přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC Fight Night 115

Ohlédnutí za UFC Fight Night 115

přečteno: 831×
07.09.2017 v 15:48 | Autor: Caidel
diskuse: 1×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Po třítýdenní Mayweatherovské pauze se UFC ozvalo menším evropským turnajem ze série UFC Fight Pass - UFC Fight Night 115: Struve vs. Volkov. Turnaj se konal v sobotu 2. září 2017 v rotterdamské Ahoy Aréně v Holandsku, kam UFC zavítalo již podruhé. Návštěvnost byla tentokrát trochu slabší než minule, dorazilo 10 224 diváků kteří zaplatili na vstupném zhruba 900 tisíc dolarů. 

Paradoxní bylo slabé zastoupení domácích holandských borců. Po zranění Germaine de Randamie zůstal na startovce z domácích jen headliner Stefan Struve a turnaj tak zafungoval spíše jako promo pro ruské borce, kteří zde byli hned čtyři - a všichni působivě vítězící. Turnaj byl jinak pouze dvouhvězdičkový a vyskytlo se na něm celkem sedm nováčků. Byli to Abdul-Kerim Edilov, Zabit Magomedsharipov, Mike Santiago, Aleksandar Rakic, Mads Burnell, Talita de Oliveira a Rob Wilkinson. Skončili s bilancí 3-4. Překvápka se prakticky nekonala. V dvanácti zápasech zvítězilo 11 favoritů, jen jednou se konalo překvapení (myslím, že to byl Rakič, ale jistý si nejsem, mohl to být také Gouti).

Zápasů bylo původně plánováno třináct, ale tři týdny před turnajem byl kvůli dopingovým problémům stažen Marcos Rogério de Lima, aby si následně jeho plánovaný soupeř Saparbek Safarov poranil žebra a zápas se tak zcela rušil. 

A teď již k fightům.

Hlavní fight večera byl zároveň také zápasem večera a šlo o zápas dvou nejvyšších mužů v UFC: stálici těžké váhy, domácího Stefana Struveho (28-9 MMA, 12-7 UFC) a Alexandera Volkova (29-6 MMA, 3-0 UFC), bývalého šampiona Bellatoru. Struve začal lépe, ale Volkov přežil jeho úvodní nápor a v závěru prvního kola začal fight otáček podařeným porazem a trochou toho GNP. Struvemu pak postupně docházela energie a Volkov naopak na tempu přidával, takže to skončilo TKO sérií úderů ve třetím kole když už toho Struve měl dost. Volkov tak vstupuje do světové desítky, byl jediným TOP 10 borcem turnaje a má možnost divizí trochu zahýbat jakožto nové jméno. Společně s Ngannouem jsou nyní asi dvěma nejzajímavějšími nováčky v TOP 10. Volkov by hrozně rád aby UFC zavítalo do Ruska, kde by rád nastoupil do hlavního zápasu večera, jinak konkrétní plány nemá. V úvahu pro něj připadají především Ngannou, Overeem, Velasquez nebo vítěz fightu Hunt/Tybura. Struve klesá na pozici světové devatenáctky, nadále ale zřejmě bude působit jako spolehlivý hlídač do TOP 10. Problém je u něj především velké množství obdržených KO - a proto si teď také chce dát delší pauzu. K pozici domácího ještě malá vtipná story: Podle všeho Struve v tuto chvíli v Holandsku nežije, naopak Volkov se v Holandsku na tento fight připravoval pod vedením legendy bojových sportů Semmyho Schilta (který je jako simulátor Struveho bezpochyby ideální, když má ještě o 3 cm víc a jako kickboxer je lepší). 

V co-main eventu nastoupil teprve ke svému druhému UFC fightu od roku 2013 často zraněný Siyar Bahadurzada (23-6-1 MMA, 3-2 UFC) a to proti neporaženému Robu Wilkinsonovi (11-1 MMA, 0-1 UFC). Bahadurzada zde nastoupil do střední váhy, protože upřednostnil možnost nastoupit k fightu zdravý, než bojovat později a mít čas shodit do velteru. Ani velikostní převaha ale Wilkinsonovi nepomohla a Bahadurzada ho uspal mocnými údery v druhém kole a uštědřil tak Wilkinsonovi první porážku v kariéře. Wilkinson zde zaskakoval za zraněného nováčka Abu Azaitara a záskok se mu rozhodně nevyplatil - propadl se o 42 příček a je nyní na #149 - největší padák turnaje. Bahadurzada se po pauze vrací jako světová jednapadesátka střední váhy, příště už by ale zase měl nastoupit ve velteru. K zápasu vyzval Matta Browna, ten ale soupeře už dohodlého má. Bahadurzada poprvé v UFC kariéře vyhrál dva zápasy po sobě, 6/7 posledních výher má ovšem KO.

