přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC Fight Night 81

Ohlédnutí za UFC Fight Night 81

přečteno: 5095×
21.01.2016 v 07:00 | Autor: Caidel
diskuse: 12×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Turnaj UFC Fight Night 81: Dillashaw vs. Cruz se konal 17. ledna v Bostonu ve státě Massachussetts. Poněkud zvláštně na turnaj kalibru Fight Night UFC nasadilo titulový zápas v bantamové váze - a to ne zápas ledajaký, ale zápas, který by bezesporu šlo označit za největší zápas historie bantamové váhy UFC. Střetli se v něm totiž exšampion Dominick Cruz, který o svůj titul přišel kvůli opakovaným zraněním a současný vládnoucí šampion T.J. Dillashaw. Šlo také technicky vzato o souboj „mistra a žáka“, ačkoli nepřímo. Oba borci totiž v rámci bantamové váhy (a možná celkově v UFC) nejvíc sází na svůj pohyb a je velmi dobře známo, že Dillashaw svůj styl modeloval právě podle Cruze. Výsledky má ale každý jiné - zatímco Dillashaw styl používá především k agresivním nástupům a je jedním z nejpřesnějších útočných borců, Cruz naopak především mate soupeře a sází na nejlepší obranu divize, takže zde panovalo značné očekávání nad tím, kdo se stylisticky prosadí lépe. Zkrátka hodně sledovaná a očekávaná záležitost. UFC si ale od bantamové váhy moc velké tržby neslibuje a tak se o titul bojovalo jen na Fight Night. 

Na turnaj se dostavilo 12 022 diváků, kteří na vstupném zaplatili 1,3 milionu. Sázkovým favoritům se nedařilo, vyhráli pouze šest z třinácti zápasů, na poslední chvíli (několik dní před turnajem) se navíc měnili soupeři asi v třech zápasech. Čísla o sledovanosti zatím nejsou, ale dosažený rating 1,4 napovídá, že šlo zřejmě o druhý nejúspějšnější UFC turnaj na Fox Sports 1 v historii. Lépe si zřejmě vedla pouze FN 59 s Conorem McGregorem. Turnaj se navíc nezvykle konal v neděli - důvodem byly sobotní playoffs v NFL se kterými UFC v žádném případě nehodlalo jít do konfliktu.

Aktualizace 21.1.: Sledovanost se vyšplhala na 2,2 milionu diváků. Předzápasy udělaly milion a nějaké drobné, čímž šlo o nejsledovanější předzápasy na Fox Sports 1 (u turnajů které nejsou PPV).

A teď už k jednotlivým zápasům. V hlavním zápase večera jsme mohli pozorovat dva šampiony bantamové váhy: úřadujícího šampiona UFC T.J. Dillashawa (12-3 MMA, 8-3 UFC) proti exšampinovi UFC a WEC, Dominicku Cruzovi (21-1 MMA, 4-0 UFC) jenž byl jako šampion neporažen - o titul přišel pouze mimo klec když mu byl odebrán kvůli zraněním. Cruz tak od 1. 10. 2011 do klece nastoupil pouze dvakrát, názorně však předvedl, že klecové zareznutí se zkrátka nevztahuje na všechny. Ať už si o výsledném bodovém skóre - jenž ve velmi vyrovnaném zápase skončilo těsnou bodovou výhrou Cruze fanoušci myslí cokoli, pravdou je, že Cruzův příběh o návratu na špičku divize i přes taková zranění je skutečně něco naprosto unikátního a může sloužit jako fantastický příběh o překonávání těžkostí. 

Cruz, nyní opět světová jednička zápas ovládal především svým pohybem a úžasnými úniky kterými předvedl, že unikát je skutečně jenom jeden. Dillashawův pohyb je nakonec dosti jiný a jediný kdo čaruje s úhyby a vzdáleností podobně jako Dillashaw je Michael Venom Page v Bellatoru. Zásahově to bylo naprosto vyrovnané a zápas byl rozhodně pomyslnou třešničkou na dortu večera - za což si oba borci také odnesli bonus za výkon večera. Oba také jasně ukázali, že jsou momentálně jinde než zbytek divize a reálné šance na případné sesazení Cruze má v tuto chvíli opět leda Dillashaw, který do souboje s Cruzem šel jako mírný favorit (zejména kvůli obavám nad Cruzovou formou). Cruz však už před zápasem hodně mluvil o tom, že na něj se nějaké zareznutí zkrátka nevztahuje, protože tomu umí předejít tvrdým tréninkem a i například komentátor Jon Anik (který s Cruzem někdy spolukomentuje) prohlašoval, že v síle vůle a v tom jak si Cruz jde za svým cílem se mu může rovnat snad jedině McGregor. Hype před zápasem nebyl příliš velký, Dillashaw není zrovna velký mluvka a jelikož má Cruz z TV pořádně natrénováno, byly předzápasové interakce hodně jednostranné - Cruz si zkrátka Dillashawa v jakýchkoli rozhovorech hrozně dával (a naznačoval, že Dillashaw mlčí, protože není zrovna nejchytřejší). Dillashaw se pak spokojoval s prohlášeními, že ať si Cruz mluví co chce, lepší v kleci bude právě on, T.J. Což nakonec sice nebyl, ale myslím, že za remízu by se to bezproblému označit dalo. Dillashaw je každopádně nyní světovou dvojkou a není mu úplně zjevné, jak to rozhodčí mohli nabodovat pro Cruze. 

Dillashawa jsme zde také mohli poprvé vidět pod hlavičkou nového Elevation týmu, naopak naposledy měl ale v rohu mimo Duane Ludwiga ještě také Justina Bucholcze z Teamu Alpha Male - napříště už prý nikdo z TAM v Dillashawově rohu nebude jak prohlásil Urijah Faber už před zápasem.  

Otázkou samozřejmě je především to, co oba borce čeká dál. Cruz ze zápasu odešel s očividně těžce pochroumanou nohou, ale v pozápasovém rozhovoru upřesňoval, že škodu na něm nenapáchal Dillashaw svými ostrými lowkicky - šlo prý o předchozí menší zranění se kterým do zápasu už šel - pochroumané chodidlo (plantar fascia) a tak by měl být brzy zase zdráv. Cruz sám se ale zatím odmítá bavit o svém příštím soupeři. Na to je teď prý času dost - nejprve si prý musí sednout s vedením UFC a promluvit si o penězích. Je to vcelku jasné, jeho příběh je opravdu silný a díky značné neaktivitě se platově oproti ostatním borcům v divizi nikam neposouval takže si potřebuje asi významně vylepšit rozpočet. Hlavní hypotetičtí kandidáti, tedy Faber, Assuncao a Sterling byli všichni osobně přítomni na FN 81 aby Cruze viděli v akci, k nim nyní pochopitelně přibyl i Dillashaw, který by mohl klidně jít do remače. Nejaktivnější je zde Faber jenž se snaží ulovit další superfight - a Cruze už bezprostředně po turnaji vyzval. V jejich případě by šlo o závěr trilogie - Faber s Cruzem bojoval už v roce 2007 a uštědřil mu jedinou porážku kariéry (gilotina), v remači v roce 2011 už ale Cruz, tehdy šampion WEC zvítězil na body. Cruz z toho sice původně úplně nadšený nebyl, ale několik dní po turnaji už k tomu nápadu roztál - a třetí fight s Faberem by mu prý nevadil. Otázkou bude asi hlavně sladění obou rozvrhů: Cruz musí doléčit chodilo, Faber má teď něco se žebrem. Zajímavé také je, že Faber se okamžitě po Cruzově výhře přeorientoval z vyzývání Dillashawa na vyzívání Cruze - zkrátka mu jde zřejmě hlavně o finance spojené s titulovým zápasem. Nezvyklé je také to, že Raphael Assuncao připustil, že by se zápasem Faber vs. Cruz neměl problém, sám si prý moc dobře uvědomuje že je to v tuto chvíli pro UFC slibnější fight než on proti Cruzovi a ačkoli by rád po návratu ze zranění šel rovnou o titul, bude zřejmě muset absolvovat alespoň jeden návratový fight aby se fanouškům připomněl.

Asi největším zklamáním večera oproti velkým očekáváním byl co-main event mezi exšampionem Anthony Pettisem (18-4 MMA, 5-3 UFC) a exšampionem Bellatoru Eddie Alvarezem (27-4 MMA, 2-1 UFC). Papírově slibná záležitost nakonec uspokojila zřejmě málokterého fanouška. Potvrdila se totiž předzápasová slova Eddieho Alvareze, že to bude právě on, kdo bude diktovat kde se zápas odehraje. A Alvarez rozhodně nic nepodcenil a zvolil jistou ačkoli poněkud nudnou klinčovací taktiku, se kterou proti Pettisovi uspěli už třeba Clay Guida a především Rafael dos Anjos. Pettis zatím boj pod tlakem nezvládá a Alvarez zde zcela rezignoval na jakoukoli postojařinu a spokojil se s tím, že se na Pettise tři kola věšel u pletiva s čímž toho Pettis moc nezvládl. Pettise dostal na zem celkem šestkrát (z patnácti pokusů), na zemi ho ale moc neudržel, takže to bylo skutečně především o klinčích na kleci. Alvarez si tak připsal velmi důležité (zato však velmi těsné a často i rozporované) vítězství, které ho posunulo na pozici světové trojky a teoreticky z něj udělalo titulového vyzyvatele. Prakticky už je to diskutabilnější, protože tímhle výkonem potěžil opravdu málokoho. Sám už ale svůj nárok vidí jasně a UFC vzkazuje, že by titulový zápas opravdu rád. Mezitím už ho vyzval Khabib Nurmagomedov, ale tenhle zápas Alvareze nezajímá a raději si prý počká na titulový zápas. Také však připouští, že celé scéně ohledně titulu lehké váhy teď šéfuje Conor McGregor a s tím nikdo nic nenadělá.

Ve výrazně horší pozici se tak ocitá exšampion a nyní světová čtyřka Anthony Pettis. Ani před tímto zápasem na titul příliš nemyslel (příliš by ho to prý svazovalo), jenže teď utrpěl poprvé v kariéře dvě porážky v řadě a navíc se potvrdilo, že má výraznou stylistickou slabinu které může celá řada borců zneužít. Návrat k zápasu o titul tak bude mít extrémně komplikovaný, což je ovšem v lehké váze spíše pravidlem: Ještě žádnému šampionovi v historii lehké váhy se vlastně nepovedlo vrátit se k titulovému zápasu poté, co titul ztratil. Sám Pettis už se za svůj výkon omluvil fanouškům (a to měl přitom nového trenéra zápasu, Izzy Martineze) a UFC vzkázal, že chce co nejdřív nějaký „skutečný zápas“. Pokud chce UFC Pettise aspoň trochu udržet ve hře, dávalo by smysl dát mu v tuto chvíli nějakého stylisticky přijatelného postojářského soupeře, aby z toho byla dobrá štípaná. Tedy v žádném případě ne Nurmagomedova. Vzduchem v tuto chvíli létají hlavně tři jména: Tony Ferguson, jenž Pettise vyzval už před soubojem s Alvarezem a s kterým si Pettis už vyměnil pár ostrých slov a pak dvojka bijců jež by Pettise brali k zemi jen stěží (zato ty přestřelky!): Nate Diaz nebo Edson Barboza. 

Značným zklamáním, zato však z trochu jiného důvodu byl také zápas v těžké váze mezi Travisem Brownem (18-3-1 MMA, 9-3-1 UFC) a Mattem Mitrionem (9-5 MMA, 9-5 UFC). Zde sice o vítězi nebylo pochyb, neboť světová osmička Browne ukončil Mitrioneho ve třetím kole TKO na zemi (a opět tak upozornil na to, že Mitrioneho zemařina je jeho Achilovou patou), problematický byl ale způsob, jakým se Browne k vítězství dostal. Hned dvakrát totiž Mitrioneho šťouchl do oka, v obou případech se musel zápas pozastavovat a Browne skončil rozhodčím nepostižen (za což se na rozhodčího snesla obrovská kritika), ačkoli bylo zjevné, že po druhém zásahu Mitrione rozhodně nevidí na 100% a má problémy s prostorovým vnímáním. Mitrione se sice rozhodl pokračovat, ale to se mu rozhodně nevyplatilo: Ve třetím kole skončil s vyhozeným ramenem a navíc ho do postiženého oka Browne vzal ještě pěstí, což Mitrionemu zlomilo kost a udělalo z něj cosi ne nepodobného hrbáčovi z Notre Dame (obrázek ze zápasu, obrázek den poté). Teď když se to Mitrionemu rozleželo v hlavě, je toho názoru, že rozhodčí měl převzít zodpovědnost a po druhém šťouchnutí zápas ukončit, tedy jak uvedl: Ochránit mne před mnou samým. Ve způsobu jakým se bojovalo bylo hodně znát, že Mitrione je po zásazích vykolejený a bojuje emocionálně.

Mitrioneho budoucnost je teď hodně ve hvězdách. Je v současnosti jediným borcem v UFC co zde absolvoval celou kariéru (začal mezi profíky až po TUF 10 rovnou v UFC), ale je možné že právě skončil. S UFC mu totiž vypršela smlouva a není vůbec jisté, zda bude mít zájem smlouvu prodloužit. Mitrione totiž patří mezi časté kritiky UFC a Reeboku a jako bývalý profi fotbalista si je vědom své hodnosty - už před zápasem tak naznačoval, že pokud teď prohraje, nebo mu UFC nabídne příliš málo peněz, klidně kariéru ukončí, protože už je finančně zabezpečen a o živobytí mu zde nejde. U konkurence by ale uplatnění mohl najít - zem je sice stále jeho obrovskou slabinou, ale v postoji si většinu zápasu vedl o maličko lépe než Browne a na poměry těžké váhy je hodně rychlý a pohyblivý. I po této porážce je stále ve světové pětadvacítce. Aktualizace 21.1.: Mitrione si to u UFC také trochu pokazil na předzápasové tiskovce - dorazil tam v Nike teniskách, které byly v rozporu s Reebok smlouvou a tak je musel sundat. Protože pro něj ale nikdo neměl náhradní obuv potřebné velikosti, absolvoval tiskovku bos, což na fotkách působí hodně bizarně.

Otázkou je také další osud Browneho. Dana White jeho vítězství sice plnohodnotně akceptuje, u fanoušků je to ale podstatně horší. Browne nebyl příliš oblíben ani před zápasem (hlavním důvodem je něco čemu můžeme říkat Ronda Rousey efekt :), tady si ale znepřátelil téměř každého. Browne pochopitelně odmítá nařčení že by byl „nečestným“ bojovníkem a že Mitrionemu nic zlého udělat nechtěl, je tu ale pár přitěžujících okolností: I Jon Jones si do něj na Twitteru šťouchl s tím, že používal jeho oblíbenou techniku a Browne po druhém šťouchnutí nepřestal útočit, ale naopak se pokusil využít Mitrioneho indispozice a dorazit ho. A v rozhovoru po zápase také uvedl, že od druhého napomínání dál už držel pěst sevřenou (což jednak není úplně pravda a za druhé to naznačuje, že to klidně mohl udělat už dříve, ale vyplatilo se mu spíše riskovat občasný faul bez postihu). Browne tedy vítězný, ale k titulu ho to nijak významně neposunulo. 

Slušné překvápko se zrodilo v zápase Francisco Trinaldo (19-4 MMA, 9-3 UFC) vs. Ross Pearson (18-10 MMA, 10-7 UFC). Pearson si sice ohlídal svou slabinu, tj. pomalé starty, ale i tak to s Trinaldem prohrál - Trinaldo dle vlastních slov pracoval hlavně na tom aby eliminoval své slabiny a rozhodně se vyplatilo, Pearsona zvládl přeboxovat, přebodovat a udržel i slušné tempo. Sedmatřicetiletý Trinaldo se tak pátou výhrou v řadě proklestil do světové dvacítky a ačkoli na úplnou elitu to asi nebude, svými výkony v poslední době neustále překvapuje. Naopak Pearson, který nyní padá až někam ke světové padesátce je vzorem nekonzistence. V UFC má už 15 zápasů a ve všech patnácti zápasech střídá naprosto rovnoměrně výhry s prohrami (s jednou malou výjimkou uprostřed kdy nabral dvě výhry a vzápětí No Contest a prohru). A teď byla zkrátka řada na prohře. 

Výborným výkonem se v hlavním předzápase blýskl veterán Patrick Cote (23-9 MMA, 10-9 UFC). Coté jde i na stará kolena v poslední době neuvěřitelně výkonnostně nahoru a jak sám říká - už se nebojí používat své BJJ. S velmi nebezpečným Benem Saundersem (18-7-2 MMA, 6-4 UFC) tak hrál rovnou partii v postoji i na zemi, aby ho posléze v druhém kole zdolal právě v tradičně nejsilnější Saundersově disciplíně: Práci v klinči ve které Saunderse překvapil sérií zvedáků. Coté tak poskočil do světové dvacítky a ve velterové váze kde nyní působí od března 2013 má bilanci 5-1. A rád by prý přivítal zpět do UFC Nicka Diaze. Saunders prohrál v UFC poprvé od srpna 2010 a také poprvé v rámci aktuálního turnusu (3-1) a má znovu příležitost na sobě pořádně zapracovat, sám totiž tvrdil, že nejdál ho zatím vždycky posunuly jeho prohry, zejména ta s Jonem Fitchem a Dennisem Hallmanem (tím, že mu borci ukázali, kde má mezery). 

V souboji zasloužilých veteránů se střetli Ed Herman (23-11 MMA, 10-7 UFC) a Tim Boetsch (18-10 MMA, 9-9 UFC). Bylo to teprve popáté v historii UFC co se střetli dva borci kteří měli oba 17 a více zápasů v UFC. Fight byl nezvykle vypsán do polotěžké váhy - jak Boetsch, tak Herman totiž poslední dobou působili ve střední váze, pro Hermana to byl dokonce návrat do polotěžké po deseti letech. Pro Boetsche byly motivací především neuspokojivé výsledky ve střední, pro Hermana jednak problémy se shazováním kvůli zákazu nitrožilní výživy a pak také kvůli dopingovému testování - Herman hodně chválí současný USADA program a tvrdí, že s přísnými dopingovými testy najednou většina soupeřů zdaleka není tak silných jako dřív a může tedy čelit soupeřům vlastní velikosti. Návrat do polotěžké vyšel rozhodně lépe Hermanovi který v druhém kole Boetsche knockoutoval krásným kolenem a celkem jasně tak naznačil, že Boetschova kariéra se zřejmě chýlí ke konci. Z posledních osmi zápasů má nyní bilanci jen 2-6 a poslední tři zápasy prohrál všechny stopkou. Herman je naopak světovou osmnáctkou a za působivé KO si připsal bonus za výkon večera, takže má teď celou řadu možností jak dál. V posledních šesti zápasech nicméně střídá výhry s prohrami. 

Hladké vítězství si připsal Chris Wade (11-1 MMA, 4-0 UFC) v souboji s debutantem z TUF 22, Mehdi Baghdadem (11-4 MMA, 0-1 UFC). V tomto zápase se přitom původně ani jeden z borců neměl objevit - plán zněl Beneil Dariush vs. Mairbek Taisumov, ale po zranění Dariushe zaskočil Wade a jelikož Taisumov nedostal víza, byl nahrazen týde před turnajem Baghdadem. Zápas byl nicméně velmi jednostranný - Wade bral opakovaně Baghdada k zemi, celé kolo ho kontroloval a omlacoval a půl minuty před koncem prvního zakončil dominanci RNC, což ho posunulo se čtvrtou výhrou v řadě do světové stovky. Baghdada naopak tento záskok stál sedmizápasovou vítěznou sérii a poprvé v kariéře musel odklepat. 

Jediným úspěšným debutantem (z pěti) tohoto večera byl Luke Sanders (11-0 MMA, 1-0 UFC) a to v souboji s Maximo Blancem (12-7-1 MMA, 4-4 UFC). Sanders, obvykle bojující v bantamu zde zaskakoval za Dennise Bermudeze který má stafylokokovou infekci na holeni a vzal zápas zhruba s dvoutýdenním předstihem. Sanders měl namále - hned na začátku ho Blanco vzal k zemi a ohrožoval razantním arm trianglem, ale jakmile se z něj Sanders dostal, nabraly věci obrat k lepšímu. O chvíli později se mu podařilo Blanca srazit levačkou k zemi kde ho ve čtvrté minutě prvního kola ukončil RNC za což si odnesl bonus za výkon večera. Sanders tak zůstává i v UFC debutu neporažen a jak sám uvedl, cítil se v UFC jako doma. Je z něj nyní světová šestadvacítka pérové váhy a je tedy otázkou, zda bude nadále shazovat do bantamu, nebo zůstane v pérové váze. 

O pěkný zápas se postarali Daron Cruickshank (16-8 MMA, 6-6 UFC) a Paul Felder (11-2 MMA, 3-2 UFC). Cruickshank, který se už před zápasem přirovnával k divokému zvířeti které bude bojovat o holý život (měl dvě porážky v řadě) si v prvních dvou kolech vedl velmi dobře a o něco lepší postojařinou si zajistil bodové vedení. Přesto se mu však zvítězit nepodařilo - ačkoli se mu dařilo i v postoji, začal postupně zkoušet dostávat Feldera na zem a to i přesto, že Felder se při několika příležitostech projevil jako lepší grappler. Právě to nakonec stále Cruickshanka výhru, protože minutu před koncem ho Felder na zemi překvapil a odškrtil RNC. Cruickshank tak prohrál třetí zápas v řadě (a všechny tři navíc právě RNC) a jeho budoucnost v UFC je tak velmi ohrožena. Felder byl po zápase hodně emotivní, protože nedlouho před turnajem byla jeho otci diagnostikována rakovina, jinak ale za podstatnou příčinu svého úspěchu označil skutečnost, že tentokrát se v přípravě hodil do klidu a odmítl vzít zápasy na poslední chvíli (což se mu stalo osudným ve dvou předchozích případech). Feldera výhra posunuje do světové padesátky a vůec poprvé se mu podařilo svého soupeře odklepat. 

Nejrychlejší zápas večera měli Ilir Latifi (11-4 MMA, 4-2 UFC) a Sean O'Connell (17-7 MMA, 2-3 UFC). Latifi vypnul O'Connella první pořádnou ranou a ještě mu přidal jeden zásah když O'Connell padal. Dohromady to celé trvalo jen 30 vteřin a výhra Latifiho posouvá na 22. příčku polotěžké váhy. Po těžkém začátku UFC kariéry - záskok proti Mousasimu se tak Latifi vyprofiloval jako velmi solidní jméno. Jak sám říká, je rád, když za něj mluví jeho výsledky. Ze čtyř výher v UFC tak má tři KO a navíc se stal vůbec první polotěžkou váhou v historii UFC se dvěma stopkami pod minutu (porazil tak ještě Hanse Stringera). A to má přitom jen šest zápasů. O'Connell tak moc nepotěšil diváky v kleci, o zábavu se staral spíše na vážení, kde daroval Latifimu kytici. A ještě jedna zajímavost: Ačkoli byl tento zápas zakopán hluboko v předzápasech, hrálo se tu rozhodně o nejvíc. UFC se totiž podařil poněkud Reebokovský přehmat a ve své infografice označili tento zápas za titulový fight polotěžké váhy. Takže nejnovějším insider fórkem je teď označovat Latifiho jako šampióna polotíhy a souboj Jones vs. Cormier bude pouze vyzyvatelský :)

Charles Rosa (11-2 MMA, 2-2 UFC) přebodoval záskok na poslední chvíli Kyle Bochniaka (6-1 MMA, 0-1 UFC). Bochniak vzal tento zápas jen čtyři dny před turnajem za zraněného Jimy Hettes. Paradoxně však nebyl prvním náhradníkem. Místo Hettese původně vzal zápas elitní grapler Augusto Mendes, jenže i Mendes se o den později zranil a tak došlo na Bochniaka. Rosa ho ale přestřílel o 40 podstatných úderů (92-52) a uštědřil mu tak první porážku kariéry. Nejistou budoucnost má také původní soupeř Jimy Hettes. Toho poslední čtyři roky brzdí zranění natolik, že vždy bojuje pouze jednou ročně - a po nejnovějším zranění kolene tak zvažuje úplné ukončení kariéry. 

Stejnou první porážku kariéry utrpěl také další záskok, Joey Gomez (6-1 MMA, 0-1 UFC). Toho porazil Rob Font (12-1 MMA, 2-0 UFC) který ovládl první kolo a v druhém Gomeze ukončil GNP. Fonta původně čekal Patrick Wiliams který musel odstoupit kvůli zranění, výhra nad Gomezem ho ale nečekaně posouvá na post světové jednadvacítky v bantamu a svou sérii vítězství natáhl na 11 kousků. Oba zápasy v UFC vyhrál KO (celkem ukončil před limitem poslední čtyři zápasy) a Gomeze zde přestřílel o 31 podstatných úderů. 

V debutu v zahajovacím zápase večera neuspěl ani Elvis Mutapcic (15-4 MMA, 0-1 UFC) jenž se střetl s Francimarem Barrosem (18-4 MMA, 3-1 UFC), často označovaným za nejnudnějšího UFC bijce současnosti. Zápas to nebyl pěkný a Barroso to hrál na body. Mutapcic bral zápas na poslední chvíli, zaskakoval zde za nováčka z Ruska, Abdula-Kerim Edilova jenž si nedlouho před turnajem zranil koleno. 

 

Zajímavé statistiky:

 • Čistý zápasový čas pro 12 fightů byl 2:23:39.

 • Od prosince 2014 šlo o osmou změnu na postu šampiona.

 • Nováčci se moc neprosazovali. Kvůli změnám na poslední chvíli zde šlo do akce celkem pět nováčků, zvítězit však dokázal jen jeden - Luke Saunders (ten to ale zvládl moc pěkně).

 • Dominick Cruz se stal druhým zápasníkem v historii UFC jenž vyhrál titul těsným bodovým rozhodnutím. Tím prvním byl nedávno Robbie Lawler na UFC 181. Zároveň je Cruz teprve šestým borcem v historii jenž svou divizi dokázal ovládnout dvakrát a více. S ním to dokázali v těžké ještě Couture, Sylvia a Velasquez, ve velteru pak Hughes a GSP. 

 • Cruz má nyní 12 výher v řadě a neprohrál od března 2007 (jediná porážka kariéry s Faberem). 

 • Cruz má v UFC/WEC 11 výher v bantamu a drží tak divizní rekord. 

 • Cruz má v UFC/WEC na kontě už 45 porazů - také divizní rekord. Proti Dillashawovi uspěl čtyřmi z 11 pokusů, Dillashawa zatím doposud v UFC nikdo na zem nedostal. 

 • V UFC má čtyři výhry v řadě a jde o druhou nejdelší sérii divize. Vede Raphael Assuncao se sedmi UFC výhrami. 

 • Cruz je specialista na bodové výhry. V UFC tak vyhrál tři ze čtyř zápasů, v kariéře 13 z 21. 

 • Cruz naposledy o titul bojoval 1. října 2010 s Demetriousem Johnsonem (1569 dní zpátky). V kleci se naposledy objevil 477 dní zpátky proti Mizugakimu. 

 • Na celkové údery to bylo 130-122 Dillashaw. Na podstatné 112-109 Cruz. Podstatné zásahy na hlavu: 97-64 Cruz. Na tělo 22-9 Dillashaw. Kopy 23-6 Dillashaw. 

 • Cruzova přesnost na podstatných úderech 37%. 112 zásahů z 302 pokusů. Dillashaw ale pouze 26% - 109 zásahů z 408 pokusů.

 • Dillashawovi se nepodařila třetí obhajoba - zatím žádný šampion bantamové váhy v UFC neobhájil víc než dvakrát.  

 • Dvě ze tří porážek v UFC má Dillashaw těsně na body. 

 • Dillashaw si připsal šestý pozápasový bonus a drží tak divizní rekord. 

 • Dillashaw se stal prvním borcem v historii UFC (napříč vahami) jenž v pěti zápasech po sobě zabodoval vždy 100 a více podstatnými údery. Za posledních pět zápasů jich má celkem 634. 

 • Eddie Alvarez má nyní v posledních čtrnácti zápasech bilanci 12-2. Výhra nad Pettisem pro něj byla teprve šestou bodovou výhrou v kariéře, v UFC zatím na body získal obě vítězství. 

 • Alvarezovi k vítězství pomohlo především 6 porazů z patnácti pokusů. V posledních dvou prohraných zápasech (Alvarez a RDA) se tak Pettis ocitl na zemi dohromady patnáctkrát. Ve třech UFC prohrách celkem 20. 

 • Anthony Pettis prohrál poprvé v kariéře dva zápasy v řadě. Je také pátým šampionem (z šesti kterým se to zatím mohlo přihodit) lehké váhy, který po ztrátě titulu prohrál i následující zápas. Jedině Benson Henderson dokázal po ztrátě titulu vyhrát svůj další zápas. 

 • Anthony Pettis utrpěl všechny čtyři porážky v kariéře na body.

 • Pettis zabodoval 109 údery. Alvarez 74. Na podstatné to bylo 56-42 Pettis. Klíčové pro výhru bylo třetí kolo ve kterém do toho Alvarez hodně šlapal. V tom kole ho Pettis přestřílel jen 42-38. 

 • Travis Browne má 16 z osmnácti výher před časovým limitem. V UFC získal před limitem osm výher z devíti. Matt Mitrione naopak čtyři z pěti porážek v UFC utrpěl před časovým limitem.

 • Browne nasázel Mitrionemu závěrečným GNP 25 podstatných úderů. Mitrione si na zemi nebouchl ani jednou. 

 • Francisco Trinaldo má nyní pět výher v řadě a jde o třetí nejdelší sérii v lehké váze. Vede Ferguson (7) a Nurmagomedov (6). Pět z posledních šesti výher má Trinaldo na body. 

 • Trinaldo přestřílel Pearsona o 23 podstatných úderů. 

 • Pearson má od návratu do lehké váhy v prosinci 2012 bilanci 5-4 s jedním No Contestem a pravidelně střídá výhry s prohrami.

 • Coté má od přesunu do velterové váhy bilanci 5-1. Dvě výhry stopkou v řadě má v UFC poprvé od roku 2008. 

 • Saunders má v UFC bilanci 6-4, v rámci aktuálního turnusu pak 3-1. S Cotém nabral první porážku od srpna 2010. Všechny čtyři porážky v kariéře má KO. 

 • Ed Herman se úspěšně vrátil do polotěžké váhy a připsal si zde první výhru od března 2005. V posledních šesti zápasech střídá výhry s prohrami, teď ale po více než čtyřech letech a devíti zápasech knockoutoval svého soupeře.

 • Boetschovi se návrat do polotěžké nevydařil a poslední výhru zde má v srpnu 2010. Má nyní tři porážky v řadě (bez výhry od srpna 2014), všechny stopkou. V posledních osmi zápasech má bilanci 2-6, a sedm z devíti UFC porážek před časovým limitem. 

 • Wade má za čtyři UFC zápasy na kontě 11 porazů. S Baghdadem uspěl s oběma pokusy a také ho přestřílel 40-2 na celkové zásahy. 

 • Luke Sanders byl jediným UFC debutantem večera jenž ve svém zápase uspěl. Bahgdad, Bochniak, Gomez a Mutapcic takové štěstí neměli. 

 • Sanders zůstává neporažen s jedenácti výhrami, osm z nich má stopkou. Vítězství nad Blancem byla ale teprvé druhá submise v jeho kariéře - ta předchozí přišla před devíti zápasy a téměř pěti lety. 

 • Reebok smlouva vyplácela 230 000 dolarů. Nejvíc bral samozřejmě šampion Dillashaw (40) a vyzyvatel Cruz (30). Na 15 se dostali veteráni Herman, Boetsch, Cote a Pearson, všichni ostatní 10 a méně. Za zmínku stojí především to, že Eddie Alvarez bere od Reeboku jen 2500 dolarů. 


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+1
yamay - Čtenář - 21.1.2016 v 12:36
..... - přejít na příspěvek
Perfektne zhrnutie celeho turnaja. Myslim si, ze Cruickshank este dostane sancu, napriek 3...
 

Všechny příspěvky

malylada87 - Čtenář - 21.1.2016 v 11:09
.. - Odpovědět
 

Jenalo se o druhý nejsledovanější turnaj na Fox. Předzápasy a hlavní startovku sledovalo 2,4 - 2,2 milionáů diváků. Early prelims pak 1,4 milionů

Ficary - Čtenář - 21.1.2016 v 11:28
. - Odpovědět
 

Reebokovský přehmat ... laughing ustálené slovní spojení laughing pobavilo...

Ke Cruzovi bych doplnil, že on sám se vyjádřil v tom smyslu, že chce zápas, který chtějí vidět fanoušci. Takže pravděpodobně dopadne rubber match s Faberem. ;) (tady o tom mluví: https://www.youtube.com/watch?v=nZ8tbiTxVe4)

yamay - Čtenář - 21.1.2016 v 12:36
..... - Odpovědět
 

Perfektne zhrnutie celeho turnaja.

Myslim si, ze Cruickshank este dostane sancu, napriek 3 prehram RNC za sebou. Ma velmi atraktivny styl, aj Felderovi pekne zatapal hlavne svojimi taekwondo kopmi na hlavu a celkovo predviedli obaja velmi pekny fight.

malylada87 - Čtenář - 22.1.2016 v 09:40
Novinka - Odpovědět
 

Další skvělý zápas. Ferguson vs. Johnson. Sice moc nechápu tento fight pro Fergusona, který už by měl dostat titulák, ale zajimavý rematch. Tohle Ferguson musí zvládnout a pokud zvítězí, tak jasný titulák. 

Maltézsky psík - Čtenář - 22.1.2016 v 10:28
Re: Novinka - Odpovědět
 

presne tak, najprv porazi Johnsona a potom moze ist o titul lahkej vahy proti Conorovi.

The Viper - Čtenář - 22.1.2016 v 12:55
... - Odpovědět
 

Pettis vs Barboza...to zní naprosto senzačně.

Nechápu proč dali Tonymu MJe, pro Tonyho určitě výzva odčinit prohru.

Snad Trinaldo dostane po takovém výkonu více pozornosti, rád bych ho viděl s Duffym. 

Patriot - Redaktor - 22.1.2016 v 14:06
Re: ... - Odpovědět
 

V lehký je teď přetlak vyzyvatelů a je třeba to trochu profiltrovat, Fergusona můžou jen těžko ignorovat, ale na remač s Johnsonem jim kývne. Michael má navíc 2 prohry v řadě a dost možná mu půjde o flek v UFC

The Viper - Čtenář - 22.1.2016 v 20:18
Re: Re: ... - Odpovědět
 

UFC to kurví sama sobě. 

tukan - Čtenář - 22.1.2016 v 20:17
prochazka - Odpovědět
 

Fixed fight in MMA. Dosal se tam i Prochazka a jeho phanom kick :)

https://www.youtube.com/watch?v=-epiwivNyvM

The Viper - Čtenář - 22.1.2016 v 20:41
Re: prochazka - Odpovědět
 

Ten kanál ma na seznamu opravdu zajímavá videa. Třeba ty kontroverze. Jen to podporuje můj názor že UFC si hlídá dopingáče u svých celebrit a kraviček na peníze (nebudu raději jmenovat).

MMA-9 - Čtenář - 23.1.2016 v 13:19
Re: prochazka - Odpovědět
 

Ten Procházka mi přijde jako kravina. Jen je Ishi močka

malylada87 - Čtenář - 24.1.2016 v 11:22
Novinka - Odpovědět
 

Vemola dostal 1 rok na tvrdo !!! Vemola byl odsouzen po dlouhých a vlastně dvouletých snahách o minimální trest k pokutě 10mil. korun a jednomu roku odnětí svobody nepodmíněně. Prohřeškem Vemoly jsou daně a jejich neplacení jak ze svého podnikání ohledně ostrahy, tak ze svých zápasů, které měl v Londýně.