přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za Bellatorem 185

Ohlédnutí za Bellatorem 185

přečteno: 842×
24.10.2017 v 14:53 | Autor: Caidel
diskuse: 2×
Rubriky: Výsledky / MMA / Svět

Rychlé ohlédnutí za turnajem Bellator 185 který se konal v pátek 20. října v Mohegan Sun Aréně v Uncasville v Connecticutu. Pro Bellator tradiční destinace kde už se turnaj konal více než popatnácté (přesné číslo zaznělo během přenosu, už si ho ale nepamatuji - bylo to ale něco mezi 15-20). Jak již bylo uvedeno v článku s preview, startovka si na poslední chvíli prošla řadou změn, které jí povážlivě oslabily. Zcela jsme přišli o fight Muhammad Lawal vs. Liam McGeary (i o náhradu s McGeary-McDaniel), rušil se garantovaně akční zápas Brennan Ward vs. David Rickels a na poslední chvíli se měnil soupeř i Neimanu Graciemu.

I tak si ale turnaj podržel tři základní taháky - Bellator debut internacionála Gegarda Mousasiho a zápasy dvou boxerských šampionek: Heather Hardy a v Bellatoru debutující Anny Julaton. Podle Bellator plánů ale nakonec nešlo snad nic, i tak to ale nebyl špatný večer pro MMA. Sledovanost byla 476 tisíc diváků, což je oproti předchozímu turnaji menší nárůst, od Mousasiho se ale přece jen asi čekalo víc (ovšem změny na poslední chvíli tomu určitě moc nepomohly).

Sázkoví favorité vyhráli 3 zápasy, dva byli poraženi, debutanti to měli 3-3 a celkový čas pěti zápasů byl 59:27. Highlighty zde.

Hlavním zápasem byl tedy Bellator debut světové čtyřky Gegarda Mousasiho, který nedávno přestoupil do Bellatoru ačkoli měl v UFC pět výher v řadě a ačkoli by byl v souboji s úřadujícím šampionem UFC považován za sázkového favorita. Zkrátka TOP borec stále v TOP formě. Do Bellatoru ho měl přivítat velezkušený exšampion střední váhy Alexander Shlemenko který má na kontě už přes 60 zápasů, tedy ještě o něco víc než 50 zápasů Mousasiho. S vcelku nenápadným Shlemenkem to v postoji zkoušeli i mnozí, ale vlastně jen jedinkrát v kariéře Shlemenko prohrál TKO, zatímco sám knockoutů rozdal už jednatřicet (na což v promo videu upozorňoval i Bellator komentátor - zkoušet to se Shlemenkem v postoji je zkrátka obrovské riziko).  A to se také během zápasu okamžitě ukázalo. Ačkoli má sám Mousasi zkušenosti na té nejvyšší úrovni (včetně K-1), Shlemenko ho v prvním kole dokázal překvapit capákem který Mousasimu prakticky okamžitě zavřel oko a Mousasi po zbytek fightu bojoval za hodně ztížených podmínek a čistě reflexivně, jak sám později přiznal. Zápas byl mezi koly málem zastaven, ale nakonec ho lékaři pustili dál. Mousasi pak bojoval hodně zdráhavě a atypicky, výhru o které se bude dlouho mluvit ale nakonec uválčil. První bylo jasně Mousasiho - Shlemenko mu sice zavřel oko dobrým zásahem, ale Mousasi ho většinu kola držel na zemi a ohrožoval různými RNC. Druhé bylo klíčové - hodně vyrovnané se Shlemenkovou mírnou převahou v postoji a pak zhruba půlkou kola kontrolovanou Mousasim na zemi a třetí už pak bylo jasně Shlemenkovo, když grappling nedopustil a v postoji Mousasiho tvrdě trestal. Komentátor Bellatoru se přikláněl k tomu aby druhé dostal Shlemenko, já osobně s ním už v tu dobu ale nesouhlasil a všichni tři rozhodčí to viděli stejně jako já: 3x 29-28 Mousasi, ačkoli diváci i Shlemenko z toho byli hodně zklamaní. Krádež to ale rozhodně nebyla, rozhodovalo prostě jen druhé kolo (o prvním a třetím žádný spor není) a druhé bylo velmi vyrovnané. Mousasiho „utrpěná“ výhra je ale dalším důkazem, že v Bellatoru to ani pro ex-UFC veterány nemusí být žádná procházka růžovou zahradou a to že někteří uspějí a jiní ne není zrovna dokladem celkové úrovně Bellatoru, ale prostě konkrétním případem fighter od fightera. Tým Alexandra Shlemenka zvažuje podání protestu (s kterým bezpečně neuspějí), stoický Mousasi se zase nečekaně hádá s fanoušky na mediálních sítích kteří ho za předvedený výkon kritizují. 

Shlemenko doufal, že by mu výhra nad Mousasim vynesla další titulový zápas (i když o tom mluvil tak, že by z něj výhra nad takovým jménem dělala šampiona rovnou, bez ohledu na titul) s touto těsnou prohrou ale zůstává světovou osmnáctkou - nepochybně ale získal úctu řady fanoušků a také ostatních bojovníků. A jisté také je, že prošel dopingovými testy - Mousasi si totiž pro tento zápas vzhledem ke Shlemenkově minulosti vysloveně testy vyžádal. Mousasi je stále světovou čtyřkou a první krok v Bellatoru má za sebou, nebylo to ale jednoduché a sám přiznal, že na něj byl vyvíjen značný tlak s tím, že v Bellatoru prostě musí vyhrát. I nadále ale platí, že má zájem o tituly ve střední i polotěžké váze.

Vzhledem k vývoji zápasu se samozřejmě nabízela myšlenka, že by všechny hlavní zápasy Bellatoru měly mít 5 kol stejně jako je tomu v UFC. Scott Coker potvrdil, že Bellator tento krok již nějakou dobu zvažuje a zřejmě k tomu časem dojde, bezprostředně to ale nebude, neboť prý jde o krok, který už by nešel vrátit a tak si chce být Bellator jistý že vše půjde v pořádku.

Zajímavosti: Mousasi si tímto ve své kariéře připsal výhru v 17. organizaci. Jeho šestizápasová vítězná série je pro něj nyní nejdelší od prosince 2009 a v posledních 10 má bilanci 9-1. Shlemenko přišel o sérii sedmi výher a prohrál poprvé od září 2014, v Bellatoru má ale nyní bilanci 1-3-1NC v posledních pěti (bojoval i v Rusku). Na body prohrál Shlemenko po téměř sedmi letech a 23 zápasech. 

Do co-main eventu se víceméně defaultem dostal zápas Neiman Gracie vs. zaskakující Zak Bucia. Bylo to samozřejmě hlavně o Gracieho BJJ kterým si nakonec vynutil finiš až v druhém kole, v prvním to ještě Bucia slušně bránil. Výhra Neck crankem a Gracie si tak podstatně tabulkově polepšil - šel vzhůru o 96 míst a je nyní světovou #109. V profikariéře (7-0) i Bellatoru (5-0) zůstává neporažen, ve velteru (4-0) zatím také bezchybný a ze sedmi výher má šest submisí. Po zápase se ale na Gracieho netypicky nechal slyšet, že MMA je ta správná zábava, samotné BJJ je pro něj prý nudné. Bucia přišel o sérii tří výher.

Velké překvapení se ale událo v druhém profizápase boxerky Heather Hardy (1-0 MMA), která nastoupila proti debutující Kristině Williams. Hardy sice od svého červnového debutu slibovala předvést velká zlepšení, ale překvápkem byla Williams - která má zkušenosti z amatérské scény i z dalších bojových sportů. Heather se vlastně nikdy do zápasu pořádně nedostala, Williams se držela dost daleko, hodně kopala a dařilo se jí i rukama. Dominantní výkon zavřela začátkem druhého kola když napálila Heather krásně načasovaným highkickem kterým jí zlomila nos, načež lékař zápas zastavil (protože to byl pěkný krvák). Neznámá Kristina na sebe každopádně tímhle výkonem hodně upozornila, doufejme že toho Bellator dokáže využít (ač marketingově sázeli pochopitelně hlavně na Heather). Pro Heather to mimochodem byla první porážka nejen v MMA, ale vůbec v bojových sportech - po 23 zápasech v boxu a MMA. Heather hlásí, že jí to nezkruší a do klece se vrátí (i když má smluvně právo i boxovat - ostatně, na vážení za ní dorazila jedna z bývalých soupeřek a rušila, tak musela být vyvedena, takže i potenciál v boxu zde je).

Poněkud výplňovým zápasem byl Ryan Quinn vs. Marcus Surin. Quinn začal lépe a ubodoval v klinčích a grapplersky první dvě kola, pak mu ale došla šťáva a Surin to v třetím málem zvládl otočit. Výhra pro Quinna 3x 29-28, který má všech pět výher v Bellatoru na body, zatímco Surin (4-1) utrpěl první porážku kariéry. 

Selhala ale i druhá boxerka startovky. V zahajovacím zápase večera se představila boxerská šampionka Ana Julaton pro kterou byl zápas s Lisou Blaine Bellator debutem. Julaton měla v letech 2014-2015 bilanci 2-2 v One Championship, takže v MMA už měla zkušenosti i na dost vysoké úrovni. Návrat k MMA po dvou letech ale úplně nevyšel, Lisa jí ale ve velmi těsném zápase nakonec přece jen ubodovala 2x 29-28, 28-29 ačkoli Julaton také slibovala že se během mezery dost zlepšila. Hardy i Julaton se tak ocitly na stejné lodi a plán Bellatoru je časem postavit proti sobě je tak trochu v troskách - i když vzhledem k tomu, že obě prohrály, šlo by to i teď, ač pochopitelně ne s takovou slávou. Julaton zatím v třech prohrách ani jednou neprohrála stopkou, Lisa Blaine má nyní bilanci 2-0.

V předzápasech tentokrát jen dvě maličko zajímavější věci: výřečný neporažený prospekt Jordan Young (8-0 MMA) nenavážil do smluvní váhy 190 liber (měl to 195), přesto ale trojúhelníkem porazil Aleca Hoobena. Young ale sliboval knockout virálních parametrů, takže to mu moc nevyšlo, navíc neměl potíže s vahou poprvé, takže bude asi muset do polotíhy. Tam už by teď byl ale ve světové stovce.  A ve světové stovce je také Costello Van Steenis, Holanďan jenž je tréninkovým partnerem Gegarda Mousasiho a který v přezápasech donutil pod údery v prvním kole odklepat Steve Skrzata. Van Steenis má nyní bilanci 9-1 a tohle byl jeho Bellator debut. 

 Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Onko23 - Čtenář - 25.10.2017 v 10:47
Mousasi&fans - Odpovědět
 

To s tym Gegardom a jeho fanusikmi mi pripomenulo toto.... :D https://streamable.com/dtzj4


Goju ryu ---> Kyokushin ---> Kudo ---> MMA

fedo - Čtenář - 26.10.2017 v 09:07
Bellator 185 - Odpovědět
 

Fajné zhrnutie Caidel. Dík...