přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC 231: Holloway vs. Ortega

Ohlédnutí za UFC 231: Holloway vs. Ortega

přečteno: 640×
14.12.2018 v 17:34 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

PPV turnaj UFC 231: Holloway vs. Ortega se konal v sobotu 8. prosince v Scotiabank Aréně v kanadském Torontu. Hlavním tahákem byly dva titulové zápasy: Holloway vs. Ortega o titul pérové váhy a Shevchenko vs. Jedrzejczyk o volný titul ženské muší váhy. Hala byla s 19 039 návštěvníky vyprodaná a na vstupném se vybralo 2,481 milionu dolarů. PPV odhady se pohybují kolem 300 tisíc, předzápasy na Fox Sports 1 udělaly 786 tisíc - a hlavní startovka byla nakonec docela zábavná (zásluhou hlavně Hollowaye, Ortegy, Santose a Manuwy). Na turnaji také padl nový UFC rekord: 1674 podstatných zásahů za jediný večer (na čemž měl lví podíl právě Holloway)

A teď již k zápasům:

Hlavním zápasem večera byl titulový zápas v pérové váze - parádní a dost očekávaná záležitost ve které šampion Max Holloway (20-3 MMA, 16-3 UFC) podruhé obhajoval svůj titul pérové váhy a to proti světové dvojce, neporaženému Brianu Ortegovi (14-1 MMA, 6-1 UFC). Zápas se měl konat už na UFC 226, ale Hollowayovi byl start zakázán lékaři, neboť jevil příznaky těžkého otřesu mozku u kterých se doposud nezjistila jejich příčina, takže i u tohoto zápasu panovala značná obava nad Hollowayovým zdravotním stavem. Naštěstí zbytečně :) Ortega je sice na zemi smrtící finišer, ale s porazy moc dobrý není, takže se vlastně celý zápas bojovalo v postoji (snad s jedinou skrumáží na zemi z které Ortega nic nevytěžil). A v postoji je zatím Holloway prostě lepší. V prvních dvou kolech si Holloway udělal jasné vedení, ve třetím ho Ortega zaskočil a trochu se vrátil do hry, ale ve čtvrtém Holloway šlápl na plyn, zařadil vyšší rychlostní stupeň a zapojil i kombinace na žebra a rozmlátil Ortegu za pět minut takovým způsobem (doslova rekordním, viz statistiky), že lékaři museli po tomto kole zápas ukončit. Holloway tak připomněl všechny své fantastické kvality a Ortega sice utrpěl první porážku kariéry, ale prakticky na všechny zapůsobil svým neuvěřitelným srdcem, protože chtěl v zápase rozhodně pokračovat a v tom čtvrtém kole ustál naprosté nesmysly. Zápas byl vyhlášen zápasem večera a Holloway navíc bral i bonus za finiš, takže bodoval dvojmo. Oba zůstávají na vrcholných pozicích pérové váhy, ačkoli Ortega přece jen spadl z dvojky na trojku a je před ním znovu José Aldo.

Holloway by klidně zůstal v pérové váze a bral další vyzyvatele, UFC, respektive Dana White ho ale poměrně dost tlačí do toho, aby šel o váhu výš. Ani tomu se Holloway úplně nebrání a taky se s tím moc nemaže: naznačuje že by měl zájem především o zápas s Khabibem Nurmagomedovem. Zájem o Hollowaye ovšem projevil především Tony Ferguson a ani proti tomu by Dana White nic neměl. O Hollowayovi se teď mluví v superlativech a Dana White ho označuje za nejlepší pérovou váhu všech dob, s tím ale Holloway sám nesouhlasí a stále tvrdí, že nejlepší je José Aldo a že on ho může dohnat až za dalších pár let. Třetí a poměrně slabý tábor zastává názor, že nejlepší v historii je Conor McGregor. V tomto táboře se ovšem nachází vlastně jen Conor (který pogratuloval Maxovi k parádní výhře, ale také mu připomněl kdo že prý je skutečným králem) a také jeho týmový kolega Dillon Danis který tvrdí, že je od UFC sprosté tvrdit, že je nejlepší Holloway, když je to přece McGregor :) To mě samozřejmě opět donutilo podívat se na FightMatrix jak to vlastně je a ukázalo se, že sám šampion Holloway je ve svých názorech zdaleka nejblíž realitě. Historicky je jasným králem José Aldo (17 922 bodů). S obrovským odstupem je dvojkou Holloway (5762 bodů) který relativně těsně předběhl Urijaha Fabera (5626 bodů). Conor McGregor je pak z hlediska historie váhy dokonce až šestým nejdůležitějším borcem (2737 bodů), mezi ním a Faberem se nachází ještě Alexandre Franca Nogueira (působil v Shooto) a Mike Thomas Brown (hlavně WEC kde sebral titul Faberovi) s 3373 body.

O Ortegovi Dana White prohlásil, že je příliš velký drsňák než aby mu to prospělo - a Ortega s ním celkem slouhlasí: V kleci byl prý ochoten klidně zemřít, ale zpětně vzato byl tedy rád, že ho doktoři už do pátého nenechali nastoupit. Ortega měl zlomený nos a zlomený palec na ruce (a neviděl na jedno oko) a stopku dostal na šest měsíců, pravděpodobně ale bude zpátky dřív a už teď tvrdí, že ho prohra rozhodně nezlomila a vrátí se na vrchol.

V co-main eventu se hrálo o volný titul ženské muší váhy. Na jedné straně dlouhodobá jednička této váhy Valentina Shevchenko (16-3 MMA, 5-2 UFC) a to po jistém nedostatku vyzyvatelek proti bývalé šampionce slámové váhy Joanně Jedrzejczyk (14-3 MMA, 9-3 UFC). Organizování  zápasu bylo trochu komplikované, UFC ho oznámilo, pak zrušilo a Valentinu přehodilo jinam - a pak zápas zase obnovilo. Každopádně, obě bojovnice se v minulosti už třikrát setkaly v kickboxu a muay-thai a vždy zvítězila Shevchenko - a to platilo i zde, Valentina na Joannu prostě umí. V úplném poklidu pro sebe uhrála čtyři kola z pěti: 3x 49-46 a stává se tak šampionkou muší váhy. Základem byla trpělivost a kontry a Joanna prostě nenašla recept jak prolomit Valentininu obranu - navíc s ní větší a silnější Valentina dost zametela v klinčích. Valentina má teď jednoduchý záměr: prostě obhajovat titul a dlouho vládnout divizi (i když připouští, že s Amandou Nunes o váhu výš má jisté nedořešené záležitosti). Problémem je, že muší váha nemá zrovna přehršel vyzyvatelek potřebné kvality, takže Valentina bude asi v nejbližší době trpět podobnými problémy jako míval Demetrious Johnson. Příští vyzyvatelkou by teoreticky mohla být Jessica Eye, nebo také Sijara Eubanks či exšampionku z TUF Nicco Montano - ne že by si to zasloužily nebo na to nějak zvlášť měly, ale UFC už se je do titulového zápasu kvůli načasování v minulosti pokusilo natlačit, takže to klidně mohou zkusit znovu i když zrovna Sijara i Nicco mají problém s vahou. Joanna se podle všeho vrací zpátky do váhy 115 liber kde je teď světovou trojkou a bude asi doufat, že Rose Najamunas ztratí titul což by jí otevřelo cestu k tomu získat ho zpět od někoho jiného. 

Třetí zápas byl opravdu extra mega krvák. Gunnar Nelson (17-3-1 MMA, 8-3 UFC) se vracel po rok a půl dlouhé pauze proti Alexi Oliveirovi (19-6-1 MMA, 9-4 UFC). Oliveira si v prvním kole vedl lépe a ačkoli se zápas dostal na zem do domény Nelsona, Oliveira předvedl nádherný únik z body controlu. V druhém ho ale Nelson dostal na zem znovu, došel do posedu a pak nějakou dobu trpělivě vyčkával aby nakonec rozčísnul Oliveiru superbruálním loktem - z Oliveiry začala prakticky stříkat krev a taková rána se opravdu jen tak nevidí - zápas by v žádném případě nepokračoval za druhé kolo, ale Oliveira byl stejně natolik otřesen a zkrvaven, že ho Nelson vzápětí dostal a ukončil RNC. Nelson se tak vrací do žebříčku jako světová šestnáctka a doufá, že teď bude aktivní, Oliveira klesá na dvacítku. Ta rána si po zápase vyžádala 29 stehů a vypadala takhle při šití a takhle nějak potom.

