přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí po UFC Fight Night 98

Ohlédnutí po UFC Fight Night 98

přečteno: 1495×
15.11.2016 v 11:43 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Turnaj UFC Fight Night 98: dos Anjos vs. Ferguson bývá také někdy znám pod názvem The Ultimate Fighter Latin America 3: Finále, což, jak název napovídá znamená, že se zde odehrával finálový zápas TUF: LA 3. Turnaj se konal 5. listopadu v Mexico City, což znamenalo jako obvykle zápasy ve velké nadmořské výšce. Podle všeho však tentokrát většina borců dorazila připravena a s fyzičkou se zásadní problémy nekonaly (UFC také moudře nebooklo žádné zápasy těžké váhy). 

Ozdobou celého večera byl souboj předchozího šampiona Rafaela dos Anjose a možná šampoina budoucího, Tony Fergusona. Na turnaj se dorazilo podívat 11 460 diváků, výši vybraného vstupného ovšem neznáme. Většina fandů se ovšem těšila spíše na UFC 205 o týden později a tak byla sledovanost průměrná: 880 tisíc diváků pro hlavní zápasy, 668 pro předzápasy. Oproti minulému turnaji 25% nárůst, to je ovšem dáno spíš špatnými výsledky předchozího turnaje, než dobrými výsledky turnaje tohoto. Překvapení se příliš nekonala, devět favoritů vyhrálo, tři odešli poraženi a čtyři nováčci na turnajni skončili s bilancí 2:2 (1:1 bylo vzhledem k povaze finálového zápasu TUF nevyhnutelné :)

Původně zde byl v plánu ještě zápas Gastelum vs. Masvidal, ale Gasteluma UFC odvolalo na UFC 205 proti Cerronemu (kde nenavážil a zápas se stejně nekonal), Masvidal byl přesunut na TUF 24 finále proti Ellenbergerovi. 

Jak jsem již zmiňoval výše, hlavní zápas večera, tedy souboj mezi exšampionem Rafaelem dos Anjosem (25-9 MMA, 14-7 UFC) a potenciálním vyzyvatelem Tony Fergusonem (22-3 MMA, 12-1 MMA). Zápas to byl parádní, poměrně vyrovnaný a akční a tak není divu, že byl ohodnocen jako zápas večera. Ferguson předvedl zřejmě svůj životní zápas a ačkoli měl zpočátku s RDA problémy, postupně se dostal do hry a dos Anjose v pozdějších kolech přestřílel a zkrvavil. Výsledek byl u všech rozhodčích shodný: 3x 48-47 a všichni se shodli, že RDA bral první a třetí kolo, zatímco Fergusonovi připadlo druhé, čtvrté a páté. Fergsuon si stanovil nový osobák v počtu zásahů: dal jich 199, příčemž předchozí měl 116. 199 je také vůbec druhý nejvyšší počet zásahů za zápas v lehké váze, rekord drží Nate Diaz s 238. Ferguson se tak posunul na pozici světové dvojky (ačkoli o týden později je díky McGregorově přeskoku už trojkou) a je držitelem unikátního rekordu: Vyhrál devátý zápas v řadě, což se v historii lehké váhy zatím nikdy nikomu nepodařilo. V příštím titulovém zápase lehké váhy by se tedy proti McGregorovi měl objevit buď právě on, nebo Khabib Nurmagomedov. Ferguson se ale o titulový zápas nijak zvlášť nezajímá a narozdíl od Nurmagomedova si o něj po zápase vysloveně neřekl. Naopak zmínil, že kdyby titul chtěl, už ho dávno má, ale jeho zajímají spíš výzvy. Zároveň ale připustil, že by časem mohl trumfnout McGregora a jít po titulu ve třech vahách (pérové, lehké a i velteru). Souboj s McGregorem by mohl být rozhodně zajímavý: Ferguson se mu rozhodně vyrovná dosahem/velikostí, excentricitou, je též výtečný grappler a o jeho pětikolové fyzičce není pochyb. Obranu má ale asi slabší. Exšampion dos Anjos potvrzuje trend v jehož rámci je málokterý bývalý šampion po ztrátě titulu operovat na vrcholu divize. Byl to ovšem těsný zápas a Ferguson je elitní borec, takže není vyloučeno, že se RDA na vrcholu ještě udrží (nyní je světovou čtyřkou), to ale uvidíme až později. Jeho plán byl sice Fergusona porazit a na UFC 205 sedět v první řadě, to ale tak docela nevyšlo. Ztráta titulu i tahle porážka pro něj byly hořkými pilulkami, zajímavým faktorem může být ale také změna týmu: RDA sice začal přípravu na tento fight v Kings MMA, v průběhu přípravy se ale trhnul do vlastního týmu kde se chce připravovat i v budoucnu. Během zápasu pak bylo znát, že spolupráce mezi ním a cornermany ještě zdaleka není ideální. Ferguson je každopádně také solitér a trénuje víceméně sám, v jeho případě už ale dlouhodobě. 

V co-main eventu se střetli dlouholetý veterán TUF 1 Diego Sanchez (27-9 MMA, 16-9 UFC) jenž zde nastupoval ke svému 25. UFC zápasu s Marcinem Heldem (22-5 MMA, 0-1 UFC), nováčkem jenž přišel jako bývalý titulový vyzyvatel z Bellatoru. Held skončil asi nejvíce ovlivněn nadmořskou výškou, protože proti kardiomašině Sanchezovi odešel fyzicky v půli druhého kola, zpočátku si ale nevedl úplně špatně. Sancheze v prvním kole několikrát ohrožoval svými leglocky (a troufám si tvrdit, že nemít Sanchez tak flexibilní nohy z jógy, musel by odklepat), ale jakmile mu útoky Sanchez několikrát ubránil, ukázalo se, že je Sanchez zkušenějším a lepším grapplerem (zejména co se top pozice týče). Held pak neměl v záloze plán B a neustále zkoušel Sancheze tahat na zem, za což většinou platil horší pozici a Sanchez už si pohodlně dokráčel k bodovému vítězství (2x 29-28, 29-27). Sanchez podobný vývoj zápasu celkem předpokládal: už před bojem zmiňoval, že musí Heldovi rozbít obličej dřív než Held jemu zlomí nohu, důležitým faktorem prý byli také Mexičtí fanoušci kterí mu dodávali sílu. Sanchez si prý zápasem v Mexiku splnil sen. Relativně málokdo čekal, že Sanchez zvládne zápas s podobně vysokoprofilovým soupeřem, teď ale ukázal, že ještě do starého železa úplně nepatří a vrací se na 17. příčku světových žebříčků. Held je po neúspěšném UFC debutu světová dvacítka. 

Výborným výkonem se blýskla také světová pětka pérové váhy Ricardo Lamas (17-5 MMA, 8-3 UFC) v souboji s grapplerem Charlesem Oliveirou (21-7 MMA, 9-7 UFC). Oliveira už nějakou dobu před turnjem hlásil, že chce rychlý fight, protože se bojí nadmořské výšky a náročnosti zápasu, v den fightu byly tyto problémy ještě akcentovány tím, že Oliveira už poněkolikáté nenavážil a dorazil na váhu s pětilibrovým přesahem. Musel tak odevzdat Lamasovi 30% platu a podle jeho týmu to bylo právě nadmořskou výškou. Problém je v tom, že Oliveira je notorický nevážič a ačkoli měl přísný limit (do zápasu nesměl s víc než 165 librami, jinak by se zápas nekonal), stejně byl očividně větším borcem než Lamas. Oliveira si šel za svým, první kolo útočil nebezpečnými submisemi, ale Lamas předvedl vynikající obranu a vytrval - sám pak v druhém kole Oliveiru zaskočil a překvapil vlastní gilotinou, kterou zklamaný Oliveira musel odklepat. Lamas je nyní světovou pětkou, Oliveira je žebříčkově veden už v lehké váze kde je nyní osmnáctkou. UFC ale zatím nenaznačilo, jestli budou Oliveiru nutit k přestupu o váhu výš (jako se to o týden později stalo Gastelumovi) a Oliveira se sám také tvářil, že to bylo v pohodě a byla to jednorázová chyba - což nebyla. 

Finálovým zápasem TUF Latin America 3 byl souboj mezi Mexičanem Martinem Bravo (11-0 MMA, 1-0 UFC) a Claudio Puellesem (7-2 MMA, 0-1 UFC) z Peru. Šampionem turnaje se stal Mexičan Bravo když Puellese sestřelil v druhém kole dvěma kopy na játra. Potvrdil tak dominanci mexických bijců - s jedinou výjimkou (shodou okolností právě peruánce Barzoly, který na tomto gala nastoupil také) zatím TUF Latin America vyhráli vždy jen mexičané. Třiadvacetiletý Bravo je zatím v kariéře neporažen a devět z jedenácti soupeřů ukončil před časovým limitem. Žebříčkově je 170. Puelles je nyní 486 a je tak samozřejmě nejníže nasazeným mužem tohoto gala. Tohle byla jeho první prohra KO. 

Beneil Dariush (14-2 MMA, 8-2 UFC) se rovněž blýskl výborným výkonem v zápase s v UFC zatím neporaženým Rashidem Magomedovem (19-2 MMA, 4-1 UFC). Dariush byl před tímto turnajem dobře varován svým týmovým kolegou Werdumem na nástrahy vyšší nadmořské výšky a přišel výborně připraven - nedal technicky výbornému Magomedovi prostor se rozjet, neustále ho něčím ostřeloval a tlačil se do klinčů. Magomeodov se tak rozjel až v úplném závěru zápasu (2x 30-27, 29-28 pro Dariushe) a to už na zvrácení výsledku nestačilo. Dariush si tak připisuje druhou výhru od překvapivé prohry s Chiesou a vrací se do hry na té nejvyšší úrovni jako světová šestka. Magomedov utrpěl první porážku v UFC a přišel tak o sérii dvanácti výher na které pracoval od dubna 2010. Oba zápasy v kariéře prohrál na body - a je nyní světovou pětadvacítkou (a měl by zapracovat na své pasivitě, jenž je asi jeho hlavní slabinou).

Slibná Mexická bojovnice Alexa Grasso (9-0 MMA, 1-0 UFC)  otvírala hlavní startovku zápase proti Heather Jo Clark (2x 30-27, 29-28). Grasso předvedla kvalitní výkon a svými kombinacemi Heather pořádně rozmlátila a zkrvavila. Grasso zůstává neporažená a je nyní světovou třináctkou - po zápase se nechala slyšet, že už je připravená na jakoukoli soupeřku. O kvalitách Grasso už se hodně namluvilo po jejích zápasech v Invicta FC, v UFC své kvality jen potvrdila.Clark předvedla solidní srdce, v posledních osmi zápasech má ale bilanci jen 3-5 a její cornermani jí nechali poněkud nezodpovědně pokračovat i po prvním kole, ačkoli mezi koly celkem jasně hlásila, že má po náloži zásahů z prvního kola problémy s viděním a nevidí nic ve spodní části zorného pole. I tak to ale nakonec doklepala až do konce třetího kola: Ostatně pět z šesti porážek má právě na body, takže je tradičně odolná. 

Domácí Erik Perez (17-6 MMA, 7-2 UFC) přežil závěrečný pokus o submisi Felipa Arantese (18-8-1 MMA, 5-4-1 UFC) z kterého ho zachránila časomíra a získal pro sebe těsné bodové vítězství (2x 29-28, 28-29). Arantes se už před zápasem přiznal, že o svém soupeři vlastně nic neví - což ho teď nejspíš dost mrzí, stejně jako to, že se mu nepodařilo navážit a byl dvě libry přes, za což odevzdal Perezovi 20 % platu. Arantes utrpěl všechny porážky v UFC na body a v bantamové váze nyní nabral první porážku a je světovou třiadvacítkou. Perez ho přeskočil a je nyní v bantamu na pozici 22. 

Marco Beltrán (8-4 MMA, 3-1 UFC) měl nastoupit do remače kontroverzního zápasu s Guido Cannettim. Cannetti měl ale pozitivní dopingový nález a byl necelý týden před turnajem stažen z turnaje a nahrazen záskokem, Joe Sotem (17-5 MMA, 2-3 UFC). Zápas byl vypsán na smluvní váhu 140 liber, protože Soto by jinak nestihl shodit. A Soto, bývalý šampion Bellatoru nabídnutou šanci využil bezezbytku. Held sice s leglockem proti Sanchezovi neuspěl, Sotovi ale trvalo jen 97 vteřin, než Belatrána na zemi utáhl heel hookem. Byl to první heel hook v UFC po 693 dnech, kdy se povedl Ianu Entwistlovi, dalšímu leglockovému specalistovi. Sota výhra posouvá na 44. příčku žebříčků, zklamaný Beltrán padá na osmdesátou čtvrtou. Soto je držitelem výborné finiš statistiky: Ze sedmnácti výher jich má šestnáct finišem. Belatrán naopak všechny čtyři porážky v UFC utrpěl stopkou. 

O nejrychlejší zápas večera se postaral Max Griffin (13-3 MMA, 1-1 UFC) který přímou zadní uspal Ericka Montano (7-5 MMA, 1-2 UFC) za pouhých 54 vteřin a připsal si tak první UFC výhru. Griffin se po zápase nechal slyšet, že ve velteru může jediným úderem uspat kohokoli, pro Montana to ovšem byla první KO porážka v kariéře. Bonus si ale Griffin nezasloužil, de Andradeho vypínačka o zápas dřív byla ještě působivější, ačkoli podstatně pomalejší. 

KO večera si totiž zasloužil Douglas Silva de Andrade (24-1 MMA, 2-1 UFC) v zápase s Henry Brionesem (16-6-1 MMA, 1-2 UFC). Andrade solidně nakládal Brionesovi celá dvě kola, ten ale všechno rozchodil - až do půlky třetího kola, kdy se při vstávání ze země de Andrademu podařilo napálit Brionese loktem a vzápětí sundat krásnou otočkou pěstí. Šlo teprve o čtvrté podobné KO v historii UFC. De Andrade má přitom 19 z 24 výher v kariéře KO, brzdí ho ovšem jenom série hrozných zranění - za poslední tři roky zvládl vždy nastoupit jen k jednomu zápasu ročně. A jedinou porážku v kariéře utrpěl před dvěma roky na body s Tukhugovem, který zrovna před několika dny pozitivně natestoval u USADA. De Andrade je nyní v bantamu 72., Briones někde za třístovkou. 

Zápas Sam Alvey (29-8 MMA, 6-3 UFC) vs. Alex Nicholson (7-3 MMA, 1-2 UFC) byl na tento turnaj přesunut ze zrušené FN 97 na Filipínách. Nicholson byl nedávno zproštěn obvinění z domácího násilí (v jeho případě zřejmě opravdu o nic nešlo) a mohl se tak vrátit k aktivní kariéře. Zpočátku si v zápase s Alveyem vedl lépe a dokonce Alveyho v druhém kole načal, ale Alvey zvládl zvrátit vývoj zápasu zdařilým kontrem a nahulený prozměnu skončil Nicholson z čehož už se ve třetím kole nedostal a Alvey tak nakonec zvítězil 3x 29-28 na body. Po sérii dvou porážek se Alvey pěkně vrací na koně sérií tří výher a nenápadně se blíží světové pětadvacítce - nyní mu k ní chybí už jen jedna příčka. Alvey je přitom jeden z mála borců v UFC jenž letos stihli čtyři zápasy. V jeho případě je to o to zajímavější, že první z nich absolvoval až v červnu, takže během následujících šesti měsíců bojoval třikrát. S tímto výkonem ale spokojen nebyl, prý mu chyběla síla. Ani ne fyzička, ale prostě síla. Nicholsnovi se v UFC zatím příliš nedaří, ve střední váze má nyní bilanci 1-1 a je někde kolem světové osmdesátky. 

Velmi vyrovnaný zápas spolu svedli domácí Marco Polo Reyes (7-3 MMA, 3-0 UFC) a Jason Novelli (11-3 MMA, 0-2 UFC). Reyes nakonec odešel s těsnou bodovou výhrou (2x 29-28, 28-29) a zůstává v UFC bezchybný. Poprvé v kariéře ale soupeře neukončil před limitem. Novelli naopak v UFC prohrál už podruhé a na body prohrál vůbec poprvé. 

Naopak zcela nevyrovnaný byl zahajovací zápas večera mezi favorizovaným vítězem předchozího TUF LA Enrique Barzolou (12-3-1 MMA, 2-1 UFC) z Peru a Chrisem Avilou (5-4 MMA, 0-2 UFC) z týmu bratří Diazů. Barzola Avilu přestřílel a ukontroloval na zemi a vcelku jasně tak potvrdil, že UFC přivedlo Avilu do UFC příliš brzy (potřebovali prodat příběh Lobov vs. Avila, tedy tým McG vs. tým Diaz jako předzápas UFC 202, ačkoli Avila na UFC výkonnost zatím zkrátka nemá). Barzola je žebříčkově 185., obě výhry v UFC má na body a proti Avilovi nabodoval sedm porazů (z dvancáti pokusů), což byl rekord tohoto večera. Avila je ovšem Diazovský tvrďák, takže zatím všechny porážky v kariéře utrpěl na body, v UFC ale téměř jistě končí - v žebříčku není ani v první čtyřistapadesátce. 

Zajímavé statistiky:

 • Návštěvnost: 11 460. Sledovanost hlavních zápasů: 880 000. Předzápasy 668 000.

 • Výsledky favoritů: 9:3. Nováčci 2:2. 

 • Zápas večera: Tony Ferguson vs. Rafael dos Anjos

 • Výkony večera: Ricardo Lamas (sub), Douglas Silva de Anrade (KO). 

 • Tony Ferguson si připsal devátou výhru v řadě a dorovnal tak Maxe Hollowaye s třetí nejdelší sérií v UFC. Víc mají jen Demetrious Johnson (10) a Jon Jones (13). Ferguson je ovšem prvním borcem historie, který dokázal vyhrát devět zápasů v řadě v tradičně velmi kompetetivní lehké váze. Donald Cerrone a Gray Maynard se kdysi dostali na 8. Devět výher je tedy jak historický rekord, tak současná nejdelší aktivní sérka divize. 

 • Ferguson nastřílel 199 podstatných zásahů - jeho osobní maximum a druhý nejlepší výkon historie lehké váhy. Rekord drží Nate Diaz (238). Ani RDA se ale nedržel zpátky: oba dohromady měli zásahů 320, což je pátá největší přebíjená v historii UFC. 

 • Zásahy na hlavu: 126-84 Ferguson. Kopy 45-19 Ferguson. RDA přestřílel Fergusona v prvním o tři zásahy, v každém dalším kole už byl ale nejméně o 14 zásahů pozadu. 

 • Ferguson má nyní bilanci 15-1 v posledních šestnácti. Porazil ho jen Michael Johnson v roce 2012. V UFC má Ferguson bilanci 12-1 a jde o nejlepší bilanci v rámci vítězů TUF. 

 • Ferguson obdržel pozápasový bonus v posledních pěti zápasech.

 • RDA prohrál dva zápasy poprvé od roku 2009, čtyři z pěti porážek v UFC má na body (vypnul ho pouze Alvarez). 

 • Diego Sanchez má na kontě už 25 UFC zápasů. Tím dorovnal Koschecka a Hughese a je historicky pátý v počtu UFC startů. Odbojováno v kleci má 5:24:23, v tom je historicky čtvrtý (přeskočil B.J. Penna o šest minut). Na třetího GSP mu chybí necelé čtyři minuty. 

 • Sanchez má posledních osm výher v UFC na body. Soupeře nezastavil od června 2008. Má tak na kontě už 18 zápasů končících na body, což je UFC rekord. 

 • Sanchez schytal do hlavy už 1117 zásahů a je tak mezi aktivními borci druhý nejhorší. Před ním je jen B.J. Penn (1249). Historicky je před ním ještě Ortiz (1167), Penn drží rekord i historicky. 

 • Held má čtyři z pěti porážek v kariéře na body. 

 • Ricardo Lamas má nyní v pérové váze bilanci 8-3. S osmi výhrami je v divizi čtvrtý v počtu celkových výher. Pět výher má stopkou a tím je na druhé příčce. O první se dělí McGregor, Holloway a shodou okolností také Oliveira, všichni s šesti finiši (submisí má Oliveira už osm, některé ale v lehké váze). 

 • Lamas má bilanci 8-1 v UFC/WEC zápasech kde uspěl alespoň jedním porazem. 

 • Oliveira má nyní v pérové váze bilanci 7-5, v posledních čtyřech je ale jen 1-3. 

 • Oliveira má sice osm submisí, což je stejně jako Frank Mir a stačí to na pátou příčku UFC historie, Oliveira je ale jediným z této elitní skupinky kdo submisí zároveň v UFC také prohrál. To se Royce Graciemu, Demianu Maiovi, Nate Diazovi a Franku Mirovi nestalo. 

 • Na celkové zásahy to bylo v zápase Dariush vs. Magomedov 60-41. V důležitých kličních Dariush zabodoval 35  zásahy, Magomedov jen 13.

 • Magomedov v prvních čtyřech vyhraných zápasech v UFC přestřílel své soupeře o 140 zásahů - teď poprvé byl soupeř aktivnější než on. 

 • Alexa Grasso ve svém UFC debutu přestřílela Heather Jo Clark o 25 podstatných zásahů. Na celkové trefy to bylo 120-74.

 • Platy z Mexika neznáme, ale Reebok smlouva vyplácela  147 500 dolarů. Na 20 tisíc se dostali veteráni Sanchez a RDA, 15 tisíc Lamas s Oliveirou, 10 tisíc Ferguson, všichni ostatní 5 a méně (většinou minimum 2500).Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky