přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC 221

Ohlédnutí za UFC 221

přečteno: 761×
15.02.2018 v 11:45 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Turnaj UFC 221: Romero vs. Rockhold se konal v Petrhu v Západní Austrálii v neděli 11. února dopoledne. Nezvyklý zahajovací čas (předzápasy začínaly v sedm ráno lokálního času) byl nutný aby PPV vyšlo na sobotní večer v USA (PPV startovalo v 11:00 místního času). Přičemž ale velmi pravděpodobně půjde o velmi špatně prodejné PPV. Turnaj jako takový to nebyl špatný, ale na poměry PPV to bylo dost slabé - zranění šampiona Whittakera si vynutilo hlavní zápas večera jen o dočasný titul a pak kvůli Romerově chybě na váze nevyšlo ani to. Sledovanostní čísla tedy budou pravděpodobně nevalná (zvlášť když UFC po třech letech zdražilo PPV o pět dolarů), tipy míří rozhodně dost pod 200 tisíc prodejů. Předzápasy na Fox Sports 1 sledovalo podprůměrných 697 tisíc diváků (nejnižší číslo od UFC 216). 

Místním návštěvníkům v Perthu to ale vůbec nevadilo. Byl to sice už dvanáctý UFC turnaj v Austrálii, ale do západní Austrálie zavítalo UFC vůbec poprvé a fanoušků tak tedy dorazilo opravdu mnoho - návštěvnost 12 437 a vybrané vstupné 2,8 milionu dolarů je prý nový rekord Perth Arény. 

Příliš překvapení se nekonalo - osm favoritů zvítězilo a pouze tři skončili poraženi. Ostatně hned několik fightů bylo papírově hodně očividně vychýleno ve prospěch domácích borců. Nové či staronové tváře se ovšem vyskytovaly především na komentátorských postech: Veterán Fabricio Werdum se usmířil s UFC a opět začal komentovat španělskou verzi PPV a Jimmy Smith si na tomto turnaji střihl svou komentátorskou premiéru (za partnera mu byl Jon Anik). Ohlasy na Smithův debut byly v drtivé většině případů velmi pozitivní. 

Ale teď už k jednotlivým zápasům: Zranění Whittakera znamenalo, že hlavním zápasem večera se stává souboj o dočasný titul střední váhy exšampiona Luke Rockholda (16-4 MMA, 6-3 UFC) a předchozího Whittakerova soupeře Yoela Romera (13-2 MMA, 9-1 UFC). Pak se věci ale zkomplikovaly na váze: Romero poprvé v kariéře ve svých 40 letech nedal váhu a i napodruhé dorazil s vahou 187,7, což Rockhold komentoval lakonicky slovem „Typické“. Přišel tak o možnost získat dočasný titul (tu už měl jen Rockhold) a přišel také o poměrně dost peněz - jednak musel něco odevzdat Rockholdovi, jednak tím že formálně nešel o titul dostal od Reeboku o 20 tisíc méně a ještě ke všemu nemohl dostat ani pozápasový KO bonus, který by si zřejmě za svou výhru drtivým KO ve třetím kole zasloužil (celkově tak podle manažera přišel o více než 100 tisíc a navíc málem ze zdravotních důvodů k fightu vůbec nenastoupil). Konec zápasu už jsem tedy prozradil - první dvě kola pomalé a opatrné z obou stran, Romero se omezoval jen na občasné silové nástupy, jenže ve třetím kole mu jeden takový nástup úplně stačil: Rockhold poněkud typicky plave v obraně, schytal hák a u klece na zemi ho Romero dorazil bombou přímo mezi oči. Ostatně, Romero je mistrem finišů v třeím kole (viz statistiky) Romero tedy sice nedal váhu a nezískal dočasný titul, Dana White ale i tak prozradil, že to nejspíš nevadí a stejně Romero v příštím fightu půjde v remači o titul. V médiích se size ozýval i Chris Weidman, že by nárok měl mít on, ale UFC (ani většina fanoušků) s ním tak úplně nesouhlasí. 

Šampion Whittaker vypadal potěšen - považuje prý Romera tak trochu za blázna, ale má ho rád, takže si s ním rád dá opáčko (do kterého Whittakera většina znalců favorizuje ještě více, než do prvního fightu). Škoda, že půjde už o několikátou divizi, kde je na programu okamžitý remač (pérová Holloway-Aldo, ženská slámová Namajunas-Jedrzejczyk), ale tady to pohodně jaké v té pérové je dáno spíš okolnostmi a smysl to dává (a navíc to díky mezifightu Romera formálně vzato není ani okamžitý remač, jen šampion fightí dvakrát s tou samou osobou). Otázkou je trochu stav Romerovy nohy - na konci zápasu už jí měl hodně zničenou (v pozápasovém rozhovoru raději seděl na zemi), ale nebylo to zřejmě tak úplně dílem Rockholdových lowkicků které tomu určitě ale taky moc nepomohly. Podle některých náznaků (hlavně z vážení) to vypadalo, že Romero už se zraněnou nohou zápas začal. Bezprostředně po fightu Romero sám prohlašoval, že jí má asi zlomenou, den po zápase ale jeho manažer upřesňoval, že zlomená není a je jen pošramocená, takže by měl být brzy zase fit. Rockhold se každopádně nechal uznale slyšet, že Romero je snad z ocele. Romero teď každopádně světová trojka s titulákem na programu, Rockhold světová šestka - a pravděpodobně zamíří do polotěžké váhy. Už nějakou dobu tvrdí, že je podobný krok víceméně nevyhnutelný a teď naznačil, že možná nadešel ten správný čas - do roka by prý měl v pohodě zvládnout nabrat, pokud se k tomuto kroku skutečně rozhodne. Zájem o zápas s Rockholdem v polotíze okamžitě projevil Alexander Gustafsson (který jinak bojoval už skoro s celou špičkou, takže se mu nový soupeř asi zdá dost atraktivní).

Co-main event v obsazení Mark Hunt (13-12-1 MMA, 8-6-1 UFC) vs. Curtis Blaydes (10-1 MMA, 5-1 UFC) měl vcelku jasný předběžný scénář: buď Hunt Blaydese sestřelí, nebo ho Blaydes uzápasí. A zápas tomu nakonec vlastně úplně přesně odpovídal - Blaydes to nejprve proti Huntovi zkoušel v postoji, ten ho ale v prvním kole hodně ošklivě načal a Blaydes přepl do záchranného módu a začal to tahat čistě přes wrestling, takže Hunta další tři kola pomocí deseti porazů udržel na zemi vlastně celý zápas a odnesl si jasnou bodovou výhru 2x 30-26, 29-27. Nebyla to úplná nuda, Blaydes šel i do slamů a dalších high power technik takže si s Huntem pěkně házel - a potvrdil pověst solidního prospektu (který zatím v UFC porazil pouze Ngannou). Blaydes se tak dostává na pozici světové šestky a malá zajímavost: podle něj má Ngannou opravdu větší ránu, než Hunt. Vůči svému soupeři byl také dost uznalý a nechal se slyšet, že aby zdolal postojářského „lva“ Hunta, musel se sám změnit na zemařského „žraloka.“ Blaydes by teď chtěl nějakého TOP 5 soupeře v Chicagu (UFC 225 začátkem června) a rád by se také objevil v EA Sports UFC gamesce, ale zároveň mu také na smlouvě zbývá už jen jeden zápas a Blaydes natvrdo řekl, že pokud od UFC už teď nedostane slušnou nabídku na prodloužení, zváží svůj přestup do Bellatoru. Jisté paralely jsou i v případě Marka Hunta, nyní světové sedmičky který s UFC vede několik soudních sporů. Huntovi, momentálně nestaršímu borci v UFC zbývají v UFC ještě tři zápasy a už teď hlásí, že tím pro něj UFC kariéra končí a prodlužovat nebude. Chce si pak dát ještě tři fighty na mezinárodní scéně (předpokládám Rizin, ale vyloučit by asi nešel ani Bellator nebo Rusko) a ukončit kariéru úplně. Prohra s Blaydesem ho ale moc nezkrušila, byl k vidění na Pedrově a Tuivasově afterparty - mimochodem, ač má v kariéře už dvanáct proher, tohle byla jeho první bodová prohra.

A je-li zmínka o Tuivasově afterparty: Tai Tuivasu (7-0 MMA, 2-0 UFC) jsme měli možnost vidět hned v dalším zápase proti Cyrilu Askerovi (9-4 MMA, 2-3 UFC). Tuivasa už před zápasem hlásil, že se nehodlá v kleci proti Askerovi předřít a chce to mít brzy za sebou - a jak řekl, tak udělal. Drtivé TKO v 2:18 prvního kola a je nutno pochválit hlavně Askera, že to vůbec vydržel tak dlouho. Tuivasa se posouvá na post světové šedesátky a do budoucna je rozhodně velmi slibným borcem: všech sedm zápasů ukončil KO v prvním kole a ačkoli za tohle KO bonus nedostal, sám byl toho názoru, že bonus dostat měl - hlavně když se staral o zábavu diváků například vítězným chlastáním piva z boty (video). Asker je v tuto chvíli světovou stopadesát devítkou a vůbec třetí nejhorší těžkou vahou aktuálně působící v UFC. 

Zápasem večera se stal souboj mezi Jake Matthewsem (12-3 MMA, 6-3 UFC) a Li Jingliangem (14-5 MMA, 6-3 UFC) který Matthews v nejlepším výkonu své kariéry vyhrál 2x 30-26, 29-28, udělený bonus byl ale přece jen trochu kontroverzní. Jingliangovi se totiž v druhém kole ze submise podařilo uniknout pomocí naprosto očividného šťouchání do oka soupeře (prostě vrazil Matthewsovi prsty do očí když ho měl Matthews v gilotině) až mu z něj tekla krev, ale rozhodčí s tím vůbec nic neudělal a Jingliang byl ještě navíc bonusem odměněn za podvádění, navíc zjevně úmyslné (které mu mimochodem Matthews vůbec nezazlívá). Opět se tak bohužel potvrzuje, že podvádět se v MMA víceméně vyplatí, protože přečiny proti pravidlům zpravidla nejsou nijak postihovány. Matthews je světovou jednašedesátkou a ve velteru má nyní bilanci 2-0, Jingliang je #82 a 4/5 porážek v kariéře má na body. 

PPV zahajovala další slibná domácí tvář a to v polotíze Tyson Pedro (7-1 MMA, 3-1 UFC) proti Saparbegu Safarovi (8-2 MMA, 0-2 UFC). Pedro předvedl parádní a veselý nástup (za který by prý rád dostal bonus za nástupovku večera :), pak Safarova kopy a údery pěkně rozebral zdálky a když si Safarov musel dojít pro poraz, dostal ho Pedro zespodu parádním kimura sweepem  po kterém tu kimuru shora dorazil v 3:54 prvního kola. Skoro to až vypadalo, že Safarova zpočátku trochu podceňoval, ale už před zápasem Pedro hlásil, že život moc vážně nebere, bojování ale ano :) Pedro tak odčinil svou první porážku kariéry s Latifim a dostává se do světové třicítky na #29. Safarov ještě není ve stovce: #114. Pedro tedy bezezbytku naplnil očekávání na něj kladená - a stejně jako jeho krajan Tuivasa má všech sedm výher v kariéře finišem v prvním kole. U Pedra to ale nejsou knockouty, ale spíše submise: 5/7 výher. Safarov naopak po vítězné sérii kterou zahájil kariéru nabral dvě prohry v řadě a poprvé v kariéře také musel odklepat. 

Fight mezi Maestrem Dong Hyun Kimem (16-8-3 MMA, 3-2 UFC) a Damienem Brownem (17-12 MMA, 2-4 UFC) byl nasazen jako hlavní předzápas kvůli tendenci obou borců pouštět se do koukatelných přestřelek. UFC se ale tentokrát hrubě přepočítalo, chemie mezi oběma borci jaksi nezafungovala a výsledkem byl nudný a opatrný zápas ve vlažném tempu ve kterém nakonec rozhodčí těsně přesvědčil Kim. Ten má teď v lehké váze UFC bilanci 3-1 a patří mu 169. příčka světových žebříčků, Brown je až někde u třístovky s žebříčkovým číslem 287. Prohrál teď navíc u třetí zápas v řadě a je bez výhry od listopadu 2016.

Jediným debutantem na turnaji byl velmi známý kickboxer Israel Adesanya (12-0 MMA, 1-0 UFC), který sám tvrdil, že jeho debut byl ještě očekávanější než UFC debut Conora McGregora :) Adesanya dostal zvládnutelného soupeře v podobě Roba Wilkinsona (11-2 MMA, 0-2 UFC) a také ho parádně zvládl - a to natolik, že dostal bonus za výkon večera. Wilkinson brzy zjistil, že v postoji to s Adesanyou nepůjde a chodil do porazů jako o život. Zkusil jich celkem 15 a na zem Adesanyu i několikrát dostal, jenže nikdy ho tam neudržel. V prvním kole ještě Adesanyu neustálými porazy dost brzdil, ale ten už se v druhém rozkoukal, chytil tempo, porazy nedovolil a Wilkinsona rozdrtil koleny a údery u pletiva. Adesanya se toho navíc vůbec nebojí a předvedl i parádní pozápasový rozhovor, symbolicky naznačil pochcání celé klece s tím, že je novým psem v organizaci a značkuje si své teritorium :) Adesanya je v tuto chvílí světovou šestašedesátkou, je v MMA neporažený a všech 12 výher má KO. Wilkinson je #199 a v obou porážkách kariéry byl knockoutován. 

Nesmírně působivým výkonem se v souboji grindujících prospektů blýskl Alexander Volkanovski (17-1 MMA, 4-0 UFC) když Jeremy Kennedyho (11-1 MMA, 3-1 UFC) naprosto totálně přejel a uštědřil mu první porážku kariéry. Volkanovski dominoval zápasnicky a GNP a Kennedy na to nenašel vůbec žádný recept, takže rozhodčí musel zápas tři vteřiny před koncem druhého kola odmávat. Volkanovski navýšil svou vítěznou sérii na 14 zápasů a je bez porážky od května 2013 a tahle výhra ho dostala do světové dvacítky na 18. pozici. Kennedy padá na sedmdesátku. Volkanovski po zápase  zažádal o souboje buď se Stephensem nebo s Andre Filim a využívá prý hlavně své silové převahy - pokaždé předpokládá, že se mu soupeř v zápase silově vyrovná, ale v kleci prý zatím vždy zjistil, že je mnohem silnější než jeho soupeři.

Klasický gatekeeper k šampionovi, Jussier Formiga (21-5 MMA, 4-4 UFC) tentokrát novou naději divize Bena Nguyena (17-7 MMA, 4-2 UFC) k šampionovi nepustí. Nguyen se sice mezi elitou považoval za největší stylistickou výzvu pro Johnsona, na svou šanci si ale bude muset ještě počkat. S Formigou svedli celkem vyrovnaný zápas ve kterém si zemař Formiga rozhodně zastal svoje i v postoji, až přišlo osudné třetí kolo - Formiga čekal na svou příležitost a na Nguyenův kop reagoval otočkou pěstí kterou poslal Nguyena otřesného k zemi. A to už Formigovi umožnilo prosmýknout se mu na záda a to je pozice ve které nechybuje - následoval rychlý RNC finiš a bonus za výkon večera. Formiga je teď světovou čtyřkou a požádal o svůj dlouho chtěný zápas se šampionem. Johnson má ale na programu Dillashawa, takže si Formiga stejně možná bude muset počkat - a prakticky obratem ho vyzval Sergio Pettis, takže to by rozhodně byla rozumná varianta. Nguyena tato prohra stála umístění v TOP 10, klesá teď na dvanáctku. 

V souboji veteránů jsme mohli vidět Rosse Pearsona (20-14 MMA, 12-11 UFC) a Mizuto Hirotu (18-9-2 MMA, 1-4-1 UFC). Pearson, vítěz TUF 9 do tohoto zápasu šel se čtyřmi porážkami v řadě a přiznával, že po poslední KO prohře už zvažoval i ukončení kariéry. Hirota, sdílený vítěz Road to Japan měl v dvou UFC turnusech tristní bilanci 1-3-1, takže také žádná sláva. Aktivnější Pearson nakonec Hirotu ubodoval (2x 30-27, 29-28) a zlomil tak sérii čtyř porážek čímž se stal světovou třiašedesátkou, Hirota který si zde dal debut v lehké váze v něm neuspěl a je žebříčkově #304 - byl tedy nejhorším borcem turnaje.

Debut v UFC bantamové váze si střil Teruto Ishihara (10-5-2 MMA, 3-3-1 UFC), společně s Hirotou spoluvítěz Road to Japan. Zatímco ale Hirota zkusil restartovat kariéru přesunem do lehké, Ishihara to naopak zkusil návratem o váhu níž do bantamu kde v minulosti působil. Ale stejně jako Ishihara neuspěl a to v zápase s José Quinonezem (7-2 MMA, 4-1 UFC). Byl to vcelku slušný a vyrovnaný fight ve kterém se Quinonez prosadil hlavně zápasnicky. Naopak Ishihara ho měl při dvou příležitostech načatého, nedokázal toho ale využít. Ale zase vydržel s fyzičkou tři kola. Quinonez tedy vítězí 2x 29-28, 30-27 a už si připsal čtvrtou výhru v řadě, čímž v divizi dorovnal Pedro Munhoze (a delší sérii má jen Jimmie Rivera). Quinonez je teď #36, Ishihara v nové váze jako #147 s tím, že všechny tři UFC porážky utrpěl pouze na body. 

Zahajovacím fightem večera byl souboj mezi Luke Jumeauem (13-4 MMA, 2-1 UFC) a Daichi Abem (6-1 MMA, 1-1 UFC). Abe začal skvěle a v prvním si Jumeaua zle rozebíral a málem ho i dorazil, jenže pak mu došla šťáva a Jumeau tedy v dalších dvou kolech zvládl vývoj zápasu otočit a zvítězit 29-28, 29-27, 28-27 (tzn. každý rozhodčí to viděl trochu jinak). Pro Abeho první porážka v kariéře, navíc pád o 52 míst, takže je padákem turnaje. Nicméně v šestadvaceti letech to pro něj bude hodně cenná zkušenost. To Jumeau, který si naopak polepšil o 95 míst a stal se skokanem turnaje s pozicí #133 naopak do budoucna až tak moc slibně nevypadal a jeho strop je poměrně jasně daný.

 

Zajímavé statistiky:

 • Návštěvnost: 12 437 diváků. Vstupné: 2,8 milionu.

 • Debutanti: 1-0 (Adesanya). Favorité: 8-3.

 • Čistý zápasový čas: 12 fightů, 2:18:10

 • Romero má 11/13 výher v kariéře KO. V UFC 7/9. Ve střední váze je tak Romero historicky druhý (s Bispingem a Lebenem) za Silvou a Marretou Santosem (oba 8).

 • Romero si připsal už šestou stopku v UFC ve třetím kole. To je vyrovnaný UFC rekord - stejně jich mají Max Holloway a Randy Couture (ovšem v daleko větším vzorku zápasů). Romero to má ale jako jediný všechno KO.

 • Rockhold v posledních čtyřech střídá výhry s prohrami, všechny čtyři porážky v kariéře utrpěl KO. 

 • Romero je papírově asi druhý nejlepší wrestler v UFC (bráno metrikou olympijských medailí je první Henry Cejudo), ale ve fightu s Rockholdem neproběhly žádné porazy ani z jedné strany.

 • Fight Romero-Rockhold měl 45 podstatných zásahů od obou borců (dost vlažné tempo). Rockhold 18-10 v prvním kole, Romero 24-17 druhé a 11-10 třetí. Podstatné údery na dálku 44-31 Rockhold, v klinči naopak 13-1 Romero. 

 • Curtis Blaydes má tři výhry v řadě - v těžké váze mají stejně Ledet, Magomedov a Volkov, víc jen šampion Miocic (6).

 • Blaydes s deseti porazy útočil na rekord. Ten drží Cain Velasquez s 11. Celkově má v šesti zápasech Blaydes 29 porazů, což z něj dělá druhého největšího zápasníka divize - Velasquez má 34 porazů. 

 • Mark Hunt prohrál na body poprvé v kariéře. 

 • Blaydes si připsal 126 úderů, Hunt pouze 35. V třetím kole dominance vrcholila: 61-7 Blaydes. 

 • Tai Tuivasa má profibilanci 7-0, všech sedm zápasů vyhrál KO v prvním kole. 

 • Tuivasa přestřílel Askera o 35 úderů za necelé dvě a půl minuty (38-3) a to s přesností 74%. Asker měl přesnost jen 27%.

 • Asker má všechny čtyři porážky v kariéře stopkou, všechny prohry v UFC KO. V pěti UFC fightech střídá prohry s výhrami. 

 • Tyson Pedro má podobně jako Tuivasa všech sedm výher v kariéře finišem v prvním kole, v jeho případě ale spíše submisemi - kterých má Pedro 5. 

 • Pedro ukončoval kimurou - což se v polotěžké váze povedlo poprvé po více než semi letech, naposledy Phil Davis na UFC 123 v roce 2010. 

 • Saparbek Safarov utrpěl dvě prohry v řadě poté co kariéru zahájil osmi výhrami. Navíc prohrál poprvé v kariéře submisí. 

 • Israel Adesanya má všech 12 výher v kariéře KO. Wilkinsona přestřílel o 37 podstatných úderů.

 • Wilkinson zkusil celkem 15 porazů. Adesanya jich 12 ubránil. Wilkinson podobně jako Safarov zahájil kariéru sérii výher (11), teď ale prohrál dva zápasy v řadě - oba KO. 

 • Volkanovski vyhrál 14 zápasů v řadě, naposledy (a jedinkrát) prohrál v květnu 2013. 13/17 výher má stopkou, ve čtyřech zápasech nabodoval 14 porazů a v zápase s Kennedym mu nasázel 64 zásahů na zemi (ze 73 zásahů celkem).  

 • Jeremy Kennedy prohrál poprvé v kariéře a přišel o sérii 11 výher. 

 • Jussier Formiga si v muší váze připsal sedmou výhru. Víc jich v divizi mají jen Benavidez (10) a šampion Johnson (11).

 • Formiga má všechny stopky v kariéře submisí, i když tady to bylo hodně na hranici KO. V UFC má tři submise. 

 • Nguyen má všech sedm porážek v kariéře stopkou. Submisí ovšem naposledy prohrál před 11 lety a 23 zápasy. 

 • Reebok vyplácel 171 tisíc dolarů. Rockhold v titulovém zápase 30 tisíc, Romero díky nenavážení pouze 10. Pearson 20, Hunt to má za 15, Jussier Formiga za 10 a všichni ostatní pět a méně - s tím, že minima se zvedaly, takže už  to není 2500 pro nováčky, ale 3500. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky