přihlásit trvale
Nová registrace
UFC Fight Night 106 - ohlédnutí

UFC Fight Night 106 - ohlédnutí

přečteno: 804×
22.03.2017 v 15:33 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Turnaj UFC Fight Night 106: Belfort vs. Gastelum se konal 11. března ve městě Fortaleza v Brazílii. Šlo o Fight Night vysílanou na Fox Sports 1 a byl to historicky druhý turnaj pořádaný ve státě Ceará, ten první se zde konal v roce 2013. Návštěvnost a sledovanost byla slušná: do haly dorazilo 14 069 diváků a bylo vyprodáno, sledovanost turnaje byla 946 tisíc diváků, což je letos sice nejméně, ale na turnaj v Brazílii to vůbec není zlé. Ze zápasového hlediska turnaj docela pobavil, nudných fightů bylo málo a tři KO/TKO výhry v třech hlavních zápasech večera vždy potěší, zvlášť když je v tom i trocha nostalgie (případ Šoguna, ne případ Belforta :).

Debutanti byli na turnaji dva, Paulo Henrique Costa předvedl debut z kategorie ideálních, tedy KO výhru pod minutu a půl, Davi Ramos prohrál na body. Překvápka se nekonala, devět zápasů vyhráli favorité, dva prohráli a jeden skončil remízou.

Několik dní před turnajem se rušil zápas Godofredo Pepey vs. Kyle Bochniak. Pepey měl nějaké problémy s v minulosti zlomenou lícní kostí, Bochniak se také zranil a tak se zápas úplně zrušil. 

A teď již k jednotlivým zápasům.

Hlavním fightem večera byl souboj domácí ikony Vitora Belforta (25-14 MMA, 14-10 UFC) s nyní ve střední váze pobývajícím vítězem TUF 17 Kelvinem Gastelumem (14-2 MMA, 9-2 UFC). Nová vlna nahrazuje tu starou, Gastelum si v pohodě pohlídal Belfortovo obávané zahájení, do ničeho ho nepustil a sám Belforta  v půlce kola poslal k zemi. Z prvního náporu se Belfort ještě dostal, ale Gastelum si vítězství nenechal utéct a dorazil ho před koncem čtvrté minuty, což mu vyneslo pěkný pozápasový bonus. Gastelum je nyní světovou osmičkou střední váhy, pořád ale ještě (zcela zbytečně) mluví o tom, že by zvážil návrat do velteru. A taky má problém s titulovým zápasem GSP vs. Bisping, to je ale zase jiný příběh. A zdá se, že Belforta v 39 letech už přece jen dohnal jeho věk a absence TRT. UFC mu „Ligu legend“ zřejmě nezaloží a tak Belfort připustil, že příští zápas bude zřejmě posledním zápasem jeho kariéry. Belfort má sice v posledních pěti zápasech bilanci 1-4, ale pořád je světovou desítkou. Zajímavé ale je, že současná série porážek přišla poté, co Belfort musel skončit s TRT - během užívání TRT měl Belfort tři výhry KO. Belfort by si rád svůj poslední fight odbouchal v Brazílii, jinak má ale dost zvláštní chutě - zmínil dva možné soupeře. Jedním je Anderson Silva, který to ovšem nebude, protože o něj požádal také Gastelum do Ria a o čtyři dny později mu UFC Silvu přikleplo a druhým je zřejmě vůbec nejslabší muž v UFC, velterový borec Phil Brooks alias CM Punk. A Belfort o něj opravdu smrtelně vážně požádal :) Naopak přímo o Belforta si řekl Hector Lombard, uvidíme co na to UFC.

Zatímco výhra Kelvina Gasteluma v hlavním zápasu večera umlčela celou halu, vítězství další legendy Mauricia  Šoguna Rua (25-10 MMA, 9-8 UFC) představovalo pro domácí fanoušky naopak zlatý hřeb večera. Šogun v úvodu třetího kola vypnul svého trochu zvláštně nalosovaného soupeře Giana Villanteho (16-8 MMA, 5-5 UFC) poté co ho načal high kickem a připsal si tak svou třetí výhru v řadě, což je zatím vůbec nejlepší sérka v jeho devítileté UFC kariéře. Žebříčkově se ani pro jednoho borce moc nemění - Šogun je stále divizní osma a Villante 27., ale možná by nebylo úplně nejvhodnější Šoguna po třetí výhře poslat proti elitním borcům. Na TOP 10-20 úrovni zatím pracuje celkem spolehlivě, ale v polotíze je úplný vrchol divize výkonnostně dost jinde a ačkoli zápas s Villantem Šogun v postoji ovládal, bylo i pár momentů kdy schytal tvrdé zásahy a bylo znát, že v pětatřiceti letech už jeho odolnost není tak úplně co dřív. Vztahy mezi oběma borci byly velmi přátelské, Villante se označoval za Šogunova fanouška a hodně se těšil, až s ním bude stát v kleci a Šogun byl rád, že je Villante jeho fandou, ale v zápase ho šetřit nehodlal a taky nešetřil. Sám Šogun o nějakém útoku na titul také moc nemluví. 

Beneil Dariush (14-3 MMA, 8-3 UFC) přišel do zápasu s Edsonem Barbozou (19-4 MMA, 13-4 UFC) výborně takticky připraven - a přesto to nakonec na výhru nestačilo. Dariush většinu zápasu parádně tlačil a nedával Barbozovi příležitost rozjet své obávané kopáčské techniky a byl i úderově napřed o 21 zásahů. Ovšem jen do osudné chyby - Dariushovo předklonění si Barboza famózně načasoval a naprosto ho umrtvil naskočeným kolenem za což pochopitelně bral pozápasový bonus. Barboza s Dariushem očekával pěknou bitvu a to se mu také splnilo. Touhle výhrou potvrdil svou pozici světové pětky (nejvýš nasazený borec turnaje společně s Borgem) a opět ukázal proč jsou jeho nohy nejnebezpečnější v UFC - jedině Barboza má totiž na kontě KO head kickem, body kickem, leg kickem a naskočeným kolenem. Barboza by teď rád remač s Tony Fergusonem, jenž je posledním kdo ho čtyři zápasy zpátky porazil, chtěl by ho ale na pět kol. Což by byla asi parádní podívaná :) Dariushovi prohra uškodila jen maličko, spadl o tři příčky ven ze světové TOP 10 na dvanácté místo, reálně tento zápas ale spíš ukázal, že Dariush umí držet krok i s elitou, pokud nezachybuje.  

Tabulkově nejlépe obsazeným zápasem večera byl souboj Ray Borg (11-2 MMA, 5-2 UFC) vs. Jussier Formiga (19-5 MMA, 5-4 UFC). Formiga Borga možná trochu podcenil, protože před zápasem mluvil o tom, jak se těší na titulový zápas s „porazitelným“ Demetriousem Johnsonem ke kterému se teď ale nějakou dobu nedostane. V hodně vyrovnaném zápase totiž Borg nakonec Formigu ubodoval 3x 29-28 a poskočil na pozici světové pětky - a prý se nebojí ani Johnsona ani vyzyvatele Reise. Borg přestřílel Formigu ve třetím kole o 29 zásahů, v prvních dvou to přitom bylo 43-23 Formiga.  Formiga spadl jen o příčku a je nyní světovou šestkou. 

V souboji Marion Renau (7-3-1 MMA, 3-2-1 UFC) vs. domácí Bethe Correia (10-2-1 MMA, 4-2-1 UFC) došlo k historicky první remíze v ženském UFC zápase. Correia začla v prvním kole lépe, v druhém ale Reneau vývoj otáčela a v  třetím utahanou Correiu naprosto zdemolovala 89-12. Correia po skončení slavila tanečky že přežila a zvítězila (předpokládala totiž že si nabodovala dvě kola oproti jednomu), jenže všichni tři rozhodčí se shodli na tom, že poslední kolo bylo 10-8 a vznikla z toho tak většinová remíza. Problematické je ovšem hodnocení druhého kola - dva z rozhodčích ho přiklepli právě Bethe, Marion se ale s porážkou nechce smířit, protože má za to, že i druhé kolo mělo jasně patřit jí - tak to ale posoudil pouze jeden rozhodčí a také většina médií. Z 21 velkých serverů vidělo druhé pro Reneau 13 serverů, 8 to mělo pro Bethe. Marion je tedy s výsledkem hrubě nespokojená, ale jinak je prý pro ní zápas s Bethe pohodička - Marion se totiž živí jako učitelka tělocviku na střední škole a když umí vyjít vítězně ze souboje s puberťáky, je prý nějaké MMA úplně v pohodě :) Correia zůstává světovou jedenáctku, Reneau se i s remízou posunula o pět příček na šestnáctku. 

Vyhecovaný remač se očekával v souboji Alex Oliveira (17-3-1 MMA, 6-2 UFC) vs. Tim Means (26-8-1 MMA, 8-5 UFC). Ti dva se střetli loni v prosinci a zápas skončil ve čtvrté minutě když Means napálil Oliveiru jasně ilegálním kolenem po kterém Oliveira nebyl schopen pokračovat. Od té doby je mezi borci dusno, protože Means má za to, že Oliveira simuloval aby se dostal pryč ze zápasu ve kterém dostával naklepáno. Means tak do remače šel jako jasný favorit, jenže jestli předpokládal, že to i podruhé bude probíhat stejně, spletl se. Oliveira na sobě naopak zapracoval a prorokoval, že v druhém fightu Meanse pořádně zmlátí. Blíž k pravdě byl každopádně Oliveira, vyhýbal se klinčům které Meansovi poprvé šly, naopak hodně tlačil, nedával Meansovi prostor a opakovaně ho tahal k zemi, což v druhém kole vyústilo v pěknou RNC výhru. Oliveira si zápas s pozice sázkového outsidera hodně užil a i když mu NSAC zamítla odvolání na výsledek předchozího fightu, má výhru nad Meansem aspoň z tohoto zápasu. Oliveira poskočil na pozici světové dvanáctky, ve velteru má teď slušnou bilanci 4-1, ukončil před limitem 13/16 výher a navíc proti Meansovi uspěl šesti porazy, čímž dal svůj osobák. Means padá na 31. příčku. 

Kevin Lee (15-2 MMA, 8-2 UFC) byl rád, že přežil první kolo s Francisco Trinaldem (21-5 MMA, 11-4 UFC), neboť ho před doražením dost možná zachránil konec kola, přesto se ale dokázal o pauze sebrat, do druhého nastoupit podstatně trpělivěji, trefit Trinalda high kickem a když šel otřesený Trinaldo do záchranného porazu, Lee se mu dostal na záda a ukončil ho RNC. Lee tak prokázal, že se umí vypořádat s problémy, rozhodně ale nedostál své pověsti - opakovaně se totiž označuje za nejlepšího wrestlera divize. Výhrou nad Trinaldem vyskočil až na post světové desítky - a rozhodně se toho nebojí, požádal totiž o zápas s Khabibem Nurmagomedovem. O pár dní později rozšířil hledáček možných soupeřů ještě o Chiesu a Johnsona, ale zatím jse u něj tedy neviděl nic, co by ho opravňovalo k prohlášením že by Nurmagomedova přezápasil - tedy mimo toho, že uspěl aspoň jedním porazem proti devíti z deseti UFC soupeřů, ale to není nic tak mimořádného. Lee ale zarazil Trinaldovi sedmizápasovou vítěznou šnůru a sám je tak nyní se čtyřmi výhrami v řadě majitelem třetí nejdelší série v divizi. Trinaldo prohrál poprvé od května 2014 a všechny tři stopky v kariéře má submisí. Žebříčkově vypadl z TOP 15 a je nyní 21. 

Jedním z nudnějších fightů večera byl rozhodně zápas Sergio Moraes (12-2-1 MMA, 6-1-1 UFC) vs. Davi Ramos (6-2 MMA, 0-1 UFC). Nováček Ramos zde zaskakoval za zraněného Maxe Griffina a na přípravu měl necelé dva týdny. Teoreticky mohlo jít o jednu z nejlepších grapplerských bitev, protože Moraes je mnohonásobný BJJ šampion a Ramos je čerstvým vítězem ADCC, takže oba nesmírně prověření borci, ale jak tomu tak už v podobných případech často bývá, místo toho jsme z toho měli průměrný kickboxerský zápas ve kterém se na zem vůbec nešlo a který pohodlně kontroloval zkušenější Moraes a zvítězil tak v pomalém fightu 3x 30-27. Moraesovi to žebříčkově nijak nepomohlo, zůstává 42., podle vlastních slov ale už udělal dost, aby příště dostal TOP 10 soupeře, protože si ho prý zaslouží. Žebříčkově realitu asi trochu předbíhá, ale pravdou je, že má teď sedm zápasů bez porážky - šest výher a jednu remízu, což je nejdelší série bez porážky ve velterové divizi a to už něco znamená. Moraes neprohrál od června 2012. Davi Ramos utrpěl obě porážky v kariéře na body a velice rád bych ho v UFC viděl i na zemi. Tímhle ale vedení asi moc nepotěšil a je nyní ve světových žebříččích 402 a s rezervou tedy nejhorší bojovník turnaje. 

Podobně jako Jussieru Formigovi, i grapplerovi Rani Yahyovi (23-9 MMA, 8-3 UFC) po čtyřech výhrách v řadě k titulu až tak moc nescházelo a pomalu o titulovém zápase začínal uvažovat. Stejně jako Formiga ale i Yahya zaškobrtl a to v souboji s Joe Sotem (18-5 MMA, 3-3 UFC). Yahyovi se nečekaně nedařilo dostat zápas na zem - Soto mu během zápasu ubránil deset porazů a Yahya ho na zem dostal jen jednou a to jen na chvíli, velmi nečekané ale bylo, že Yahya si vedl nečekaně dobře v postoji a první kolo Sota dokonce s přehledem ubodoval. Zlom ale přišel v druhém kole, kdy se oba borci srazili hlavami, což Sotovi způsobilo velkou tržnou ránu ze které zbytek zápasu strašlivě krvácel. Soto ale kvůli ztrátě krve nezeslábl, ale naopak šlápl na plyn a začal pořádně tlačit, takže fight začal ovládat. Yahya navíc ve třetím začal fyzicky zpomalovat a kolu dominoval Soto 10-8 a tak zvítězil Soto 2x 29-27, 29-28, na body teprve podruhé v kariéře. Soto po zápase uvedl, že krev byla jeho oběť kterou prostě musel zaplatit kvůli vítězství :) Soto se stává skokanem turnaje, polepšil si o 24 míst a je nyní světovou čtrnáctkou. UFC kariéru zahájil třemi prohrami (v prvním fightu zaskakoval do tituláku proti Dillashawovi), dobře že ho UFC ale nepropustilo, protože Soto teď vyhrál tři zápasy v řadě a má sdílenou třetí nejdelší sérku v divizi. Yahya vypadává z top 15 a je dvaadvacátý. 

Aktuální UFC turnus Joshe Burkmana (28-15 MMA, 6-10 UFC) rozhodně neprobíhá podle jeho představ. Tentokrát padl za oběť Michelu Prazeresovi (22-2 MMA, 6-2 UFC) který sice v UFC soupeře poráží vždy jen na body, jenže to se nyní mělo změnit. Prazeres do toho vlétl po hlavě, poslal Burkmana k zemi hned v úvodu zápasu a pak otřeseného soupeře ukončil krásným north-south chokem za necelé dvě minutky prvního kola. North-south mu vynesl 50 tisíc bonusu - aby taky ne, když to byl teprve čtvrtý north-south v historii UFC. Prazeres nyní vyhrál čtvrtý zápas v řadě a poprvé v kariéře se podíval do světové třicítky, po téměř pěti letech také poprvé ukončil soupeře před časovým limitem. Žebříčky ho ale prý nezajímají, protože lehká váha je tak vyrovnaná, že kdokoli může kdykoli porazit kohokoli :) Burkman je nyní majitelem jedné z nejhorších UFC bilancí vůbec - a v rámci aktuálního turnusu rozhodně nejhorší bilance posledních let: 1 výhra, pět porážek a jeden No Contest (administrativní, Burkman zápas prohrál). Burkman také sám usoudil, že už toho bylo dost a nechal v kleci rukavice - univerzálně uznávané gesto ukončení kariéry. Jenže za pár hodin si to rozmyslel a vydal prohlášení, že kariéru ještě neukončuje. Prý to mělo znamenat, že si uvědomuje že končí v UFC (což je s takovou bilancí jasné) a bude čekat na jiné nabídky. Burkman je v žebříčcích kolem osmdesátky a v lehké váze má bilanci 1-2.

Skoro stejně špatnou bilanci má nyní v UFC Rony Jason (14-7 MMA, 4-4 UFC). Ten nastoupil do zápasu s neporaženým Jeremy Kennedym (10-0 MMA, 2-0 UFC). Jason teď má sice v posledních šesti zápasech bilanci 1-4 a 1 no contest, výkony má ale lepší než Burkman. Zápas s Kennedym sice prohrál (2x 29-28, 29-27), ale rozhodně to bylo napínavé a Jason nebyl bez šancí - oba se navzájem sráželi k zemi a Kennedy musel přežít i jedno trefené naskočené koleno. Rozhodoval zápas neporaženého Kennedyho, který dostal Jasona na zem osmkrát z devíti pokusů. Kennedy je nyní světovou 52. a obě výhry v UFC má na body, Jason je počtvrté v řadě bez výhry (1084 dní), propadl se o 99 míst na 180. pozici a je tak největším padákem turnaje - a v UFC prakticky jistě končí. Kennedy by teď měl zájem třeba o zápasy s Darrenem Elkinsem nebo Andre Filim. 

Oficiální UFC debut na tomto turnaji v zahajovacím zápase absolvoval Paulo Henrique Costa (9-0 MMA, 1-0 UFC) přezdívaný Borrachinha. Costa se účastnil už natáčení TUF: Brazl, do UFC mu to ale cestu neotevřelo a musel ještě nabrat zkušenosti v Jungle Fights. Na tomto turnaji nastoupil proti Garrethu McLellanovi (13-6 MMA, 1-4 UFC), který zaskakoval za Alexe Nicholsona. Costa předvedl jak má vypadal takový správný UFC debut - vlétl na McLellana, rovnou ho rozbombil a za slabých 77 vteřin se mohl pískat TKO konec za který byl Costa oceněn 50 tisíci pozápasového bonusu. U pětadvacetiletého Costy vlastně typický fight - Costa se v žádném z devíti zápasů karéry ještě nedostal z prvního kola, má na kontě osm KO a jednu submisi. Tahle výhra z něj dělá světovou 74. a Jihoafričan McLelan, nyní 167. a objektivně jeden z nejhorších UFC fighterů v UFC zřejmě končí, protože prohrál třetí zápas v řadě a celkově má bilanci jen 1-4.


 

Zajímavé statistiky:

 • Návštěvnost: 14 069. Sledovanost: 946 tisíc. 

 • Debutanti: 1-1. Favorité: 9-2, 1 remíza.

 • Zápas večera: nebyl vyhlášen. Výkony večera: Kelvin Gastelum (KO), Edson Barboza (KO), Michel Prazeres (sub, north-south), Paul Henrique Costa (KO).

 • Gastelum má nyní od přechodu do střední váhy bilanci 2-0, celkově 4-0. A pořád přemýšlí, že to pro něj není ideální váha. Hmmm.

 • Gastelum má 10/14 výher stopkou, s Belfortem si dal dva knockdowny. To má ve dvou zápasech střední váhy tři knockdowny. 

 • Gastelum měl 26 podstatných zásahů s přesností 53 procent. Belfort zasáhl jen deset úderů s přesností 28 procent. 

 • Ve střední váze má Belfort bilanci 8-5 a v hlavních zápasech večera 6-6. Nyní prohrál tři zápasy v řadě, stejně špatnou sérii měl ještě v letech 2004-2005 (Couture, Ortiz a Overeem v UFC a PRIDE)

 • Belfort na TRT měl v roce 2013 tři KO v řadě, od vysazení TRT má bilanci 1-4. 

 • Šogun Rua nyní vyhrál třetí zápas v řadě a jde o nejlepší sérii v jeho devítileté UFC kariéře. Obecně se mu něco podobného naposledy podařilo v letech 2003-2005 a 2006-2007 v PRIDe, kde měl i delší série.

 • Rua má ve velké čtyřce (UFC/WEC/Strikeforce/PRIDE) už 17 finišů a je tak společně s Cerronem historicky třetí. Vede Crocop (21) a Wanderlei Silva (20).

 • Rua je ale největší knockoutér v rámci UFC/PRIDE polotěžké váhy, má na kontě 16 KO výher. Globálně před ním Wanderlei Silva (19) a Mirko Filipovic (18).

 • V UFC polotěžké váze je Rua se sedmi stopkami druhý. Vedou Jones a Liddel - oba 9. Sedm stopek u Šoguna = 7 KO a  v tom je před ní už jen Liddell (9), Jones v tom měl i nějaké submise. 

 • Rua má v polotěžké váze UFC 13 knockdownů, je druhý za Liddellem (14), bez ohledu na váhu jsou před ním ještě Anderson Silva (18) a Cerrone (14).

 • Na podstatné zásahy to bylo 94-55 pro Šoguna, Šogun měl navíc dva knockdowny. 

 • Villante střídá výhry s prohrami v posledních šesti zápasech, všechny čtyři kariérní stopky má KO. 

 • Barboza má nyní v lehké váze 13 výher a je tak historicky šestý. Vedou Tibau a Jim Miller (16).

 • Barboza dorovnal Penna a je s šesti KO druhým největším knockoutérem divize. Rekord Guillard (7). Na knockdowny je Barboza s 9 také druhý (s Michaelem Johnsonem). Rekord také Guillard (13). 

 • Barboza je jediný borec historie, který v UFC zvládl KO head kickem, body kickem, leg kicky a naskočeným kolenem.

 • Beneil Dariush byl v okamžiku KO o 21 podstatných zásahů napřed. V jednotlivých kolech to bylo 28-16, 23-14. 

 • Dariush má všechny tři porážky v kariéře stopkou, na body ještě neprohrál.

 • V zápase Formiga vs. Borg nevyšel žádný poraz. Borg jich zkoušel 6, Formiga 3.

 • Alex Oliveira má nyní ve velteru bilanci 4-1 a jeden no contest. 13/16 výher v kariéře má stopkou, v UFC 4/6. 

 • Oliveira uspěl šesti porazy z 11 pokusů (za kolo a půl), čímž si udělal nový osobák.

 • Meansova bilance v rámci druhého turnusu je nyní 6-3.

 • Soto vyhrál na body teprve podruhé v kariéře. Naposledy se mu to stalo 8 let a 16 zápasů zpátky.

 • Yahya má všechny tři prohry v UFC na body. 

 • Soto úspěšně ubránil 10 porazů, Yayha ho dostal na zem jen jednou v prvním kole.

 • Michel Prazeres poprvé v UFC ukončil svého soupeře a vyhrál stopkou poprvé po pěti letech. 

 • Prazeres má nyní čtyři výhry v řadě - sdílená třetí nejdelší série v lehké váze.

 • Prazeres zabodoval čtvrtým north-south chokem v UFC historii. Před ním to zvládli Rani Yahya, Jake Ellenberger a Jeff Monson.

 • Prazeres má v osmi zápasech na kontě 31 porazů. Každého ze svých soupeřů v UFC dostal na zem alespoň jednou.

 • Burkman má nyní v rámci aktuálního turnusu v UFC bilanci 1-5 a 1 no contest. V lehké váze 1-2. 

 • Jeremy Kennedy uspěl osmi porazy z devíti pokusů. Ve dvou fightech si tak připsal 13 porazů. 

 • Běžné platy se v Brazílii nezveřejňují, Reebok ale vyplácel 190 tisíc. Belfort bral 20 tisíc, Rua, Barboza, Yahya a Burkman 15 tisíc, Gastelum, Villante, Dariush, Means a Trinaldo 10, zbytek pět a méně. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky