přihlásit trvale
Nová registrace
Legednární kubánský boxer Teófilo Stevenson zemřel!

Legednární kubánský boxer Teófilo Stevenson zemřel!

přečteno: 5310×
12.06.2012 v 10:48 | Autor: Roman Lukáč
diskuse: 1×
Rubriky: Aktuality / Box / Svět

V pondělí 11. června zemřel legendární boxer těžké váhy a kubánský národní hrdina Teófilo Stevenson (29. března 1952 - 11. června 2012). Jeden ze tří boxerů, kteří dokázali získat tři zlaté medaile na třech po sobě jdoucích olympijských hrách odešel ve věku 60 let. Podle oficiálních zpráv šlo o infarkt. Stevenson byl v ringu se svou "devastující" pravačkou postrachem svých soupeřů, mimo ring byl znám jako přívětivý gentleman. První zápas absolvoval ve 14 letech. O dva roky později získal svůj první titul na šampionátu Střední Ameriky a Karibiku. V roce 1972 vyhrál první zlatou medaily na Olympijských hrách v Mnichově. Stal se olympijským vítězem v těžké váze.

O 4 roky zopakoval úspěch na na Olympiádě v Motreálu 1976 a v roce 1980 se stal po třetí olympijským vítězem na hrách v Moskvě. To se před ním podařilo jen maďarskému boxerovi László Pappovi a po něm už jen jeho krajanu Felixovi Savónovi. Stevenson mohl získat i čtvrtou zlatou medaily, ale Kuba se v roce 1984 přidala k Sovětskému svazu, který bojktoval hry v Los Angeles a kubánská reprezentace zůstala doma. V těžké váze tehdy vybojoval zlatou medaily Americký boxer Tyrell Biggs, kterého Stevenson porazil. Kuba bojkotovala i následující Olympijské hry v Soulu v roce 1988. V roce 1988 Stevenson ukončil kariéru, během které vyhrál 302 zápasů, poražen byl pouze 22 krát. Jeho největší rivalem byl Sovětský šampión Igor Visotskij, který jej porazil dva krát, jednou těsně na body a jednou KO. Porazit jej dokázal také československý boxer Petr Sommer. Po skončení kariéry se stali dobrými přáteli.

Kromě tří zlatých medailí získal Stevenson také tři amaterské tituly mistra světa. Ve své nejlepší formě byl srovnáván s legendárním Muhammadem Alim. Fanoušci si přáli vidět jejich vzájemný souboj, který byl označován jako "zápas století". Kuba však nedovolila, aby ztratil status amatérského boxera. Stevenson se nikdy profesionálním boxerem nestal. Za zápas s Alim mu bylo údajně nabídnuto 5 miliónu dolarů. Nabídku měl odmítnout se slovy: "Co je milion dolarů proti lásce 8 milionů Kubánců?"

V posledních letech Stevenson pracoval jako víceprezident Kubánského boxerského svazu. Pro kubánské boxery byl sportovním vzorem, pro obyčejné lidi národním hrdinou. Zanechal za sebou dvě děti.


Teofilo Stevenson 

foto:
telegraph.co.uk (AP)
sport.lidovky.cz (Reuters)
nationalpost.comSouvisející články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

PabloPolvere - Čtenář - 12.6.2012 v 13:34
... - Odpovědět
 

R.I.P.

Odešel další velikán světového boxu ...


Půjdu do džungle a rozdám si to se lvem s párátkem v ruce.

- JOE FRAZIER