přihlásit trvale
Nová registrace
Eliminační systém K-1

Eliminační systém K-1

přečteno: 811×
24.03.2008 v 16:58 | Autor: Roman Lukáč
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty

Klasický K-1 GP event je tzv. 8-men turnament, neboli pyramida, z níž vzejde během tří zápasů (čtvrfinále, semifinále finále) jeden vítěz. Obvyklý zápas podle pravidel K-1 se bojuje na 3 x 3 minuty, což je i pro vrcholové fightery velmi náročné, když si uvědomíte, že během jednoho dne, respektive v rozmezí jen několik desítek minut (např. v rozemí dvou hodin), musí ti nejlepší svést tři náročné bitvy, aby se nakonec mohli stát vítězem.

Takzvaných GP turnajů K-1 je poměrně dost, často se jedná o pre-nominační turnaje k prenominačním turnajům neboli vítěz takového turnaje získá "pouhou" účast na hlavním pre-nominačním turnaji, z kterého se teprve lze nominovat do vyššího eliminačního turnaje. Pokud je to příliš zmatečné,snad vám pomůže následující příklad:

U nás v Evropě je během roku hned několik takových turnajů (nedávno to byl například K-1 GP v Maďarsku), z kterých se lze nominovat do hlavního evropského GP - K-1 GP final v Amsterdamu. A až vítěz GP final v Amsterdamu, postupuje do dalších eliminačních bojů. Takzvané regionální WGP nebo chcete-li GP final jsou celkem 4, letos to jsou Evropa - Amsterdam, USA - Hawaii, Asia - Taipei/Macao a Japonsko - Fukuoka. Z těchto 4 turanjů tedy postoupí pouze 4 abolutní vítězové. Ti se připojí ke zbylým účastníkům na K-1 WGP final 16. Tento turnaj není klasickou pyramidou jako ostatní turnaje, ale pouze jedno-zápasovým eliminačním turnajem, z kterého vzejde 8 nejlepších bojovníků pro finálové klání na konci roku. Čtyři z těchto 16 finálových bojovníků jsou tedy vítězové regionální GP, ovšem kdo tvoří ten zbytek? Jednak 8 účastníků loňské finalové pyramidy, kteří mají vždy automatickou nominaci na další rok a 4 bojovníci jsou do turnaje dosazování výborem K-1, který zohledňuje dobré výkony během roku i přání fanoušků.

Na konci roku se sejde elita nejlepší z nejlepších, aby z nich vzešel jejich král. Finálová pyramida je klasickým pavoukem 8-men tournament na jejímž vrcholu stane jeden-nejlepší bojovník. Tím je v současnosti již tři krát po sobě Semmy Schilt, obrovitý (212cm vysoký) holanský karatista.

V rámci K-1 turnajů se uskutečňují i tzv. superfighty, tedy vložené zápasy, které nemají se samotným eliminačním turnajem nic společného. Většinou se jedá o zápasy bojovníků, kteří již mají účast jistou a chtějí si prověřit svou formu. Dále je řada zápasů podle pravidel K-1 v rámci různých galavečerů, které nemají kromě pravidel nic společného s nominačním systémem K-1.


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky