přihlásit trvale
Nová registrace
Novinky z Oktagonu #76

Novinky z Oktagonu #76

přečteno: 1227×
06.01.2020 v 11:19 | Autor: Caidel
diskuse: 4×
Rubriky: Aktuality / MMA / Svět

V tomto článku si zrekapitulujeme konec roku z pohledu hlavní konkurence UFC a toho co se mimo UFC událo v prosinci. Řeč tedy bude především o pěti turnajích Bellatoru: turnaj v Izraeli, Londýně, dvojturnaji na Havaji a závěr roku v Japonsku a rozebereme si také silvestrovské turnaje PLF a Rizinu. 

Bellator 234

Turnaj se konal 14. listopadu v Izraeli a patřil mezi ty méně významné. Na Paramount Network ho sledovalo 318 tisíc diváků a byl to vcelku fofr - na hlavní startovku Bellator nasázel šest zápasů a přesto to trvalo necelých třičtvrtě hodiny, přesněji 43:23. V hlavním zápase večera si Linton Vassell udělal druhý výlet do těžké váhy - a rozhodně překvapil, když v druhém kole porazil TKO Sergeie Kharitonova poté co ho většinu fightu kontroloval a omlacoval na zemi. Vassell v nové váze s první výhrou a nyní tedy rovnou světová dvanáctka, Kharitonov padá na dvacítku a zdá se, že se titulového fightu prostě nedočká - teď měl osm zápasů bez porážky (s dvěma NC), ale o sérii přišel. Vassell 15/19 výher stopkou. Sidney Outlaw v Bellator premiéře jasně na body porazil Rogera Huertu a ten tak v rámci aktuálního Bellator turnusu klesl na 0-3 s bilancí 4-11 v posledních patnácti zápasech. Bída. Třiašedesátka Outlaw pak dostal šanci jako záskok o měsíc později v Japonsku, ale Michael Chandler se překvapit rozhodně nenechal (o tomto více později). Aviv Gozali se vytahoval, že zápas proti Zaka Fatullazademu ukončí naskočeným kolenem jako Masvidal, což mu nevyšlo. Sám si uškodil, protože jeho padesátišestivteřinová výhra anakondou je sama o sobě velmi působivá, ale kdyby neměl hloupé řeči předem, bylo by to lepší :) Gozali je v osmnácti letech nejmladším borcem Bellatoru který zvládl v Bellatoru získat čtyři výhry. Všechny čtyři má submisí. Jen o zápas dříve vítězil jeho otec, šestačtyřicetiletý Haim Gozali který sám zvítězil heel hookem v závěru prvního kola nad Arturem Proninsem. Haim, jenž má všech dvanáct kariérních výher stopkou a všechny čtyři výhry v Bellatoru submisí v prvním kole po zápase symbolicky ukončil kariéru s tím, že přenechá prostor mladším. Austin Vanderford ubodoval Grachika Boznyana, Sinead Kavanagh porazila TKO v druhém kole Olgu Rubin a je teď světovou desítkou a mezi další vítěze patřili třeba Robson Gracie Jr. (trojúhelník v prvním kole), Adam Keresh (TKO 1. kolo). 

 

Bellator Europe 6 / Bellator  London 2

Menší turnaj z evropské série - druhý turnaj v Londýně pro rok 2019 a šestý celkem ze zmíněné evropské série. Na hlavní startovku se dostaly jen tři zápasy které trvaly 31:47 a celkově bylo obsazení dost problematické. Vzhledem k tomu že jde o turnaje výhradně pro Britské televizní publikum, je startovka slabá a ještě se rozpadl hlavní zápas večera: Michael Page měl jít se solidním Derekem Andersonem, ten se ale zranil a proti Pagemu nastoupil záskok Gianni Mellilo kterého Page knockoutoval pod dvě minuty a zase se na něj snesla kritika ohledně bojování se slabými soupeři, což je kritika dosti zasloužená, ale ne úplně v tomhle případě kdy proti němu Bellator měl připraveného vhodného soupeře. Page světová čtyřicítka, v počtu velterových výher je jen o jednu za Koreshkovem a Limou (oba 13) a s devíti stopkami dorovnal velterový rekord Limy. S osmi KO je také jen jedno za Limou a Freirem (9). Page si po zápase řekl o remač s Limou, ale Lima se mu po výhře nad Mellilem vysmál. Naopak zájem o remač s Pagem projevil Paul Daley, tam ale zase nemá zájem Page. Fabian Edwards těsně na body porazil Michaela Shipmana, ale protože to na něm chce Bellator hodně stavět, je těsná a ještě navíc poměrně diskutabilní výhra spíše zklamáním. Shipman se těšil, že překazí jeho hype, takhle ale jen prohrál na body poprvé v kariéře a obvinil bodové rozhodčí že rozhodli špatně. Edwards si připsal čtvrtou výhru v řadě a je letos první kdo v Bellatoru získal čtyři výhry. A Soren Bak v debutu ubodoval Terry Braziera aby mu následně nabídl že mu pomůže s tréninkem aby se zlepšil v zápasení. Bak nyní světová #69.

V předzápasech pak počtvrté v Bellatoru vítězila Denise Kielholtz když americanou ve 32 vteřinách porazila Sabriye Sengul v prvním kole a předvedla tak nejrychlejší submisi v historii divize. V několika dalších statistikách se tak dostala na sdílené druhé místo (počet divizních výher: 4, divizní stopky: 3, divizní submise: 2) přičemž všem těmto kategoriím kraluje šampionka Macfarlane. Charlie Ward prohrál s Pietro Peninim, Robert Whiteford jenž má za sebou těžký rozvod a bitvu s alkoholismem knockoutoval Sama Siciliu a Kent Kauppinnen dostal forearm chokem Andy Manzola. Pro Warda první prohra ve střední váze a první prohra kariéry na body, Siciliova bilance klesla na 2-6 v posledních osmi s tím, že 9/11 porážek utrpěl stopkou a Kauppinen se úspěšně vrátil do střední váhy, přičemž má 11/12 výher stopkou a sedm z toho v prvním kole stejně jako zde. Whiteford nyní světová #50, Kauppinnen #89.

 

Bellator 235: Salute the Troops

A tím už se dostáváme do prosince na dvojici havajských turnajů. Ty se konaly den po sobě, 20. a 21. prosince ve stejné aréně. Bellator 235 byl především PR akce na podporu americké armády, Bellator 236 pak větší turnaj s titulovým zápasem. Speciálně Bellator 235 byl ještě podstatným způsobem oslaben, když na poslední chvíli odpadl hlavní zápas večera Josh Barnett vs. Ronny Markes - Barnett totiž onemocněl a byl po vážení v tak zuboženém stavu, že nemohl nastoupit. Markes byl hodně zklamaný, ale Barnettovi to nevyčítal, sám už to totiž také zažil a tak ho velmi chápe. Zápas by se teoreticky měl přeložit někam na leden. Zbylá startovka pak neobsahovala žádná jména první kategorie a trvala 34:49 se čtyřmi zápasy.

V novém hlavním zápasu večera Toby Misech překvapil a knockoutoval Erika Pereze v Perezově Bellator premiéře hned v první miunutě. Tvrdé KO ve kterém Misech trefil pěknou zadní přímku a první dorážkovou ranou na zemi přímo na spánek to celé ukončil. Pro Pereze první obdržené KO v kariéře, pro Misecha osmé KO v jedenácti výhrách - a nejrychlejší zápas kariéry. Alejandra Lara byla ve všech třech kolech lepší než Veta Arteaga a prostě toho nabodovala víc, navíc se silným závěrem a nějakou tou krví na soupeřce takže jednoznačná výhra 3x 30-26. Pro Laru první zápas po více než šesti letech který vyhrála na body, potíž je ale v tom, že nedala váhu (prý kvůli nezkalibrované váze na které si kontrolovala váhu během shazování) za což se pak dost omlouvala. Tywan Claxton 3x 30-27 výhra nad Braydonem Akeo (jasné, ale ne úplně jednostranné) a vrátil se tak mezi vítěze po minulé první porážce kariéry. A Joey Davis TKO GNP finiš v prvním kole nad Chrisem Cisnerosem. Elitní zápasník Davis napálil double leg v prvních vteřinách, pak čtyři minuty metodicky Cisnerose omlacoval a Cisneros v závěru kola krvácející a domlácený odmáván - vlastně si ani neškrtl a to doslova. Davis (7-0) zůstává neporažen, ve velteru nyní 5-0 a má tak nejdelší vítěznou sérii divize společně s dalším zápasníkem Loganem Storleym. Cisneros nyní čtyři prohry v řadě. 

 

Bellator 236: Macfarlane vs. Jackson

A máme tu „velký“ turnaj, Bellator 236. Hlavní startovka obsahovala celkem šest zápasů - čtyři z toho podstatné, dva výplňové pro místní borce. Tradice rychlých startovek zde byla porušena, šest zápasů trvalo 1:36:08.

V hlavním zápase večera potěšila publikum domácí hrdinka Ilima-Lei Macfarlane když obhájila svůj titul muší váhy po pětikolové bitvě s Kate Jackson (2x 50-44, 50-45). Zadarmo to úplně nebylo, ale Macfarlane měla jasnou převahu všech pět kol a to na zemi, v klinčích i v postoji. Macfarlane si připsala čtvrtou titulovou obhajobu a je tak momentálně ze všech šampionů v Bellatoru nejúspějšnější a je samozřejmě také nadále nejvýraznější ženskou tváří Bellatoru - minimálně do chvíle, než v lednu nastoupí do klece Cris Cyborg. Macfarlane je nyní už světovou pětkou a je tedy konečně nejlepší bojovnicí mimo UFC - vlastně ovšem s jedním malým háčkem :) Právě na tomto turnaji totiž Bellator oznámil že podepsali smlouvu se světovou čtyřkou, Liz Carmouche, minulý měsíc za poněkud zvláštních okolností propuštěnou z UFC. Poina je ale v tom, že Macfarlane a Carmouche jsou dobré kamarádky a trénují spolu a Macfarlane už dlouho stála o to aby Carmouche přestoupila do Bellatoru. Do klece spolu ale prý klidně nastoupí, takže v tom problém není a Macfarlane už naznačila, že pokud by měla někdy titul ztratit, bude velice ráda pokud by to bylo zrovna s Carmouche. Okamžitý titulák se ale nejspíš nekoná, Carmouche by se chtěla v Bellatoru nejprve trochu uvést. Macfarlane má nyní deset Bellator výher v řadě, druhá za A.J. McKeem (ke kterému se dostaneme vzápětí), s deseti celkovými výhrami pak kraluje ženským vahám obecně i samozřejmě muší váze konkrétně celou řadou rekordů.

Co-main eventem byl první čtvrtfinálový souboj grand prix pérové váhy ve kterém se střetnuli A.J. McKee a Derek Campos. Začátek byl hodně divoký, McKee v prvním poslal Campose k zemi, ale když už to v třetím kole vypadá, že se Campos postupně dostává zpátky do zápasu, chytne ho McKee při skrumáži parádní pákou z trojúhelníku - submisí tak pěknou, že se na řadě webů dostala do letošní kvalifikace o submisi roku. Zkrátka McKee je prvním postupujícím do semifinále a jeho rekordně-historická (16-0 MMA/Bellator) série zápasů bez porážky pokračuje dál. McKee nyní už světová desítka. S šestnácti výhrami celkem v Bellatoru dotáhl Michaela Chandlera (který mu ale závěrem roku zase odskočil), víc výher má v Bellatoru jen Freire (18). S jedenácti stopkami McKee také dorovnal Freireho a Chandlera a s pěti submisemi drží McKee v pérové váze rekord. Campos nyní padá na 1-4 v posledních pěti, 1-2 aktuálně v pérové váze a je dost možné, že ukončí kariéru (už o tom dříve mluvil). Tabulkově je ale pořád ve světové padesátce.

Kiichi Kunimoto si na poslední chvíli užil změnu soupeře. Místo Neimana Gracieho s kterým by asi na zem nešel proti němu nastoupil Jason Jackson a zde byl gameplan přesně opačný. Kunimoto byl na zemi nebezpečnější, ale Jackson ho tam po prvním kole (v kterém ho poslal k zemi) už moc nepouštěl a tak si Jackson uhrál bodovou výhru 3x 30-27 hlavně za postojařinu. Kunimoto má od odchodu z UFC bilanci 2-2, Jackson si opravil dojem po prohře s Ed Ruthem a dostal se touto výhrou do světové stovky. 

Juliana Velasquez hladce ubodovala Brunu Ellen - celou dobou tlačila, trefovala z dálky a v prvním kole měla i knockdown. Ze sportovního hlediska je věc jasná: Neporažená Velasquez (10-0 MMA) má nyní pět výher v Bellatoru v řadě a je světovou jedenáctkou, takže by měla být příští titulovou vyzyvatelkou. Ona sama titulový zápas chce, Ilima-Lei také přiznává, že Juliana by měla být další v pořadí, jen Scott Coker se na to trochu nepochopitelně nějak netváří - co se zásluh týče, není v divizi ale v žádném případě nikdo vhodnější (už teď to bylo mezi Velasquez a Kate Jackson dost vyrovnané, ale Velasquez to s další přesvědčivou výhrou jasně potvrdila pro sebe). Dát přednost třeba Carmouche by zde bylo poněkud ostudné, tak snad se tomu Coker vyhne. V místních fighech pak Raufeon Stots ubodoval Cheyden Leialohu a Zach Zane porazil na body Nainoa Dunga. 

 

Bellator 237: Fedor vs. Rampage

Posledním turnajem roku byl Bellator 237 - Bellator zde vůbec poprvé zavítal do Japonska a to 29. prosince. Turnaj byl v koprodukci s Rizinem a borci Bellatoru i Rizinu se tak vyskytovali jak na tomto turnaji pořádaném převážně Bellatorem, tak na Rizinovském silvestrovském turnaji který pořádal hlavně Rizin. Celkem bylo během obou večerů postaveno celkem pět zápasů Bellator vs. Rizin - a Bellator si nakonec odnesl machrovací práva výhrou 3:2 ve vzájemných fightech (výhry Larkin, Mix, Yamauchi, prohry Joanne, Teixeira). Turnaj Bellator 237 sledovalo relativně málo diváků - jen 311 tisíc (hlavně kvůli silné konkurenci college fotbalu), ale problematická byla situace hlavně u předzápasů: ty zde měl totiž v režii Rizin a ačkoli se v nich mihla i velmi slušná jména, problematická TV práva znamenají, že ty zápasy viděli jen fanoušci přímo v hale a zatím nevím o žádných záznamech. Naštěstí jsem ale dohledal alespoň výsledky.

Bellator končí rok s bilancí 14 výher a 8 porážek u favoritů v hlavních zápasech večera a tenhle turnaj byl naopak velmi rychlý. Šest zápasů trvalo jen 43:56.

V hlavním zápase večera vyslal Bellator do akce dvě legendy z éry PRIDE, tedy borce japonskému publiku výborně známé: Fedora Emelianenka a Quintona Rampage Jacksona. Ačkoli se toho namluvilo dost o tom, že tenhle zápas měl proběhnout patnáct let zpátky a teď už jsou oba borci jen stíny svých bývalých já, pravda je taková, že jeden z bijců se na tenhle fight připravil poctivě a vypadal v rámci možností velmi slušně, zatímco druhý se na to naprosto očividně vykašlal. Ten připravený byl Fedor, jenž navážil 240,5 libry a během necelých tří minut zápasu než vyhrál KO byl opatrný, rychlý, přesný a velmi pohyblivý. Zato Rampage který většinu kariéry strávil v polotěžké dorazil na váhu s 265 librami (tedy o dost těžší než Fedor) a to prý ještě musel i dvacet liber shazovat. Rampage vypadal naprosto bez zájmu, v kleci si připadal jako hroch (jak sám později uvedl) a vlastně ani nic nezkusil, než si ho Fedor za tři minuty rozebral a poslal ho k zemi. Výkon naprosto ostudný a Jackson je teď terčem internetových memů. Fedor, stále světová jednadvacítka po zápase mluvil o konci kariéry, ale došlo trochu o zmatení překladu: Fedor kariéru ještě nekončí, ale loučil se s fanoušky v Japonsku, protože v Japonsku to podle všeho byl jeho úplně poslední fight. Jinak nadále platí původní plán Bellatoru, tzn. Fedora čekají ještě poslední dva zápasy, přičemž jeden by se měl konat v USA (možným soupeřem hlavně Josh Barnett) a úplně poslední rozlučkový fight by Bellator pro Fedora rád uspořádal v Rusku, kde zatím turnaj Bellator nikdy neměl. Tak uvidíme jestli se to podaří dohodnout. Fedor má jinak od posledního konce kariéry bilanci 5-2 a proti bývalým UFC šampionům má bilanci 9-2-1NC. Z 39 výher v kariéře jich má 31 stopkou a v Bellatoru všechny tři výhry KO v prvním kole.  Jackson musel po zápase hlavně odvracet podezření že byl zaplacený prohrát, to by prý nikdy neudělal, nicméně po turnaji se přiznal, že se mu životospráva naprosto vymknula z ruky a alespoň se tvářil, že takto ostudná prohra je pro něj bod zvratu a něco s tím teď udělá. Musí prý znovu shodit do polotěžké, v těžké váze by to dál nešlo (celkem zde má bilanci 4-4) a od ledna plánuje minidokument který by měl mapovat jeho snahu shodit váhu. Bude se muset asi dost snažit, aby o něj fanoušci ještě projevili zájem, tohle byla vážně bída a brada ho znovu zradila po téměř patnácti letech a 24 zápasech (i když se dost mluví o tom, že po tom zásahu to sám tak trochu zabalil a vypustil). Mimochodem, perličkou je, že si Jacksonův trenér před fightem samozřejmě neodpustil obvyklé řečičky o tom, jak má jeho svěřenec životní formu :)

V co-main eventu měl být původně parádní vysokoprofilový souboj Michael Chandler vs. Benson Henderson. Henderson se ale zranil a tak za něj zaskočil Sidney Outlaw který za sebou měl solidní výhru z Izraele měsíc zpátky. Outlaw, který byl mimochodem ještě pár let zpátky bezdomovcem po šanci skočil, ale světová sedmnáctka a exšampion Chandler je přece jen jiný oříšek než Roger Huerta dávno po svých nejlepších letech, takže Outlaw prohrál KO vteřinu před koncem třetí minuty. Chandler si tak opravil bilanci po prohře s Freirem a byl rád, že se to (pro něj) všechno tak pěkně seběhlo. Chandler má nyní 15/20 výher stopkou a se sedmnácti výhrami v Bellatoru je druhý za Freirem (18). S dvanácti stopkami drží Chandler Bellator rekord. Outlaw prohrál KO po více než pěti letech a pořád zůstává solidní světovou #78.

Druhý zápas během měsíce měl také Michael Page. Toho zde čekal Shinsho Anzai - opět ne zrovna elitní borec, nicméně alespoň borec, který byl ještě loni v UFC kde skončil s bilancí 2-2. Page mu ale nedal šanci, rozebral si ho v postoji a knocokutoval ho v úvodu druhého kola. Připsal si tak tři výhry za pouhých 92 dní, ale tabulkově je stále #41 - zkrátka a dobře, Page by měl zase konečně dostat pořádného soupeře. Mluví o tom, že se mu Lima vyhýbá, ale Lima opět naznačuje, že výhry podobného kalibru na remač prostě nemůžou stačit. Každopádně Page tentokrát po KO nefrajeřil a v souladu s japonskými tradicemi  si klekl a uctivě počkal, až Anaie zvednou. Page má v Bellatoru deset stopek a je historicky čtvrtý, s devátým KO dorovnal rekord Limy a Freireho. Anzai je nyní světová #198 a paradoxní je, že prohra s Limou ho posunula o jedenáct míst vzhůru. 

Lorenz Larkin si naprosto rozebral v postoji Keitu Nakamuru a porazil ho na body 2x 30-26, 30-27. Larkin uvedl, že nemá zájem o remač s Daleym (s kterým Larkin čtyři výhry zpátky prohrál) pokud Daley nenastoupí k fightu s Koreshkovem. ale vzhledem k současné sérii čtyř výher (delší mají v divizi jen Storley a Davis, viz výše) Scott Coker naznačil, že je podle něj Larkin blíže k titulovému remači s Limou než právě výše zmíněný Michael Page. Larkin nyní světová třiadvacítka a ve velteru má bilanci 7-3, jediný problém je že málokdy finišuje - devět z posledních dvanácti výher má na body, v Bellatoru zatím nemá žádnou stopku a k tomuto fightu navíc nenavážil. Nakamura v posledních deseti střídá výhry s prohrami a z jedenácti porážek jich devět utrpěl na body. 

Kana Watanabe přestála úvodní nápor Iliary Joanne a v třetím kole jí dvacet vteřin před koncem konečně dobušila GNP na zemi. Watanabe světovou dvaadvacítkou a Joanne která na sebe upozornila hlavně seznamem lidí k likvidaci alá hra o trůny zde trochu předběhla dobu: před zápasem totiž hlásila, že nejprve rozdrtí právě Kanu a pak submisí porazí šampionku. Prohra s Watanabe jí ale zrušila sérii tří výher a na titulák si tak bude muset ještě nějakou dobu počkat (navíc momentálně ani není v žebříčcích).

Goiti Yamauchi porazil submisí Darona Cruickshanka v prvním kole - což se tak nějak všeobecně předpokládalo i když to měl Yamauchi maličko ztížené - před zápasem byl marod a tři týdny nemohl trénovat (a také díky tomu nedal váhu). Celkem vtipné je, že Yamauchi, borec brazilsko-japonského původu zápasil v Japonsku vůbec poprvé a reprezentoval zde Bellator, zatímco američan Cruickshank reprezentoval Rizin :) Yamauchi světová šestadvacítka, v lehké váze nyní 6-1 s 21 stopkami z 25 výher. V Bellatoru má stopek devět takže už dohání elitní pětku a s osmi stopkami submisí drží historický Bellator rekord stejně jako s pěti submisemi v lehké váze a pěti submisemi RNC. Cruickshank má momentálně trochu krizi, poprvé v kariéře prohrál tři zápasy v řadě. 

Vybrané před/po zápasy dodané Rizinem (nějaké dost bídné video v japonštině zde):

  • Shoma Shibisai porazil v těžké váze Sergeye Shemetova a to za 49 vteřin achilles lockem.
  • John Tuck knockoutoval v prvním kole Ryuichiro Sumimuru ve čtvrté minutě
  • Ai Shimizu porazila těsně na body Andy Nugyen
  • Jared Brooks ubodoval Haruo Ochiho v zápase slámové váhy a je světovou jedničkou této váhy (o to větší škoda, že zápas není normálně k vidění a byl zapadlý v předzápasech) Ochi světovou dvojkou.
  • GP šampionka Kanna Asakura dostala ve třetím kole KOTC šampionku Jamie Hinshaw armlockem a je světovou sedmou
  • Yusuke Yachi půl minuty před koncem zápasu zrušil Ue Hakujina kopem na zemi a vrátil se do světové stovky.

Tím máme rok 2019 v Bellatoru uzavřený a zamíříme do roku 2020:

 

Bellator 238: Budd vs. Cyborg

25. ledna, Inglewood, Kalifornie, USA

První turnaj roku 2020 se koná 25. ledna - a v hlavním zápase večera uvidíme titulový zápas ženské pérové váhy mei šampionkou Julií Budd a Cris Cyborg, tedy objektivně jeden z nejzajímavějších možných zápasů v ženských divizích v MMA napříč organizacemi. Mimochodem, Cyborg teď nafotila nějaké ty umělecké fotky nahoře bez a Tito Ortiz odstoupil z pozice jejího manažera (prý kvůli konfliktům s jejím přítelem který jí zřejmě s kariérou radí teď). Dalším tahákem je druhý čtvrtfinálový zápas Grand Prix, tentokrát mezi Adamem Boricsem a Darrionem Caldwellem. Aaron Pico si dal půlroční pauzu na zotavenou a teď se vrátí proti Danielu Careymu (7-3 MMA, 3-2 Bellator) který naposledy překvapil a porazil prospekt Gastona Bolanose. Solidní událostí by měla být také Bellator premiéra Sergia Pettise, toho čeká Alfred Khashakhyan (11-4 MMA). Na smluvní váze půjde do akce také prostořeký grappler Dillon Danis a to proti Keganu Genrichovi (2-1) což zřejmě zvládne a grapplery bude reprezentovat také AJ Agazarm který nastoupí proti dalšímu borci s příběhem, Adelu Altamimimu. A nakonec je tu Curtis Millender který loni po dvou porážkách skončil v UFC a teď zamíří do Bellatoru. Toho čeká Moses Murrietta. 

 

Bellator 239: Ruth vs. Amosov

21. února, Winstar World Casino, Thackerville, Oklahoma, USA

Následuje měsíc pauzy a pak Bellator zamíří do jedné z tradičních lokalit, tedy Winstar World Casina v Thackerville. Hlavním zápasem tohoto turnaje je souboj Ed Ruth (8-1 MMA) vs. Yaroslav Amosov (22-0 MMA), tedy souboj dosti zajímavý. Jediný další potvrzený zápas zatím Myles Jury vs. Brandon Girtz. Jury si dá opravný pokus, v Bellator premiéře prohrál s Bensonem Hendersonem a má teď tři prohry v řadě. Girtz je Bellator stálice od roku 2012 a tohle bude jeho patnáctý Bellator fight. Znám je hlavně pro trilogii fightů s Derekem Camposem.  

Bellator Europe 7: Gallagher vs. Ellenor

22. února, 3Arena, Dublin, Irsko

Jen o den později následuje turnaj v irsku v rámci evropské série. V hlavním zápase jako obvykle James Gallagher, tentokrát proti Calu Ellenorovi (8-2 MMA). V co-main eventu Brent Primus proti Peteru Quealymu, další zápasy například Paul Redmond vs. Ryan Scope, Leah McCourth vs. Judith Ruis a Aaron Chalmers vs. Austin Clem. 

 

Další Bellator zprávy

Bellator čerstvě opouští Rory MacDonald který přestupuje do PFL neboť mu v Bellatoru vypršela smlouva. Vedení Bellatoru proti tomu nic nemá, o Roryho sice nadále zájem měli a nabídku na prodloužení dostal, ale spíše takovou běžnou, v tuto chvíli už pro Bellator po prohře s Limou nemá nijak speciální cenu a využití. PFL po něm teď určitě touží víc. Lima doufal, že si to s ním ještě někdy rozdá, ale v tom má asi nejbližší rok dva smůlu. Naopak novou velkou akvizicí je výše zmíněná Liz Carmouche z UFC. Do evropské série Bellator také podepsal Luke Trainera a Andrew Fishera. Josh Thomson doufá, že Bellator ještě podepíše smlouvu s Gilbertem Melendezem nedávno propuštěným z UFC - prý by ho to motivovalo se ještě vrátit do klece a dát si spolu pátý vzájemný zápas :) Návrat do klece po více než dvou letech v důchodu zvažuje také Brennan Ward, který se rozpovídal na téma jak v posledních fázích své kariéry vůbec netrénoval a na všechno kašlal. Po dvou letech pauzy je prý ale touha zápasit a dělat to pořádně zpět. A pak je tu velmi specifický případ Bulhara Georgi Valentinova - ten dostal Bellator smlouvu, jenže se prakticky obratem zjistilo, že má vazbu na chuligánskou a extrémně pravicovou scénu a tak byl vzápětí z Bellatoru vykopnut.

Bellator je teď bez šampiona bantamové váhy - Kyoji Horiguchi si léčí zranění kolene a společně s pásem Rizinu se vzdal také titulu v Bellatoru. Žádné očividné uchazeče o volný titul Bellator nemá - jen pět borců je ve světové stovce a mimo vcelku neznámého Raufeona Stotse nikdo nemá rozjetou pěknou vítěznou sérii. 

Co se případných plánů na expanzi Bellatoru týče: Coker opětovně mluví o tom, že by kvůli Fedorovi Bellator rád udělal turnaj v Rusku, Erik Perez naopak sní o turnaji v Mexiku (ale protože prohrál v Bellator debutu, jeho vyjednávací pozice se dost zhoršila) a Coker jako další možné nové destinace uvedl také Jižní Koreu, Čínu a Guam. Vcelku zvláštní volby vzhledem k tomu že z Guamu má na startovce Bellator snad jednoho borce a z Číny a Jižní Koreii snad žádného - ty jsou doménou UFC. 

A zajímavost z DAZN: Boxer Mickey Garcia podepsal s DAZN smlouvu na jediný zápas. Prý v hodnotě asi 7 milionů dolarů. 

 

RIZIN FF 20

Rizin zakončoval rok tradiční Silvestrovskou akcí v Saitama Super Aréně, tentokrát s jistou pomocí ze strany Bellatoru - a turnaj to tentokrát byl mimořádně zdařilý.

V hlavním zápase večera se o volný titul (uvolněný Horiguchim, viz. výše) bantamové váhy střetli Manel Kape z Angoly a nedávný přemožitel Horiguchiho, Kai Asakura. A novým šampionem se stává Kape, který se v tomhle zápase opravdu blýsknul. Měl skvělý pohyb, rychlost a v druhém poslal Asakuru k zemi aby ho během minutové dorážecí sekvence dodělal na zemi i v postoji. Kape na sebe upozornil už během nedávného Grand Prix, teprve tenhle fight ho ale teprve definitivně „udělal“ protože skočil skoro o sedmdesát míst na pozici světové desítky. Asakura nyní světová šestnáctka.

V co-main eventu předvedl Tenshin Nasukawa že je opravdu dost jinde než zbytek japonské scény když v kickboxu během jediného kola třikrát poslal k zemi Ruie Ebatu, borce který měl být jeho zatím vůbec nejtěžším soupeřem. 

Seo Hee Ham v remači po osmi letech porazila světovou jedničku a šampionku Rizinu Ayaku Hamasaki a vylepšila tak vzájemnou bilanci na 1-2. Ham zkusila ze začátku překvapit agresivitou, pak to ale kontrolovala Hamasaki přesností a klidem, v druhém strávila Hamasaki skoro celé kolo na zemi zamčená v trojúhelníku a ve třetím v závěru na zemi zase Ham - zkrátka dost vyrovnané a Ham je nyní novou světovou jedničkou a šampionkou superatomové váhy - a skoro bych řekl, že se s Hamasaki ještě někdy potkají (první dva zápasy měly v letech 2010 a 2011 v organizaci Jewelz). Ham má od odchodu z UFC (kde zápasila o váhu výš) bilanci 6-0. Hamasaki měla od poslední prohry v Invicta FC pět výher. 

Posledním zápasem v rámci měření sil mezi Bellatorem a Rizinem byl souboj Mikuru Asakura za Rizin a John Macapa Teixeira za Bellator. Zápas to byl vyrovnaný a akční, ale o něco víc díky přesným direktům udělal Asakura a tak vyhrál na body - a vylepšil konečnou bilanci meziorganizačního souboje na 3:2 pro Bellator. Vzato kolem a kolem je 3:2 nejlepší možný výsledek, protože kdyby jedna z organizací prohrála velmi drtivě, nemuseli by tento experiment chtít opakovat, takhle je jistá šance. Asakura teď světová #37, Teixeira #68.

Rena Kubota a Lindsez VanZandt si to rozdali v remači po slabém půl roce - a Reně se tentokrát podařilo zápas vyhrát TKO corner stoppage chvilku před koncem zápasu, takže to mezi sebou mají vyrovnané 1-1. Zápas byl vcelku paradoxní - obě bojovnice byly grapplersky vyrovnané, takže kdo se dostal do horní pozice, měl pro dané kolo celkem vyhráno. Obě se tedy snažily každou chvíli dostat zápas na zem, ale vícěméně pravidelm bylo, že dole skončil ten, kdo přišel s porazem. Závěr GNP od Reny když cornermani hodili ručník do ringu - Lindsey sice neschytávala až tak moc zásahů, ale třetí kolo prohrávala a na body by tak stejně prohrála. Poprvé se obě střetly v Bellatoru, ale tenhle souboj nepatřil do Bellator vs. Rizin fightů. VanZandt totiž od výhry nad Kubotou dvakrát zápasila v Invicta (1-1), takže se formálně považuje za bojovnici Invicty, ne Bellatoru. Kubota mezitím jedna výhra v rizinu. 

Teď přeskočím pořadí zápasů: než odtajním kdo vyhrál LWGP, je potřeba si říci, kdo postoupil do finále :) Prvním finalistou se stal Tofiq Musaev když porazil KO v třetí minutě Johnnyho Case - oba chodili do slušných výměn, pak ale Musaev trefil pravý capák, Case zápasí v nouzovém módu, Musaev se nenechá, pošle ho k zemi podruhé a je hotovo, postup pod tři minuty. Vyřazený Johnny Case po zápase mluvil o prodloužení smlouvy s Rizinem, ale jen pár dní po turnaji místo toho přestoupil do PFL a je po Rorym MacDonaldovi druhou největší oznámenou akvizicí pro sezónu 2020. Case nyní světová #64. Druhý finalista, Patricky Freire se ale rozhodl, že Musaeva ještě trumfne a postupil ještě rychleji: Za 28 vteřin. Freire hned v úvodu kontroval lowkick Luize Gustava levačkou na hlavu, Gustavo šel k zemi a i když se ještě snažil vydrápat na nohy, Freire ho znovu srazil, přidal soccer kick a bylo hotovo. Ve finále tedy Musaev vs. Freire - a šampionem grand prix se stává na body Tofiq Musaev. Freire začal takticky velmi dboře, ale pak si nějak nechal utéct celý zápas mezi prsty. Hodně toho nakopal na žebra Musaeva, ale Musaev kopy spolehlivě chytal a často pak dostával Freireho na chvíli na zem. Freire v závěru spíše vyčkával, Musaev chtěl víc a šlapal do toho. V jednu chvíli bizarní situace kdy Musaev vytlačil Freireho pod provazy na zem a ten spadl z ringu na zem a pochroumal si rameno - cornermani Musaeva pak dostali žlutou kartu protože se Freireho snažili chytat. Oba borci odešli ze zápasu dost pošramocení - Freire má zraněné rameno, zlomenou ruku a údajně i utržený sval na noze, Musaev pak zlomenou ruku. Musaev se tímto turnajem tedy proslavil a je teď světovou třináctkou, Freire sice během večera jeden zápas vyhrál a jeden prohrál, celkově ale spadl o sedm míst na světovou devatenáctku. 

Jiří Procházka obhajoval titul polotěžké váhy proti veteránovi z UFC, C.B. Dollawayovi. Procházka na začátku schytal pár tvrdých lowkicků a i ho škrtl nějaký ten úder (tradičně nekryl hlavu), ale pak už zatáhl Dollawaye do výměny a jako prkno ho poslal k zemi levým hákem, takže úspěšně obhájil svůj titul za necelé dvě minuty. Procházka zůstává světovou třináctkou polotěžké váhy a tohle byl jeho poslední zápas v rámci aktuální smlouvy s Rizinem, takže je čas se porozhlédnout kam dál. Procházka je v Rizinu sice spokojený, ale zápasnicky už tam nemá kam růst, protože lepší soupeře už pro něj prostě nemají, takže se teď mluví o přestupu do UFC nebo Bellatoru. Bellator je zde v menší výhodě - vzhledem ke spolupráci s Rizinem má Bellator na Procházku přednostní právo takže první nabídka teď zřejmě přijde od nich. A zájem by jistě byl - po výhře nad Dollawayem se na Twitteru Procházkovi okamžitě ozval šampion Bellatoru Ryan Bader a má zájem rozdat si to s Procházkou o titul Bellatoru. 

Nováček Simon Biyong nedělá MMA ani dva roky a v postoji je to znát, ale zvládl vzít zápas na zem kde Vitaly Shemetova nakonec rozbil GNP (poté co musel uniknout páce). Finiš přichází v úvodu druhého kola když v prvním Shemetova dvakrát rozsekne. Hiromasa Ougikubo a Shintaro Ishiwatari spolu vybojovali skvělý zápas ve vysokém tempu a hlavně třetí kolo byla srdařská přestřelka do které oba dali úplně všechno. Nakonec těsně vítězí Ougikubo, který si tím nejspíš zajistil titulový zápas proti Manueli Kape. Ougikubo teď #33, Ishiwatari #34. Jake Heun se od porážky s Procházkou v Rizinu už pěkně rozkoukal a Satoshi Ishiiho zničil za 72 vteřin. Heun nastoupil s jasnou převahou v postoji, tvrdě trefoval zdálky, žádný poraz nepřipustil a pak nachytal Ishiiho krásným zvedákem kolem ruky. Působivý výkon. Heun je v Rizinu hodně šťastný, užívá si plné pravidla i nástupovky (teď byl za Freddie Mercuryho) a nyní je světovou pětapadesátkou s třemi Rizin výhrami v řadě. Ishii má naopak krizi a teď tři zápasy v řadě prohrál, je ale potřeba ho pochválit za aktivitu: v roce 2019 stihl sedm zápasů (KSW, PFL, Rizin) a nevím o jiné těžké váze která by jich loni stihla tolik - ostatně nevím o tom že by se třeba v UFC někdo bez ohledu na váhu dostal nad pět fightů. 

Výhru pro Bellator v rámci měření sil zajistil neporažený Patrick Mix (13-0) který si to s Yuki Motoyou rozdal hned od začátku přímo na zemi. Motoya je skvělý grappler, ale nechal se nachytat po minutě a půl do gilotiny, což jen svědčí o to jak dobrý je v tom Mix. Nyní světová šestatřicítka a rozhodně prospekt který se vyplatí sledovat. A pětačtyřicetiletá Miyuu Yamamoto porazila na body Amp The Rocket - tím že jí (jak je pro nic typické) uzápasila a ukontrolovala na zemi. Yamamoto světovou šestkou. 

 

PFL

A svou druhou sezónu samozřejmě zakončovala také PFL a to silvestrovským turnajem v Madison Square Garden na které proběhly finálové zápasy ve všech šesti aktuálních vahách. Finále sledovalo 361 tisíc diváků na ESPN2, což je zatím největší sledovost jakou PFL kdy mělo (a víceméně se tím vyrovnalo sledovanosti turnajů Bellatoru)

V těžké váze se šampionem stal Ali Isaev (9-0 MMA, 5-0 PFL). Ten ve finále porazil Jareda Rosholta - Rosholt zde narazil na lepšího zápasníka než je on a tak celý zápas tahal za výrazně kratší konec provazu. Příležitost pro finiš ale Isaev našel až ve čtvrtém kole kdy už byli oba dost unaveni a Rosholt nezvládl pokrýt GNP. Isaev nyní světová patnáctka, letos si připsal pět vítězství.

V polotěžké potvrdil skvělou formu Emiliano Sordi jenž se stal prvním argentinským MMA šampionem ve větší organizaci. Sordi v devadesáté vteřině trefil přímou pravou, otřesený Jordan Johnson se mu pak věšel na nohu, ale Sordi ho schouleného dokladivuje a domlátí. Sordi strávil v kleci suverénně nejméně času - letos pět výher, ale jen jednou se podíval do druhého kola. Sordi světová šestnáctka a doufá, že jeho příběh inspiruje děti v Argentině. 

Ve velterové zvítězil Ray Cooper III když v druhém kole sestřelil zásahem na žebra Davida Michauda. Pěkný zápas, Michaud měl Coopera v druhém dokonce načatého, ale pak ho Cooper trefil na játra a bylo vymalováno. U Michauda možná něco trvalejšího/zásadnějšího, protože už v prvním dostal koleno na žebra a měl s tím také velké problémy. Cooper nyní světová šestadvacítka a opravil svůj výkon z loňského roku kdy také došel do finále, ale finálový zápas prohrál. Teď má Cooper především radost z příchodu Rory MacDonalda, protože by se mu rád pomstil za dřívější porážku krajana B.J. Penna :)

V lehké váze se stal Natan Schulte dvojnásobným šampionem když ubodoval Loika Radzhabova - tohle byla fantastická bitva a Radzhabov do toho šlapal podobně jako Gaethje, tedy nastoupí a z krátké vzdálenosti to tam sype. Schulte to zkouší zdálky, ale pak už nestíhá ustupovat, takže přistoupí na Radzhabovův styl a prostě se přebíjejí uprostřed klece. Klíčový rozdíl mezi Radzhabovem a Gaethjem je ale skutečnost, že Radzhabov vůbec nekope lowkicky kterými to často prokládá Gaethje. Naopak, Schulte kope při každé příležitosti a ke konci třetího kola už to nese své ovoce a Radzhabov po zhruba pětatřiceti lowkicích nemůže pořádně stát. V posledních dvou kolech už musí krizově zápasit a Schulte ho většinou nějak natlačí pod sebe a kontroluje ho. Radzhabov to ale nevzdá až do konce a i když už nemůže, Schulte ho nemá jak ukončit a také ještě sám lecos schytá. Opravdu nádherný fight. Dvojnásobný šampion Schulte světová patnáctka, nyní se sérií deseti zápasů bez porážky (má tam remízu s Johnny Casem který se teď do PFL vrátí).

Pérová váha má rovněž dvojnásobného šampiona kterým je Lance Palmer, světová devítka. Tohle bylo trochu nudnější, protože Palmer čelil Alexi Gilpinovi a to shodou okolností v rámci této sezóny už potřetí. Gilpin tak ví, což může od Palmera čekat, ale porazy stejně nezvládá zastavit, takže ho Palmer pět kol válcoval a dopadlo to jako obvykle. Palmer nyní jedenáct výher v řadě, jenže jen ve třech z nich dokázal soupeře ukončit, jinak bojuje čistě kontrolně. Jinak aby spolu bojovali borci třikrát, to se stane, ale třikrát za jeden rok - to si nějak nevybavuji že by bylo obvyklé :)

No a v ženské pérové váze to PFL vyšlo přesně jak doufali: Kayla Harrison v remači opět zdolala Larisu Pacheco a stala se tak první PFL šampionkou v historii. Harrison (7-0) zatím dokázala před časovým limitem ukončit všechny soupeřky - až na právě Pacheco s kterou zatím strávila v kleci už 40 minut, ale finiš z toho ještě nevytěžila. Shodou okolností je 25 minut strávených v kleci s Pacheco v tomto zápase skoro přesně stejná doba jako doba strávená v kleci se všemi ostatními pěti soupeřkami (25 minut 28 vteřin) dohromady. Harrison v tuto chvíli světová trojka, což mě mimochodem donutilo se schválně podívat na žebříčky a zjistil jsem, že této váze momentálně dominují Bellator a PFL. Amanda Nunes je v této váze sice nejlepší, ale nyní je psána do bantamu. Bellator pak má v TOP 10 pět zástupkyň: Cyborg, Budd, Blencowe, Zingano a Kavanagh. PFL má tři: Harrison, Pacheco a Kaufman no a na UFC zbyla jen dvě jména: Felicia Spencer (#5) a Megan Anderson (#6). Bellator navíc v posledním roce dost posílil právě na úkor UFC: Cyborg, Zingano, Carmouche, Leslie Smith jsou všechno bojovnice které UFC přepustilo Bellatoru, zatímco v opačném směru myslím nepřestoupila žádná bojovnice. Mezi TOP 11 a TOP 15 má pak Bellator čtyři jména a jedno také Invicta. UFC nic. 

Mimochodem, před finále se objevila docela nečekaná zpráva: V rámci proběhlých PFL playoffs měli hned čtyři borci pozitivní dopingové nálezy. Týkalo se Glaico Francy, Luise Rafaela Laurentina a Ramsey Nijema a Daniela Pinedy. Franca a Laurentino měli nález na stanozolol, ale oba tvrdí, že to mají z kontaminovaného potravinového doplňku. Nijem měl nález na marihuanu, nicméně ani jeden z těchto tří borců neměl bojovat na finálovém večeru, takže to plány PFL nijak nenarušilo. Jinak tomu ovšem bylo u finalisty Daniela Pinedy. Ten měl nepravidelný nález - špatný poměr T/E z nezjištěných důvodů a komise mu 18. prosince prodloužila dočasnou stopku dokud se záležitost nedořeší. Pineda tak byl z finále stažen a zaskočil za něj právě Alex Gilpin, což je hlavní důvod proč s Palmerem bojoval už potřetí. A celkově nejhůř dopadl Alex Nicholson, který měl nedávno nález hned na několik látek a schytal za to čtyřletý trest.

Z nových akvizic na příští sezónu lze jmenovat Johnnyho Case který přichází z Rizinu (v PFL už loni jeden fight měl, ale byl jen záskok v playoffs a remízoval se Schultem), samozřejmě Roryho MacDonalda z Bellatoru jako asi vůbec největší jméno, Brendana Loughnane (borec známý tím že ho poněkud neprávem nenajmulo UFC po výhře na DWCS, obratem podepsal s PFL a na tomto galavečeru měl vložený superfight který s přehledem vyhrál) a pak třeba neporažený Titan FC šampion Jason Soares

PFL teď každopádně bude mít nějakou dobu klid - pokud bude všechno podobně jako loni, měla by se sezóna zahajovat někdy na přelomu května a června, takže se budou objevovat spíš jen informace o nových jménech na soupisce a také vůbec o tom které váhy se PFL rozhodně letos postavit (zda budou opět ženy, nebo zda se vrátí střední váha, nebo zda odpadne nějaká jiná váha - bez změny formátu totiž PFL asi víc než šest vah v jedné sezóně nezvládne.

 

One Championship

One Championship narozdíl od konkurenčních organizací svůj rok zakončilo daleko dříve - poslední turnaj měli 6. prosince, ale na druhou stranu také o týden dříve začínají - a to již tento pátek víkend 10. prosince.

Komplet výsledky z One 104: Edge of Greatness ze Singapuru (22. listopadu) najdete zde za zmínku stojí především výhra Amira Khana který ubránil nápor Eva Tinga v závěru zápasu a vyhrál těsně na body. Nejlépe postaveným borcem turnajem byl Alex Silva, světová #77 v muší váze který v druhém kole porazil submisí Xuewena Penga. One premiéru na turnaji měla Colbey Northcutt, sestra Sage Northcutta která vyhrál na body nad Putri Padmi. V hlavním zápase večera pak Nong-O Gaiyanghadao obhájil muay thai titul bantamové váhy výhrou TKO nad Saemapetchem Fairtexem. 

Posledním turnajem roku 2019 bylo One 105: Mark of Greatness  v Kuala Lumpuru 6. prosince. S dvěma titulovými zápasy, ale žádný z toho nebyl v MMA: Sam-A Gaiyanghadao se stal prvním kickboxing šampionem slámové váhy když zdolal Wang Junguanga na body a Alaverdi Ramazanov je prvním šampionem kickboxingu bantamové váhy poté co ubodoval Chenglong Zhanga. Ze zajímavějších MMA fightů je to Agilan Thani který těsně ubodoval Dante Schira, Reese McLaren, světová pětasedmdesátka v bantamu který porazil RNC v prvním kole Gurdarshana Mangata a ženská dvaatřicítka v bantamu Rayane Bastos která porazila v půli prvního kola Sovannahry Em gilotinou. 

Nejbližší turnaj je tedy již tento pátek: ONE Championship: A New Tomorrow a to v Bangkoku v Thajsku. Důraz zde poněkud předvídatelně bude kladen na muay thai fighty kterých je na startovce hned pět včetně toho hlavního: Titulového zápasu v muší váze kde šampion Rodtang Jitmuangnon obhajuje proti Jonathanu Haggertymu z Anglie.

 

HW: Ali Isaev vs. Jared Rosholt - TKO GNP 4. kolo - Rosholt narazil na lepšího zápasníka a tak tu tahal za výrazně kratší konec provazu, příležitost pro finiš ale našel Isaev až ve čtvrtém kole kdy už byli oba dost unavení a Rosholta rozstřílel na zemi.
LHW: Emiliano Sordi vs. Jordan Johnson - TKO GNP 1. kolo - Sordi potvrzuje pověst nekompromisního finišera (všech 22 výher stopkou) a vyhrává sezónu. Po devadesáti vteřinách trefuje přímou pravou, Johnson otřesen zkouší zápasit, ale jen se Sordimu věší na nohu a ten ho postupně schouleného dokladivuje a domlátí. 
WW: Ray Cooper III (finalista) vs. David Michaud - TKO (koleno na žebra), 2. kolo - Cooper si opravil loňské finále a tentokrát získal titul. Slibně rozjetý zápas z obou stran, Michaud měl v druhém dokonce Coopera načatého, ale Cooper ho pak dostal úder na játra v klinči. Na Michaudově straně asi nějaký problém, protože koleno do stejného místa ho dostalo k zemi i v prvním kole (to ale nakonec na zemi rozdýchal když Coopera svázal).


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Suljo - Čtenář - 1.7.2020 v 11:07
Underground - Odpovědět
 

Ahoj, co říkáte na finále Undergroundu? Budete sledovat?

Suljo - Čtenář - 1.7.2020 v 11:07
Underground - Odpovědět
 

Ahoj, co říkáte na finále Undergroundu? Budete sledovat?

Suljo - Čtenář - 1.7.2020 v 11:07
Underground - Odpovědět
 

Ahoj, co říkáte na finále Undergroundu? Budete sledovat?

Suljo - Čtenář - 1.7.2020 v 11:07
Underground - Odpovědět
 

Ahoj, co říkáte na finále Undergroundu? Budete sledovat?