přihlásit trvale
Nová registrace
Cris Cyborg podepsala s Bellatorem

Cris Cyborg podepsala s Bellatorem

přečteno: 702×
04.09.2019 v 16:58 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

To co se všeobecně už zhruba měsíc čekalo se dnes stává skutkem: Cristiane „Cyborg“ Justino, známá spíše jako Cris Cyborg opouští UFC a podepsala smlouvu s Bellatorem. Šéf Bellatoru Scott Coker tvrdí, že smlouva pro Cyborg je v rámci ženského MMA zatím rekordní, ale jelikož parametry smlouvy neznáme, lze očekávat, že bude rekordní jenom v některých specifických parametrech (za jeden zápas například asi v UFC brala víc).

Pokud by snad někdo ikonickou Cris Cyborg (21-2-1NC MMA) neznal, vězte, že v současnosti sice není vlastně žádných pochyb o tom, že nejlepší ženskou bojovnicí na světě je její nedávná přemožitelka a dvoudivizní UFC šampionka Amanda Nunes, nicméně série dvaceti výher od roku 2005 do porážky s Nunes v roce 2018 nemá v ženské MMA obdoby a Cyborg byla nezpochybnitelnou jedničkou pérové váhy vlastně nepřetržitě od roku 2009 (s malým škobrtnutím v roce 2013 kdy klesla na dvojku, protože si odpykávala dopingový trest a byla dva roky mimo hru). 

Zkrátka, Cyborg v tuto chvíli už není nejlepší (v P4P je aktuálně až čtvrtá po UFC šampionkách Nunes, Schevchenko a nově korunované Weili Zhang) a možná už ani nikdy nebude, ale zato je pořád jednoznačně nejlepší ženou všech dob - s dost velkým náskokem před Rondou Rousey, ještě větším náskokem před Amandou Nunens - a žádná jiná bojovnice už není ani v diskuzi :) Její nová smlouva s Bellatorem je tak poměrně velká věc, zvláště když uvážíme, že Cyborg má teď poměrně jedinečnou příležitost stát se první šampionkou všech čtyřech velkých ženských MMA organizací - tituly Strikeforce, Invicta i UFC už na kontě má, teď jí zbývá ještě Bellator.

Zda příležitost využije uvidíme zřejmě už velmi brzy - Scott Coker rovnou uvedl, že Cyborg dostane rovnou titulový zápas s šampionkou Juliíí Budd (13-2 MMA, 7-0 Bellator) což je asi druhý nejzajímavější zápas do kterého lze Cyborg obecně nasadit (tím prvním by byl samozřejmě remač s Amanou Nunes v UFC).

Důvodů pro odchoz z UFC bylo pro Cyborg mnoho - nejčastěji zmiňovaným je rozhodně nepřátelský vztah mezi ní a šéfem UFC Dana Whitem během kterého došlo i na poměrně dost urážek. Dalším bodem je malá aktivita Cyborg - pro UFC bojovala jednou, maximálně dvakrát ročně a to je podle ní celkem málo - navíc jí UFC sice vyšlo hodně vstříc kontraktem v Invicta FC a následným založením pérové váhy v UFC, ale pravdou je, že tato váhovka v UFC vždy existovala vlastně jen formálně a velmi dlouho to byla pouze Cyborg a pak jakákoli soupeřka která byla ochotná jít o váhu výš a pak se zase vrátit. I v tuto chvíli má UFC vlastně jen tři plnohodnotné bojovnice v pérové váze: Spencer, Anderson a Leah Letson. Všechny ostatní, tj. například De Randamie, Holm, Zingano, Nunes mají ve skutečnosti svůj domov jinde.

A důvodů pro přestup Cyborg do Bellatoru je vlastně ještě víc - a proto se také její přestup právě sem všeobecně očekával už od okamžiku, kdy oznámila že jí v UFC končí smlouva. Tím prvním je vedení, které si Cyborg váží. Cyborg má se Scottem Cokerem skvělý vztah a to už od doby kdy působila ve Strikeforce - Coker ostatně dával ženské MMA šanci daleko dříve, než UFC a Cyborg pro něj byla superstar už tehdy. Historie se tedy bude opakovat. Finančně se podle všeho smlouva s Bellatorem UFC minimálně vyrovná, je ale rozhodně lepší dělat pod někým kdo vás respektuje. Cyborg se také teoreticky těší na větší aktivitu. Coker už naznačil, že by pro ní ročně rádi měli 2-3x zápasy, což je rozhodně víc, než mohlo nabídnout UFC - i proto, že každou soupeřku pro Cyborg museli shánět dost individuálně. I když to mnozí berou tak, že přestup do Bellatoru je přestup do nižší ligy, při pohledu na tabulky a statistiky lze snadno zjistit, že opak je pravdou. Zatímco pérová váha v UFC znamená opravdu tři bojovnice a pak řadu náhodných jednorázových kontraktorek, Bellator má něco co by se divizí dalo přinejmenším nazvat - na soupisce mají celkem dvanáct bojovnic pérové váhy a i když samozřejmě platí, že málokterá z nich vůbec připadá v úvahu jako soupeřka pro Cyborg, je tu rozhodně větší nabídka než v UFC a také šance na to, že postupně vzniknou nové vyzyvatelky.

V UFC totiž Cyborg mohla nastoupit vlastně opravdu jen proti Amandě Nunes (což je samozřejmě zápas vůbec nejzajímavější ze všech které může Cyborg absolvovat jenže co potom), případně ještě proti Megan Anderson. Zajímavou by mohla být také Germaine de Randamie, ale ta už oznámila, že proti Cyborg zápasit prostě nebude. Bellator může bezprostředně  nabídnout světovou dvoku Budd, světovou čtyřku Alrene Blencowe a kdyby na to došlo, tak také veteránku Leslie Smith, kterou Cyborg porazila tři roky zpátky (ale už má od té doby tři výhry, takže by se remač dal odůvodnit). Čistě prakticky má UFC v TOP 15 v tuto chvíli tři zástupkyně (Spencer kterou Cyborg naposledy porazila, Anderson a zatím zelenou Leah Letson), Bellator jich tam má pět. Sarah Kaufman a Kayla Harrison by byly také zajímavé zápasy, ale ty jsou vázané v PFL což je formát který by Cyborg asi nevyhovoval a tři bojovnice působí mimo UFC a Bellator (jako např. Cat Zingano která v UFC skončila dva týdny zpátky) takže by je Bellator teoreticky mohl zkusit získat.

Zkrátka, řeči o tom, že jde Cyborg drtit bezbranné soupeřky zde tak úplně neplatí - pérová váha je v Bellatoru realisticky silnější než v UFC :) A to ještě neberu v úvahu teoretickou možnost zapůjčit Cyborg do Rizinu na nějaké ty fighty v otevřené váze. Aktivity mimo Bellator jsou ostatně dalším faktorem proč Cyborg volila Bellator - v minulosti vyjádřila přání si třeba i zaboxovat a stávající smlouva s Bellatorem jí to bezproblémů umožňuje, Coker by jí prý na DAZN klidně něco dohodl :)

Někteří také pravda kritizují Julii Budd jako slabou soupeřku s tím, že jí přece porazila Amanda Nunes i Ronda Rousey - jenže všechno má svůj kontext. V tomto případě jde o to, že Budd proti Nunes a Rousey nastoupila už v roce 2011 ve Strikeforce ve svém druhém a čtvrtém profizápase. A teprve od té doby se pořádně rozjela - série jedenácti výher, z toho sedm vítězství bez porážky v Bellatoru. Myslím, že je vcelku zjevné, že Budd je dost jinou bojovnicí než byla osm let zpátky a že si souboj s Cyborg momentálně zaslouží vlastně vůbec nejvíc ze všech napříč organizacemi.


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky