přihlásit trvale
Nová registrace
Brutalita v bojových sportech (?) I. část

Brutalita v bojových sportech (?) I. část

přečteno: 7685×
20.04.2008 v 23:37 | Autor: Roman Lukáč
diskuse: 8×
Rubriky: Články - bojové sporty

Předem chci upozornit, že cílem tohoto článku není bezmezná obhajoba bojových sportů. Je to jen pohled z druhé strany barikády, který zůstává nezúčastněným utajený a je zřejmě jedním z důvodů vytváření mylných předsudků o těchto sportech.

Rváči z ulice vs. boxeři

Lidé často přirovnávají zápasy v boxu k bezhlavé pěstní přestřelce dvou agresivních mlátiček. Většinou také fanoušek-laik spíše ocení zápas ve "volném stylu", než krásný technický box. Jaká je ovšem skutečnost? Box je sport, jehož cílem je naučit jedince celkové průpravě tak, aby byl schopen nejen rány rozdávat, ale i ustát, vést ho a cíleně připravovat na zápas. Ve chvíli, kdy je boxer na takové úrovni, že je schopen zápasit a jít mezi provazy, je většinou na takové úrovni, že dokáže boxovat takovým způsobem, aby schytal co možná nejméně úderů a co nejvíce jich rozdal. V ringu samotném, pak dochází ke konfrontaci dvou "přibližně" stejně vyspělých boxerů, jednak co se fyzických předpokladů týče, viz. rozdělení podle váhových kategorií, a jednak podle výkonnostní úrovně, v kickboxu se turnaje dělí na Céčkové, B a A, v boxu na oblasti, ligu a extraligu, atd… Oba soupeři se v ringu snaží uplatnit to co získali během přípravy a svým výkonem přesvědčit o tom, že je lepším boxerem než ten druhý. Nějaké bezduché mlácení, či rvačka dvou agresivních existencí? Neexistuje! Kdo si zkusil na vlastní kůži zápas v ringu, může potvrdit, že s takovým přístupem by nevydržel do konce prvního kola. Ve chvíli, kdy proti sobě stojí boxeři na zhruba stejné úrovni, výškově, hmotnostně, co do fyzické zdatnosti a technické vybavenosti je třeba zapojit hlavu a to je to, co box povyšuje od pouhého mlácení na sport, sport plný bolesti, tvrdosti ale také techniky a chytrosti.

Nebudu tvrdit, že mezi boxery jsou samí hodní, mírumilovní a inteligentní jedinci. Jako v každém jiném sportu, společenství či jakékoliv komunitě lidí zde najdete celé spektrum lidí, od přirozených agresorů, pro které je box, dobrým ventilátorem nahromaděných emocí, různých existencí z ulice, až po boxery, kteří jsou v civilu pečlivými rodiči, milujícími manžely a přátelskými kolegy. Ačkoliv se boxeři v tréninku učí získávat co největší tvrdost do svých úderů, učí přijímat rány a přemáhat bolest, zároveň se učí vnímat box jako sport a vítězit sami nad sebou. Pokud jste viděli nějaký zápas v boxu až dokonce, většinou jste měli možnost vidět, jak se oba borci po zápase přátelsky poklepali nebo si alespoň podali ruce stejně jako si po konci hokejového utkání podávají ruce hráči, aby vyjádřili úctu k soupeři .

Další věc, kterou si neodpustím zmínit je publikum. Pokud srovnáme publikum, které se sejde na boxerské utkání a publikum, které můžete vidět na našich fotbalových stadionech, pak určitě dojdeme k závěru, že publikum, které se někdy chová jako zvěř, dělá bordel, devastuje a napadá fanoušky soupeře, je to fotbalové. Ani na jednom s boxerských galavečerů nebo různých závodů jsem se s ničím takovým nesetkal. Boxerské galavečery většinou mívají prestiž, a často v řadách diváků, najdete významné osobnosti od regionální úrovně až po světoznámé celebrity - podle prestiže dané akce. Diváci povzbuzují své favority, ale jsou schopni ocenit výkony soupeře. Už jste někdy viděli, aby Baníkovci zatleskali Spartě, když zrovna zahráli nádherný fotbal a smetli jejich oblíbence?

