přihlásit trvale
Nová registrace
Dokument "Cuban Punch up" - tajemství kubánského boxu

Dokument "Cuban Punch up" - tajemství kubánského boxu

přečteno: 9059×
14.05.2012 v 19:06 | Autor: Roman Lukáč
diskuse: 6×
Rubriky: Média / Box / Svět

Když se na konci března konal v Ústí nad Labem další ročník Velké Ceny Ústí, nejprestižnější amatérského turnaje v boxu u nás, dorazili do ČR po čtyřleté přestávce také reprezentanti Kuby. Kubánská reprezentace zcela ovládla turnaj a všech 6 boxerů ovládlo svou váhovou kategorii. Box je na Kubě národním sportem a přestože se dnes na kubánské reprezentanty silně dotahují boxeři "z východu", zejména pak z Ukrajiny a Ruska, Kuba je stále boxerskou velmocí a letos to bude chtít znovu potvrdit na jubilejních XXX. Olympijských hrách v Londýně.

Dokument televizní stanice BBC "Cuban Punch Up - The Boys who fought for Castro/Kubánská bitka - Kluci, kteří bojují za Castra" poodhaluje tajemství komunismem semknutého ostrava v Karibiku, kde se rodí nejlepší amatérští boxeři. S boxem tam začínají chlapci už od útlého věku. Každá z 15 provincií Kuby má svou vlastní akademii pro nejlepší boxery. Mladí boxeři ve věku 8-12 let tam žijí spolu pod jednou střechou, chodí do školy a trénují. Domů jezdí jen jednou za čas na víkendy. Když se blíží národní šampiónát, každá akademie pořádá vlastní turnaj, ze kterého vybere několik reprezentantů, které pošle na národní šampiónat. Dokument BCC sleduje osud pěti mladých kubánských boxerů z Havany a jejich snu dostat se na Olympiádu. Pro většinu z nich ovšem není box je otázkou sportovního úspěchu, ale také, mnohdy jedinou, cestou z chudých poměrů pro ně samotné i jejich rodiny.

Dokument je v originálním znění s anglickými, při základní znalosti angličtiny dobře srozumitelnými, titulkami.


Cuban Punch Up - The Boys who fought for CastroSouvisející články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Roman Lukáč - Administrátor - 14.5.2012 v 19:41
... - Odpovědět
 

Výborný dokument, doporučuji všem! A díky za tip čtenáři dervis.


"There isn´t a way things should be, there is just what happen and what we do."

Rek - Čtenář - 14.5.2012 v 22:31
dokument - Odpovědět
 

Nemám slov. Shlédl jsem to jedním dechem, hodně emotivní a silný příběh.  Ta mentalita kubánců je úplně jinde. V tom se jim tady nemůžeme rovnat. 

Libass - Čtenář - 15.5.2012 v 11:26
dokument - Odpovědět
 

Paráda, BBC ty dokumenty prostě umí. 

tgrk - Čtenář - 15.5.2012 v 13:14
Thajsko - Odpovědět
 

Trochu mi to pripomina situaci v Thajsku. Obecne je to hodne o motivaci a moznostech v dane zemi. Kazdopadne super dokument!

 

dervis - Čtenář - 15.5.2012 v 20:32
spoil! - Odpovědět
 

Taky jsem to shledl jednim dechem, chtel jsem to jen tak proklikat, ze se podivam jak to tem klukum opalenym lita (a ze jim to opravdu lita) a zustal jsem u toho celou tu hodinu sedet s otevrenou hubou. Nejvetsi sila pro me byla jak tam ten mlady dosel domu za tatinkem, svym vzorem, olympijskym sampionem a on tam sedi v plechove boude 1+0 a breci ze nema auto, tem klukum drive, nebo pozdeji, dojde ze cesta jinam vede jen pres emigraci a jak tam taky bylo videt pres nenavist jejich treneru, fandu a kamaradu (viz ty chybejici fotky v te boxerne). Dalsi silny moment byl po vyberu na to mistrovstvim jak tam prve breceli kluci a potom trener. No a potom ty sdilene slzy tech dvou treneru po mistrovstvi, kteri na sebe pred tim jen plivali, to byly asi takove nejlidstejsi okamziky. Opravdu sila.

Nikolai - Čtenář - 19.7.2012 v 14:57
Dokument - Odpovědět
 

Tak jsem dnes konečně shlédnul tento film...co říci...velmi dojemné a musím se přiznat,že i slza ukápla...Je mi líto dětí,které musí díky systému podstupovat tohle martirium,jen díky tomu,aby se měly v budoucnu lépe...co je nejhorší?!Děti,které ztratily dětství a musí dospívat předčasně...Každopádně bych tento dokument využil jako výchovný prostředek... jako ukázku toho,jak se naše děti mají skvěle...Wink