přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC 237

Ohlédnutí za UFC 237

přečteno: 667×
16.05.2019 v 14:09 | Autor: Caidel
diskuse: 2×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Turnaj UFC 237 se konal 11. května 2019 v Jeunesse Aréně v brazilském Rio de Janeiru, ačkoli se původně měl konat v Aréně da Baixada v Curitibě - jenže UFC se nedohodlo na podmínkách s jejím vlastníkem, klubem Athletico Paranaense. 

V plánu bylo původně třináct zápasů, ale souboj Carlos Diego Ferreira a Francisco Trinaldo se rušil v den vážení, protože Ferreira lékařsky nezvládly shazování váhy. Hlavním zápasem byl souboj o titul ženské slámové váhy mezi Rose Namajunas a domácí Jessicou Andrade. Turnaj navštívilo 15 193 diváků, představili se na něm tři nováčci (skončili 2-1) a nekonalo se moc překvapení: devět favoritů zvítězilo, jen tři překvapivě prohráli. Předzápasy na ESPN sledovalo 813 tisíc diváků (poté následovalo Top Rank boxing, které mělo sledovanost kupodivu o něco nižší, nicméně i tak to pro UFC na ESPN byly zatím nejhůř sledované předzápasy) Zásadním příběhem zde byl ovšem neúspěch domácích legend: Padli vlastně všichni, neuspěli ani José Aldo, ani Anderson Silva, ani Thiago Alves, ani Nogueira - zkrátka domácí prohrávali na celé hlavní startovce a situaci zachránila až Andrade v hlavním zápase večera.

V hlavním zápase večera se tedy bojovalo o titul ženské slámové váhy. Titul obhajovala Rose Namajunas (8-4 MMA, 6-3 UFC) a to proti nejaktivnější ženě v UFC, Jessice Andrade (20-6 MMA, 11-4 UFC).  Zápas to byl hodně dramatický (a byl podle toho také oceněn bonusem večera). Namajunas nastoupila v parádní formě a skvělým pohybem a přesnými zásahy si hlavně v prvním kole Andrade výtečně rozebírala a pěkně jí zkrvavila. Andrade se jí dostala i na tělo a zkoušela jí házet, ale Namajunas kreativně bránila tím, že jí nahazovala třeba kimuru což v prvním kole fungovalo a v druhém pak byla příčina její porážky. Andrade je totiž strašná mašina a šlapala do toho pořád dál. Namajunas podle všeho začala mírně zpomalovat, když jí Andrade opět vzala a třískla s ní o zem. Namajunas zkoušela páku a to tak nešikovně, že s ní Andrade třískla přímo hlavou/krkem o zem aby jí vzápětí už v bezvědomí dorazila. Andrade nová šampionka a nová světová jednička v 2:58 druhého kola, KO slamem (jedenáctý slam v UFC historii)! Namajunas z toho byla hodně otřesená (až se o ní i Andrade bála), ale naštěstí to pak rozchodila a podle všeho byla v pořádku. Trochu se spekulovalo o legalitě takového slamu (protože spiking a piledrivery jsou zakázané), ale pravidla v tomto mluví naprosto jasně: pokud někdo útočí submisí, může s ním soupeř mlátit o zem jak chce, protože pozici určuje ten kdo aplikuje submisi - kdykoli jí koneckonců může pustit, což ale Namajunas bohužel neudělala. Za tak působivou výhru Andrade bodovala dvojnásob - brala jak bonus za zápas tak bonus za výkon večera. Stala se čtvrtou šampionkou slámové váhy - a první šampionkou této váhy z Brazílie. Z možných soupeřek připadá v úvahu remač s Namajunas, rozjetá Tatiana Suarez (od které titul všichni v budoucnu čekají) a nebo také Joanna Jedrzejczyk, která by se teď do divize měla vrátit, když titul neblokuje Namajunas. Joanna má navíc z minulosti nad Andrade výhru takže pěkný příběh. Mimochodem, Joanna po zápase povzbuzovala Rose na Twitteru. Větší otázka se ale vznáší nad budoucností Rose. Výkonnostně je nepochybně stále špička, ale psychicky jí MMA moc dobře nedělá - po zápase bylo znát, že se jí hodně ulevilo že už nemá titul a sama uvedla, že vůbec neví, zda bude v MMA kariéře ještě pokračovat, že nemá ráda tlak který je na ní v souvislosti s tím kladený (ale ztratil titul v tomhle směru asi dost pomohlo). Na rozhodnutí si teď budeme muset nějakou dobu podle všeho počkat. Jinak ale Namajunas žertovně hlásila, že už nikdy nenechá Danu Whitea aby jí vybíral nástupovku (bylo to Thunderstruck od AC/DC).

V co-main eventu se představila domácí legenda Anderson Silva (34-10 MMA, 17-6 UFC) proti Jaredu Cannonierovi (12-4 MMA, 5-4 UFC). V zápase se během prvního kola prakticky nic nestalo, padlo jen několik málo zásahů, jen třináct vteřin před koncem Cannonier trefil Silvu vnitřním leg kickem tak šikovně, že mu zrušil koleno a Silva v boletech padl k zemi. Silva pak přiznal, že ho koleno trápilo už během přípravy, ale podle vyšetření několik dní po turnaji ho naštěstí nemá zlomené ani nijak vážně poničené a dostane se z toho jen díky rehabilitaci. Je to ale další připomenutí Silvova věku a toho, že už tělo prostě není co dřív. Mělo to nepříjemnou dohru, neboť diváci Cannoniera vybučeli a vypískali, i když objektivně za nic nemohl a neudělal nic špatně, načež Cannonier zase v pozápasovém rozhovoru fanoušky pořádně zkritizoval (a hodně jich prý opustilo halu před hlavním zápasem večera). Cannonier si polepšil o čtyři místa a je teď světovou devítkou, Silva klesá na sedmnáctku, ale končit kariéru prý nehodlá (ač třeba Michael Bisping hodně doufá že už to ukončí) i když má bilanci 1-5-1NC z posledních sedmi.

Velké zklamání pro domácí fanoušky byl také souboj José Alda (28-5 MMA, 10-4 UFC) a Alexandera Volkanovskiho (20-1 MMA, 7-0 UFC). Aldo technicky vzato nevypadal úplně marně, ale byl prostě pasivní a čekal na ideální zásah, který nikdy nepřišel. Takže ho Volkanovski během tří kol prostě ubodoval, protože jemu motivace rozhodně nescházela, byl dobře připraven a celý zápas do toho prostě šlapal a útočil. Volkanovski tedy 3x 30-27 a jako nyní světová dvojka se sedmi výhrami v UFC v řadě (a sedmnácti výhrami celkem) má celkem jasný nárok na titulový zápas s Maxem Hollowayem. A tady UFC udělalo dost zásadní chybu v načasování, protože právě během turnaje oznámili, že Max Holloway bude obhajovat proti Frankie Edgarovi, místo toho aby si počkali jak dopadne tenhle souboj a pak dali šanci Volkanovskimu který teď má daleko větší nárok než Edgar. A to dokonce natolik, že i sám Edgar v médiích uznal, že Volkanovskiho lituje a jeho nárok na titulák je větší. Ale i tak prý Volkanovskiho čas teprve přijde. Vlastně jedinou skvrnou na kráse je skutečnost, že Volkanovski v rámci cestování po regionu několik dní po turnaji chytil v Chile nějakou infekci do krve a leží teď v nemocnici. Sám Aldo se po turnaji nechal slyšet, že takhle mizerně ještě nikdy v kariéře nebojoval - a byla to ostatně jeho první bodová porážka v kariéře a také první porážka v UFC/WEC kariéře v netitulovém zápase. I tak ale asi stále platí jeho původní plán že si na zbytek roku 2019 bere volno a vrátí se až 2020 (kdy mluví o titulu který se mu teď ale povážlivě vzdálil ač je světovou čtyřkou).

Dost obdobný problém měl i Thiago Alves (23-14 MMA, 15-11 UFC). Ten se nechal naprosto zaskočit relativním nováčkem Laureano Staropolim (9-1 MMA, 2-0 UFC). Ten byl stylisticky hodně divoký a zkoušel spoustu různých věcí, ale byl dobře připraven a vydržel s fyzičkou celá tři kola. A Alves to prostě pročekal a i když měl své momenty, většinu času (hlavně ze začátk zápasu) prostě jen bránil. Staropoli vyhrál 2x 30-27, 29-28 a mělo to v rámci večera rozhodně největší dopad: Staropoli si totiž polepšil o celých 398. míst a stal se jasným skokanem večera, poskočil až na #59 (druhý největší skokan Warlley Alves se posouval jen o 39 míst). Naopak Alves spadl o 21. míst, ale i to z něj dělá největšího padáka turnaje - je teď #71 s bilancí 2-5 v posledních sedmi. Ale aspoň drží rekord v lowkicích - má jich v UFC historii už 380. 

Bethe Correia (10-3-1 MMA, 4-3-1 UFC) se vracela do akce po téměř dvou letech proti Ireně Aldaně (10-4 MMA, 3-2 UFC) když se jejich zápas podařilo končně napodruhé dohodnout (původně se tak mělo stát už na UFC 227), ale vzato kolem a kolem, pro Correiu to byla vážně špatný den. Nejprve přestřelila váhu o celých pět liber a přišla o 30% platu, pak si jí Aldana pěkně rozebrala v postoji přímkami když se Correie nedařilo zkracovat vzdálenost a rozjet přestřelky no a když Correia nakonec ve třetím zkusila i nějaký poraz, tak jí Aldana hladce upsprawlovala a vzápětí ukončila pákou. Pro Aldanu výborný výkon, je nyní světovou osmičkou a s třetí výhrou v řadě začíná pomýšlet na titul. Buď by prý brala rovnou titulový zápas a nebo třeba souboje s Pennington či Reneau - zkrátka bojovnicemi které by jí mohly zajistit titulový zápas. Correia se vrací do divize jako čtrnáctka, ale nedala váhu, poprvé v kariéře prohrála submisí (a Aldana submisí poprvé v kariéře vyhrála) a v posledních šesti teď má bilanci jen 1-4-1. Ajaj.

Ryan Spann (16-5 MMA, 2-0 UFC) si specificky vyžádal zápas s dvaačtyřicetiletým veteránam Antonio Rogerio Nogueirou (23-9 MMA, 6-6 UFC) a asi věděl proč. Hned na začátku Nogueiru trochu otečkoval, pak ho vzal na zem a málem ukončil zápas arm-trianglem. Nogueira se z toho ale dostal a začínalo to vypadat, že zkušenostmi zápas možná převezme, jenže pak ho Spann pěkně trefil, načal a pak už šel přímočaře po krvi - knockdown a rychlá dorážka, výhra celkem za 2:07. Spann tak po druhém UFC zápase významně poskočil o třicet pozic a je teď světovou patnáctkou s tím, že doufá, že KO Nogueiry na něj dost upozornilo. Nogueira má všechny čtyři prohry stopkou KO a bilanci 2-4 v posledních šesti. Sám říká, že se ještě starý necítí, ale tenhle výkon, který ho odsouvá na světovou osmnáctku asi přesvědčil málokoho. 

Thiago Moises (12-3 MMA, 1-1 UFC) opravil dojem ze svého UFC debutu proti Dariushovi a s přehledem na zemi i v postoji ubodoval Kurta Holobaugha (17-7 MMA, 0-4 UFC). Holobaugh se docela snažil a hlavně v druhém dost tlačil, ale Moises byl prostě lepší a vyhrál dost drtivě 2x 30-26, 30-27. Pro Moisese to znamená vstup do světové stovky na pozici #96, Holobaugh se sice udržel ve dvoustovce jako #95, ale v rámci aktuálního UFC turnusu prohrál třetí zápas v řadě (celkem to má v UFC 0-4) a pravděpodobně tedy končí. 

Warlley Alves (13-3 MMA, 7-3 UFC) po delší době konečně zase předvedl skvělý výkon který se od něj už dlouho čekal. V postoji nedal Sergio Moraesovi (14-5-1 MMA, 8-4-1 UFC) příliš šancí a během tří kol mu úplně rozkopal nohu lowkicky. KO zvedákem v poslední minutě zápasu když už Moraes skoro nemohl stát byla taková třešnička na dortu, která ale Alvesovi vynesla bonus za KO večera. Výhra ho dostává do světové padesátky na #47 a dost nezvykle má zájem o remač s Colby Covingtonem. Alves totiž Covingtona porazil před čtyřmi lety gilotinou za necelou minutu a půl (je jediný kdo Covingtona kdy porazil) a je dost nevyzklé, aby o remač žádal vítězný bojovník. Alves ale tvrdí, že by Covingtona tentokrát porazil ještě rychleji, což upřímně není dvakrát pravděpodobné. Bludišťáka dostává Moraes, elitní grappler který se opět vůbec nepokusil vzít zápas na zem, ačkoli bylo už od prvního kola zjevné, že je v postoji horší a že na lowkicky nemá obranu.