Asi nejnudnějším zápasem hlavní startovky byl souboj Hakeem Dawodu (9-1-1 MMA, 2-1 UFC) vs. Kyle Bochniak (8-4 MMA, 2-4 UFC). Bochniak sice sliboval, že Dawodu pořádně prověří, ale vlastně se mu přes údery do solidního porazu dostal jen jednou v posledním kole a stejně to k ničemu moc nebylo. Dawodu se do ničeho moc nehrnul a metodicky si ho rozebral zdálky aby dostal naprosto nepochopitelnou těsnou výhru 2x 30-27, 28-29 (30-27 správně, 28-29 úplná blbost). Oba borci zůstávají mimo světovou stovku a Dawodu po zahájení kariéry šesti finiši poslední tři zápasy vyhrál jen na body. Bochniak ještě zastaven nikdy nebyl. 

Nebýt souboje Holloway vs. Ortega, měl by zahajovací zápas PPV v podání Thiago Santose (20-6 MMA, 12-5 UFC) a Jimi Manuwy (17-5 MMA, 6-5 UFC) zápas večera jistý - a osobně bych jim ho přiklepl stejně. Nakonec si z toho odnesl bonus jen vítězný Santos a to za KO večera když Manuwu sestřelil v 41 vteřině druhého kola. Uspořádat tenhle fight chvíli trvalo (už měli termín na dřívější Fight Night), ale kvůli zranění k němu došlo až teď a čekání se vyplatilo. Obrana byla pro oba dost neznámé slovo a bomby létaly celých prvních pět minut - myslím, že nahulení byli oba hned několikrát, štěstí se ale nakonec v druhém přiklonilo k Santosovi. Ten měl mimochodem od trenérů naordinovanou úplně jinou taktiku, ale v šatně těsně před zápasem se prý rozhodl, že radši půjde do prvoplánovité bitky, což se mu nakonec vyplatilo. Po parádní výhře se Santos posouvá na post světové šestky a dohnal Derricka Lewise na pozici největšího knockoutéra v UFC. Před zápasem ještě zvažoval že by se vrátil zpátky do střední váhy, ale po zápase se prý rozhodl že zůstane v polotěžké kde má teď bilanci 2-0. Manuwa je nyní světovou sedmnáctkou, poprvé v kariéře ale prohrál tři zápasy v řadě.

Mezi Ninou Ansaroff (10-5 MMA, 4-2 UFC) a Claudií Gadelhou (16-4 MMA, 5-4 UFC) nevládla před zápasem úplná pohoda - Niny se hodně dotkla poznámka Claudie o tom, že jí ukáže že v MMA se operuje na různých úrovních. Gadelha se navíc šeredně sekla - Ninu nedokázala na zem tahat dostatečně konzistentně ani jí tam nedokázala pořádně udržet, takže Ansaroff vstávala, Gadelhu unavila a v pohodě si jí rozebírala postojem zdálky, takže získala čistou výhru 3x 29-28. Nina pak posměšně naznačila, že jí tedy ukázala jak je to s těmi levely v MMA. Ansaroff je teď světovou pětkou, vyhrála čtvrtý zápas v řadě a očividně se zápas od zápasu zlepšuje. Naopak Gadelha je teď sedmičkou a úplně nejlepší časy už má asi za sebou - nedokáže nic dělat se svou fyzičkou a její styl je stále příliš jen a jen o zápasení. 

V lehké váze se střetli dva grappleři: BJJ expert Gilbert Burns (14-3 MMA, 7-3 UFC) a judista Olivier Aubin-Mercier (11-4 MMA, 7-4 UFC). Bojovalo se na zemi i v postoji, ale Burns byl lepší tak nějak ve všech aspektech zápasu a odnesl si bodovou výhru 2x 30-27, 29-28. Stejně jako u zápasu Holloway-Ortega a Santos-Manuwa ani tady to nebyl úplně první pokus o jejich vzájemný zápas, ale vyšlo to. Burns teď doufá, že s výhrou bude klepat na dveře UFC patnáctky - a objektivně není moc daleko. Polepšil si o 33 míst a světově je #28. Aubin-Merciera tohle stále umístění v TOP 25 a je teď #33 - všechny čtyři porážky v kariéře má na body.  

Ve vysokoprofilovém ženském zápase zvítězila těsně Jessica Eye (14-6 MMA, 4-5 UFC) nad Katlyn Chookagian (11-2 MMA, 4-2 UFC) a to 2x 29-28, 28-29. Eye teď vyhrála tři zápasy v řadě, v muší váze je bezchybných 3-0 a jako světová trojka by mohla být příští titulovou vyzyvatelkou - tři výhry mimo ní v divizi ještě nikdo nemá. Na druhou stranu, jejích posledních sedm zápasů končilo vždy na body a tři z posledních čtyř skončily těsně. Chookagian má teď v muší váze bilanci 2-1 a je světovou čtyřkou. 

Domácí Elias Theodorou (16-2 MMA, 8-2 UFC) si to rozdal s Erykem Andersem (11-3 MMA, 3-3 UFC) který jako obvykle za někoho zaskakoval (tentokrát za Antonio Carlose Juniora). Anders nenašel recept na atypický styl Theodoroua a prohrál těsně na body 2x 29-28, 28-29. Tabulkově se ani pro jednoho nic nemění, Theodorou zůstává šestnáctka, Anders šestatřicítka. Theodorou má 6/8 UFC výher na body, Anders dvě ze tří proher v kariéře těsně na body. Mimo těsné porážky si ale Anders odnesl ještě zlomenou ruku. Theodorou v pozápasovém rozhovoru jasně označil svého příštího soupeře: Stigma léčebné marihuany - rozebíral jsem to už v jednom z posledních novinkových článků. ale Theodorou se už asi rok a půl snaží získat od USADA výjimku na léčebnou marihuanu což je z procesních důvodů absurdně složité - ale prostě to chce dotáhnout do konce a zasadit se o to, aby se pravidla změnila. 

Vítěz TUF 27 Brad Katona (8-0 MMA, 2-0 UFC) nastoupil ke svému prvnímu post-TUF zápasu a poměrně hladce zvládl Matthewa Lopeze (10-4 MMA,  2-4 UFC) a zůstává neporažen. Katona je zajímavý případ: Kanaďan, ale trénuje v SBG Ireland. Se zlepšením o 47 míst se stává světovou #32 bantamové váhy a také skokanem turnaje - a jak uvedl, je rád že spadá do skupiny (a teď hledám vhodný výraz) největších „dorků“ v UFC (něco mezi troubou a nerdem :). Podle Katony do této skupiny rozhodně patří třeba Roxane Modafferi a Israel Adesanya (dříve také třeba Rory MacDonald) - laicky řečeno takové obrýlené typy do kterých byste MMA kariéru na první pohled neřekli :) Katona teď světová #32 (což mě upřímně dost překvapilo, čekal jsem ho skoro o sto míst níž).

Dhiego Lima (13-7 MMA, 2-5 UFC) naprosto nepochybně zachránil svou UFC kariéru když zničeho nic vyčaroval klasické „walk-out“ KO nad Chadem Laprisem (13-4 MMA, 6-4 UFC) a to za necelých sto vteřin. Lima tak vyhrál první zápas od listopadu 2014 a v rámci aktuálního turnusu má bilanci 1-2. Tato výhra ho vrátila do světové stopky. Laprise má všechny tři prohry stopkou v kariéře KO a ve velteru má nyní bilanci 8-2. V UFC ale jen 3-2 a žebříčkově je kolem stopadesátky.

Carlos Diego Ferreira (14-2 MMA, 5-2 UFC) zdolal nouzový záskok v osobě nováčka Kyle Nelsona (12-2 MMA, 0-1 UFC). Nelson měl na přípravu jen asi tři dny : zaskakoval za Jesse Ronsona který sám zaskakoval za Johna Makdessiho, jenže nedal váhu. Ferreira ho knockoutoval v úvodu druhého kola a teď doufá, že sériií rychlých zápasů dožene ztrátu kvůli „hloupému trestu od USADA,“ jenž ho vyřadil z akce. Ferreira je světová #36 a zápas s papírově nejslabším borcem turnaje, #335 Nelsonem ho paradoxně v žebříčku posunul o jedno místo niž. 

Prospekt Aleksandar Rakic (11-1 MMA, 3-0 UFC) knockoutoval Devina Clarka (9-3 MMA, 3-3 UFC) v závěru prvního kola a postoupil tak do světové pětadvacítky. Radost z toho ale ve výsledku moc neměl, protože mu to kazili rozhodčí - nejprve inkasoval pár kolen na hlavu v jasné situaci se čtyřmi body dotyku (ilegální pod jakýmikoliv pravidly) a pak rozhodčí pozdě zastavil zápas když měl Rakic Clarka vypnutého po otočce pěstí. Rakic je teď neporažen v 11 zápasech - prohrál jen svůj profidebut.

Zajímavé statistiky:

 • Návštěvnost: 19 0396 (vyprodáno). Tržby vstupného: 2 481 552 dolarů. 

 • Pozápsové bonusy: Zápas večera: Max Holloway vs. Brian Ortega. KO večera: Thiago Santos, Max Holloway (Holloway tedy bodoval dvakrát).

 • Reebok vyplácel 264 tisíc - letošní druhá nejvyšší částka.

 • Debutanti: 0-1. Sázkoví favorité: 9-4. Favorité letos v hlavních zápasech večera: 22-15.

 • 13 zápasů. Čistý čas: 2:42:03

 • Padlo 1674 podstatných zásahů - nový turnajový UFC rekord.

 • Oba borci v hlavním zápase večera měli dost podobné série: Holloway tu svou natáhl na 13 výher v řadě, Ortega naopak přišel o sérii patnácti zápasů bez porážky (na které ale pracoval o čtyři roky déle než Max který zápasí docela dost).

 • Nejdelší vítěznou sérii v historii UFC měl Anderson Silva (16). Holloway teď dotáhl Jonese, GSP a Demetriouse Johnsona a samozřejmě tedy drží nejdelší vítěznou sérii v rámci aktivních borců.

 • Holloway má nejdelší sérii v historii pérové váhy (12), nejvíce vítězství v pérové váze (15), nejvíc stopek v pérové váze (10), nejvíc KO v pérové váze (8) a se sedmi pozápasovými bonusy dotáhl divizní rekord Cuba Swansona.

 • Holloway udělal nový zásahový UFC rekord: 290 podstatných zásahů. Nejvíc tomu přispělo čtvrté kolo: v tom dal celkem 134 podstatných zásahů a udělal tak nový jednokolový rekord.

 • Holloway a Ortega měli dohromady 400 podstatných zásahů - a to je také nový rekord.

 • Holloway má v UFC na kontě už 1627 podstatných zásahů - a to je také nový rekord (napříč všemi vahami).

 • Valentina Shevchenko se stala druhou šampionkou ženské muší váhy. První se stala byla Nicco Montano výhrou v TUF, ale o titul přišla kvůli zranění, takže formálně ani šampionkou moc nebyla.

 • Shevchenko má v této váze bilanci 2-0 a působí zde od února. 

 • Shevchenko uspěla s porazem proti šesti ze sedmi UFC soupeřů. 

 • Joanna zahájila kariéru 14 výhrami, v posledních čtyřech má ale bilanci 1-3.

 • Joanna neuspěla v UFC debutu v muší váze. Celkem má v této váze bilanci 5-1, ale vrací se do slámové.

 • Joanna má dvě ze tří kariérních porážek na body. 

 • Gunnar Nelson má 16/17 výher stopkou. V UFC 7/8 submisemi. 

 • Tohle byla pro Nelsona šestá submise ve velteru čímž dorovnal divizní rekord Chrise Lytlea.

 • Nelson uspěl alespoň jedním porazem proti 9/11 soupeřů.

 • Oliveira teď má ve velteru bilanci 7-3 a všechny čtyři UFC prohry má stopkou. 

 • Thiago Santos má v polotěžké váze bilanci 2-0. S deseti KO od roku 2014 dohnal Derricka Lewise na pozici největšího knockoutéra poslední doby.

 • Jimi Manuwa prohrál třetí zápas v řadě a má tak největší krizi v kariéře. Z pěti porážek má navíc čtyři KO. 

 • Nina Ansaroff čtvrtou výhrou v řadě dorovnala vítěznou sérii Tatiany Suarez. Nina má 3/4 výher v UFC na body.

 • Gadelha má ve slámové váze už 33 porazů a drží tak rekord, v tomto zápase jí to ale moc nepomohlo.

 • Jessica Eye má v muší váze bilanci 3-0, je držitelkou nejdelší vítězné série a je první kdo v této váze vyhrál potřetí. 

 • Chookagian má v muší váze bilanci 2-1 a obě prohry v kariéře má těsně na body. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky