přihlásit trvale
Nová registrace
Yangame

Yangame's Fight Night 2: TATNEFT TNA Collizion - reportáž

přečteno: 4172×
18.01.2015 v 20:08 | Autor: redakce ExtraRound.cz
diskuse: 2×
Rubriky: Reportáže / K-1 / ČR

Autorem reportáže je Jan Hrsina, trenér SKBU Hostivař.

Na tenhle galavečer jsem byl osobně velice zvědav, a to ze tří hlavních důvodů: za prvé, šlo co do startovky o výtečně obsazený turnaj; za druhé, za jeden večer jsou k vidění vlastně tři semifinálové pyramidy ve třech vahách; za třetí, je to velká premiéra TNA pravidel v České republice.

Nejprve si tedy řekněme něco o pravidlech – ruská organizace TATNEFT TNA už řadu let pořádá World Cup systémem pyramidových kvalifikačních galavečerů, jejichž lokální vítězové postoupí do hlavního turnaje v Rusku. Yangame's 2 je právě takovým kvalifikačním turnajem. Otevřené pyramidy pokládám za královskou turnajovou disciplínu, daleko zajímavější a více frajerskou než nominované zápasy, které mnohdy vypovídají spíš o tom, jak je šikovný manažer, nikoli boxer. A tato soutěž provede bojovníky dokonce několika takovými pyramidami, což je celkem divočina.

TNA pravidla už se u nás asi dvakrát zkoušely, ale jako jednotlivý vložený zápas v rámci nějakého galavečera, nikdy jako hlavní náplň večera. Jde v podstatě o K-1, kde se nesmí vůbec klinčovat či chytat, nicméně hlavní odlišnost je, že první tři tříminutová kola lze získat bod pouze za to, že soupeř bude počítán. Technicky vzato lze ještě odebrat body kvůli faulům, ale obecně platí, že pokud nikdo nikoho nepošle na zem, je zápas pokládán za remízový a bude rozhodovat už normálně bodované extra kolo. To má velký vliv na taktiku – už žádné zvýhodňování aktivity, tlaku, pozic, více kopajících borců a podobně. Počítá se jen to, kdo koho sundá. Jsem tedy velmi zvědav, jak se týmy připravily a zda se bude taktizovat a šetřit na extra kolo či naopak systematicky lovit.

Večer se koná ve Slovanském domě, což je netradiční místo. Někdo je nadšený centrem Prahy, někdo (zejména týmy závodníků s hromadou vybavení) je zase rozzlobený, že se v okolí nedá rozumně zaparkovat. Ještě odpoledne bylo mnoho neprodaných lístků, nakonec se sál pořádně naplnil, a zejména diváci stojící na ochozech se museli dost tísnit, aby z ochozů něco viděli. Komentuje tradičně Michal Frabša a tentokrát nemá moc prostoru rozjet svou obvyklou show, zato je okamžitě překládán ještě do Ruštiny.

Semifinále TNA, -70kg: Tigran Movsisyan vs. Jan Homolka

Všichni účastníci turnaje jsou známá jména se záplavou úspěchů a titulů, takže se protentokrát vyhnu vyjmenovávání, kdo kolikrát posbíral Mistrovství republiky. Zmíním ale sázkové kursy, protože šlo sázet na všechny zápasy a pohyb kursů byl docela divoký. Například zde byl původně za favorita sedmdesátkové pyramidy pokládán Movsisyan, nakonec ale tento zápas byl přehodnocen na 2,0 : 1,6. Mírný favorit tedy Homolka, který postupem let shazuje níž a níž (původně boxovával v -81) a zde se bude snažit zúročit svou půlroční přípravu v profesionálním týmu TeamQuest Thailand. Tigran zase pro změnu trénoval s Petrosyanem, takže zahraniční přípravu mají oba jedna báseň.

V prvním kole Movsisyan aktivnější, Homolka mu nechává prostor a nechává ho pracovat. Movsisyan docela pestrá paleta technik, kopy, zkouší nějaké otočky, občas highick. Homolka v tomhle ohledu jezdí spíše defenzivně, ale snaží se hodně tvrdě kontrovat zadní rukou, lézt Movsisyanovi do technik. Možná strategie nechat soupeře unavit, a kdyby náhodou něco šikovně spadlo, tak i vypnout. Movsisyan se na závěr kola odhodlá i do větší kombinace, propojí to s kolenem. Oba něco málo trefí, ale nic zásadního se nestane.

V druhém kole Movsisyan zlepší pohyb, ale Homolka ho přesto nachytá na kontr ze zadní, o kterých jsme už mluvili v prvním kole. Jinak se Movsisyan osměluje víc tlačit, snaží se prodlužovat kombinace a trefovat háky, Homolka je ovšem pěkně a bezpečně zavřený v takovém hodně zabaleném dvojáku a stále snaží soupeře uspat nějakým tím kontrem. Ve třetím kole pokračuje stejná písnička. Movsisyan je systematicky aktivnější, na druhou stranu Homolka zřejmě víc kalkuluje s TNA pravidly, obětuje aktivitu, aby se zbytečně nevyčerpal, a přitom zkouší trefit kontr. Oba ale zřetelně přitvrzují, víc létají nohy a zejména Movsisyanovy lowkicky duní na celý sál.

Tři kola tedy nikdo nikoho nedostal do počítání, takže se jde do bodovaného nastavení. Teď se ukáže, nakolik ta Homolkova pasivita byla záměrná a nakolik mu Movsisyan nedovolil. Na začátku se strhne přestřelka několika kombinací, oba pochopitelně víc makají. Homolku těsně lízne highkick, pak Movsisyan naskočí do kolena, které mine a oba se pak zároveň pokusí trefit tvrdým zadním hákem, Movsisyan  zasahuje, Homolka promáchne a přepadne dopředu, takže je počítán. Úder je schovaný mezi oběma borci a není přesně vidět, Homolka po zápase tvrdil, že ho úder zasáhl pouze do prsou, ale málo platné, upadl po úderu a ztráta rovnováhy v klíčový moment rozhoduje kolo. Otřesen není a snaží se zápas otočit, nicméně Movsisyan pokračuje v pohybu a kombinační aktivitě, kterými držel Homolku na uzdě po většinu zápasu a funguje mu to i teď. Po každé akci ještě pošle zpátky jako přídavek kop, hodně pracuje a Homolkovi se nepovede směrem dopředu nic vymyslet, aby zápas na závěr otočil.

Vítězí Movsisyan na body.

Semifinále TNA, -70kg Vladimír Říha vs. Michael Krčmář

Tady jsem zvědav, jak se borci popasují s TNA pravidly, protože oba mají hodně thajský styl a klinčování či chytání jim asi bude hodně chybět. Říha má v rohu Mastu a Aplika, což jsou oba apoštolové plnokrevného muay thai, ale na druhou stranu třeba v Lucerně před třemi týdny předvedl krásný a takticky chytrý klasický box, takže má stylově z čeho vybírat.

První kolo začíná ostražitě, létá spousta bodykicků a občas koleno, minimum lowkicků a rukama taky nic velkého. Až po půlce Krčmář párkrát nasype raz-dva-tři, je velmi dynamický a zavírá nohou. Říha se zase párkrát zapomene a sápe se po klinči, což ale rozhodčí hned trhá. Aktivnější je každopádně Krčmář, drží střed ringu a trošku Říhu vycukává.

Druhé kolo. Říha parádně trefí round pod loket. Kontroluje kopy přední holení a nevyklízí tolik pozice, nenechává prostor jako v prvním kole. Krčmář mu oplatí ten round, když si ho našteluje v rohu a procpe koleno do břicha. Na začátku kola Říhovi lehká změna taktiky fungovala, ale od poloviny kola se tomu Krčmář přizpůsobil a opět se mu daří vytlačovat soupeře do provazů. Tentokrát se ale snaží vycukávat Říha, ať už naznačováním krytů, teepů či pohybem. Ve třetí minutě má zatím asi nejvýznamnější moment převahy Krčmář, když se mu povede Říhu v provazech několikrát docela dobře nasolit roundem, kolenem. Říha drží svůj obvyklý dvoják, ale přesto docela inkasuje.

Třetí kolo. Krčmář trochu ubral plyn. Vypadá, že šetří sílu na extra kolo. Říha sice párkrát zkusí padnout do těžké ruky, ale jinak se taky nikam nežene, nikdo asi nechce udělat v této fázi chybu. Spíš se překopávají, ale jinak jsou dost uvolnění – tempo je zřetelně volnější. Postupem času Říha ubírá na kopech a střílí do Krčmáře víc po boxersku.

Extraround. Podobná otázka jako v prvním zápase – v Lucerně jsme viděli, že se Říha umí takticky připravit na soupeře a pustit pár kol, aby mu to vyneslo celkovou výhodu. Je to i tento případ? No, zatím to vypadá, že ne, že je Krčmář prostě lepší. Lépe trefuje lowkicky, kolena, líp navazuje kombinacemi. Většinou akce zahajuje, v přestřelce má přehled, krásně povoluje Říhovým bombám rukama a dost často ještě má ve výměně poslední slovo, povolí si a vrátí se ještě s kopem, tím pádem má z každé kombinace o kousek víc. Říha sice tlačí, ale oproti Krčmářovi nemá lehkost, nemůže dobře trefit, soupeř mu uniká hlavou dozadu nebo ven, navíc z toho střílí zpět, Říhovi pořádně opuchá oko. Krásné čtvrté kolo, které si Krčmář vyhrává perfektním pohybem, timingem a návaznostmi akcí. Říha ještě sympaticky děkuje ochozům na všechny strany a diváci ho odměňují mohutným aplausem.

Vítězí Krčmář na body.

Semifinále TNA, -80kg Ivo Zedníček vs. Matouš Kohout

Další zápas se zajímavým kursovým vývojem. Zedníček má něco za sebou, i přesto měl na začátku kurs na celkové vítězství 6,0. Pak se asi bookmakeři seznámili s tím, že v poslední době není tolik aktivní a zhoršili mu kurs na 13,0. Kohout je naopak poslední dobou pekelně aktivní, s trochou nadsázky se dá říct, že je problém najít víkend, kdy by si od něj člověk odpočinul, ale většinou vyhrává a nejeví známky vyhoření či nedostatečné regenerace, takže se tím posouvá ohromnou rychlostí. Bookmakeři viděli jako vítěze pyramidy buď jeho (2,25) nebo Vítovce (nejdřív 2,25, pak 1,50), s Brunem nebo Zedníčkem se nepočítá (15, resp. 13).

První kolo. Zedníček před Kohoutovými kombinacemi povoluje a vypadá, že mu to nechutná – buď není připravený na tu tvrdost, nebo se chce zatím šetřit. Kohout nastupuje poměrně agresivně a od začátku dost tvrdě, zatím je to dnes první zápas, který vypadá, že se ho jeden z borců chce pokusit rozhodnout před extra kolem nějakým počítáním. Zedníček je pasivní a nechává Kohouta prosazovat se hlavně boxersky, moc se nekope. Postupem kola Kohout unikajícího Zedníčka trestá ještě na přední noze lowkickem. Velká převaha Kohouta, i když výsledkově to neznamená nic.

Ve druhém kole se Zedníček dostal do hry. Je důrazněji zabalený, hodně kope. Teepy, asi se bude snažit držet Kohouta daleko. Kohout pokračuje ve scénáři "mydlit rukama". Slyšíme pokyny ze Zedníčkova rohu "kopej, kopej, furt z přední nohy", takže ta taktika je jasná. Kohout má pořád tlak, když se rozjede, ale už se k tomu nedostává tak často a Zedníček povoluje spíš kontrolovaně a záměrně, nikoli až pod tlakem. Zvedá nohy do krytů, spousty těch zavíracích lowkicků od Kohouta pobere. Ohromné zlepšení u Zedníčka.

Třetí kolo. Kohout se snaží ulovit Zedníčka do počítání, protože jinak mu všechna ta převaha bude houby platná a oba se budou muset mořit se čtvrtým kolem. Kohout vypadá, že si pro nějakou bombu dojít vážně chce, má stabilní postoj, nabíjí si to a do té zadní padá s pořádnou razancí. V polovině kola Kohout nažene Zedníčka do rohu a masíruje ho, co to jde, ale je to moc silové a všechno jen rukama, moc okaté, takže to Zedníček pokryje. S postupem času Kohout začíná chytat nohy a klinčovat, jak s únavou nastupují nadrilované automatismy. Sice to vždy pustí a sportovně se soupeři omlouvá, ale je vidět, je přísná K-1 TNA pravidel dělá problémy. Dojde to tak daleko, že ho rozhodčí oficiálně varuje. Pokud by v této chvíli došlo ještě ke stržení bodu, znamenalo by to prohru celého zápasu.

Extra kolo. Pořád je důraznější Kohout, ale je vidět, že už se trošku vystřílel a ubylo mu na tvrdosti. Naopak Zedníček zkouší chodit dopředu proti Kohoutovi. Zajímavá taktika, on prostě pochoduje, ale Kohout tím pádem netrefuje ruce a v klinči pokračovat nelze. Přesto zůstává aktivnějším a důraznějším borcem Kohout, takže dovede zápas k výhře. Zedníček se ale nedal lacino, je třeba ocenit vyzrálost, že po prvním kole dokázal utéct hrobníkovi z lopaty, přizpůsobit se a podat pěkný výkon.

Vítěz Kouhout na body.

Semifinále TNA, -80kg Daniel Vítovec vs. Daniel Brunclík

Kdybychom to brali podle sázkových kurzů, tak by Brunclík neměl přežít ani první minutu. Je fakt, že Vítovec předloni dokázal Brunclíka i Zedníčka porazit na osmičkové pyramidě v Budějovicích. Dnes je od začátku vidět, že se potkali dva tvrďáci a bude to kousat. Vítovec od startu docela brutální pojetí, zejména lowkicky, spodky a háky létají strašlivě, ten agresivní boxing mi trochu připomíná to, co předváděl v Lucerně v prosinci Škvor. Že by aktuální hanumanská koncepce? Brunclíkovi se pak povede málem ho nachytat na highkick, přece jen má obrácený gard a v kombinaci s jeho schopností házet highkick kdykoli a odkudkoli je to velmi zákeřná zbraň. Zatím Brunclík tvrdí muziku z levé strany, tj. zadní ruka a zadní noha, moc toho nekombinuje, ale zase si umí od Vítovce odtancovat, je-li to potřeba.

Druhé kolo je opatrnější. Brunclík se dostal lépe do tempa, přizpůsobil se Vítovcově tvrdosti a lépe se mu daří procpávat kopy a kolena zpátky. Oproti prvnímu kolu je druhé vyrovnanější a jede se i v mnohem pomalejším tempu.

Třetí kolo. Brunclík si začíná věřit, možná až moc. Je mnohem uvolněnější, zkusí dokonce jakousi naskočenou věc, Vítovcovi ale docela nebezpečně poletují ruce kolem jeho brady. Brunclík je teď pohyblivější, ale tím pádem toho tolik nemlátí zpátky a pochopitelně taky nemá tak dobrý kryt jako předtím. Vítovec z toho těží, jednou trefí lowkick a následnou kombinací Brunclíka docela rozebere. Brunclík zkusí naskočeného supermana, ale Vítovec ho vykontruje teepem. Vítovec opět přitvrzuje a v jeden okamžik si asi Brunclík uvědomí, že by měl raději hrát na jistotu, protože si přidupne, zafuní si a zabalí se do kamenného dvojáku, a od té doby se vrací k počátečnímu pojetí tvrdého postoje i tvrdého gardu.

Čtvrté kolo, a jde do tuhého. Aktivita i tvrdost vzroste z obou stran a publikum je na nohou. Strašlivá řežba. Vítovec víc kombinuje a sype, posílá hromadu lowkicků zleva i zprava. Brunclík pouští hrozné jedničky a roundy a docela dost toho trefuje, najednou se mi zdá ten tvrdší on. No, tohle bych nechtěl bodovat. Tlak a kombinace pro Vítovce, tvrdost a přesnost pro Brunclíka, nakopáno podobně – babo, raď. Nakonec postupuje Brunclík.

Vítězí Brunclík na body.

Semifinále TNA, +80kg Jiří Stariat vs. Roman Kryklia

Kryklia nastupuje na poslední chvíli jako náhrada za zraněného Pejsara, a nutno říci, že tato změna pořádně zamíchala kartami celé těžké kategorie. Kryklia má na svůj věk spoustu mezinárodních  zkušeností a hlavně je členem elitního běloruského Chinuk Gymu, který je u nás dobře znám díky vazbám na Lanna Gym. I bookmakeři ho hned pasovali do role favorita. Proti němu dost odvážně nastupuje Jiří Stariat, který má na kontě dva profizápasy a sázkaři na něj vypsali kurs 36,0. Je ale pravdou, že Stariat má zajímavé fyzické parametry, a dokázal třeba na podzimním Mistrovství ČR v K-1 pořádně zatopit Fibichovi, což by také dopředu nikdo netipoval, takže uvidíme, jak se popere s další velkou výzvou.

Začátek je docela svižný. Kryklia má sice dva metry a sto kilo, ale hýbe se s rychlostí a lehkostí middleweightu, na což těžší kolos Stariat nestíhá reagovat ani myšlenkami, natož pohyby. Přiletí pár highkicků, hák, a po kolenu na střed se hned Stariat kácí. Lehké déja-vu, protože Tomáše Hrona před dvěma týdny Kryklia ukončil velmi podobně. Stariat se ovšem zvedá a pokračuje, spíš nestíhá Krykliovu dynamiku, než že by byl vypnutý. Povede se mu pracovat zpátky, trefí hezké koleno na střed, ale i tak je zjevné, že tahá za kratší konec provazu a každý soupeřův highkick smrdí velkým průšvihem.

V druhém kole tempo trochu zvolní. Kryklia se nikam nežene, koneckonců v tuhle chvíli má zápas díky počítání vyhraný. Spíš si Stariata kontroluje a čeká, jestli mu projde i něco dalšího. Díky té rychlosti projde. Strašný cross, koleno, škrtne i highkick, ale Stariat drží a nejen to, zvládá i psychicky, neboxuje ustrašeně. Nicméně není schopen rozjet nějakou větší akci a dostat soupeře do úzkých.

Třetí kolo. Stariat si dovolí naskočené koleno, ale je to nepřesné. Kryklia pořád švihá highkicky, ale jinak už nějaké ofenzivní snažení dost vypouští a buď se pohybuje mimo dosah, nebo se po soupeři válí a tím kouskuje hru, sice vypadá, že přijel na výlet, ale takticky moc dobře ví, co dělá – jen kontroluje pohodlně zápas do konce. Stariat nicméně přežil do konce a se ctí odboxoval. Pod systematičtější tlak se ho soupeř nesnažil dostat, ale i tak inkasoval pořádnou porci pumelic a ustál je psychicky i fyzicky, velmi důstojná porážka.

Vítězí Kryklia na body.

Semifinále TNA, +80kg Radovan Kulla vs. Georgij Fibich

Zajímavý rematch z léta. Tihle dva se potkali na prvním dílu Yangame pyramidy, a tehdy překvapivě Kulla vyhrál, když dokázal neutralizovat Fibichův styl a přebodovat ho vytrvalou prací a vyspělým taktickým myšlením. Díky tomu už víme, že Kulla je talent s obrovským potenciálem a může se v necelých dvaceti letech měřit s českou elitou. Dnes to bude o to zajímavější, že TNA pravidla musí populárnímu Georgeovi dost vyhovovat, protože ho nenutí k bodově odměňované aktivitě, ale bude si moci dovolit tančit okolo a v poklidu lovit své trademarkové otočky a hákové vypínačky.

První kolo. Asi to s těmi vyhovujícími pravidly bylo unáhlené, protože Fibich je zvyklý chytat soupeřům lowkicky, aby ho neobtěžovali, jenže tady se to nesmí a tak má za prvních padesát vteřin dvě napomínání. A v pravidlech, kde vám jeden mínusový bod může prohrát celý zápas, to není moc pozitivní začátek. Jinak kolo vypadá podle předpokladů, Fibich manévruje, hledá příležitosti pro zásah, Kulla taky občas něco praští, ale moc se nekombinuje ani netlačí. Parádičkami se ovšem nešetří, Fibich skočí do nějakého epického rotovaného tornado kicku, ale skončí to jenom pádem na zem. Kulla po něm pošle highkick, ale Fibich se pod něj potopí mocným duckingem.

Druhé kolo. Hra pokračuje beze změn. Fibich trefí dva háky, Kulla round, pak taky zkusí otočku, ale netrefí. Je to zatím spíš exhibice zajímavých jednotlivých technik, Kulla občas zatlačí, ale nic z toho není, zdá se oproti létu nějaký bezradný, nebo možná jen čeká na čtvrté kolo a nechce se proti nebezpečnému Fibichovi zbytečně otevírat. Fibich párkrát opět reflexivně zachytí lowkick a hned pouští a omlouvá se, zjevně by nerad dostal bodovou penalizaci.

Třetí kolo. Kulla přitlačí směrem dopředu. Víc si chodí pro útoky, také přitvrdí. Švihne highkickem, který těsně mine, pošle strašlivý lowkick, který ale jen plácne nártem na soupeřovy hýždě tak, že je to slyšet na celou halu a Fibich k pobavení publika gestikuluje, že to fakt strašlivě štípe. Jinak ale Kulla začíná boxovat seriózně, kdepak bezradnost, jen se šetřil. Zatlačí Fibicha do rohu a naloží pár tvrdých rukou, pokračuje v tlaku, přískokem zkracuje a zakončuje skvěle načasovaným lowkickem na zatíženou nohu a ještě z boku, kde je sval nejslabší. Fibich grimasa bolesti, přichází další lowkick na stejné místo a Fibich nedokáže stát, je počítán. Kulla samozřejmě dál jde po té noze a hned následující kombinace posílá Fibicha do počítání znova. Fibich už se snaží jen přežít, kličkuje a kontruje, jestli přijde ještě jeden lowkick, tak je vymalováno. Nakonec Fibicha zachrání gong, na body vyhrává Kulla. Nakonec se ukázalo, že až moc dobře věděl, co dělá. Trefit Fibicha do hlavy moc nejde, ale lowkick je věc jiná, takže počkal do třetího kola a pak to rozbalil. Opět názorná ukázka, že v necelých dvaceti letech dokáže takticky pracovat jako veterán. Fibich ani není z prohry moc naštvaný, přišel udělat hlavně pěknou show a to se mu povedlo.

