přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC 232

Ohlédnutí za UFC 232

přečteno: 850×
07.01.2019 v 15:28 | Autor: Caidel
diskuse: 1×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

UFC 232: Jones vs. Gustafsson 2 bylo poslední PPV a také vůbec poslední UFC turnaj roku 2019. I přes solidní startovku a některé moc pěkné a moc důležité výsledky to bude ale asi navždy zapsáno jako jeden z kontroverznějších turnajů UFC.

Ptáte se proč? Kvůli Jonu Jonesovi. UFC 232 se totiž mělo původně kona v T-Mobile Aréně v Las Vegas v Nevadě, jenže jen týden před turnajem vyšlo najevo, že Jon Jones měl pozitivní nález na metabolity turinabolu, tedy látky za kterou dostal dopingový trest v roce 2017. Šlo sice jen o stopové množství metabolitů, i tak to ale pravidelně bývá pro borce konečná. To ale nebyl ten případ - šéf antidopingového programu Jeff Novitzky po konzultacích s USADA a dalšími antidopingovými organizacemi přišel s teorií „pulsujícího nálezu“  - ve zkratce mělo jít o to, že Jones turinabol nově nebral, ale jde o náhodně projevené zbytky z předchozího užívání, že tedy vlastně o nic nejde a že by mu měl být start na turnaji normálně povolen. Nevadská NSAC měla ale mezi svátky prázdniny a nemohla Jonesův případ takto narychlo projednat - a tak se UFC rozhodlo k dosti bezprecedentnímu kroku a kvůli Jonesovi vzalo celý turnaj a šest dní před jeho konáním ho přesunulo z Nevady do Kalifornie, kde jim CSAC šla na ruku a Jonese narychlo licencovala. Celá záležitost byla samozřejmě navýsost podezřelá, značný PR průšvih který rozzlobil fanoušky i ostatní fightery a jediné štěstí pro UFC je, že byl nakonec Jonesův výkon tak skvělý, že to částečně celé zastínil. K celé záležitosti přidávám sérii poznámek a zajímavostí k vzetí v úvahu:

 • USADA program utrpěl obrovskou ránu důvěryhodnosti v očích fanoušků i fighterů. S nějakým pulsujícím efektem přišli poprvé a zejména borci kteří dostali tvrdší tresty za hypoteticky menší přečiny (Mir, Lawlor, Machida), teď samozřejmě dost zuří a celé kauze se smál dokonce i Lance Armstrong.
 • USADA navíc později přiznala, že tenhle nález měl Jones i ve dvou starších testech o kterých se ale mlčelo. Ajaj.
 • U Jonese je to skoro jedno - tomu už naopak nevěří nikdo, ale tak tomu bylo skoro i před tímhle turnajem, tedy žádná zvláštní změna
 • UFC na přesunutí turnaje utrpělo přímou finanční ztrátu - v Las Vegas byly tržby za lístky téměř 6 milionů. Turnaj v Los Angeles se na poslední chvíli také podařilo vyprodat, ale s tržbami jen asi dva miliony. 
 • Ztráta kreditu u fanoušků. Peníze za lístky se sice vracely, ale zaplacené hotely a další věci samozřejmě ně - a když máte naplánovaného Silvestra v Las Vegas, nebudete se přesouvat do čtyři hodiny vzdáleného Los Angeles.
 • Ztráta kreditu u vlastních bojovníků. Spousta fighterů se o změně dozvěděla ze sociálních médií, ne od UFC a i pro ně to byla velká finanční ztráta - řada z nich už měla své rodiny a fanoušky v Las Vegas a přesun nebyl možný. V Las Vegas se navíc neplatí daně z příjmu, zatímco v Los Angeles ano, takže se všem bojujícím vlastně týden před turnajem snížil plat (s čímž tedy někteří rozhodně nepočítali). UFC tyto komplikace ostatním na startovce nijak nekompenzovala a Dana White navíc přilil olej do ohně když jen poznamenal, že to s těmi daněmi mají blbé - a že i on bude platit větší daň, tak co nadělají (starosti milionáře na vaše hlavy).
 • Problematické načasování. Jen dva dny poté, co se celá záležitost nějak ušmoulala USADA oznámila, že s nimi UFC prodloužila smlouvu o testování na další tři roky a že se bude navyšovat počet testů. Jestli je to případ „když nám půjdete na ruku, prodloužíme“ se samozřejmě říct nedá, ale v očích fanoušků určitě nepomáhá, že je to první asociace kterou si lze vytvořit. 
 • V rámci udělení nedávného zkráceného trestu Jones sliboval, že se bude dobrovolně účastnit VADA testování. Teď vyšlo najevo, že se na to klidně vykašlal. 
 • Na tiskovce Jones i White uráželi Švédskou reportérku která se ptala na testy a na to proč Jones dostává další šance. Jones se jí pár dní po turnaji omluvil (asi práce PR poradců).

 

A teď už tedy k jednotlivým zápasům - ačkoli hlavním zápasem večera byl souboj Jon Jones (23-1 MMA, 17-1 UFC) vs. Alexander Gustafsson (18-5 MMA, 10-5 UFC) 2, takže u Jonese ještě nějakou dobu zůstaneme. Přes všechny své problematické vlastnosti mimo klec je Jones stále jasně nejlepší polotíhou planety. Řada recenzentů tento zápas hodnotí jako jednostranný masakr což myslím neodpovídá pravdě, ale Jonesovy kvality v kleci popírat nelze. V seznamovacím prvním kole se bojovalo v pomalejším tempu hlavně na dálku a Jones zvládl zhruba dvojnásobek zásahů co Gustafsson. Ten v druhém kole ale docela zabral a zápas i docela vyrovnal (osobně bych mu možná druhé kolo i těsně přiklepl). Jenže v třetím Jones sundal Gustafssona na zem a vzápětí se zjistilo, že Gustafsson za svou první vrstvou porazové obrany už až tolik zemařiny nemá - Jones na svém BJJ docela zapracoval, v pohodě si pohlídal pozici a Gustafssona nekompromisním GNP na zemi za dvě minuty naprosto zničil pro TKO výhru v 2:02 třetího kola a stal se tak opět světovou jedničkou a úřadujícím šampionem polotěžké váhy. Co se titulu týče, malá zajímavost: Titul samozřejmě držel Daniel Cormier a původní plán UFC byl odebrat mu titul ve chvíli kdy Jones s Gustafssonem nastoupí do klece. To byl ale plán který se Cormierovi příliš nezamlouval a tak UFC maličko převezl - den před turnajem se sám vzdal titulu s tím, že nemá zájem na tom, aby se v historických tabulkách psalo, že mu někdo sebral titul a raději ho pustil sám. Rafinované, ačkoli to Dana White označil za trošku přehnaně dramatické. Cormiera jinak Jonesovo vítězství nepřekvapilo: když prý díky dopingu startuje v zápase s náskokem, není se čemu divit :) Gustafssonovi tak ignorování Jonesova problému s dopingem mnoho pozitiv nepřineslo - Gustafsson tvrdil, že Jones může žrát klidně raketové palivo a stejně mu to nepomůže - jenže pak stejně prohrál. Gustafsson, nyní světová čtyřka každopádně Jonese chválil a uznal, že byl ten večer lepším borcem, zároveň ale také uvedl, že ho Jones hned na začátku zápasu zvládl jedním z kopů zranit (natažený rozkrok) a že už se pak nikdy nedostal pořádně do zápasu a vůbec se mu nedařilo pracovat se vzdáleností tak jak by rád. 

Co teď čeká oba borce? Gustafsson nyní zvažuje přesun do těžké váhy, protože třetí šanci na titul proti Jonesovi asi dlouho nedostane. Naopak sám Jones tvrdí, že počítá s tím, že se s Gustafssonem časem setká potřetí, protože Alexander je prý lepší než ostatní a opět si titulák vybojuje. A teď kdo pro Jonese? Jones chce příští rok prý až tři zápasy aby si vynahradil dlouhé pauzy - a má základní tři želízka v ohni. Tím hlavním je samozřejmě Daniel Cormier. Tohle nemá cenu rozebírat nějak dál - to jestli chce Jones Cormiera nebo Cormier Jonese a v které váze by to mělo být se upřímně řečeno mění každým rozhovorem který kdokoli z nich médiím dá. Chvíli zájem je, chvíli není takže počkáme až podepíšou smlouvu a do té doby to nehodlám řešit, ale pravdou je, že Jones asi Cormiera potřebuje víc než je tomu naopak. Cormier nadále tvrdí, že ho zajímá hlavně Lesnar a kdyby nevyšel Lesnar tak je na řadě Miocic. Ani Jones ani Cormier přitom pochopitelně toho druhého neuznávají. Jones má za to, že Cormier šampionem polotěžké váhy vlastně ani nikdy pořádně nebyl (ač v ní i obhajoval), Cormier má zase Jonese za podvodníka. Novými možnými soupeři pro Jonese jsou pak Corey Anderson a Anthony Smith - oba si na tomto galavečeru nějakou formou o tento zápas řekli: Anderson svou výhrou a tím že ho sere Jonesova protekce (o tom víc níže) a Smith tím, že měl na tomto turnaji premiéru jako studiový analytik a byl svými kolegy během přenosu do výzvy tak trochu natlačen (což pak ještě mělo dohru ve formě urážek mimo vysílání mezi Jonesem a Bispingem). Dana White by rád hlavně zápas proti Cormierovi a tvrdí, že Cormier může klidně odložit svůj plánovaný odchod do důchodu, ten se na to ale nijak zvlášť netváří (a ani se mu nedivím). Podle dalších zpráv to vypadá, že volba padne na Smithe.

Zatímco Jones vs. Gustafsson byl v kleci a výsledkově slušný a okolnostmi okolo kontroverzní, co-main event v podobě ženského superfightu Amanda Nunes (17-4 MMA, 10-1 UFC) vs. Cris Cyborg (20-2 MMA, 5-1 UFC) byla prostě jen parádní jízda od začátku do konce. Bojovalo se o titul ženské pérové váhy a šampionka bantamové váhy Amanda Nunes tak šla o váhu výš aby vyzvala nejobávanější figuru ženské MMA, Cyborg. A udělala skvěle - Cyborg tentokrát nenastoupila takticky ale zkusila jít do ostré přestřelky která jí tolikrát zafungovala. Jenže Nunes byla o něco techničtější, hned v úvodu jí rozhodila a Cyborg prakticky poprvé v kariéře musela zkoušet ustát krizi - a to se jí nepodařilo. Nunes ubránila pokus o obranný poraz a v dalších kombinacích opakovaně Cyborg zasahovala až jí nakonec v padesáté první vteřině prvního kola zalomila parádně trefeným pravým capákem. Naprosto bombastická záležitost, která z Nunes dělá vůbec největší jméno ženské MMA. Nunes je teď úřadující šampionkou bantamové i pérové váhy, je vůbec první ženou která dosáhla na dva tituly současně (mimo ní to zvládli už jen Cormier a McGregor) a poté co takto zmasakrovala Cyborg je i naprosto nezpochybnitelnou královnou ženské MMA. Navíc je teď poměrně jasně i nejlepší ženskou bojovnicí všech dob ve všech myslitelných tabulkách - jen považte: Nunes porazila Cyborg, porazila Rondu Rousey a porazila i Mieshu Tate - a to jí dohromady nezabralo ani celé kolo. Mimo to má v rámci své aktuální série i dvě bodové výhry nad další šampionkou Valentinou Schevchenko a porazila i Germaine de Randamie - takže vlastně zmákla prakticky každou šampionku napříč třemi vahami. Celé to bylo o to působivější, že Cyborg svou porážku přijala pokorně a jasně uznala Amandu za lepší bojovnici (ač byla sama zklamaná z toho, že jí UFC nedalo čas na pozápasový proslov v kleci). Kdo je pro Amandu na řadě, toť otázka. Cyborg by pochopitelně ráda remač který by asi radši pojala o něco taktičtěji, ale Dana White se na to příliš netváří - prohra prý byla jasná a drtivá (což je pravda) a nezaslouží si okamžitý remač. Nunes si navíc polepšila pozápasovým bonusem (i když sama patřila k těm kdo měli větší problém s přesunem turnaje právě kvůi větším daním). 

Třetí zápas proběhl velmi dle očekávání. Michael Chiesa (15-4 MMA, 8-4 UFC) se zde poprvé přesunul do velterové váhy a čekal ho veterán Carlos Condit (30-13 MMA, 7-9 UFC). Ačkoli Chiesa nabíral z lehké, byl v kleci větším a těžším borcem - a také lepším zápasníkem, takže Condita relativně snadno bral k zemi. V prvním kole ale měla navrch Conditova kreativní zemařina a Chiesa musel shora hlavně bránit (speciálně jedna páka byla dost napínavá), ale v druhém kole vzal Condita na zem znovu a zaútočil nekompromisní a silovou kimurou kterou Condit musel odklepat v 56 vteřině. Pro Chiesu tedy úspěšný debut v nové váze což z něj dělá světovou třiadvacítku, Condit nabírá pátou porážku v řadě a má nejhorší krizi v kariéře a vypadl ze světové padesátky. Je sice hodně populární, ale většina fanoušků už ho vlastně nechce vidět dál prohrávat, takže by to pro něj mohl být konec. Chiesa rozhodně ve velteru zůstává a vyzval Neila Magnyho. 

Corey Anderson (12-4 MMA, 9-4 UFC) ubodoval dva jedna na kola Ilira Latifiho (14-6 MMA, 7-4 UFC) a připsal si tak třetí výhru v řadě a post světové šestky. Delší sérii v divizi nyní mají jen Jan Blachowicz a Dominick Reyes (oba po čtyřech) takže Anderson po turnaji vyzval Jona Jonese. Potíž je ale trochu v tom, že tahle výhra nebyla nijak zvlášť působivá, ale na druhou stranu Anderson poprvé v UFC vyhrál zápas bez úspěšného porazu. Anderson má na Jonese pifku hlavně kvůli protekci kterou Jones všude má - a nejde jen o dopingové testy. Jones totiž před turnajem Andersonovi hned dvakrát problematicky zkřížil cestu - jednak v performance institutu a jednak na vážení: V obou případech zaměstanci UFC tvrdí, že kdo si tréninky zamluví první, ten trénuje, stejně tak jako borci na vážení mají být odbavováni v pořadí v jakém dorazili. Jenže Andersona z PI vykopli a zrušili mu plánovaný trénink protože si neohlášeně přišel zatrénovat Jon a stejně tak ho Jon předběhl na vážení, takže Andersona tahle protekce zkrátka rozčiluje a rád by to dal Jonesovi najevo v kleci. No uvidíme. Pro Latifiho první bodová prohra po šesti letech. 

V PPV otvíráku se v bonusovaném zápase večera střetli Chad Mendes (18-5 MMA, 9-5 UFC)  a Alexander Volkanovski (19-1 MMA, 6-0 UFC). Mendes byl pro Volkanovskiho první opravdu vysokoprofilový test a zpočátku to vypadalo, že už je to úroveň kterou Volkanovski nedá - Mendes byl v prvním lepší a dokonce ho i srazil k zemi. Jenže Volkanovski krizi překonal a Mendesovi (ne nepodobně třeba zápasu s McGregorem) v druhém došla šťáva - takže to Volkanovski kompletně otočil, sám poslal Mendese k zemi a také ho slušným GNP domlátil. Volkanovski je teď světová pětka se čtyřmi výhrami v pérové váze v řadě a začíná tedy mluvit i o titulovém zápase: Především doufá, že Holloway ještě zůstane působit v této divizi aby proti němu mohl nastoupit. Pro Mendese je tahle prohra obzvlášť drtivá, protože mu nejspíš nadobro zavřela cestu k titulu. Mendes to zřejmě cítil podobně a nehodlá bojovat na nižší než té nejvyšší úrovni - takže po turnaji raději ukončil kariéru. 

Zápas večera se rozhodně hodil - před nimi byl totiž na programu souboj těžké váhy mezi Waltem Harrisem (12-7 MMA, 5-6 UFC) a Andreiem Arlovskim (27-18 MMA, 16-12 UFC) a to byl tedy suverénně nejnudnější fight večera o kterém nestojí za to diskutovat. Harris měl trochu problém s tím, že bojoval proti legendě a musel trochu pracovat na tom aby se nenechal takovou situací oslnit, ale nakonec si odnesl těsnou a divně nabodovanou výhru 2x 29-28, 27-30 a to v zápase který diváci vybučeli. Oba borci teď kolem třicítky, pro Harrise to byla první bodová výhra kariéry. Oba jsou v UFC už na druhém turnusu i když ten první Arlovskiho měl samozřejmě úplně jiné parametry (Arlovski je v UFC déle než Dana White :). Harris má v rámci aktuálního turnusu bilanci 5-3, Arlovski 6-8. Arlovski prohrál tři zápasy v řadě, ale pro takového veterána to není až tak nezvyklé - stalo se mu to v kariéře už potřetí a zatím se z toho vždy dokázal dostat. 

Ženy z váhovky 145 liber na tomhle turnaji očividně nebyly placené od hodiny. Dva vypsané zápasy, oba dohromady končící za dvě minuty a dvě vteřiny. Mimo Nunes - Cyborg byl tím druhým souboj Megan Anderson (9-3 MMA, 1-1 UFC) vs. Cat Zingano (10-4 MMA, 3-4 UFC), trval minutu a jednu vteřinu a ukončila ho Megan Anderson highkickem při kterém trefila palcem u nohy přímo oko Cat Zingano čímž jí rozsekla víčko a oslepila jí. Vzhledem k tomu, že prst u nohy do oka je zcela legální úder, byla z toho TKO výhra pro Anderson (Zingano nemohla pokračovat) a série stehů na víčku pro Cat Zingano. Anderson je světovou čtyřkou a má 7/9 výher v kariéře stopkou - remač proti Zingano by jí prý nevadil, ale výhru považuje za normální plnohodnotnou. Zingano neuspěla v premiéře v pérové váze (kde je teď sedmičkou) a má bilanci 1-4 v posledních pěti. Tohle byla navíc její první TKO prohra. 

Peter Yan (10-1 MMA, 2-0 UFC) i ve svém druhém UFC fightu potvrdil, že má zvláštní talent na páchání násilí. Douglase Silvu de Andradeho (25-3 MMA, 3-3 UFC) během dvou kol zničil natolik, že de Andradeho cornermani hodili po druhém kole ručník do ringu, respektive klece (a zaslouží si za to pochvalu, v MMA to není příliš obvyklé, ale zde to bylo zcela na místě). Yan je teď čtrnáctkou a oba zápasy v UFC vyhrál KO - a vyzval Johna Linekera, ideálně prý v Rusku (což zní jako parádní a brutální zápas). De Andrade zahájil karéru třiadvaceti výhrami, ale teď má jen 3-3 v posledních šesti - tohle bylo navíc jeho první obdržené TKO. 

BJJ eso Ryan Hall (7-1 MMA, 3-0 UFC) poměrně jasně ukázal proč má problémy sehnat soupeře. Když ho porazíte, prakticky nic z toho nemáte (protože je kolem světové padesátky), ale jeho specializace je natolik smrtící, že se za každou chybu proti němu krutě platí. Hallovi se v úvodu nedařilo dostat Penna na zem, ale zároveň ho okopáváním nenechal ani rozjet nic pořádného v postoji. A pak to přišlo - Hall tam posílá svůj klasický Imanari roll, chytá Pennovi nohu a ten musí prakticky okamžitě odklepat (Hall říkal, že mu v koleni pěkně křuplo). Brutální ukázka efektivity elitního BJJ - sám Penn je přitom také BJJ šampion a tohle byla jeho první porážka submisí v kariéře. Hall navíc vůbec neshazoval a dorazil do klece prostě se svou přirozenou vahou - a za parádní submisi bral bonus za výkon večera. Ze sedmi výher má pět finišů, submisi ale kupodivu jen třikrát. Legenda Penn je teď v žebříčku někde kolem #350, prohrál šestý zápas v řadě, je bez výhry od roku 2010 a fanoušci a už ani Dana White ho vlastně nechtějí vidět dál prohrávat. Šest porážek v řadě je historicky nejhorší UFC série (má jí Penn a ještě tři další borci) a snad už Penn nedostane šanci jí ještě natáhnout.

Nathaniel Wood (15-3 MMA, 2-0 UFC) porazil zaskakujícího Andre Ewella (14-5 MMA, 1-1 UFC) - Wood pracoval lépe hlavně na krátkou vzdálenost a byl dvě kola lepší aby to v závěru třetího ještě navíc ukončil RNC. Wood je prakticky neznámý, ale už je světovou dvacítkou. Teď by prý rád buď Marlona Veru nebo Toma Duquesnoye - přitom právě s Duquesnoyem měl bojovat teď, ale po zranění žeber ho nahradil Ewell. Ideálně by si to angličan Wood dal v Londýně, což je tuším březen. Ewella ta prohra musí hodně mrzet asi hlavně na finančních - už před turnajem hlásil, že přesun z Las Vegas do Los Angeles mu dělá velké problémy (protože už spoustu peněz utratil předem) a když jich teď dostane jen půlku a ještě víc zdaněných, má asi zásadní problém. 

Nováček Bevon Lewis (6-1 MMA, 0-1 UFC) byl po dvou kolech na cestě k jasnému bodovému vítězství nad papírově hodně favorizovaným Uriahem Hallem (14-9 MMA, 7-7 UFC), jenže Hall zase jednou předvedl jak je nevyzpytatelný a umí náhle otočit jakýkoli zápas - dobře načasovaný kontr a najednou bylo po zápase. Hall si zase jednou zachránil kůži - jako světová šestnáctka teď ale vypadá trochu přeceňovaný i když má 12 ze 14 výher stopkou. Svůj pozápasový rozhovor věnoval své sestře která teď bojuje s chronickou depresí. Lewis tedy prohrál poprvé v kariéře, ale výkonnostně se předvedl velmi slušně.

Curtis Millender (17-3 MMA, 3-0 UFC) ubodoval Siyara Bahadurzadu (24-7-1 MMA, 4-3 UFC) 2x 29-28, 30-27 hlavně technickou rozborkou na dálku. Bahadurzada nemohl najít správnou vzdálenost a jeho capáky chodily hodně vedle - Millender se přitom do přestřelek nechal zatáhnout jen v druhém kole a také následně skončil pod Bahadurzadou s prohraným kolem na kontě. Když se ale v třetím opět držel dál, pohodlně zápas ubodoval i když se jinak borci neměli moc rádi a dokonce si v kleci i nadávali kvůli nějakým faulům. Millender je teď světovou jednadvacítkou, prý se hodně inspiroval obranou Floyda Mayweathera a po zápase vyzval Mike Perryho nebo Jorge Masvidala. Je teď bez porážky v osmi zápasech, ale většinou vyhrává jen na body. A jako jeden z mála měl z přesunu radost - měl to blíž a dorazili se na něj podívat i synové :) Bahadurzada přišel o sérii tří výher. 

Zahajovacím zápasem večera byl souboj Montel Jackson (7-1 MMA, 1-1 UFC) vs. Brian Kelleher (19-10 MMA, 3-3 UFC). Zápas velmi snadno vyhrál Jackson - nejprve Kellehera trefil pár body kicky, pak ho načal loktem a když šel Kelleher do porazu, chytil ho Jackson pěkným D'Arce chokem. Šlo o druhý nejrychlejší D'arce v historii UFC a vtipné je, že to byla Jacksonova první výhra submisí což z něj teď dělá světovou šestnáctku. Jen škoda že Jackson nenavážil (byl libru nad). Nicméně slibuje, že už se to nikdy nestane - byla to prý jednorázová chyba - když ladil váhu ve 24-hour fitness, zkoušel se na váze která byla libru a půl mimo a z toho pak vznikl problém (Jackson tušil, že váha bude o něco mimo, ale tušil tak libru, ne libru a půl). Kelleher má nyní ze sedmi stopek šest porážek submisí. 

Zajímavé statistiky:

 • Návštěvnost vyprodaného turnaje byla 15 862 diváků, na vstupném se vybralo 2 066 604 dolarů. 

 • Vůbec poslední předzápasy na kanále Fox Sports 1 sledovalo velmi nadprůměrných 1,148 milionu diváků. 

 • Startovka měla 13 zápasů, čistý zápasový čas: 1:54:14

 • Sázkoví favorité v hlavních zápasech večera pro rok 2018: 23-15. Na této startovce sázkoví favorité 8-5, nováček 1 (Bevon Lewis) a ten svůj zápas prohrál.

 • Reebok smlouva vyplácela 318 tisíc.

 • Zápas večera: Alex Volkanovski vs. Chad Mendes. Bonusy večera: Ryan Hall (heel hook), Amanda Nunes (KO).

 • Jon Jones má na kontě 11 výher v titulových zápasech a tím dorovnal Andersona Silvu. GSP má 13, Demetrious Johnson 12.

 • Jones je jasně nejlepší polotěžkou vahou v historii MMA a momentálně asi nejlepší P4P fighter (s véééélikou hvězdičkou pod čarou), ale z hlediska kariérních žebříčků jsou před ním na pozici nejlepších bojovníků všech dob stále ještě José Aldo (jen o trošku) a GSP (o hodně).

 • Jones má šest stopek v titulových zápasech a dorovnal tím Rondu Rousey. Rekord Anderson Silva (9).

 • Jones má v polotěžké váze 15 zápasů bez porážky. Také jde o nejdelší vítěznou sérii mezi aktivními borci. Historicky měl Anderson Silva ještě o zápas víc, ale Jones v tom má navíc nějaké ty diskutabilní No contesty.

 • Jones má 17 výher v polotěžké - divizní rekord. Deset stopek také divizní rekord. 4:25:15 klecového pobytu rovněž divizní rekord.

 • Jones má v polotěžké 37 porazů a je tak čtvrtý. Rekord Corey Anderson (52), dále Rashad Evans (50) a Ryan Bader (46).

 • Gustafsson je sedmým borcem v UFC historii s bilancí 0-3 v titulových zápasech. Mimo něj ve třech titulácích neuspěli ještě Dan Henderson, Chad Mendes, Kenny Florian, Urijah Faber, Pedro Rizzo a Chael Sonnen.

 • CSAC má data o reálné váze bojovníků ve chvíli vstupu do klece. Komplet info zde. Zajímavosti z dokumentu - deset procent doporučeného nabírání překročili jen čtyři bojovníci na startovce: Alex Volkanovski, Cris Cyborg, Douglas Silva de Andrade a Montel Jackson. Nejvíc nabrali Alexander Volkanovski a Montel Jackson (oba 14% nad váhu). Cyborg měla v kleci reálně jen o dvě a půl kila víc než měla Amanda Nunes (160,5 vs. 156 liber). Chiesa debutující ve velteru byl těžší než Condit (188 vs. 184,5), těžké váhy jako Harris nebo Arlovski nabírají jen třeba kilo a půl a pozor, absolutní anomálií je Ryan Hall, který prakticky vůbec neshazoval - na váze 154 liber, v kleci 156 liber, jen kilo nárůst.

 • Amanda Nunes se stala třetím dvoudivizionálním šampionem UFC historie. Před ní to dokázali jen Daniel Cormier a Conor McGregor. Je také šestou šampiokou s dvěma různými tituly (tituly ve dvou vahách vyhráli Cormier, McGregor, GSP, Penn a Couture)

 • Nunes má desátou výhru v UFC a dorovnala rekord Jessicy Andrade. S osmi výhrami v řadě má nejdelší sérii v UFC historii (ženské divize).

 • Nunes má 15/17 výher stopkou, v UFC 8/10.

 • Cyborg prohrála poprvé od svého MMA debutu v roce 2005 a přišla o sérii 21 zápasů bez porážky. Obě prohry v kariéře má stopkou, tohle ale bylo její první obdržené KO. 

 • Michael Chiesa úspěšný v debutu ve velterové váze. Všechny kariérní stopky (11 kousků) má submisemi a na zem dostal jedenáct z dvanácti UFC soupeřů.

 • Carlos Condit prohrál pátý zápas v řadě, má největší krizi v kariéře a je bez výhry od května 2015. Bilance 2-8 v posledních deseti. 

 • Condit se na zádech ocitl v celkem 18 z 21 UFC/WEC zápasů - celkem proti němu soupeři nabodovali 65 porazů. 

 • Ilir Latifi prohrál na body po deseti zápasech a téměř šesti letech. 

 • Alexander Volkanovski má nyní šestnáct výher v řadě, naposledy prohrál v květnu 2013.

 • Volkanovski má v pérové váze čtyři výhry v řadě - tím dotáhl tři jiné borce a delší sérii má v pérové váze jen šampion Holloway (12).

 • Volkanovski má všechny tři stopky v UFC KO a svých šest soupeřů přestřílel celkem 364-128.

 • Chad Mendes utrpěl čtyři z pěti porážek v kariéře KO. S osmi knockdowny je historicky druhý (s Hollowayem). Víc knockdownů má jen Jeremy Stephens (11).

 • Nathaniel Wood má 13/15 výher stopkou, v UFC obě stopky submisí. 

 • Celkové platy slušných 3,5 milionu. Celkem tři brali rovný půlmilion: Jon Jones, Alexander Gustafsson a Cris Cyborg. Šampionka Nunes brala 350 a celkově  se šest dalších dostalo přes 100 tisíc: Arlovski (300), Penn (150), Anderson (130), Volkanovski (125), Condit (115) a Hall (110). Minimálky jsou na dvanácti tisících: Andre Ewell a nováček Bevon Lewis. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

machina - Čtenář - 9.1.2019 v 14:35
... - Odpovědět
 

Díky za parádne "počteníčko". Jones je až prehnane zvýhodňovaný, turinabol ma v tele dlhšie ako je jeho trest.