přihlásit trvale
Nová registrace
Joe Rogan - tak trochu jiný komentátor

Joe Rogan - tak trochu jiný komentátor

přečteno: 9111×
23.09.2012 v 10:11 | Autor: redakce ExtraRound.cz
diskuse: 2×
Rubriky: Profily osobností / MMA / Svět

Joe Rogan (foto nbc.com)K neodmyslitelným součástem turnajů UFC patří již řadu let také charakteristický hlas amerického komentátora Joe Rogana, který diváky provází většinou pay-per-view (placených) turnajů, předzápasovými upoutávkami a oficiálními váženími. Rogan je na poli bojových sportů ceněn jako jeden z nejlepších ve svém oboru, především díky velkému přehledu a znalostem, které čerpá z vlastních zkušeností. Rogan ovšem není jen komentátorem UFC. Co jste možná (ne)věděli o 45letém americkém hlasateli shrnuje dnešní článek.

Joseph James "Joe" Rogan se narodil 11. srpna 1967 v Newarku, v New Jersey. Pochází z irsko-italské rodiny. Jeho děda z otocovi strany byl Ir, zbytek jeho rodiny má italské kořeny. V roce 1981, když mu bylo 14 let, se začal věnovat Kenpo Karate, plnokontaktnímu stylu, který je často označován jako obranný systém. O pár let později přešel na klasický bojové umění taekwondo. V něm to dotáhl až na 2 dan černého pásu. Ve státě Massachusetts, kam se později přestěhoval s rodinou, se stal čtyřnásobným šampiónem a v roce 1987 vyhrál celonárodní otevřený šampiónat USA. Následně začal trénovat a soutěžit také v kickboxu, K-1 zápasech.

Okolo 25 let se však začal více věnovat své další velké vášni, kterou bylo hraní a vystupování před lidmi. Rogan byl především bavič a začínal v menších rolích v komediálních televizních seriálech. V roce 1994, si zahrál roli v komedii celonárodní stanice FOX TV s názvem Hardball. V letech 1995-1999 účinkoval v sitcomu další velké americké televize NBC s názvem NewsRadio. Střihl si také několik menších filmových rolí. Naposledy si zahrál sám sebe v komedii z prostředí MMA s názvem Here Comes The Boom. Ani v té době však nezanevřel na bojové sporty.

Krátce poté, co USA díky UFC turnajům a rodině Graciů objevily Brazilské Jiu Jitsu (BJJ), začal jej aktivně provozovat. Od roku 1996 se mu věnuje pod vedením Jean Jacquese Machady, synovce zakladatele a mistra BJJ Carlose Gracie. Machado drží 7. stupeň černého a červeného pásu v BJJ a je mistrem světa v submission wrestlingu z roku 2001. Pod jeho vedením dosáhl Rogan 17. září 2012 po 16 letech tréninku černého pásu v BJJ. Kromě toho drží také černý pás v tzv. 10th Planet Jiu-Jitsu, systému rozvinutým Eddiem Bravem, další z Machadových žáků. Tento relativně mladý systém se od klasického BJJ liší důrazem na použití neortodoxních technik a výchozích pozic. Bravo jej začal rozvíjet poté, co na MS v submission wrestlingu v roce 2003 porazil Roylera Gracie. Aby toho nebylo málo, Rogan se může pochlubit také zeleným pásem v Judu.

V roce 1997, tedy ještě dlouho předtím, než přišli na scénu Dana White a bratři Fertittové se svou společností ZUFFA, se Rogan v UFC objevil poprvé. Stalo se tak na UFC 12: Judgement Day v Alabamě, kde dělal rozhovory se zápasníky. UFC 12 byl prvním turnajem UFC, kde se objevily váhové kategorie. Tehdy pouze dvě - těžká váha od 200 liber výš a lehká váha do 200 liber. Na turnaji proběhly dva oddělené čtyřčlenné turnaje. Ten v těžké váze vyhrál mladý debutující Brazilec Vitor Belfort. Později dostal Rogan v UFC práci jako pomocný komentátor. Tak začala jeho kariéra v UFC.

I nadále však zůstal v komediální branži. Nakonec se našel v jedné z nejtěžších komediálních disciplín, tzv. stand-up comedy. Tedy jako bavič na stojáka, který baví publikum historkami, často s notnou dávkou improvizace. Jeho oborem je klasická satira, politická satira, tzv. "blue comedy" (vtipy se sexuálním tématikou a podtextem), a tradiční "observational comedy" (zesměšňování běžných situací v životě, každodenních typických úkonů, situací, atd.) Později publikoval několik nahrávek, např. Shiny Happy Jihad a Joe Rogan: Talking Monkey In Space, kterou odvysílala SPIKE TV. Od roku 2010 má vlastní rozhlasovou show, která běží dodnes pod názvem The Joe Rogan Experience (Zážitky Joe Rogana). V prvním roce vysílání se stala nejstahovanější komediální show na Itunes. Od června 2001 do září 2006 byl Rogan také moderátorem populární reality show The Fear Factor (Faktor Strachu), který u nás před časem vysílala televize Prima.

Jeho hlavní prací však zůstává komentování přímých přenosů turnajů UFC. Zde byl několikrát zvolen komentátorem roku. A během loňského udílení cen obdržel cenu MMA award coby osobnost roku světa MMA. Rogan se kromě různorodé práce pro UFC zahrnující komentování, moderování, rozhovory a další, také účastní přípravných kempů některých zápasníků. A nejde, jen o senzaci či exhibiční akce. Rogan svými bohatými zkušenostmi předává cenné rady. Na Youtube.com například najdete jeho video ze společného tréninku se šampiónem Georgesem St. Pierrem, a další.

Rogan je od roku 2009 ženatý s Jessicou Schimmel, dcerou známého baviče z HBO Roberta Schimmela. Má s ní dvě děti a jednu nevlastní dceru. Momentálně společně žijí v Los Angeles. Ačkoliv byl vychováván v římsko-katolické rodině, on sám příslušnost k jakékoliv církvi odmítá s tím, že jde jen o systém vytvořený lidmi. Přesto není podle svých slov proti teorii o existenci "vyšší moci", Boha. V roce 2010 se objevil v dokumentu Marijuana: A Chronic History, kde obhajoval legalizaci marihuany. Rogan je také velkým fanouškem tetování. Jeho ruce zdobí barevné tetování, tzv. "rukávy". (foto)

foto:
nbc.com
http://crooklynscorner.comSouvisející články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+3
Skynet - Čtenář - 23.9.2012 v 12:49
dodatek - přejít na příspěvek
Dalo by se i dodat, že je velkým podporovatelem tzv. konspirátorů, kdy ho můžete vidět v n...
 

Všechny příspěvky

Skynet - Čtenář - 23.9.2012 v 12:49
dodatek - Odpovědět
 

Dalo by se i dodat, že je velkým podporovatelem tzv. konspirátorů, kdy ho můžete vidět v některých dokumentech, kde říká, že věří že 11. září provedla americká vláda a že světový finančníci se snaží vytvořit nový světový rád atd. :-) Ale to do článku asi nepatří, jen taková vsuvka :-D

 

Rek - Čtenář - 23.9.2012 v 19:52
Rogan - Odpovědět
 

On je Rogan vůbec celkem fanouškem konspiračních teorií, kromě 11. září se přiklání taky k tomu, že první výprava na měsící včele s Armstrongem byl hoax.

Jinak je to ale sympaťák, dřív jsem ten jeho křiklavej hlas nemusel, ale teď bych si komentování bez něj už neuměl u UFC eventů představit. Sice to někdy v rámci proma dost přehání a každýho druhýho označuje za "baddest man on the earth", "most dangerous guy", "most talentent fighter in the UFC" atd. ale to k tomu patří a vyvažujete velkými znalostmi, hlavně z BJJ. Jinak to video s GSP je hustý, to vidim prvně a klobouk dolu před nim. :)