Vítězí Kulla na body.

Box o titul profesionálního Mistra České republiky Bronislav Kubín vs. Anatoli Hunanyan

Souboj dvou borců s velkým výškovým rozdílem ve prospěch Hunanyana. Oba jsou na to samozřejmě připravení, ale i tak je to jedna z výhod na Toljově straně. I sázkaři kursem 1,12 pokládají Toljovo vítězství za téměř jisté.

Kubín má hodně široký postoj, snaží se logicky chodit do stran. Tolja zase samozřejmě využívá výškovou převahu, pinká tam jedničky a dopředu se tlačícímu Kubínovi povoluje a chodí do stran. Kubín se sice tlačí dopředu, ale jen pohybem, nikoli údery. Ke konci kola Kubín přidává i rány, Tolja zase výrazně, výrazně přitvrdí, zejména spodky a zadní. Přesnost a zásahy jsou dominantně na straně Hunanyana.

V druhém kole Kubín přidává na tlačení dopředu až natolik, že ho rozhodčí napomíná, aby nestrkal. Tolja pořád drží distanc, eventuelně váže soupeře chytáním. Když mu to vychází, tak hned pouští spodky, háky a zvedáky, když to nevypadá, tak povoluje, u toho si vyhází kombinace a chodí do stran, kde na něj kratší soupeř nedosáhne. Zápas je v Toljově režii, protože díky výhodě dosahu si Tolja dávkuje tempo podle svých potřeb a Kubínovi se zatím nepovedlo ho nějak výrazněji ohrozit nebo narušit jeho rytmus.

Ve třetím kole pokračujeme stejně. Kubín tlačí, více hýbe hlavou, duckuje, pořád do Hunanyana leze, nicméně Hunanyan prostřeluje kryt a trefuje. Kubín stále minimálně boxuje, a když už, tak je to fackování bez důrazu. Zápas je nicméně vypsán na deset kol, takže to může být záměr unavit Tolju. Otázka je, zda to Kubín do té doby vydrží, protože toho inkasuje dost. Ve čtvrtém kole se konečně Kubín probouzí i po stránce úderů. Sice je pořád daleko víc bit, ale rozšiřuje spektrum svých technik, začíná kontrovat, občas pošle nějaký tvrdší plavák, několikrát i zatlačí Hunanyana do rohu. Tolja vypadá spíš pobaveně a nenechává se vyprovokovat, dál si jede to svoje.

Páté kolo. Kubín začíná trochu i přitvrzovat, Tolja je pasivnější než v předchozích kolech, dává soupeři čas a nechává ho dělat, sám se zatím kryje. Co do aktivity se zápas postupně začíná vyrovnávat. Šesté kolo. Zatímco páté Tolja trošku prospal, v tomto opět přitopil, ale teď už se ovšem liší přístup Kubína, cpe se do Tolji i přes rány, což předtím nedělal, a snaží se vracet zpátky. V sedmém kole konečně dojde k narušení poklidné rutiny zápasu, Kubín po jedné ráně zavrávoral a Tolja se do něj trochu vysypal ve snaze tuto situaci vytěžit. Kubín se z toho sice sebral bez počítání, ale je to známka, že ty spousty Toljových ran si vybírají svou daň a že tím pádem je asi konec blízko.

V osmém kole Tolja trefí nenápadný pravý cross a Kubín se sveze na zem. Není to žádný brutální úder, ale Kubín už toho má asi dost. Po chvíli Tolja zase trefí zadní hák, a tentokrát už to pořádná rána je, soupeř se sice zvedne a pokračuje, ale stačí pár dalších ran a Kubín vlaje jako praporek, rozhodčí to radši třetím počítáním zastavuje. Kubínova taktika byla docela zajímavá a možná by mohla za jiných okolností fungovat, ale Tolja si zápas nenechal vzít a rozstřílel Kubína bez ztráty kytičky.

Vítězí Hunanyan TKO.

Finále TNA, -70kg Tigran Movsisyan vs. Michael Krčmář

První kolo je jasně pro Tigrana. Čte Krčmáře jako knížku – ve všem je včas, ruší mu hru, výborně přebírá a časuje, Krčmář se k ničemu zásadnějšímu nedostal – jeden dva kopy, občas nějaká tvrdší rána, ale zatím Movsisyan dominuje.

V druhém kole Tigran trochu zvolní, Krčmář přesto jako by nevěděl, jak se do něj pustit. Oba si vymění nějaký ten úder či kombinaci, ale nic pamětihodného se nestane. Třetí kolo se přidává, zejména Krčmář je agresivnější. Tedy na začátku. Střed kola opět sklouzne do vyčkávání jako v předcházejícím kole, ale pak se povede Tigranovi sérií ran dostat Krčmáře do úzkých, ten ovšem výron Movsisyanovy aktivity přežije a odpoví kombem a tvrdým lowkickem. Nicméně body zatím nikoho nezajímají, a tak jdeme na čtvrté kolo.

A konečně to oba pouští. Síly zjevně mají, tempo i intenzita stojí za to. První minuta je pro Tigrana, sype a sype a výrazně Krčmáře přeboxovává. S půlkou kola Krčmář nalézá své obvyklé thajské překopávání a začíná tam pouštět koleno za kolenem, halou zní každých pár sekund oeej, navíc přitvrzuje do rukou a trefuje. Tigran trochu ztrácí důraz, i když rukama stále pracuje, taky několikrát padá na zem. Strhující závěr zápasu, hala bouří, po gongu se oba týmy mohutně radují. Tigranovy ruce nebo Krčmářův důraz a kopy? Vítězem je vyhlášen Krčmář a Movsisyan je hodně vzteklý. Odmítá si podat ruku a odchází z vyhlášení, pořadatelé ho ještě zastavují a přemlouvají ke sportovnímu chování, ale emocí je zjevně příliš mnoho a celý tým odchází. Krčmář zatím v ringu oslavuje.

Vítězí Krčmář na body.

Finále TNA, -80kg Matouš Kohout vs. Daniel Brunclík

Opět se zdá, že se budeme dívat na střet stylů box versus kopy. Kohout se snaží bombit rukama – dvě tři rány a zavřít tvrdou, Brunclík bombarduje brutálními roundy nebo tvrdou krátkou kombinací rukama, dá-li se tomu jedna-dva vůbec říkat kombinace. Kohout je aktivnější, Brunclík je důraznější, ale dělá toho méně.

Mezi druhým a třetím kolem se zdá, že Brunclíkovi dochází pára. Ztrácí tu dělovou tvrdost a hlavně přestává kopat, což je u jeho stylu dost problém. Nedaří se mu slušně se pohybujícího Kohouta trefovat, a jeho dvoják nepobere vše. Kohout zasahuje rukama, Brunclík se snaží ještě trefit nějaké koleno do hlavy nižšího soupeře ve chvíli, kdy se Kohout rozmachuje, ale nestane se a opět jdeme do extra kola.

V něm oba najdou rezervy sil. Brunclík se vybičuje k nějakým highkickům, líbí se mi i několik jeho jedovatých zvedáků z úhybu, taky si umí docela dobře odtancovat a uvolnit se, když se dostává pod tlak. Kohout má nicméně větší tah na branku a zdá se i čerstvější. Od poloviny kola Brunclík vypadá, že toho má plné zuby a Kohout po něm jde. Později se dozvídám, že Brunclík omezil kopání ani ne kvůli kondici, ale proto, že si o Vítovce rozbil nohy tak, že už to prostě nešlo. Kohout vydržel až do konce a to rozhodlo.

Vítězí Kohout na body.

Finále TNA, +80kg Roman Kryklia vs. Radovan Kulla

Velmi zajímavé srovnání. Kulla má na svůj věk ohromně vyspělé fighterské myšlení, nemluvě o fyzických parametrech. Kryklia těží ze své neskutečné dynamiky a kondiční připravenosti a klame vzhledem, nemá ani zatejpované nárty, dokonce nemá ani fighterské šortky a používá obyčejné sportovní trencle, nicméně bylo by velkou chybou kohokoli z Gridinova týmu považovat za nepřipraveného.

V úvodním kole si vymění několik testovacích akcí. Nějaké překopávání, Kryklia zkusí Kullu nasolit kombinací, jinak se zatím spíš čtou. Pak přichází klíčový okamžik: Kulla kope round, Kryklia mu do něj sáhne důraznou zadní přímkou, která trefí bradu a srazí ho na záda. Kulla hned vstává, ale také je hned počítán. Podobně jako u Homolky, taková situace, která by mohla i nemusela být řešena počítáním a ani v jednom případě by se proti tomu nedalo nic říct. Kulla se rozhodně nechal sundat na zem příliš okatě a v nejméně vhodnou chvíli.  Znamená to, že teď bude muset Krykliu také posadit na zadek, jinak prohrává.

V druhém kole se ovšem Kullovi nepovede vypracovat větší převahu. Kryklia dobře zastavuje soupeře koleny, opře se do rovného kolene vždy, kdy se Kulla nahrne vpřed s rukama. Díky tomu, jak je rychlý a výbušný, tak si Kulla nemůže dovolit nějaká delší komba a pod tlak ho tím pádem nedostane.

