přihlásit trvale
Nová registrace
Muhammed Lawal: Shrnutí kariéry

Muhammed Lawal: Shrnutí kariéry

přečteno: 813×
17.10.2019 v 12:03 | Autor: redakce ExtraRound.cz
diskuse: 0×
Rubriky: Profily osobností / MMA / Svět

Čtenář ExtraRoundu Postif pokračuje ve své sérii populárních zápasnických medailonků (ostatní najdete zde)  a připravil pro čtenáře ExtraRoundu ohlédnutí za kariérou dalšího bojovníka jenž nedávno ukončil MMA kariéru: Bellator a Strikeforce veterána Muhammeda „King Mo“ Lawala.


Muhammed „King Mo“ Lawal

Ještě než se zaměříme na to hlavní, co nás na Extraroundu zajímá a tedy MMA, mrkneme v krátkosti na Lawalovu zápasnickou nebo chcete-li wrestlingovou kariéru. Toho byl fanouškem od útlého věku a zároveň se mu začal brzy věnovat a získávat úspěchy. Vše, jak už bývá zvykem začalo ve studentských letech, kdy první úspěch přišel v roce 1997. V juniorské kategorii se stal státním vítězem. Od té doby prakticky celých následujících 11 let sbíral na poli amatérského wrestlingu jeden úspěch za druhým. Ať už ty první v University Interscholastic League nebo následně v National Collegiate Athletic Association, USA Wrestling a United World Wrestling. Největší úspěchy ho čekaly v posledních letech aktivní wrestlingové kariéry, kdy třikrát vyhrál národní mistrovství USA (2005, 2006, 2008), na světovém šampionátu v Rusku v roce 2007 byl stříbrný nebo třeba v tomtéž roce vyhrál Pan Americký šampionát. Tyto i další úspěchy mu zajistily po několik let pozici americké wrestlingové jedničky do 84 kilogramů. Ale i přes úspěchy se nedostává do amerického týmu na 29. letní olympijské hry v Pekingu, které se konají v roce 2008. Tímto je rozhodnuto o jeho budoucích sportovních krocích. Jak pak v několika rozhovorech odpovídá, je to jeden z faktorů, proč se ještě téhož roku vrhá na první profesionální zápas ve smíšeném bojovém umění. Lawal však na wrestling úplně nezanevřel a koketoval s ním v omezené míře i po čas MMA kariéry. Tentokrát však na poli profi wrestlingu. I když měl smlouvu s Bellatorem, nijak mu to nebránilo v podpisu smlouvy s Total Nonstop Action Wrestling (momentálně Impact Wrestling), ve kterém si odbyl premiéru v říjnu 2012. Jeho aktivita na poli wrestlingu je však minimální. V polovině roku 2014 se objevuje pod hlavičkou House of Hardcore a následně opět i Impact Wrestling, aby se pak nechal v roce 2015 slyšet, že jedničkou pro něj bylo vždycky MMA. A proto jeho poslední wrestlingová účast je na Slammiversary XV v roce 2017. Tak, úvodní seznamovací okénko bychom měli za sebou. Nyní se můžeme vrhnout na MMA. Vraťme se tedy zpátky do roku 2008...

Svůj debut absolvuje v Japonsku v organizaci World Victory Road na třetím číslovaném turnaji. Ve svém prvním zápase poměřuje síly s Travisem Wiuffem, který do zápasu vstupuje s rekordem 54-11. Byť se jedná o obrovský zkušenostní nepoměr, problém to Lawalovi nedělá a vítězí TKO po dvou minutách a jedenácti sekundách. Pro doplnění vzdělání - Travis Wiuff je v době vydání článku ještě stále aktivním bijcem, který má i několik titulů v menších organizacích. Mimo jiného se také účastnil Bellator pyramidy v polotěžké váze, ve které ho až ve finále porazil Attila Vegh (první kolo, KO). Lawal si ve WVR vypracovává během necelého roku rekord 4-0 aby se následně objevil poprvé na americké půdě v zápase pod hlavičkou M-1 Global na turnaj pojmenovaném Breakthrought. V hlavním zápase poráží za dvacet pět sekund Marka Kerra, pro kterého je toto poslední zápas kariéry.

Další etapa Lawalovy kariéry přichází v říjnu 2009 oznámením o podepsání se Strikeforce. Pět dní před Vánocemi téhož roku na Strikeforce: Evolution ničí během prvního kola Mika Whiteheada čímž si vyslouží titulový zápas v polotěžké váze. Nutno podotknout, že v té době Lawal pravidelně co dva zápasy skákal mezi těžkou a polotěžkou váhou. Tímto titulovým zápasem se vracel opět do polotěžké, ve které stráví větší polovinu kariéry. Pokud internety nelžou a mé počty jsou správné, absolvuje celkem 19 zápasů v polotěžké váze, 11 v těžké a 1 v otevřené váze. Zpět ale k titulovému zápasu. V tom jej čeká v první obhajobě Gerard Mousasi, který to má v té době 28-2-1. V zápase rozhodčí Mousasimu strhává bod za ilegální úder, ale i tak se žádné drama nekoná – Lawal vítězí na body jasně 49-46. Rád bych vypíchl jednu statistickou zajímavost. Lawal teprve ve svém sedmém zápase získává titul v takové organizaci jako je Strikeforce a utkává se se soupeři, kteří měli ve všech případech o mnoho více zápasů. Pro představu - v řeči čísel 1-65, 2-16, 3-19, 4-14, 5-26, 6-30, 7-31 (Lawalův zápas – počet zápasů soupeře před jejich duelem).

Pokračujme ale dále. O čtyři měsíce po získání titulu, tedy v srpnu 2010, má před sebou nový šampion polotěžké váhy první obhajobu proti Rafaelu Cavalcanteovi. Cavalcante ve třetím kole z klinče trefuje Lawala tvrdými lokty, které mu zajišťují výhru a pás šampiona. Kromě prvního šampiona polotíhy Strikeforce – Bobby Southwortha, se žádnému jinému nepodařilo titul obhájit (Southworth obhájil titul jednou, pás následně mělo dalších pět borců). Po ztrátě titulu ve Strikeforce zde stíhá ještě dva zápasy. Protože se však dává do kupy  po operaci s kolenem a jeho zápas s Rogerem Graciem se přesouvá o dva měsíce, dostává se na scénu až po 13 měsících. I po více než roční pauze v závěru prvního kola vítězi KO. Poté jej čeká dosud neporažený Lorenz Larkin (12-0 v té době), se kterým si poradí a také vítězí KO výhrou v čase 1:32 druhého kola. Zápas se anuluje poté, co je Lawal pozitivně testován na Drostanolon (anabolické steroidy) a dostává roční stopku. Z roční stopky je nakonec stopka snížena na devět měsíců. Každopádně vyhazovu ze Strikeforce se nevyhne. Možná ani ne tak kvůli samotnému dopingu, jako kvůli hádce s komisařkou Nevadské státní atletické komise (NSAC). Sám šéf Strikeforce, Scott Coker, totiž vydává prohlášení, ve kterém se opírá o výsledky slyšení před NSAC a reakci Lawala směřovanou ke komisařce Pat Lundvall, díky čemuž se rozhodl rozvázat s ním smlouvu. Ptáte se, co se stalo? Lawalovi se nelíbila při slyšení poznámka, respektive otázka Lundvall. Na Twitteru si pak vylil zlost a Lundvall označil za „racist bitch“. Tak či onak, Lawala konec ve Strikeforce asi moc mrzet nemusel. V květnu 2012 totiž podepisuje s Bellatorem.

A protože jsme si ještě neudělali žádnou rekapitulační zastávku, uděláme to nyní. Lawal je na scéně zhruba tři a půl roků, ve kterých stihl 10 zápasů, ze kterých pouze jeden prohrál a poslední vítězný se anuloval. Pouze ve dvou zápasech vítězí na body, v ostatních soupeře ukončuje KO/TKO a v pěti případech hned v prvním kole. Také v této době stihne získat pás polotíhy Strikeforce, zároveň však i dopovat.

Zpět k průběhu kariéry. Jsme v lednu 2013 na Bellatoru 86, kde probíhá čtvrtfinále turnaje polotěžké váhy (Bellator Season 8). Lawalovi již vypršel zákaz a do oktagonu se v bellatorské premiéře staví proti Przemyslawu Mysialaovi. S tím se nezdrží ani celé jedno kolo a pravým hákem zápas ukončuje. Hned o měsíc později probíhá semifinále, kde poprvé poměřuje své síly s Emanuelem Newtonem.  Ten Lawalovi uštědřuje druhou porážku kariéry, stylově spinning back fist. I přes KO porážku brzy naskakuje do dalšího turnaje, i když čtyřčlenného – Bellator 2013 Summer Series. V seminifinále čelí Sethu Petruzellimu. I ten se řadí mezi ukončené soupeře v prvním kole. Petruzelli po zápase ohlásí odchod do zápasnického důchodu. A nebudeme to natahovat – ve finále další ukončení, tentokrát proti Jacobu Noeovi. Výhra v mini turnaji mu nyní dává možnost odčinit porážku proti Newtonovi, se kterým si na to Bellatoru 106 rozdávají o interim titul. Jejich zápas tentokrát trvá celých pět kol, ale Newton opět dokáže Lawala porazit jednoznačně 3x 49-46. Jen tak mimochodem - Newton v následujícím sjednocujícím titulovém zápase poráží Attilu Végha, oplácí mu svou split výhrou předchozí split porážku a titul dokáže následně dvakrát obhájit.

Tímto jsme skončili v roce 2013. Rokem, který patří společně s rokem 2015 mezi jeho nejaktivnější. V obou totiž stihl 5 zápasů. A i v mezidobí, tj. roce 2014, byl aktivní. Začíná výhrou na dalším turnaji polotěžké váhy (Bellator Season 10), kdy na body poráží Mikhaila Zayatse, aby ve finále turnaje kontroverzně prohrál na body s Quintonem Jacksonem. V tom rozhodovalo třetí kolo. Zápas byl vyrovnaný 1-1 a poslední kolo všichni rozhodčí přiřkli Jacksonovi, byť snad všichni ostatní viděli třetí kolo opačně. Trochu kontroverze bylo i před zápasem. Jackson vyfasoval od mississippské atletické komise pokutu 10 000 dolarů za pošťuchování na jednom z předzápasových staredownu. Zbylé dva zápasy v roce, nejprve s Dustinem Jacobym, následně s Joem Vedepoem, vyhrává TKO. V roce 2015 pokračuje ve vítězné sérii výhrou nad Cheickem Kongoem a Lintonem Vassellem – obě vítězství na body. Zápas proti poslednímu zmíněnému byl opět v rámci turnaje Bellatoru. Do finále se však i přes vítězství nepodíval, zabránilo mu v tom zranění žeber.

Následuje námi fanoušky v Česku známý turnaj, který probíhal na konci roku 2015 pod taktovkou Rizinu. Jedná se samozřejmě o World Grand Prix v těžké váze, kde se během tří dnů pavoukem probojovává do finále. V tom bohužel pro nás poráží Jiřího „Denisu“ Procházku a získává tak titul šampiona Grand Prix v těžké váze a 300 000 dolarů. A protože existuje jakési partnerství mezi Rizinem a Bellatorem, může svůj další zápas absolvovat zpět v Bellatoru. To už jsme ale v roce 2016 a tento následující zápas s Philem Davisem je rovnou rozstřel o titul. Lawal prohrává na body (Davis svou šanci proti Liamu McGearymu promění v titul). Sám sobě naděluje předvánoční dárek 16. prosince v podobě výhry nad Satoshi Ishiim (na body), ale následně už tak úspěšný není. Opět jsme totiž na každoročním Rizin World Grand Prix na konci kalendářního roku. V tom se hned v prvním kole utkává s pozdějším vítězem Mirkem Cro Copem. Cro Cop zápas ukončuje v druhém kole výhrou TKO.

Muhammed Lawal tak v roce 2016 končí s celkovým rekordem 20-6-0-1. Stále dokáže zvítězit před limitem díky své síle, ale už to není tak časté. Dosud nikdy neprohrál dva zápasy v řadě a jeho „nejhorší série“ se skládá ve dvou případech z dvou porážek, které však od sebe dělí jedna výhra. Jinak vždy dokázal po prohře naskočit na vítěznou vlnu. Nyní se to však změní. Začneme ještě pro Lawala pozitivně - poslední výhrou kariéry. Výhra to byla asi o to sladší, když v ní dokázal oplatit porážku Quintonu Jacksonovi a zvítězit na body na Bellatoru 175. Posuňme se časem dále. Následují dva zrušené zápasy, na které nakonec stejně dojde. Nejdříve s Ryanem Baderem se střetává místo na Bellatoru 180 na 199. Tentokrát jde o čtvrtfinále Grand Prix těžké váhy. Zápas je to ale velmi krátký. Baderovi stačí jedna správně mířená levačka, po které soupeř padá k zemi, kde jej rychle pod palbou dalších ran ukončuje. Po Baderovi se nakonec dostane i na dříve zrušený zápas s McGearym. A Lawal poprvé zažívá pocit dvou porážek za sebou. Třetí TKO porážka v řadě. Tak se dostáváme k poslednímu zápasu jeho kariéry. Je třeba čtenářům Extraroundu říkat o jaký že to zápas jde? Ano, samozřejmě jde o nabídku z Rizinu k historicky prvnímu titulovému zápasu této organizace v polotěžké váze. A ano, samozřejmě je soupeřem náš Denisa. A potřetí ano, samozřejmě Jirka „Denisa“ Procházka Lawalovi vrací porážku a získává tak vysněný titul. Pro Lawala to však znamená čtvrtý prohraný zápas TKO za sebou, třetí porážku v řadě a oznámení ukončení kariéry v osmatřiceti letech věku. Nesmíme ale zapomenout a vyzdvihnout, v jakém věku bojoval na tak vysoké úrovni i přes všechny zdravotní komplikace, se kterými se počas kariéry potýkal. V průběhu let podstoupil přes 30 chirurgických zákroků, po kterých pro něj bylo čím dál těžší trénovat aniž by necítil bolest. A byť o konci začal vážně uvažovat už po vítězství nad Jacksonem, nakonec se rozhodl kariéru skončit až na konci první poloviny roku 2019. Kariéru to však měl bohatou. Během necelých jedenácti let v MMA dokázal své soupeře ve více než polovině zápasů ukončit KO/TKO, ale zároveň tímto způsobem i ztratit nejvíce zápasů. A třeba takové submise v jeho statistikách nenajdete vůbec. Více o úspěších a statistikách níže v medailonku v bodech. 

Každopádně poděkujme Caidelovi, který mě upozornil na nový článek MMAJunkie a já teď můžu dodat, že Lawalův medailonek třeba ještě jednoho dne projde aktualizací. V článku totiž shrnuje svou kariéru a přiznává, že i když šel do MMA s tím bojovat a dobře se bavit, zároveň jeho cílem bylo pěkně si vydělat. Nebrání se tak ještě jednomu poslednímu - rozlučkovému  (rozuměj dobře zaplacenému) zápasu, který by nechtěl nikde jinde než pod šéfem Scottem Cokerem v Bellatoru, který považuje za svůj domov. Tak či onak, nyní je mu domovem floridská akademie American Top Teamu, kde koučuje. 

Závěrem už zbývá poslední. Ti pozornější si možná všimli dvou podstatných věcí, které se v textu nikde neobjevují. První je absence tří kouzelných písmenek - UFC - ano, Lawal i přes své nezpochybnitelné kvality nikdy nebojoval v UFC. Určitě budeme všichni souhlasit, že měl na to se poměřovat se špičkou UFC. Zároveň moc dobře věděl, jak odlišným světem UFC je. No a pokud má někdo vybudované jméno, dobré podmínky a jak se říká “to své jisté” jinde, proč by odcházel do UFC? Ano, Lawal byl určitě světovým MMA bojovník, ale zároveň si uměl všechno dobře spočítat. Blížíme se závěru medailonku a  druhé věci, která se v textu nikde neobjevila. Samozřejmě mám na mysli jeho přezdívku King Mo, pod kterou je pro mnohé známější více než pod skutečným jménem Adekunle Muhammed Lawal. Ptám se vás, víte, co znamená King Mo? Možná vás zklamu, žádný dlouhý příběh nebo nějaké sofistikované vysvětlení nečekejte. Přezdívka vychází z amatérského wrestlingového prostředí, z jeho mladých let a znamená něco ve smyslu jít do všeho s nasazením a nemít žádné výmluvy. A že ctí významu své přezdívky a jde do všeho s nasazením, o tom svědčí i jeho okázalé, doslova královské nástupovky (pro představu zde https://bit.ly/32cq67t), pro které pro mnohé nikdy nebude Muhammed Lawal, ale prostě King Mo. 

Medailonek v bodech:

 • V profi kariéře absolvoval 31 zápasů (21-9-0-1). Výhry: 13 KO/TKO, 8 na body. Prohry: 6 KO/TKO, 3 na body.

 • Byť se narodil v USA, má nigerijské kořeny stejně tak jako jeho mladší bratr a sestra.

 • Když bylo Lawalovi 20 let, spáchal jeho otec sebevraždu. 

 • Ani jednou jeho zápas nekončil před limitem submisí - ať už jde o výhru či prohru.

 • 9 z celkových 13 KO/TKO výher má v 1. kole.

 • V jednom případě se jeho vyhraný zápas anuloval - kvůli dopingu (anabolické steroidy)

 • Jeho poslední tři KO prohry byly v 1. kole v časech 0:42, 0:41, 0:47.

 • Nejvýše byl na 7. místě žebříčku v polotěžké váze (rok 2010). Na druhou stranu - nikdy v celé kariéře nebyl hůře než třicátý ve světovém žebříčku (ať už v polotěžké či těžké váze), hned po prvním zápasu kariéry byl světovou dvacítkou a drtivou většinu kariéry 11 leté kariéry se držel v TOP 20.

 • Nejdelší vítězná série čítá 7 zápasů. Takovéto úspěšné série měl dvě.

 • Nejdelší série proher čítá 3 zápasy (vše TKO).

 • Se 3 svými soupeři se utkal dvakrát (Procházka 1-1, Jackson 1-1, Newton 0-2)

 • Svou MMA kariéru začínal i končil zápasem v Japonsku. 

 • Dlouhou část kariéry trénoval v ATT - American Tom Team.

 • 19 zápasů absolvoval ve váze polotěžké, 11 zápasů v těžké a 1 v otevřené.

 • Má kladné rekordy v organizacích Strikeforce (3-1-0-1), Rizin (3-2) a Bellator (10-6), ale ani jednou nebojoval v UFC.

 • Kromě tří výše uvedených organizacích bojoval ještě v M-1 (1x) a ve World Victory Road (4x).

 • Vítěz Bellator Bellator 2013 Summer Series (mini pyramidy).

 • Šampión polotěžké váhy ve Strikeforce.

 • Již od dětství velký fanoušek wrestlingu, ve kterém byl v pozdějším věku aktivní (jako amatér i jako profesionál).

 • Má mnoho ocenění a medailí z amatérského wrestlingu z let 1997 až 2007.

 • Do konce kariéry podstoupil přes 30 různých chirurgických zákroků (převážně všechno s dolními končetinami).

Doplnění Caidel: Jak už tomu tak bývá, oznámení o odchodu do důchodu nebývají v MMA často tak úplně definitivní ani dlouhodobá a Lawal nejspíš od Cokera zaplaceno ještě jednou dostane - King Mo už totiž oznámil, že se do klece vrátí ještě na jeden poslední zápas pro Bellator. Bude to na Bellatoru 233, tzn. 8. listopadu a nastoupí proti nováčkovi Andrewu Kapelovi (14-5 MMA) na smluvní váze 195 liber.Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky