přihlásit trvale
Nová registrace
Den Rváčů: Rivalové 2 - reportáž

Den Rváčů: Rivalové 2 - reportáž

přečteno: 3120×
03.11.2015 v 07:44 | Autor: redakce ExtraRound.cz
diskuse: 0×
Rubriky: Reportáže / K-1 / ČR

Autorem reportáže je Jan Hrsina, trenér SKBU Hostivař Praha

Plzeňský Den Rváčů začal jako lokální galavečer, přilepený k lize K-1, ale postupně se solidně vypracoval. Malá vydýchaná hala byla tentokrát tak přeplněná, že bylo vyprodáno den předem a řada diváků ve frontě se vpuštění nedočkala. Díky solidnímu matchmakingu se povedlo na galavečer sehnat i poměrně zajímavá jména a postavit atraktivní zápasy stylem domácí vs. hosté. Nabídka byla celkem pestrá, od poloamatérských zápasů v chráničích přes plná thajská pravidla až po českou jedničku v těžké váze profesionálního boxu. Téměř polovinu večera zabraly těžké váhy a zápasilo se opravdu na plný plyn, polovina zápasů skončila před limitem a ty ostatní zpravidla nabídly alespoň nějaké počítání. Zejména domácí se ukázali ve výborném světle, většinou byli pořádně namotivovaní, hladoví a agresivní.

K1 +95 kg 3x2 min Robert Beneš (Atom) vs. Tomáš Sedlák (Palec gym)

Zápas dvou nezkušených těžkých vah, takže se tempo drželo při zemi a rozhodla technika a srdce. Sedlák boxoval jednoduše, jednička a hned spadnout do tvrdé dvojky, Beneš byl schopný technicky uřídit i delší kombinace, a díky tomu dokázal dostat Sedláka pod tlak. První kolo bylo ještě hratelné z obou stran, ve druhém byl Sedlák počítán a od té doby už hlavně utíkal a nakupoval. Beneš se ho do konce zápasu snažil ulovit, ale oběma došla fýza, a tak už to nemělo potřebnou razanci, přesto přesvědčivá převaha pro domácího.

Vítězí Beneš na body.

K1 -66,5kg 3x2min Barbora Vlnařová (Atom) vs. Lucie Vacová (Mudroch team)

Vlnařová byla aktivnější co do počtu technik, ale Vacová se snažila agresivně, ale zároveň trpělivě a disciplinovaně chodit hlavně pro něco ze zadní ruky, aby na delší Vlnařovou dosáhla. První kolo Vlnařová po trefeném háku počítaná, druhé kolo technickým boxingem soupeřku celkem přebodovala, ve třetím opět po trefeném zadním háku počítaná a evidentně potom už neměla moc chuť, dostala ještě kombinaci s kolenem a při dalším počítání jí trenéři raději hodili ručník. Vacová si zápas vyhrála tvrdým zadním hákem a schopností počkat si na ránu a ulovit.

Vítězí Vacová vzdáním soupeře.

K1 +91kg 3x2min Zdeněk Skořepa (Atom) vs. Marcel Oravec (Millenium gym)

Oravec pobavil nástupem v kostýmu Elvise. Skořepa od začátku sázel poměrně divoké techniky, highkicky, přiskočené lowkicky a rozmáchlé a tvrdé, ale zdaleka viditelné údery pěstmi. Oravec celkem v klidu inkasoval, a když zatlačil, tak to bylo delší kombinací, ve které ale Skořepa ztrácel přehled i kryt a tak si hned v prvním kole odbyl jedno počítání. Druhé kolo trend potvrdilo, Skořepa tvrdé, ale jednorázové bomby, kterými se vyčerpával, Oravec čekal, a v půlce kola rozjel šmelc, utahaný Skořepa už vlál rukama všude možně, takže pořádně nakoupil pár rukou, koleno, a rozhodčí ho odpočítal. Oravec chytrý výkon, nenechal se vybláznit soupeřovou samoúčelnou silou a boxoval tak, aby soupeře skutečně rozebral, což se mu povedlo.

Vítězí Oravec KO.

K1 -86kg 3x2min Petr Kraft (Atom) vs. Ján Staš (SKBU Hostivař)

Tenhle zápas jen stručně, protože šlo o jednoho z mých svěřenců, a tak nejsem v pozici fight objektivně popisovat. Kraft byl menší, ale o to rychlejší a lepším pohybem si dokázal připravit víc pozic a trefovat přesněji. Ve třetím kole Staš přitvrdil a dokázal se boxerskými kombinacemi prosadit, ale na bodové vítězství to nestačilo a tak vítězí domácí Kraft.

Vítězí Kraft na body.

Thaiboxing +95kg 3x2min Antonín Dušek (Atom) vs. Vilém Fencl (Lanna gym)

Zajímavý zápas 43letého veterána Duška, který dlouho nezápasil, proti úřadujícímu Mistru republiky a o téměř 20 let mladšímu Fenclovi. Jinak mají oba podobné počty zápasů a úměrně tomu byl začátek fightu opatrný a nikdo nechtěl udělat nějakou naivní chybu. Po počátečním zaměřování se chvíli klinčovalo, Fencl byl celkově aktivnější a rychlejší a trefoval toho víc, hlavně nohama. Nebezpečných zásahů měl také víc, v prvním kole líznul highkick, ve druhém poslal Duška do počítání krátkým hákem. Ve třetím kole Dušek přidal na agresivitě směrem dopředu, ale Fencl sekal kombinace a moc ho k sobě nepustil. Byl to sice zápas podle pravidel thaiboxingu, ale až na krátké klinčovací okénko v prvním kole to vypadalo jako čistá K-1. Celkově byl Fencl aktivnější a přesnější a vyhrává na body.

Vítězí Fencl na body.

K1 -86kg 3x2min Lukáš Navrátil (Atom) vs. Martin Valenta (Iron Fighters)

Navrátil od začátku šel do války, dá se říci typickým stylem nevysokých tvrďáků – zkracovat, pouštět mocné háky a vybudovat si tlak. Pak ale začala hodně divoká kanonáda, že se člověk nestačil divit. Nejdřív Navrátil špatně trefil lowkick, vypadá to na zraněné prsty nebo nárt (později se doslýchám, že už nastupoval se zlomeninou nártu), takže se nechal počítat a vypadalo to s ním špatně. Jenže bezprostředně po počítání trefil jeden z těch svých háků a Valenta se skácel jako prkno, úplně tuhý. Nějak se mu povedlo jakž takž postavit a rozhodčí ho kupodivu pustil dál, ale samozřejmě nahulený, Navrátil se ho snažil ukončit a mydlil ho v rohu zbytek kola, řekněme dvacet vteřin. V druhém kole zas trefil hned na začátku bleskový hák Valenta a pro změnu Navrátil se skácel jako loutka s přestřiženými provázky, tohle skutečně byla horská dráha nahoru a dolů. Po počítání Valenta první akcí Navrátila ještě jednou vypne naskočeným kolenem a tentokrát už je to definitivní konec, Navrátil vůbec neví, kde je a rovnou ho ošetřují. Valenta si sice užil vítězství, ale při odchodu do zákulisí je mu chodba úzká a rovnou dáví, zkrátka vítězství vůle nad hmotou a jeden ze zápasů, kdy člověk nevěří svým očím, co se to všechno děje.

Vítězí Valenta KO.

Thaiboxing -75kg 3x3min Lukáš Šimek (Atom) vs. Tomáš Kučák (X-gym)

Šimek si pořádně užil taneční diskotékový nástup do zápasu podle full muay thai pravidel. Zápas se hodně proklinčoval a byla to velká změna oproti ostatním zápasům K-1. Na dlouhou vzdálenost se toho moc nedělo. Kučák sice vypadal, že by i kombinoval, ale Šimek si prosadil thajské pojetí, buď z dálky kopnul, nebo ochotně svazoval do klinče. Což mě překvapovalo, protože když už Šimek zakombinoval, dařilo se mu dostávat Kučáka do defenzívy. První kolo bylo hlavně o klinči a kolenou, v druhém se začalo i pořádně loktovat, ve třetím kole se zase daleko víc boxovalo na střední vzdálenost. Šimek byl o kousek důraznější, měl víc tlaku v prvních kolech, Kučák zdatně boxoval i kolenoval, ale nepovedlo se mu prodat delší dosah ani obrátit Šimkův větší tah na branku. Pěkný thajský zápas ve vysokém tempu, jediné pauzy byly kvůli ošetřování Šimkova rozloktovaného obočí.

Vítězí Šimek na body.

K1 -75kg 3x3min Jakub Hostinský (Atom) vs. Vít Hruška (Aplik MT)

Řekněme si to rovnou, zápas večera. Hruška ohromné spektrum technik z ústupu, zejména nohama to byla paráda - kolenoval nazpět, teepy zastavoval, lowkicky rozbíjel postoj, z perfektního dvojáku kontroval. Ale co mu to bylo platné, když nezastavitelný tank Hostinský pořád šel dopředu a sázel děsivé bomby stylem jedna-dva. A znova, a znova, a zase. Občas koleno nebo lowkick, a opět jedna-dva. Strašlivá fýza, Hruškovy kopy s ním nic nedělaly, ustál i čistý highkick na čelist a pořád bombardoval Hruškův dvoják granáty. Na tohle je každá taktika krátká, postupem času se Hruška různě točil bokem, kroutil, protože už ten tlak nezvládal a začínaly mu rány procházet. Celkem za zápas to bylo několik počítání a nespočet inkasovaných ran, ale Hruška nějak zázračně dokázal zůstat nejen stát, ale i boxovat až do konce. Strhující válka bez vteřiny oddechu. I když soupeř byl techničtější, Hostinský ukázal nejjednodušší čistý boj, očesaný až na samotné jádro podstaty – prostě přišel někoho levá-pravá umlátit a to taky udělal. Skutečně hvězdný zápas.

Vítězí Hostinský na body.

K1 -81kg 3x3min Jiří Korda (Atom) vs. Jaroslav Chmel (X-gym)

Domácí Korda se krásně hýbal, footwork jako řemen, přiskočí, sek sek sek, zavřít nohou. Chmel byl poněkud statický, vyčkával a nechal soupeře pracovat, ale zdálo se, že celkem s klidem pobírá, co na něj Korda střílí. Možná čekal, až se Korda tím pohybem unaví a nechtěl se s ním nahánět. Ale Kordovi se povedlo docela se štěstím sáhnout mu skrz pokus o kontr a zadním hákem ho poslal do počítání. Ve druhém kole vypadal Chmel už vyloženě vlažně, Korda měl všechnu iniciativu, kroužil kolem a zkracoval si pro kombinace, Chmel spíš jen odpovídal a sám se do útoků nehrnul. Po jedné kombinaci Chmel signalizoval problém se žebry a nechal se počítat, muselo to být něco dřívějšího, protože v tu chvíli na spodek nic nechytil. Na osmou se netvářil a rozhodčí ho odmával.

Vítězí Korda RSC.

K1 +91kg 3x3min František Kohout (Lanna gym) vs. Martin Muzikant (MBM007 Horimex)

Zápas soupeřů s dost nevyrovnanými zkušenostmi, a je to vidět od začátku – Muzikant párkrát zaútočil, Kohout si jen povoloval a lehce kontroval, zjevně si soupeře hlavně četl. Po třiceti vteřinách se Kohout opřel do prvního pořádného lowkicku, následovaného kolenem, které zapíchnul do rozhozeného Muzikanta tak, že skoro prošlo skrz, a Muzikant nebyl schopný pokračovat, rychlé a naprosto čisté KO.

Vítězí Kohout KO.

Box +95kg 6x3min Václav Pejsar (Atom) vs. Gábor Farkas (Maďarsko)

Pejsar měl původně zápasit s Chorvatem Verunicou, ale ten na poslední chvíli odpískal, a povedlo se místo něj sehnat jen Gábora Farkase, který má sice asi 49 zápasů, ale 7 výher, takže profesionální prohrávač. Je o pořádný kus větší než Pejsar, a tomu odpovídá styl – strkání dlouhou přední a distanc. Pejsar si ho ale hned od začátku zaměřil, škrtnul jeden háček, škrtnul druhý, vypadalo to jako otázka času, než se trefí pořádně a Farkase uspí. Jenže Farkas ukázal zkušenosti – místo, aby se začal bát a ustupoval, což by byla pro Pejsara voda na jeho mlýn, tak naopak zkracuje a svazuje, čímž Pejsarovi nedovolí pořádně trefit. Ve druhém a třetím kole se Pejsar nechal trochu uspat Farkasovým tempem, do ofenzivní smršti se vyprovokovat nenechal. Jinak to bylo pořád to samé – Maďar pochodoval pozpátku, občas poslal jab, Pejsar si ho vždycky nahnal do rohu a zkusil pár háků, jestli se něco ujme, a pak se to zaseklo v klinči. Ve čtvrtém kole Pejsar konečně Maďara jednou poslal na zem, což mělo za následek zvýšení Farkasova tempa a ještě větší betonování obrany. V pátém a šestém kole se zdá Pejsar spokojený s poklidnou výhrou na body, nic neriskuje, pouze je na něm (stejně jako na všech ostatních v hale) vidět frustrace z takového boxu, už neboxuje tak pěkně, strká rameny, odtlačuje loktem... Na druhou stranu, na Farkase se v zásadě nemůžeme za výkon zlobit, dívat se na to nebyla sice žádná radost, ale přijel na poslední chvíli a velmi zkušeně a bezpečně prohrál.

Vítězí Pejsar na body.Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky