04.02.2008 v 22:21 | Autor: Roman Lukáč
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty

Amatérský box

Co se týče délky zápasu, amatérský box kolísá mezi dvě modely. Historicky starší, ke kterému se dnes opět vrací je model zápasu na 3x3 minuty s minutovou pauzou mezi koly. Do nedávna se boxovalo 4x2 minuty s 1 minutovými přestávkama mezi koly (stále se používá např. u zápasů žen nebo juniorů). Boxeři soutěží v tílkách a boxerských trénkách. Mezi předepsanou výbavu patří bandáže 2,5 m dlouhé, zkuska, suspenzor, boxerské rukavice (10 OZ) a helma které se musí shodovat z barvou rohu (modrá nebo červená). Rukavice a helmy musí splňovat technické normy stanovené mezinárodní amatérskou boxerskou asociací A.I.B.A.

Vrcholným úspěchem pro amatérského boxera je vítězství na Olympijských hrách (profesionální box, není olympijským sportem, tudíž profiboxer se nemůže her zúčastnit). Pro Českou republiku vybojoval historicky první stříbrnou medaili (v boxu) na Olympijských hrách v roce 2000 v Sydney Rudolf Kraj, který v novodobé historii českého boxu, patří spolu z Lukášem Konečným k našim nejúspěšnějším profiboxerům. U amatérského boxu je stanovena maximální věková hranice do kdy lze zápasit. Je stanovena na 35 let. Poté má boxer dvě možnost. Jako první se logicky nabízí konec kariéry, avšak má také možnost přestoupit do profi ringu, kde žádné věkové hranice neexistují.

Profesionální box

Zápas se boxuje na 4-12 kol. Začíná se na 4 kolech při debutovém zápase a postupně se kola během kariéry navyšují na 4, 8, 10 a 12 kol. Jedno kolo je dlouhé tři minuty a přestávky mezi koly jsou minutové. Boxer nastupuje v boxerských trenkách do půli těla a bez helmy (pouze se zkuskou). Další podstatný rozdíl se týká finanční stránky věci - zápasy jsou finančně oceňovány. Vrcholem pro profesionálního boxera je zisk profesionálního titulu Mistra světa. Mezi čtyři nejuznávanější asociace patří WBO, IBF, WBA a WBC. Profibox se od amatérského boxu liší také stylem boje. V současném amatérském boxu se preferuje technický, více kombinační styl boje a rychlost před tvrdostí, zpravidla v amatérském zápase uvidíte v jednotlivých kolech více rozdaných ran než v profiboxu, což je mimojiné dáno rozdílnou délkou zápasu a s tím související taktikou a rozvržením sil do jendotlivých kol. Pro přechod od amtérů mezi profesionály nejsou stanovena žádná kritéria a záleží tak v podstatě pouze na vstupní lékařské prohlídce.