přihlásit trvale
Nová registrace
Jimi Manuwa: Shrnutí kariéry

Jimi Manuwa: Shrnutí kariéry

přečteno: 2837×
07.08.2019 v 08:00 | Autor: redakce ExtraRound.cz
diskuse: 1×
Rubriky: Profily osobností / MMA / Svět

Čtenář ExtraRoundu Postif pokračuje ve své sérii populárních zápasnických medailonků (ostatní najdete zde)  a připravil pro čtenáře ExtraRoundu ohlédnutí za kariérou dalšího bojovníka jenž nedávno ukončil MMA kariéru: UFC veterána Jimi Manuwy


Jimi „Poster Boy“ Manuwa

Jimi „Posterboy“ Manuwa, rodilý Američan s nigerijskými kořeny, žijící ve Velké Británii, bojující celou kariéru v polotěžké váze a trénující poslední roky zejména ve švédském Allstar Training Centru ukončil svou kariéru po turnaji UFC On ESPN+ 11, kde shodou okolností svou kariéru ukončili další dva borci - Alex Gustafsson a Nick Hein. Proč se tak stalo a jakou měl vůbec Manuwa kariéru? Na to se podíváme v následujícím medailonku. Pohodlně se usaďte, jdeme na to.

Jak už jsem u úvodu zmínil, byť se narodil v USA, brzy se s rodiči přestěhoval zpět do Nigérie. V deseti letech se s rodiči přesouvá do Velké Británie, kde se již usadí. Mládí má však bouřlivé, rozuměj tomu tak, že si nedodělá školu a ve svých dvaadvaceti letech se na necelý rok dostává do vězení. Nikoli za nějaké ublížení na zdraví, ale za přípravu loupeže.

I když se v té době věnuje posilování, bojovým sportům a MMA konkrétně se začíná věnovat poměrně pozdě, až v nějakých dvaceti šesti dvaceti sedmi letech. Jak se sám nechává slyšet v několika rozvorech, vydat se cestou MMA mu změnilo život k lepšímu. Najednou měl na co se zaměřit. Začíná tedy pravidelně trénovat. Pro zajímavost - v té době pracuje v automobilovém průmyslu jako dealer. Netrvá dlouho co absolvuje svůj první a druhý zápas (červenec a září 2008). Jsme na osmém turnaji Full Contact Fight Night v Portsmouth, respektive na devátém turnaji FX3 v Readingu a Manuwa se v obou zápasech v oktagonu moc dlouho nezdrží. Oba zápasy ukončuje TKO v prvním kole. Pořád jsme v roce 2008, kdy kromě dvou vítězství Posterboye startuje britská organizace Ultimate Challenge MMA (UCMMA).

Malá odbočka pro zajímavost a doplnění vzdělání: UCMMA zakládá chlápek jménem Dave O´Donnel. Jméno vám asi nic neříká, ale O´Donnel byl spolumajitelem v dřívějších dobách oblíbené organizace Cage Rage, kde byli šampiony například Michael Bisping, Vitor Belfort nebo Anderson Silva.

A právě Cage Rage se tak nějak připojila k UCMMA. V UCMMA se pak objevili například Brad Pickett, Michael “Venom” Page nebo Karlos Vémola. Asi si řeknete, proč tuhle organizaci zmiňuju, přece jen takových menších organizací je po světě mnoho. Tu třešničku si nechávám na konec. UCMMA totiž přišla s novým sportem - Ultimate Ballem, jenž kombinuje ragby s právě smíšeným bojovým uměním. Cílem soupeřících týmů (3 na 3) je dostat ragbyový míč do vymezeného prostoru - “branky”. Jo, abych nezapomněl, hrací plochou je klasický oktagon (na youtube stačí zadat například  “ucmma ultimate ball” a uvidíte sami).

Manuwa tedy podepisuje smlouvu se zmíněnou organizací UCMMA a brzy se zde stane obávaným a neporaženým šampionem. Na historicky prvním turnaji UCMMA vítězí TKO, tentokrát “až” v druhém kole. Na UCMMA 2 vítězí pro změnu opět v prvním kole a to submisí (gilotinou). Můžu už teď prozradit, že se jedná o jeho jedinou výhru submisí. Takto se Manuwa po necelém roce na profi scéně dostává ke svému titulovému zápasu. Ani tentokrát se v oktagonu moc dlouho nezdrží a po dvou minutách zápasu vyhrává opět TKO a získává pás v polotěžké váze. To jsme časově v květnu 2009. Do října 2011 stihne pět nekompromisních obhajob. Jakým způsobem? Všechno stopky v prvním kole po tvrdých ranách. Pouze v jednom případě se zápas dostává do druhého kola, kde vítězí KO. Manuwa i dnes drží rekord v počtu obhajob v této organizaci. Při těchto výkonech si ho nemohli nevšimnout v UFC a nabídli mu zápas na UFC 138. V té době nabídku ještě odmítl s tím, že se momentálně nejedná o správné načasování. Ale dodal, že je připraven se v budoucnosti dostat k titulu. A naopak po své páté obhajobě podepsal smlouvu s jinou britskou organizací a to BAMMA. Byť smlouva obsahovala vícero zápasů, absolvoval zde pouze jeden - na BAMMA 8 v Nottinghamu (prosinec 2011). Mám vůbec psát jak zápas skončil? Ano správně, první kolo TKO.

Tak. Kdo čte medailonky pravidelně, ví, že nás čeká krátká rekapitulace. Pak přijde UFC... Jimi Manuwa je do této doby na scéně tři a půl let. V těch stihl 11 zápasů, vše na britské půdě. S jakým výsledkem? 11-0. Jak konkrétně zápasy probíhaly? Devětkrát ukončení v prvním kole (8 KO/TKO, 1 submise), dvakrát ukončení v druhém kole (KO a TKO). Ani jednou se nepodíval do třetího kola. Slušné ne? Teď i on sám cítí, že druhá nabídka UFC už by se odmítnout neměla a tak v polovině roku 2012 podepisují smlouvu.

Svou novou, bojovou kapitolu začíná přesně tam, kde před devíti měsíci skončila. Opět na stadionu v anglickém Nottinghamu, ale teď již samozřejmě pod hlavičkou UFC na turnaji UFC on Fuel TV 5 (Struve vs Miocic). Na rozjezd dostává Kyla Kingsburyho a Jimi pokračuje přesně tak, jak se očekávalo - TKO na konci druhého kola. Ve své skvostné sérii nepolevuje a na londýnském turnaji (UFC on Fuel TV 7) poráží opět v prvním kole TKO tentokrát Cyrilla Diabatého. Jak že probíhá a končí čtrnáctý zápas Jimiho, tentokrát v Manchesteru (UFC Fight Night 30)? Ne, fakt se ještě nic nemění - Ryan Jimmo nemůže v druhém kole pokračovat kvůli zranění a to znamená 13 KO/TKO výhra ze 14 zápasů. Připomínám, že i ta zbývající výhra byla před limitem (submise v první kole).

Tři jasné vítězství v polotíze znamenají jediné - soupeře z top 5 divize. Volba padá na Alexe Gustafssona, který to má v té době 15-2, kdy v posledním zápase prohrál v tituláku s Jonem Jonesem. Pro Manuwu možnost vyšvihnout se na post možného vyzyvatele, pro Gustafssona naopak možnost ukázat, že si titulák a třeba i rematch s Jonesem zaslouží znovu. Přichází tedy první Manuwův hlavní zápas večera. V londýnské O2 Aréně ale poprvé poznává chuť porážky. Začátkem druhého kola ho totiž Gustafsson trefuje u pletiva kolenem a následně ho na zemi doráží. Bonus za zápas večera pro oba, pro Manuwu to však na porážce samozřejmě nic nemění.

Následně měl čelit v Brazílii na UFC Fight Night 56 Mauríciu Ruovi, ale kvůli zranění ze zápasu odstupuje. Z první porážky se však bez problémů oklepává o něco později - na UFC Fight Night 64 v Krakově, kde poráží domácího Jana Blachowicze. Světe div se, nejedná se o vítězství před limitem! To znamená jediné - “velký milník” v kariéře Manuwy. Bodově totiž vítězí právě jednou jedinkrát. Jak ale za chvíli dočtete - brzy se objeví i jediná bodová prohra a tu mu vrátí paradoxně právě Jan Blachowicz. Paradox umocňuje i to, že do třetího kola se podíval právě pouze v těchto dvou zápasech s Blachowiczem. Půjdeme ale pěkně popořádku.

Až v šestém zápase a po třech letech v UFC se Manuwa dostává v zápase mimo Evropu. Na UFC 191 v Las Vegas (září 2015) se proti sobě staví dva těžkotonážnící a všem bylo jasné, že v tomto zápase bude lepší nemrkat. Anthony Johnson má stejně jako dříve Gustafsson po prohraném  titulovém zápase, ale také stejně jako Gustafsson před ním Manuwu poráží. Druhé kolo pravý hák.

Po druhé tvrdé porážce si Manuwa dává třinácti měsíční pauzu. I když pauza to měla být kratší. Na únor 2016 byl domluven zápas s Nikitou Krylovem. K zápasu nedochází, Manuwa kvůli nespecifikovanému zranění ze zápasu odstupuje. Zpět do oktagonu se tedy dostává v říjnu 2016 proti OSP (Ovince Saint Preux) na turnaji UFC 204, kde mimo jiné končí svou kariéru v hlavním zápase Dan Henderson (prohrává na body s Bispingem). Každopádně Manuwa se opět v zápase blýskne krásným vypínákem a OSP padá jako hadrová panenka k zemi v druhém kole. Nechci být škodolibý, ale podobně vtipně si Manuwa poradí se svým soupeřem i v dalším zápase - Coryho Andersona vypíná v prvním kole v jeho druhém hlavním zápase. Za oba zápasy samozřejmě přichází bonus za výkon večera.

Následuje ještě jedna krátká rekapitulace. Blížíme se totiž k posledním čtyřem zápasům. Manuwa měl v UFC krásný start. Po 3 TKO výhrách v UFC (rekord 14-0), však poprvé prohrává (Gustafsson), aby pak jednou vyhrál (Blachowicz) a opět prohrál (Johnson). Následovala třinácti měsíční pauza po které se vrací zpět v plné síle a opět ukazuje, že má ve svých rukou neskutečnou sílu. Připisuje si dvě rychlé KO výhry, v obou s bonusem za výkon večera. Situace se v polotěžké váze vyvíjí tak, že tyto výkony mu přinášejí šanci přiblížit se k titulovému zápasu. A tady se dostáváme do závěrečné části medailonku.

Manuwa se na UFC 214 střetává v eliminačním zápase o titul s Volkanem Oezdemirem, který v té době žebříčkem raketově stoupá. Bohužel pro Manuwu Oezdemirův vzestup divizí prakticky ani nepřibrzdil. Ten jej totiž smetl za pouhých 42 sekund. Pokud se o Manuwovi šuškalo, že má skleněnou bradu, tak po tomhle zápase se podobným názorům jen těžko mohl bránit. Následuje zápas, který jsem už dříve zmiňoval. Přichází duel číslo dvě s Janem Blachowiczem. A jak už víte, tentokrát Blachowicz porážku Manuwovi oplácí stejným způsobem, tedy výhrou na body. S Blachowiczem jsou to jediné dva zápasy, které pro Manuwu končily na body. Opět zdůrazním, že z celkem 23 zápasů jsou to právě tyto dva zápasy těmi jedinými, kdy se podíval do třetího kola. V dalším zápase chtěl svou sérii dvou porážek (což předtím nikdy nezažil) zlomit s Gloverem Teixeirou. S ním už Manuwovi v minulosti jeden zápas nevyšel. Ani na podruhé tomu není jinak. Teixeira se zraňuje a je nahrazen Thiago Santosem. Na zápas na poprvé nedochází, zraňuje se i Manuwa. Zápas se ale podaří domluvit a přesunout o tři měsíce na UFC 231. Zápas, respektive první kolo je to však neskutečné. Oba borci se pouštějí do přestřelky a jednu chvíli to vypadá na KO vítězství pro Manuwu, chvíli na KO vítězství pro Santose. Nakonec se v pauze mezi prvním a druhým kolem více vzpamatovává Santos a Manuwu ukončuje po 41 sekundách druhého kola. Jejich první kolo je pak vyhlášeno kolem roku 2018 serverem MMAjunkie a zároveň zápasem měsíce. Z původních 3-0 v UFC, posléze 6-2 se dostáváme v posledních třech zápasech na 6-5. Tři porážky za sebou nejsou pro Manuwu dobrým znamením, také proto, že všechny prohry jsou po tvrdých úderech (krom Blachowicze samozřejmě). A tak přichází 1. červen 2019, turnaj ve švédském Stockholmu a šance něco s poklesem výkonnosti udělat. Jenže než se vůbec Manuwa dostane do tempa,  je rychle (0:41 prvního kola) a tvrdě highkickem ukončen Aleksandarem Rakićem. Po čtyřech porážkách v řadě a ve svých 39 letech Jimi “Posterboy” Manuwa oznamuje, dva dny po turnaji, konec kariéry. 

Medailonek v bodech:

 • V profi kariéře absolvoval 23 zápasů (17-6). Výhry: 15 KO/TKO, 1 submise, 1 na body. Prohry: 5 KO/TKO, 1 na body.

 • Jeho zápasy až na 2 výjimky končily před limitem, ať už šlo o výhru či prohru. Obě výjimky jsou se stejným soupeřem a vždy šlo o konec na body.

 • Pokud Manuwa zápas vyhrál, vždy ho ukončil před limitem 11x v 1. kole, 5x v 2. kole (výjimka je 1 bodová výhra s Blachowiczem).

 • Pokud Manuwa zápas prohrál, bylo to KO/TKO v prvním či druhém kole (výjimka je 1 bodová prohra s Blachowiczem).

 • Jeho poslední tři KO prohry byly v 1. kole v časech 0:42, 0:41, 0:47.

 • Nejvýše byl na 7. místě žebříčku v polotěžké váze.

 • Nejdelší vítězná série čítá 14 zápasů. V UFC 3 zápasy.

 • Nejdelší série proher čítá 4 zápasy (UFC). Mimo UFC nepoznal porážku.

 • Svých prvních 15 zápasů absolvoval v UK, 16. zápas v Polsku a až v 17. zápase se podíval do USA. Mimo Evropu v konečném součtu bojoval 3x.

 • Celou svou kariéru bojoval v polotěžké váze. 

 • Momentálně je držitelem fialového pásku v brazilském jiu-jitsu.

 • V UFC má rekord 6-6.

 • V UFC byl 2x v hlavním zápase večera (Gustafsson, Anderson).

 • Dvakrát oceněn za zápas večera (Gustafsson, Blachowicz).

 • Dvakrát oceněn za výkon večera (OSP, Anderson) - dva po sobě jdoucí zápasy.

 • Serverem MMAjunkie oceněn za nejlepší kolo roku a zápas měsíce (vždy za zápas s Thiago Santosem).

 • Šampion polotěžké váhy organizace UCMMA s pěti obhajobami.

 • Bojoval celkem v 5 organizacích - 12 zápasů v UFC, 6 v UCMMA, zbylé 3 zápasy po jednom v FCFN, FX3, BAMMA.

 • Bulvární okénko: necelý rok si poseděl ve vězení za přípravu loupeže. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+1
Gabin - Čtenář - 7.8.2019 v 21:24
Gabin - přejít na příspěvek
Díky pane za fajn počtení..Dobrá práce :-) 
 

Všechny příspěvky

Gabin - Čtenář - 7.8.2019 v 21:24
Gabin - Odpovědět
 

Díky pane za fajn počtení..Dobrá práce :-)