Ve třetím kole se ukazuje, jakou by bylo chybou Krykliu podceňovat po taktické stránce. Proběhne několik závarů rukama, Kulla ruce sází opravdu tvrdě, přece jen má nad Krykliou převahu nějaké té hmoty, ale Kryklia co koupí, to vydrží. Postupem času Kryklia víc a víc kouskuje hru, zkracuje, věší se na soupeře a Kulla začíná být frustrovaný, protože takhle ho neuloví. Rozhodčí Krykliu napomíná a Kulla se víc a víc rozčiluje, když se na něj soupeř dál věší, ale v posledním kole finále si asi trestný mínus bod pro soupeře nevymodlí. V posledních vteřinách si tedy Kulla ještě zkusí jakýsi naskočený spinning kop z otočky, ale už je to jen parádička na závěr finále, které mu prohrál jeden luckypunch. Zrovna u těchto dvou borců mě velmi mrzí, že neuvidíme extra kolo, ve kterém by to museli pouštět naplno, protože to by asi byla pamětihodná podívaná.

Vítězí Kryklia na body.

Závěr

TNA pravidla zatím podle mého zůstala lehce za očekáváním, pokud jsme tedy očekávali řežbu. Borci k tomu přistoupili dost takticky, většinou spíš neriskovali a šetřili síly, místo aby se snažili za každou cenu lovit, takže jsme většinou viděli tři kola, kdy se hledal recept na soupeře a potom strhující čtvrté kolo, kdy se oba snažili podle toho receptu stihnout uvařit co nejvíc. Namísto provokace lovení a KO tak dnešek ukázal taktické šachy, kromě vloženého boxu skončily všechny zápasy na body a většinou až v extra kole. Nicméně bylo velmi zajímavé sledovat, jak se mění průběh zápasu v závislosti na tom, kdo zrovna jede na půl plynu. A hlavně to vypovídá o charakteru scény, kde převládajícím rysem vítězů je dnes profesionalita a analytické plánování namísto prvoplánové agresivity.

Dnešek také přál outsiderům. Papírově podceňovanému Brunclíkovi nechybělo mnoho a mohl skončit i lépe než na stříbrné pozici, Stariat přežil tři kola proti soupeři, který knockoutoval Hrona v prvním kole, a samotný Kryklia (jakkoli se o něm nedá mluvit jako o outsiderovi) byl vlastně na poslední chvíli náhradníkem v celé pyramidě.

Každopádně teď máme tři vítěze, kteří postoupí do vyššího patra turnaje, což pro nás bude velmi zajímavé mezinárodní srovnání a šance se ukázat v dobrém světle.Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+1
ing.Krčmář Vl. - Čtenář - 19.1.2015 v 14:54
Poznámka ke komentáři zápasu Krčmář-Tygran - přejít na příspěvek
S komentářem lze souhlasit, a doplnit jednu poznámku. V prvním kole Tygran opravdu vy...
 

Všechny příspěvky

ing.Krčmář Vl. - Čtenář - 19.1.2015 v 14:54
Poznámka ke komentáři zápasu Krčmář-Tygran - Odpovědět
 

S komentářem lze souhlasit, a doplnit jednu poznámku. V prvním kole Tygran opravdu vyhrál, ale nebyl to on, který četl Krčmáře , ale naopak Krčmář četl Tygrana. Nebylo totiž potřebné, ani rozumné jet s Tygranem od začátku naplno. To samé pokračovalo v kole druhém. Třetí kolo proběhlo celkem vyrovnaně.  Rozhodující čtvrté kolo již Krčmář přebral iniciativu, zaslouženě ho vyhrál a tím i celý zápas. 

Roberto55 - Čtenář - 19.1.2015 v 16:13
Re: Poznámka ke komentáři zápasu Krčmář-Tygran - Odpovědět
 

Souhlas. Tygran by na body po 3 kolech asi vyhral, ale vzhledem k pravidlum - kdy bylo nutny pocitaní pro vyhru po 3 kolech, si myslim ze to byla taktika. 4 kolo uz mi prislo v rezii Krčmáře, kterej Tygrana krasne cetl a nic moc mu uz nedovolil v tom 4 kole. Prislo mi, ze toho i víc natrefoval a ctení soupere bylo paradni, jak se tygr proletel a spadnu na zada, po tom netrefenym haku :) Snad bude nekde video. Jinak pravidla teto organizace se mi moc nelibi, borec vyhraje po 3 kolech na body, ale stejne to de do extra, ale o tom vsichni vedeli uz pred zacatkem, takze tak.