přihlásit trvale
Nová registrace
Georges St-Pierre

Georges St-Pierre

přečteno: 8309×
02.09.2011 v 19:15 | Autor: Franta Krejčí
diskuse: 4×
Rubriky: Profily osobností / MMA / Svět

Georges St. Pierre

Výška: 178 cm
Váha: 77 kg
Narozen: 19. května 1981
Země: Kanada
Statistika:
22 výher
2 porážky

Kanadský zápasník Georges St-Pierre, známý také pod zkratkou GSP, je jedním z nejznámějších a nejlepších ultimátních bojovníků na celé planetě. Světovými žebříčky bývá hodnocen jako současný druhý, podle některých však i první, nejlepší bojovník napříč všemi váhami (prvenství s ním sdílí Anderson Silva), momentálně je šampiónem welterové váhy UFC, přičemž svůj současný titul úspěšně obhájil již čtyřikrát a navzdory vysoké kvalitě jeho soupeřů drží ohromující zápasovou bilanci 22 vítězství a pouhých 2 porážek.

Georges "Rush" St-Pierre, narozen 19. května 1981 v Quebecu v Kanadě, neměl snadné dětství. Jako malé dítě byl terčem šikany, často mu byly kradeny peníze a několikrát dokonce i oblečení. Tato situace jej přivedla ke studiím bojových umění. Ve svých 7 letech se společně se svým otcem začali věnovat tréninku Kyokushin karate, nešlo ani tak o koníčka, ale spíš o nutnost pro vedení normálního života. Během příštích let se GSP začal zajímat postupně také o wrestling, BJJ a po smrti svého učitele karate také o klasický box. S rostoucími zkušenostmi přibývajícími léty se vypracoval na vynikajícího bojovníka. Před zahájením své profesionální MMA kariéry se živil mimo jiné jako ostraha v nočním klubu.

Pro dráhu MMA bojovníka se rozhodl GSP velmi mladý, a to díky příhodnému podnětu. V roce 1993 sledoval vůbec první turnaj UFC, kde ho svým výkonem Royce Gracie nadchl takovým způsobem, že se rozhodl jít stejnou cestou a stát se šampiónem UFC. Nutno dodat, že svůj sen si dokázal splnit, a to ve velkém stylu. Se závodním zápasením úspěšně začal v 16 letech, profesionálním MMA zápasníkem se pak stal roku 2002, tedy ve svých 21 letech. Samostatnou kapitolu pak představuje tréninková příprava. Zřejmě nejdůležitějším místem pro přípravu je pro GSP gym v Novém Mexiku, Greg Jackson's Submission Fighting school. Zde trénují mimo jiné také Rashad Evans, Nathan Marquardt, Keith Jardine nebo Donald Cerrone.. Kondiční přípravu obstarává Jonathan Chaimberg z Adrenaline Performance Centre v Montrealu, samostatnou přípravu v thaiboxu má na starost známý Phil Nurse, pro změnu v New Yorku.

Začátky vedl GSP ve své domovině, Kanadě, a to v tamější organizaci UCC. Debutový zápas svedl s Ivanem Menjivarem, přičemž zvítězil TKO na konci prvního kola. Ve svém druhém zápase nastoupil do souboje o titul šampióna welterové váhy UCC s Justinem Bruckmannem, a zvítězil rovněž v prvním kole, konkrétně na armbar, čímž získal svůj první velký titul. Titul dokázal jednou úspěšně obhájit a obstál rovněž v souboji s prvním zahraničním (americkým) soupeřem Thomasem Dennym. Během svého ročního působení v UCC tak získal velmi působivou bilanci 4 vítězství a ani jedné porážky proti mnohem zkušenějším uznávaným lokálním bojovníkům. Mladý kanadský fenomén si svými výkony otevřel dveře do vysněné UFC. Svůj debutový souboj svedl v lednu 2004 s kvalitním soupeřem, tehdy rovněž ne příliš známým Karo Parisyanem. Nešlo o zápas v hlavní části programu, ale i tak se jednalo o úspěch, GSP dokázal zvítězit v zápase na body. Poměrně úsměvně dnes působí skutečnost, že za tento zápas dostal zaplaceno pouhých 6 tisíc dolarů, a to včetně 3000 prémie za výhru.

Po souboji s Jayem Hieronem v červnu 2004, kde zvítězil GSP za necelé 2 minuty boje TKO, získal právo nastoupit do souboje o titul šampióna welterové váhy. Titul se uvolnil po odchodu B.J. Penna z UFC, druhým bojovníkem v souboji o toto prestižní ocenění byl velmi zkušený veterán a bývalý šampión welteru v UFC (o titul připravený právě Pennem), Matt Hughes. Střet těchto dvou velikánů se uskutečnil ne turnaji UFC 50. Zkušenější americký bojovník nastupoval do zápasu s ohromující bilancí 36 vítězství a 4 prážek, na druhé straně GSP s "pouhými" 7 zápasy, ovšem všemi vítěznými. Rozdíl ve zkušenostech se podepsal i na výsledku zápasu, St-Pierre odklepal v poslední vteřině prvního kola, když mu Hughes nasadil armbar. Poprvé ve své kariéře okusil chuť porážky.

V úvodu roku 2005 si GSP odskočil z UFC, na turnaji TKO 19: Rage porazil Američana Strassera hladce pod 2 minuty na kimuru. V dubnu se pak vrátil do UFC, na akci UFC 52 zápasil s Jasonem Millerem, kterého v krvavé řeži překonal jednoznačně na body. Pro Millera to byl první a dosud poslední souboj v UFC.V srpnu se pak postavil dvojnásobnému vyzyvateli šampióna UFC, Franku Triggovi, kterého dokázal překonat škrcením zhruba minutu před koncem prvního kola. Naprosto stejným způsobem prohrál Trigg své 2 zápasy o titul, oba s Mattem Hughesem. Dalším stupněm v cestě k titulu byl souboj se zkušeným Seanem Sherkem, tehdy s ohromující bilancí 29 vítězství a jedinou porážkou (od Hughese) a jednou remízou z dob Pancrase. GSP dokázal ukončit zápas v druhém kole TKO, stal se tak druhým člověkem, který kdy Sherka v MMA porazil, a zároveň prvním člověkem, který toto dokázal před limitem. To samé poté zvládl už jen B.J. Penn, příští soupeř nezastavitelného Kanaďana.

Rok 2006 tak začal GSP s velice intenzivní přípravou na turnaj UFC 58: USA vs. Canada, konaný 4. března v Las Vegas. Souboj bývalých šampiónů byl neskutečně vyčerpávající a intenzivní, v bitvě o právo vyzvat šampióna welteru nakonec zvítězil GSP na body, a to nejednotným rozhodnutím, 2 rozhodčí nabodovali zápas 29-28 pro kanadského bojovníka, jeden naopak 29-28 pro amerického. Titulový souboj mezi šampiónem Hughesem a GSP se měl uskutečnit na turnaji UFC 63, bohužel Kanaďan musel zápas odložit z důvodu zranění, a na jeho místo tak nastoupil poražený Penn. V souboji Penna a Hughese sice dokázal šampión obhájit svůj titul, ale nepředvedl příliš přesvědčivý výkon, což mělo okamžitou dohru. Ačkoliv St-Pierre nemohl na akci zápasit, bojoval zde jeho přítel David Loiseau a GSP zde byl jako morální podpora. Po zápase Penna a Hughese se v zájmu zatraktivnění nastávajícího souboje o titul přemístil do klece, aby poblahopřál vítězi, načež ovšem pronesl dnes již legendární a mnohokrát propranou a parodovanou větu "I am not impressed by your performance".

K odvetnému boji o titul nakonec došlo dne 18. listopadu 2006 na turnaji UFC 65: Bad Intentions. Souboj byl téměř ukončen již v prvním kole, když Kanaďan úspěšně zasadil Hughesovi tvrdý superman punch a následný levý hák, čímž jej poslal otřeseného k zemi, nicméně Hughes dokázal vydržet v zápase do konce kola. Evidentně otřesený pak v druhém kole inkasoval kop do hlavy, který následovalo několik úderů na zemi, nutno dodat že bez odpovědi z Hughesovy strany. Zápas byl ukončen, Georges St-Pierre se stal novým šampiónem UFC ve welterové váze.

V úvodu roku 2007 podepsal GSP novou smlouvu s UFC, a to na 6 zápasů. Během roku 2006 absolvoval pouze 2 zápasy (i když velice náročné), mimo to se však objevil jako trenér ve čtvrté sezoně TUF. Pro svou první obhajobu nového titulu se střetl právě s vítězem 4. sezony, Mattem Serrou, a to dne 7. dubna 2007. GSP poměrně překvapivě zápas prohrál, dokonce TKO již v prvním kole, čímž přišel o svůj titul. Za nečekanou porážkou stojí zřejmě problémy v osobním životě, v té době Georgesovi nečekaně zemřel synovec a jeho otec navíc velmi vážně onemocněl. Sám GSP ovšem odmítl tyto důvody a prohlásil, že toho dne byl Serra jednoduše lepší bojovník. V srpnu 2007 se GSP utkal s velmi sebevědomým americkým zápasníkem, Joshem Koscheckem. Ten spoléhal na svůj špičkový wrestling, ve kterém je velmi dominantní americký šampión, což také dával náležitě vědět médiím. O to překvapivější bylo, když právě v této složce boje dominoval jeho soupeř, GSP, který zvítězil v souboji jednoznačně na body. Josh nebyl schopen získat body úspěšnými takedowny, naopak GSP toto několikrát zvládl, navíc si dokázal udržet ve většině zápasu dominantní pozici.

Do příštího zápasu nastupoval GSP v prosinci 2007 jako náhradník za zraněného Serru, soupeřem mu byl již potřetí v kariéře Matt Hughes. Původně titulový zápas mezi Hughesem a Serrou se tak stal soubojem o prozatímní titul welterového šampióna, mezi Hughesem a GSP. Matt tentokrát nedokázal předvést výraznější ofenzivní hru, GSP naopak opět dominoval díky rostoucí kvalitě jeho wrestlerských schopností. Na zemi pak GSP ukázal své výborné dovednosti z BJJ, když dokázal Hughesovi nasadit kimuru a následně otočit na armbar. Hughes se vzdal v posledních vteřinách druhého kola a GSP tak získal právo opět zápasit se svým posledním přemožitelem, Mattem Serrou o ztracený titul. Jejich souboj byl pro GSP prvním zápasem v roce 2008, konaným v dubnu a to na jeho domácí půdě, v Montrealu. Poměrně překvapivě zahájil GSP časným takedownem, namísto tradičnějšího strikingu a dominoval svojí technickou převahou v celém prvním kole. V druhém kole pak dokázal zasadit několik tvrdých kolen na Mattovu bránici, přičemž koncem kola přerušil rozhodčí zápas pro Serrovu očividnou neschopnost efektivně se bránit. Bylo rozhodnuto, GSP se stal opět šampiónem své divize.

První obhajobu GSP absolvoval v srpnu téhož roku, proti němu se postavil tehdy nezastavitelný Jon Fitch. Ten v té době držel sérii 16 vítězství v řadě, tu mu ovšem zápas se šampiónem přerušil, GSP dokázal zápas jednoznačně vyhrát, zasadil mnoho tvrdých úderů a domnělého wrestlerového krále divize dokázal posílat k zemi s jasnou převahou. Po zápase přišla výzva v podobě velice očekávané odvety s B.J. Pennem. Ta se uskutečnila v lednu roku 2009, velmi atraktivní první kolo přineslo mnoho zajímavého, Penn měl výborný pohyb těla a ohromně rychlé údery, navíc dokázal eliminovat snahy o takedown. GSP se ovšem ukázal jako výborný taktik vědomý si svých předností a soupeřových slabin, jakkoliv byly skryté. V půlce druhého kola se mu povedl první úspěšný takedown a na konci tohoto kola byl B.J. očividně velice vyčerpaný. Ve třetím kole pak GSP opět předvedl svou specialitu, superman punch, po kterém dostal B.J. na zem. Od tohoto momentu již úspěšně kontroloval zápas svým wrestlingem a na zem dokázal soupeře poslat prakticky po libosti, navíc dominoval svým ground and pound. Po čtvrtém kole Jason Parillo (člověk z Pennova rohu) požádal rozhodčího, aby ukončil zápas. GSP tak opět zvítězil.

V červenci 2009 se postavil šampiónovi další ambiciózní vyzyvatel, velmi silný mladík, Thiago Alves. Ten již před zápasem avizoval, že se bude snažit udržet boj ve stoje, kde je jeho největší síla. Nicméně GSP jej dokázal v zápase jednoznačně přebodovat, opět dominoval ve všech aspektech boje a zvítězil tak po pěti kolech s přehledem na body. Po zápase byl v americkém uznávaném deníku USA Today označen jako pravděpodobně nejlepší bojovník současnosti. Radost ovšem lehce pokazilo zranění ze zápasu, namožený sval v rozkroku. Dosud poslední obhajobu GSP svedl na UFC 111 s Danem Hardym dne 27. dubna 2010. V zápase opět dominoval svými schopnostmi wrestlera, nicméně nedokázal si soupeře podrobit před limitem, ačkoliv měl slušné pozice a dokonce se mu podařil i armbar a kimura. Po zápase vyjádřil lehkou nespokojenost s vlastním výkonem, především s neschopností ukončit zápas před limitem (ačkoliv vyhrál na body naprosto dominantně 50-43, 50-44, 50-45), zároveň pak vyjádřil obdiv Hardymu pro jeho houževnatost.

V prosinci 2010 se GSP utkal v odvetném zápase s Joshem Koscheckem. Oba působili v pozicích coachů v populární soutěži TUF. GSP po pětikolové bitvě vyhrál na body a znovu uhájil titul. Zápas byl po turnaji vyhlášení soubojem večera. Dosud poslední zápas absolvoval na UFC 129 na konci dubna proti Jakeu Shieldsovi. Turnaj se uskutečnil v Torontu a GSP měl podporu více než 40.000 fanoušků v Aréně. Shields je bývalým šampiónem střední váhy Strikeforce, po přestupu do UFC přešel do welterové váhy a po výhře nad Martinem Kampmanemm dostal post vyzyvatele. GSP porazil Shieldse 3-0 na body. Příště jej čeká obhajoba proti Nicku Diazovi, dalšímu šampiónovi Strikeforce (ve welterové váze), který přešel do UFC, aby jej mohl vyzvat. Mimo to by se rád pokusil kvalifikovat se jako zápasnický zástupce své vlasti na Olympiádu konanou v roce 2012, nicméně tímto rozhodnutím si dosud není úplně jistý. Georges St-Pierre je držitelem několika černých pásů (BJJ a Kyokushin) a mnoha prestižních ocenění, zmiňme například titul Bojovník roku 2009 podle pořadu Inside MMA, web MMAJunkie.com jej označuje za bojovníka roku 2009 a 2010, podle Rogers Sportsnet je dvojnásobným kanadským atletem roku (2008 a 2009) atd. Mimo zápasení se objevil ve dvou filmech, napsaných Hectorem Echavarriou, konkrétně jde o filmy Death Warrior a Never Surrender. O svém soukromém životě se příliš nevyjadřuje, ovšem ví se o něm, že má velmi vřelý vztah ke své rodině a nejbližším přátelům a je velmi přátelský ke svým fanouškům. Z hudby má rád Hip Hop, který používá i při svých nástupech, většinou zde prezentuje hudbu ze své vlasti, tedy kanadský Hip Hop s francouzským textem. Mnoho lidí si jej spojuje zejména s interpretem Rohff a jeho skladbou Dirty House. GSP je považován za jednoho z moderních průkopníků MMA, jelikož je zřejmě úplně prvním zcela komplexním zápasníkem bez výraznějších slabin, který úspěšně vnímá a ovládá MMA jakožto celek, ne jako mix jednotlivých složek, spojených dohromady, jaký lze vidět u většiny známých bojovníků. Díky tomuto přístupu se kdysi šikanovaný chlapec vypracoval v jeden z největších idolů světa ultimátních zápasů.


GSP - Highlight video

 


foto:
mmamania.comSouvisející články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+2
Patriot - Redaktor - 3.9.2011 v 10:06
Re: ehm - přejít na příspěvek
Tyhle velký osobnostní články jsou dost pracný, takže se po nějaký době (řekněme +- roce) a...
 

Všechny příspěvky

m1ra - Čtenář - 2.9.2011 v 22:23
podej prst,... - Odpovědět
 

Díky za profil, další skvělý bojovník,... ale stejně mi tu chybí padlá legenda Fedor. Zaslouží si taky svůj portrét. Nechchcete někdo tvrdě zapracovat na jeho portfoliu, abych si já mohl pěkně v klidu a teple domova u kafíčka počíst? Smile

fr33k - Čtenář - 3.9.2011 v 08:42
ehm - Odpovědět
 

"je držitelem několika černých pásů (BJJ a Kyokushin)" - takže né několika, ale spíš DVOU? :-)

Jinak je to komplet článek, co vyšel před rokem - http://kickboxing.blog.cz/1009/georges-st-pierre 

Chybí mi alespoň zmínka o kauze "vaseline", kdy se tvrdí, že mu i během zápasu aplikovali na tělo vazelínu, aby měl kluzké tělo.

Patriot - Redaktor - 3.9.2011 v 10:06
Re: ehm - Odpovědět
 

Tyhle velký osobnostní články jsou dost pracný, takže se po nějaký době (řekněme +- roce) aktualizujou informace o nový pokrok v kariéře a publikujou se znova, u tohohle typu článků to jde, tak proč tu práci nezužitkovat pro nové čtenáře Wink

 

Jestli se nepletu, tak rozšířil svůj repertoár pásků taky o Gaidojutsu, což při vzniku článku ještě neplatilo (tehdy měl nižší stupeň), ale logicky se předpokládalo, že to na ten black belt dotáhne, proto to slovo několik...i když samozřejmě je to prkotinaCool

 

A kauza vazelína je taková dost kontroverzní záležitost, stejně jako třeba věčný téma Overeem a steroidy: nikdy nebyl trestanej, tim pádem neni na místě ho nějak propírat na řekněme seriozním web. článku.

Roman Lukáč - Administrátor - 3.9.2011 v 09:59
... - Odpovědět
 

článek je aktualizovaný k dnenšímu dni, pokud jde o zápasy. A na kickboxingu bude brzy smazán.


"There isn´t a way things should be, there is just what happen and what we do."