Krev, bolest a zranění

Bojové sporty patří k nejtvrdším, respektive jsou nejtvrdšími sporty na světě. Není to pro každého. Je tu spousta bolesti, nejen v tréninku, ale i v zápase. Každý zápas si podle náročnosti žádá minimálně týden pauzu na zregenerování. Horší je, když se k bolesti z inkasovaných ran, přidá nějaká zranění. To potom vyžaduje mnohem delší rehabilitaci. Nejčastějšími zraněními bývají - naražené/zlomené nosy, naražené/zlomené žebra, roztržené obočí, vyhozené rameno, zranění lokte, natažené úpony v kickboxu či thajském boxu pak ještě naražený/zlomená noha a občas nějaký ten otřes mozku. Po takovémhle výčtu to vypadá na dobrovolné mrzačení, ale není to tak, každý alespoň průměrný boxer dokáže tento výčet eliminovat na minimum. Dá se předpokládat že v průběhu sportovní kariéry se z řadou těchto zranění potká, ale není to tak, že by s každého zápasu odcházel o berlích, měl ruku v sádře a nos jako kliku od dveří. Box je velmi bezpečný sport. Mnohem bezpečnější než třeba fotbal. Každý boxer jde do ringu s tím, že je připraven na to, že inkasuje nějaké rány a že to asi občas pěkně zabolí, ale co takový fotbalista, když odkopává balon, myslíte si, že bude čekat skluz ze zadu přes nohy?

Box má jasná pravidla a stanovuje přesně údery, které jsou povolené a které ne a každý s tím tedy může počítat. Navíc v boxu/kickboxu/thajském boxu na amatérské úrovni se velmi dbá na ochranu zdraví boxerů, že je zde riziko vážnějšího zranění minimální. Do povinné výbavy patří ochranné helmy, suspenzory, v kickboxu ještě chrániče nohou a tzv. botičky (více v článku Základní výbava I.-II.). Nebudu tvrdit že box je sport, vhodný pro vaše malé ratolesti a že dostávat tvrdé údery do hlavy je něco zdravého, každopádně mýty o "hloupnutí" po inkasovaných úderech jsou přece jenom trochu směšné. Snad ani není třeba něco dále rozepisovat a postačí když odkážu na naše přední špičkové profiboxery Lukáše Konečného či Rudu Kraje. Většině boxerů se nepoštěstí odboxovat ani polovinu zápasů co mají oni dva, a pokud jste s nimi měli někdy tu čest mluvit nebo jste alespoň četli nějaký rozhovor,atd. jistě mi dáte za pravdu, že tento mýtus je opravdu nesmysl. Pokud měl člověk v hlavě prázdno již předtím, pak na to box již žádný vliv nemá aneb, kde nic není ani smrt nebere.

Co ovšem stojí za zmínku je tzv. "syndrom vyhoření", což je přenesený termín označující ztrátu formy/výkonnosti/odolnosti v důsledku série tvrdých knokautů. Tímto fenoménem se již zabývalo několik studií a došli k závěru, že existuje přímá souvislost mezi inkasovanými KO a částečnou či úplnou ztrátou formy - vyhořením. V mnoha případech se stává že jinak úspěšní boxeři, se po sérii tvrdých KO, již nedokážou vrátit zpět na svojí původní úroveň, ztrácejí odolnost - méně vydrží. Hodně přeneseně by tento jev šel přirovnat k botě. V případě, že se vám jednou po neadekvátním zatížení odlepí podrážka, dáte jí spravit a dál boty nosíte. Když se odlepí i podruhé či potřetí je velká pravděpodobnost, že se to bude opakovat i po čtvrté, atd. a zároveň bude stačit mnohem menší zátěž na odlepení, protože ta podrážka už vydrží mnohem míň.

Co se týče toho nejvážnějšího - tedy úmrtí, tak i zde platí, že je box velmi bezpečným sportem. Statisticky vzato, mnohem větší riziko vám hrozí při cestování letadlem nebo při bouřce. Existuje několik případů v historii moderního boxu, kdy došlo k úmrtí přímo v ringu. Ve většině případů to bylo v důsledku neodhalené skryté vady. Boxeři jsou podrobování pravidelným lékařským prohlídkám, na každém zápase je přítomen ošetřující lékař, který na průběh zápasu dohlíží. Stejně tak jedním z hlavním úkolů ringového rozhodčího je včasné ukončení zápasu v případě, že již boxer není schopen boje.

Možná jste si všimli že v tomto článku jsem se zamýšlel hlavně nad boxem a kickboxem či thajský box jsem zmínil jen okrajově. O ultimátních zápasech jsem nemluvil vůbec. Nebojte, na ty přijde řade v dalším pokračování tohoto článku.

foto:
boxnews.com


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

MogulAxe - Čtenář - 2.12.2012 v 21:34
joke? - Odpovědět
 

Po přečtení článků, který je dobrou reklamou na bojové sporty mi to nedá, ale doporučuju shlédnout dokument Kličko. Kde oba borci mluví otevřeně o tom, že box je nebezpečný a brutální sport a chtějí aby to lidé věděli. Tyhle články může psát snad jen totálně neznalý naivní člověk, či někdo kdo se snaží za každou cenu bojové sporty obhájit. 

Btw: statisticky srovnávat zranění je samozřejmě nemysl, box-fotbal, jelikož fotbalových utkání proběhné třeba 1000x více, navíc v jednom zápase riskuje mnohem víc lidí než dva v ringu kratší dobu. Je to jako říct, že let letadlem je bezpečnější než jízda autem, když letů proběhne pár ticíc kdežto auto jezdí miliardy. 

Faktem zůstavá, že cílem boxu atd. je mlátit/kopat soupeře do hlavy/těla tak dlouho dokud nebude moct pokračovat, v lepším případě to zastaví konec zápasu. Zatímco smyslel jiných sportu je např. dostat míč do brány tzn. k vítězství netřeba nikoho bít. Samozřejmě že pár amatérských zápasů nikoho zmrzačit nemusí, ale to riziko je fakt furt větší než si zakopat pár amatérský zápasů ve fotbale. 

Vím, že tohle asi nikdo číst nebude, ale dával bych si pozor na takovéto propagační články. Smile

Golem - Čtenář - 3.12.2012 v 10:54
Re: joke? - Odpovědět
 

K bezpečnosti fotbalu jen pro ilustraci dvě videa z celkem nedávné doby http://www.youtube.com/watch?v=MF97rlXF91A nebo http://www.youtube.com/watch?v=MF97rlXF91A a našlo by se toho jistě víc třeba v nižších soutěžích. Rozdíl mezi BS a zraněními ve fotbale je v tom, že boxer nebo zápasník údery, kopy a další techniky čeká, ale fotbalista nepředpokládá, že mu někdo skluzem vezme stojnou nohu s ošklivými následky. Bojové sporty jsou tvrdší, ale férové.

btw. letecká doprava je ve srovnání počtu nehod a obětí na celkový objem dopravy opravdu bezpečnější.

PrŽák - Čtenář - 9.7.2014 v 15:49
Re: joke? - Odpovědět
 

Jenže to by potom museli všichni pouliční rváči užívat 3x více wobenzymu  než boxeři a to by znamenalo 60 tabletek denně :))). 

crazywolf - Čtenář - 3.12.2012 v 00:10
? - Odpovědět
 

ted se trochu vyjadrim mimo ale co to znamena chovat se jako zver??kdo vymyslel prirovnani chovani zvere s necim spatnym?vite co je to zver??zver je zvire asi v lese ktere nikdy nedela nic spatneho a nikomu neublizuje,premyslejte trochu nad tim co rikate..

Kotilion - Čtenář - 3.12.2012 v 09:39
Re: ? - Odpovědět
 

To se tak prostě říká. Se s tim smiř:-P

Ríša Pepica - Čtenář - 3.12.2012 v 11:17
Re: ? - Odpovědět
 

No, že by zvířata nikdy neubližovala, o tom mám dost pochybnosti. Zvířata útočí jednak z důvodu hladu a pak z důvodů pocitu ohrožení (sebe, teritoria, mláďat, postavení ve smečce atd.)..

aceman - Čtenář - 3.12.2012 v 11:53
Re: ? - Odpovědět
 

Crazywolf se zrejme prejedl vtipne kase:) 

Zver je zvire asi v lese a nedela nic spatneho... to neeee, prosim, nemohu dychat :)))))

 

aceman - Čtenář - 3.12.2012 v 12:06
Bojove sporty - Odpovědět
 

Lukas napsal velmi zajimavou uvahu na tema bojove sporty - brutalita. 

Pravdou zustava, ze nasili, agrese, brutalita je nasi nedilnou soucasti jiz od praveku. Udelali jsme samozrejme znacny pokrok, mame daleko vyssi socialni inteligenci, ale lide i dnes chteji videt "krev", proste dva bijce, kteri se snazi jeden druheho "preprat". Drive se bojovalo v arenach, za pomoci zbrani, dnes nam postaci vlastni telo a ja osobne povazuji full-contact za vrchol lidskeho "sportovani". Kolektivni sporty vetsinou pouzivaji ke svemu ucelu nejake medium (kopaci mic, puk, atd.), Adrenalinove sporty ruzne padaky, lyze, kola.... Ale kdyz se postavite jinemu cloveku tvari v tvar, mate k dispozici jen vase telo a hlavu... to je uplne jiny level a presto to chce divak videt. 

Muj nazor je takovy, ze je rozhodne lepsi tuto nasi prirozenou agresivitu ventilovat regulovane v ringu, nez nekde na ulici, ale to je vsem jasne, nicmene stale se jedna o zdaleka nejbrutalnejsi formu sportovani a to je dobre, proto mame vsichni tady mma, box, kick, tak radi, pro jeho brutalitu, sebeobetovani v treninku, bolest, adrenalin...Transky a buz***ky budou vzdy horekovat, jak je to spatne, ale to me vubec nezajima, ja nehodlam bojove sporty pred nekym hajit, kdyz na to nemas koule, tak se venuj vysivani.