přihlásit trvale
Nová registrace
Co je to K-1?

Co je to K-1?

přečteno: 5732×
01.01.2008 v 21:53 | Autor: Roman Lukáč
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty

K-1 je sport, či přesněji řečeno sportovní disciplína na pomezí thajského boxu a kickboxu, která je založena smíšením odlišných stand-upových bojových umění a sportu do jednoho. Tato soutěž původem z Japonska nabízí díky svým pravidlům možnost srovnání nejlepších stand-upových bojovníků na světě v rámci jednotných pravidel.

V K-1 je dovoleno použít jakékoliv stand-upové bojové umění, a na základě vítězství lze usoudit kdo je mistrem svého umění. Tento sport patří mezi nejprestižnější stand-upové (boj ve stoje) soutěže bojových sportů na světě. Mistr Kazuyoshi Ishi, zakladatel seidokaikan karate, přišel v roce 1993 s nápadem vytvořit unikátní soutěž, umožňující srovnání mistrů různých stylů. K myšlence ho přivedli věčné hádky zastánců různých bojovových stylů, kteří tvrdili, že jejich umění je lepší. Lidi vždycky zajímalo, jak by si v ringu vedl boxer proti karatistovi, thajský boxer proti aikidistovi, atd... Tak se na počátku 90. let zrodila K-1. Název K-1 vznikl složení King - One, to znamená "král králů". Popularita K-1 v průběhu let značně stoupala, právě proto, že se v ringu mohou potkat karatisti, thaiboxeři, kickboxeři, capoeiristi a mnoho dalších představitelů jednotlivých umění. K-1 není omezena žádnou vahovou kategorií. (Nicméně od roku 2007 existují tři tituly K-1, kromě hlavního titulu společného pro všechny K-1 bojovníky, o který se bojuje každý rok v osmičlenné vyřazovací pyramidě, jsou ještě tituly pro šampiona ve váze do 100 kg a nad 100kg.)

K výběru finalistů se konají turnaje po celém světě. V K-1 je mnoho velmi úspěšných sportovců, kteří se těší popularitě nejen v rámci tohoto sportu. Za zmínku stojí Jerome Le Banner,Peter Aerts,Ernesto Hoost,Semmy Schilt,Remy Bonjasky,Mirko Filipovic,Mark Hunt, Rey Sefo,Mighty Mo,Badr Hari ... Z českých bojovníku pak například Pavel Hakim Majer nebo Petr Vondráček. Základní boj trvá 3x3 minuty (pokud někdo nedásoupeři KO nebo TKO). Po absolvování 3x3 minut se spočítají body a určí vítěz,v případě nerozhodného stavu se dávají další kola tzv. extra round. maximálně však dvě nastavovaná kola, po kterých musí být určen jeden vítěz.

Každoročně se koná světový turnaj K-1, kde se sejde 8 nejlepších fighterů, kteří prošli růrznými eliminačními turnaji, a mezi nimi se v pyramidovém turnaji probojuje k titulu nový král K-1.

foto:
headkicklegend.com


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky