přihlásit trvale
Nová registrace
Bellator 206 a Rizin FF 13 - startovní listiny

Bellator 206 a Rizin FF 13 - startovní listiny

přečteno: 1131×
27.09.2018 v 15:30 | Autor: Caidel
diskuse: 7×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

UFC si tenhle víkend dává pauzu a uvolňuje tak pomyslný ring Bellatoru který tak na sebe strhne hlavní pozornost tohoto víkendu jedním z největších Bellator turnajů tohoto roku a to Bellatorem 206: Mousasi vs. MacDonald který zároveň znamená Bellator premiéru na stream službě DAZN. A v neděli si pak fanoušek může odpočinout u japonské extravaganzy v podání turnaje Rizin FF 13.

Bellator 206: Mousasi vs. MacDonald

Bellator 206 je jedním z velkých turnajů Bellatoru a jako takový se koná v sobotu - v tradiční základně Scotta Cokera, tedy SAP Center v San José v Kalifornii. Nebude ale vysílán na Paramount Network (dříve Spike TV) jako obvykle, ale půjde o první turnaj v rámci nové mediální smlouvy a jako takový bude dostupný prakticky výhradně na stream službě DAZN. Úspěch tohoto turnaje bude do jisté míry dán právě tím, jak se službě DAZN podaří zabodovat u amerických diváků a kolik jich DAZN dokáže získat do svého portfolia. Služba je dostupná za deset dolarů na měsíc a fanoušci v USA můžou využít zkušební období na 30 dní zdarma - záměr je tu jasný: Bellator je má nalákat a DAZN doufá, že pak někteří své předplatné nezruší. DAZN v tuto chvíli hodně boduje i na poli boxu a dostupný je v USA, Kanadě, Japonsku, ale třeba i Německu, Rakousku, Švýcarsku a Itálii. My v ČR máme samozřejmě smůlu, tak jen doufám, že rippeři budou připraveni záznam z tohoto turnaje vyrobit i z DAZN. Pozitivní je, že pobočka Viacomu, anglický Channel 5 bude tento turnaj vysílat normálně v TV, takže šance získat video by mohla být i z tohoto směru.

Protože jinak tento plnohodnotně tříhvězdičkový turnaj s šesti zápasy rozhodně stojí za to a má něco doslova pro každého: superfight šampion vs. šampion v podání dvou opravdu elitních TOP 10 borců (Mousasi vs. MacDonald), souboj legend (Jackson vs. Silva 4), zahájení velterového GP v zápase dvou exšampionů (Koreshkov vs. Lima 3), superprospekt proti slušnému soupeři (Pico vs. Higo), ženy (Melendez vs. Zimmerman) a trochu té virál slávy (Bolanos vs. Gutierrez).

Co přesně lze tedy čekat v jednotlivých zápasech?

Především je to souboj mezi dvěma šampiony: Gegardem Mousasim (44-6-2 MMA, 2-0 Bellator) a Rory MacDonaldem (20-4 MMA, 2-0 Bellator). Mousasi je světová čtyřka střední váhy, bývalý šampion Strikeforce a DREAM a rozhodně špičkový a zcela všestranný borec který UFC opustil po sérií čtyř výher a který by si svoje rozhodně zastal proti komukoli z UFC elity (v posledním UFC zápase knockoutoval exšampiona Weidmana). Stoický Mousasi má nyní sedm výher v řadě, v Bellatoru vyhrál dvakrát a tohle bude jeho první obhajoba. V 44 kariérních výhrách má asi 32 finišů v prvním kole. MacDonald je jménem známým především z UFC (zatímco Mousasi se proslavil už v K-1, Dreamu a Strikeforce) - v UFC o titul v zápase roku s Robbie Lawlerem neuspěl  (srdcař Lawler byl v UFC obecně jeho kryptonitem a v pětikolových válkách ho zdolal dvakrát), ale po příchodu do Bellatoru stejně jako Mousasi v druhém zápase získal velterový titul a tohle bude jeho první zápas v roli šampiona - i když o MacDonaldův titul se zde nehraje, jde o váhu výš a ve hře je jen ten Mousasiho. Mimochodem, MacDonald v UFC porazil i třeba momentálního šampiona Tyrona Woodleyho. MacDonald rovněž velmi všestranný borec a jediným faktorem x zde bude asi právě velikost obou borců. Papírově jsou oba skoro stejně velcí (Mousasi o pár cm víc) se stejným dosahem, ale pravda je taková, že Mousasi v minulosti bojoval mimo střední váhy i v polotíze a těžké váze (skolil třeba Marka Hunta) takže prostě má zkušenost i s daleko silnějšími soupeři než MacDonald (a lidé často říkají, že Mousasi je daleko fyzicky silnější, než by se zdálo). Mousasi je v tuto chvíli mírným favoritem, MacDonald má ale program jasný: Ať už dopadne zápas s Mousasim jakkoli, musí ještě letos nastoupit do velterového GP a obhajovat v něm svůj titul velterové váhy.

Když už je řeč o velterovém GP - to bude odstartováno právě na tomto turnaji a to zápasem Douglas Lima (29-7 MMA, 11-3 Bellator) vs. Andrey Koreshkov (21-2 MMA, 12-2 Bellator) 3 - oba jsou exšampioni Bellatoru velterové váhy a rozdají si to spolu již potřetí. V podstatě jsou právě oni dva nejlepšími „domácími“ borci Bellatoru a titul drželi přes 4 roky (nejprve Lima, pak Koreshkov pak zase Lima) a jediný kdo je v minulosti porazil na top úrovni byl Ben Askren. Až tedy donedávna kdy dorazil MacDonald a porazil Limu - Koreshkov teď tvrdí, že před ním MacDonalda Bellator trochu schovává, ale to zatím asi není úplně pravda :) Od posledního souboje Lima vs. Koreshkov (vyhrál Lima) uplynuly už dva roky, Lima za tu dobu porazil Larkina a prohrál naposledy s MacDonaldem, Koreshkov si připsal dvě výhry. Koreshkov finišuje přes 70% zápasů, Lima dokonce přes 80%. Pro pořádek, dalšími účastníky GP jsou Rory MacDonald, Jon Fitch, Paul Daley, Michael Page, Neiman Gracie, Ed Ruth, Lorenz Larkin a Erick Silva (nahradil Yaroslava Amosova)

Ještě o jeden zápas a také plných třináct let déle trvá rivalita mezi Quintonem Jacksonem (37-13 MMA, 4-2 Bellator) a Wanderleiem Silvou (35-13 MMA, 0-1 Bellator). Ti nastoupí už ke svému čtvrtému společnému zápasu. První dva absolvovali v PRIDE FC v letech 2003 a 2004 a Silva tehdy Jacksona dvakrát knockoutoval koleny. Odplata přišla v roce 2008 v UFC a Jackson vyhrál KO v prvním kole - a teď je to čeká počtvrté v Bellatoru. Oba borci už jsou v kategorii veteránů (Jackson 40, Silva 42) a oba mají z posledního zápasu shodně porážku od Chaela Sonnena. A ani jednomu se nechce shazovat, takže je fight vypsán rovnou do těžké váhy, což mírně zvýhodňuje Jacksona (ten je spíš mezi polotíhou a těžkou, Silva spíše mezi střední a polotíhou).

Superprospekt Aaron Pico (3-1 MMA/Bellator) se s tím opravdu nemaže - a tentokrát poskočí v úrovni soupeřů rovnou o pár levelů výš. Pico sice prohrál svůj profidebut za 24 vteřin gilotinou, ale od té doby už ukazuje, proč se o něm v kuloárech tak mluví: tři výhry KO, dohromady jen něco málo přes pět minut, dvakrát údery na tělo - a vždy proti soupeřům podstatně zkušenější, než je on (Pico si u Bellatoru vysloveně vymínil, že mu nebudou podstrkovat nikoho na rozjezd, protože jemu samotnému by to přišlo nefér). Teď si ale ukousl opravdu pořádné sousto: soupeř Leandro Higo (18-4 MMA, 1-2 Bellator) je nejenže zatím z jeho soupeřů nejzkušenější, je také s velkou rezervou nejlepší - je světovou osmnáctkou a v Bellatoru sice drží jen bilanci 1-2, jenže ve třech zápasech čelil šampionovi (Caldwellovi) i exšampionovi (Dantasovi), takže chodí skutečně s naprostou elitou. Jedinou výhodou pro Pica by měla být váha - zápas je v pérové, Higo operuje spíš v bantamu, ale jinak na Pica čeká hodně tvrdý oříšek (a pokud Higa zvládne, bude jeho nástup do světové špičky opravdu raketový). Higo sám tvrdí, že Pica dostane submisí.

Ženy v kleci zastoupí domácí Keri Melendez (2-0 Bellator/MMA) manželka Gilberta Melendeze která své dva zápasy zatím vyhrála dohromady za tři a půl minuty a to proti neznámé Dakotě Zimmerman (1-0) která má v profibilanci jen jeden zápas z roku 2015 (a jednu amatérskou prohru z 2016). Showcase fight pro Melendez a zde bych upřímně raději viděl jeden fight z předzápasů: světovou šestku Arlene Blencowe proti Amber Leibrock. 

Startovku otvírá zápas Gaston Bolanos (3-1 MMA/Bellator) vs. Ysidro Gutierrez (4-2 MMA). Bolanos strávil celou kariéru v Bellatoru, žádný z jeho zápasů neskončil na body a pokud vyhrál, bylo to vždy v prvním kole - během tří fightů už má na kontě třeba KO lowkicky nebo KO otočkou loktem (takže je asi jasné, proč dostal tuhle pozici). Proti němu Gutierrez v Bellator debutu. 

Většina předzápasů je regionálních, vidím jen dva zajímavější: již zmíněný ženský fight Blencowe vs. Leibrock a pak ještě souboj Adam Piccolotti (10-2 MMA, 6-2 Bellator) vs. James Terry (20-9 MMA, 4-3 Bellator) na smluvní váze 160 liber. Piccolotti je jeden z Bellator prospektů a po prohrách a Yamauchim a Rickelsem se vrátil výhrou nad Carringtonem Banksem, Terry je zkušený journeyman který pod Cokerem operuje už od roku 2009 - nejprve ve Strikeforce, teď v Bellatoru ačkoli příležitostně bere i zápasy jinde. Poslední čtyři zápasy vyhrál.

 

Hlavní zápasy:

 • Gegard Mousasi vs. Rory MacDonald - o titul střední váhy
 • Quinton Jackson vs. Wanderlei Silva - těžká váha
 • Douglas Lima vs. Andrey Koreshkov - velterové GP
 • Aaron Pico vs. Leandro Higo - pérová
 • Keri Melendez vs. Dakota Zimmerman - ženská 115
 • Gaston Bolanos vs. Ysidro Gutierrez - pérová

 

Rizin FF 13

A v neděli si pak dáme turnaj Rizin FF 13, který se koná v Saitama Super Aréně. Startuje se v osm ráno našeho času a PPV je dostupné na Fite.tv za dvacet dolarů. Oproti předchozímu turnaji je tato startovka zase poměrně mezinárodní - a celkem slušná, hodnocena dvěma a půl hvězdičkami. Těšit se lze hlavně na superfight Nasukawa vs. Horiguchi, CroCopa a také Jiřího Procházku (bohužel ne proti sobě).

Hlavním tahákem pro japonské publikum bude zcela bezesporu kickboxingový superfight mezi největší hvězdou kickboxu, neporaženým fenoménem Tenshinem Nasukawou a nejlepším japonským MMA fighterem současnosti Kyoji Horiguchim, jenž v Japonsku jakožto světová osmička přesvědčivě ovládl muší i bantamovou váhu. Jak si povede v kickboxu, to je zajímavá otázka. 

Populární čtyřiačtyřicetiletá zápasnice Miyuu Yamamoto (2-3 MMA/Rizin), sestra nedávno zeslulého Kida Yamamota si rá remač s američankou Andy Nguyen (6-6 MMA, 1-1 Rizin), bývalou šampionkou KOTC. Obě se střetly na Silvestra 2016, vítězila Nguyen pákou. Yamamoto má od té doby bilanci 2-1 v Rizinu, Nguyen 2-3 převážně mimo Rizin (KOTC).

Nás bude ovšem zajímat hlavně další zápas Jiřího Procházky (21-3 MMA, 6-1 Rizin), vlastně už stálice Rizin turnajů. Procházka je světová jednadvacítka s pěti výhrami v řadě a v 21 zápasech má 19 finišů v prvním kole (jen Šolc to ustál až do třetího a jen Mark Tanios prohrál na body). Naposledy Procházka knockoutoval v červenci Cappelozzu za necelou minutu a půl. Teď mu Rizin jako soupeře sehnal Jake Heuna (11-7 MMA), světovou stodesítku známoho ještě z ProElite. V poslední době Heun působil hlavně ve WSOF kde ale letos v PFL utrpěl pouze KO naskočeným kolenem - což je pro Procházku dobrá zpráva, to umí taky :) Heun je celkem solidní zápasnicky, ale Procházka by měl být jasný favorit.

Dále tu máme legendu Mirko CroCopa Filipovice (36-11 MMA, 5-0 Rizin) který má letos (opět) ukončovat kariéru a u kterého pořád doufáme, že si to ještě stihne rozdat s Procházkou. CroCop vyhrál osm zápasů v řadě, GP Rizinu a vrací se po čtyřměsíční pauze kvůli zranění jako světová devatenáctka těžké váhy. Proti němu šampion DEEP Megaton, Roque Martinez (13-4 MMA, 2-0 Rizin) který v Rizinu zdolal LeBannera a naposledy Samuraje Marka Hunta :) Martinez musí do těžké váhy shazovat, ale ve skutečnosti je o deset centimetrů menší než CroCop, který by si s ním měl hladce poradit (Martinez je kolem světové stovky).

Pak jsou tu v akci bratři Asakurové. O rok starší a maličko těžší pětadvacetiletý Mikuru Asakura (6-2 MMA, 1-0 Rizin) nastoupí proti kazašskému borci Karshygovi Dautbekovi (6-1 MMA) a mladšího Kai Asakuru (5-1 MMA, 2-0 Rizin) čeká thajec Topnoi Thanongsaklek (6-1 MMA, 1-0 Rizin)

Dále souboj UFC veteránů: Daron Cruickshank (20-10 MMA, 4-2 Rizin) vs. Diego Brandao (23-12 MMA, 1-0 Rizin). Cruickshank se v Rizinu zjevně našel a je stálicí jejich turnajů s již šesti Rizin fighty na kontě. Zatím jede v režimu dvě výhry - dvě prohry - dvě výhry, většinou vše v prvním kole (s výjimkou posledního fightu, ten Cruickshank ukončil až ve třetím). Brandao je v Rizinu nový, bojoval zde jen jednou a zničil Satoru Kitaoku za minutu a půl. Papírově hezky vyrovnaný fight, oba jsou tabulkově kolem šedesátky.

A pak je tu trocha bizáru: V otevřené váze si to rozdají Abdelrahman Shalan, známější v Japonsku spíše jako Osunaarashi Kintaro, egyptský profesionální sumista - a vůbec první Africký profesionální sumista. Proti němu ikonická figura Bob Sapp (11-20 MMA) který je ale dobře znám tím, že je vlastně najmutelné tělo na porážku a odklepe zápas většinou jakmile inkasuje jediný zásah. Sapp je v Japonsku nejspíš stále nesmírně populární, ale v profibilanci má teď 14 proher v řadě a jeho jméno už je dávno synonymem výsměchu a zaplacených fightů. Pro Osunaarashiho je to MMA debut a ve hře jsou nějaká speciální pravidla která netuším co znamenají - nečekejte rozhodně seriózní fight, ale spíš nějakou šaškárnu pro diváky. 

Pozor, zcela nenápadným a přitom dost zásadním fightem je souboj dvou šampionů - v Rizinu proti sobě nastoupí světová jednička a světová dvojka mužské slámové váhy (kterou UFC vůbec nemá). Světová jednička a šampion Pancrase Mitsuhisa Sunabe (29-7 MMA) přichází s šestnácti výhrami v řadě a je bez porážky od roku 2011, proti němu světová dvojka, šampion DEEP Haruo Ochi (17-7 MMA) s pěti výhrami v řadě. Oba finišují přes polovinu zápasů, což je na tuto váhu hodně slušné. Sunabemu už je ale 39 let. 

A parádně je obsazen také další zápas v ženské superatomové váze. V něm proti sobě nastoupí světová dvojka a bývalá šampionka Invicta Ayaka Hamasaki (15-2 MMA, 1-0 Rizin) a to proti úřadující šampionce DEEP Jewels, světové čtyřce Mině Kurobe (12-3 MMA). Hamasaki v Rizinu jedna výhra (poté co ztratila Invcita titul s Renato Liviou Souzou), Kurobe s dvěma výhrami v řadě. 

I v dalším fightu nastoupí šampion z menší japonské organizace DEEP. Bude to Yusaku Nakamura (14-5 MMA) který v předchozím fightu v Shooto přišel o devítizápasovou vítěznou sérii. Proti němu Manel Kape (11-3 MMA, 2-2 Rizin) který na sebe dost upozornil během Rizin BWGP, ale teď v Rizinu dvakrát po sobě prohrál. 

Startovku doplňuje kickbox zápas mezi čtyřnásobným K-1 šampionem Taigou Kawabem a Kento Haraguchim - pro oba to bude Rizin premiéra.

 

Hlavní zápasy:

 • Tenshin Nasukawa (Japonsko) vs. Kyoji Horiguchi (Japonsko) - muší váha 57 kg, kickbox
 • Miyuu Yamamoto (Japonsko) vs. Andy Nguyen (USA) - superatomová váha 49 kg
 • Jiří Procházka (ČR) vs. Jake Heun (USA) - polotěžká 93 kg
 • Mirko Filipovic (Chorvatsko) vs. Roque Martinez (Guam/USA) - těžká
 • Mikuru Asakura (Japonsko) vs. Karshyga Dautbek (Kazachstán) - pérová 66 kg
 • Kai Asakura (Japonsko) vs. Topnoi Thanongsaklek (Thajsko) - smluvní 59 kg
 • Daron Cruickshank (USA) vs. Diego Brandao (Brazílie) - lehká 70 kg
 • Bob Sapp (USA) vs. Osunaarashi (Egypt) - otevřená, speciální pravidla
 • Mitsuhisa Sunabe (Japonsko) vs. Haruo Ochi (Japonsko) - slámová 53 kg
 • Ayaka Hamasaki (Japonsko) vs. Mina Kurobe (Japonsko) - superatomová 49 kg
 • Manel Kape (Angola) vs. Yusaku Nakamura (Japonsko) - smluvní 58 kg
 • Taiga Kawabe (Japonsko) vs. Kento Haraguchi (Japonsko) - smluvní 59 kg


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

webfighter - Čtenář - 27.9.2018 v 22:29
Souper Heun - Odpovědět
 

No zadnou legraci nemuze ocekavat Prochy, jeho souper je rozhodne zajimavy, sice nepujde v roli favorita, ale klidne muze dost potrapit !

fedo - Čtenář - 29.9.2018 v 23:37
206 - Odpovědět
 

je paradna. Mousasi ked stiahne Roryho na zem, tak bude koniec.

Caidel - Administrátor - 1.10.2018 v 14:56
Re: 206 - Odpovědět
 

A taky to tak bylo :)

Hescores - Čtenář - 2.10.2018 v 16:39
Re: Re: 206 - Odpovědět
 

Jen ho Mousasi nestáhl na zem, ale Rory si tam sám skočil. Tak slabý výkon jsem nečekal. Rory se Mousasiho evidentně bál, nechápu, proč do toho fajtu chodil.

fedo - Čtenář - 2.10.2018 v 22:27
Gegard - Odpovědět
 

Takže Lyoto sa nechal počuť, že chce Gegarda. Po zápase tuším Gegard hovoril, že Lyoto bol "mastný", tak uvidíme čo bude. Lyoto si asi ovšem najprv musí poradiť s Rafaelom a potom ten remač by bol super. 

webfighter - Čtenář - 4.10.2018 v 01:07
Re: Gegard - Odpovědět
 

Naopak zapas by byl o hovne. Lyotu nebrat ani nahodou ...

hellas - Čtenář - 4.10.2018 v 22:52
Silva vs Rampage 4 & HWGP - Odpovědět
 

Wand evidentně na ten mač (skoro) netrénoval. Rampa na poslední mače taky dlabe. Oba vydrželi tři rundy se Sonnenem. Esi Fjodor Čaela nedá ultrabrutálním KáÓčkem, bude tá GP k lochecu (nehledě na to, že v semi só borci válčící v MW a LHW)

To jen takové postřeh/povzdech..