přihlásit trvale
Nová registrace
Bellator 214: Fedor vs. Bader a One Championship 88 - startovní listiny

Bellator 214: Fedor vs. Bader a One Championship 88 - startovní listiny

přečteno: 2316×
21.01.2019 v 14:22 | Autor: Caidel
diskuse: 15×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Vzhledem k tomu, že UFC svůj sobotní kalifornský PPV turnaj UFC 233 zrušilo, symbolicky tak přenechávají víkend své konkurenci - což muselo potěšit především Bellator, jenž má v kalendáři velký sobotní turnaj Bellator 214: Fedor vs. Bader který se měl konat ve stejný čas a ve stejném sousedství (jen asi 30 km vzálené) jako turnaj UFC. Program Bellatoru je pak doplněn ještě pátečním turnajem ONE Championship 88: Hero's Acent z Filipín. Oba turnaje mají jednu věc společnou: Na obou je jeden titulový zápas a na obou je také jeden zápas z Grand Prix (ač v případě Bellatoru je to obojí v jednom a tom samém zápase).

Pojďme tedy chronologicky: První v pořadí je páteční turnaj ONE.

 

ONE Championship 88: Hero's Ascent

pátek 25. ledna, Mall of Asia Arena, Manila, Filipíny (ONE App, Youtube, O2TV Sport)

Menší jednohvězdičkový turnaj s jedním titulovým a jedním grand prix zápasem z tradiční lokality - Mall of Asia Arény v Manile. Přímý přenos by měl začínat v 12:00 a od minulého týdne novinka: ONE dostupné i na O2TV Sport (i když tma mají asi jen hlavní zápasy a přenos tak začíná až v 13:30).

Hlavním tahákem je zde rozhodně již zmíněný titulový zápas v muší váze: domácí šampion Geje Eustaquio (11-6 MMA, 8-6 ONE) obhajuje proti brazilci Adriano Moraesovi (17-3 MMA, 8-3 ONE). Jde víceméně o souboj dvou nejprověřenějších borců divize kteří se dobře znají - tohle bude již jejich třetí vzájemný zápas. Moraes byl vůbec prvním šampionem divize v roce 2014 a titul jednou obhájil. Pak o titul přišel s Kairatem Akhmetovem, ale přes dočasný titul se dostal zpátky do hry a v roce 2017 získal od Akhmetova zpět a opět jednou obhájil. Pak už ale do hry vstupuje Eustaqio, který s Akhmetovem také nejprve prohrál, ale později ho porazil o dočasný titul a pak porazil i Moraese a získal titul plnohodnotný. Moraes porazil Eustaquia v roce 2014, ale loni s ním prohrál v remači těsně na body a přišel tak o titul, Eustaquio vyhrál poslední dva fighty: Akhmetov a právě Moraes. Vzhledme k tomu, že jejich předchozí souboj skončil těsně, rozhodlo se ONE pro remač a oba dva si to tak dají znovu (ani jeden z borců od léta 2018 nebojoval). Jde pochopitelně o dva nejvýše postavené borce startovky, oba v TOP 100.

V co-main eventu také začne první letošní Grand Prix - a to Grand Prix v lehké váze (kterého se účastní také Eddie Alvarez). Do zahajovacího čtvrtfinálového zápasu jsou vysláni domácí stálice ONE Honorio Banario (14-7 MMA, 8-7 ONE) a neporažený američan Lowen Tynanes (9-0 MMA, 5-0 ONE). Banario má v ONE už patnáct zápasů a působí zde už od turnaje ONE 2 v roce 2012. V letech 2013-2015 měl krizi s pěti porážkami v řadě, ale ONE mu věřilo dál a vyplatilo se - Banario má od té doby bilanci 6-1, prohrál jen s Amirem Khanem (dalším účastníkem GP) a porazil třeba Jaroslava Jartima. Žebříčkově ale někde u čtyřstovky. Tynanes je v ONE překvapivě už také hodně dlouho - od roku 2013, ale občas si odskočil do KOTC, takže v ONE stihl pouhých pět zápasů a teď byl kvůli zraněním dva a půl roku mimo akci. Pokud dokáže navázat na svou formu, měl by být favoritem, protože dokud byl aktivní, byl žebříčkově u stočtyřicítky. 

V souboji domácího Danny Kingdada (8-1 MMA, 6-1 ONE) a japonce Tatsumitsu Wady (20-9-2-1NC, 1-1 ONE) se pravděpodobně bojuje o vstupenku do grand prix v muší váze. Oba borci v této váze mezi stodesítkou a stotřicítkou: Kingdad v ONE prověřenější s třemi výhrami v řadě, Wada strávil většinu kariéry v DEEP, ale mohli jsme ho vidět i v Rizinu. V ONE zatím 1-1, v premiéře těsně prohrál s Reese McLarenem a přišel o sérii osmi proher, odčinil to ale RNC výhrou and Eugene Toquerem. 

Posledním MMA fightem hlavní startovky je Holanďan Reider de Ridder (9-0 MMA) vs. Číňan Fan Rong (10-1 MMA). Pro oba ONE debut - de Ridder bojuje od roku 2013 a má stoprocentní finiš bilanci se sedmi submisemi a dvěma TKO, Rong zahájil kariéru v lednu tři roky zpátky a finišuje 90% zápasů - 4 KO, 5 submisí. TKO porážku headkickem má ze svého MMA debutu a celkově je o dost aktivnější než de Ridder, protože k třem profifightům loni stihl i tři amatérské na MMA mistrovství Asie. 

Na doplnění dva muaythai zápasy a jeden kickbox. Kickbox je Josh Tonna (Austrálie) vs. Hiroki Akimoto (Japonsko), muay thai pak Fahdi Khaled (Tunisko) vs. Rodtang Jutmuangnon (Thajsko) a Brown Pinas (Holandsko) vs. Bangpleenoi Petchyindee Academy (Thajsko).

V seznamu níže pak ještě dva MMA a dva muay-thai předzápasy, kupodivu ale bez domácích borců (Filipíny zde tak mají jen tři zástupce v třech top zápasech).

 

Hlavní zápasy:

 • Geje Eustaquio (Filipíny, šampion) vs. Adriano Moraes (Brazílie) - o titul muší váhy
 • Honorio Banario (Filipíny) vs. Lowen Tynanes (USA) - čtvtfinále grand prix lehké váhy
 • Danny Kingdad (Filipíny) vs. Tatsumitsu Wada (Japonsko) - muší
 • Fahdi Khaled (Tunisko) vs. Rodtang Jutmuangnon - muaythai, muší
 • Reider de Ridder (Holandsko) vs. Fan Rong (Čína) - velterová
 • Josh Tonna (Austrálie) vs. Hiroki Akimoto (Japonsko) - kickboxing, muší
 • Brown Pinas (Holandsko) vs. Bangpleenoi Petchyindee Academy - muaythai, bantamová

Předzápasy:

 • Elias Mahmoudi (Alžírsko) vs. Yukinori Ogasawara (Japonsko) - muay thai, muší
 • Sung Jong Lee (Jižní Korea) vs. Tang Kai (Čína) - MMA, pérová
 • Mohammad Bin Mahmoud (Malajsie) vs. Hiroaki Suzuki (Japonsko) - muay thai, bantamová
 • Egi Rozten (Indonésie) vs. Himanshu Kaushik (Indie) - MMA, slámová

 

 

Bellator 214: Fedor vs. Bader

sobota 26. ledna, The Forum, Inglewood, Kalifornie, USA (Paramount Network, DAZN)

Sobotní Bellator 214 je velkým, dvouapůlhvězdičkovým turnajem Bellatoru vysílaním jak na Paramount Network, tak na DAZN. Hlavním tahákem je zde samozřejmě finálový zápas Grand Prix těžké váhy o volný titul těžké váhy, tedy souboj Fedor Emelianenko vs. Ryan Bader. Původně zde měl být ještě druhý titulový fight ve střední váze mezi Gegardem Mousasim a Rafaelem Lovatem Jr., ale cca měsíc zpátky si Mousasi zranil záda a zápas bude přebookován na jiný termín.

Takže, co napsat o hlavním zápase večera? Bude to vpravdě ikonický zápas. Na jedné straně stárnoucí legenda těžké váhy, stoický Fedor Emelianenko (38-5 MMA, 2-1 Bellator), aktuální světová devatenáctka, o parník nejlepší těžká váha všech dob a podle všeho jeden z pětice nejlepších P4P MMA fighterů všech dob a na druhé straně našlápý Ryan Bader (26-5 MMA, 4-0 Bellator), pětka těžké váhy, dvojka váhy polotěžké a úřadující Bellator šampion polotěžké váhy. Fedor je sice samozřejmě už dávno za zenitem (asi tak osm let), pořád za to období má ale bilanci 7-1 (7-2 pokud by rozhodčí v zápase s Maldonadem ukončili zápas dřív) a ačkoli už to taktikou, všestranností, výdrží ani fýzou není co bývalo, neustále své soupeře dokáže překvapovat (rychlostí, zběsilostí, přesností) a jeho zápasy jsou stále jedním z mála posledních zbývajících MMA svátků - stále má svou mystickou auru a jeho fighty prostě musíte vidět. Ať už ale Fedora chválím jakkoli, Bader je zde vcelku pochopitelně jasným favoritem (-380). Těžká váha mu svědčí, má rychlost, sílu, kardio a zápasnickou výhodu. Teď má šest výher v řadě a celkově je 11-1 za posledních dvanáct.

Fedor po odchodu ze Strikeforce nasbíral tři poklidné výhry v Rusku a Japonsku (DREAM). Pak následovala tříletá pauza a návrat - opět Japonsko, teď už RIZIN a EFN v Rusku - a to byl onen známý zápas s Maldonadem. V roce 2017 Fedor podepisuje s Bellatorem a má velmi památnou premiéru - double knockdown s Mattem Mitrionem z kterého se ale Mitrione probral rychleji a Fedora dorazil. Fedor i tak ale dostal místo v turnaji kde za 48 vteřin vypnul Franka Mira a za 4:46 Chaela Sonnena v hodně divoké záležitostí - což je pro tento fight ale hodně varovné, protože i Chael ho dostal na zem - zpod Badera bude ale Fedor vstávat daleko hůř.

Bader se v UFC pohyboval dlouhodobě v nejvyšších patrech divize, k titulovému zápasu to ale nikdy nedotáhl (proto také nemá prohru s Jonesem ani Cormierem) a tak v roce 2016 UFC opouští a přestupuje do Bellatoru. Odchází s dvěma výhrami a bilancí 7-1 v posledních osmi, takže to rozhodně nebylo kvůli výkonnosti. V Bellator debutu šel rovnou o titul a porazil Phila Davise který sám z UFC odešel o rok dřív poté co ho porazil právě Bader a v Bellatoru si v mezičase titul vybojoval. Bader pak titul obhájil s Lintonem Vassellem a následně přesvědčil vedení a získal místo v HWGP. A v turnaji pak za pouhých 15 vteřin vypnul King Moa a tři kola jasně válcoval Matta Mitrioneho. 

Mimo titulu vítěze GP se tu bojuje i o volný titul těžké váhy: Ten v roce 2016 uvolnil Vitaly Minakov, ale pravdou je, že ho Minakov od roku 2014 neobhajoval, takže se titul vrací do hry po dlouhých čtyři a půl letech. Kdyby titul získal Fedor, bude to samozřejmě fantastická třešnička na jeho kariéře (i když z hlediska historických výkonů už má Fedor dávno, dávno odmakáno), pokud ho získá Bader, stane se prvním dvoudivizním šampionem Bellator historie.

V co-main eventu tedy nebude Machida a Lovato, místo nich je to další zápas dvaadvacetiletého uberprospektu: Aaron Pico (4-1 MMA/Bellator) vs. další velmi prověřený veterán Henry Corrales (16-3 MMA, 4-3 Bellator). Mačmejking pro Pica je nadále velmi nekompromisní - po debutovém zaškobrtnutí se Pico rozjel a rozdal čtveřici brutálních knockoutů z nichž žádný netrval ani čtyři minuty. Navíc proti stále těžším (a vždy mnohem zkušenějším) soupeřům - naposledy už to byl bývalý vyzyvatel Leandro Higo, takže Pico po čtyřech zápasech už nemá příliš prostoru kam dál stoupat - je teď světová #42, Corrales je #31, oba shodně 4-1 v posledních pěti se sérií čtyř výher. Pico zatím fanouškům ukázal agresivní box s hodně krutými bodyshoty, samozřejmě špičkový wrestling, ale také relativně bídnou obranu, tak uvidíme zda Corrales chyb využije. Corrales přišel do Bellatoru z KOTC v roce 2015 a první tři zápasy prohrál: čelil ale Freiremu, Strausovi a Sanchezovi, tedy dvěma šampionům a jednomu vyzyvateli. Od té doby ale čtyři vyhrál.

Pak tu máme trochu celebritního-WWE crossoveru. Po Brocku Lesnarovi se do MMA vrhá i další těžká váha z WWE, Bellator odpověď na CM Punka Jake Hager (0-0 MMA). Hager, známý ve WWE jako Jack Swagger a pracující poslední dobou v Lucha Underground pod přezdívkou Jake Strong už pár let trénuje MMA a v šestatřiceti letech se se 193 cm a 115 kg rozhodl pro MMA debut. Realisticky by měl mít rozhodně blíž k Lesnarovi než k CM Punkovi - pomineme-li, že je ve stejné váhovce, tak Hager sice není taková hříčka přírody jako Lesnar, ale stejně jako Lesnar je také borcem s prověřeným atletickým pozadím: Hager býval All-American I. divize (zatímco CP Punk žádné sportovní zázemí neměl). Na druhou stranu, Hager ani ve WWE zdaleka nebyl hvězda kalibru Lesnara nebo CM Punka (spíše midcarder než top star). Vzhledem k věku už se z něj pravděpodobně nic extra vytěžit nepodaří, ale sám Hager říká, že už teď boxuje lépe než Lesnar. No uvidíme :) Vyhrát by ale určitě měl, soupeř J.W. Kiser (0-1 MMA) je jednoznačně určen k demolici. Je mu 41, váží pod sto kilo a profibilanci má 0-1 s 1-3 v amatérech, takže by na něj Hager měl asi stačit i kdyby neuměl nic jiného než zápas.  

Naopak čtvrtý zápas by měl být moc pěkný: Juan Archuleta (21-1 MMA, 3-0 Bellator) vs. Ricky Bandejas (11-1 MMA, 1-0 Bellator) v bantamu. Archuleta trénující pod Joe Stevensonem se sérií šestnácti výher v řadě, Bandejas s šesti výhrami v řadě. Nejvíc na sebe ale rozhodně upozornil v Bellator debutu když zrušil hype train Jamese Gallaghera za necelé tři minuty. Archuleta kolem světové čtyřicítky, Bandejas kolem stovky. 

Otvírákem pak Brandon McMahan (5-6 MMA) vs. Adel Altamimi (7-5 MMA) - trochu PR fight. Altamimi je produktem programu Merging Vets and Players Jaye Glazera a jeho drsný příběh z Iráku byl uváděn během posledního Fight for the Troops na Havaji. Teď se vrací po téměř dvouleté pauze - naposledy ho porazil TKO právě Juan Archuleta. 

Předzápasy tentokrát plněné lokálními borci, vidím jen jednu zajímavost: MMA debut mnohonásobného BJJ šampiona A.J. Agazarma

 

Hlavní zápasy (DAZN, Paramount Network):

 • Fedor Emelianenko vs. Ryan Bader - finále HWGP o volný titul těžké váhy
 • Aaron Pico vs. Henry Corrales - pérová
 • Jake Hager vs. J.W. Kiser - těžká
 • Juan Archuleta vs. Ricky Bandejas - bantamová
 • Brandon McMahan vs. Adel Altamimi - pérová

 

 

But on the MMA side of things, a pair of fights in the ONE Championship lightweight grand prix touranment have been booked. Singapore’s own Amir Khan (11-4) takes on Ariel Sexton (12-4) in one quarterfinal bout. And in another, Ev Ting (16-5) meets Saygid Guseyn Arslanaliev (6-1). The winners will advance to the semifinals.


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Ninjagon - Čtenář - 22.1.2019 v 08:18
Bader - Odpovědět
 

ahoj, jen upřesním, že Bader má prohru s Jonesem z roku 2011.

Caidel - Administrátor - 22.1.2019 v 10:46
Re: Bader - Odpovědět
 

Máš samozřejmě pravdu. Ta prohra je tak dávno, že když jsem si to letmo kontroloval na Sherdogu, tak už je někde na druhé obrazovce a mě nenapadlo, že spolu bojovali ještě v době kdy ani jeden nebyl tak dobrý/slavný :)

Hescores - Čtenář - 22.1.2019 v 12:35
Fedor - Odpovědět
 

Škoda, málem jsem mohl opravit Caidela, ale Ninja mě předběhl:-) Jones uškrtil Badera na UFC 136 nakonci druhého kola. bader si ani neškrtl a pro Jonese ta výhra znamenala titulový zápas s Ruou, kterého pak strašně domlátil. No. Jinak já mám nějak pocit, že Fedor ten zápas zvládne. Na wrestlery vždycky uměl (koneckonců Mir i Sonnen jsou oba vynikající wrestleři), pouze bude muset trošku přestat taktizovat a nenechat Badera vstávat (a dávat mu tak další a další pokudy o poraz, jako u Sonnena), jak to má poslední dobou ve zvyku. Podle mě dostane Bader na začátku brutální bombu do palice a už to pojede. Uvidíme. Dříve jsem považoval Badera za brutálně netalentovaného fightera (to jeho cupitání na těch nožkách, jak kdyby na nich ani neuměl chodit), ale je pravda, že poslední dobou vypadá dost nabitej. Na druhou stranu Mitrioneho cice tři kola válel, ale nic moc mu neudělal, takže i tu zem s ním Fedot podle mě případně dá. Tak uvidíme, fightu zdar a Caideli dodatečně vše nej do nového roku.

Caidel - Administrátor - 22.1.2019 v 12:50
Re: Fedor - Odpovědět
 

:) Já za možné považuji oba scénáře - Fedor může na začátku rozjet tu svojí holomajznu počínající třeba naskočenou levou nebo strašlivým pravým overhandem a klidně Badera sundat (brání se to fakt blbě, jak by dosvědčili Mir, Tim Sylvia a další) a nebo ho Bader klidně vykontruje, případně ho prostě tři kola uválí (nebo mu Fedor hodí zespoda páku - spousta možností). Ale favorit myslím po zásluze Bader.

hellas - Čtenář - 23.1.2019 v 13:46
Re: Re: Fedor - Odpovědět
 

Já bych to Fjodorovi moooc přál..ale na začátku GP sem tipoval za vítěza Ryana a myslim, že to tak aji skončí. S tym věkem má Fjodor už skleněnó bradu, do teho furt ty ruky důle..Podli mě Bader win via (T)KO, ale rád se budu mélit :)

V případě výhry GOATa Fjodor definitivně pověsí rukavky na hřebík, jestli prohrá, možná ešče nejaké zápas dá (pro mě ideálně RIZIN silvestr 2019 s Mirkem ;)) no a novopečenýho šampiona Badera pak hrozně zbije Minakov :)

Howgh!

fedo - Čtenář - 28.1.2019 v 16:02
Re: Re: Re: Fedor - Odpovědět
 

Tak ako si písal, tak to aj dopadlo. Ale zase Fedor sa dostal do finále vo veku kde sa to už nečakalo. Bader bol hladný jak vlk a Fedor asi čakal že ho Bader bude sťahovať na zem. Bader to má super rozbehnuté. Za mňa, dúfam, že si Fedor ešte dá nejaké stretko v Bellatore.

Caidel - Administrátor - 29.1.2019 v 10:34
Re: Re: Re: Re: Fedor - Odpovědět
 

Toť otázka. Formálně mu teď skončila smlouva a Coker se tvářil, že ho rozhodně už nebude do ničeho nutit. Takže je to asi čistě na Fedorovi.

fedo - Čtenář - 29.1.2019 v 13:16
Re: Re: Re: Re: Re: Fedor - Odpovědět
 

Ano, Coker sa vyjadruje, že je to čisto na ňom. Fedor zase vraj sa cíti fajn, zopár štichov a bude ok - (Božia vôľa). Ale myslím si, že už to ukončí.  Pár rokov dozadu som sníval o "dream match" - Fedor - Cain, ale teda asi nič :)

hellas - Čtenář - 30.1.2019 v 19:07
Re: Re: Re: Re: Fedor - Odpovědět
 

Necu Fjodorovi ubírat schopnostě, nebo tak, ale porazit Sonnena byla narostá povinnost a Mir už je holt taky za zenitem. Ale tak lepši, gdyž ho porazí Bader, než třeba KingMo, nebo uplné "no name" jako Maldonado :(

fedo - Čtenář - 26.1.2019 v 13:12
vazenie - Odpovědět
 

no teda Bader sa zda fakt v najlepsej forme a Fedor taka klasika. Ten vek je proste nezmenitelna polozka :) Bader predpokladam ze do toho hned vleti a tam sa to podla mna aj rozhodne. Srdce za Fedora, hlava za Badera. 

E - Čtenář - 27.1.2019 v 05:48
Re: vazenie - Odpovědět
 

Tak to bylo hodně rychle...cry

Hescores - Čtenář - 27.1.2019 v 10:17
Fedor - Odpovědět
 

No tvl tak takovou haluz jsem teda necekal. Ze si Fedora na zaver da takhle zrovna Bader je dost smutne, no. Predpokladam, ze ted se na to Fedor uz vysere. Mel by. Sice takhle sundal i Lawala, ale naskoceny levy capak a KO je snad i trosku ostuda, ne? Smutny pohled. 

hellas - Čtenář - 27.1.2019 v 11:09
:( - Odpovědět
 

Tož Bohužel se mě předpověď vyplnila :(

Hescores - Čtenář - 27.1.2019 v 11:48
Re: :( - Odpovědět
 

Docela jsi to typnul dobre, no:-) Sklenena brada a ruce dole... Ale tohle byla fakt haluz. Nechapu. Takhle ho skrtnout a odchod na parek jak pytel brambor. Mozna vidim Badera zbytecne slabeho. 

hellas - Čtenář - 27.1.2019 v 14:53
Re: Re: :( - Odpovědět
 

Jo, vidíš Badera zbytečně slabýho ;)

Uplně sténě dopadl přece King Mo. Holt věk nezastavíš, no. Spiš se divim, že si to nepohlídal...

Su zvědavé, co včil s Baderem. Esi bude obhajovat s Němkovem (měl by), nebo v těžké (tipuju Minakova, esi začne zas trénovat)