přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC 240

Ohlédnutí za UFC 240

přečteno: 921×
01.08.2019 v 16:25 | Autor: Caidel
diskuse: 3×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

UFC 240: Holloway vs. Edgar bylo PPV turnajem jenž se konal 27. července v Rogers Place v Edmontonu v kanadské provincii Alberta. Hlavní zápasy byly ze sportovního hlediska postavené parádně, ale marketingově byl tento turnaj hodně upozaděn - hala do které dorazilo 12 144 diváků rozhodně nebyla vyprodaná a odpady PPV prodejů míří také hodně, hodně nízko - lístky byly tentokrát prý hodně levné a ani těsně před turnajem po nich nebyla žádná zvláštní poptávka. Ostatně na vstupném se vybralo jen 1,352 milionu dolarů, což je na PPV turnaj docela málo. Značný podíl na tom může mít skutečnost, že mimo main a co-main eventu byly zápasy často postaveny na borcích kteří v poslední době spíše prohrávají.

Na turnaji měl premiéru pouze Yoshinori Horie (a ten prohrál) a moc překvápek nebylo - devět favoritů zvítězilo, dva prohráli. Zápasů mělo být původně dvanáct, těsně před turnajem se rušil fight Tanner Boser vs. Giacomo Lemos v těžké váze, protože Lemos měl nějaký blíže neupřesněný dopingový nález.

A teď už k jednotlivým fightům.

V hlavním zápase večera nastoupil k třetí obhajobě v řadě šampion pérové váhy Max Holloway (23-7-1 MMA, 17-4 UFC) a to proti exšampionovi lehké váhy a garantovanému budoucímu členu síně slávy Frankie Edgarovi (23-7-1 MMA, 17-7-1 UFC). Příprava byla nesmírně uctivá, Holloway Edgara velmi respektuje a Edgar se do nějakého trashtalku nepouštěl nikdy - takže prostě jen parádní zápas dvou skvělých borců, zvlášť když proti sobě už měli nastoupit dvakrát, ale kvůli zraněním to nikdy nevyšlo. Edgar chtěl spoléhat především na své přechody z boxu do porazů, ale i jeho trenér Mark Henry přiznal, že Holloway je asi nejtěžší soupeř na kterého kdy Frankieho připravoval. A přechody z boxu do porazů nakonec vlastně ani moc roli nehrály - Max pár pokusů snadno ubránil a většinu zápasu kontroloval díky své délce a daleko většímu dosahu Edgara boxersky. Do finiše se moc nehnal, sám pak přiznal, že chtěl hlavně svým odpůrcům ukázat, že i s Edgarem vydrží pět kol a dokáže se mu vyrovnat zápasnicky. Zkrátka velmi kvalitní výkon 2x 50-45, 48-47 pro Maxe který si tak připisuje třetí obhajobu v řadě a z mužských šampionů v UFC jich tak má nejvíc (Amanda Nunes má 4). Max se chce soustředit na to, aby byl co nejlepším P4P borcem a v historických tabulkách pérové váhy už je jasnou dvojkou - utekl Urijahu Faberovi a teď už je před ním jen José Aldo - toho už dvakrát porazil, takže už stačí jen pár let vyhrávat :) Maxe teď velmi pravděpodobně čeká Alex Volkanovski který byl přítomen u klece (a musel kvůli tomu strávit na cestě 38 hodin) a měl i naváženo jako záloha. Ten je oproti Frankiemu nesmírně silový, takže to bude taky docela zajímavá výzva. Frankie se po delší pauze objevuje v žebříčcích jako světová šestka a byl z té porážky hodně, hodně zničený. Zvlášť když prohrál pátý titulový zápas, což je nový UFC rekord. Hlavu ale drží vzpřímenou a nechal se slyšet, že kariéru ještě rozhodně neukončí. Otázkou je, jestli nezkusí shodit do bantamu, což mu už pár let tak nějak radí kdekdo (i když já být jím bych se na stará kolena do podobných experimentů nepouštěl).

V co-main eventu jsme poprvé od porážky s Amandou Nunes viděli v kleci Cris Cyborg (21-2 MMA, 6-1 UFC) nejlepší ženskou bojovnici všech dob. Tentokrát proti bývalé šampionce Invicta, neporažené Felicii Spencer (7-1 MMA, 1-1 UFC). Spencer sice na začátku docela pěkně zdramatizovala zápas když Cyborg překvapila loktem kterým jí rozsekla čelo, ale navzdory komentáři Joe Rogana který neustále nepravdivě tvrdil, že je Cyborg polomrtvá to ve skutečnosti bylo poměrně jednoznačné. Cyborg vyhrála i osudové první kolo a druhé dvě si poměrně na pohodu ukontrolovala, takže výhra 3x 30-27. Spencer si ale u fanoušůk udělala skvělé jméno, protože vydržela hrozný kotel a vlastně to nikdy nevzdala. Ostatně i po zápase tvrdila, že jasně prokázala že je na téhle úrovni a že časem si k titulu určitě dojde :) Spencer i po první porážce kariéry zůstává světovou trojkou, Cyborg nyní zase světová jednička (protože Nunes je teď psaná o váhu níž, jinak by byla samozřejmě jedničkou ona). Zajímavá tu ale bude dohra: Tohle byl totiž poslední zápas na který měla Cyborg smlouvu s UFC a Cyborg se předem nijak netajila, že si hodlá vyslechnout nabídky i od konkurence. Kdo by měl zájem je víc než jasné, Scott Coker hned po zápase postoval tuhle gratulaci. Cyborg po zápase hodně chválila Spencer, ale jelikož je teď vlastně volná, UFC a speciálně Dana Whitea v několika rozhovorech zdrbala vážně dost krutě. Dana White poslední dobou tvrdí, že jsou s Cyborg přátelé a mají dobré vztahy, Cyborg se tomu ale doslova vysmála. White Cyborg nabízí i smlouvu na jediný zápas proti Nunes (jinak chce UFC prodloužení na šest fightů), ale jak Cyborg sama uvedla - nevím proč bych měla pracovat dalších x let pro někoho kdo mě pořád uráží a opakovaně o mě lže. Zvlášť když mi UFC dává jen jeden zápas ročně - prodloužit na šest fightů může znamenat až šest let a to si chci pořádně rozmyslet. Rozhodovat budou i jiné věci než peníze - pokud bych měla prodloužit s UFC, musí se mi Dana White a Joe Rogan veřejně omluvit. No, vidím to spíš na Bellator :) kde by po Cyborg hodně toužila Julia Budd. A nebo je tu ještě možnost Rizinu (což by s Bellatorem mohlo souviset). Ale na druhou stranu - José Aldo nás nedávno prodloužením překvapil také úplně všechny :)

Zápas Geoff Neal (12-2 MMA, 4-0 UFC) vs. Niko Price (13-3 MMA, 5-3 UFC) byl přesně tak divoký jak se dalo čekat a oba měli několikrát dost namále. Zlomil to ale nakonec Neal v půli druhého kola když domlátil Pricea na zemi GNP (a sám přiznává, že si třeba konec prvního po srážce hlav vůbec nepamatuje). Neal se považuje za nejlepšího postojáře v UFC a hodlá to všem dokázat. Teď si polepšil o dvaadvacet míst a je světovou #32 - a má v hledáčku vítěze zápasu Luque vs. Perry který se brzy koná v Uruguyaji. Price má i nadále velmi krátké zápasy (nejkratší v divizi) a všechny porážky v kariéře stopkou - jak jde o akci, je na něj spoleh. Neal za finiš bere bonus za výkon večera.

Domácí Olivier Aubin-Mercier (11-5 MMA, 7-5 UFC) přišel dobře připraven (trénoval se samotným St-Pierrem), nicméně přesto ho mladičký dvaadvacetiletý Arman Tsarukyan (14-2 MMA, 1-1 UFC) dokázal ubodoval díky tomu že víc tlačil a prostě do toho celkově víc šlapal. Tsarukyan si tak připisuje první UFC vítězství a stává se skokanem turnaje - polepšil si o 96 místo a je teď světovou #40. Naopak Aubin-Mercier tak trochu ztratil směr - tohle je pro něj třetí porážka v řadě, nejhorší krize v kariéře (i když je pravda, že zápasí celkem často, takže naposledy vyhrál v dubnu 2018 což není zas tak dávno) a sám po zápase vydal prohlášení, že se nad svou budoucností bude muset dost zamyslet, protože prostě neví proč vlastně prohrál. Útěchou pro něj může být fakt že ho ještě nikdo v kariéře neukončil, všech pět porážek má jen na body. 

Na dost podobné lodi je také domácí Marc-Andre Barriault (11-3 MMA, 0-2 UFC). Ten proti Krzystofu Jotkovi (21-4 MMA, 8-4 UFC) nabral druhou porážku v řadě což je u něj také nejhorší krize kariéry (poprvé prohrál dvakrát za sebou) a také má všechny porážky v kariéře jen na body. Zápas s Jotkem byl ale nudný na papíře a v realitě pak ještě o něco víc - Jotko nakonec vyhrál těsně na body, ale nemá smysl se tu o tom rozepisovat. Umístění tohoto fightu na otvírák PPV tak nedávalo moc smysl (tam měli naopak šoupnout záps Neal vs. Price). Jotko má teď sedm z osmi výher v UFC na body a rád by především remač s Uriahem Hallem. Žebříčkově se pro něj nic nemění, podržel si pětadvacítku. Naopak Barriault sice prohrál, ale jelikož šlo jen o těsnou porážku, dokonce ho to v žebříčku vyneslo o 13 příček nahoru a je teď #64. Dost nezvykle velký skok na prohru. :)

Viviane Araujo (8-1 MMA, 2-0 UFC) si také pořádně poskočila v hlavním předzápase večera. V jejím případě skok o 24 místo přímo na světovou #6. Soupeřka Alexis Davis (19-10 MMA, 7-4 UFC) se nedokázala zápasnicky prosadit, Araujo odrazila většinu porazů a navíc Davis pěkně načala, takže Araujo nakonec zvítězila dva jedna na kola 3x 29-28. Pro Araujo vůbec první bodová výhra v kariéře a pro nyní světovou čtrnáctku Davis docela problém - sice před zápasem hlásila, že žádný zvláštní tlak necítí, jenže stejně jako pro Aubin-Merciera i pro ní toto byla třetí  porážka v řadě. Teď je bez výhry od prosince 2017 a v muší váze má nyní bilanci 1-3. Je otázkou jestli ještě dostane další šanci. Ještě před UFC působila i ve Strikeforce, takže i Bellator by mohla být možnost kdyby náhodou.

Druhý KO bonus večera padl v zápase Hakeem Dawodu (10-1-1 MMA, 3-1 UFC) vs. nováček Yoshinori Horie (8-2 MMA, 0-1 UFC). Horie první dva kola pohybem velmi vyhýbavý a viditelně frustrovaný Dawodu ho měl problémy dohnat. Ve třetím ale Horie začal prudce zpomalovat a víc toho Dawodu nepotřeboval - nachytal Horieho highkickem a bylo vyděláno. Dawodu je teď #121 a cítí se zcela zdráv, takže by rád další zápas obratem a pomýšlí i na nějakého soupeře z UFC žebříčku (na což je ale ještě docela čas). Horie si pokazil slibně rozjetý fight a i druhou prohru v kariéře nabral KO. Žebříčkově mu to ale pomohlo - i s porážkou si polepšil o téměř 80 míst na #284.

Gavin Tucker (11-1 MMA, 2-1 UFC) předvedl ve třetím kole zápasu s Seung Woo Choiem (7-3 MMA, 0-2 UFC) solidní obrat když Choie ukončil RNC. Tucker totiž pravděpodobně prohrával na body, zvlášť když v druhém kole přišel o bod za ilegální koleno na hlavu soupeře (za což se do něj na twitteru navážel i Conor McGregor). Tucker má devět z 11 výher v kariéře stopkou a tohle byla jeho návratovka téměř po dvou letech - sám uvedl, že je hlavně rád, že konečně smazal svou předchozí prohru s Rickem Glennem kde byl prakticky jako fackovací panák. Choi v UFC zatím bez výhry, tohle byla první prohra submisí v jeho kariéře a ještě navíc spadl o 45 míst na #286 (jen o dva níž než Horie) což z něj ale dělá jak padáka, tak nejhůře umístěného borce turnaje.

O zápas večera se v muší váze postarali Deiveseon Figueiredo (16-1 MMA, 5-1 UFC) a Alexandre Pantoja (21-4 MMA, 5-2 UFC). Bylo to hodně rychlé a ač Figueiredo tvrdil, že to s ním Pantoja v postoji riskovat nebude, opak byl pravdou. Figueiredo si poměrně brzy zrakvil ruku a tak zbytek zápasu dost kreativně loktoval co to šlo. Agresivní Figueiredo si nakonec odnesl vítězství nad zkrvaveným ale nevzdávajícím se Pantojou 3x 30-27 a po první prohře kariéry s Formigou se vrací na post světové trojky. Vzhledem k tomu, že Pantoja nastupoval se sérií tří výher v řadě, mluvil o tom, že by v případě výhry rád zápas o dočasný titul proti Benavidezovi (když je Cejudo mimo). A Figueiredo s UFC bilancí 5-1 samozřejmě tenhle názor rychle přebral a také teď volá po zápase o dočasný titul. Pantoja teď světová čtyřka.

Gilian Roberson (7-3 MMA, 4-1 UFC) už před zápasem říkala že BJJ Sarah Frota (9-2 MMA, 0-2 UFC) nebude tak úplně na její úrovni. V prvním jí Fronta svým high guardem ještě docela zatápěla, ale v druhém už polevila a Roberson jí začala válcovat, což také vyústilo v TKO GNP lokty v závěru druhého kola. Roberson teď poskočila na post světové patnáctky a se čtyřmi výhrami v muší váze teď drží divizní rekord. Stejně tak ho drží se čtyřmi stopkami a tohle pro ní byla první KO výhra v kariéře. A zdá se, že bude mít vůbec nejrychlejší obrátku ze všech - už se s ní počítá do zápasu na UFC on ESPN 6 proti Maycee Barber. Sarah Frota začala kariéru 9-0 a teď nabrala dvě porážky v řadě - navíc neuspěla v debutu v muší váze a utrpěla první KO kariéry. Nic moc. Teď #35.

V zahajovacím zápase večera předvedl úspěšný debut ve velterové váze Erik Koch (15-6 MMA, 5-5 UFC) jenž v UFC začínal ve váze pérové. A zajímavé na tom bylo to, že proti Kyle Stewartovi (11-3 MMA, 0-2 UFC) rozhodně nevypadal jako menší ani slabší borec. S fyzičkou vydržel, přetlačit se nenechal a Stewarta dokonce spíš utahal na výhru 2x 29-28, 30-27. Ve velteru prý rozhodně hodlá zůstat - no a kariéru zde zahajuje jako světová #135. Koch tím zlomil sérku dvou porážek a vyhrál poprvé od května 2016 (moc často nezápasí). Na body vyhrál poprvé po téměř osmi letech. 

Zajímavé statistiky:

 • Návštěva: 12 144. Tržby: 1 352 292. 

 • Debutanté: 0-1. Sázkoví favorité: 9-2. V hlavních zápasech večera letos 10-13.

 • 11 zápasů, čistý zápasový čas 2:39:18

 • Zápas večera: Deiveson Figueiredo vs. Alexandre Pantoja. Výkony večera: Geoff Neal (TKO), Hakeem Dawodu (TKO).

 • Max Holloway obhájil potřetí v řadě a drží tak rekord mezi mužskými šampiony v UFC. Amanda Nunes už má čtyři obhajoby v řadě.

 • Hollowayovi se podařilo obhájit titul bezprostředně po porážce v jiné váze. Před ním se to povedlo jen B.J. Pennovi na UFC 101.

 • Holloway si připsal sedmnáctou UFC výhru - v sedmadvaceti letech je nejmladší komu se to v UFC povedlo.

 • Třináct výher v řadě je v pérové váze nejdelší vítězná série. 16 výher je v divizi historicky nejvíc a 1937 podstatných zásahů v kariéře je UFC rekord.

 • Holloway se jako první dostal nad 100 podstatných zásahů už v devíti různých zápasech. V pérové váze má Max odbojováno 4:07:00 - víc jen Darren Elkins a to jen o slabé dvě minuty: 4:09:04

 • Frankie Edgar prohrál pátý titulový zápas - nelichotivý UFC rekord.

 • Edgar má v pérové váze bilanci 8-4, s 1573 podstatnými zásahy je druhý za Hollowayem.

 • Edgar má na kontě 68 porazů - historicky v UFC čtvrtý. 6/7 porážek v kariéře utrpěl na body. 

 • Cris Cyborg má v pérové váze čtvrtou výhru - UFC rekord. Svých sedm soupeřek přestřílela 460-148.

 • Felicia Spencer prohrála poprvé v kariéře.Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Caidel - Administrátor - 1.8.2019 v 16:46
Caidel - Odpovědět
 

Jen hlásím příští týden dovča, takže tady mrtvo :) I když jeden článeček se tu objeví automaticky, je to tak nastavené.

fedo - Čtenář - 1.8.2019 v 22:23
Caidel - Odpovědět
 

opäť fajnové čítanie... dík a príjemnú dovču...

Laraque - Čtenář - 16.8.2019 v 18:59
UFC 241 - Odpovědět
 

Čau chlapi, víte o nějakém dobrém streamu kde se dá dívat na ufc?