přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC 225

Ohlédnutí za UFC 225

přečteno: 1161×
19.06.2018 v 12:51 | Autor: Caidel
diskuse: 5×
Rubriky: Aktuality / MMA / Svět

Turnaj UFC 225: Whittaker vs. Romero 2 se konal 9. června v United Center v Chicagu ve státě Illinois. Startovka byla dost našlapaná (pětihvězdičková) s dvěma titulovými zápasy (startovní listina zde), trošku se to ale vleklo - všech pět zápasů na hlavní startovce skončilo na body, což znamená že bylo k vidění plných 19 kol a celkem čtyři zápasy skončily těsným rozhodnutím, nezřídka alespoň částečně dost podivným. Fanoušky v Chicagu navíc asi nepotěšilo, že ze všech domácích borců na startovce zvítězil jediný, Curtis Blaydes. Rozhodně ale nelze říct, že by byl turnaj nepovedený - zejména hlavní zápas večera byla parádní jízda a turnaj to významně pozvedlo, nemluvě o tom, že třeba první kolo De La Rocha vs. Coulter byl opravdu řádný „slobberknocker.“ Předzápasy na Fox Sports 1 měly průměrnou sledovanost 667 tisíc diváků, ovšem pozor, podle zprávy v Los Angeles Times měl tenhle turnaj pod 150 tisíc PPV prodejů, což by pro UFC byla téměř katastrofická zpráva, protože na papíře to byl jeden z těch slibnějších turnajů (pokud budeme ignorovat CM Punka na hlavní startovce). UFC proti této zprávě o několik dní protestovalo a označilo jí za naprosto a záměrně nepřesnou (prý o statisíce mimo), ale přesné číslo neoznámili, takže je to celé z obou stran jen spekulace.

Během přenosu bylo oznámeno, že letos bude do síně slávy uvedena Rounda Rousey - jako první žena v historii (zcela po zásluze). A bere se to jako neoficiální potvrzení, že je s její MMA kariérou nadobro konec. Přenos byl věnován světově známému šéfkuchaři Anthony Bourdainovi, jež byl velkým fanouškem UFC (a v minulém týdnu spáchal v 61 letech sebevraždu).

Hlavním zápasem večera byl tedy titulový remač mezi Robertem Whittakerem (20-4 MMA, 11-2 UFC) a Yoelem Romero (13-3 MMA, 9-2 UFC). Tedy, abych byl přesný - on to měl být titulový remač, jenže nakonec nebyl. Romero totiž podruhé ve dvou zápasech nedal váhu a na druhý pokus navážil 185,2 libry. Na normální zápas by to stačilo (s tolerancí je to 186), jenže titulové zápasy toleranci nemají a tak to nakonec titulový zápas nebyl a Whittaker měl titul jistý ať už zápas dopadne jakkoli. Romero jinak prohlásil, že je to chyba komise, neboť mu prý na druhý pokus nedali plné dvě hodiny jak je obvyklé, ale jeho shazovací snahu ukončili zhruba po hodině. Romero každopádně musel odevzdat 30% platu Whittakerovi. Zajímavé je, že váhu nedal jen v posledních dvou zápasech - ale proti Rockholdovi šel jako záskok a tady nebyla tolerance, takže se snad do budoucna dá do pořádku, ač v jeho věku asi není shazování žádná legrace.

Zápas jako takový byl ale naprosto famózní. Whittaker začal velmi dobře v prvních dvou kolech - hodně Romerovi okopával kolena (protože mu Romero v prvním zápase takhle zranil koleno, tak mu to teď Whittaker oplácel) a neustále ho něčím ostřeloval. Romero šetřil síly a byl v prvních dvou kolech dost pasivní. Ve třetím ale poslal Whittakera k zemi - ten se ale zvládl vzpamatovat a čtvrté zase nabodoval pro sebe. V pátém ho Romero opět nahulil a Whittaker jen tak tak přežil. Zkrátka dramatická a parádní akce, srdcařina od obou neuvěřitelná. Titul zůstává u Whittakera, to je jasné, ale i vítězství nakonec připadlo právě jemu: těsná výhra 2x 48-47, 47-48, což je mimochodem nesmírně bizarní protože žádný z rozhodčích neuznal za nutné dát některé z kol 10-8 ač by si to u Romera třetí nebo páté klidně zasloužilo (osobně bych tedy bodoval asi 47-46 Romero nebo 47-47 remíza). Whittaker to prohlásil za nejtěžší zápas své kariéry - a podobně jako bojoval v prvním zápase se zraněným kolenem, tady si už v prvním kole zlomil pravou ruku a většinu času to odbojoval levou (rentgen zde) - po třetím už rozhodně hlásil svému rohu že jí vůbec nemůže používat. Nutnost dalšího zápasu s Romerem už nevidí (nechce s ním bojovat donekonečna) a předpokládá, že jeho příštím soupeřem bude Kelvin Gastelum - protože prý: „Kdo jiný?.“ Došlo by tak k celkem zábavné situaci kdy o titul půjdou dva borci původně z velteru. Romero se teď sám označuje za šampiona a doufá, že dostane další titulovou šanci. 

Žebříčkově se Whittaker posouvá na post světové jedničky (ten doteď okupoval GSP), Romero zůstává trojkou. Nenavážení mu ale dost ublížilo i finančně. Mimo 30% platu který musel odevzdat také přišel o 50 tisíc bonusu za zápas večera který nemohou dostat ti co nenavážili. Whittaker tak dostal 100 tisíc - bral bonus za oba. Tenhle zápas navíc stanovil nový zásahový rekord (239 podstatných zásahů) pro pětikolový fight ve střední váze.

Když tedy hlavní zápas nebyl o titul, tak co-main event byl alespoň o dočasný titul velterové váhy (ačkoli šampion Woodley už trénuje na svůj návrat, takže dočasný titul je trochu zbytečný). V souboji se střetli nenáviděný Colby Covington (13-1 MMA, 8-1 UFC) a Rafael Dos Anjos (28-9 MMA, 17-7 UFC) do kterého mnozí vkládali své naděje. Leč marně. Ačkoli je Covington kvůli svým rasistickým tirádám a hloupým řečem asi nejméně oblíbený borec v UFC, bojovnické kvality mu rozhodně upřít nelze. Pět kol dával na odiv svou fantastickou fyzičku, neustále tlačil a prostě diktoval vývoj zápasu. Rozhodně to nebylo tak jednostranné jak by se mohlo zdát z komentářů, ale Covington prostě nedal Dos Anjosovi ani milimetr prostoru a nakonec zvítězil 2x 48-47, 49-46. Covington sice nedokázal RDA držet na zemi a naopak RDA Covingtona hodně překvapil když ho sám vzal na zem, ale Covington prostě tlačil, klinčoval a házel všechno možné což mu vyneslo výhru ačkoli byl třeba RDA o nějaké ty údery napřed - a také mu to vyneslo kýžený dočasný titul, stejně tak jako pozici světové dvojky. 

Program pro Covingtona je jasný: titulový zápas s Woodleym. Pokud si ale myslíte, že dosáhl svého a může se zklidnit, jste na omylu - pozápasový rozhovor byl přesně tak urážlivý jako vždycky a ještě ostřejší to bylo později na Fox Sports 1 kde se dostal do konfliktu s komentátorem Michaelem Bispingem (video). Covington ovšem sází prostě na tvrdé urážky, není tak pohotový a vtipný trashtalker jako třeba Sonnen nebo McGregor, takže si ho Bisping v pohodě namazal na chleba (a pokud Bisping v nějakém sporu vypadá jako ta klidná a zodpovědná strana, je možná čas se nad sebou zamyslet). Za Bispinga za to později ale hodně kritizoval Jon Anik - o den později svou kritiku pod tlakem sociálních sítí ale odvolal. Woodley už se na zápas s Covingtonem dost těší a v médiích se nechal slyšet, že ještě nikoho nechtěl zmlátit nebo zranit tak strašně, jako právě Covingtona. Ten by mimochodem rád navštívil v Bílém domě Donalda Trumpa a předal mu svůj šampionský pás, což je prý něco, co pro něj Dana White klidně zařídí. Heh. RDA klesá na pozici světové čtyřky a nechal se slyšet, že zlí hoši v reálu občas vyhrají, ale on se tím prý odradit stejně nenechá. Sport mezi Woodleym a Covingtonem je vcelku veselý - oba spolu už trénovali v ATT když se Woodley připravoval na Roryho MacDonalda a každý si tu zkušenost pamatuje dost jinak: Covington už nějakou dobu opakovaně tvrdí, že Woodleyho během dvou kol naprosto zničil a vyšťavil no a Woodley teď přišel s reakcí: „Nikdy jsem nepotkal línější hovno než Colbyho Covingtona. Schválně se zeptejte, kolikrát mě vlastně dokázal dostat na zem, když na to přišlo: Nulakrát. A pak se ho zeptejte, proč zmodral jak borůvka když jsem ho škrtil a on nechtěl odklepat.“ Tohle bude zkrátka ještě veselé. Woodley si navíc prý už promluvil s šéfem ATT Lambertem a až Covingtona porazí, chce ho nechat z ATT vyhodit jakožto ostudu všech pravých bojovníků. 

Jedinou UFC debutantkou na startovce byla Megan Anderson (7-3 MMA, 0-1 UFC), šampionka Invicta FC kterou čekal zápas na váze 145 liber s Holly Holm (12-4 MMA, 5-4 UFC). Andreson začala dobře, využívala svou výšku a zatápěla Holly v postoji a tak Holly přepnula na plán B a začala s Megan zápasit. V tom byla Holly podstatně lepší a tak jí tři kola v pohodě ukontrolovala na zemi pro jasnou výhru 2x 30-26, 30-27. Anderson je tedy v postoji zjevně dobrá, ale na zbytku musí zapracovat. Holly je teď světovou dvojkou váhy 145 liber, Megan světovou čtyřkou. Otázkou ale je především kde bude Holly pokračovat dál - v pozápasovém rozhovoru nedala jasnou odpověď a má prý do budoucna zájem o oba tituly, jak 135 liber, tak 145 liber. 135 jí ale prý možná zajímá malinko víc, protože už ho koneckonců sama měla a chtěla by ho zpátky. I tak ale příště může nastoupit asi v jakékoli z těchto divizí. Ve váze 145 liber má teď koneckonců bilanci 1-2. Megan prohrála na body poprvé od svého profidebutu, tedy po deseti zápasech a čtyřech letech. 

Nastupující hvězda těžké váhy Tai Tuivasa (10-0 MMA, 3-0 UFC) čelil zkušenému veteránu Andrei Arlovskimu (27-16 MMA, 16-10 UFC). Tuivasa začal velmi dobře a v prvním kole měl Arlovskiho pod sebou i ho srazil k zemi, ale Arlovski vytrval a zápas ještě celkem zdramatizoval, takže prohrál jen 2-1 na kola s body 3x 29-28. Tuivasa tedy zůstává neporažen, nicméně tohle byl první zápas v kariéře který neukončil v prvním kole. Jinak je Tuivasa skokanem turnaje, polepšil si o 56. míst a dostal se do světové dvacítky jako šestnáctka. A po zápase předvedl svou tradiční vítěznou oslavu „Shoey“ (video), tzn. chlastání piva z boty. Joe Rogan mu na to svou botu odmítl půjčit, ale několik fanoušků cestou do šaten Tuivasovi vyhovělo :) Ani Arlovski nepředvedl špatný výkon. Zůstává ve světové dvacítce jako devatenáctka a ustál i několik dost slušných zásahů - zlomil rekord v délce klecového pobytu v těžké váze.

V zahajovacím zápase PPV se dosti kontroverzně uskutečnilo druhé kolo experimentu s „CM Punkem“ (0-2 MMA, 0-2 UFC). Proti němu tentokrát nastoupil Mike Jackson (1-1 MMA, 1-1 UFC) který měl shodnou bilanci 0-1, také porážku od Mickeyho Galla a není fighterem na plný úvazek - normálně je novinářem. Zápas Punk vs. Jackson vyšoupl z hlavní startovky zápas Overeem vs. Blaydes, což až tak nevadilo Overeemovi ani Blaydesovi, ale hodně dožralo třeba Joe Rogana. V rámci předzápasového hype jsme se od Duke Roufuse dozvěděli, že Punk je velmi speciální talent, jenže už to, že nedorazil na open workouty kvůli nervozitě mohlo lecos napovědět. A zápas pak jasně ukázal, že CM Punk (občanským jménem Phil Brooks) opravdu žádný speciální talent není - byla to amatérská hodinka v tom nejtvrdším slova smyslu. Jackson totiž v minulosti boxoval a dělal muay-thai a byl tedy v kleci daleko víc v pohodě - takže si Punka celé tři kola krutě školil a to na zemi i v postoji. Ke konci už bylo jasně znát, že už se ani moc nesnaží, nechce Punka ukončit a spíš si z něj dělá legraci. Zkrátka drtivá demolice 3x 30-26 a něco, co na PPV nemá vůbec co dělat. 

Takový průběh zápasu ovšem dožral i Dana Whitea kterého to tak trochu odmaskovalo s tím, že tohle byla opravdu jen mediální záležitost, žádná seriózní věc a v přenosu to vyšlo dost najevo. Takže White označil Jacksona za idiota a tvrdě se do něj opřel za to, že dělal opičky a CM Punka neukončil. A také uvedl, že ani jeden z borců už další šanci v UFC nedostane. V případě Punka je to jasné, v případě Jacksona spíš směšné, protože bylo už dopředu jasné, že tu šanci nikdy nedostane, protože je přiveden pouze proto, že by Punk proti němu mohl mít šanci (což hrubě nevyšlo). Pořád je to ale borec kalibrem hodně pod úrovní UFC. Sám Jackson v tom trochu plave - původně tvrdil, že by další zápas v UFC chtěl, teď už tvrdí, že stejně zájem nemá a živí se něčím jiným. Stejně tak k souboji s Punkem poskytl několik různých verzí: podle jedné vůbec nefrajeřil (jakože stopro ano, hlavně v tu jednu chvíli v posedu kdy mu tam sázel rány poslepu), podle druhé mu nechtěl způsobit otřes mozku tak ho šetřil, podle jiné se ho snažil „táhnout“ tak aby aspoň udělali trochu zajímavý fight. Danu Whitea každopádně posléze označil za malou holčičku která je pořádně zmatená a neví co chce, čímž svým šancím na další fight v UFC určitě také nepomohl. Novináři jinak nadhodili možnost zápasu Jackson-Lobov, což White vehementně popřel, protože by prý Lobov Jacksona nejspíš zabil. Punk svou porážku přijal celkem slušně (a abychom mu nekřivdili, předvedl obstojnou výdrž a nevzdal to, ačkoli hlavně po druhém kole mohl) a prohlásil, že má víkendovou bilanci 1-1, což docela jde (jen pár dní před zápasem vyhrál velký soudní spor který se vztahoval ještě k jeho působení ve WWE). Mimochodem, pokud Jackson nedostane šanci v UFC (jakože asi ne), mohl by zamířit do Bellatoru. TV star Aaron Chalmers už požádal o zápas s Jacksonem a trochu se do sebe pustili na Twitteru, otázkou ale je, jestli bude Jackson volný.

Hlavním (odsunutým) předzápasem byl souboj veterána Alistaira Overeema (43-17 MMA, 8-6 UFC) a Curtise Blaydese (10-1 MMA, 6-1 UFC) v těžké váze. Pravděpodobně je to zápas který Blaydese dostal do širšího povědomí - Overeem se totiž docela těžko dostává na zem, Blaydes s tím ale neměl ve třech kolech skoro žádný problém a jasně potvrdil, že je jednou z největších zápasnických mašin těžké váhy. Blaydes si za svůj výkon nakonec odnesl ještě bonus - v půli posledního kola totiž několika naprosto brutálními lokty Overeema dorazil na zemy (krev jen cákala). Blaydes poskočil na post světové trojky - a zatím ho v kariéře porazil jen Francis Ngannou. Blaydes dorovnal Volkova, má čtyři výhry v řadě a delší sérku má jen šampion Miocic. Blaydes je nyní toho názoru, že už by mohl jít o titul (což je dost reálná varianta). Overeem naopak drží poněkud nelichotivý rekord - ze všech borců v UFC prohrál v kariéře nejvíc zápasů KO - už dvanáct. I po prohře s Blaydesem je ale světovou sedmou. 

Claudia Gadelha (16-3 MMA, 5-3 UFC) těsně zvítězila nad rivalkou Carlou Esparzou (13-5 MMA, 4-3 UFC). Papírově měla mít Gadelha všechny výhody, ale Esparza na sobě hodně zapracovala a ačkoli Gadelha začala lépe, nakonec jí došla energie a Esparza jí v závěru hodně zatápěla. Výhra pro Gadelhu, nyní světovou čtyřku opravdu jen těsná: 2x 29-28, 28-29 navíc k nelibosti domácího publika. Esparza klesá o dvě místa a je světovou osmičkou, celé se to ale rozhodně neobejde bez kontroverze. Esparza totiž po zápase obvinila Gadelhu, že prý byla „namazaná“ (myšleno něčím klouzavým). Prý chtěla něco říct už během zápasu, ale nevěděla jak to naznačit rozhodčímu, tak s tím přišla do médií až několik dní po zápase. Heh. Gadelha naopak svůj relativně špatný výkon a ztrátu energie v závěru zápasu svedla na zraněnou nohu - prý bojovala prakticky jen na jedné a že měla zranění mohou dosvědčit v UFC performance institutu - kdyby se o ni prý tak dobře nestarali, nezvládla by nastoupit vůbec. Obvinění z mazání označila za úplnou kravinu: v dnešní době prý něco takového ani nejde, protože lidi z komise jsou s fighterem prakticky od příchodu do haly celou dobu a navíc: je sama grapplerka a chtěla Esparzu na zemi, takže jaký smysl by dávalo se mazat? Týden po zápase Gadelha oznámila, že se zraněným kolenem půjde na operaci.

Výborný výkon předvedl prospekt Mirsad Bektic (13-1 MMA, 6-1 UFC) který se po výhře nad Ricardo Lamasem (18-7 MMA, 9-5 UFC) přesunul z pozice prospektu na elitního borce. Bektic v náročném zápase ubodoval Lamase těsně (ač se rozhodčí vůbec neshodli na tom jak zápas probíhal) 30-27, 29-28, 28-28 a převedl solidní postojařinnu i zemařinu. Bektic chtěl Lamase za soupeře protože chtěl ukázat, že může být materiálem na šampiona - a to také ukázal. Pro Bektice obrovský skok - o 34 míst rovnou na post světové devítky, Lamas je teď desítka s bilancí 9-5 v pérové váze. 

Souboj v těžké váze Chris de la Rocha (5-2 MMA, 1-2 UFC) a Rashad Coulter (8-4 MMA, 0-3 UFC) byl v prvním kole rozhodně parádní jízda - prostě divoká přebíjená těžkých vah ve které byli oba slušně nahulení. De la Rocha měl namále rozhodně víc, ale v závěru kola se zjistilo, že je lepší na zemi, což byla také taktika do druhého kola ve kterém oba podstatně zpomalili a zápas rázem vypadal dost hrozně. De La Rocha si ale TKO ve čtvrté minutě připsal svou první UFC výhru - která pro něj možná bude i poslední. Nechal se totiž slyšet, že v 39 letech možná ukončí kariéru - prý nikdy nepočítal ani s tím, že se dostane do UFC a když zde dokázal vyhrát, je to vše co si od kariéry přál - má teď svůj gym a chystá se na kariéru hasiče, takže už na bojování jako takové prý stejně nemá moc času. A navíc se teď stejně vracel po dvouleté pauze. Momentem zápasu byl rozhodně koučink mezi prvním a druhým kolem v rohu Rashada Coultera - trenéři mu řekli, že de la Rocha má prostě „obří tvrdou hlavu mexičana“ a že ho Coulter prostě nevypne, takže aby ho raději ubodoval. Což se mu tedy nepodařilo. De la Rocha všech pět výher v kariéře stopkou aza tuhle výhru dostal bonus za KO večera, Coulter v největší krizi kariéry - tři porážky v řadě, nevyhrál od ledna 2017, všechny porážky v kariéře navíc utrpěl stopkou. Původně měl čelit Allenu Crowderovi, ale měsíc před turnajem ho nahradil právě de la Rocha. 

Anthony Smith (28-13 MMA, 5-3 UFC) debutoval v polotěžké váze proti stárnoucímu exšampionovi Rashadu Evansovi (19-8-1 MMA, 14-8-1 UFC). Zápas to byl dost krátký - Evans si v klinči nechal natlačit hlavu stranou a to otevřelo příležitost k tomu aby mu Smith narval koleno rovnou mezi oči. Takže KO porážka za pouhých 53 vteřin - a opět tu máme diskuze o tom, že by Evans měl ukončit kariéru. Sám po zápase prohlásil, že končit ještě nebude, ale i třeba Smith zmínil, že by byl nerad aby si Evans pokazil parádní kariéru nějakým extra smutným koncem. Smith začíná v polotěžké jako světová dvanáctka, v rámci aktuálního turnusu má UFC bilanci 5-2 a z 29 výher v kariéře jich má 26 stopkou. Zkrátka má teď slušnou formu. Evans teď má pět porážek v řadě a nevyhrál od listopadu 2013. Návrat do polotěžké mu nevyšel a ač je v klecovém pobytu v polotěžké váze 4:03:36 historicky druhý, k Jonesovi, který má o deset minut víc se tentokrát moc nepřiblížil (s 53 vteřinami v tomto fightu).

Hluboko zakopaným fightem muší váhy byl tentokrát návrat bývalé divizní dvojky Josepha Benavideze (25-5 MMA, 12-3 UFC), jenž se vracel po roce a půl a to proti Sergio Pettisovi (17-3 MMA, 8-3 UFC). Benavidez ovšem při svém návratu nevypadal jako obvykle a naopak Pettis vypadal skvěle - Benavidez se vrhal do výměn dost zbrkle, Pettis skvěle bránil porazy a pracoval s dlouhými kontry a tak si nakonec odnesl zaslouženou těsnou výhru 30-27, 29-28, 28-29. Benavidez se tak vrací do žebříčků jako světová pětka, jenže prohra s Pettisem pro něj nejspíš bude naprosto klíčová - doposud totiž Benavidez prohrál jen s legendami v titulových zápasech: dvakrát s Demetriousem Johnsonem a dvakrát Dominickem Cruzem a prohra s Pettisem mu nejspíš na hodně dlouhou dobu, ne-li navždy zavře cestu k dalšímu tituláku. Naopak Pettis se posunuje na světovou čtyřku - a dlouhodobě to vypadá, že by mu UFC časem rádo titulový zápas dalo, takže tohle mu dost podstatně otevřelo cestu. Pettis teď chce už buď rovnou šampiona, nebo alespoň Henry Cejuda. Pettis má všech osm výher v UFC na body, v muší váze má teď bilanci 5-2.

Souboj mezi energetickým veteránem Clayem Guidou (34-18 MMA, 14-12 UFC) a Charlesem Oliveirou (23-8 MMA, 11-8 UFC) dopadl tak trochu přesně podle očekávání. Guida bývá tradičně slabší proti submisím a Oliveira je nesmírně oportunistický grappler v tom nejlepším slova smyslu. Zápas trval jen něco málo přes dvě minuty - Oliveira bodoval dlouhými přímkami, Guida zkusil poraz - a vzápětí musel odklepat nekompromisní gilotině za kterou si Oliveira odnesl jednak výkonnostní bonus a kterým se také zapsal do historických tabulek. Guida měl jinak původně nastoupit proti Bobby Greenovi, ale ten koncem května odstoupil a byl nahrazen právě Oliveirou za což byl Guida Oliveirovi dost vděčný (a moc se mu to nevyplatilo). Guida Greena naopak hodně kritizoval a ten mu to posléze vrátil - Guida byl prý Oliveirou ztrapněn víc než CM Punk Jacksonem (v angličtině použita slovní hříčka punk'd). Oliveira teď má v lehké váze bilanci 2-1 a je světovou jedenáctkou, pořád ale trochu zbytečně mluví o návratu do pérové váhy (která u něj nedává smysl podobně jako velter u Kelvina Gasteluma). Ovšem, co se Oliveiry týče - z 11 výher v UFC jich má deset submisí a především, desátou submisí dorovnal historický UFC rekord Royce Gracieho takže teď může být klidně považován za nejlepšího mistra submisí v UFC protože pravděpdodobně ještě nějaké přidá. Oliveira má na kontě také už čtyři gilotiny, čímž vyrovnal rekord Nate Diaze a získal už svůj jedenáctý pozápasový bonus - a je tak první v hisotrii kdo dokázal získat pět a více bonusů ve dvou různých vahách. Guida je teď světová 36. s bilancí 2-3 v posledních pěti (a 2-1 teď v lehké váze). I on má jeden zajímavý zápis v historických tabulkách: třetí nejvyšší počet pokusů o poraz - zkusil jich v UFC kariéře už 173. Před ním jen Edgar (198) a Maia (238)

Zahajovacím zápasem večera byl souboj Dan Ige (9-2 MMA, 1-1 UFC) vs. Mike Santiago (21-12 MMA, 0-3 UFC) a u dvou takto relativních nováčků nebylo jasné kdo bude mít papírově převahu. Dan Ige to ale v zápase rozčísl naprosto jednoznačně a Santiaga úplně rozdrtil během pouhých 50 vteřin - načal v postoji,vzal na zem, domlátil. Hotovka. Poskočil tak o plných 112 míst a je teď #129, Santiago naopak v UFC ani na třetí pokus nevítězí, padá ze světové dvoustovky a v 12 porážkách má 10 stopek (i když je pravdou, že KOčko schytal naposledy před téměř osmi lety). 

 

 

Zajímavé statistiky:

 • Na turnaji skončily celkem čtyři zápasy těsným bodovým rozhodnutím. Jen na UFC 222 a UFC FN 79 jich bylo víc, tedy pět.

 • Návštěvnost: 18 117 diváků. Tržby na vstupném: 2,55 milionu.

 • Sázkoví favorité: 10-2. Debutant pouze jeden - poražena (Megan Anderson)

 • Celkový čas pro 13 zápasů: 2:45:50.

 • Zápas večera: Robert Whittaker vs. Yoel Romero. Whittaker ale bral plných 100 tisíc, Romero kvůli nenavážení bonus dostat nemohl. Výkony večera: Curtis Blaydes (TKO lokty), Charles Oliveira (sub, gilotina).

 • Robert Whittaker má ve střední váze bilanci 8-0, působí zde od listopadu 2014. Jde o nejdelší vítěznou sérii divize. 

 • Celkově má teď Whittaker v UFC šnůru devíti výher - šestou nejdelší v UFC. Delší série mají jen Johnson a GSP (13), Holloway (12) a Khabib s Fergusonem (10)

 • Whittaker za poslední čtyři zápasy nasbíral 300 tisíc v bonusech.

 • Whittaker a Romero nabodovali 239 podstatných zásahů: rekord pro pětikolové zápasy ve střední váze. 

 • Yoel Romero má obě porážky v UFC na body. 

 • Colby Covington se stal třetím dočasným šampionem v historii velterové váhy. Před ním to byli GSP a Condit.

 • Covington má nyní ve velteru šest výher v řadě, dorovnal Santiago Ponzinibbia. Kamaru Usman má výher 8.

 • Covington má 48 porazů v 10 zápasech, ve velteru teď mezi aktivními borci drží rekord. 

 • Covington byl poprvé v kariéře svým soupeřem úderově přestřílen. 

 • RDA má nyní ve velteru bilanci 3-1, pět z osmi porážek v UFC má na body. 

 • Tai Tuivasa má s třemi výhrami v řadě čtvrtou nejdelší sérku v divizi. Před ním jsou šampion Miocic (6), Volkov a Blaydes (oba 4). 

 • Tuivasa vyhrál na body poprvé v kariéře.

 • Arlovski má v rámci aktuálního UFC turnusu bilanci 4-4.

 • Arlovski má v kleci odbojováno už 3:33:13 - historický rekord těžké váhy. 

 • Curtis Blaydes dorovnal Volkova a oba mají čtyři výhry v řadě. Jen Stipe Miocic jich má šest.

 • Blaydes má 8/10 výher stopkou. Nabodoval už 33 porazů - víc jich historicky měl jen Cain Velasquez - o jeden víc.

 • Alistair Overeem má v posledních deseti bilanci 7-3. V MMA kariéře prohrál už 12 zápasů KO (nejvíc že všech UFC borců). Ve velkých organizacích UFC/WEC/PRIDE/Strikeforce má Overeem už 11 KO proher. 

 • Claudia Gadelha má 4/5 výher v UFC na body. 

 • Carla Esparza má od ztráty titulu bilanci 3-2. Proti všem sedmi soupeřkám v UFC uspěla aspoň jedním porazem. 

 • Reebok vyplácel 303 tisíc. Šampion Whittaker 40 tisíc, vyzyvatelé Covington a RDA 30, Romero jen 10 protože o titul kvůli nenavážení vlastně  nešel. 20 pak brali veteráni: Arlovski, Evans, Benavidez, Guida, 15 mají Lamas s Oliveirou a 10 Overeem, Smith a Pettis. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+1
postif - Čtenář - 19.6.2018 v 22:32
Pudilová na ČT sport - přejít na příspěvek
...
 

Všechny příspěvky

postif - Čtenář - 19.6.2018 v 22:32
Pudilová na ČT sport - Odpovědět
 

Zajímavost mimo UFC 225.  V pořadu Téma pro hosty na ČT sport dnes byla Lucka Pudilová http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10127554193-tema-pro-hosty-ct-sport/218471290230019

Caidel - Administrátor - 20.6.2018 v 10:34
Re: Pudilová na ČT sport - Odpovědět
 

Díky!

machina - Čtenář - 21.6.2018 v 06:07
... - Odpovědět
 

Je to opäť parádne zhrnutie a príjemné čítanie.

Ďakujem.

Vlto30 - Čtenář - 21.6.2018 v 10:56
Buakaw - Odpovědět
 

Buakaw vs Krčmář 6. července v Praze

homer - Čtenář - 21.6.2018 v 20:50
Re: Buakaw - Odpovědět
 

Buakawa by som už rád videl s Chingizom Allazovom ale neva to že s ním ide čech je tiež bomba