přihlásit trvale
Nová registrace
Fight Nights Global 84 - upoutávka

Fight Nights Global 84 - upoutávka

přečteno: 1057×
21.02.2018 v 13:44 | Autor: Caidel
diskuse: 4×
Rubriky: Aktuality / MMA / Svět

Po UFC turnajích u našich sousedů (Německo, Polsko) a evropských Bellator turnajích (Itálie, Maďarsko) se do blízkosti ČR dostane i další ze světově významných organizací a to ruská Fight Nights Global. Nejsem pravda takovým znalcem ruských reálií, abych věděl zda je na tom momentálně lépe M-1 Global, ACB nebo Fight Nights Global, ale jisté je, že FNG patří do té trojky nejdůležitějších a rostoucích ruských organizací (a zápasí zde i řada českých a slovenských borců). 

A turnaj o kterém je zde řeč je Fight Nights Global 84 a proběhne 2. března v bratislavské Hant Aréně od 18:00. Vstupenky lze koupit na predpredaj.sk (zde) v cenových relacích od 20 do 100 euro. 

Hlavním tahákem je obhajoba titulu bantamové váhy ve které se představí domácí bijec Tomáš Deák proti Sharamazanovi Shupanovi, českým fanouškům pak může udělat radost především zápas Viktora Pešty a nejznámějším jménem turnaje je zřejmě Ali Bagautinov (a pro ty, kteří sledovali reality šou Oktagon 2 je tu také její vítěz „Pirát“ Krištofič. Nejsilnější zastoupení na turnaji bude mít pochopitelně Rusko, ale celkem budou k vidění borci z devíti zemí (a to startovka asi ještě není úplně komplet). FightMatrix turnaj hodnotí hvězdičkou a půl, ale mají informace jen o pěti zápasech z devíti plánovaných a chybí jim tam i soupeři pro Peštu a Bagautinova, takže hodnocení si nakonec může ještě třeba o půlhvězdičku přilepšit.

Pro české fanoušky (hlavně třeba brňáky) každopádně jedinečná příležitost mrknout se jak dělají turnaje velké ruské organizace, neboť Bratislava je dosti dostupnou destinací (a lístky za 20 euro také :). A mě se po delší době zase někam podaří vyrazit na reportáž, takže to bude i s výsledky. Web turnaje zde, ale v tomto článku se toho dozvíte víc :)

A teď tedy konkrétně ke startovce:

 1. Tomáš Deák (17-9-1 MMA, 4-1 FNG, Slovensko) vs. Sharamazan Shupanov (4-1-1 MMA, 3-1-1 FNG, Rusko)
  Deák obhajuje titul bantamové váhy, 5x5

  Určitě hlavní tahák pro domácí fanoušky. Slovák Tomáš Deák bude poprvé obhajovat svůj titul bantamové váhy který získal v říjnu knockoutem Nikity Christyakova v prvním kole. Deák pod hlavičkou FNG (a jejích dřívějších iterací) nastupuje už k šestému zápasu, prohrál zatím jen s Yusupem Sadulaevem a poslední tři zápasy vyhrál, takže má pěkně našlápnuto. Deák je v tuto chvíli světová stoosmička bantamové váhy a co je zde asi nejzajímavější, Shupanova už těsně na body porazil v roce 2015. Ten má tak jedinečnou příležitost k odplatě - Shupanov má sice na kontě jen šest přiznaných profifightů, jenže pět z toho je právě na té nejvyšší úrovni ve FNG a od prohry s Deákem vyhrál tři zápasy na body (a nabral dost zkušeností). Hlavní Deákovou výhodou je schopnost zápasy ukončovat - V sedmnácti výhrách jich má 13 finišem, zatímco Shupanov ještě žádného soupeře v kleci neukončil před časovým limitem. Shupanov v tuto chvíli žebříčkově #217 (někdy též používán přepis jména Chupanov).

 2. Ali Bagautinov (16-6 MMA, 2-1 FNG, Rusko) vs. Andy Young (11-9 MMA)
  muší váha, 3x5

  Světová čtyřiadvacítka „ranařský král“ Bagautinov je rozhodně největším jménem turnaje, ač v té nejnižší váze. Bagautinova můžete znát pochopitelně především z UFC, kde nasbíral celkovou bilanci 4-3, podařilo se mu dostat na post světové sedmičky a vysloužil si i titulový zápas s Demetriousem Johnsonem. Po Johnsonovi měl ovšem nález na EPO a dostal roční stopku po které následovaly i další prohry s Horiguchim a Benavidezem po kterých se Bagautinov rozhodl neprodloužit smlouvu s UFC a vrátit se do Ruska. Výše uvedená FNG bilance 2-1 se tak týká pouze aktuálního turnusu - ve FNG Bagautinov působil ještě před příchodem do UFC a právě série osmi FNG výher v řadě (a tři obhajoby titulu) ho dostala do hledáčku UFC skautů. Návratový zápas s Tysonem Namem překvapivě prohrál v poslední vteřině posledního kola headkickem, od té doby už se ale vrátil dvěma výhrami. Proti němu nastoupí Andy Young, journeyman ze Severního Irska. Zkušený borec se zápasy v prakticky všech organizacích operujících ve Spojeném království, ale i se zápasem třeba v M-1. V posledních sedmi bilance 5-2, poslední zápas ale prohrál - je zde tedy hlavně především proto, že je dostatečně zkušeným zahraničním borcem pro Bagautinova (kterého není moc zájem stavět proti ruským soupeřům). Young toho času ve světové stovce jako #97 a tohle bude jeho FNG debut. 

 3. Viktor Pešta (12-4 MMA, 1-0 FNG, ČR) vs. Alexander Gladkov (10-1 MMA, Rusko)
  těžká váha, 3x5

  A z nejnižší váhy rovnou do té nejvyšší. V třetím zápase se představí český zástupce Viktor Pešta ve svém druhém zápase pod hlavičkou Fight Nights Global. Po odchodu z UFC (bilance 1-4) to bude pro Peštu už třetí zápas - nejprve vítězil v XFN nad Kitou a v listopadu předvedl pěkný FNG debut RNC výhrou v prvním kole nad Alexejem Kudinem. Pešta v tuto chvíli světová #47 a stále platí že jeho zápasy zpravidla neřeší bodoví rozhodčí. Soupeř Alexander Gladkov bude ve FNG debutovat, většinu kariéry odbojoval v Oplot Challenge a do FNG přichází s šesti výhrami v řadě a #136 pozicí ve světových žebříčcích. V začátcích kariéry Gladkov předváděl různá škrcení, poslední tři zápasy ale vyhrál TKO. Pešta je o 5 cm vyšší než Gladkov, ale Gladkov využívá bezezbytku váhový rozsah těžké váhy (265 liber), zatímco Pešta nastupuje kolem 240 liber.  

 4. Yasubey Enomoto (16-10 MMA, 2-7 FNG, Švýcarsko) vs. Shamil Amirov (3-0-1 MMA/FNG, Rusko)
  velterová váha, 3x5

  V dalším zápase uvidíme „Švýcarského samuraje“ Enomota. Jde o prověřeného journeymana který většinu své kariéry odbouchal napříč všemi ruskými organizacemi (M-1, ACB, Fight Nights ve všech jejích iteracích) a můžete ho znát i z Japonska ze Sengoku, ale trochu paradoxní je fakt, že zrovna ve FNG má bilanci celkově dost zápornou i když zde nastupuje s různými pauzami a odskoky do jiných organizací od roku 2013. Loni oba FNG zápasy prohrál a celkově je ve světové dvoustovce velterové váhy - a je profíkem už skoro 12 let. Jeho soupeř Shamil Amirov je papírově mnohem méně zkušený, ale celou svou ještě ani ne dvouletou kariéru strávil právě pod hlavičkou FNG, kde nejprve vyhrál tři zápasy v řadě a pak remízoval s Rousimarem Palharesem což naznačuje, že to není žádné ořezávátko. Uremízovat Palharesa z něj dělá světovou stosedmu a favorita tohoto zápasu.

 5. Samuel Krištofič (9-0 MMA, Slovensko) vs. Nodar Kudukhashvili (12-4 MMA, Gruzie)
  střední váha, 3x5

  Pátý zápas opět s domácím borcem - a to s populárním a neporaženým „Pirátem“ Krištofičem, vítězem reality šou Oktagon 2 kde v listopadovém finále arm-trianglem odškrtil Radovana Uškrta. Arm-triangle je zjevně Krištofičovou specialitou, vyhrál tak teď tři zápasy v řadě (a v minulosti ještě další dva jinými škrceními). Krištofič v minulosti ubodoval třeba Bohumila Lungrika a tohle bude jeho FNG debut. Ve střední váze je teď #223. Debutovat ve FNG bude také Gruzínec Kudukhashvili, světová #361. Ten má zkušenosti třeba z Oplot Challenge, M-1, ACB a WFCA, v minulosti porazil třeba Luigi Fiorvantiho, ale prohrál s Uriahem Hallem. Poslední dva fighty ve WFCA ale loni prohrál, Krištofič je zde tedy favoritem (ač tedy bez svého trenéra a kamaráda Patrika Schwarze, který zemřel před finálem Oktagonu 2). 


 6. Jozef Wittner (8-0 MMA, 1-0 FNG, Slovensko) vs. Filip Tomczak (6-1 MMA, Polsko)
  střední váha, 3x5

  Neporažený a také škrtič je rovněž košický Jozef Wittner. Ten má skutečně skvostnou bilanci 8-0, přičemž sedm zápasů vyhrál submisemi v prvním kole (3x RNC, 3x gilotina) a jen úplně poslední zápas vyhrál na body. Jedna z výher přišla pod hlavičkou Fight Nights, trochu otázkou je ale momentální forma - Wittner se totiž vrací po rok a půl dlouhé pauze. Ta ho také stála umístění ve světových žebříčcích, kde se v roce 2016 pohyboval mezi 215. v polotěžké a 303. ve střední. Soupeř Tomczak mu přijede z Polska - v sedmi zápasech kariéry prohrál pouze jednou a tuto vzpomínku už zahladil dalšími dvěma výhrami. Tomczak zatím ukončil před limitem všech šest výher - pětkrát to bylo v prvním kole, takže tenhle zápas by asi neměl trvat moc dlouho, oba jsou v prvním kole smrtící grappleři. Tomczak je nyní žebříčkově #278, papírově tedy velmi podobně jako Wittner, otázkou bude hlavně Wittnerova aktuální forma (Tomczak naposledy bojoval v listopadu 2017, Wittner v listopadu 2016).

 7. Marek Mazuch (1-0 MMA, Slovensko) vs. Abdoul Karim Baratte Soulake (2-2 MMA, Francie)
  střední váha, 3x5

  První šanci na velkém turnaji dostává také domácí dvaadvacetiletý borec Marek Mazuch. Na Sherdogu má psanou polotěžkou, ale tohle je zápas ve střední váze. Mazuch debutoval letos a zvítězil KO za dvě minuty. Proti němu maličko zkušenější Francouz Soulake s profibilancí 2-2 (a třemi amatérskými výhrami) který to má papírově hezky symetrické. Jedna výhra KO, jedna submisí, jedna prohra KO, jedna submisí. 


 8. Dritan Barjamaj (13-14 MMA, Rakousko) vs. Yevgeny Orlov (0-0 MMA, Rusko)
  těžká váha, 3x5

  Rakouský bijec Barjamaj je journeymanem v tom nejklasičtějším slova smyslu. Má na kontě už ke třicítce zápasů, ale málokterou organizaci byste na jeho seznamu zápasů našli víc než dvakrát. Do roku 2013 nasbíral bilanci 10-2 (s výhrou třeba nad Davidem Marcinou), ale od té doby šel výkonnostně dolů a sbírá spíše série porážek (dvakrát ho porazil Rafigaev, jednou třeba Vemola). Loni měl bilanci 1-3, překvapivě porazil kickboxera Andersona Braddocka Silvu, ale pak utrpěl tři porážky. Působil v těžké a polotěžké váze a MMA se věnuje už 11 let - v časech nejlepší výkonnosti byl v těžké váze dokonce v první světové stovce. Proti němu neznámý a debutující Yevgeny Orlov.


 9. Vitaliy Stoyan (4-2-1 MMA, Ukrajina) vs. Maxim Butorin (12-1-1 MMA, 1-0-1 FNG, Rusko)
  velterová váha, 3x5

  A nakonec Stoyan z Ukrajiny proti Butorinovi z Ruska ve velterové váze. Stoyan je rozhodně především grappler - pokud vítězí, je to vždy submisí v prvním kole, v jediném loňském zápase to byl například heel hook za necelou minutu. Dvaadvacetiletý Butorin se za necelé tři roky kariéry stihl probojovat na 206. příčku světových žebříčků s bilanci 12-1-1. Prohrál svůj druhý profi fight, pak následovala série 11 výher a poslední zápas s Michaelem Hillem pod hlavičkou FNG remízoval. Butorin má osm výher submisí - všechno RNC (zatímco Stoyan to má rozmanitější) a čtyři bodové výhry. V prvním roce kariéry stihl osm zápasů ve Fight Clubu Chernak, pak přestoupil do organizace Industrials a teď střídá Fight Nights s Industrials. Malou perličkou je, že i Stoyan v roce 2016 jednou nastoupil na Industrials, ale přímo na turnaji se nepotkali - v říjnu 2016 bojovali každý na jiném Industrialis turnaji jen týden od sebe. 

 10. V plánu je podle všeho ještě desátý zápas, podrobnosti ale zatím nejsou. Až zjistím, dám vědět :)

 

 

Upoutávka na turnaj:Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

malylada87 - Čtenář - 22.2.2018 v 00:05
.. - Odpovědět
 

Zvažuji že pojedu. Ale vidím no na strašný propadák, hala pořád prázdná a tak triskní promo jsem ještě neviděl. Až s podivem, že taková organizace neumí udělat reklamu pro nejlepší turnaj MMA v historii Slovenska. 

Prokaučovaný marketing a jde vidět, že to maji úplně u prdely ty svý gala a vůbec bych se nedivil, kdyby tím mafie jen prala prachy....

Caidel - Administrátor - 22.2.2018 v 10:34
Re: .. - Odpovědět
 

Taky jsem si říkal. Pořád trochu doufám, že na promo se pořádně vrhnou po dnešku (za šest hodin startuje FNG 83 v Rusku, tak si říkám, že potom se můžou soustředit na FNG 84)...

Caidel - Administrátor - 22.2.2018 v 10:48
FNG 83 stream - Odpovědět
 

Když jsme u toho: tady by prý dneska měl být zdarma ofiko stream z FNG 83. vk.com

AsHuR - Čtenář - 22.2.2018 v 22:14
,,, - Odpovědět
 

Wittner mal ale zápas pred 4ma mesiacmi 27.10.17 v Košiciach na East pro fight s Berankom a vyhral na gilotinu :)