přihlásit trvale
Nová registrace
Jake Ellenberger: Shrnutí kariéry

Jake Ellenberger: Shrnutí kariéry

přečteno: 445×
17.06.2019 v 10:23 | Autor: redakce ExtraRound.cz
diskuse: 2×
Rubriky: Profily osobností / MMA / Svět

Čtenář ExtraRoundu Postif navazuje na své dva populární zápasnické medailonky Rosse Pearsona a Geralda Harrise a připravil pro čtenáře ExtraRoundu ohlédnutí za kariérou dalšího bojovníka jenž nedávno ukončil MMA kariéru: UFC veterána Jake Ellenbergera


Jake „The Juggernaut“ Ellenberger 

Už to bude nějaký ten měsíc, kdy Jake Ellenberger, celým jménem Jacob Steven Ellenberger, naposled vstoupil do oktagonu. A protože hned poté oznámil konec kariéry, věnujeme mu následující medailonek shrnující jeho cestu MMA.

Jak jinak i Jake Ellenberger, rodák z Nebrasky, se sportem začal už v mládí, a to spolu s bratrem, dvojčetem Joem (něco málo o jeho bratrovi níže v sekci „medailonek v bodech“). Každý z bratrů šel však jinou cestou. Jake byl konkrétně členem univerzitního plaveckého a potápěčského týmu, později i wrestlingového.

Se smíšenými bojovými sporty začal na profesionální úrovni v dubnu 2005. Kariéru odstartoval skvostně, byť šlo o „no name“ organizace, stačil si za rok vypracovat úctyhodnou sérii dvanácti výher. Ani v jednom z těchto zápasu nemusel spoléhat na bodování rozhodčími a všechny své soupeře ukončil (7 KO/TKO, 5 submisí). Zmíním alespoň dva borce, které v této sérii porazil. Jména Laverne Clark a Gil Castillo vám asi nic neřeknou, ale jsou to bojovníci, kteří před zápasem s Ellenbergerem zápasili v počátcích UFC. Laverne Clark v UFC stihl 5 zápasů a Gil Castillo krom 3 UFC zápasů bojoval na 3 WEC turnajích. Pak přišla první porážka. Stalo se tak na IFL (International Fight League), kde se objevil celkem čtyřikrát. V té době však stále startoval i v jiných, stále malých, organizacích.

 Prozatím jsem se do každého medailonku snažil dostat i nějakou tu zajímavost, která přímo či nepřímo souvisí s daným borcem a dodržím to i nyní. V IFL bojoval i Gerald Harris, kterému byl věnován první medailonek (přečíst si ho můžeš zde). IFL spatřilo světlo světa v lednu 2006. Organizace přišla se svou vizí a obchodním plánem, který měl fungovat, jak oni viděli, v kontrastu fungování stávajícího MMA světa. Stručně řečeno chtěli, aby se u nich bojovníci měli lépe než jinde. Vymysleli si koncept týmů, který měl zajistit vyšší produkci zápasů a tím i častý přenos v televizi a tím i stálou sledovanost a samozřejmě generování peněz. Bohužel pro IFL se jim jejich model nepodařilo udržet a i přes určité změny (např. koncept týmů vystřídaly kempy) kvůli finanční situaci na konci července 2008 IFL končí. Ještě taková zajímavost - od svého vzniku byla IFL s UFC na ostří nože, padly i nějaké ty žaloby. Podle určitých informací měla IFL koupit společnost Zuffa (UFC), podle jiných je to pouze kachna. 

Vraťme se zpět. Přestože jeho kariéru nezdobí žádné tituly ani větší úspěchy v menších organizacích, přece jen bych vyzdvihl úctyhodnou sérii šestnácti výher, ve kterých soupeře ukončil před limitem (11 KO/TKO, 5 submisí). Až při 17. vítězství poznává výhru na body. V té době má rekord 16-3, respektive 17-3. V následném zápase se utkává s Rickem Storym. Byť to v té době neví, pro oba tento zápas na SportFight 23 znamená už ne moc dlouhé čekání na vstup do UFC. Story se tam dostává po dvou následujících zápasech a jednom roku. Pro Ellenbergera je až pátý následující zápas zápasem v UFC a počká si ještě o tři měsíce déle. Dva zápasy si vítězně připisuje na turnajích M-1 (na M-1 5 v Japonsku a M-1 6 v Jižní Koreji). V červnu 2009 zápasí na Bellatoru 11, vyhrává KO v prvním kole a tímto zápasem ukončuje jednu část kariéry, v řeči čísel 21-4.

Kdybychom měli pro přehlednost rozdělit sportovní kariéru Jakea Ellenbergera, bylo by to velmi jednoduché. Výše napsaným můžeme uzavřít první kapitolu, která se věnovala úspěšné kariéře před UFC. Pokud nechcete vyzradit spoilery následujícího počtení, přeskočte rovnou k dalšímu odstavci :). Druhá kapitola navazuje úspěchy, tentokrát v UFC. Bohužel příběh zakončíme smutnou třetí kapitolou. Nazveme ji prozaicky “Pád a konec”. Dobrá, máme za sebou literární vložku, můžeme pokračovat.

Tak tedy kapitola druhá… S takovým rekordem už se dá něco dělat a dobře tušíte, přichází nabídka UFC. Tam naskakuje, jak bývá poměrně běžné, jako náhrada za zraněného bojovníka (Chrise Lytlea) na Fight Night 19 (září 2009) proti Carlosu Conditovi. Pro Condita, co by čtyřnásobného šampiona velteru WEC, je to reparát po neúspěšné UFC premiéře. Zápas to byl dle bodových velmi vyrovnaný, úspěšnější je ale přece jen Condit (29-28, 29-28, 28-29) a pro Ellenbergera to znamená neúspěšný start. Prohra ho však nakopne k následné nejdelší vítězné sérii v UFC, která se zastaví na 6 zápasech (Mike Pyle, John Howard, Carlos Eduardo Rocha, Sean Pierson, Jack Shields, Diego Sanchez). 4 z 6 zápasů ukončuje před limitem (TKO/KO). Ve dvou posledních zaznamenává také bonusy. Proti Shieldsovi za knockout večera, proti Sanchezovi za zápas večera. V této době je na vrcholu svých sil i žebříčku. Mimochodem nejvýše ho vystřelila právě výhra proti Shieldsovi, na druhé místo velteru hned za GSP.

Před zápasem s Martinem Kampmannem, zaznamenal jen 5 proher. Pouze jednou jinak než na body - submise v roce 2007. Všechno je ale jednou poprvé, i když co by na to řekl Khabib (uvidíme, jestli tahle věta jednoho dne pozbude významu). A tak přichází na TUF: Live (TUF 15) první TKO porážka v druhém kole s výše uvedeným soupeřem. V příštím zápase měl čelit Joshu Koscheckovi. Kvůli zranění zad Koscheck ze zápasu odstupuje a je nahrazen Jayem Hieronem. Věřím, že jakmile se “The Juggernaut” dozvěděl svého nového soupeře, měl o motivaci navíc. Ptáte se proč? Hierona jsem jmenovitě v článku ještě nezmínil, je to však borec, který mu šest let zpátky v IFL nadělil jeho první porážku. Porážku mu oplácí, vítězí 3 x 29-28. Ellenbergerovi se opět v dalším zápase mění soupeř. Na UFC 158 se měl utkat v remači Rory MacDonald a Carlos Condit (první zápas vyhrál Condit). Rory se však zranil, a tak byl Ellenbergrův soupeř, Johny Hendricks, přesunut do hlavního předzápasu ke Conditovi. Náhradou mu je do UFC navrátivší Nate Marquardt, který si odskočil na 2 zápasy do Strikeforce, kde získal titul proti Tyronu Woodleymu, aby ho pak následně ztratil s Tarecem Saffiedinem. Změna soupeře pro naši hlavní postavu medailonku neměla žádný vliv a jak by v USA řekli, vyhrává spektakulárním knockoutem v prvním kole s bonusem za KO večera.

