přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC Fight Night 79

Ohlédnutí za UFC Fight Night 79

přečteno: 1874×
03.12.2015 v 07:00 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

28. listopadu se v Soulu v Jižní Koreji konala UFC Fight Night 79: Henderson vs. Masvidal - a šlo tak o historicky první turnaj, který UFC uspořádalo právě v této zemi. Do akce zde v jedenácti zápasech zasáhlo celkem 7 místních borců, kterým se poměrně dařilo: Skončili galavečer se souhrnou biancí 5-2. Největší hvězdou večera byl bývalý šampion lehké váhy Benson Henderson, s jeho soupeřem to ale bylo maličko složitější. Původně měl totiž čelit ve velterové váze Thiago Alvesovi, ten se ale zranil (zlomené žebro) a tak do hlavního zápasu musel zaskočit z lehké váhy Jorge Masvidal který měl původně jít proti Dong Hyun Kimovi. Také Kim dostal náhradního soupeře.

Celý turnaj byl vysílán pouze na UFC Fight Pass, takže čísla sledovanosti k dispozici nebudou, přímo na místě ho ale vidělo 12 156 diváků. Zatímco domácím se dařilo, favorité příliš nebodovali - vyhráli vlastně jen v pěti zápasech z jedenácti. Svůj lví podíl na tom ale tentokrát měli i rozhodčí, kteří několikrát vytasili skutečně záhadné ohodnocení jednotlivých zápasů a kterým se podařilo vytvořit hned pět těsně rozhodnutých zápasů (tedy zápasů ve kterých se rozhodčí jednoznačně neshodli na vítězi). Což je mimochodem nový rekord - tolik těsných zápasů ještě UFC nikdy nemělo (zároveň ale došlo i na nějaké pěkné a rychlé finiše).

Zápasů mělo být původně dvanáct - Korejští fanoušci měli původně mít příležitost vidět v kleci také legendu bojových sportů Mirko CroCopa proti Anthony Hamiltonovi, jenže CroCop si zranil rameno a ohlásil konec kariéry. Navíc si předchozí zranění léčil pomocí HGH, takže porušil pravidla USADA a dostal tak ještě dvouletý dopingový trest (který jeho kariéru skutečně ukončil oficiálně). Teď už ale k jednotlivým zápasům které skutečně proběhly.

Jak již bylo zmíněno, hlavím zápasem večera byl maličko poslepovaný fight Benson Henderson (23-5 MMA, 11-3 UFC) vs. Jorge Masvidal (29-10 MMA, 6-3 UFC). Henderson jež je specialitou na těsné zápasy - z posledních deseti fightů tak vyhrál čtyřikrát i v tomto případě zvítězil těsným rozhodnutím, šlo ovšem o parádní a vysoce technický souboj dvou elitních talentů a ani Masvidal (který bojuje na pomezí lehké a velteru) si tak tabulkově moc nepohoršil - naopak, na spoustu lidí zde udělal moc pěkný dojem. Velice zajímavý moment ale přišel až po zápase: V případě Hendersona bylo totiž dobře známo, že jde o poslední zápas v rámci jeho aktuální smlouvy s UFC. Henderson pak v pozápasovém rozhovoru přímo v kleci obřadně sundal UFC rukavice a nechal je v kleci - čímž velmi jasně naznačil že teď se zkusí porozhlédnout po práci i jinde. V dalších rozhovorech pak Henderson upřesňoval, že ačkoli chce zakončil svou kariéru v UFC - na což má v 32 letech ještě dost času, teď chce zjistit jakou cenu má na volném trhu a rád si poslechne nabídky konkurence. Jedná se tak o dosti nečekané vyvrcholení které má nepochybně souvislost s tím jak se v poslední době mění příjmové poměry v UFC. V případě Hendersona je zmapováno, že jako šampion měl platovou strukturu kolem 100+100 a nyní je jeho smlouva zhruba na 48+48 (respektive byla v lednu, když byl naposledy jeho plat zveřejněn). K tomu si připočteme výpadek sponzorských příjmů a je tu jasný obraz: Henderson si chce zkusit, zda jinde není tráva o něco zelenější. Což rozhodně nejde vyloučit.

Zatímco Bellator se k případné nabídce ještě příliš nevyjadřoval, zájem už rozhodně potvrdila asijská jednička One FC (s tím že šampion Ben Askren už vysloveně žádal své šéfy, aby Hendersona najali aby si to s ním mohl rozdat v kleci). Henderson je rozhodně zajímavá investice - jako napůl korejec je schopen lákat fanoušky i v Asii, jde o prověřenou komoditu (TOP 10 ve dvou světových vahách), bývalý šampion UFC a WEC kterému se zranění zatím vyhýbají, bojuje často a zkrátka je na něj spoleh. Jeho zápasy mají obvykle i slušnou sledovanost a v posledních jedenácti zápasech pro UFC jen jednou nebyl v hlavním zápase večera. Zájem o Hendersona možná nečekaně projevila také největší korejská organizace Road FC (která je přesto považována za regionální) - ale ta už rovnou naznačila, že Hendersonovi může nabídnout až kolem 200 tisíc za zápas (nemluvě o reklamních příležitostech) takže se zdá, že Henderson má zatím na nabídky dobře našlápnuto. Nechat si vypršet smlouvu s UFC je samozřejmě celkem riskantní krok - UFC nerado nechá dojít věci až tak daleko a pokud ví, že u nich chcete končit, může se bojovník dočkat stylisticky nepříjmného zápasu který borce pošle ven z UFC s porážkou (což pak snižuje bojovníkovu hodnotu na trhu). Hendersonovi se ale risk podle všeho vyplatí i když jisto v tuto chvíli není vůbec nic. 

A mimochodem, ještě jedna perlička. Hendersona sice před zápasem prohlíželi ringový rozhodčí a bylo přitom znát, že pátrají zejména po jeho tajemném párátku - ale nepodařilo se. Henderson opět předvedl svůj masjtrštyk, párátko do klece propašoval a odbojoval s ním něco přes polovinu zápasu. V závěru třetího kola totiž přišel okamžik kdy ho musel vyplivnout (a Herb Dean ho pak sbíral ze země, takže Hendersonovo počínání neskončilo nepovšimnuto). Celé je to vidět na tomto kratičkém videu.

Také co-main event byl drobátko poslepovaný. Dong Hyun Kim (21-3-1 MMA, 12-3 UFC) měl původně jít proti zmíněnému Masvidalovi, nakonec ale dostal jen záskok na poslední chvíli Dominica Waterse (9-4 MMA, 0-2 UFC). Mezi oběma borci byl zásadní tabulkový odstup - Kim je těsně kolem TOP 10. Waters někde kolem 174. příčky světových žebříčků a ačkoli Waters před zápasem prohlašoval, že se nenechá zastrašit, kvalitativní rozdíl mezi oběma borci byl naprosto nepochybný. Nic menšího než drtivá výhra se od Kima nečekalo - a ta také přišla. Waters sám si u judo specialisty došel do klinče, proletěl se vzduchem a skončil v krucifixu (alias „bábě pod kořenem“ jak říká tým z Penty Praha) - a z té už se nedostal. TKO na kumulativní údery a bezvýchodnou pozici přišlo ve čtvrté minutě prvního kola. Kim by teď rád zápas s Demianem Maiou, kterého označuje za nejlehčího soupeře světové desítky. Waters utrpěl první KO v kariéře - a v tomto zápase si nebouchl ani jednou. 

Neporažený Alberto Mina (12-0 MMA, 2-0 UFC) nastoupil proti zřídka bojujícímu čtyřicetiletému „Sexyamovi“, tedy Yoshihiro Akiyamovi (14-6 MMA, 2-5 UFC). Zpočátko byl Mina lepší (na kterého byl proti zkušenému veteránovi kladen velký tlak), ale těžké shazování váhy a tvrdé lowkicky Akiyamy si na něm vybraly svou daň a ve třetím kole byl zralý na sklizeň - měl problémy stát a ze země se vždycky sbíral týden. Akiyama však předvedl mimořádně mizerné fight IQ a ani za takto příznivé situace ve které Minu ve třetím kole přestřílel o 28 podstatných úderů nedokázal Minu ukončit, takže prohrál na body. Pro Minu to bylo první bodové vítězství v kariéře, Akiyama má naopak nyní bilanci 1-2 ve velteru a 1-5 od roku 2010 (přitom do příchodu do UFC měl bilanci 15-1). Přesto však ani ve čtyřiceti letech není rozhodnut zda bude nebo nebude končit s kariérou a to přesto, že je dostatečně finančně zabezpečen (živí se také jako model a zpěvák). 

Souboj mezi „Korejským superchlapcem“ Doo Ho Choiem (13-1 MMA, 2-0 UFC) a Samem Siciliou (15-6 MMA, 5-5 UFC) se úspěšně konal až na třetí pokus. Už byl naplánován dvakrát (UFC 173 a Fight Night 71), ale v obou případech musel Choi odstupovat kvůli zraněním. Ačkoli Sicilia před zápasem tvrdil, že z Choie respekt rozhodně nemá, protože Choi prý „mimo oktagon nikdy nikoho nepraštil“ (což není zrovna dobrý důvod), čekání se rozhodně bez debat vyplatilo více Choiovi. Ten smázl parádním knockoutem Siciliu během pouhých 93 vteřin za což si vysloužil bonus za výkon večera a vůbec na sebe v rámci tohoto galavečeru upozornil jako hodně zajímavý prospekt - kterého tato výhra navíc vynesla do světové třicítky. Doo Ho Choi si v pozápasovém rozhovoru řekl o zápas s Tatsuyou Kawajirim (kterého vidí jako vstupenku do TOP 10), ale Kawajiri odmítl - je mezi nimi nějaká špatná krev na základě zápasu Choi vs. Ishida do kterého šel Choi s nadváhou a i tak Ishidu knockoutoval (což byl poslední zápas Ishidovy kariéry). 

V dalším zápase Dongi Yang (13-3 MMA, 2-3 UFC) knockoutoval v druhém kole Jake Colliera (9-3 MMA, 1-2 UFC). Yang je v UFC na svém druhém turnusu a připsal si zde první UFC výhru od května 2012. Od propuštění z UFC má bilanci 3-0 a všech třináct výher v kariéře má před časovým limitem. Collier má obě porážky v UFC KO. 

Těsné vítězství si odnesl Mike De La Torre (14-5 MMA, 2-2 UFC) v souboji s Yui Chul Namem (18-6-1 MMA, 1-2 UFC). Šlo o jedno z těch podezřelejších rozhodnutí, které zřejmě těsné být vůbec nemělo (osm z devíti velkých webů to mělo pro De La Torreho, sedm z nich dokonce ve všech kolech). De La Torre se rozhodnutí také dost divil, ale později už jen říkal, že vítězství je vítězství. Bodovou výhru však zažil poprvé po šesti letech a 11 zápasech. Nam ovšem těsná rozhodnutí přitahuje - v UFC tak prohrál oba zápasy. Klíčové zde byly porazy: Nam jich zkusil celkem 21 a uspěl jen jednou jedinkrát (v posledním kole). 

Souboj Tae Hyun Bang (18-9 MMA, 2-2 UFC) vs. Leo Kuntz (17-3-1 MMA, 0-2 UFC)  ve kterém zvítězil domácí Bang byl zajímavý prakticky výhradně kvůli mimozápasovým okolnostem. Jakékoli psaní o tomto zápase totiž vždy zaručeně pobaví zahraniční novináře: pokud totiž smícháte příjmení obou borců, tj. „Bang Kuntz“ vznikne vám v angličtině slovní hříčka znamenající velmi volně něco jako „šukat něco velmi šukatelného“ nebo i o něco hůř, ale do toho už se raději pouštět nebudu :) Všechny články byly ale nevyhnutelně plné této narážky. A druhou věcí bylo dění u sázkových kanceláří. Bang byl většinu času favoritem zhruba 2:1, ale těsně před zápasem se kurzy na něj obrovským způsobem (a bez konkrétního zjevného důvodu) posunuly a udělaly z něj až +240 outsidera, což vedlo k tomu, že většina kanceláří na tento zápas raději úplně přestala přijímat sázky, neboť bylo podezření na nějakou levotu (a Kličko s Furym tak ten víkend nebyli jediní). Zápas jako takový byl ale spíše nezáživný a Bang vyhrál na body poprvé po více než sedmi letech a 10 zápasech. K MMA se po tříleté pauze vracel v červnu 2013 a od té doby má bilanci 3-2. Kuntz prohrál na body poprvé v kariéře. 

