přihlásit trvale
Nová registrace
Jakub Steidl: "Chci zase zápasit doma, v Česku!"

Jakub Steidl: "Chci zase zápasit doma, v Česku!"

přečteno: 7457×
28.09.2013 v 17:20 | Autor: redakce ExtraRound.cz
diskuse: 3×
Rubriky: Rozhovory / Ostatní / ČR

Jakub Steidl (foto - zdroj: archiv Jakuba Steidla)Dnes 25letý rodák ze Šumperka Jakub "Jakuza" Steidl patřil ještě před třemi lety k největším vycházejícím hvězdám domácí thaiboxerské scény. Dva krát získal domácí titul ČSTB, později začal přidávat úspěchy na mezinárodní úrovni - interkontientnální titul WKN a světový titul WKL, který získal v lednu 2011 výhrou TKO v Thajsku nad domácím bojovníkem. Jeho vítězná série bez porážky čítala téměř 20 zápasů v řadě. Nicméně najednou se po něm slehla zem. A nebylo o něm dva roky vůbec slyšet. Alespoň u nás.

Kuba se totiž rozhodl jeden ze svých tréninkových pobytů v Thajsku poněkud prodloužit a místo pár týdnů strávil v kolébce thajského boxu 2 a půl roku. Thajsko se stalo jeho druhým domovem. Trénoval tam sebe, druhé, zápasil, a žil. Během této doby tam podstoupil 13 zápasů, z toho 9 vítězných. Zhruba před měsícem se rozhodl pro návrat do vlasti a tak jsem Kubu požádal o rozhovor pro naše stránky ExtraRound.cz.

Kubo, někdy v roce 2010 jsi odjel do Thajska. Pokud si dobře vzpomínám, původně si tam jel jen potrénovat na několik týdnů, z kterých se nakonec vyklubalo 2 a půl roku. Kdy a proč padlo rozhodnutí tam zůstat „natrvalo“?

Ještě před odchodem do Thajska jsem ukončil spolupráci s klubem Thaibox Hodonín a manažerem Romanem Sedlačíkem, takže jsem v Čechách neměl kde se připravovat na další zápasy, proto jsem chtěl zůstat v Thajsku co nejdéle. Nakonec z toho bylo 2 a půl roku.

Jak vzali tvé rozhodnutí doma? Co na to rodina, známí, trenér?

Rodina mě vždycky podporovala a bylo tomu tak i v tomto případě. Trenéra jsem tady v Čechách měl naposledy tak před 5ti lety když jsem s thaiboxem začínal, od té doby jsem se připravoval sám anebo jezdil do Thajska, kde mě naučili většinu toho, co umím.

"Člověku tam musí zůstat delší dobu, aby Thajsko poznal pořádně." 

Před zápasem v Thajsku (foto - zdroj: archiv Jakuba Steidla)Bezpochyby je rozdíl odjet do Thajska na pár týdnů a strávit tam dva půl roku života. Jak si tam vlastně fungoval? Co jsi dělal, kde jsi bydlel?

Už jsem byl v Thajsku několikrát, takže jsem měl představu, do čeho jdu. Většinou se domluvíte anglicky. Pokud ne, musíte improvizovat. Jezdím do Thajska už asi 5 let, ale vždycky to bylo na měsíc nebo na dva. Tentokrát jsem tam zůstal 2 a půl roku a zjistil jsem, že vlastně Thajsko vůbec neznám. Ať už to byl thaibox, Thajci anebo třeba zápasy a jejich pravidla. Člověk tam musí zůstat delší dobu, aby poznal Thajsko pořádně.

Domluvil jsem se s majitelem jednoho klubu, že u něj budu trénovat a zápasit, dohodl jsem si dobrou cenu za trénink a pomáhal při tréninku nováčků. Majitel byl z Nového Zélandu, v klubu měl i trenéra boxu z Austrálie a samozřejmě thajské trenéry. Před zápasy jsem se připravoval klasicky dvoufázově, pokud jsem neměl zápas, docházel jsem do klubu a pomáhal s tréninkem. S ubytování není v Thajsku problém, a pokud se domluvíte, že budete někde bydlet dlouhodobě, vyjde to dobře i cenově. Ze začátku jsem bydlel v kempu, potom už v bytě.

Kde přesně jsi žil?

Chvilku jsem byl v Bangkoku,ale asi po dvou týdnech jsem se přesunul na Pattaya. V Bangkoku jsou určitě lepší kluby, jak na Pattaya a hlavně je tam mnohem víc kvalitní Thajských zápasníků, ale na Pattaya je mnohem jednoduší a levnější život. Všichni říkají tam nejezdi, tam tě nic nenaučí, nejsou tam dobří trenéři.... trenéři jsou dobří skoro všude, jen musí vidět, že to s tréninkem myslíte vážně a samozřejmě z toho musí něco mít. Zadarmo vás fakt nikdo nic nenaučí.

Jakub Steidl v Thajsku (foto - zdroj: archiv Jakuba Steidla)Říkáš, že před tím si Thajsko, zápas, thaibox, pravidla neznal. Zejména u thaiboxu a pravidel mě zajímá, jak si to myslel, přeci jenom, už když jsi tam jel, si měl něco odboucháno s několika úspěchy včetně světového titulu.

Když se podíváte na zápasy Thajců, většinou se první dvě kola oťukávají, ne že by nejeli každou techniku naplno, ale není jich tolik a spíš vyčkávají. Od třetího kola jdou do toho oba na plno. To stejné ve čtvrtém. V pátém kole pak většinou vidíte jednoho z nich útočit a ten druhý se snaží kontrolovat zápas. Ví, že vyhrál třetí a čtvrté kolo, takže mu stačí, když nedostane KO. Nejdůležitější je vyhrát poslední tři kola. Thajci nechtějí aby zápasy končily rychle KO, chtějí vidět co nejvyrovnanější zápas, aby mohly sázet a vyhrát co nejvíc. Oni jsou schopní prodat auto a vsadit vše na jeden zápas.Všechno je to ovlivněné sázkami. Sázení jako takové je zakázáno, třeba i hraní karet anebo kostek. Takže zápasy jsou jedna z mála možností jak můžou Thajci vyhrát nějaké peníze.

Další věc je jak bodují samotné techniky. Nejméně bodují údery rukama. Nejvíc bodují kopy - roundkick a highkick, kolena a lokty. A samozřejmě klinč. Pokud neumíte klinčovat anebo se aspoň bránit a ukázat nějakou aktivitu v klinči, nemáte moc šancí na úspěch. Další velké mínus je, když se vám soupeř dostane za záda.

O některých tvých zápasech jsme informovali ještě na starých stránkách kickboxing.blog.cz, potom se po tobě ale úplně slehla zem a nebyly o tobě žádné zprávy. Mohl bys shrnout svou zápasovou historii v Thajsku?

V Thajsku jsem měl 13 zápasů, z toho 9 výher a 4 porážky.

"Rád bych zase začal zápasit doma, v Česku."

Jaká je atmosféra při zápasech v Thajsku? Dá se to vůbec srovnávat s atmosférou na našich turnajích?

Atmosféra je nesrovnatelná. Muay thai je jejich národní sport,navíc můžou sázet a hrát o peníze,takže ty zápasy prožívají.

Zápas v Praze (foto - zdroj: archiv Jakuba Steidla)Co sis na Thajsku zamiloval nejvíce či z jiného konce, po čem se ti po návratu stýská nejvíc?

Určitě počasí, stravu a tréninky.

Nabízí se otázka, proč ses vlastně rozhodl pro návrat do vlasti?

Rád bych zase zápasil tady v Česku.

Už ses stihl plně aklimatizovat?

Aklimatizovat jsem se stihl, ale na tu zimu tady si asi nezvyknu nikdy.

Máš jasno, kam budou směřovat tvé budoucí kroky? Zdali zpátky do Thajska nebo hodláš zůstat doma?

Do Thajska se teď nechystám, chci zůstat doma a pokud to bude možné zápasit tady. Pomáhám teď s trénováním v klubu MMA , Magnum gym Hodoním.

Říkáš, že bys rád zápasil tady u nás. Jakou máš teď váhu? Vzal bys i zápas v K-1? Někdo konkrétní z naší scény, s kým s rád změřil síly?

Váhu mám pořád stejnou 72,5 -76kg. Zápas v K-1 bych vzal, ale určitě bych musel před tím zapracovat na boxu. Poslední 2-3 roky, jsem měl zápasy jenom pod pravidly full Muay thai. Není nikdo konkrétní, s kým bych chtěl zápasit, prostě jen udělat dobrý fight.Související články

 
 

 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Rek - Čtenář - 28.9.2013 v 18:07
Kuba - Odpovědět
 

Neznám osobně, ale vždycky působil jako velký sympaťák, skromný a kvalitní válečník. Těším se na jeho fight doma, nejlépe v Praze. :)

Muerti - Čtenář - 29.9.2013 v 11:14
Kuba - Odpovědět
 

Já ho znám osobně a zas takový sympaták to není, než odjel do thajska tak jsem s ním měl možnost párkrát potrénovat a působil dost namyšleně..ale tak třeba to byl jen můj dojem

Drago - Čtenář - 29.9.2013 v 12:23
Re: Kuba - Odpovědět
 

Já ho znám taky osobně,taky jsem s ním měl možnost trénovat a je to úplně v pohodě kluk. Skromnej,hledí si svýho a nikde nevykřikuje jak je dobrej....