přihlásit trvale
Nová registrace
Bellator 222 a ONE: Legendary Quest - startovní listiny

Bellator 222 a ONE: Legendary Quest - startovní listiny

přečteno: 416×
11.06.2019 v 14:50 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

UFC si tenhle víkend dává pauzu po velice podařeném turnaji UFC 238 a tak se uvolnil prostor pro obě hlavní konkurenční organizace. Bellator se v pátek vrací do New Yorku do Madison Square Garden solidním dvouapůlhvězdičkovým turnajem Bellator 222: MacDonald vs. Gracie se dvěma titulovými zápasy a netradičně v sobotu následuje turnaj ONE: Legendary Quest ze Šanghaje - s ženským titulovým muay-thai zápasem.

 

Bellator 222: MacDonald vs. Gracie

Turnaj se koná v pátek 14. června v ikonické hale Madison Square Garden v New Yorku a je tedy jasné, že půjde o větší turnaj Bellatoru - jeden z těch určený exkluzivně pro kanál DAZN. Startovka velmi solidní - dva titulové zápasy, dva zápasy zvučných jmen a jeden zápas trochu lacině populární - oproti obvyklé situaci jsou tentokrát ale naplno využité i předzápasy, které nejsou regionální, ale ve kterých vidím nejméně deset různě významných Bellator borců.

V akci uvidíme dva borce ze světové desítky a tři ze světové dvacítky.

Hlavním zápas večera je zároveň semifinálovým zápasem velterového grand prix a zároveň titulovým zápasem. Na jedné straně šampion, světová desítka Rory MacDonald (20-5-1 MMA, 2-1-1 Bellator). Na druhé straně pak neporažený Neiman Gracie (9-0 MMA, 7-0 Bellator). Většina otázek se tu bude určitě točit kolem momentální formy MacDonalda. Ten od příchodu do Bellatoru během dvou zápasů získal titul (výhrou nad Limou), pak ale zkusil jít o váhu výš a byl naprosto rozdrcen Mousasim který mu navíc opět zlomil nos. MacDonald se pak vrátil do velteru, ale v dubnovém čtvrtfinálovém zápase s Jonem Fitchem překvapivě uhrál jen většinovou remízu. Titul si tedy sice udržel, ale jeho forma a psychika jsou obrovskými otazníky. MacDonald sám po zápase s Fitchem prohlašoval, že ještě neví, jestli v sobě vůbec má agresivitu a touhu vyhrávat a že zvažuje i konec kariéry. Měl nicméně dohodnuté semifinále a tak ho zkusí absolvovat - a to zhruba šest týdnů po předchozím dosti neslaném a nemastném výkonu - což rozhodně není dost času dát se pořádně do pohody a najít v sobě další motivaci. Tak uvidíme. Gracie každopádně tvrdí, že to MacDonald trochu přehrává a že mu proti Fitchovi přišel agresivní až až. Jinak je si prý vědom toho, že je proti MacDonaldovi horší zápasnicky, ale na druhou stranu sebevědomě prohlašuje: Ale mě taky stačí dostat ho na zem jednou jedinkrát. Neiman má v tuto chvíli osm submisí v devíti výhrách a do semifinále prošel přes zápasnický talent Eda Rutha, takže s wrestlery se vypořádat umí - MacDonald je ovšem nekompromisně všestranný. Vítěz tohoto zápasu už ví, že na něj čeká ve finále Douglas Lima. Gracie teď žebříčkově #99 - a jestli vyhraje, čeká ho opravdu raketový skok vzhůru.

Co-main eventem (a původně dokonce main eventem) je zápas dvou UFC veteránů v polotěžké váze: Lyoto Machidy (25-8 MMA, 1-0 Bellator) a Chaela Sonnena (30-16-1 MMA, 2-2 Bellator) na jejichž vzájemný zápas nikdy nedošlo (ač několikrát bojovali na stejných turnajích). Machida zatím stále borec širší špičky - nyní světová dvanáctka střední váhy - a tady si po delší době udělá výlet o váhu výš kde působil do roku 2013. V Bellatoru zatím jediná výhra v debutu s exšampionem Carvalhem. Prostořeký Sonnen soupeře tentokrát respektuje a nenaváží se do něj, v Bellatoru 2-2. Prohra s Ortizem, pak výhry s Rampagem a Wanderleiem a naposledy loňská grand prix porážka v těžké váze od Fedora Emelianenka.

A pak je tu druhý titulový zápas - a zároveň nejlépe obsazený zápas večera, remač mezi dvěma šampiony bantamové váhy. Na jedné straně obhajující šamipon Bellatoru Darrion Caldwell (13-2 MMA, 10-1 Bellator), na druhé straně zapůjčená světová čtyřka, šampion Rizinu Kyoji Horiguchi (27-2 MMA). Tady je příběh jasný: Caldwell má v Bellatoru bilanci 10-1 a tu jedinou porážku už v minulosti pomstil. Bellator ho tedy na Silvestra zapůjčil do Rizinu kde Caldwell nastoupil do titulového zápasu proti Horiguchimu. A vedl si dobře, jenže ve třetím kole zachyboval a Horiguchi ho vypnul a obhájil svůj Rizin titul. Teď naopak Horiguchi vyráží do Bellatoru - a titul teď musí obhájit Caldwell pro kterého to bude druhá titulová obhajoba, nebo se Horiguchi stane šampionem dvou organizací souběžně. Horiguchi každopádně od porážky s Demetriousem Johnsonem v UFC bezchybný, má dvanáct výher v řadě a je největší MMA hvězdou Rizinu. V posledních sedmi navíc šeskrát soupeře ukončil. Zatímco pro Caldwella je to přímá odplata, Horiguchi mezitím stihl ještě obhájit proti Benu Nguyenovi.

Na důležitém rozcestí se v bantamu nachází exšampion Eduardo Dantas (21-6 MMA, 10-3 Bellator). Ten po ztrátě titulu s Caldwellem prohrál ještě s MacDonaldem. Naposledy sice ubodoval Tobyho Misecha, ale je teď kolem světové padesátky a není jisté, jestli se ještě zvládne znovu ucházet na titul. Takže prověří Juana Archuletu (22-1 MMA, 4-0 Bellator) u kterého je trajektorie k titulu naopak zatím jasná - v Bellatoru čtyři výhry v řadě, celkem má sérii sedmnácti vítězství a naposledy prohrál někdy v roce 2015. Také kolem světové padesátky, takže Dantas pro něj bude pořádný vysokoprofilový test. 

A jako otvírák trocha té laciné popularity: Druhý MMA fight BJJ specialisty a tréninkového partnera Conora McGregora, nenáviděného Dillona Danise (1-0 MMA/Bellator). Za soupeře vybrán Max Humphrey (3-2 MMA), jež by se mu pochopitelně hlavně na zemi neměl vůbec rovnat. Danis o sobě se značnou nadsázkou tvrdí že je nejlepším grapplerem v MMA (což je pěkná blbina, protože nebyl zdaleka nejlepší ani v grapplingu) a mám za to, že není ani nejlepším grapplerem téhle startovky (Neiman Gracie by k tomu asi měl co říci :)) McGregor efekt ale v plné palbě, takže má místo na startovce jisté.

Jak jsem uváděl výše, tentokrát za to rozhodně stojí i předzápasy - není v nich úplně top kvalita (s výjimkami Bandejase, Mixe a Kuboty), ale rozhodně jsou v nich jména s kterými obecně Bellator do budoucna hodně počítá. Ač nevím jestli budou předzápasy ke shlédnutí. Snad alespoň později na webu Bellatoru. Neuvádím všechny, ale některé pro zajímavost:

AKTUALIZACE: Bellator se nakonec rozhodl jít cestou šesti zápasů na hlavní startovce (při přenosech na DAZN není tolik reklam a vejde se víc zápasů) a tím šestým je tedy původn nejlépe obsazený předzápas Bandejas vs. Mix.

 • Aaron Pico (4-2 MMA/Bellator) vs. Adam Borics (8-0 MMA, 3-0 Bellator) - superprospekt Pico se musí vypořádat s druhou prohrou kariéry, proti němu také slibný prospekt Borics. Oba v Bellatoru 100% finiš bilance
 • Ricky Bandejas (11-2 MMA, 1-1 Bellator) vs. Patrick Mix (10-0 MMA) - prospekt Bandejas zvládl headkickem vykolejit vláček hype train Jamese Gallaghera, ale pak sám podlehl Archuletovi. Mix neporažený borec z KOTC. Oba už v žebříčku ve světové stovce.
 • Mike Kimbel (2-1 MMA/Bellator) vs. Sebestian Ruiz (2-2 MMA) - prospekt Kimbel po překvapivé porážce proti borcovi z Peru.
 • Heather Hardy (2-1 MMA/Bellator) vs. Taylor Turner (1-4 MMA) - profiboxerka Hardy se opět vrací od boxu zpět k MMA.
 • Haim Gozali (10-6 MMA, 2-3 Bellator) vs. Gustavo Wurlitzer (22-22-1NC) - Gozali jeden z borců na které Bellator sází při turnajích v Izraeli.
 • Robson Gracie (1-0 MMA/Bellator) vs. Oscar Vera (0-0) - druhý kariérní zápas pro Robsona
 • Rena Kubota (8-2 MMA) vs. Lindsey VanZandt (4-1 MMA, 1-0 Bellator). Druhá zápůjčka z Rizinu pro tento turnaj, světová čtrnáctka Rena Kubota.
 • Valerie Loureda (1-0 MMA/Bellator) vs. Larkyn Dasch (2-4 amatérských) - dvacetiletá taekwondo šampionka Loureda v druhém MMA fightu. Proti ní dvaadvacetiletá číšnice z Hooters :)

Hlavní zápasy (DAZN)

 • Rory MacDonald (šampion) vs. Neiman Gracie - o titul velterové váhy / semifinále velterového GP
 • Lyoto Machida vs. Chael Sonnen - polotěžká
 • Darrion Caldwell (šampion) vs. Kyoji Horiguchi - o titul bantamové váhy
 • Eduardo Dantas vs. Juan Archuleta - bantamová
 • Dillon Danis vs. Max Humphrey - smluvní 175

 

ONE: Legendary Quest

sobota 15. června, Baoshan Aréna, Šanghaj, Čína (One app, Youtube, start 11:00 CET)

Hlavním tahákem tohoto turnaje je muay-thai titulový zápas v ženské atomové váze. První obhajobu zkusí šampionka Stamp Fairtex a to proti australské vyzyvatelce Alma Juniku. Fairtex drží v ONE hned dva různé tituly - jeden v muay-thai a druhý v kickboxu, tohle bude ovšem její vůbec první titulová obhajoba - a to kupodivu ve sportu ve kterém drží titul kratší dobu - jen 110 dní od výhry nad Janet Todd. V kickboxu má titul už 270 dní, ale žádné vyzyvatelky.

V co-main eventu uvidíme ONE premiéru internacionála Yoshihiro Akiyamy (14-6-2NC MMA) který se k MMA kariéře vrací po čtyřleté pauze. V UFC končil s bilancí 2-4, nejlepší vzpomínky u fanoušků ale zanechal ještě působením v K-1 Heros v minulém desetiletí. Přivítá ho borec z Malajsie Agilan Thani (9-3 MMA, 8-3 ONE) jenž prohrál poslední dva zápasy, ale jinak představuje solidní test středního kalibru 

Z dalších MMA zápasů to jsou Koyomi Matsushima (10-3 MMA, 1-0 ONE) jenž v ONE debutu překvapivě knockokutoval Marata Gafurova vs. Kwon Won Il (4-1 MMA, 2-1 ONE).  Neporažený Reinier de Ridder (10-0 MMA, 1-0 ONE) vs. podstatně zkušenější Gilberto Galvao (30-6 MMA, 2-1 ONE), Chen Lei (5-1 MMA, 4-1 ONE) jenž nastupuje po první porážce v kariéře proti Anthony Engelenovi (8-6 MMA, 2-2 ONE) jenž nyní prohrál dva v řadě, Fan Rong (10-2 MMA, 0-1 ONE) s jedinou ONE prohrou proti de Ridderovi vs. Sherif Mohamed (8-4 MMA, 0-2 ONE) - ten v ONE dvakrát prohrál, ale teď měl rok a půl pauzu. Niu Kang Kang (4-1 MMA, 1-0 ONE) vs. Eric Kelly (12-7 MMA, 5-7 ONE) - Kelly teď prohrál šest zápasů v řadě! Yoon Chang Min (1-0 MMA/ONE) vs. Trestle Tan (4-8 MMA, 1-4 ONE) - Tan s pozoruhodně negativní bilancí. Itsuki Hirata (3-0 MMA) v ONE premiéře v jediném ženském MMA fightu večera proti Angelie Sabanal (1-1 MMA/ONE). A otvírák Victorio Senduk (3-2 MMA, 2-2 ONE) vs. Phoe Thaw (7-1 MMA/ONE)

 

Hlavní zápasy:

 • Stamp Fairtex (šampionka, Thajsko) vs. Alma Juniku (Austrálie) - muai-thai, o titul atomové váhy
 • Yoshihiro Akiyama (Japonsko/Jižní Korea) vs.  Agilan Thani (Malajsie) - MMA, velterová
 • Zhang Chenglong (Čína) vs. Tyler Hardcastle (Austrálie) - kickbox, bantamová
 • Han Zi Hao (Čína) vs. Andrew Miller (Skotsko) - muay-thai, bantamová
 • Koyomi Matsushima (Japonsko) vs. Kwon Won Il (Jižní Korea) - MMA, pérová
 • Tarik Khababez (Maroko) vs. Anderson Silva (Brazílie) - kickbox, polotěžká
 • Reinier de Ridder (Holandsko) vs. Gilberto Galvao (Brazílie) - MMA, střední
 • Rodlek Pk. Saenchaimuaythaigym (Thajsko) vs. Liam Harrison (Velká Británie) - muay-thai, bantamová

Předzápasy:

 • Chen Lei (Čína) vs. Anthony Engelen (Indonésie) - MMA, smluvní 67 kg
 • Fan Rong (Čína) vs. Sherif Mohamed (Egypt) - MMA, střední
 • Niu Kang Kang (Čína) vs. Eric Kelly (Filipíny) - MMA, pérová
 • Yoon Chang Min (Jižní Korea) vs. Trestle Tan (Filipíny) - MMA, lehká
 • Itsuki Hirata (Japonsko) vs. Angelie Sabanal (Filipíny) - MMA, atomová
 • Victorio Senduk (Indonésie) vs. Phoe Thaw (Myanmar) - MMA, pérová


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky