přihlásit trvale
Nová registrace
Historie thajského boxu v ČR

Historie thajského boxu v ČR

přečteno: 2653×
15.01.2009 v 23:50 | Autor: redakce ExtraRound.cz
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty

Thajský box je v České republice stále ještě poměrně novým sportem. A jako takový se potýkal ve svých začátcích s mnoha problémy. Jen díky nadšencům, kteří k nám toto bojové umění z Thajska přivezli a mysleli to s ním vážně se dnes thajský box těší stále větší oblibě mezi širokou veřejností, bez rozdílu věku a pohlaví.

Thajský box vnikl na českou scénu nenápadně, ovšem současně i značně impozantně. Jeho příchodu nepředcházela žádná bombastická kampaň a velká slova na honosných exhibicích a tiskových konferencích, ale cílevědomý a systematický trénink několika jedinců, které kolem sebe seskupil Petr Macháček a začal s nimi probírat základní abecedu thajského boxu. Po pádu železné opony se nadobro zvedla stavidla hráze, která nedovolila pronik-nout do naší vlasti a na naši sportovní scénu téměř žádnému "západnímu" sportu, který by v sobě ukrýval "prvky kapitalistické propagandy". K takovým sportům patřil rovněž thajský box, jehož utkání se do té doby dala sledovat pouze na programech satelitních televizí.

Na počátku roku 1990 se objevily první aktivity v Praze, kdy Petr Macháček kolem sebe shromáždil hrstku nadšených přátel, které neuspokojoval dosavadní způsob tréninku v různých bojových systémech a sportech již zde zavedených. Byli to první průkopníci, kteří začali podnikat první nesmělé krůčky v thajském boxu podle článků a fotografií ve specializovaných zahraničních časopisech a knihách, trénujících po parcích podle videokazet a s minimálními zkušenostmi z Německa.

Díky nebývalému zájmu se Petr Macháček rozhodl kontaktovat zástupce oficiální světové organizace EMTA pana Deflefa Turnau, který byl prezidentem německého svazu thajského boxu a prezidentem světové Kick-boxing asociace (IKBF) a ten mu vyšel velmi přátelsky a ochotně vstříc a pozval ho do své školy Bujin gym k tréninku. Během svých tréninkových pobytů v této škole v SRN získal nejdříve instruktor-skou licenci k tréninku thajského boxu a Kick-boxingu a pověření k založení pobočky EMTA-IKBF ještě v tehdejší ČSFR.

Petr Macháček byl jediným licencovaným a oficiálním trenérem Muay Thai a Kick-boxingu v České republice od světových organizací těchto sportů, IMTA a IKBF (International Muay Thai Asociation a International Kick-boxing Federation). V roce 1991 tak vznikla první škola thajského boxu v Československu. Nadšení a chuť dokázat, že i sport pro nás do té doby exotický a neznámý je schopen nadchnout a zapálit široké masy mladých lidí, hnala zakladatele českého thai-boxu k pořádání seminářů a zakládání nových škol po celé republice.

Dalším, kdo se též podílel na importaci thajského boxu do naší vlasti, byl Jan Vávra. Společně s Petrem Macháčkem mají největší zásluhu na usazení thajského boxu na české sportovní scéně. Po jejich prvním pobytu v Thajském království sami získali na odbornosti a svoje zkušenosti začali předávat zájemcům z celé ČR.Ze zkušeností tandemu Macháček trenér, Vávra závodník načerpala energii většina ostatních trenérů, kteří si založili vlastní školy ve všech krajích a větších městech. Po Praze následovaly Cheb, Karlovy Vary, Hradec Králové, Ostrava, Brno ...

Při zmínce o začátcích je třeba připomenout i třetího, ne nepodstatného člověka působícího v thajském boxu u nás, kterým je David Brousil. Jeho velké teoretické znalosti jsou dodnes opravdovou pokladnicí vědomostí a znalostí o thajském boxu. Stejně tak má ve svém archivu neuvěřitelnou sbírku videonahrávek, které jsou ojedinělým svědectvím o vývoji thajského boxu nejen v Čechách, ale během určitých let i v Thajsku a jinde na světě po svém počátečním úsilí , během kterého založil také svou školu thajského boxu se však v poslední době trochu odmlčel z dění v thajském boxu, ale jeho velmi individualistická osobnost už dokázala několikrát překvapit.

V této průkopnické generaci nesmíme zapomenout ani na další jména, která již dnes neodmyslitelně patří k českému Thai boxu. Rudolf Vácha, který v Chomutově začal rozvíjet svoji ideu thajského boxu, ve které jeho škola poctivým tréninkem vyprodukovala borce světové extratřídy (Jiří Žák). I teplický Martin Žvachta a jeho škola má lví podíl na úspěšných představeních nového a málo známého sportu v našich krajích.

Podle jejich vzoru vyrůstá při společném tréninku další generace mladých nadějí, jenž by měly mít už o něco snazší cestu k cílům, které zůstanou bohužel pro první "průkopnickou" generaci thaiboxerů nedostižné.

zdroj:
hanumangym.eu


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky