přihlásit trvale
Nová registrace
Rozhovor s českým MMA šampiónem lehké váhy Davidem Kozmou

Rozhovor s českým MMA šampiónem lehké váhy Davidem Kozmou

přečteno: 12083×
13.06.2012 v 09:01 | Autor: Franta Krejčí
diskuse: 15×
Rubriky: Rozhovory / MMA / ČR

Naše stránky ExtraRound.cz vám přináší rozhovor s nejlepším bojovníkem lehké váhy v ČR a současným šampiónem organizace GCF. Davidem "Holátkem" Kozmou. Bojovník klubu JMFS a svěřenec trenéra Jakuba Mullera dosáhl dne 20.května 2012 dalšího výrazného úspěchu, když v rámci turnaje GCF 13: Pain and Glory dokázal zvítězit nad Jaroslavem "Číňanem" Poborským, welterovým šampiónem pro ČR. Co si David myslí o svém posledním soupeři a zápase? S kým by rád poměřil síly v příštím utkání? Čtěte dále:

V první řadě mi dovol pogratulovat Ti k výhře nad Jaroslavem Poborským. Jak se po zápase cítíš? Nemáš nějaká zranění? 

Díky moc. Po zápase se cítím skvěle. Zranění nemám žádné. Jen karfiol na uchu se mi zhoršil, ale to už ani jako zranění neberu.

Poborský je známý velmi nebezpečnou gilotinou, proti Tobě s ní však neuspěl. Zahrnul jsi do přípravy intenzivnější obranu proti této technice?

Určitě jsme s Kubou na obraně proti této technice pracovali. Ale projel jsem si to stejně jako úniky z každé jiné páky. Neřekl bych, že jsme se zaměřili přímo jen na tu gilotinu. Já mám výhodu, že mě gilotina ani moc neškrtí. I když mi to někdo na tréninku nasadí čistě, tak to většinou neodplácám.

Jak bys zhodnotil celý zápas?

Zápas proběhl přesně tak, jak jsme si s Kubou představovali. Měl jsem to celou dobu pod kontrolou. Číňana jsem téměř k ničemu nepustil. V každém kole jsem ho zahodil a na zemi na něm pracoval. Ani jednou jsem nebyl dole pod ním a tak jsme to přesně chtěli, protože vím, že jeho GNP je nebezpečné.

Vítězství jsi získal poměrně jednoznačně, mezi některými fanoušky se však objevují názory, že „Číňan“ byl v zápase oslaben díky váhovému limitu. Co si o tom myslíš?

Nevím kolik kilo musel Číňan do tohoto zápasu shazovat, ale moje normální váha je 84 kg. Myslím si, že nemá víc kilo jak já, takže jestli byl oslaben, tak potom jsem byl já oslaben úplně stejně jako on.

Byl bys ochotný přistoupit na případnou odvetu ve vyšší váze?

Pokud bude možnost, tak bych si s Číňanem chtěl dát ještě jeden zápas ve velterové váze a připravit ho tak o titul GCF. Chtěl bych držet titul ve dvou váhovkách.

Spousta lidí před zápasem s Poborským říkala, že by soupeř měl mít silovou převahu. Určitě jsi je překvapil jak silou, tak skvělou fyzickou kondicí. Máš na silovou a kondiční přípravu trenéra specialistu?

 Já si pořád myslím, že Poborský má větší sílu, než já. Má velké svaly, ale svaly bohužel berou v zápase hodně kyslíku. Už před zápasem jsem věděl, že čím víc se bude zápas prodlužovat, tak tím mám větší šanci na výhru. Žádného specialistu nemám. Můj jediný trenér je Kuba Muller a ten mě připravuje jak fyzicky, tak technicky.

Jsi považován za specialistu na boj na zemi. Do MMA jsi přešel z juda. Jak moc Ti toto pomohlo v boji na zemi? Jak moc se zlepšila Tvoje zem od doby, co jsi z juda přešel na MMA?

Judo jsem dělal 12 let a nikdy jsem v něm nebyl nijak zvlášť dobrý. Judo je dobré pouze jako pohybový základ. Čistě judo je člověku, který chce něco dokázat v MMA, na nic. V judu jsou strašně špatná pravidla, díky kterým se závodníci učí točit soupeři zády, házet soupeře bez underhooku a podobné nesmysly. Kuba mě všechny tyhle nesmysly odnaučil, takže z juda používám opravdu minimum věcí.

Vraťme se nyní k Tvému zápasu v Rusku. Marat Gafurov se ukázal jako velmi silný soupeř. Z pohledu diváka se zdálo, že Tě poněkud zaskočil svým stylem. Tvůj trenér Jakub Muller se navíc zmínil, že se kolem utkání s Gafurovem objevilo několik nepříjemností. Můžeš čtenářům přiblížit celou situaci?

No myslím si, že mi M-1 přidělila na začátek až moc dobrého soupeře. Marat měl v M-1 před zápasem se mnou už 2 výhry. Ale přišla nabídka na větší zápas, tak jsem ji vzal. Svým stylem mě trošku zaskočil. Nečekal jsem, že bude tak ohebný na zemi. Myslel jsem, že je to spíše vrchař. Když jsem se na něj díval na youtube, tak v zápasech hodně kopal. Jak jsem přijel domů, tak jsem si ho našel na wikipedii a zjistil, že má černý pás v BJJ. Ale tak získal jsem zase nějakou zkušenost a zápasit před tolika díváky a zápasit na stejném galavečeru jako Jeff Monson nebo Alexander Emelianenko je pro mě určitě zážitek na celý život. Tou nepříjemností určitě Kuba myslel to, že nedostal vízum kvůli prošlému pasu, proto se mnou nemohl do Petrohradu odletět on. Musel jsem si proto hledat člověka, který by byl ochotný semnou letět. Marian Kotlář ani Artur Jevsejczyk se mnou také kvůli pasům nemohli letět. Poprosil jsem teda svého kamaráda Danka Bogocze, který se mnou jel a chtěl bych mu za to ještě jednou moc poděkovat.


Jak se po prohraném zápase vyvíjí další spolupráce s M-1 Global? Máš u nich stále otevřené dveře?

Na after party po zápase s Maratem za mnou přišel nějaký organizátor a říkal mi, že mi dají ještě šanci. Že jsem ještě mladý kluk a nemám si z toho nic dělat, protože Marat byl opravdu těžký soupeř. Teď mi taky přišla nabídka na zápas v M-1, který se měl konat 6. června. Ten jsem ale musel odmítnout, protože mi dali strašně málo času na udělání váhy a na přípravu.

Kdy tě diváci opět uvidí zápasit? Už znáš datum dalšího zápasu, případně jméno soupeře?

 Zatím o dalším zápase nic nevím.

Vzhledem k umístění Tvého klubu JMFS se nabízí otázka, zda trénuješ i za hranicemi ČR. Spolupracuješ s některými kluby či bojovníky z Polska či Slovenska?

Před zápasem s Poborským jsme byli s klukama z JMFS na třídenním campu, který pořádal Slugfest Managemant. Tam jsem si dobře zatrénoval a doufám, že tam budeme jezdit častěji. Jinak takhle trénovat v zahraničí jsem byl poprvé.

Česká scéna MMA není příliš početná, Ty jsi i přes svůj nízký věk dokázal zvítězit nad místní špičkou. Je ve zdejších vodách někdo, s kým bys rád poměřil síly? Uvítal bys příležitost utkat se i s někým známějším, např. s Ivanem Buchingerem nebo Mairbekem Taisumovem?

Oba jsou to moc dobří zápasníci. Mairbek Taisumov zápasil o titul na M-1 a kdyby doktor ten zápas nezastavil kvůli Mairbekově tržné ráně, tak by ten titul získal. Abych pravdu řekl, radši bych uvítal zápas s někým slabším, než je Mairbek.  Buchingera jsem viděl zápasit jen jednou. Taky mi přišel jako velmi kvalitní zápasník. Ale kdyby přišla ta nabídka, tak bych to asi neodmítnul a pořádně bych se na něj připravil.

Změňme téma. V současnosti jsi vnímán jako jeden z předních bojovníků v ČR. Můžeš čtenářům přiblížit, jak se ti v takové pozici daří finančně? Je reálné se uživit a být zcela soběstačný pouze prostřednictvím MMA? Máš nějaké sponzory? 

Zatím bydlím stále u rodičů a nikde nepracuji. Jen díky tomu se dokážu na 100% připravovat na zápasy. Mě vlastně stále živí rodiče a já si sem tam vydělám nějakým tím zápasem a taky si něco vydělám jako trenér naší jedné pobočky JMFS Karviná. Kdybych měl ale už svůj vlastní byt a všechny účty si platil sám, tak by mi bylo MMA asi prd platné. Sponzory nemám zatím žádné.

Čemu se věnuješ mimo svůj vlastní trénink? Učíš zápasit i jiné bojovníky?

 Tak mimo svůj trénink se věnuji hlavně rodině a přátelům. Rád si v zimě zalyžuju, v létě zahraju fotbal nebo nohejbal. Taky rád trávím čas na internetu a jsem filmový maniak. Je toho víc, takže se málokdy nudím.

Děkuji Ti za tvůj čas a přeji Ti mnoho dalších úspěchů. Pokud bys chtěl na závěr něco vzkázat čtenářům Extraround.cz, nyní k tomu máš prostor.

Já také děkuji za rozhovor. Myslím si, že jsem řekl vše, co jsem říct chtěl.Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+1
Goblimg - Čtenář - 13.6.2012 v 09:43
:) - přejít na příspěvek
Borec :) snad najde nějakého silného sponzora
 
+1
Mefistofeles - Čtenář - 14.6.2012 v 10:42
Kozma a budoucnost - přejít na příspěvek
Docela mě ,, Holátko ´´ překvapilo, že stojí nohama pevně na zemi ( navzdory tomu c...
 

Všechny příspěvky

Goblimg - Čtenář - 13.6.2012 v 09:43
:) - Odpovědět
 

Borec :) snad najde nějakého silného sponzora

Carlos - Čtenář - 13.6.2012 v 14:06
no nevim - Odpovědět
 

Jestli to dobre chapu, tak o Gafurovovi zjistil ze ma BJJ black belt az po zapase diky wikipedii. To nesvedci o moc dobry priprave. Jinak jsem ale samozrejme fanousek :-)

Patriot - Redaktor - 13.6.2012 v 20:40
Re: no nevim - Odpovědět
 

hele já Gafurova před tim zápasem trošku proháněl googlem a mam dojem, že informace o jeho black beltu se na netu objevila až těsně po tom fightu s Kozmou (asi v přímý souvislosti, organizace si samy doplňujou informace o zápasnících na net zároveň s výsledkama zápasů).

Carlos - Čtenář - 14.6.2012 v 09:08
Re: Re: no nevim - Odpovědět
 

V tom pripade beru zpet :)

m1ra - Čtenář - 13.6.2012 v 20:38
uf - Odpovědět
 
Nevím jak jsem k tomuhle názoru dospěl, ale Poborský je debil. Kuzma bude asi dobrej týpek, teda dle interwiev. JInak Mairbek je dle mě jeden z těch nej na našem kontimentu. Jeho fighty miluju.
Mefistofeles - Čtenář - 14.6.2012 v 10:42
Kozma a budoucnost - Odpovědět
 

Docela mě ,, Holátko ´´ překvapilo, že stojí nohama pevně na zemi ( navzdory tomu co jsem o něm slyšel ). V M-1 mu dali zbytečně těžkého soupeře. Měl dostat na začátek na ,, rozpinkání´´ někoho slabšího.

Bohužel má pravdu, že pokud by musel makat jako každý jiný, příprava by nebyla úplně 100%. Je to nesmírně velký hendicap českých MMA bojovníků. Když se nemůžou na 100% věnovat přípravě a rozvoji sebe sama ( jako navštěvování ostatních klubů na sparing, zahraniční kempy atd. vše stojí dost peněz a času ). Na to, aby to tady aspoň trochu fungovalo jako třeba v sousedním Polsku nebo ( trochu to nadnesu ) v USA. Si budeme muset ještě počkat. Jinak v ,, Holátkovi ´´ vidím velký potenciál a pak ještě v Jakubu Stejskalovi z Pretorian gymu Pardubice ( který je ve váze střední a dosud neporažen ). Rád bych viděl oba borce proti sobě.Cool

peter11 - Čtenář - 14.6.2012 v 16:24
garufov nemá black belt!!! - Odpovědět
 
Gafurov má blue belt v bjj v kategorii blue belt štartoval aj na World Pro Jiu Jitsu v Abu Dhabi tento rok. Tak tu nepište že má Black Belt!!! Ak by pán Jakub Miller neveril kludne nech sa opíta svojho kamaráda z Nitry ktorý vedie GB Pitbull jeho kluci tež štartovali na tej sútaži. Samozrejme nikto tu nezhadzuje kvality Davida Kozmu ktorého velká kariera v mma ešte len čaká. http://uaejj.com/en/index.php/wpjjc-2012-results
robinhood - Čtenář - 14.6.2012 v 20:11
Re: garufov nemá black belt!!! - Odpovědět
 

tak nevím kde je pravda s tím black beltem, ale tady vidím zase něco jiného. http://en.wikipedia.org/wiki/Legion_Sport_Club  a kromě toho už gafurov na zápas s davidem nastupoval v kimonu bjj a měl taky černý pás, tak fakt nevím.

 

 

peter11 - Čtenář - 14.6.2012 v 20:43
Re: Re: garufov nemá black belt!!! - Odpovědět
 
no ale tu vo výsledkoch obsadil v kategorii blue belt 3. miesto vo váhe do 70 kg tak asi black belt nemá ak ano tak je to klamár _______ http://uaejj.com/en/index.php/wpjjc-2012-results
Hanzi - Čtenář - 15.6.2012 v 11:41
Re: Re: garufov nemá black belt!!! - Odpovědět
 

Nezapominejte, ze Wikipedie je otevřená encyklopedie, takze ji muze upravovat temer kdokoli. Spis bych teda veril ofiko vysledku z turnaje.

robinhood - Čtenář - 21.6.2012 v 20:40
Re: Re: Re: garufov nemá black belt!!! - Odpovědět
 

Tak před chvíli nastupoval marat gafurov v zápase proti taisumovovi a měl tentokrát pás fialový, tak asi opravdu nemá černý pás. Zřejmě už ale  nemá ani modrý :-)

Cows - Čtenář - 21.6.2012 v 20:58
Re: Re: Re: Re: garufov nemá black belt!!! - Odpovědět
 

Hlavne to byla vyhra nevyhra. Podle me minimalne sporny vysledek.


"If Sambo was easy, it would be called Jiu Jitsu."

robinhood - Čtenář - 21.6.2012 v 22:52
Re: Re: Re: Re: Re: garufov nemá black belt!!! - Odpovědět
 

tak to teda nevím, na co ses díval? první a třetí kolo jasně pro gafurovaWink

Myllys - Trenér - 22.6.2012 v 16:16
Myllys - Odpovědět
 

Jako uprimne...neni to jedno, jaky ma pasek? Proti Beckanovi ukazal, ze to neni urcite zadny debil a proste pro Davidka to byl silene tezky souper... BJJ je mala cast MMA, Gafurov je komplexni a silny souper a to ukazal a jeste ukaze !!! Podle meho nema v BJJ zadny pas, proto jednou jde v cernem, jednou zapasi modre, pak jde s fialovym. On bude trenovat bud grappling nebo nejake tradicni jitsu v kombinaci se zapasenim a judem. Kazdopadne je proste hodne dobry, na druhou stranu David proti nemu neudelal hambu a drzel se. A ze jsme o nem nic nezjistili, tak muzete si myslet, ze jsme amateri, ale i ted, kdyz se proflakl, si zkuste prohledat internet a zjistit o nem neco... I co se tyce toho jaky ma pasek a pod kym, no hodne stesti ;-)

 

MogulAxe - Čtenář - 29.7.2012 v 20:32
Judo - Odpovědět
 

Docela mě překvapilo ten jeho názor, že judo je v mma celkem na nic. Na druhou stranu je fakt, že ty bočáky atd. nebudo to pravý, nikde to prostě nevidím. Co si o tom myslíte?