Dále na startovce byla druhá nejvýše postavená bojovnice startovky, světová čtrnáctka a shodou okolností ve 40 letech vůbec nejstarší žena v UFC, Marion Reneau (8-3-1 MMA, 4-2-1 UFC). Ta měla původně čelit domácí bojovnici Germaine de Randamie, ta však z turnaje musela odstoupit kvůli vleklým potížím se zraněnou rukou. Rozhodně však nesimulovala, protože před několika dny podstoupila operaci která prý dopadla velmi dobře. Za GdR zaskakovala debutující Talita Bernando de Oliveira (5-2 MMA, 0-1 UFC), na přípravu však měla jen týden, což se jí také stalo osudným. Talita začala slušně a jakožto grapplerka na zemi v prvním kole Marion hodně ohrožovala, pak jí ale rychle došla energie a Marion zápas v pohodě ovládla a nakonec zakončila fightu TKO výhrou šest vteřin před koncem zápasu. Marion si uvědomuje, že její kariéra zřejmě už nebude trvat příliš dlouho, i tak jí ale hodlá ukončit až se bude chtít jí a ne až jí do toho natlačí okolí. Teď by chtěla nějakou TOP 10 soupeřku. Oliveira se už před zápasem přiznávala, že bude z debutu nesmírně vystresovaná, předvedla ale rozhodně úctyhodný výkon. 

Leon Edwards (14-3 MMA, 6-2 UFC) se střetl s Bryanem Barberenou (13-5 MMA, 4-3 UFC) a poměrně v tichosti získal čtvrtou výhru v řadě, což ho posunulo do světové pětadvacítky. Barberena předvedl svůj tradiční fight a tedy zejména značnou odolnost, tentokrát vyšperkovanou hlavně tím, že Edwardse v druhém kole sestřelil zvedákem a slušně ho rozmlátil. Edwards to ale v prvním a ve třetím kole v pohodě uhrál na porazy a submise, takže zvítězil 3x 29-28. Barberena se těšil na to, že po výhře nad Edwardsem už by opravdu mohl být označován za zabijáka dobrých jmen, k tomu ale nakonec nedojde, protože má v posledních třech fightech bilanci 1-2.  Edwards sebevědomě vyzval k zápasu Donalda Cerroneho. 

Darren Till (15-0-1 MMA, 3-0-1 UFC) zůstává v kariéře neporažen hladkou výhrou nad Bojanem Velickovicem (15-5-1 MMA, 2-2-1 UFC). Till měl celou dobu zápas jasně pevně v ruce (3x 30-27)  a hrál to i hodně šoumensky pro diváky, Velickovice ale nedokázal ukončit a to je pro něj docela mínus. Má nyní šestnáct fightů bez prohry (patnáct výher a remízu s Dalbym), což z něj dělá borce s pátou nejdelší sérií bez porážky v UFC. Žebříčkově je 53., Velickovic nyní 105 s bilancí 1-2 v posledních třech zápasech. Ještě nikdo ale Velickovice neukončil před limitem. 

Asi vůbec nejpůsobivější výkon večera předvedl ve svém návratovém fightu Mairbek Taisumov (27-5 MMA, 6-1 UFC). Jeho zápas s neporaženým Felipe Silvou (8-1 MMA, 1-1 UFC) trval jen minutu 24 vteřin a Taisumov v něm potřeboval k vítězství pouhé dva podstatné údery. První padl někdy v rámci oťukávání, ale ten druhý byl nekompromisně načasovaný kontrahák který Silvu naprosto umrtvil a Taisumov si tak připsal walk-away knockout, po zásluze oceněný bonusem za KO večera. Taisumov se vrací do žebříčku jako světová třiatřicítka, má vyhraných pět fightů v řadě, narozdíl třeba od Khabilova má ale Taisumov všech pět zápasů stopkou, což atakuje několik rekordů (viz statistiky). Taisumov se s tím v pozápasovém rozhovoru nemazal a vyzval Diaze, Pettise a Chiesu. Relativně méně zkušený Silva (nemá na kontě ještě ani deset fightů) utrpěl první porážku v kariéře a vypadl ze světové stovky. 

Michel Prazeres (23-2 MMA, 7-2 UFC) pomocí šesti porazů a celkem čtrnácti guard passů hladce převálcoval zaskakujícího nováčka Madse Burnella (8-2 MMA, 0-1 UFC) aby ho v třetím kole ukončil málo vídaným north-south chokem. Parádní záležitost, která by si asi zasloužila i bonus, zvlášť když se Prazeres stal prvním borcem v historii UFC, který tak dokázal vyhrát už dva zápasy, Prazeres ale bohužel nenavážil (měl 159 liber) a tak bonus získat nemohl. Prazeres je nyní světová devětadvacítka a za váhu se omluvil - prý už se  to nebude opakovat a příčinou bylo počasí a špatná aklimatizace. V Holandsku je na jeho vkus příliš zima a tak se mu nedařilo pořádně shazovat váhu. Příště už se to prý nestane a dorazí na zahraniční turnaj s dostatečným předstihem aby se aklimatizoval. Burnell zaskakoval za zraněného Islama Makhacheva, na přípravu měl zhruba tři týdny, ale nestačilo to. Žebříčkově mu prohra s Prazeresem neublížila, klesl jen o tři příčky, jenže je světová #338 a tedy suverénně nejhůře nasazený borec celého turnaje. Alespoň si ale polepšil o 20% Prazeresova platu. 

Vlastně na stejné lodi je také Rustam Khabilov (22-3 MMA, 8-2 UFC). Ten ubodoval Desmonda Greena (20-6 MMA, 1-1 UFC) a potvrdil tak dvě věci, které u něj už víme. První je, že neukončuje zápasy a ač má nyní pět výher v řadě stejně jako Taisumov a Prazeres a je žebříčkově nejvýše z nich (světová patnáctka), je pravděpodobné, že ho Taisumov se zajímavostí příštího soupeře trumfne - protože finiše zkrátka táhnou víc a Khabilov zatím v UFC v osmi výhrách finišoval jen dvakrát. A druhé je, že Khabilov to umí proti zápasníkům, protože teď porazil vlastně už pátého wrestlera v řadě. Khabilov teď projevil zájem o zápas s Kevinem Lee, kterého prý hodlá nekompromisně pronásledovat až ho jednou dostane (Lee mu teď utekl do dočasně-titulového zápasu). Green, bývalý borec Bellatoru teď sám přišel o sérii pěti výher a nabral svou první UFC porážku a je světovou #66. Zásahově byl Green o 13 zásahů napřed, Khabilov ho v prvním kole dostal třikrát na zem (včetně jednoho suplexu), pak už mu ale Green všech dalších sedm pokusů ubránil. 

Zajímavým překvapením byl nováček z Rakouska, Aleksandar Rakic (9-1 MMA, 1-0 UFC). Ten do UFC přišel vítězně a porazil v polotěžké váze Francimara Barrosa (19-6 MMA, 4-3 UFC) 3x 30-27. Barroso byl nějaký podezřele pasivní a nechal se Rakičem rozebírat celá tři kola. Rakič tak prohrál jen v profidebutu v roce 2011, od té doby nasbíral devět výher a tohle byla jeho první výhra na body. Výhra nad UFC veteránem mu pomohla o 66 míst a je nyní světovou #35. Sám Rakič uvedl, že s jeho příchodem začíná nová éra - v pětadvaceti prý patří do nové vlny mladíků v MMA kteří mají prostě obrovskou chuť vítězit a je pravdou, že sedmatřicetiletý Barroso vypadal nějak bez chuti a bez tahu na branku. 

Parádní debut předvedl opěvovaný prospekt Zabit Magomedsharipov (13-1 MMA, 1-0 UFC). Ten měl původně nastoupit proti Nicku Heinovi, ale ten odstoupil deset dní před turnajem a byl nahrazen nováčkem Mike Santiagem (19-10 MMA, 0-1 UFC). Santiago se do UFC dostal přes vítězství v letní Dana White Contender Sérii a to pouhých 11 dní před tímto turnajem, takže tohle měl být jeho druhý fight během čtrnácti dnů. Oba borci šli do zápasu s mnoha výhrami v řadě (Magomedsharipov 8, Santiago 9], Magomedsharipov byl ale jasným favoritem a svou úlohu také bezezbytku potvrdil. V prvním si Santiaga rozebíral kreativní postojařinou (otočky a podobné frajeřinky), v druhém svou dominanci završil RNC a získal tak hned v debutu pozápasový bonus. Stejně jako většina ostatních na tomto turnaji, i Magomedsharipov byl připraven a v pozápasovém rozhovoru vyzval Artema Lobova. Ten později na sociálních sítích výzvu přijal, koncem října má ale fight s André Filim, tak prý buď potom, nebo místo toho, pokud se Fili zraní. Magomedsharipov je po této výhře ve světové čtyřicítce, Santiaga to stálo umístění ve stovce.

Došlo také na již dva roky odkládaný debut prospektu Abula-Kerim Edilova (17-4 MMA, 1-0 UFC). Ten má s UFC smlouvu už dva roky, ale zranění a dopingový nález jeho debut zatím sabotovaly. Teď jsme ho v kleci viděli poprvé a to proti Bojanu Mihajlovičovi (10-6 MMA, 0-3 UFC) který upřímně nemá v UFC příliš co dělat. Podobně jako jeho krajan Veličkovič je ovšem dost odolný, takže se Edilovem nenechal rozmlátit na zemi hned v prvním kole - ale až v tom druhém. Edilov se vrací do světových žebříčků jako světová stodvojka a má nyní 11 výher v řadě. 16/17 vítězství má přitom stopkou. Jeho největším problémem je ovšem PR. Edilov je totiž příbuzný čečenského diktátora Kadyrova a působí také jako trenér a ochranka jeho synů, takže je osobou mediálně dosti problematickou (a do Holandska s ním cestovala početná suita hodnostářů a dalších osobností režimu). Mihajlovic neuspěl ani v třetím UFC fightu, všechny tři prohry v UFC má KO, v žebříčcích polotěžké váhy vůbec není a tady si doslova ani neškrtl. Poměr podstatných zásahů v tomto fightu byl závratných 77:1. 

Zdá se, že pod novým vedením se dává víc šancí než v minulosti. Francouzský bijec Thibault Gouti (12-3 MMA, 1-3 UFC) dostal další šanci i po sérii tří UFC porážek a to proti Andrewu Holbrookovi (12-3 MMA, 2-3 UFC). Holbrook je spíše zemař, po prvním neúspěšném porazu se ale pokoušel s Goutim spíše boxovat a to se nevyplatilo - Gouti ho sestřelil v poslední minutě prvního kola a konečně si připsal svou první UFC výhru kariéry. Výhra nad Holbrookem ho katapultovala o 127 míst vzhůru (na #125) což z něj dělá skokana turnaje a 10/12 výher má stopkou. Holbrook naopak nabral druhou porážku v řadě a všechny tři porážky v kariéře utrpěl KO. 

 

Zajímavé statistiky:

 • Návštěvnost: 10 224. Vybrané vstupné: 900 tisíc dolarů.

 • Sázkoví favorité: 11-1. Debutanti: 3-4. 

 • Čistý zápasový čas: 12 fightů, 2:10:45

 • Bonusy večera: Zápas večera: Stefan Struve vs. Alexander Volkov. Výkony večera: Mairbek Taisumov (KO), Zabit Magomedsharipov (sub).

 • Volkov má od odchodu z Bellatoru bilanci 5-0, tři výhry z toho v UFC. Tři výhry v těžké váze jsou nejdelší sérka po Miocicovi a Ngannouovi (oba 5)

 • Volkov ukončil 22/29 výher před časovým limitem.

 • Struve má nyní v hlavních zápasech večera bilanci 1-1. Všech šest prohraných stopek v UFC má ovšem KO. Je ale jedním z největších sběračů bonusů - už jich má šest. Víc jen Miocic (8), Hunt a Browne (oba 7). Struve má KO od největších ranařů divize: Overeem, Hunt, Nelson, JDS a také Browne a nyní i Volkov. 

 • Volkov nabodoval 135 podstatných zásahů. Struve jich měl o 94 méně, což je pro něj zatím nejdrtivější prohra v kariéře. 

 • Zásahy na hlavu: 84-24. Kopy: 33-7. Obojí pro Volkova.

 • Čtyřicetiletá Marion Renau je nejstarší ženou v UFC (a také nejstarší ženou která v UFC získala výhru). Reneau má 7/8 výher v kariéře stopkou a její výhra 6 vteřin před koncem třetího kola je nejpozdější stopkou v historii ženské bantamové váhy. Celkově v rámci UFC je to páté nejpozdější KO v tříkolovém fightu.

 • Talita Oliveira prohrála KO poprvé v kariéře. 

 • Na zásahy to bylo 118-38 Reneau, Reneau měla také pět submisí (Oliveira jich v prvním kole také několik měla). 

 • Edwards má 4/6 výher v UFC na body. Vyhrál teď čtyři výhry v řadě, čímž ve velteru dorovnal Ponzinibbia a Covingtona. Delší vítěznou sérii má jen Kamaru Usman (5). 

 • Barberena má všechny porážky v UFC na body. Tady byl o 57 zásahů napřed, protože v druhém kole srazil Edwardse k zemi a přestřílel ho GNP 68-19. 

 • Mairbeku Taisumovi stačily na výhru dva podstatné zásahy (formálně vzato mu stačil jeden :)

 • Taisumov má nyní v UFC pět výher v řadě a všechny KO. Pět výher v řadě je v lehké váze třetí nejdelší série (Ferguson má výher 9). Pět stopek v řadě mají v UFC ale jenom Ngannou a Miocic a  co se přímo knockoutů týče, dorovnal Taisumov druhé místo v historii o které se dělí s osmi dalšími borci. Víc KO v řadě měl jen Chuck Liddel (7). Taisumov je ale první lehká váha, které se něco takového povedlo.

 • V lehké váze je Taisumov s knockouty historicky celkem čtvrtý. Vede Melvin Guillard (7).

 • Taisumov má 24/26 výher v kariéře stopkou. Slušné procento.

 • Prazeres má v lehké váze nyní pět výher v řadě, stejně jako Taisumov a Khabilov. 

 • Prazeres uspěl šesti porazy a 14 přešel Burnellův guard. Celkem má Prazeres v devíti UFC zápasech 35 porazů a zatím dostal na zem každého ze soupeřů. 

 • V historii UFC bylo k vidění pouze 5 north-south škrcení. Prazeres je první borec, který tak v UFC vyhrál už dva zápasy.

 • Mads Burnell prohrál submisí poprvé v kariéře. 

 • Khabilov má nyní také pět výher v řadě, v jeho případě ale všechno výhry na body. 

 • Green přestřílel Khabilova o 13 podstatných zásahů. V prvním kole ho Khabilov vzal třikrát na zem, v dalších dvou kolech už Green všech 7 porazů ubránil. 

 • Magomedsharipov vyhrál devátý zápas v řadě, naposledy prohrál v dubnu 2013. 11/13 výher v kariéře má stopkou a jeho zásahová přesnost byla 69%.

 • Santiago přišel o devítizápasovou vítěznou sérii a prohrál poprvé od ledna 2014. 9/10 porážek v kariéře má stopkou, osm z toho submisí. Zásahová přesnost byla 35%. 

 • Platy se v Holandsku nezveřejňují, ale Reebok vyplácel 90 tisíc. Nejvíc bral headliner Struve, 15 tisíc. Všichni ostatní na startovce pak brali 5 nebo 2,5 tisíce, na desítku se nekvalifikoval mimo Struveho nikdo.Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

predator - Čtenář - 12.9.2017 v 18:30
gggvssaul - Odpovědět
 

tak čo... koho tipujete ? GGG alebo saul ? ja som si myslel že si stavím na GGG ale čakal som vyrovnanejší kurz 1,6 na ggg je trocha zvláštne si myslím