě je nejdelší sérka divize.

 • Usman poprvé v UFC kariéře nezkusil ani jeden poraz. 

 • Sergio Moraes byl naposledy knockoutován v roce 2009. Přišel o sérii sedmi zápasů bez prohry. 

 • Ledet má nyní bilanci 4-0-1NC od té doby co se vrátil k MMA po čtyřleté pauze. Tři UFC výhry v řadě patří mezi nejdelší série - víc výher mají jen Miocic a Ngannou (5). Tři výhry mají v těžké váze celkem čtyři borci. 

 • Ledet si připsal 36 podstatných zásahů. 35 z toho jich bylo na hlavu.

 • Olivier Aubin-Mercier uspěl s alespoň jedním porazem proti sedmi z osmi UFC soupeřů. 

 • Hall zvrátil svou sérii tří porážek a poprvé od září 2015 zvítězil. 11/13 výher má stopkou, v UFC 5/6. Hall má 5 KO výher od roku 2013, čímž ve střední váze dorovnal Brunsona, Mousasiho a Romera. Jen Thiago Santos má o KO víc. 

 • Jotko v prvním kole přestřílel Halla o 45 zásahů. 

 • Reebok vyplácel 92 500. Jen Luke Rockhold a Uriah Hall brali 10 tisíc, všichni ostatní pět a méně. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky