přihlásit trvale
Nová registrace
Matouš Kohout: "Jsem soutěživý typ, rád zápasím ve všem!"

Matouš Kohout: "Jsem soutěživý typ, rád zápasím ve všem!"

přečteno: 5515×
07.09.2014 v 13:09 | Autor: Roman Lukáč
diskuse: 1×
Rubriky: Rozhovory / Ostatní / ČR

Matouš Kohout na Souboji titánů 2012Je mu sice teprve 22 let, ale v ringu toho již stihl hodně. Matouš Kohout z pražského klubu TKBC Praha patří mezi nejvýraznější tváře nastupující mladé generace českých bojovníků. Je mistrem ČR v Muay Thai a bronzovým medailistou z ME uznávané organizace IFMA. Aktuálně bude reprezentovat Českou republiku na finále Evropské Muay Thai League (EML), jenž proběhne na konci října v Turecku, kam se sjedou vítězové národních eliminací. V ringu rezprezentuje vzor pravého bojovníka, tvrdý a agersivní styl na jedné straně a na druhé straně respekt k soupeřům a fair play. Níže si můžete přečíst krátký rozhovor s ním pro naše stránky.

Matouši, na úvod tě poprosím o pár klasických úvodních informací. Kolik ti je let, odkud jsi?  Čemu se věnuješ vedle zápasení, jsi studující, pracující nebo zápasíš „na plný úvazek“?

Za pár dní mi bude 22let, jsem z Prahy. Vedle zápasení se mnoha dalším věcem nevěnuji, není moc čas… Volný čas se snažím věnovat osobním věcem. Kéž bych mohl říct, že jsem zápasník na plný úvazek – pracuji, trénuji lidi, ale samozřejmě práci přizpůsobuji svému tréninku.

Obligatorní otázka – kdy a proč jsi začal s bojovými sporty, co tě k tomu přivedlo?

K bojovým sportům jsem se dostal v 15 letech. Do té doby jsem hrál fotbal, ale nějak jsem se chtěl prosadit sám a v té době zrovna běželo na internetu Peklo s Landou a mě se to líbilo, tak jsem šel zkusit trénink do Hanumanu. A od té doby jsem u toho zůstal.

Proč jsi nezůstal v Hanumanu?

V té době chodilo do Hanumanu asi 50 lidí a na Hradčanský tréniky nebyla úplná paráda. Hlavně jsem se seznámil s Pavlem Bechtoldem, který mě pak zasvětil. Zavedl mě k „Ragbistovi“ a potom mi říkal, že chodí ke Zdendovi (Švamberkovi), který v té době ještě trénoval v Modřanech.

Matouš Kohout se svým trenérem Zdeňkem Švamberkem (foto - zdroj: archiv Matouše Kohouta)Momentálně jsi svěřencem TKBC Praha trenéra Zdeňka Švamberka. Vypadá to, že si skvěle rozumíte nejen po sportovní stránce, ale i z lidského hlediska a funguje mezi Vámi ta správná chemie. Souhlasíš?

Momentálně jsem a také už zůstanu svěřenec Zdendy, to bych raději přestal boxovat… Zápasy, kdy mě on nekoučuje, prostě stojí za prd. Nemáme úplně standardní vztah svěřenec a trenér. Zdenda mi věnuje maximum svého času, podporuje mě ve všem, v čem může. Zkrátka se o mě stará jak o vlastního syna, a za to mu patří velké díky! I mimo tělocvičnu si rozumíme, jsme přátelé a jsem rád, že máme takový vztah.

Komentátoři tě vždy vyhlašují jako univerzála, kterému není cizí klasický box, kickbox, ani thaibox. Nejvíc ti ale sedí klasický thai, je to tak?

Já si taky myslím, že umím udělat zápas ve všem. V thajských pravidlech jsem doma - lokty a kolena, to já rád. Ale jsem soutěživý typ a rád zápasím, proto beru i nabídky v K1 nebo lowkicku. Box bych si rád taky ještě zkusil. Mám v boxu zatím jeden zápas a docela mě to bavilo. Tak proč ne. Ale to musí říct Filip Miňovský, jestli můžu do profi ringu nebo ne.

Kdy už jsme u té soutěživosti, máš nějakého soupeře, s kterým by ses opravdu rád utkal?

Nějaká jména bych v hlavě měl, nějaké jsem měl potkat na podzim v ringu… Bohužel díky mé zápasové vytíženosti z toho sešlo. Konkrétně jmenovat nebudu, ale jestli chci být nejlepší, musím zápasit s těmi nejlepšími.

Matouš Kohout vs. Johan Beauséjour - Gibu Fight Night 2014 v PrazeRád bych se vrátil k tvému poslednímu zápasu na domácí půdě – pro ty, kteří netuší, mám na myslí tvůj zápas na červnovém turnaji GIBU Fight Night v Praze, kde ses utkal s francouzským bijcem Johanem Beauséjourem.  Troufám si tvrdit, že to co tvůj soupeř v ringu předváděl, viděla i řada zkušených diváků poprvé. Věděl jsi, co tě čeká? Připravoval ses nějak speciálně na jeho neortodoxní styl?

Věděl. Koukal jsem na jeho zápasy a čekal jsem tento styl. Příprava probíhala klasicky, jen se trošku přizpůsobila k jeho způsobu boje. Ale hlavní bylo vnutit mu můj styl a přetlouct ho.

Hodí se připomenout, že jsi ve své váhové kategorii vyhrál národní kolo evropské muay thai ligy EML a postoupil si do evropského finále. Kdy a kde tě čeká další zápas? Víš už proti komu?

Už jsem se dozvěděl datum a místo - 25. října v turecké Antaly. Já se osobně přiznám, že nemám tušení, koho mám v pyramidě. Hlavně ještě nejsou známí všichni národní vítězové.

Půjde o pyramidu? V ideálním případě tě tedy čeká několik zápasů během pár hodin. Už jsi sis nějakou eliminaci vyzkoušel, jak ti sedí?

Nějaké pyramidy jsem už zkusil. Na titánech jsem vyhrál, Youngblood jsem byl v semifinále a ještě mám za sebou nějaké amaterské turnaje, kde jsem také absolvoval pár eliminace. Nevadí mi to, možná je to i fajn, člověk stihne víc zápasů. (usmívá se)

Zaregistroval jsem, že jsi byl několik týdnů v Thajsku. Hádám, že to souvisí právě s nadcházejícím zápasem na EML?

Je to tak, odjeli jsme na menší soustředění do Thajska. Souvisí i nesouvisí… Takový soustředění se hodí kdykoliv – trénink, odpočinek na pláži, trénink a pak na hotel jít spát. To je spíš i takový aktivní odpočinek.

Jak tvá příprava v Thajsku probíhala?

Byli jsme na Samui a zavítali jsme do Pinyo Muay Thai, stejně jako v minulosti. Pondělí až sobota byly dvoufázové tréninky. Tréninky probíhaly klasicky, lapy, pytle a na závěr klinče s thajskými zápasníky. Takže paráda!

Vím, že jsi spolu s Ondrou Hutníkem, Tomášem Hronem a Pínem loni absolvoval i přípravu v Holandsku. Jak se ti tam líbilo? Dá se to porovnat s přípravou v Thajsku?

Holanská příprava byla super a byla to velká zkušenost. Zase jsem viděl něco jiného, jak se trénuje jinde. Je to úplně odlišný. Tréninky probíhaly jinak, hlavně to bylo přizpůsobený K1 stylu. Určitě budu rád, když mě kluci příště vezmou znova.

Je to i o tolik jiné, než jak se trénuje u nás?

Rozdíl tam je… Co mi sedělo nejvíc, bylo, že trénink měl hodinu. (usmívá se) Jako největší rozdíl bych viděl, že se učí neustále pracovat – 3 kombinace rukou, lowkick a na to navážou opět ruce a zase kop. Takhle si to na tréninku najedou a asi to pak v zápase maká, když jsou v tom top.

Četl jsem, že jsi thajský kemp zakončil ostrým zápasem v thajském ringu. Jak to dopadlo?

Je to tak. V Thajsku mi už sháněli soupeře, když jsme tam byli naposled, bohužel tehdy nikdo nebyl. Teď to už taky vypadalo, že zápas zase mít nebudu, ale v pátek ráno mi říkal trenér, že nemám trénovat, že v sobotu mám zápas na Phetchbuncha stadiónu.

Zápas jsem vyhrál na body. Thajec byl 2x počítaný ve 2. kole, ale nakonec se mi to nepovedlo ukončit před limitem. Trošku chyběla ta sehranost, kterou mám se Zdendou, protože v rohu jsem měl Thajce. Naštěstí jsem to tam nějak uválčil.

Co tě čeká dál?

Teď se řeší, že bych 20.září jel na zápas do Švýcarska, čekáme na potvrzení. Dále 25. Října zmiňovaná pyramida finále EML v Turecku a 21. listopadu se ukážu na galavečeru v Berlíně.

GIBU Fight Night 2014 v PrazeKdy bude možnost tě vidět na domácí půdě?

To kdybych já věděl… Snad brzo! Mluvilo se o zápase v Praze na podzim, jenže se mi posunula pyramida v Turecku, tak z toho sejde. Tak se necháme překvapit, kdy se ukážu doma.

Tak z hlavy, co si teď rychle vzpomínám, tak ses v minulosti objevil na plzeňských titánech, v Lucerně, na Slovensku, v Rakousku, letos si měl zápas o mistrovský titul v Řecku… Co z toho byl pro tebe největší zážitek?

Popravdě – pro mě je každý zápas zážitek. Na každý zápas vzpomínám rád, ať už se vyhrálo nebo prohrálo. Nějaký turnaj byl menší, jiný zas větší…  Musím říct, že teď zápas na GIBU v Praze byl velký zážitek. Velká hala, mnoho lidí, špičkový zápasy a výhra nad soupeřem, kdy mi odborníci málo věřili.

Chtěl bych na závěr prostřednictvím našeho rozhovoru někomu něco vzkázat?

Chtěl bych poděkovat našim partnerům James Dean, Sexyescort.cz, KineMax, Bloodyblue tattoo. Dále jsem rád, že kolem sebe mám dobré lidi jako je Salvatore, Mára nebo Drak. Největší poděkovaní patří Zdendovi! Jeho podpora, nadšení a pomoc je prostě něco vzácného, to se vidí málo. Je to srdcař - díky moc!Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Sucker11 - Čtenář - 8.9.2014 v 12:17
haha - Odpovědět
 

"a na druhé straně respekt k soupeřům a fair play."

http://i60.tinypic.com/24g9b0w.jpg

[IMG]http://i60.tinypic.com/24g9b0w.jpg[/IMG]