přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC 242

Ohlédnutí za UFC 242

přečteno: 816×
18.09.2019 v 15:05 | Autor: Caidel
diskuse: 1×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

PPV Turnaj UFC 242: Khabib vs. Poirier se konal v sobotu 7. září v The Aréně na Yas Islandu v Abu Dhabi ve Spojených Arabských Emirátech a šlo o historicky celkem třetí návštěvu UFC v Abu Dhabi. Obsazení Khabiba Nurmagomedova do hlavního zápasu večera tu bylo důležité z vícero důvodů a to nejen marketingových, ale i geopolotických a náboženských - a arabští šejkové si za privilegium mít na startovce možná nejlepšího borce současnosti a navíc oddaného muslima docela dost připlatili - zásadní část Khabibova zápasového platu totiž platili přímo v SAE a Khabib si tak za zápas přišel na šest milionů dolarů (z čehož UFC asi platilo méně než milion) čímž se myslím stal nejlépe placeným borcem historie, co se základního platu týče (bez PPV bonusů). Zatímco předzápasy na FX sledovalo jen asi 222 tisíc diváků, Khabib na hlavní startovce přinesl ruskému TV kanálu Channel One Russia cca 26 milionů diváků, což znamená že ho sledovalo asi 24% dospělé populace. A v Dagestánu se jeho následná výhra hodně slavila (načež měl i dostaveníčko přímo s Putinem). Zkrátka i v MMA hraje dost velkou roli politika.

V hlavním zápase večera tedy fenomenální Khabib Nurmagomedov (28-0 MMA, 12-0 UFC) čelil vyzyvateli Dustinu Poirierovi (25-6 MMA, 17-5 UFC). Poirier byl na zápas podle svých vlastních slov (a potvrzoval to i po zápase) skvěle fyzicky připraven a prostě měl za to, že teď je jeho chvíle - ale v reálu prostě neměl recept na Nurmagomedovy porazy a zemařinu. Po druhém kole (ve kterém se mu podařilo i pár zásahů) už byl viditelně frustrován a svým trenérům říkal, že prostě nedokáže Nurmagomedova setřást - a Nurmagomedov také následně ukončil zápas po dvou minutách třetího kola RNC za což si připsal bonus 50 tisíc dolarů a opět se stal světovou jedničkou (trochu paradoxně ho totiž díky aktivitě přeskočili Ferugson i Poirier). Z pohledu UFC je ale samozřejmě  jasným králem divize už dlouho, drží nejdelší vítěznou sérii ze všech borců v UFC a je opět čas se ptát zdali právě on je nejlepším P4P borcem na světě (fightmatrix ho má jako čtyřku, ale jeho dominance je naprosto nezpochybnitelná) - sám Khabib si po zápase o tuto pozici řekl. Další program pro Khabiba by měl být vcelku jasný: Khabib sice mluví i o tom, že si to s GSP dá kdykoli, ale to je zápas který UFC nechce a vzhledem k rozdílným vahám to téměř jistě nikdy neproběhne  - takže je tu jasno: Tony Ferguson! Bude to už pátý pokus o jejich vzájemný zápas a jednou už to snad vyjít musí. Dostali jsme se do situace, kdy si tenhle zápas už přejí doslova i všichni ostatní borci v divizi a třeba Justin Gaethje o týden později po velké výhře sám řekl, že chce Khabiba, ale Tony by měl mít přednost a i GSP zmínil, že na řadě je určitě Tony, ale kdyby UFC chtělo jeho, ví kde hledat :) Dana White už potvrdil, že UFC rozhodně zápas Khabib vs. Ferguson zase zkusí, ale rovnou také mluvil o tom, že pokud Tony nebude moci, měla by být další Conor McGregor. A právě tady to začíná být dost divoké. Conor se po zápase ozval s tím, že chce remač s Khabibem v Moskvě, ale dalo by se říci, že se celkem se zlou potázal. Totálně se do něj navezl třeba Justin Gaethje který ho označil za mizernou lidskou bytost, otce a manžela a navíc borce v důchodu který jen mele a nikdy nebojuje, Ben Askren Conorovi také vzkázal že má být se svými přáními uvážlivější, protože remač s Khabibem ve skutečnosti prostě nechce a tak dále. Věci do toho ještě trochu zkomplikoval Khabibův otec který naznačil, že konec kariéry pro Khabiba se opět blíží - 30:0 je prý takové pěkné mystické kulaté čísílko a nemá smysl zápasit déle. 

Dustin byl po zápase hodně emocionální a uvedl, že ho tahle porážka bude ještě dlouho strašit ve snech. Teď je světovou trojkou a řekl si o remač s Conorem (pět let zpátky spolu už bojovali). Jinak se ale také drobet vyostřila situace v ATT, protože do sporu Jorge Masvidala a Colby Covingtona se přimíchal také Poirier (Covington ho v nějakém rozhovoru urazil) a teď to trochu vypadá, že pokud na sebe natrefí, mohlo by dojít i k bitce a je tu i možnost, že Colby bude muset změnit gym kvůli tomu že už si znepřátelil docela dost borců. Jinak sympatickou zprávou je, že Khabib si s Dustinem měnili nástupová trička a Khabib pak Dustinovo tričko vydražil za 100 tisíc a věnoval tento obnos na charitu podle Dustinova výběru. Dana White to dorovnal a sám také přispěl sto tisíci.

V co-main eventu se po čtyřech letech v remači znovu potkali Edson Barboza (16-4 MMA, 8-4 UFC) a Paul Felder (20-7 MMA, 14-7 UFC). Byl to pěkný zápas, slušná srdcařina a mělo to asi nejblíž k zápasu večera, těsnou výhru si nakonec odnesl Paul Felder a pomstil tak svou předchozí porážku. Bez ohledu na to, pro koho jste zápas nabodovali (a šlo to celkem snadno pro oba), rozhodčí se tady moc nepředvedli, protože výsledný verdikt zněl 27-30, 29-28 a 30-27, což je nejméně u dvou rozhodčích nesmysl, protože 30-27 na libovolnou stranu to zkrátka nebylo. Tým Edsona Barbozy zkouší oficiální stížnost, ale jak už tomu tak bývá, zřejmě to k ničemu nebude. Felder nyní světová sedmička s bilancí 7-2 v posledních devíti, Barboza 1-4 v posledních pěti. Nezvyklé je, že se oba velmi sportovně shodují, že by si to klidně dali ještě jednou (Barboza s tím, že Feldera dvakrát porazil a dá to klidně potřetí, Felder kvůli tomu, aby se to vyjasnilo), ale oba mají také jednu jedinou shodnou podmínku - chtějí to jako hlavní zápas večera na pět kol, aby už bylo jasno. Uvidíme zda UFC na nějaké Fight night vyhoví (asi by to nebylo nic proti ničemu). O zápas s Felderem si řekl také Gregor Gillespie.

V souboji dvou zemařů různých škol, tedy Islam Makhachev (18-1 MMA, 7-1 UFC) vs. Davi Ramos (10-3 MMA, 4-2 UFC) se první dvě kola bojovalo v postoji kde měl jasnou převahu Makhachev. V třetím kole se pak šlo i na zem kde Makhachev nedal Ramosovi příležitost rozjet jeho BJJ a zdemoloval ho lokty pro dosti dominantní výhru 2x 30-26, 29-27. Makhachev světová osmnáctka s tím, že s šesti výhrami v řadě dotáhl na sdílené třetí místo v divizi (Ferugson 12 a Nurmi 11), Ramos sedmdesátka. 

Curtis Blaydes (12-2 MMA, 7-2 UFC) nedal Shamilu Abdurakhimovi (20-5 MMA, 5-3 UFC) v zásadě žádnou šanci. Kolo a půl ho bral na zem a ničil GNP a lokty, až si vynutil stopku. Jen v prvním kole uspěl čtyřmi porazy, což mu navýšilo jeho celkové skóre na 45 porazů a v těžké váze je tak historickou jedničkou - a žebříčkově nyní světová šestka. Po zápase si řekl o zápas s Juniorem dos Santosem, jenže to bylo dost špatné načasování, protože UFC zrovna pár hodin předtím oznámilo že Dos Santos už má zápas v Moskvě s Volkovem a Blaydes si bude muset vymyslet jiný program. Jediné dvě porážky v kariéře má s Ngannouem a na zápase s Abdurakhimovem pro něj prý bylo obzvlášť příjemné, že narozdíl od předchozího soupeře Justina Willise neměl před zápasem žádné blbé řeči :). Abdurakhimov je světová šestnáctka a všechny tři prohry v UFC nasbíral KO.

V zahajovacím zápase PPV se Carlos Diego Ferreira (16-2 MMA, 7-2 UFC) nijak předem netajil tím, že hodlá otestovat kardio Mairbeka Taisumova (27-6 MMA, 7-2 UFC). A nutno uznat, že ve vražedném vedru v Abu Dhabi Taisumovovo kardio testem neprošlo - Ferreira od začátku nasadil naprosto vražedné tempo a prostě šel neustále dopředu a ačkoli Taisumov v prvním ještě bodoval přesností svých kontrů, v dalších dvou kolech už tlak prostě neustál a Ferreira ho přejel na jasné vítězství 2x 29-27, 29-28 kdy si u dvou rozhodčích vysloužil i 10-8 kolo. Ferreira zatím asi nejpůsobivější výkon kariéry a mírně se posunul na světovou třináctku, u Taisumova, nyní světové #39 je tahle porážka stylisticky hodně problematická a do jisté míry do budoucna zabíjí hype který kolem sebe Taisumov měl.

Hlavním předzápasem na FX byl souboj Joanne Calderwood (14-4 MMA, 6-4 UFC) a Andrey Lee (11-3 MMA, 3-1 UFC). Zápas byl dost vyrovnaný a těsný, nakonec těsně na body 30-27, 29-28, 28-29 zvítězila Joanna jenž měla víc zásahů a podobnou úspěšnost v porazech. Calderwood nyní světová sedma a i když poslední zápas s Katlyn Chookagian prohrála, teď říká že to k tiulu asi nemá tak daleko. V této váze to teď má v rámci aktuálního pobytu 4-1 (6-1 celkem). Je ale ráda že je aktivní - tohle byl letos už její třetí zápas a chce ještě stihnout jeden. Andrea Lee v UFC prohrála poprvé a přišla o sérii sedmi vítězství.

Souboj Zubairy Tukhugova (18-4-1 MMA, 3-1-1 UFC) a Lerone Murphyho (8-0-1 MMA, 0-0-1 UFC) skončil málo vídanou těsnou remízou. Jeden z rozhodčích přiřkl Murphymu druhé a třetí kolo, jednen z rozhodčích viděl první a třetí pro Tukhugova a třetí rozhodčí viděl také druhé a třetí pro Murphyho, ale první 10-8 pro Tukhugova, takže 29-28, 28-29 a 28-28 a tedy remíza. Novináři ale často měli zápas jasně pro Tukhugova. Tukhugov nyní v pérové váze #204 a vtipné je, že Murphyho i remíza posunula o 49 míst na #267 a s remízou se tak stává největším skokanem turnaje :)

Sarah Moras (6-5 MMA, 3-4 UFC) zlomila sérii tří porážek a porazila Lianu Jojua (7-3 MMA, 0-1 UFC) v její UFC premiéře. Moras byla první dvě kola lepší a v třetím Jojuju domlátila GNP na zemi lokty a údery. Moras, nyní světová osmnáctka doufá, že jí tahle výhra zajistí setrvání v UFC (neboť jí vypršela smlouva), má to ale jednu podstatnou vadu na kráse - Moras na tento zápas nenavážila, byla dvě libry nad limit, což jí může prodloužení smlouvy dost zkomplikovat. Jojua prohrála KO poprvé v kariéře.

Ottman Azaitar (12-0 MMA, 1-0 UFC) si dal parádní UFC debut když přizabil Teemu Packalena (8-3 MMA, 1-3 UFC) strašlivou pravačkou po třech a půl minutách zápasu. Azaitar zůstává neporažen, je tabulkově #128 a polepšil si o 50 tisíc pozápasového bonusu s 11 finiši v 12 výhrách. Packalen je jako světová #510 papírově suverénně nejhorším borcem turnaje a návrat po dvouleté pauze mu tedy opravdu nevyšel - dost pochybuji, že s ním UFC prodlouží smlouvu. 

Podobně jako Moras, také Belal Muhammad (16-3 MMA, 7-3 UFC) završil svou celozápasovou převahou finišem. V jeho případě šlo o RNC v druhé minutě posledního kola zápasu s Takashi Satoem (15-3 MMA, 1-1 UFC) a Muhammad si za to odnesl 50 tisíc bonusu. Muhammad proklouzl do světové třicítky a v posledních sedmi zápasech má jedinou porážku - přičemž tohle byla jeho první kariérní výhra submisí. Následně si řekl o souboj s Li Jingliangem. Sato se ještě těsně udržel ve světové stovce (#97) a všechny tři prohry v kariéře má stopkou. 

Poslední bonus za KO večera získal Muslim Salikhov (15-2 MMA, 2-1 UFC) jenž podobně jako Azaitar předvedl opravdu hodně tvrdou vypínačku a to v závěru prvního kola nad Nordine Talebem (15-7 MMA, 7-5 UFC). Salikhov má 14/15 výher stopkou, v UFC vyhrál oba zápasy KO. Taleb má 5/7 porážek v kariéře stopkou a v posledních čtyřech bilanci jen 1-3, navíc ho tato prohra stála umístění ve světové stovce (#103). Salikhov si stejně jako Belal Muhammad řekl o zápas s Li Jingliangem (i když on to vlastně udělal dřív než Muhammad). 

Omari Akhmedov (18-4-1 MMA, 7-3-1 UFC) přebodoval během tří kol Zaka Cummingse (23-7 MMA, 8-4 UFC) a to 2x 30-27, 29-28. Od návratu do střední váhy má Akhmedov bilanci 2-0-1 a jelikož ho výhra nad Cummingsem posunula na světovou šestnáctku, rád by teď nějakého soupeře z TOP 10 - což nevím zda se zdadří, protože stále patří mezi spíše neznámé borce. Cummings se do střední také vrátil relativně nedávno a má to zde zatím za 2-1.

V zahajovacím zápase Don Madge (9-3-1 MMA, 2-0 UFC) ubodoval nováčka Farese Ziama (10-3 MMA, 0-1 UFC) a připsal si tak vůbec první bodovou výhru ve své kariéře. Důvodem je prý hlavně to, že si v druhém kole o Ziamovu hlavu zlomil kloub na ruce, takže už zbytek zápasu musel hrát na jistotu a víc zápasit.  Ziam zde zaskakoval za Magomeda Mustafaeva který z turnaje odstoupil zhruba tři týdny zpátky a úplně se mu to nevyplatilo, protože si pohoršil o 62 míst (#215) a je tak padákem turnaje.

 

Zajímavé statistiky:

 • Turnaj neměl zveřejněnou návštěvnost ani tržby

 • 13 zápasů, čistý zápasový čas 2:36:48

 • Sázkoví favorité: 8-5. Debutanti 1-3.

 • Pozápasové bonusy - žádný zápas večera, čtyřikrát výkon večera: Khabib Nurmagomedov (sub), Belal Muhammad (sub), Muslim Salikhov (KO), Ottoman Azaitar (KO).

 • Nurmagomedova vítězná série má nyní 28 zápasů - nejdelší mezi aktivními UFC fightery.

 • Nurmagomedov má v lehké váze 11 výher v řadě. Ferguson ještě o jednu víc. Dvanáctizápasovou vítěznou sérii mají ale oba shodnou (Nurmagomedov měl jeden fight mimo lehkou) a v UFC nejdelší.

 • Nurmagomedov je jedním ze dvou borců v UFC historii kteří zahájili UFC kariéru dvanácti výhrami. Mimo něj to dokázal ještě Anderson Silva.

 • Nurmagomedov má 57 porazů v lehké váze. Je druhý za Gleisonem Tibauem (84) který Nurmagomedovi shodou okolností vlastně nejvíc zatopil.

 • Nurmagomedov obhájil titul dvakrát za sebou submisí. Mimo něj to v lehké váze zvládl už jen Anthony Pettis.

 • Poirier má nyní od návratu do lehké váhy bilanci 9-2-1NC a submisí prohrál poprvé po sedmi letech a osmnácti zápasech. Z pěti porážek v UFC má čtyři stopkou.

 • Davi Ramos má obě porážky v kariéře na body. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

fedo - Čtenář - 27.9.2019 v 22:35
242 - Odpovědět
 

znova super citanie, dik