Bezesporu nejvíce padlým veteránem je ale B.J. Penn (16-14-2 MMA, 12-13-2 UFC), doposud stále nejlepší lehká váha všech dob. Ten si to teď rozdal s Clayem Guidou (35-18 MMA, 15-12 UFC) a ačkoli nevypadal úplně bezbranně, jako tomu často bylo v předchozích zápasech, i tak ho Guida ubodoval v postoji (2x 29-28, 29-27). Rozhodujícím momentem bylo asi druhé kolo kdy Guida začal s Pennem i klinčovat a rychle tak čtyřicetiletému borci sebral fyzičku. Penn je sice stále nejlepší lehkou vahou historie (i když na něj mnozí další dotahují), zato v současnosti je jeho bilance podstatně tristnější - obvinění z domácího násilí, z napadení farmáře, po tomto zápasu už i negativní UFC bilance 12-13 a především - devět let bez vítězství a zcela bezprecedentních a rekordních sedm porážek (a osm zápasů bez výhry) v řadě. Přesto ale Penn hodlá pokračovat v kariéře a je možné, že mu UFC dá další šanci (protože takové jméno nechtějí pustit hypotetické konkurenci) a naprosto nečekaně se za něj v tomto ohledu postavil i třeba Conor McGregor nebo Matt Serra - prý není knockoutován, tak o co jde (oba tak zapomínají, že Edgar i Rodriguez ho pár zápasů zpátky dost nekompromisně vypnuli). Mimochodem, Penn je v tuto chvíli světovou #367 a byl tak nejníže nasazeným borcem celého turnaje. Ach, kam jsme se to dostali (v porovnání s ním operují třeba Nogueira nebo Silva stále na úplně jiné úrovni). Perličkou pak může být skutečnost, že Penn před tímto zápasem v médiích mluvil o tom, že se nechce v MMA jen účastnit, ale že má stále zájem jít o titul, což upřímně vzbudilo v MMA komunitě značný údiv. Určitá míra sebeklamu a sebedůvěry je pro zápasníky nezbytná, ale tohle už hraničilo hodně těžkou deziluzí a všichni si říkali, že tohle přece Penn nemůže myslet vážně? Pro Guidu už tahle výhra byla relativně bezcenná (tabulkově) protože si dokonce o jedno místo pohoršil. Po zápase si Guida řekl o zápas s Nate Diazem, ale měl ve výsledku úplně stejně blbé načasování jako UFC se zápasem Holloway-Edgar. Během turnaje bylo totiž oznámeno, že Nate Diaz podepsal smlouvu na zápas s Anthony Pettisem ve velteru na UFC 241, což Guida nevěděl a jeho výzva tak vyšla úplně naprázdno. Mimochodem, nesmírně WTF momentem celého zápasu byl komentář Daniela Cormiera - ve chvíli kdy Guida začal Penna v druhém kole klinčovat a komentátoři si začali všímat toho, že notoricky fýzu zanedbávající Penn začíná zpomalovat, přišel Cormier najednou s poznámkou „Ale nenechte se zmýlit, Guida je také unavený, oba borci jsou unavení úplně stejně.“ což byl samozřejmě naprostý nesmysl, jelikož je Guida absurdní kardio mašina a Penn rozhodně není tím kdo by ho mohl jakkoli unavit, zvlášť když Guida určoval tempo (ostatně během pozápasového rozhovoru Guida v pohodě hopsal po kleci a vypadal že si ještě půjde zaběhat nebo zacvičit, aby se aspoň trochu nadřel - zkrátka Guida má na konci zápasu pravděpodobně pořád lepší kardio, než Penn na jeho začátku).

Debutující Luana Carolina (6-1 MMA, 1-0 UFC) se velmi působivě vypořádala s Priscillou Cachoeirou (8-3 MMA, 0-3 UFC) zaskakující za Yanan Wu. Carolina dobře pracovala s výškou a pěkně tlačila a od částečně úspěšného headkicku v druhém kole dominovala i na zemi pro skóre 2x 30-26, 29-27). Carolina se objevuje v žebříčku jako osmadvacítka, Cachoeira ani napotřetí nedokázala v UFC získat výhru a nejspíš bude končit.

Raoni Barcelos (14-1 MMA, 3-0 UFC) potvrdil svou pozici světové čtrnáctky když do UFC přivítal peruánského nováčka Carlose Huachina (10-4-2 MMA, 0-1 UFC) zaskakujícího za Saida Nurmagomedova. V postoji to bylo docela vyrovnané, ale jakmile to Barcelos vzal v druhém na zem, bylo vymalováno, tak se mu Huachin nemohl rovnat. Konec přišel v závěru druhého GNP údery a lokty. Barcelos má 10/14 výher stopkou, v UFC zatím ukončil všechny soupeře, naopak pro Huachina to byla první KO prohra kariéry. 

Také třetí UFC Fight Pass předzápas byl flikován na poslední chvíli. Talita Bernando (6-4 MMA, 1-3 UFC) měla jít proti Jessice Rose-Clark, pak proti Melisse Gatto, ale pár dní před turnajem to bylo změněno na debutující Viviane Araujo (7-1 MMA, 1-0 UFC). A ta své příležitosti rozhodně využila parádně - první dvě kola si Talitu v postoji pěkně rozebírala, aby jí nakonec v úvodu třetího vypnula krásným one-punch KO. Araujo je teď světovou jedenáctkou bantamu (ač je její domovskou vahou muší vaha) a má všech sedm výher před časovým limitem. Bernando klesá na devětadvacítku a celkem má v UFC poměrně neuspokojivých 1-3.

Zajímavé statistiky:

 • 12 zápasů, čistý čas: 2:18:06

 • Návštěvnost: 15 193

 • Debutanti 2-1, favorité 9-3.

 • Bonusy: Zápas večera: Jessica Andrade a Rose Namajunas. Výkony večera: Jessica Andrade, Warrley Alves.

 • Jessica Andrade je čtvrtou šampionkou slámové váhy a první šampionkou této váhy z Brazílie. V této váze má nyní bilanci 7-1, prohrála pouze s Joannou.

 • Andrade má v UFC už 11 výher a je tak ženskou rekordmankou. V slámové váze je se sedmi výhrami druhá za Joannou (9). Se čtyřmi výhrami v řadě dorovnala rekordní série Tatiany Suarez a Niny Ansaroff.

 • Andrade si připsala čtvrtý finiš a dorovnala tak rekord Rose Namajunas. Andrade ovšem vede v knockoutech které má už tři. Slam kterým vyhrála byl jedenáctý slam v UFC historii a čtvrtý v historii v titulovém zápase. V titulovém fightu se ale něco takového naposledy stalo na UFC 34 v roce 2001.

 • Andrade má ve slámové váze na kontě už šest pozápasových bonusů. Rose Namajunas je se čtyřmi bonusy druhá a tohle byla její první KO prohra.

 • Cannonier má ve střední váze bilanci 2-0 a obě výhry stopkou. Anderson Silva to má za 1-5-1NC v posledních sedmi.

 • Alexander Volkanovski má nyní 17 výher v řadě, naposledy prohrál v roce 2013. S pěti výhrami v pérové váze dotáhl Arnolda Allena a Zabita Magomedsharipova, delší sérku má jen šampion Holloway.

 • Posledních sedm soupeřů Volkanovski přestřílel 493-167.

 • José Aldo má v posledních sedmi bilanci 3-4, předtím byl více než deset let neporažen.

 • Aldo prohrál poprvé v UFC/WEC kariéře v netitulovém zápase. Poprvé v kariéře také prohrál na body. 

 • Penn navýšil svou rekordní sérii proher. Prohrál posedmé v řadě a nevyhrál od listopadu 2010. Jeho sedm porážek v řadě i osm zápasů bez výhry jsou UFC rekordy. V posledních 11 teď má bilanci 1-9-1 a za posledních deset zápasů byl přestřílen 833-379.

 • Penn má 9 ze 13 porážek v kariéře na body, ale v posledních pěti prohrách byl ukončen třikrát (dvakrát KO, jednou submise).

 • Guida má v lehké váze 51 porazů a je tak na sdílené druhé příčce za Gleisonem Tibau (84). Guida zkusil už 175 porazů a je tak historicky čtvrtý napříč vahami. Rekord Demian Maia (238).

 • Reebok vyplácel 250 tisíc. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

machina - Čtenář - 17.5.2019 v 07:35
... - Odpovědět
 

Ako vždy skvelý článok s množstvom zauímavostí. BTW odkiaľ čerpáš ranking zápasníkov?

Myslím že je veľký rozdiel medzi A.Silovu a BJ Pennon a ich odchodu do dôchodku. Zatiaľ čo BJ nevidel výhru pomaly dekádu a zápasí s nie úplnou TOP-kou, tak Silva má vo svojich prehrách 2x Weidmana(v titulových zápasoch), 1x Bisping (po tomto zápase sa stal šampiónom), 1x Cormier (LHW a HW šampión, navyše bez prípravy a celkom mu aj na konci zatopil) a Adesanya (súčasný interim šampión), čo je papierovo podobné, ale v skutočnosti ani zďaleka nie je. Ak chce stále zápasiť nech zápasí a podľa mna vyzeral v tomto zápase celkom dobre. Možno by mal zobrať niekoho medzi TOP 10-20 a nie úplnú elitu.

Caidel - Administrátor - 17.5.2019 v 10:39
Re: ... - Odpovědět
 

Na rankingy používám fightmatrix.com - matematické rankingy podobné třeba ELO, tedy vlastně jediné nesubjektivní smysluplné rankingy :)