O zápas večera se postaraly jediné dvě dámy na startovce. Ve váze do 115 liber nastoupily domácí Seo Hee Ham (16-6 MMA, 1-1 UFC) s půvabnou přezdívkou „Hamderlei Silva“ a proti ní Cortney Casey (4-3 MMA, 0-2 UFC). Casey byla od začátku úspěšnější a přesnější (v prvním jí tam padl i pěkný high kick), ale neustálý tlak Ham která celý zápas kráčela vpřed jí nakonec vyčerpal a už se jí nedařilo tolik držet vzdálenost, takže Ham nakonec zápas na body uhrála, což jí vyneslo šestnáctou příčku světových žebříčků (a šok na tváři Courtney při vyhlašování). Obě dámy si také vylepšili rozpočet o 50 000 bonusu, příčemž Courtney se to povedlo ze dvou zápasů podruhé (a dorovnala tak divizní rekord v počtu bonusů). 

Nový rekord pro nejrychlejší finiš v muší váze stanovil Freddy Serrano (3-0 MMA, 2-0 UFC) a to v zápase proti čínskému borci Yao Zhikuimu (2-3 MMA, 1-2 UFC). Hodnota rekordu má nově 44 vteřin, šlo o TKO a bylo to dosti nezvyklé - Serrano vzal razantním porazem Zhikuiho na zem, ten se pokoušel pád brzdit rukou - a vyhodil si přitom loket takže bylo okamžitě dobojováno. Serrano teď doufá, že se Zhikui brzo uzdraví, ale knockouty by mu šly - má v UFC dva ve dvou zápasech a už teď je v divizi na počet KO druhý za Benavidezem (4). A to je přitom teprve někde kolem světové stopadesátky. 

Dosti nezáživný byl souboj mezi Marco Beltranem (7-3 MMA, 2-0 UFC) a Ning Guangyouem (5-3-1 MMA, 2-1 UFC). Poměrně přátelský vztah plný respektu mezi oběma borci vyústil v hodně neakční souboj ve kterém se rozhodovalo až ve třetím kole, které nakonec dopadlo ve prospěch vítěze Marco Beltrana (který zřejmě zlomil rekord v počtu stylových kopů jdoucích naprosto mimo). Guangyou tak prohrál na body poprvé po pěti letech, Beltran vyhrál oba zápasy v UFC na body. 

Zato o KO večera bylo víceméně rozhodnuto hned v prvním zápase večera ve kterém se střetli Dominique Steele (14-6 MMA, 1-1 UFC) a Dong Hyun Kim (13-7-3 MMA, 0-1 UFC). Z mé strany zde nejde o omyl, na tomto turnaji se skutečně objevili dva borci se shodným jménem Dong Hyun Kim. V co-main eventu to byl elitní bijec velterové váhy s přezdívkou Stun Gun, v zahajovacím zápase večera šlo o borce který je žebříčkově kolem světové čtyřstovky, působí pod přezdívkou Maestro a v tomto zápase zaskakoval jako nováček za zraněného Hyun Gyu Lima se zhruba týdenní přípravou. Klíčové zde byly porazy: Steele uspěl všemi čtyřmi a nejdůležitější byl ten poslední v úvodu třetího kola. Při něm totiž Steele Kima sundal k zemi tak razantně, že ho omráčil (úder hlavy o podlahu) a připsal si tak na konto málo vídané KO slamem, které bylo pochopitelně oceněno bonusem za výkon večera. Šlo o teprve osmé takové KO v historii UFC a Maestro tak utrpěl první KO kariéry ve velkém stylu. 

 

Zajímavé statistiky:

 • Celkový zápasový čas pro 11 zápasů byl 2:02:45

 • Jihokorejští borci skončili večer s bilancí 5-2, sázkoví favorité naopak jen 5-6. 

 • Vůbec poprvé na UFC turnaji skončilo pět zápasů těsným bodovým rozhodnutím. 

 • Na turnaji byl pouze jeden zápas střední váhy, všechny ostatní byly ve velteru a níž. Polotěžká a těžká váha nebyly vůbec zastoupeny.

 • UFC se povedl menší marketingový přešlap. V jednom z promomateriálů vysílaném během FN 79 byl Conor McGregor označen za Američana :)

 • Henderson má nyní v hlavních zápasech večera bilanci 8-2. Ve velterové váze je nyní 2-0 a v zápasech které skončily těsně na body je 4-0. 6-0 v pětikolových fightech s výhrami nad Thomsonem, Melendezem, Nate Diazem a Frankie Edgarem (2x).

 • Henderson má devět z jedenácti UFC výher na body. 

 • Masvidal má nyní ve velterové váze bilanci 1-1. Sedm z deseti porážek v kariéře má na body - a to včetně všech tří porážek v UFC. 

 • Henderson nasázel Masvidalovi 138 úderů, Masvidal jich měl 217. V podstatných úderech to ale bylo 86-77 Henderson. 

 • Na tělo Masvidal 35-24, na nohy 20-4 Henderson. Henderson uspěl třemi porazy z dvanácti pokusů (ale nikdy pořádně Masvidala na zemi neudržel), Masvidal uspěl jedním porazem z pěti.

 • Dong Hyun Kim má nyní čtyři z posledních pěti UFC výher před časovým limitem. Stal se také teprve pátým borcem historie s výhrou díky krucifixu. Před ním to zatím dokázali Jon Jones, Paul Kelly, Matt Hughes a Gary Goodridge. Pešta do tohoto exkluzivního klubu zatím bohužel nepatří. 

 • Kim stihl bezbrannému Watersovi nasázet 91 úderů (za 3:11 boje). V UFC kariéře má celkem 1030 zásahů a je tak ve velteru devátý mezi aktivními borci. Waters si nebouchl ani jednou.

 • Je také sedmý v počtu UFC velterových výher (má jich 12). 

 • Kim má v UFC 34 porazů a je tak v historii velteru osmý. 

 • Doo Ho Choi má nyní vyhraných 11 zápasů v řadě (dva z toho v UFC). Deset z třinácti kariérních výher KO (obě v UFC) - teď tak vyhrál sedm zápasů po sobě. 

 • Choi stihl Siciliovi nasázet 15 podstatných zásahů z 25 pokusů (68%). Sicilia jich dal 16/38 (38%). 

 • Sicilia má nyní v posledních osmi zápasech bilanci 3-5 a čtyři z pěti porážek v UFC utrpěl před časovým limitem. 

 • Seo Hee Ham vyhrála 14 z 16 zápasů v kariéře na body, Courtney Casey na body utrpěla obě porážky v UFC kariéře. 

 • Obě dámy tam dohromady nastřílely 149 podstatných úderů. Ham 71, Casey 78. 

 • V historii UFC zatím proběhlo pouze 8 KO zapříčiněných slamem. Mimo Dominique Steela to dokázali ještě Frank Shamrock, Tito Ortiz, Matt Hughes, Falaniko Vitale, Josh Burkman, Gerald Harris a Rustam Khabilov. 

 • Platy k tomuto turnaji zveřejněny nebudou, ale na Reebok smlouvě se vyplácelo jen 92 500 dolarů. Na 15 tisíc dosáhli pouze Benson Henderson a Dong Hyun Kim, 10 bral Masivdal a všichni ostatní 5 nebo méně. Při bližším pohledu vlastně v předzápasech nebral nikdo víc než 2500 dolarů. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky