přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC Fight Night 101

Ohlédnutí za UFC Fight Night 101

přečteno: 3625×
02.12.2016 v 16:29 | Autor: Caidel
diskuse: 14×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Turnaj UFC Fight Night 101: Whittaker vs. Brunson se konal v sobotu 26. listopadu v Rod Laver Aréně v australském Melbourne a byl vysílán na Fox Sports 1. Rod Laver Arena je známá především jako lokalita pořádání Australian Open a Melbourne UFC navštívila podruhé - poprvé se zde na Etihad Stadium konalo UFC 193 v roce 2015. Turnaj tehdy lámal rekordy s návštěvností 56 214 tisíc. Hala Rod Laver je podstatně menší takže se do ní vešlo jen 13 721 diváků, čímžpádem bylo vyprodáno. UFC si tak přišlo na 1 636 888 dolarů vybraných na vstupném. Sledovanost nebyla valná: průměr 686 000, což z tohoto turnaje dělá třetí nejméně sledovaný turnaj roku (v rámci těch co se vysílaly porovnatelně ve zhruba stejnou dobu v hlavním vysílacím čase)

Turnaj jako takový se tentokrát ale příliš nepodařil. Startovka rozhodně nebyla z nejsilnějších a byla zaměřená především na domácí borce, kteří se předvedli v osmi z třinácti zápasů. Hlavní tahák, tedy vyzyvatelský rozstřel ve střední váze Luke Rockhold vs. Ronaldo Souza se navíc kvůli zraněním rušil a pozici hlavního fightu tak podědil sice také významný zápas střední váhy Brunson vs. Whittaker, ale přece jen ne tak významný jako by byl Rockold vs. Souza. Brunson a Whittaker si v kleci své zastali - jejich zápas trval jen čtyři minuty, ale i tak šlo o suverénně nejlepší fight večera do kterého zamířily hned dva bonusy (zápasový pro oba a výkonnostní pro vítězného Whittakera). Hlavním problémem bylo ale především to, že prvních osm zápasů startovky trvalo plný zápasový čas, tedy vždy 15 minut a celkem jich z 13 zápasů na startovce končilo na body deset - což dorovnalo stávající UFC rekordy (FN 36, FN 89 a UFC 169). Takže veskrze vlekoucí se a nepříliš zábavná záležitost.

Jinak všichni debutanti (Pedro, Volkanovski, Lausa) své zápasy vyhráli, sázkoví favorité pohořeli (4-6 včetně prohry největšího favorita večera) a čistý zápasový čas byl enormních 2:45:20, což z tohoto turnaje dělá sedmý nejdelší turnaj historie. Vede FN 89 s 2:54:48. 

A teď již k jednotlivým zápasům. Derek Brunson (16-4 MMA, 7-2 UFC) a domácí Robert Whittaker (17-4 MMA, 8-2 UFC) tedy zaskakovali na pozici main eventu za zrušený fight Rockhold vs. Souza. Brunson šel do zápasu se sérií čtyř jednokolových KO a kdyby knockoutoval i Whittakera, překonal by stávající rekord. Možná právě proto nastoupil do zápasu hrozně zbrkle a zkusil Whittkera zkrátka rozdrtit. Whittaker ale později uvedl, že něco podobného čekal a tak sice dostal trochu naloženo a byl na chvilku v úzkých, ale nakonec krizi překonal, ubránil Brunsonovy porazy, načal ho kontrem a otočil vývoj zápasu. Podstatně klidnější Whittakera pak zabodoval high kickem a otřeseného Brunsona domlátil necelou minutu před koncem prvního kola. Trvalo to tedy necelých pět minut, ale i tak to byla nejlepší akce celého večera, takže oba borci obdrželi bonus za zápas večera a Whittaker navíc ještě bonus za výkon večera. Whittaker poskočil na pozici světové sedmy a je prý čas, aby se mu dostalo respektu který si po šesti výhrách v řadě (pět z toho ve střední váze) zaslouží. Do budoucna by se mu zamlouvat zápas s Gegardem Mousasim, což by byla parádně technická záležitost. Brunson spadl a je nyní světovou desítkou, svůj výkon označil za prachbídný a bojoval dle vlastních slov prý jako naprostý trouba. Před tímto fightem pošilhlával po remači s Romerem, to se mu teď ale pravděpodobně nevyplní. 

Andrew Holbrook (12-1 MMA, 2-1 UFC) byl v zápase s domácím Jake Matthewsem (10-3 MMA, 4-3 UFC) největším sázkovým outsiderem celého večera, přesto ale dokázal těsně vyhrát 2x 29-28, 28-29. Přestřílel Matthewse 80-29 a dařilo se mu hlavně v prvním a třetím kole. Oba borci jsou nyní těsně u sebe: 91. a 92. ve světových žebříčcích, Matthews prohrál na body poprvé v kariéře a také poprvé v kariéře prohrál dva zápasy v řadě. Holbrook prozměnu oba zápasy v UFC vyhrál jen těsně na body - a na bučící fanoušky, kteří neměli radost že porazil domácího favorita se ani moc nezlobil :)

Omari Akhmedov (16-4 MMA, 4-3 UFC) ubodoval domácího veterána Kyle Nokea (22-10-1 MMA, 6-6 UFC) 2x 29-28, 30-27 a posunul se tak na dvaaosmdesátou příčku světových žebříčků. Akhmetov, který zde zaskakoval s měsíční přípravou za zraněného Dominique Steela si tak spravil chuť po dvou porážkách a vylepšil svou velterovou bilanci na 3-3. Naopak Noke nabral třetí porážku v řadě a ve velteru se posunul do záporu: 3-4. Není tak divu, že bezprostředně po zápase oznámil tento šestatřicetiletý veterán konec své kariéry. Jeho tělo už to prý zkrátka nezvládá. Noke absolvoval 33 zápasů za 14 let své kariéry, v UFC působil šest let a nastoupil zde celkem k 12 zápasům. Nejlépe se dostal do světové pětatřicítky (v roce 2012) a nevím, jestli na někoho nezapomínám, ale mám za to, že byl v současnosti nejdéle působícím Australanem v UFC. 

Debutující domácí borec Alex Volkanovski (14-1, 1-0 UFC) domlátil Yusuke Kasuyu (9-3-2 MMA, 0-2 UFC) na zemi v druhém kole když se pokoušel zkroutit na kneebar. Volkanovski si tak připisuje vítězství v UFC debutu a celkově 11 výhru v řadě, možná bude ale muset změnit váhu - na tu lehkou je vizuálně opravdu dost malý. Kasuya je žebříčkově až někde ve třetí stovce a oba UFC zápasy prohrál (tohle byl jeho první knockout), velmi pravděpodobně zde tedy končí. 

Nejlepší debut ovšem zaznamenal relativně málo známý australský nováček Tyson Pedro (5-0 MMA, 1-0 UFC). Ten dostal v polotěžké váze příležitost proti Khalilovi Rountree (4-2 MMA, 0-2 UFC) a využil ji bezezbytku. Rountree ho sice v půli kola sestřelil zásahem mezi oči, ale Pedro se na zemi rychle zorientoval, Rountreeho svázal, získal jeho záda a ukončil RNC, za což si odnesl 50 tisíc výkonnostního bonusu. Pedro o místo na tomto turnaji nesmírně stál - nechal se slyšet, že by si prý klidně uřízl nohu, kdyby mu to mohlo zajistit že zvládne střední váhu a bude moci zaskočit jako náhradník za Rockholda proti Jacarému. Naštěstí nic tak dratisckého nakonec nebylo potřeba a Pedro je i s pouhými pěti zápasy světovou 73. polotěžké váhy. Všech pět zápasů v kariéře přitom ukončil před časovým limitem, čtyři z toho submisí. Pedrovi se také podařilo ukončit sérii předchozích osmi zápasů tohoto turnaje které skončily na body - za což mu diváci určitě byli hodn vděční. 

Velmi pomalý a nezáživný byl souboj mezi Danielle Taylor (8-2 MMA, 1-1 UFC) a Seo Hee Ham (16-8 MMA, 1-3 UFC). Seo šla celou dobu vpřed, Danielle ustupovala a kontrovala. Čtrnáct ze sedmnácti velkých serverů by výhru přisoudilo Seo, dva rozhodčí viděli ale výhru ustupující Danielle, takže 2x 30-27, 28-29 a těsná první výhra pro Danielle. Zápas byl zdramatizován dvěma diskutabilními zásahy do oka - rozhodčí neviděl ani jeden, ale jednou Ham čas na oddych dal, podruhé ne (načež nebránící se Ham schytala pár zásahů). Danielle po zápase tvrdila, že jí do oka nešťouchla ani jednou. Zásahově to bylo 45-31 Taylor, Ham má teď v UFC tři bodové porážky a pravděpodobně končí.  

Značné překvapení se zrodilo v souboji domácího judisty Dana Kellyho (12-1 MMA, 5-1 UFC) a prověřeného Chrise Camozziho (24-12 MMA, 9-9 UFC). Camozzi sice začal v klinčích dobře a zloktoval Kellyho tak, že Kelly s natrženou hlavou zbytek zápasu parádně krvácel, ale to Kellyho neodradilo, roboticky pochodoval pořád vpřed, kombinoval, strhával a Camozziho svým tlakem zkrátka převálcoval: 30-27, 29-28, 29-27. Kelly tak opět překvapil a ve svých 39 letech vyhrál třetí zápas v řadě - a je nyní světovou pětadvacítkou. Camozzi naopak prohrál podruhé za sebou a v rámci aktuálního (již třetího) UFC turnusu má bilanci 3-3. Za zmínku však stojí, že je Camozzi druhým nejaktivnějším kopáčem střední váhy. Má na kontě 188 kopů, víc jich má jen šampion Bisping: 191 (a Camozzi to zvládl v méně zápasech). 

Souboj Damien Brown (17-9 MMA, 2-1 UFC) vs. Jon Tuck (9-4 MMA, 3-4 UFC) sem byl stejně jako zápas Taylor vs. Ham a Zhikui vs. Lausa přeřazen ze zrušené FN 97. Oba borci doufali v nějakou parádní záležitost: Brown zmiňoval že by rád bitku typu Wanderlei Silva vs. Stann, Tuck se zase těšil na nějaký super finiš, aby si spravil chuť po zrušeném turnaji. Jenže ani jednomu se přání nevyplnilo. Byla to vyrovnaná záležitost ve které nakonec klasicky těsně zvítězil Brown: 2x 29-28, 28-29. Tucka rozhodnutí sudích hodně rozzuřilo a rád by aby se na to podívala i komise, protože si připadal doslova okradený. Později už byl o poznání více rezignovaný a jen uznal, že letos zkrátka není jeho rok: poprvé v kariéře totiž letos prohrál dva zápasy v řadě, oba navíc jen těsně na body, takže to chtělo jen trochu toho štěstíčka. Tucka ještě obecně nikdo neporazil jinak než na body. Oba borci jsou teď žebříčkově kolem 160. lehké váhy. 

Domácí Richarde Walsh (9-5 MMA, 2-4 UFC) sice zakončil zápas s Jonathanem Meunierem (8-1 MMA, 1-1 UFC) solidní GNP sérkou, to už ale bylo pozdě a zápas měl na body prohraný, protože ho Meunier většinu fightu téměř do ničeho nepustil. Na zásahy to bylo 105-33 pro Meuniera, na podstatné pak 74-18 pro Meuniera. Meunier vítězí 2x 30-27, 29-28, což je pro něj první bodová výhra v kariéře a po debutu na poslední chvíli podle vlastních slov nyní konečně předvedl, co v něm vlastně je. Výhra ho katapultovala o 133 pozic na 162. příčku světových žebříčků a stává se tak skokanem večera. Walsh je naopak padákem večera, pohoršil si o 61 příček na světovou dvěstěpadesátku. Walsh si ovšem po zápase posteskl, že je poměrně zklamaný z USADA. V březnu totiž v Brisbane prohrál s Viscardi Andradem (a navíc si přitom zlomil ruku). USADA ovšem Andrademu našla doping. Jenže to bylo před sedmi měsíci - a Andradeho kauza stále není uzavřená, takže Walsh stále tone v nejistotě, zda to bude No Contest nebo co vlastně bude z čehož je poněkud rozčarovaný. 

Geane Herrera (9-3 MMA, 1-3 UFC) sice začal souboj s Benem Nguyenem (15-6 MMA, 3-1 UFC) drsným naskočeným sidekickem, Nguyen se ale vzápětí dostal zpátky do hry a naprosto na pohodu Herreru přebodoval 2x 30-27, 30-26. Nguyen soupeře přestřílel o 83 podsatných zásahů, což byl historicky třetí největší rozdíl v zápase muší váhy. Nguyen výslovně zmínil, že byl před tímto zápasem velmi klidný. Poslední fight s Louisem Smolkou totiž jasně prohrál před domácím publikem a tak si tentokrát užíval přípravu relativně bez stresu a bez přidalného tlaku. Nguyen je nyní možná až maličko překvapivě světovou patnáctkou, Herrera prohrál dva po sobě (poprvé v kariéře) a celkově má v UFC bilanci jen 1-3, takže je dost možné, že končí.

Jason Knight (15-2 MMA, 2-1 UFC) ubodoval domácího Dana Hookera (13-7 MMA, 3-3 UFC). Hooker se sice v závěru snažil vývoj fightu otočit, ale nezdařilo se. Před  zápasem přitom sršel sebevědomím - a Knight si podle něj klidně mohl vybrat způsob jakým prohraje. Knight uspěl čtyřmi porazy v 13 pokusech, Hooker to na zem nezkusil dostat ani jednou. Zajímavé je, že Knight v předchozích dvou fightech prohrál na porazy 10-1. Knight nyní světová 34., Hooker 102. Hooker všechny tři prohry v UFC na body, v šesti zápasech zatím rovnoměrně střídá výhry s prohrami. 

Souboj Marlon Vera (8-3-1 MMA, 2-2 UFC) vs. Ning Guangyou (5-4-1 MMA, 2-2 UFC) byl papírově nejhůře obsazeným zápasem večera. První a třetí kolo si urval Vera (3x 29-28), jenž prý nyní konečně začal bojovat na vítězství a ne jen aby se snažil přežít jako v minulosti. Vera je nyní světová 225., Guangyou až 384 (nejhůř nasazený borec večera). Jejich souboj se přitom konal až napotřetí, původně byl v plánu na dvou jiných turnajích, ale vždy do toho z Ningovy strany něco vlezlo (jednou nejasnosti ohledně dopingu, podruhé víza).

V zahajovacím zápase večera zvítězil debutant Jenel Lausa (7-2 MMA, 1-0 UFC) nad čínským bijcem Yao Zhikuim (2-4 MMA, 1-3 UFC). Lausa několikrát poslal údery Zhikuiho k zemi, a jasně tak vyhrál celý fight 3x 30-27, ale i tak připustil, že se do budoucna na postojařinu nijak zvlášť soustředit nehodlá, jeho hlavní síla je prý jinde. Zhikui má nyní značně negativní bilanci, což se v UFC opravdu moc často nevidí. 


Zajímavé statistiky:

 • Návštěvnost: 13 721. Vybrané vstupné: 1 636 888. 

 • Zápas večera: Robert Whittaker vs. Derek Brunson (jediné kolo!). Výkon večera: Tyson Pedro (RNC) a opět Robert Whittaker (KO). 

 • Debutanti 3-0, favorité 4-6.

 • Čistý zápasový čas: 2:45:20 pro 13 zápasů. Sedmý nejdelší turnaj v historii.

 • Deset zápasů končících na body (8 v řadě): dorovnaný UFC rekord. 

 • Whittaker má nyní ve střední váze bilanci 5-0 a pět výher v řadě je sdílená druhá nejdelší sérka v divizi. Vede Romero (8).

 • Whittaker má 13/17 výher stopkou, v UFC všechny tři stopky KO. 

 • Podstatné údery. 33-19 pro Whittakera. Whittaker přesnost 56 %, Brunson 45 %. Pro zajímavost: předchozích pět soupeřů Brunsona ho zasáhlo dohromady jen 25 údery. 

 • Brunson má obě porážky v UFC KO. 

 • Alex Volkanovski má nyní 11 výher v řadě. Neprohrál do května 2014 a 12/14 výher má stopkou. 

 • Volkanovski nasázel Kasuyovi 50 podstatných zásahů. 45 z toho bylo na zemi. 

 • Khalil Rountree prohrál submisí poprvé v kariéře. Tyson Pedro přitom přerušil sérii osmi zápasů které na tomto turnaji skončily na body. 

 • Khalil Rountree má slabinu v obraně proti porazům. V UFC nemá odbojovaná ani celá čtyři kola a už byl osmkrát na zemi. Pedro ho za čtyři minuty dostal na zem dvakrát, předchozí soupeř Andrew Sanchez ho stáhl na zem šestkrát.

 • Reebok smlouva jen 110 tisíc. Jen tři borci se dostali nad 5 tisíc a to Camozzi (15), Brunson (10) a Noke (10). Shodou okolností všichni své zápasy prohráli. 



Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+1
malylada87 - Čtenář - 2.12.2016 v 22:00
NoviNka - přejít na příspěvek
Tak vračí se po povinné vojenské službe Korean Zombi a utká se s Bermudezem, zajimaá match...
 
+1
malylada87 - Čtenář - 5.12.2016 v 14:30
Novinka - přejít na příspěvek
Zajímavé zápasy polotíhy: Manuwa vs, Teixeira OSP vs. Blachowicz...
 
+1
yamay - Čtenář - 6.12.2016 v 17:38
..... - přejít na příspěvek
Taka zaujimavost: Cyborg mala mat legitimny fight v UFC o titul do 145 lb, pravdepodobne by...
 

Všechny příspěvky

malylada87 - Čtenář - 2.12.2016 v 22:00
NoviNka - Odpovědět
 

Tak vračí se po povinné vojenské službe Korean Zombi a utká se s Bermudezem, zajimaá match

Jiank dalsší zajímavé fighty:

 • Hector Lombard vs. Brad Tavares
 • J.C. Cottrell vs. Jason Gonzalez
 • Alexandre Pantoja vs. Eric Shelton (účastníci fly weight TUF)

Phoenix bude celkem našlapaná karta s těmito zápasy:

 • Marcin Held vs. Joe Lauzon
 • Bryan Caraway vs. Jimmie Rivera
 • Jussier Formiga vs. Sergio Pettis
malylada87 - Čtenář - 2.12.2016 v 22:01
Novinka - Odpovědět
 

Jinak na RIZIN nebude proč se koukat. CroCop vs. Silva zrušeno...

malylada87 - Čtenář - 5.12.2016 v 14:30
Novinka - Odpovědět
 

Zajímavé zápasy polotíhy:

Manuwa vs, Teixeira

OSP vs. Blachowicz

yamay - Čtenář - 6.12.2016 v 17:38
..... - Odpovědět
 

Taka zaujimavost: Cyborg mala mat legitimny fight v UFC o titul do 145 lb, pravdepodobne by to bolo zaroven otvorenie novej vahovky v UFC a odmietla to, pretoze vraj nie je schopna behom 8 tyzdnov urobit vahu 145 lb. Superkou mala byt najprv Holly, neskor, kedze jej treneri ten zapas momentalne nechceli, mala byt superkou Germaine de Randamie. No a Cyborg povedala, ze nie je schopna spravit vahu za 8 tyzdnov. Ale po tomto odmietnuti fightu pochybujem, ze budu chciet koli nej otvarat vahu do 145 lb..... Inak DW sa vyjadril aj k jej zmluve, kedze sa vsetci pytali, preco maju podpisanu Cyborg, ked nemaju otvorenu zensku vahu do 145 lb, v ktorej Cyborg sutazi. DW povedal, ze zmluvu podpisali preto, pretoze Cyborg chcela zhodit do 135 lb a ist o titul proti Ronde. Ak by v tej dobe vedeli, ze Cyborg nedokaze zhodit, tak by s nou zmluvu UFC nepodpisalo. 

 
malylada87 - Čtenář - 6.12.2016 v 20:31
Novinka - Odpovědět
 

Andrade ještě nedostane šanci postavit se Joaně, ale střihne si to s Morosz

malylada87 - Čtenář - 6.12.2016 v 21:37
Novinka - Odpovědět
 

tak zápas o pozici vyzyvatelky. Peňa si to rozdá s Schevcenko

Jari - Čtenář - 7.12.2016 v 17:01
Glory - Odpovědět
 

Jak se těšíte na zápas Badr vs Rico oba vypadají našlapaně. Škoda že je tady jenom mma a tohle upadlo do pozadí podle mě to bude hustá štipaná.

yamay - Čtenář - 7.12.2016 v 17:44
Re: Glory - Odpovědět
 

Palce budem drzat Ricovi. Obaja su supertalentovani fighteri, ale na druhej strane Badr je pekny pako. Asi hlavne preto budem fandit Ricovi.

malylada87 - Čtenář - 7.12.2016 v 23:13
Re: Glory - Odpovědět
 

Vůbec si netroufám tipovat. Badr dostal 3 miliony na přípravu od nějakého miliardáře mám ten dojem a vypadal nasypaně a neskutečně, i o proti dobám své slávy. Uvidíme.

thor - Čtenář - 8.12.2016 v 00:07
Re: Glory - Odpovědět
 

Ja doufam ze vyhraje Badr i kdyz to bude hodne tezky :/

Rico je mladsi a hlavne zapasi bez pauzy. Valcuje vsechny ve sve vaze, takze to bude mit Badr hodne tezky.. Jediny jeho plus vidim ve vybusnosti a agresivite :) to jeste Rico nezazil :)

Pojd Badr Hari!!!

malylada87 - Čtenář - 8.12.2016 v 16:35
Promo - Odpovědět
 

UFC umí snad nejlepší sportovní proma na světě, neskutečná pecka. Skoro jak pro hollywoodský blockbuster:

http://www.mmafighting.com/2016/12/7/13879942/ronda-rousey-is-back-in-fantastic-new-ufc-207-promo

Nexter92 - Čtenář - 9.12.2016 v 12:17
Re: Promo - Odpovědět
 

Promo krásný.. Spíš by mě zajimalo kolikrát a jak moc bude muset dostat Ronda přes držku, aby vyměnila to jalový kopyto Tarvedyana? Ten chlap zprasil Hapu a RR taky nedělá pokroky.. Nuněs je perfektní postojařka, očekávám podobný průběh jako u Holm. Tohle smrdí šeredným KO, jelikož RR nemá dobrou obranu a na zem se to myslím ani nedostane..

malylada87 - Čtenář - 9.12.2016 v 20:22
Re: Re: Promo - Odpovědět
 

No taky ten kurz vypadá povinost dát na Nunes a taky si myslím že v postoji ji Ronda nesahá po kotníky, ale víš co, je to Ronda a už tolikrát dokázala, že umí. Navíc teď vyloženě musí, žádné rozptylování ze strany matky na adresu trenéra, žádné oplétačky kolem daní jejího trenéra a do toho období, kdy se proláklo, že to táhne s Brownem. Jako těch faktorů bylo hodně, proč nemusela být úplně 100% soustředěná v zápase s Holly. Něco mi říka, že se tomu zápasu raději vyhnu.

Hele tak je otázka no, zase úspěchy a celou kariéru ji vlastně budoval. Brown byl máslo vždy a některé výhryshodou okolností mě nikdy nepřesvědčily. Podle mě na TOP 10 nemá a to že Ellemberger změnil gym a porazil Browna může být náhoda. S Masvidalem byl zase celkem jalový. Já ho osobně vůbec nemusím a ten jeho koučing v rohu je hodně tragický, ale chpu, že si asi prošel velkým tlakem, ohledně oplétaček kolem jeho gymu a asi se nedá úplně v takové situaci soustředit na práci. Nejsem vůbec jeho příznivec, ale pokud by těm borcům jeho práce nevyhovovala, tak by u něj nezůstávali.

predator - Čtenář - 9.12.2016 v 19:53
Badr - Odpovědět
 

Neviete niekto na akej stanici sa bude dať zajtra pozrieť badr vs ricko? Turnaj by mal začať myslím že o 19:00 ale niak to nevidím nikde