Velmi krátce se zastavíme a zorientujeme se před poslední kapitolou Jakeovy kariéry. Jsme v roce 2013 s rekordem 29-6. Do této fáze kariéry nikdy neokusil dvou a více porážek za sebou. Vždy se dostal zpět na vítěznou vlnu (pouze v jednom případě 2 prohry od sebe dělila 1 výhra). V UFC je něco málo přes 3 roky s rekordem 8-2. Má 3 pozápasové bonusy a od zápasu se Shieldsem se drží na špici a v první desítce velteru.

Co nás nyní bude při čtení čekat? Zbylých 5 let aktivní kariéry a působení v UFC, ve kterých bohužel nasbírá 9 porážek a pouze 2 vítězství. 

Kapitola třetí. Jsme stále v roce 2013 na UFC on FOX 8 a Herb Dean zvedá ruku Rorymu MacDonaldovi na znamení vítězství, o kterém rozhodovali až rozhodčí. Prohra Ellenbergera však nemusí úplně mrzet. O Ellenbergerových kvalitách i v očích UFC nikdo nepochybuje a svědčí o tom i nová osmizápasová smlouva. V té je i klauzule k případnému titulovému zápasu. Po zápase s MacDonaldem měl nastoupit proti Saffiedineovi, zápas byl přebookován, ale ani napodruhé nevyšel, a tak se utkává s Robbie Lawlerem na UFC 173. Lawler ho však u pletiva dobře mířeným kolenem posílá k zemi, kde pěstmi bitvu ukončuje. Třetí porážku v řadě inkasuje od Kevina Gasteluma, který je v té době od vstupu do UFC bezchybný a zvyšuje na 5-0. Zápas končí hned v prvním kole submisí a Gastelum je oceněn výkonem večera.

Poté se v oktagonu utkává s Joshem Koscheckem v poměrně důležitém zápase. Ti pozornější čtenáři si teď správně uvědomili, že spolu měli bojovat již dříve. Avšak za úplně jiné situace než ve které se nacházejí nyní. Oba totiž procházejí krizí, oba shodně se třemi porážkami v řadě. Všichni čekali, kdo prolomí sérii porážek a jakým způsobem zápas skončí. Jen málo kdo však určitě čekal, že Ellenberger zvítězí submisí, protože tak naposled vyhrál před devíti lety, a protože Koscheck do této chvíle musel odklepat zápas pouze jednou jedinkrát. Ellenberger za svůj výkon a  north-south choke získává ocenění za výkon večera. Radost z výhry a pocit, že je krize zažehnána utnul parádní kop z otočky, který vyslal Stephen Thompson hned v příštím zápase na finále TUF: ATT vs. Blackzilians. Informace pro zajímavost - na tomto turnaji měl premiéru Kamaru Usman.

Nic na sešupu nezměnil ani konečně na třetí pokus uskutečněný zápas s Tarecem Saffiedinem (prohra na body). Horšící se rekord si trošku polepšil (na 31-11) rychlou TKO výhrou proti Mattu Brownovi. A opět s bonusem za výkon večera. Paradoxně tak oba bonusy za výkon večera obdržel ve svých jediných dvou výhrách, které získal ve svém nejhorším období (připomeňme si, že to se datuje od poloviny roku 2013 do konce kariéry, tj. do poloviny roku 2018). Zbývají poslední čtyři zápasy, které si však můžeme shrnout. Všechny nesou podobné znaky. Nejdříve tedy Jorge Masvidal, poté Mike Perry, Ben Saunders a nakonec Bryan Barberena ukončují tvrdě a rychle TKO či KO Ellenbergera. Pouze v případě Perryho se zápas dostal do druhého kola. Čtyři tvrdé porážky v řadě (zároveň jeho nejdelší šňůra proher) už i jemu samotnému daly jasně najevo, že je nejvyšší čas s kariérou skončit. Tu tedy pro přesnost ukončuje hned po posledním zápase - 25. srpna 2018 na turnaji UFC Fight Night 135.


Medailonek v bodech:

 • V profi kariéře absolvoval 46 zápasů: 31-15. Výhry: 21 KO/TKO, 4 submisí, 6 na body. Prohry: 7 KO/TKO, 2 submise, 6 na body.

 • Je bývalým mariňákem.

 • Na univerzitě studoval psychologii.

 • Držitel (momentálně) fialového pásku v brazilském jiu-jitsu.

 • Má dvojče, bratra Joa. Joeovi bylo diagnostikováno velmi vzácné onemocnění krve – paroxysmální noční hemoglobinurie. I Joe byl MMA zápasníkem a oba zahájili profi kariéru v roce 2005 na stejném turnaji. Pak už ale každý bojovali sám za sebe - Joe byl mnohem méně aktivní a kariéru ukončil v roce 2014 za stavu 15-2. I on to ale dotáhl na dva zápasy (1-1) v UFC a oba bratři mají shodou okolností poslední zápas (a to oba TKO prohru) s Bryanem Barberenou. Joe ale v třetím kole, Jake v prvním.

 • 21 zápasů v UFC (10-11) – první polovinu UFC kariéry má 8-2, tu druhou 2-9.

 • Byl čtyřikrát v hlavní zápase UFC (TUF: American Top Team vs. Blackzilians, TUF: Live, UFC on Fuel TV: Sanchez vs. Ellenberger, UFC FN 25: Shields vs. Ellenberger).  

 • Jednou oceněný za zápas večera (vítězství v zápase s Diego Sanchezem).

 • Dvakrát oceněný za výkon večera (Josh Koscheck, Matt Brown).

 • Dvakrát oceněný za knockout večera (proti Jaku Shieldsovi a Natu Marquardtovi).

 • Pětkrát také soupeřům zařídil svou prohrou finanční bonusy (4 - výkon večera, 1 - knockout večera).

 • Jeho zápasy nejčastěji skončily v 1. kole, stalo se tak celkem v 19 případech.

 • Nejvýše byl na 2. místě světového žebříčku velterové váhy. Velkou část své kariéry se pohyboval do 40. místa v téže váze.

 • V historických žebříčcích je #24 nejlepší velterovou vahou všech dob (pár bodů pod ním je Kampmann, nad ním už s odstupem momentálně Covington)

 • Nejdelší série vítězství činí 12 zápasu. Ty stihl nasbírat během necelého (prvního) roku profi kariéry. V UFC má však také krásnou sérii 6 výher (jeho druhá nejdelší).

 • Nejdelší série porážek činí 4 zápasy, z posledních 11 zápasů to má 2-9. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+1
machina - Čtenář - 17.6.2019 v 13:58
... - přejít na příspěvek
Ďakujem za parádne "počteníčko" a teším sa na ďalšie. V poslednom čase dosť zn...
 
+1
Hescores - Čtenář - 18.6.2019 v 15:32
Cista prace - přejít na příspěvek
...
 

Všechny příspěvky

machina - Čtenář - 17.6.2019 v 13:58
... - Odpovědět
 

Ďakujem za parádne "počteníčko" a teším sa na ďalšie. V poslednom čase dosť známych tvárií odišlo do dôchodku, takže možností je dosť.

Hescores - Čtenář - 18.6.2019 v 15:32
Cista prace - Odpovědět
 

Moc peknej clanek, mas to pekne na vzestupne urovni. Zabavne, ctive, dlouhe tak akorat. Diky