přihlásit trvale
Nová registrace
Bellator 218 a UFC on ESPN+ 6 - startovní listiny

Bellator 218 a UFC on ESPN+ 6 - startovní listiny

přečteno: 601×
22.03.2019 v 12:14 | Autor: Caidel
diskuse: 1×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Tento víkend nás čekají především dva turnaje. V pátek je to Bellator 218: Sanchez vs. Karakhanyan 2 - jedenapůlhvězdičkový turnaj střední kategorie z WinStar World Casina v Oklahomě, v sobotu pak třiapůlhvězdičkové UFC on ESPN+ 6: Thompson vs. Pettis z Nashvillu v Tennessee. Bellator posílá do akce dva borce ze světové patnáctky, UFC pak jednoho exšampiona a šest bojovníků ze světové desítky a sedm dalších z TOP 25.

Bellator 218: Sanchez vs. Karakhanyan 2

Turnaj se koná v pátek 22. března v jedné z tradičních základen Bellatoru, WinStar World Casinu v Thackerville v Oklahomě. Jde o turnaj středního kalibru a vysílán bude současně na Paramount Network a na DAZN. Předzápasy (s jedinou výjimkou) jsou regionálního charakteru.

Hlavní startovka obsahuje čtyři zápasy. Tím hlavním je remač mezi Emmanuelem Sanchezem (17-4 MMA, 9-3 Bellator) a Georgi Karakhanyanem (28-1-1-1NC, 6-6 Bellator). Obstojně obsazený zápas, ale kariéra obou borců se v Bellatoru dost liší. Sanchez je nyní světová patnáctka a má výbornou Bellator bilanci 9-3. Prohrál jen s exšampionem Curranem, vyzyvatelem Weichelem a naposledy si pokazil sérii čtyř výher prohrou s dalším šampionem Freirem. Tohle je jeho návratový zápas po neúspěšném tituláku. Sanchez ještě nikdy v kariéře neprohrál dva zápasy po sobě, většinu zápasů vyhrává na body a pokud už finišuje, je to submisí (s jedinou výjimkou). Tady ho původně čekal Ashleigh Grimshaw, ale ten se zranil a tak ho nahradila světová třiatřicítka Karakhanyan který dostává šanci na remač - se Sanchezem v lednu 2017 prohrál (většinovým rozhodnutím). Karakhanyan se na tento zápas vrací do Bellatoru už potřetí - od Bellatoru 192 v lednu 2018 totiž působil v Rusku kde jeden zápas vyhrál a druhý skončil No Contestem (nebo Karakhanyanovou diskvalifikační výhrou, záleží na zdroji). Od prohry se Sanchezem má bilanci 2-1-1NC. Sanchez má od té doby bilanci 3-1. Karakhanyan sice v Bellatoru moc úspěšný nebyl, ale s pěti stopkami je v historii divize třetím největším finišerem a se čtyřmi KO také třetím největším knockoutérem. Zajímavé ale je, že Karakhanyan se původně měl vrátit kvůli zápasu s Johnem Teixeirou (ten je v předzápasech), ale zranění Grimshawa hned asi dva dny po podpisu smlouvy na fight s Teixeirou otevřelo cestu rovnou do main eventu.

Poměrně nečekaný je co-main event v těžké váze. Střetnou se v něm Valentin Moldavsky (7-1 MMA, 2-0 Bellator)  a Linton Vassell (18-7 MMA, 7-4 Bellator). Moldavsky je světová sedmačtyřicítka z týmu Fedora Emelianenka a před přestupem do Bellatoru kde zatím vyhrál dva zápasy působil celkem úspěšně (3-1) v Rizinu. Porazil ho zatím jen Amir Aliakbari. Vassell patřil v Bellatoru mezi jednu z největších stálic v polotěžké váze, ale teď utrpěl dvě porážky proti UFC importům: Ryanu Baderovi a Philu Davisovi. Vassell tedy zkusí následovat příklad Badera a zkusí rovněž štěstí v těžké váze. V polotěžké byl přitom světová dvanáctka. Uvidíme jak to půjde o váhu výš - Moldavsky patří mezi středně velké těžké váhy kolem 105 kg (235 lb) a Vassell je dokonce asi o 8 cm vyšší takže se mu patrně v kleci velikostně celkem vyrovná - v rozhovorech tvrdil, že jeho běžná walking weight když neshazuje je kolem 240 (tréninková váha do polotíhy pak cca 225 liber). Na angličana má Vassell celkem dost zápasnicky orientovaný styl (a problém mu tak dělali v polotěžké váze hlavně elitní zápasníci což Bader a Davis rozhodně jsou - v těžké váze takoví wrestleři úplně nejsou (samozřejmě s výjimkou dvoudivizního šampiona Badera). Otázkou bude u Vassella také aktuální forma - těžkou váhu si dá poprvé, poprvé v kariéře také prohrál dva v řadě a od posledního zápasu mu uběhlo 301 dní, což je nejdelší pauza jeho kariéry.

Ve střední váze pak zápas Norbert Novenyi (3-0 MMA, 1-0 Bellator) vs. William Lavine (1-1 MMA, 0-1 Bellator) je na hlavní startovce vlastně jen omylem a shodou okolností. Původně se zde počítalo se solidním fightem Shipman vs. Darpynian, Shipman který chtěl jít ale příští rok o tiul se zranil a zápas se zrušil. Na hlavní startovku se pak posunuly těžké váhy: Jeremy Hardy a Rudy Schaffroth, jenže Hardy se pár dní zpátky připletl do dopravní nehody a tak se zápas také rušil, místo nich tedy prakticky náhodně vybraný zápas Novenyi vs. Lavine (místo třeba daleko zajímavějšího zápasu Johna Macapy Teixeiry v předzápasech). Naopak otvírák Anatoly Tokov (27-2 MMA, 3-0 Bellator) vs. Gerald Harris (25-7-1 MMA, 0-2-1 Bellator). Tokov je jeden ze slibnějších ruských prospektů se skvělou bilancí (20-1 v posledních jednadvaceti zápasech),  od příchodu do Bellatoru nechyboval a naposledy porazil Alexandra Shlemenka. Harris je zkušený UFC veterán, v Bellatoru (a od návratu k aktivní kariéře) mu to ale zatím naopak vůbec nejde - dvě prohry a naposledy i remíza, takže je tu celkem pravděpodobné, že se ho Bellator ještě snaží trochu vytěžit, dokud to jde. Sám Harris přiznává, že papírově je horší na zemi i v postoji, ale stejně doufá že Tokova vypne když udělá chybu. Tokov světová třicítka a s třemi výhrami má delší vítěznou sérii ve střední váze jen Shipman, kterého na tomto turnaji ale nakonec neuvidíme.

Vzhledem k tomu že turnaj je už dnes večer, vážení už proběhlo - na hlavní startovce všechno v pohodě, ale v předzápasech se rušil fight Christian Edwards vs. Roman Huerta. Huerta byl o víc než pět liber nad, takže ho k vážení ani nepustili a zápas se tedy rušil. Což hodně rozzuřilo Edwardse, jenž je mimochodem svěřencem Jona Jonese a v médiích označil svého soupeře za tlusťocha :)

Hlavní zápasy (Paramount/DAZN)

 • Emmanuel Sanchez vs. Georgi Karakhanyan - pérová
 • Valentin Moldavsky vs. Linton Vassell - těžká
 • Norbert Novenyi vs. William Lavine - střední
 • Anatoly Tokov vs. Gerald Harris - střední

 

UFC on ESPN+ 6: Thompson vs. Pettis

Turnaj (jinak také číslovaný UFC Fight Night 148) se koná v sobotu 23. března v Bridgestone Aréně v Nashvillu v Tennessee a bude vysílán na ESPN+. Obsahuje 12 zápasů, je hodnocen třemi a půl hvězdičkami a vcelku ničím nevybočuje z obvyklého obsazení těchto turnajů - snad jen hodně nečekaným hlavním zápase večera ve kterém se ve velteru střetnou dvojnásobný titulový vyzyvatel velterové váhy Stephen Thompson (14-3-1 MMA, 9-3-1 UFC) a bývalý šampion váhy lehké v UFC a WEC, Anthony Pettis (21-8 MMA, 8-7 UFC). V zápase nejde o nic konkrétního, je to takový čistě zábavný a návratový zápas pro oba borce - a impuls k němu dal nečekaně právě Pettis který ještě nedávno zkoušel i pérovou váhu - a najednou prostě přišel s nápadem dát si to s Thompsonem ve velteru, což se líbilo jak Thompsonovi, tak UFC. Pro Pettise velter vůbec poprvé. Uvidíme jak v kleci, ale papírově musí být Thompson výrazně větším mužem - Pettis je menší lehká váha (když dal i pérovou), Thompson plnohodnotný velter. Pettis nicméně slibuje skvělou formu když už se nebude ničit shazováním a slibuje také překvapivou postojařinu, což bude zrovna proti Thompsonovi dost výzva. Thompson se toho ale taky nebojí a slíbil v kleci „doslova nějaké ninja kousky“ (vzhledem k tomu že Pettisův showtime kick je legendární, chci vidět čím ho Thompson chce trumfnout.) V posledních sedmi Pettis střídá výhry s prohrami (naposledy prohra s Fergusonem) a od ztráty titulu má bilanci 3-6. Známý je sice jako postojář, ale je také velmi dobrý grappler - jak dokazuje jeho pět UFC/WEC výher submisí ze zad - jen Nate Diaz jich má stejně a Pettis je jediný kdo vyhrál submisí dva titulové zápasy v lehké váze po sobě. S devíti UFC/WEC stopkami patří mezi větší finišery divize. Pro Thompsona to bude šestý hlavní zápas večera, zatím v nich má bilanci 3-2 a naposledy ho ubodoval Darren Till. Vtipné je, že před Tillem Thompson porazil Masvidala který minulý víkend Tilla vypnul. S karatistickými základy a devíti knockdowny patří mezi největší knockdownéry divize (historicky čtvrtý) a s pěti KO od roku 2012 je druhý za Mattem Brownem (7). S pěti pozápasovými bonusy je také třetí největší bonusový sběrač divize a ještě ho nikdy nikdo neporazil před časovým limitem. Zkrátka držák. Thompson světová pětka ve velteru, Pettis jedenáctka v lehké. Mimochodem, vtipná poznámka: V rámci předzápasových hovorů Pettis zmínil, že by v kleci nikdy nešel proti Askrenovi (o kterém se teď mluví čím dál víc). Občas spolu totiž trénují v Roufusportu a Pettis na férovku uvedl, že kdyby proti Askrenovi měl nastoupit, tak se akorát tak ztrapní, takže proti němu zápas nikdy nevezme a ušetří si ponížení :).

V co-main eventu těžké váhy. Světová sedma Curtis Blaydes (10-2 MMA, 5-2 UFC) a proti němu světová třináctka Justin Willis (8-1 MMA, 4-0 UFC). Blaydes je především zápasník (finišuje 55,9% porazů, nejvíc v rámci těžké váhy, s 6,75 porazy za 15 minut zápasu je druhý v celém UFC a jeden poraz mu chybí aby dorovnal historický rekord Caina Velaqueze (34 porazů)). Bohužel má ale pech, že v UFC působí také Francis Ngannou, který mu uštědřil obě porážky kariéry. Willis v UFC zatím nezachyboval a rozhodně mu nechybí sebevědomí - nedávno prohlásil, že jakmile Cormier ukončí kariéru, bude šampionem právě on a navíc prý pokukuje i po titulu supertěžké váhy (kterou UFC vůbec nemá :) a je přesvědčen že může být jednou z největších hvězd, jen kdyby UFC konečně zapracovalo na jeho propagaci. Ostatně, Willis má stejně jako Cormier nejdelší čtyřzápasovou sérii v divizi. Kvalita jeho soupeřů byla ale nižší než ta Blaydesova - naposledy sice ubodoval Marka Hunta, jenže toho má Blaydes na kontě už taky. Willis také tvrdí, že je Blaydes pěkně nudný a že ve svých zápasech zatím neprokázal odolnost a srdce když se věcí nedaří (doslova to formuloval jako „není dobrý v tom být v roli hřebíku“, ale Blaydes jeho trashtalk odmítnul a z větší části ignoroval.

V třetím zápase John Makdessi (16-6 MMA, 9-6 UFC) vs. Jesus Pinedo (16-4 MMA, 1-0 UFC). Makdessi je druhý nejlepší obranář proti úderům v divizi a je také třetí nejlepší obranář proti porazům - zkrátka defenzivně velmi kvalitní bijec. Vyhrál poslední dva zápasy, ale bojoval v nich vždy jen jednou ročně. Pinedo debutoval v UFC loni na podzim, debut vyhrál a má teď sedm výher v řadě. Původně to měl být zápas Makdessi vs. Haqparast a Pinedo vs. Gruetzmacher, ale Haqparast a Gruetzmacher se zranili a UFC tedy Makdessiho a Pinedu postavilo proti sobě.

Vysoké sázky bude mít další zápas v muší váze. Jussier Formiga (22-5 MMA, 8-4 UFC) patří mezi nejaktivnější borce divize (s třinácti zápasy na kontě jsou jen čtyři borci co jich mají víc), je světovou trojkou a vyhrál tři zápasy v řadě. Jak sám říká, jestli porazí svého neporaženého soka, světovou pětku Deivesona Figueireda (15-0 MMA, 4-0 UFC), není šance aby příští zápas neměl o titul.  S podobnými sázkami do toho asi půjde i Figueiredo, neboť oba patří mezi borce s nejdelšími vítěznými sériemi - šampion Cejudo má také čtyři v řadě a víc nikdo nemá. Formiga je s 85,2% obrany proti porazům historicky druhý nejlepší obranář v divizi a je pravděpodobně nejlepší batohář v celém UFC. Neporažený Figueiredo se vyznačuje především obrovskou agresivitou, protože finišuje celkem 87% zápasů, což je na muší váhu absurdní statistika. Žádný bojovník nemá v muší váze delší aktivní sérii než patnáct výher Figueireda a ten už v reakci na pozitivní nález Dillashawa uznal, že mu to hraje do karet, neboť se zvyšuje šance že Cejudo nepůjde do bantamu ale bude obhajovat v muší váze.

Jeden ze zajímavějších nebo spíše výraznějších borců z TUF 27, Luis Pena (5-1 MMA, 1-1 UFC) si zkusí shodit do pérové váhy. V lehké měl v UFC bilanci 1-1 a teď ho čeká zkušenější Steven Peterson (17-7 MMA, 1-1 UFC) se shodnou UFC bilancí jenž naposledy vítězil právě na TUF 27 finále (TUF 27 se ale jinak neúčastnil). V posledních sedmi střídá výhry s prohrami, Pena naopak v předchozím fightu prohrál poprvé v kariéře. Papírově je ale Pena, světová #372 suveréně nejníže nasazený borec na celé startovce. Peterson je #100.

Otvírákem je pak ženský zápas mezi nejmladší bojovnicí na startovce, dvacetiletou neporaženou Maycee Barber (6-0 MMA, 1-0 UFC) a J.J. Aldrich (7-2 MMA, 3-1 UFC). Zajímavé je na tom to, že se obě bojovnice přesunují ze slámové váhy do pérové. Dobře by se to prý mělo podepsat prý hlavně na výkonnosti Barber, která celou kariéru (nejprve pod vedením Jacksons MMA a posléze George Lockarta) sice dávala váhu, ale kompletně byla těžce podvyživená, rozhasila si zažívání, hormonální cyklus a celkově zdraví. Teď pracuje pod vedením nutričních poradců z UFC Performance institutu, jí daleko lépe a je prý mnohem silnější a rychlejší - zkrátka ve formě v jaké prý nikdy nebyla. Sebevědomí jí jinak určitě nechybí - Dana Whiteovi tvrdila, že právě ona bude příští MMA superstár na úrovni Rondy Rousey nebo Conora McGregora. Zatím tomu nic nenasvědčuje, ale uvidíme - být neporažená není špatné a pět finišů v šesti výhrách také ujde. Barber byla v nižší váze třiadvacítkou, Aldrich která po neúspěšném UFC debutu vyhrála tři zápasy v řadě devatenáctkou a teď v nové váze pomalu začíná mluvit o snaze získat titul - dokud totiž působila ve slámové, měla titul její kamarádka Rose Namajunas a Aldrich tedy o titulu vůbec neuvažovala. Teď má prý před sebou nějaký cíl a to je příjemné a motivující.

Hlavním předzápasem souboj Bryce Mitchell (10-0 MMA, 1-0 UFC) vs. Bobby Mofett (14-3 MMA, 1-0 UFC) a bude to souboj dvou škrtičů. Mitchell se účastnil TUF 27 a jako profík je zatím neporažen (v amatérech i na TUF jednou prohrál) a z deseti výher má sedm výher škrcením - hlavně RNC a dva trojúhelníky. Moffett je trochu zákeřnější, ve čtrnácti výhrách má devět škrcení, především pak arm-triangly a jeho specialitka brabo choke - tím vyhrál už pět zápasů a teď dokonce tři zápasy v řadě. Mitchell se vrací po dosti brutálním zranění při kterém mu vrtačka utrhla část rozkroku a následně se zřítil z žebříku (a sám se diví, že to vůbec přežil).

Zápas Marlon Vera (12-5 MMA, 6-4 UFC) vs. Frankie Saenz (13-4 MMA, 5-2 UFC) byl v plánu už na UFC 235, Vera ale několik dní před turnajem onemocněl, takže je UFC přebookovalo sem. Saenz má všech pět výher v UFC na body a v 38 letech je nejstarší na startovce. Oba žebříčkově kolem padesátky.

V ženské muší váze souboj dvou TOP 10 bojovnic. Na jedné straně zkušená Alexis Davis (19-8 MMA, 6-3 UFC), světová osma a proti ní světová devítka Jennifer Maia (15-5 MMA, 0-1 UFC). Davis sama říká, že si myslí že se už blíží k titulovému zápasu, naposledy ale prohrála s Katlyn Chookagian, takže to zas tak pravděpodobné není, když má teď v muší váze bilanci pouze 1-1. Maia byla šampionkou Invicta, do UFC přišla s šesti výhrami, ale v debutu jí ubodovala Liz Carmouche. Carmouche přitom o zápas dřív těsně prohrála s Davis a naopak o zápas později zvítězila nad Lucií Pudilovou.

O zápas dříve je to o váhu níž souboj dvou TOP 20 bojovnic. Zápasnice Randa Markos (8-6-1 MMA, 4-5-1 UFC) je světová osmnáctka a s jedenáctým zápasem dorovná divizní rekord Joanny Jedrzejczyk. V posledních 12 zápasech (tj. přes pět let) Markos neustále střídá výhry s prohrami až v úplně posledním zápase přišla změna: remíza s Marinou Rodriguez což byla mimochodem první remíza v historii slámové váhy. Markos dostala na zem devět z deseti UFC soupeřek. Angela Hill (8-5 MMA, 3-5 UFC) je v UFC už podruhé, v mezičase mezi účastí na TUF 20, dvěma prohranými fighty v UFC a návratem do UFC se stihla stát šampionkou Invicta FC - a je především muay-thai specialistkou s dvěma knockdowny na kontě. V rámci aktuálního pobytu v UFC to má za 2-3, proti porazům je nyní tato světová šestnáctka ale dost slabá.

Chrise Gutierreze (12-4 MMA, 0-1 UFC) čeká neporažený náhradník a nováček Ryan MacDonald (10-0 MMA) který přichází z LFA. Z té ostatně přišel i Gutierrez, ale v UFC debutu prohrál. MacDonald nahrazuje zraněného Martina Daye. Celou startovku pak otvírají muší váhy které zřejmě bojují o udržení v UFC (ne kvůli kvalitě, ale kvůli diskutabilnímu osudu divize). Světová osmadvacítka Eric Shelton (12-5 MMA, 2-3 UFC) a světová šestnáctka Jordan Espinosa (13-5 MMA). Pro Espinosu v UFC premiéra, má ale dvě výhry na DWCS a celkově čtyřzápasovou vítěznou sérii.

Hlavní zápasy (ESPN+)

 • Stephen Thompson vs. Anthony Pettis - velterová
 • Curtis Blaydes vs. Justin Willis - těžká
 • John Makdessi vs. Jesus Pinedo - lehká
 • Jussier Formiga vs. Deiveson Figueiredo - muší
 • Luis Pena vs. Steven Peterson - pérová
 • Maycee Barber vs. JJ Aldrich - ženská 125

Předzápasy (ESPN+)

 • Bryce Mitchell vs. Bobby Mofett - pérová
 • Frankie Saenz vs. Marlon Vera - bantamová
 • Alexis Davis vs. Jennifer Maia - ženská 125
 • Randa Markos vs. Angela Hill - ženská 115
 • Ryan MacDonald vs. Chris Gutierrez - bantamová
 • Eric Shelton vs. Jordan Espinosa - muší 

 

A pro úplnost. V sobotu je tu ještě jeden turnaj u našich severních sousedů, jedeapůlhvězdičková KSW 47:

KSW 47: The X-Warriors

Sobota 23. března, Atlas Aréna v Lodži v Polsku

 

Startovní listina:

 • Phil de Fries (šampion, Anglie) vs. Tomasz Narkun (šampion polotěžké váhy, Polsko) - superfight o titul těžké váhy
 • Mariusz Pudzianowski (Polsko, pětinásobný world strongest man) vs. Szymon Kolecki (Polsko, zlatý olympijský vzpěrač) - těžká
 • Norman Parke (Anglie) vs. Borys Mankowski - velterová
 • Krzysztof Klaczek (Polsko) vs. Marcin Wrzosek (Polsko) - pérová
 • Aleksandar Ilis (Srbsko) vs. Damian Janikowski (Polsko) - střední
 • Fernando Rodrigues Jr. (Brazílie) vs. Satoshi Ishii (Japonsko) - těžká
 • Karolina Owczarz (Polsko) vs. Marta Chojnoska (Polsko) - muší
 • Bartlomiej Kopera (Polsko) vs. Maciej Kazieczko (Polsko) - lehká
 • Dawis Gralka (Polsko) vs. Pawel Politylo (Polsko)


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

hellas - Čtenář - 25.3.2019 v 11:27
Markosová vs. Hillová - Odpovědět
 

Dik a tip, Caidele, na Randu byl krásné kurs. V akovce s Curtisem só aspoň drobny na kafe ;)