přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za turnaji Bellatoru: 208, 207, 206 a 205

Ohlédnutí za turnaji Bellatoru: 208, 207, 206 a 205

přečteno: 718×
22.10.2018 v 13:26 | Autor: Caidel
diskuse: 1×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

V tomto článku se ohlédneme za čtveřicí turnajů Bellatoru - jde především o dva po sobě jdoucí turnaje Bellator 208 a 207 které se konaly tento víkend a na kterých se rozhodovalo o složení finálového zápasu Grand Prix v těžké váze - a když už budu v tom, tak se mrkneme i na starší turnaje Bellator 206 a 205 :) A vezmeme to od nejnovějšího k nejstaršímu.

Bellator 208: Fedor vs. Sonnen

Bellator 208 byl „velkým“ turnajem a konal se 13. října v New Yorku. Sledovalo ho 521 tisíc diváků (což sice není tolik co dělal Bellator před pár lety, ale zase je to nejvíc od Bellatoru 199 - navíc se teď turnaje vysílají i na DAZN a je otázkou, kolik fandů to sleduje tam)

Hlavním tahákem tu byl semifinálový grand prix zápas těžké váhy mezi legendárním Fedorem Emelianenkem a ukecaným Chaelem Sonnenem. Stejně jako v případě předchozího Fedorova zápasu s Frankem Mirem to bylo relativně rychlé a vešlo se to do jediného kola, i tentokrát to byla parádní akční jízda a oběma borcům se do těch pěti minut podařilo nacpat opravdu hodně dramatu. Fedor začal lépe a Sonnena hned v úvodu sestřelil, na zem za ním ale nechtěl a tak se pokračovalo v postoji. Fedor pak ubránil sérii porazů a Sonenna docela trestal, ale zrovna když to začínalo vypadat dost jednostranně, dostal Chael Fedora na zem a začala to být pěkná tahanice. Fedor ale v guardu žádné útoky nepřipustil a posléze došlo i na několik pěkných sweepů aby Fedor v závěru kola ukončil zápas GNP ze strany. Pěkné. Fedor je teď světovou dvacítkou a ve finále, které hypoteticky proběhne koncem ledna 2019 ho čeká Ryan Bader (o tom jak se Bader dostal do finále více v sekci o Bellatoru 207) - který by měl být proti Fedorovi asi dosti favorizován. Bader označil příležitost čelit Fedorovi za parádně „surreálnou.“ Po zápase se objevily i dost bizarní obvinění z prodaného fightu, které byly celkem pochopitelně popřeny všemi zúčastněnými a dost to zjevně zlobí hlavně Scotta Cokera. Sonnen se v příštím zápase pravděpodobně vrátí do polotěžké váhy. Highlighty ze zápasu zde.

Benson Henderson (26-8 MMA, 3-3 Bellator) předvedl zatím možná svůj nejlepší výkon v Bellatoru když opět odepřel vstup mezi elitu Saadu Awadovi (23-10 MMA, 11-7 UFC) kterého tak nějak celkově utahal, ukopal a ukontroloval na zemi pro jasnou bodovou výhru 2x 30-26, 30-27. Pro Hendersona to byla zlomová první bodová výhra v Bellatoru, zatím mu tady totiž štěstí vůbec nepřálo a v bodovaných zápasech má teď bilanci 1-3. V UFC byl přitom mistrem těsných rozhodnutí s bodovou bilancí 9-1. Henderson je světovou jedenáctkou a nejvýš nasazeným mužem startovky - a v pozápasovém rozhovoru se opravdu pořádně opřel do ostudy kterou o týden dříve předvedli v UFC Nurmagomedov a McGregor. Pro Hendersona to byl jinak poslední zápas aktuální smlouvy s Bellatorem a je tedy otázka, co ho čeká dál. Sám tvrdí, že by rád zůstal v Bellatoru, ale půjde prý především o kvalitu smlouvy - odhaduje že půjde o poslední smlouvu v jeho kariéře, tak jí chce slušnou. Za normálních okolností by se asi dalo očekávat především setrvání v Bellatoru, ale podle nejnovějších zpráv One Championship zkusilo ambiciózní krok a přetáhne z UFC Eddie Alvareze - a rázem se tedy objevila spekulace, že by One mohlo mít zájem i o Hendersona (který je částečně korejského původu) a mohlo by chtít postavit oba bývalé šampiony UFC proti sobě. Awad je světovou osmačtyřicítkou - nyní s bilancí 4-5 v posledních devíti zápasech. 

Debut v Bellatoru absolvoval Timothy Johnson (12-5 MMA, 0-1 Bellator) - a dopadlo to pro něj velmi špatně. Čelil historicky nejúspěšnější těžké váze Bellatoru, Cheicku Kongovi (29-10-2 MMA, 11-2 Bellator) který ho knockoutoval za pouhých 68 vteřin když si Johnson šel dost nešikovně pro poraz. Kongo je nejlepší čistě těžkou vahou v Bellatoru, světovou třináctkou a je poněkud zvláštně vynechán z turnaje (údajně kvůli přátelství s Rampage Jacksonem). Kongo si ale po téhle výhře rázně řekl o titulový zápas s vítězem Grand Prix. Kongo má teď rekordních 11 Bellator výher a má i ve svých třiačtyřiceti letech rozjetou sedmizápasovou vítěznou sérii. Johnson v posledních osmi střídá výhry s prohrami - a do GP už se jako náhradník určitě nepodívá (což byl jeho cíl v tomto zápase). I tak si ale pochvaluje rodinnou atmosféru Bellatoru a doufá, že příště se fanouškům předvede lépe. 

V souboji dvou ruských bijců zvítězil mladší Anatoly Tokov (27-3 MMA, 3-0 Bellator) nad bývalým šampionem Alexanderem Shlemenko (56-12 MMA, 12-5 Bellator). Tokov byl během celého zápasu přesnější a celkově úspěšnější. Světová sedmadvacítka Tokov tak nabral třetí Bellator výhru v řadě (delší sérii ve střední váze nikdo nemá) a v posledních jednadvaceti zápasech má parádní bilanci 20-1. Naopak Shlemenko prohrál třetí v řadě, je bez výhry od června 2017 a má největší krizi kariéry. Žebříčkově je ale pořád kolem #36, takže výkonnostně se zatím moc nepropadl. 

V zahajovacím zápase pak Henry Corrales (16-3 MMA, 4-3 Bellator) porazil Andy Maina (12-4-1 MMA, 0-1 Bellator) KOčkem levačkou v třetím kole. Corrales si tak připisuje už čtvrtou Bellator výhru v řadě a poskočil na velmi slušnou dvaatřicátou světovou pozici - delší série než on mají v divizi jen Emmanuel Sanchez (5) a pochopitelně rekordman A.J. McKee (12). Corrales má 12/16 výher v kariéře stopkou - a pro Maina to bylo vůbec první utrpěné KO.

Další zajímavosti: Bratr Renzo Gracieho, Robson Gracie Jr. zde měl absolvovat svůj MMA debut, jeho soupeř Jamal Pottinger ale nenavážil a zápas se rušil. V předzápasech vítězil Dennis Buzukia (KO v 1. kole) - jde o svěřence týmu Serra Longo mentorovaného Alem Iaquintou a je mu prorokována zářná šampionská budoucnost. Rapper 50 Cent který pomáhá Bellatoru s marketingem na tomto turnaji nabídl Khabibu Nurmagomedovi 2 miliony dolarů cash, pokud přestoupí z UFC do Bellatoru (Khabib a UFC teď mají kvůli té bitce dost komplikovaný vztah). Khabiba to na sociálních sítích docela zaujalo (i když je takový přestup samozřejmě smluvně nemožný, bylo z toho hezké PR). V předzápasech absolvovala MMA debut Jennifer Chieng (1-0 MMA/Bellator) - amatérská olympijská boxerka. Vyhrála TKO za 1:22 :)

 

Hlavní zápasy:

 • vítěz: Fedor Emelianenko, poražený: Chael Sonnen - TKO, 1. kolo 4:46 (Fedor postupuje do finále HWGP)

 • vítěz: Benson Henderson, poražený: Saad Awad - na body (2x 30-26, 30-27)

 • vítěz: Cheick Kongo, poražený: Timothy Johnson - KO, 1. kolo 1:08

 • vítěz: Anatoly Tokov, poražený: Alexander Shlemenko - na body (3x 30-27)

 • vítěz: Henry Corrales, poražený: Andy Main - KO, 3. kolo 2:08

Zajímavé statistiky:

 • Debutanti neuspěli: bilance 0-2. Sázkoví favorité naopak vítězili: 4-1. V hlavních zápasech večera pak letos 15-2.

 • 5 zápasů hlavní startovky trvalo dohromady jen 48:02.

 • Fedor Emelianenko má od návratu z bojovnického důchodu v roce 2015 bilanci 4-1. 30 z 38 výher v kariéře má stopkou.

 • Chael Sonnen má od návratu z důchodu (leden 2017) bilanci 2-2. V posledních osmi pak celkem 3-5.

 • Sonnen má 15 z 16 porážek v kariéře stopkou. 

 

 

Bellator 207: Mitrione vs. Bader

Bellator 207 se konal jen o den dřív než Bellator 208 a to v Mohegan Sun Aréně, v Uncasville v Connecticutu - pro Bellator běžné destinaci. Highlighty z turnaje zde. A klíčový zde byl také hlavní zápas večera a to první semifinálový fight grand prix těžké váhy. V tom proti sobě stanuli těžká váha Matt Mitrione (13-6, 4-1 Bellator) a šampion polotěžké váhy Ryan Bader (26-5 MMA, 4-0 Bellator). Velmi záhy se zjistilo, že Bader nemá s velikostí borců v těžké váze žádný problém a nekompromisně kontroloval Mitrioneho porazy celé tři kola - a skončil tak s dominatní bodovou výhrou 2x 30-25, 30-24. Sám Mitrione k tomu smutně po zápase poznamenal, že si ho Bader „osedlal jako poníka.“ Bader je šampionem polotěžké váhy a nyní také světovou pětkou váhy těžké - ve finále doufal v souboj s legendou Fedorem Emelianenkem, což se mu o den později také vyplnilo a půjde rozhodně o zápas ve kterém bude Bader stylisticky jasným favoritem. Mitrione sice před turnajem hlásil, že pokud vyhraje někdo z polotěžké, bude to pro borce těžké váhy celkem potupa, ale doba podobným situacím dost svědčí - borci z polotěžké nejsou často o tolik menší (Bader je třeba větší než Fedor a jen o málo lehčí), ale fyzička apod. je jednoznačně na straně polotěžkých váh - ostatně i v UFC teď kraluje Daniel Cormier. To je také jediný borec u kterého Badera mrzí, že je pro něj nyní nedostupný - s šesti výhrami v řadě si teď Bader věří a považuje se na vrcholu sil a na Cormiera si tedy fandí. Mitrione šel i po porážce paradoxně jedno místo vzhůru a je světovou dvanáctkou.

V co-main eventu v souboji těžkých vah se Sergei Kharitonov (28-6 MMA, 2-1 Bellator) stal teprve třetím borcem který ukončil odolného Roye Nelsona (23-16 MMA, 1-2 Bellator) - a zvládl to přitom nejrychleji ze všech - do konce prvního kola měl ještě vteřinu čas. Parádní KO bohužel zkazila diskutabilní kolena v půli prvního kola za které Kharitonov přišel o bod (dal Nelsonovi dvě kolena, první legální, ale druhé o něco později naprosto jasně ilegál - koleno na zemi a obě ruce plnohodnotně taky). Nelson se z toho dost dlouho sbíral, ale nakonec pokračoval (protože mu prý rozhodčí řekl, že to zas tak tvrdé nebylo :). Kharitonov se každopádně posouvá na světovou devatenáctku a snaží se vymazat vzpomínky na prohru s Ayalou, Nelson poprvé od roku 2015 prohrál dva zápasy v řadě a je teď světovou třiadvacítkou. Mimochodem, zajímavost: Kharitonov po turnaji vyrazil autem z Connecticutu do New Yorku, aby se podíval na Bellator 208 - a dostal se do lehčí autohavárie při které se zrovna sám natáčel na sociální sítě (video). Kharitonov sice tvrdí, že neřídil a byl jen pasažér, podle nepřímých důkazů z videa to ale spíš není pravda a hrál si tedy s mobilem během řízení. 

V třetím zápase se bojovalo o post náhradníka velterového grand prix. Původně v něm měli nastoupit debutující UFC veterán Erick Silva proti Lorenzi Larkinovi (20-7 MMA, 2-2 Bellator), ale Silva se zranil a byl nahrazen na poslední chvíli rumunským borcem trénujícím v SBG Ireland Ionem Pascuem (17-9 MMA, 0-2 Bellator). Ten si proti Larkinovi nevedl úplně špatně a zvládl pro sebe dokonce získat jedno kolo, ale Larkin na něj byl nakonec přece jen trochu moc a vyhrál 3x 29-28 čímž se stal náhradníkem v turnaji. Larkin je teď světovou devatenáctkou a kdyby nezasáhl do turnaje, nabízí se opáčko zápasu s Erickem Silvou, ale Larkin po zápase Silvu hodně kritizoval a obviňoval ze zbabělosti. Pascu v Bellatoru zatím bez výhry na pozici #154 - sedm z devíti porážek v kariéře má na body. 

V dalším zápase se zrodilo jedno z největších překvápek v historii Bellatoru (i když to objektivně zas takové překvapení nebylo, šlo spíš o dost absurdní sázkové kurzy). Vysoce favorizovaný Kevin Ferguson Jr. (3-2 MMA/Bellator), tedy Baby Slice prohrál s Corey Browningem (3-1 MMA, 3-0 Bellator) i přesto že byl místy favoritem na úrovni -1150. Pro Fergusona to byl debut v lehké váze a možná v tom byl ten největší problém - byl sice původně lepší a dával Browningovi pořádně zabrat, ten ale předvedl obrovské srdce a všechno ustál. Ferguson pak neudržel nervy na uzdě a v druhém kole se totálně vyšťavil, takže když ho Browning domlacoval TKO na konci druhé minuty, nekladl už vyčerpaný Ferguson vlastně žádný odpor. V Teamu Bodyshopu si přitom na fyzičce dost zakládají, takže to bylo celkem nečekané. Hype train Fergusona každopádně celkem tvrdě vykolejen (víc než u první prohry v kariéře).

V zahajovacím zápase se střetli Carrington Banks (7-2 MMA, 3-2 Bellator) a neporažený Mandel Nallo (7-0 MMA, 2-0 Bellator). Banks je jedním ze zápasnických prospektů Bellatoru a hlavní otázka zde byla jak se vypořádá s tím, že v předhozím zápase s Adamem Picollottim poprvé v kariéře prohrál - Bank se do klece těšil a chtěl všem ukázat jak dobrý opravdu je. Proti němu Nallo z kanadského Tristaru, vcelku neznámý borec který v posledních pěti letech nastupuje jen k jednomu zápasu ročně. Jak se ale zjistilo, je velmi dobrý - vyrovnaný souboj s Banksem Nallo ukončil v první minutě druhého kola brutálním kolenem na hlavu (video) které se pravděpodobně dostane do výběru nejlepších letošních KOček. Ocenili ho ostatně v pořadu ESPN SportsCenter kam se z MMA něco dostane jen málokdy - tentokrát to šlo do nejlepších výkonů víkendu. Nallo se výhrou posunul o slušných 169 míst a je teď 182. Byl by rád mnohem aktivnější a chce být jako jeho idol GSP - narozdíl od něj je ale především finišer - všech sedm zápasů ukončil stopkou a tenhle, který trval jen 5:57 je ve skutečnosti druhým nejdelším fightem v jeho kariéře. Banks utrpěl druhou prohru v řadě poté co začal kariéru sedmi výhrami v řadě (tedy vlastně stejně jako Nallo). . 

Vybrané předzápasy: V ženské pérové váze vítězila Janay Harding nad Sinead Kavanagh - zápas zastaven rozhodčím po skončení prvního kola kvůli tržné ráně. Z Australanky Harding je tak světová třináctka, Sinead má od přesunu do pérové váhy bilanci 1-2 a tohle byla první TKO prohra v její kariéře. Portugalec Andre Fialho zvítězil po více než roční pauze většinovým rozhodnutím nad Javierem Torresem (Fialho tak teď vyhrál jeden zápas těsně a druhý jen většinově). A Mike Kimbel v předzápasech dorovnal rekord Bellatoru nejrychlejším KO historie. Alexe Pottse knockoutoval za pouhých šest vteřin a vyrovnal tak rekord Hectora Lombarda z Bellatoru 18 a Michele Martignoni z Bellatoru 203. Kimbel s bilancí 2-0 bude asi zajímavé highlight monstrum - v prvním fightu kariéry vítězil slam KO, teď šestivteřinovým KO, dohromady má odbojováno jen minutu a devět vteřin (v amatérech má přitom dvě starší prohry, ale také jedno osmivteřinové KO).

 

Výsledky:

 • vítěz: Ryan Bader, poražený: Matt Mitrione - na body 2x 30-25, 30-24 - (Bader postupuje do finále HWGP)

 • vítěz: Sergei Kharitonov, poražený: Roy Nelson - KO, 1. kolo 4:59

 • vítěz: Lorenz Larkin, poražený: Ion Pascu - na body 3x 29-28 (zápas o post náhradníka WWGP)

 • vítěz: Corey Browning, poražený: Kevin Ferguson Jr. - TKO, 2. kolo 2:08

 • vítěz: Mandel Nallo, poražený: Carrington Banks - KO (koleno), 2. kolo 0:57

 

Zajímavé statistiky:

 • Turnaj sledovalo 416 tisíc diváků na Paramount Network - což je rozhodně spíše zklamání

 • Debutanti 1-0, sázkoví favorité 3-2

 • Čistý zápasový čas hlavní startovky: 5 zápasů, 48:04

 • Ryan Bader má teď v těžké váze bilanci 2-0 a v posledních dvanácti celkem 11-1. Prohrál jen s Anthony Johnsonem.

 • Pro Mitrioneho to byla první porážka od odchodu z UFC - a poprvé v kariéře se také ocitl celkem čtyřikrát na zemi.

 • Mitrione prohrál na body poprvé po sedmi letech a 12 zápasech. 

 • Sergei Kharitonov má nyní bilanci 10-1-1NC v posledních 12 zápasech. 26/28 výher v kariéře stopkou, 23 z toho v 1. kole. Obě výhry v Bellatoru pochopitelně KO (stejně jako prohru). 

 • Lorenz Larkin vylepšil svou velterovou bilanci na 5-3 (napříč UFC a Bellatorem). V posledních deseti výhrách má ale 7 bodových vítězství, jen tři stopky, což je na bývalé ofenzivní dynamo celkem slabé. 

 

Bellator 206: Mousasi vs. MacDonald

Bellator 206 byl pro Bellator také velkým turnajem. Konal se 29. září v SAP Center v San José v Kalifornii kam si Bellator pod vládou Scotta Cokera pravidelně schovává ty větší turnaje. Výjimečné to bylo hlavně tím, že turnaj nebyl vysílán jako obvykle na Paramount Network, ale na nové streamovací službě DAZN (v ČR momentálně nedostupné). Uvidíme jak se tahle volba Bellatoru vyplatí, DAZN má od Bellatoru slíbeno sedm turnajů ročně.

Highlighty z turnaje zde. Startovka jinak nabízela něco doslova pro každého. Superfight mezi šampiony velteru a střední váhy MacDonald vs. Mousasi, čtvrtá bitva legend Rampage vs. Wanderlei Silva, zahájení velterového grand prix soubojem dvou exšampionů Lima vs. Koreshkov, prospekt Pico proti naprosto legitimnímu soupeři v podobě Leandra Higa a tak podobně.

V hlavním zápase proti sobě tedy v superfightu stanuli dva úřadující šampioni Bellatoru: šampion střední váhy Gegard Mousasi (45-6-2 MMA, 3-0 Bellator) a Rory MacDonald (20-5 MMA, 2-1 Bellator). Papírově jsou si oba velmi podobní - velmi dobří univerzálové s vyrovnanými silami - jen Mousasi měl být o něco větší - a to vzhledem k tomu že mimo střední v minulosti v pohodě bojoval i v polotěžké a těžké také byl - a zápas tak sloužil jako nádherná ilustrace toho, že váhovky nemáme úplně bezdůvodně. Mousasi se totiž MacDonaldovi vyrovnal i rychlostí a vlastně ho do začátku ani na okamžik nepustil - a bylo to tak zcela jednostranné. Mousasi hned na začátku MacDonalda rozhodil tvrdými direkty (a zase mu zlomil nos) a ten už se vlastně vůbec do zápasu nedostal - sám po fightu uznal, že se do zápasu prostě mentálně nedostavil. Mousasi pak hladce bránil i pokusy o porazy a MacDonalda si v pohodě rozebíral v postoji - v druhém pak MacDonald zkusil zoufalý Imanari roll, Mousasi ho zalehl a rozmlátil lokty a bylo vymalováno. Mousasi tak obhájil titul a potvrdil své elitní kvality a post světové čtyřky (a v UFC asi není nikdo v TOP 10 s kým by Mousasi nesvedl rovnocennou partii, nehledě na to, že zrovna proti Whittakerovi by měl šance víc než slušné). Po zápase i lakonicky oznámil svůj další program - podle něj by si teď šanci na titulový zápas rozhodně zasloužil Rafael Lovato jr. a pak by ho zajímal třeba Lyoto Machida, pokud zvládne svůj Bellator debut s Carvalhem. A nebo prý třeba Ryan Bader v polotíze :) S Machidou Mousasi v roce 2014 prohrál, takže by ho zajímala odveta - Mousasi od té doby šel výkonostně ještě nahoru, Machida rozhodně dolů a to Mousasi navíc prohrál ve svém období kdy ho zápasení až tak nebral a byl po delší pauze a operaci kolene, takže do remače by většina věcí hrála pro něj. Ale první na řadě by podle Mousasiho měl být právě Lovato. MacDonald zůstává osmičkou ve velterové váze, jeho pověst touhle demolicí ale dost utrpěla. Šanci na nápravu bude mít ve velterovém grand prix, ale vzhledem ke zlomenému nosu ho ve čtvrtfinálovém zápase uvidíme nejspíš až někdy v únoru. Dobrá zpráva je, že soupeřem v prvním kole je Jon Fitch, který mu tak těžce zkoušený nos snad zase nezlomí.

V historicky čtvrtém zápase se střetli stárnoucí rivalové Quinton Jackson (38-13 MMA, 5-2 UFC) a Wanderlei Silva (35-14-1 MMA, 0-2 Bellator) a to v otevřené těžké váze. Nejdřív to vypadalo trochu bídně (asi jako souboj dvou starších bijců za zenitem), ale pak se oba rozjeli a pustili se do divokých výměn v kterých oba něco natrefovali. Jackson má ale lepší zápasnickou formu než Silva který za posledních pět let bojoval teprve podruhé, takže byl tak nějak průběžně lepší až nakonec Wanderleie definitivně sundal koncem druhého kola a dorovnal tak jejich vzájemnou bilanci na 2-2. Jackson je teď v těžké váze sedmatřicítka (nic se pro něj nezměnilo) s bilancí 4-3 a všechny stopky v Bellatoru má KO. Vzhledem k bilanci 2-2 touží po historickém pátém zápase vlastně oba - Jackson teď sice jasně vyhrál, ale rád by měl nad Silvou definitivně navrch (navíc ví, že je teď lepší), Silva se chce zase okamžitě pomstít - i když tahá za kratší konec provazu. I kdyby nedošlo na historický pátý zápas (tolikrát spolu v MMA ještě nikdy dva borci nebojovali) tak chce Silva zpátky do klece rychle - obyčejný život mu prý připadá příliš nudný a chce smazat vzpomínku na dvě prohry. Jacksona by hypoteticky zajímala příležitost k návratu do HWGP odkud ho ve čtvrtfinále vyřadil Chael Sonnen, ale to je nejspíš bez šance. 

Důležitým fightem byl souboj mezi dvěma exšampiony velterové váhy: Douglasem Limou (30-7 MMA, 12-3 Bellator) a Andreyem Koreshkovem (20-3 MMA, 11-3 Bellator). Bylo to už potřetí co si to tihle dva rozdali a tentokrát to bylo u příležitosti zahájení velterového grand prix kterého se oba účastní. Oba to celkem shodně považují za nejtěžší aktuální turnaj v MMA a jsou toho názoru, že vítěz turnaje bude nejlepší velterovou vahou na světě. Lima navíc potvrdil, že zrovna Koreshkova považuje za nejtěžšího soupeře v rámci turnaje (který jina zahrnuje Rory MacDonalda, Jona Fitche, Paula Daleyho, Michaela Page, Neimana Gracie, Eda Rutha a Lorenze Larkina (a vyřazeného Iona Pascua který získal místo místo Ericka Silvy který sám prozměnu nahradil Yaroslava Amosova). Lima zde každopádně pomstil svou tři roky starou prohru s Koreshkovem a zvítězil technickou submisí - RNC v pátém kole s necelými dvěmi minutami do konce. Technickou proto, že Koreshkov neodklepal a šel do bezvědomí. Lima byl na tento zápas rozhodně připraven lépe - v předchozím souboji měl zraněnou nohu a Koreshkov ho hlavně přezápasil, tentokrát mu Lima porazy nedovolil a ačkoli spolu v předchozích fightech celkem slušně bojovali i v postoji, tentokrát měl v postoji jasnou převahu Lima a kraloval tak většině zápasu než Koreshkova v závěru ukončil. Lima je tedy prvním čtvrtfinalistou turnaje, drží Bellator rekord v počtu velterových finišů a je nyní světovou jedenáctkou velterové váhy. Koreshkov se svým výkonem moc spokojený být nemůže, je ale světovou pětadvacítkou a submisí prohrál poprvé v kariéře. Má ale rekord v počtu velterových výher (12), Lima má o jednu méně.

V dalším zápase se definitivně potvrdilo, že jednadvacetiletý Aaron Pico (4-1 MMA/Bellator) je monstrum se kterým opravdu bude nutné počítat i na těch nejvyšších patrech MMA. Pico nastoupil proti zatím svému spolehlivě nejzkušenějšímu soupeři, Leandro Higovi (18-5 MMA, 1-3 Bellator) který za sebou nedávno měl dokonce titulový zápas v bantamové váze. Higo prohlašoval že jeho zkušenost a kvality zvítězí, ale stejně jako ve všech dalších zápasech (pochopitelně s výjimkou toho prvního) s ním Pico zametl jako nic. Pico zahájil tvrdě pěstmi a jako pokaždé do toho šel možná až příliš agresivně bez ohledu na obranu. Higovými kontry ale prošel, srazil ho k zemi a i když ho nedorazil napoprvé, na další pokus už mu kombinace úderů, spodků a loktů vnesla TKO výhru za 3:19 prvního kola. Pico tak poskočil o raketových 132 míst a vletěl v pátém kariérním zápase do světové padesátky na pozici #49. A to ještě vlastně ani nezačal zápasit, zatím spíš jen boxuje. Pico teď má v pérové váze bilanci 4-0 a moc se s tím nemaže - začal projevovat zájem rovnou o Patricio Freireho. Naopak vcelku jisté je, že Pico nenastoupí proti A.J. McKeemu - trénuje totiž pod jeho otcem. Pico má všechny čtyři výhry KO a ještě nikdo s ním v kleci nevydržel déle než čtyři minuty.Higo je teď v pérové váze #98 (ale spíš patří do bantamu kde je výš).

V ženské slámové váze jen těsně 2x 29-28, 28-29 zvítězila favorizovaná Keri Melendez (3-0 MMA/Bellator) nad debutující Dakotou Zimmerman (0-1 MMA/Bellator). Keri dostala pořádně zabrat - sice měla v postoji převahu, ale Dakota jí dokázala dost často brát na zem. Keri ze svého výkonu radost rozhodně neměla, ale výhru (první bodovou v kariéře) nakonec ještě ráda brala. Do zápasu ale nenastupovala za ideálních podmínek - uprostřed tréninkového kempu jí za nějakých dramatických podmínek opustil její dlouholetý trenér a Keri z toho měla velké psychické problémy a zápas málem úplně odřekla. Příště tedy snad již lépe.

Další zajímavosti: Gaston Bolanos (4-1 MMA/Bellator) knockoutoval Ysidro Gutierreze (4-3 MMA, 0-1 Bellator) v druhém kole - stejně jako Pico má Bolanos všechny výhry KO. Adam Picollotti (11-2 MMA, 7-2 Bellator) ubodoval Jamese Terryho (20-10 MMA) a posunul se tak na #73 a v ženské pérové váze zdolala australanka Arlene Blencowe (11-7 MMA, 4-3 Bellator) Amber Leibrock (3-2 MMA, 1-1 UFC) slamem v třetím kole. Blencowe je bývalou titulovou vyzyvatelkou a nyní světovou čtyřkou, tohle pro ní byl návratový fight po porážce od Budd. 

Živý přenos v Anglii na kanále Channel 5 pořádně naštval fanoušky - vzhledem k časovému posunu a vzhledem k tomu, že turnaj trochu přetahoval dostali diváci v šest ráno místo hlavního zápasu večera dětský pořad Peppa the Pig - což je pochopitelně dost dožralo, když už ponocovali a těšili se na zápas Mousasi vs. MacDonald. Bellator za to až tak úplně nemůže (legislativa v tom mluví jasně), ale stejně to schytali za ně.  

Výsledky:

 • vítěz: Gegard Mousasi, poražený: Rory MacDonald - TKO (lokty a údery), 2. kolo 3:23

 • vítěz: Quinton Jackson, poražený: Wanderlei Silva - TKO, 2. kolo 4:32

 • vítěz: Douglas Lima, poražený: Andrey Koreshkov - technická submise (RNC), 5. kolo 3:04

 • vítěz: Aaron Pico, poražený: Leandro Higo - TKO, 1. kolo 3:19

 

Zajímavé statistiky:

 • Debutanti: 0-2. Sázkoví favorité: 5-1.

 • 6 zápasů na hlavní startovce. Čistý zápasový čas: 1:05:55

 • Gegard Mousasi má nyní osm výher v řadě - tak pěknou sérii měl naposledy v prosinci 2019. V posledních 12 zápasech má bilanci 11-1, prohrál jen s Urijahem Hallem, což později pomstil.

 • Mousasi má 37/45 výher v kariéře stopkou. V Bellatoru 2/3. Šest ze sedmi posledních výher má KO.

 • MacDonald má v posledních pěti bilanci 2-3 a všechny tři stopky v kariéře utrpěl KO. 

 • Wanderlei Sival má bilanci 0-2 poté co se loni vrátil po čtyřleté pauze.

 • Silva utrpěl první KO po více než sedmi letech (ale jen pěti zápasech). Z osmi proher stopkou jich má ale 7 KO.

 • Douglas Lima má 25/30 výher v kariéře stopkou. V Bellatoru je to 9/12 výher. 

 • Lima má v Bellatoru už 11 výher, Koreshkov drží rekord a má o jednu výhru víc. Lima ale kraluje ve stopkách - ve velteru už osm.

 • Lima vyhrál submisí poprvé po osmi letech a 16 zápasech, pro Koreshkova naopak první prohra submisí v kariéře. 

 • Koreshkov ještě nikdy neprohrál na body - všechny tři porážky v kariéře stopkou. 

 • Aaron Pico má čtyři výhry v řadě. Delší sérii mají v pérové váze jen Emmanuel Sanchez (5) a A.J. McKee (12).

 • Pico má všechny čtyři výhry KO - všechny v prvním kole, všechny pod čtyři minuty. 

 • Největší platy na turnaji měli veteráni Rampage Jackson (300 000) a Wanderlei Silva (200 000). Šampioni Mousasi a MacDonald nastupovali shodně za 150 tisíc, Douglas Lima bral 130  tisíc a Aaron Pico má také pěknou smlouvu na 80 tisíc (40+40). Koreshkov 55. Keri Melendez 25, Bolanos 24 (12+12), Higo 14 a suverénně nejhůř byli placeni „výplňoví“ nováčci Dakota Zimmerman (4 tisíce) a Ysidro Gutierrez (2 tisíce).

 

 

Bellator 205: McKee vs. Macapá

Bellator 205 byl ze čtyř zde uvedených turnajů suverénně nejmenší - patřil k těm menším akcím Bellatoru a konal se 21. září v CenturyLink Aréně v Boise v Idahu. Sledovalo ho 346 tisíc diváků, což odpovídalo tomu že se hlavní zápas večera měnil - A.J. McKee (12-0 MMA/Bellator) měl totiž jít v předtitulové kvalifikaci s exšampionem Patem Curranem, ale ten se zranil a tak McKee nastoupil proti náhradníkovi Johnu Macapá (21-4-2 MMA, 4-3 Bellator). Ne nepodobné již popsanému scénáři Pico vs. Higo, i zde se zkušený Macapá považoval za McKeeho nejtěžší dosavadní test, jenže i zde ho McKee totálně přejel - tvrdé KO levačkou přišlo už v 69 vteřině a McKee k tomu ani nepotřeboval žádné dorážkové údery. McKee je tedy nyní světovou sedmadvacítkou s rekordními dvanácti výhrami v řadě - a asi by tedy bylo na čase poslat ho do zápasu o titul. Sám McKee už se samozřejmě označuje za nejlepšího borce divize (a vlastně za nejlepšího borce v Bellatoru vůbec - což je asi trochu předčasné, ale určitě už by mohl dostat šanci tohle trvrzení prokázat :).

V souboji dvou elitních grapplerů se střetli Rafael Lovato Jr. (9-0 MMA, 5-0 Bellator) a John Salter (15-4 MMA, 5-1 Bellator). V prvním kole se sice bojovalo hlavně v postoji, ale naštěstí postupně došlo i na pořádnou zemařinu - v druhém už to oba zkoušeli brát na zem, ale nikdo toho druhého nedokázal v žádné pozici pořádně fixovat. V posledním kole už se ale Lovatovi podařil plnohodnotný poraz a jeho BJJ převládlo nad spíše zápasnicky orientovaným přístupem Saltera - přechod na plný posd, GNP, nabídnutá záda a ukončení RNC. Krásná záležitost. Lovato se posouvá o třináct míst, je světovou pětadvacítkou, držitelem sdílené nejdelší vítězné série v divizi a zůstává stále neporažen. A on i šampion Mousasi se shodují na tom, že příští titulový zápas by měl patřit právě jemu. Tak snad tomu vedení Bellatoru vyhoví a brzy oznámí datum. Mousasi by nad Lovatem měl mít výhodu ve všech aspektech zápasu mimo BJJ a i tam by s ním snad měl být schopen držet krok natolik, aby ho Lovato nevymazal z mapy úplně zadarmo :) Salter je teď světovou devětatřicítkou, utrpěl v Bellatoru první prohru a přišel o sedmizápasovou vítěznou sérii na které pracoval od roku 2012. Mimochodem, oba borci k sobě byli velmi uctiví a Lovato pak Salterovi po zápase v šatně dával nějaké tipy jak se zlepšit v BJJ (a ukazoval mu kde udělal chybu).

Veta Arteaga (5-2 MMA, 4-2 Bellator) porazila gilotinou v postoji v závěru druhého kola kickboxerku Denise Kielholtz (2-2 MMA, 2-1 Bellator). Obě si zabojovaly v postoji a posléze i na zemi, právě boj na zemi ale Kielholtz celkem unavil a když pak ze země v druhém kole utíkala, otevřelo to pro Arteagu příležitost nasadit jí svou oblíbenou techniku, tedy gilotinu. Pro Arteagu to znamená druhou výhru v řadě a nástup do světových žebříčků jako #43 v ženské muší váze. Arteaga naznačila, že by nepohrdla titulovým zápasem - ostatně v minulém fightu porazila Emily Ducote a ta je bývalou vyzyvatelkou. Ženské váhy nejsou moc hluboké, takže to vyloučené není, další výhra by její nárok ale určitě dost potvrdila.

Zahajovacím zápasem večera byl souboj Patricky Freireho (20-8 MMA,13-7 Bellator) a UFC veterána Rogera Huerty (24-11-1 MMA, 0-2 Bellator). Oba borci se pustili do riskantních přestřelek, ale v takové situaci častěji vítězí bratři Pitbulové a tak Freire v 0:43 druhého kola Huertu nakonec knockoutoval (ač sám v prvním také lecos schytal). Freire potvrdil post světové sedmičky, má se čtyřmi výhrami v řadě druhou nejdelší divizní vítěznou sérii - a aby byl motiv večera kompletní, tak i on si řekl o titulový zápas. Ze čtyř fightů na Bellatoru 205 si tedy o titulák řekli všichni čtyři vítězové :) Huerta ani napodruhé v Bellatoru nezvítězil (v rámci aktuálního turnusu) a drží se někde kolem světové dvěstěsedmdesátky. Pro pořádek ale nutno uvést, že Huerta zde byl v pozici záskoku a zaskakoval za původně plánovaného Goiti Yamauchiho. Freire je jinak s devíti KO na kontě rekordmanem Bellatoru. 

V předzápasech tři zajímavosti: Maďarský borec Adam Borics (8-0 MMA, 3-0 Bellator) zůstává neporažen když v třetím kole odklepal RNC Josenaldo Silvu (25-7 MMA, 0-1 Bellator) v Bellator debutu - Silva přišel do velkých organizací se sedmnácti výhrami v řadě, ale po třech fightech ve WSOF/PFL a Bellatoru nabral tři porážky. Borics si polepšil téměř o sto příček a je teď #149. Zápasnický prospekt Jarod Trice (4-0 MMA/Bellator) zůstává také neporažen, Seana Powerse (9-7 MMA, 1-2 Bellator) ale ubodoval jen těsně. Trice má ve čtyřech výhrách kariéry tři bodová rozhodnutí, zajímavé ale je, že ani jedno z nich není klasické "jednomyslné" - dvakrát měl většinovou výhru a teď výhru jen těsnou. A nakonec debutující 203cm měřící borec Steve Mowry (5-0 MMA, 1-0 Bellator) utáhl Bena Moa (4-1 MMA, 0-1 Bellator) Americanou za 2:40 prvního kola. Mowry tak má na kontě pět finišů v pěti výhrách a už se dostal do světové stopadesátky, teď je #123. 

 

Výsledky:

 • vítěz: A.J. McKee, poražený: John Teixeira -  TKO, 1. kolo 1:09.

 • vítěz: Rafael Lovato Jr., poražený: John Salter - submise (RNC), 3. kolo 4:27

 • vítězka: Veta Arteaga, poražená: Denise Kielholtz - submise (gilotina v postoji), 2. kolo 4:24

 • vítěz: Patricky Freire, poražený: Roger Huerta - KO, 2. kolo 0:43

 

Zajímavé statistiky:

 • Čistý zápasový čas: 4 zápasy, 30:43

 • Sázkoví favorité: 3-1.

 • Highlighty z turnaje

 • McKee má nyní 12 Bellator výher v řadě - nejdelší vítězná série v historii Bellatoru (a tedy pochopitelně i nejdelší aktuální vítězná série napříč vahami i konkrétně v pérové váze).

 • Víc divizních výher má pouze Patricio Freire (15).

 • McKee má na kontě 8 stopek, víc v divizi opět jen Freire (10). S KO je to taky tak. McKee 5, Freire 6.

 • John Teixeira utrpěl první KO porážku v kariéře. 

 • Lovato Jr. má 8/9 výher v kariéře stopkou. V Bellatoru 4/5.

 • Salter má všechny čtyři prohry v kariéře stopkou. Submisí prohrál po šesti letech a osmi zápasech. 

 • Veta Arteaga si připsala v muší váze čtvrtou výhru. Dorovnala tím Emily Ducote (kterou už porazila). Víc jich v divizi má jen šampionka Ilima-Lei Macfarlane (7).

 • Denise Kielholtz utrpěla obě porážky v kariéře submisí (což není u kickboxer šampionky nic nečekaného)

 • Patricky Freire si připsal čtvrtou výhru v řadě. Delší sérii má v lehké váze jen šampion Brent Primus (6).

 • Freire drží s devíti KO Bellator rekord. S třinácti výhrami v lehké váze dorovnal divizní rekord Michaela Chandlera. Chandler má také devět finišů, ale Freire to má čistě KO, Chandler v tom má i submise.

 • Huerta má nyní bilanci 4-10 v posledních 14 zápasech. Pět ze sedmi prohraných stopek KO. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

fedo - Čtenář - 22.10.2018 v 22:43
Caidel - Odpovědět
 

super čítanie opäť. Dík....