přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC Fight Night 104

Ohlédnutí za UFC Fight Night 104

přečteno: 673×
09.02.2017 v 16:21 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

UFC Fight Night 104: Bermudez vs. Korean Zombie je turnaj který se konal 4. února 2017 v Toyota Center v Houstonu v Texasu a šlo tedy tradičně o turnaj „Super Bowl“ víkendu, kdy se ve stejném městě konal také Super Bowl 51. Návštěvnost turnaje činila 8119 fanoušků, kteří na vstupném zaplatili něco málo přes 610 tisíc dolarů, což je pro UFC zřejmě zklamáním, protože šlo o nejhorší návštěvnost ze všech Houstonských turnajů a sledovanost také nebyla nic extra - Průměr 1,158 milionu diváků (loni měl turnaj ve stejném termínu sledovanost 1,3 milionu). Předzápasy dosáhly na sledovanost 834 000 diváků. 

Turnaj byl postaven především na návratu Chan Sung Junga přezdívaného Korejská zombie po třech letech pauzy do klece, nečekaně silné obsazení měly také hned tři ženské zápasy, ve zbytku případů šlo o vcelku náhodně poskládané fighty, které byly ale nakonec poměrně zábavné. O překvápka nebyla nouze, favorité vyhráli sedmkrát a pětkrát odešli přemoženi, na startovce se předvedli také tři debutanti - a všichni své zápasy vyhráli.

V hlavním zápase večera se tedy do klece po třech a něco letech, konkrétně 1281 dnech vracel populární borec „Korejská zombie“ Chan Sung Jung (14-4 MMA, 4-1 UFC). Ten naposledy nastoupil v neúspěšném titulovém zápase s José Aldem a byl teď tři roky mimo kvůli povinné vojenské službě. Celkem vtipné je, že Jung byl kvůli řadě v minulosti prodělaných operací a zdravotnímu stavu celkově neuznán běžné vojenské služby a celou jí strávil na kancelářské pozici, kam dojížděl z domova stejně jako do zaměstnání. O pauze se tedy zvládl jednak doléčit a jednak celkem normálně trénoval, nebyl tedy tři roky zavřený někde v kasárnách. V návratovém zápase dostal celkem slušný oříšek - světovou patnáctku Dennise Bermudeze (16-6 MMA, 9-4 UFC), který do fightu nastupoval s dvěma výhrami v řadě. Bermudez doufal, že ho výhra nad Jungem, respektive zombií, jak Junga označovali i komentátoři (prý na jeho vlastní žádost) posune směrem k titulu (a to konkrétně k fightu s dočasným šampionem Hollowayem), Jung zas očekával plnohodnotnou pětikolovou bitvu. Jung v kleci působil maličko zarezle (ale ne zas úplně dramaticky) a zpočátku schytal několik tvrdších zásahů, jakýkoli negativní dojem ale zvládl hravě vymazat, když v 2:49 prvního kola načasoval parádní zvedák kterým Bermudeze poslal zhrouceného k zemi a donutil rozhodčího k brisknímu odmávání. Bermudezovi se sice zdála stopka poněkud předčasná, ale už s tím nic nenadělal, Jung je zpátky ve hře a pochopitelně bohatší o 50 tisíc pozápasového bonusu. 

Jung se tak vrací do divize jako světová sedmnáctka - a jeho návrat otvírá cestu k řadě zajímavých mačů. Řeč je zde nyní především o Cubu Swansonovi, ačkoli Jungova výhra měla jistý přesah i mimo jeho osobu: Dana White totiž po zápase potvrdil, že Jungova KO výhra zřejmě zajistila, že UFC letos uspořádá turnaj v Jižní Koreji právě na základě popularity Junga. Jung se přitom předchozího turnaje v Koreji neúčastnil právě kvůli vojně. Jung potvrzuje pověst finišera (podrobněji ve statistikách), Bermudez to má přesně naopak - všech šest porážek v kariéře stopkou, na body ještě nikdy neprohrál. Tahle prohra je ale pro jeho kariéru zatím možná nejtvrdší, výhra by ho totiž posunula mezi elitní borce, takhle je naopak sražen citelně níže k akčním gatekeeperům. Bermudez nyní světová 23.

Na pozici co-main eventu se dosti nečekaně objevil zápas Felice Herrig (12-6 MMA, 3-1 UFC) vs. Alexa Grasso (9-1 MMA, 1-1 UFC), ačkoli třeba zápas Andrade vs. Hill byl z hlediska divize podstatně důležitější. Mexická naděje Alexa Grasso zde však utrpěla první porážku kariéry, když Felice přišla s precizním gameplanem, dobrými kontry a dobrou prací se vzáleností, zkrátka výborně připravená. Alexa se během prvních dvou kol příliš neprosazovala a když v třetím kole přepnula na plán B a hladce Felici přestřílela, bylo už pozdě a prohrála 2x 29-28, 30-27, přičemž skóre 30-27 je dosti absurdní, protože poslední kolo bylo jasně Alexy. Felice se vypořádala se svými depresemi a vypadala lépe než kdy jindy, není je světovou sedmnáctkou, poprvé od roku 2013 vyhrála dva zápasy v řadě a doufá, že dostane buď remač s Paige VanZant, nebo souboj s Michelle Waterson. Alexe tato porážka zřejmě příliš neuškodí. Srazila jí sice na pozici šestadvacítky, ale Alexa se z toho může snadno poučit - protože schopnostmi na Felici měla, ale příliš často byla spokojená s nepříznivým vývojem zápasu a nesnažila se o změnu. Podobná porážka je zkrátka součástí růstu, Alexa navíc celkově přestřílela Felici o 20 podstatných zásahů. Zápas jako takový byl ale většinu času dost nudný a ve vlažném tempu, diváci si tedy i zabučeli. 

James Vick (10-1 MMA, 6-1 UFC) vs. Abel Trujillo (15-7 MMA, 7-2 UFC) byl fight poskládaný po zranění původních soupeřů. Vick měl nastoupit proti Johnny Casemu, Trujillo proti Evanu Dunhamovi. Oba se ale zranili a tak Vick a Trujillo nastoupili proti sobě. Pro domácího Vicka z Texasu to byl první zápas po první porážce kariéry s Beneilem Dariushem, Trujillo doufal v nějaký brutální finiš, který by ho posunul ze středu divize někam dál. To se mu ale nesplnilo, odvedl naopak spíše podprůměrný výkon a lépe se předvedl naopak Vick který dělal Trujillovi obrovské problémy svým dosahem. Vick v druhém kole Trujilla několikrát ohrožoval D'Arce chokem ze kterého se ale Trujillo zvládl dostat. To se mu už ale nepovedlo ve třetím kole, kdy ho Vick rozhodil naskočeným kolenem a při panickém porazu nachytal dalším D'Arce chokem v 0:49 třetího kola.  Vick tak poskočil na pozici světové dvaatřicítky a v žertu uváděl, že jeho hlavním problémem je, že má ruce až moc dlouhé takže podobné submise jsou pro něj snadné, někdy je ale až moc dlouhý a nejde to :) Vick se jinak trochu zlobí i na UFC - má zde bilanci 6-1 a UFC se mu zatím nesnaží dělat žádnou reklamu ani ho nijak marketingově využívat. Trujillo padá někam k sedmdesátce, tentokrát se ale vůbec nepředvedl s agresí, jež bývala tradičně jeho nejsilnější devizou.  

Asi největší překvapení večera se zrodilo v zápase světové dvanáctky, Ovince Saint Preuxe (19-10 MMA, 7-5 UFC) a nováčka a vůbec prvního borce ze Švýcarska v UFC, Volkana Oezdemira (13-1 MMA, 1-0 UFC). Oezdemir zaskočil za zraněného Blachowicze se zhruba dvoutýdenní přípravou, přesto ale nečekaně pasivního Saint Preuxe dokázal parádně zaskočit tlakem v prvním kole. OSP postupně začal přebírat iniciativu nad unaveným Oezdemirem, ten ale nakonec těsné bodové vítězství 2x 29-28, 28-29 uhájil, ačkoli to pravda 14/16 velkých médií (a já také) vidělo naopak. OSP i tak ale nabral třetí porážku v řadě, padá na pozici světové osmnáctky, horší ale je, že zápas od zápasu začíná vypadat hůř a hůř. Oezdemir naopak překvapil kdekoho, katapultoval se na pozici světové sedmnáctky a stal se nejen prvním Švýcarem v UFC, ale také prvním Švýcarem co v UFC vyhrál zápas :)

Překvápkem, ovšem trochu jiného kalibru se stal zápas mezi Anthony Hamiltonem (15-7 MMA, 3-5 UFC) a nováčkem z Gracie týmu Marcelem Fortunou (9-1 MMA, 1-0 UFC) v těžké váze. Fortuna v minulosti bojoval převážně v polotěžké váze, ale zvládl shodit i do střední a UFC teď tvrdil, že váží kolem 230 liber, aby dostal zápas proti Hamiltonovi. Na váze pak měl ale jen kolem 210 liber a výrazně větší Hamilton (asi tak o 25 kg) ho půlku prvního kola naháněl po kleci a celkově šikanoval, než Fortuna zasáhl luxusním pravým hákem, který Hamiltona naprosto vypnul a vynesl Fortunovi překvapivou výhru a 50 tisíc pozápasového bonusu. Fortuna, převážně grappler tak vůbec poprvé v kariéře vyhrál KO - a vybral si na to tu správnou chvíli :) Hamilton má 4/5 UFC porážek stopkou a je žebříčkově kolem 83. příčky. Fortuna je nyní 45., ale v polotěžké. 

Zápasem večera (a také celkově nejlépe obsazeným fightem gala) byl jednoznačně souboj dvou TOP 5 bojovnic váhy do 115 liber, Jessicy Andrade (16-5 MMA, 7-3 UFC) a Angely Hill (6-3 MMA, 1-3 UFC). Hill má za sebou zajímavou MMA cestu - TUF 20 se účastnila jako nezkušená kickboxerka s MMA bilancí 1-0, zápas na finálovém gala vyhrála, ale následné dvě porážky jí stály místo v UFC. Hill se pak přesunula do Invicta FC, kde nasbírala cenné zkušenosti, vyhrála čtyři zápasy v řadě, získala i titul a jednou ho obhájila - od UFC se tak teď vracela proti Andrade jako nezpochybnitelně lepší bojovnice než dříve, ačkoli musela jako veteránka dostat hodně diskutovanou výjimku od USADA (jinak by na fight v UFC musela čekat 4 měsíce). Zápas to byl každopádně parádní. Andrade od začátku tlačila a agresivně pálila kombinace, Hill se sice často ocitala na pletivu, ale vydržela nesmysl, nikdy nepadla a sama hodně zásahů vracela. Zkrátka řežba neuvěřitelná, po zásluze oceněná bonusem 50 tisíc. Vzduchem prolétlo celkem 531 úderů, zasáhlo jich 131 (Andrade) a 89 (Hill). Andrade vyhrála jasné bodové rozhodnutí 3x 30-27, je nyní světovou dvojkou a symbolicky se prohlásila za novou šampionku Invicty s tím, že by si ráda dala „titulově sjednocovací“ fight s Joannou Jedrzejczyk. Dana White už potvrdil, že ano, Andrade je skutečně hlavní vyzyvatelkou a měla by příště jít o titul, ve slámové váze má nyní bilanci 3-0 (všechny tři UFC porážky nasbírala o dvě váhy výš). Andrade v tomto zápase odpověděla na důležitou otázku - a to že i po takovém shazování váhy zvládne jet v plném tempu plná tři kola, což se jí v tituláku bude asi hodit. To, že si Hill dokázala zastat svoje proti divizní dvojce poměrně jasně dokladuje její zlepšení a v UFC by tak tentokrát podle všeho měla setrvat déle. Hill okamžitě projevila přání rychlého návratu proti nějaké podobně TOP soupeřce, po prohře je světovou šestkou. 

Naprosto jednostranná byla demolice kterou Curtis Blaydes (7-1 MMA, 2-1 UFC) předvedl na Adamu Milsteadovi (8-2 MMA, 1-1 UFC) Demolice to byla bohužel až taková, že za ní Milstead zaplatil svým kolenem, které si definitivně zničil v první minutě druhého kola. Blaydes zápas naprosto dominoval, jak ostatně napovídají i statistiky: Za cca šest minut klecového času stihl Blaydes 8 porazů (z 10 pokusů), asi tři z toho suplexy a úderově to bylo 72-3 pro Blaydese. Už v půli prvního kola bylo ale znát, že si Milstead nejspíše natrhl vazy v koleni, nebo něco podobného a nesmírná kritika se pak snesla na jeho cornermany, že ho očividně zraněného pustili do druhého kola. Na obhajobu cornermanů nunto poznamenat, že Milstead jim o svém zranění o pauze neřekl, ale na druhou stranu si zranění tou dobou komentátoři i diváci dávno všimli a jistou vinu tak má i rozhodčí, který k Milsteadovi nepovolal mezi koly doktora. Milstead tak nastoupil do druhého kola, za což zaplatil svým zdravím, protože mu za 59 vteřin koleno odešlo definitivně a úplně a jeho léčba teď bude podstatně delší. Blaydes poskočil na pozici světové padesát čtyřky a z toho že Milsteada zranil neměl žádnou zvláštní radost. Všech sedm výher v kariéře má stopkou a čistě zápasnicky je možná nejzajímavějším soudobým prospektem těžké váhy v UFC (Barnett už povážlivě stárne a Velasquez je pořád zraněný). Jedinou porážku má s Ngannouem, jenž je jako prospekt vůbec nejslibnější ze všech, takže i Blaydes má obrovský potenciál. Milsteada teď čeká dlouhá léčba a možná i operace, žebříčkově padl o 41 míst na pozici 116. světových žebříčků, což z něj dělá největší padák turnaje i nejhůře umístěného borce po skončení turnaje (když nepočítáme Daniela Jollyho, který v žebříčcích vůbec není). Tohle mu zkrátka vůbec nevyšlo. 

Favorizovaný Chas Skelly (17-2 MMA, 6-2 UFC) hladce přezápasil Chrise Gruetzmachera (13-2 MMA, 1-1 UFC) a připravil ho tak o dvanáctizápasovou vítěznou sérii na které Gruetzmacher pracoval od roku 2012. Skelly s ním ale neměl větší potíže, hodně ho kontroloval ze zad a v druhém kole ho ukončil RNC. Za zmínku jistě stojí, že Skelly je nyní v pérové váze světová patnáctka a byl tedy nejvýše nasazeným mužem tohoto turnaje, ačkoli bojoval v předzápasech). Gruetzmacher je kolem osmdesátky. 

Ricardo Ramos (10-1 MMA, 1-0 UFC) z Looking for a Fight v prvním kole málem ukončil Michinori Tanaku (11-3 MMA, 2-3 UFC), ale nakonec se musel spokojit pouze s bodovou výhrou 2x 29-28, 30-27). Pro Ramose šlo teprve o druhou bodovou výhru v kariéře a žebříčkově poskočil o 49. příček aby se stal světovou 49 :) Tanaka proti němu sice uspěl i porazem (což se mu povedlo proti všem pěti UFC soupeřům), ale jinak má nyní v posledních čtyřech zápasech bilanci 1-3, všechny tři zápasy ovšem prohrál pouze na body. I tak ale možná v UFC končí. 

Tecia Torres (8-1 MMA, 4-1 UFC) se střetla v remači s Bec Rawlings (7-6 MMA, 2-3 UFC). V bilanci první zápas nemají, bylo to během TUF 20, ale zvítězila tehdy Tecia Torres - ostatně stejně jako tentokrát i když Torres z remače radost rozhodně neměla. Bec Rawlings se nepodařilo navážit (měla 117,5) a žádný nový recept na rychlost a Teciinu taktiku dovnitř-a-ven nenašla, takže jí Torres pohodlně ubodovala 3x 30-27 a to jak v postoji, tak na zemi, kam jí Bec dostala. Tecia sice místy na zemi šla po finiši, ale opět ho nedosáhla a tak má zatím všech osm výher v kariéře na body. Je nyní světovou čtrnáctkou, není ale zcela jisté, jak dlouho se v MMA ještě zdrží, plánuje totiž založit rodinu. Pokud ale v MMA zůstane, může navázat na  tuto výhru kterou napravila dojem z předchozí porážky od Namajunas. Rawlings je nyní světovou třiačtyřicítkou s dvěmi porážkami v řadě - a především doufá, že UFC zavede divizi 125 liber, protože naznačila, že ze zdravotních důvodů může mít s vahou problémy i v budoucnu. A souhlasí s ní i Tecia Torres, která by novou váhu také přivítala. 

Souboj neporaženého Niko Price (10-0 MMA, 2-0 UFC)  a Alexe Morona (13-4 MMA, 2-1 UFC) byl poměrně dramatický. solidní přebíjenou - v prvním se oba navzájem poslali k zemi. Price ovšem v závěru druhého kola šlápl na plyn a uspal favoritzovaného Morona současně s gongem oznamujícím konec kola. Rozhodčí nejprve odmávl konec kola, ale když zjistil, že se Morono nezvedá, ukončil zápas úplně. Neporažený Price poskočil v tabulkách o 82 pozic, stal se skokanem turnaje a je nyní světovou 36. UFC kariéru mu zatím jde báječně - oba své UFC fighty absolvoval během 36 dní a oba vyhrál finišem, celkem má stopek 9/10 zápasech. Na tomto turnaje přitom zaskakoval za zraněného Shledona Westcotta. Zápas ukončený přesně v 5:00 druhého kola - to je mimochodem situace, která se v historii UFC stala podevatenácté. Morono přišel o sérii sedmi výher.

Po dvou porážkách v UFC si v zahajovacím zápase večera Khalil Rountree (5-2 MMA, 1-2 UFC) zachránil svou UFC kariéru parádním způsobem a to kolenem na hlavu v 52 vteřině zápasu. Obětí byl Daniel Jolly (5-2 MMA, 0-2 UFC) který se snažil Rountreeho dotáhnout na zem a zaplatil za to cenu nejvyšší - a v UFC dost možná končí, protože dokonce není ani ve světových žebřících a oba zápasy v UFC prohrál KO. Diskutovat by se ještě dalo o druhém koleni které Rountree na zvadlého Jollyho poslal vzápětí (protože to už bylo očividně ilegální, protože Jolly klečel), ale Rountree tím druhým podle všeho těsně minul bradu a trefil jen hruď, takže asi bylo všechno v pořádku. 

Třináctým fightem startovky měl být zápas mezi nováčkem Dmitry Sosnovskiym a slibným boxerem Justinem Ledetem, jenže Ledet se dva týdny před turnajem zranil - a o pár dní později byl navíc nachytán USADA testem. Sosnovskiy si tedy dá debut jindy a zřejmě proti někomu jinému.

 

Zajímavé statistiky:

 • Sledovanost: 1,158 milionu hlavní zápasy, 834 tisíc předzápasy. Návštěvnost: 8119 diváků, vybrané vstupné: 611 133 dolarů. 

 • Čistý zápasový čas (12 fightů): 1:55:40

 • Favorité 7-5, debutanti 3-0. 

 • Pozápasové bonusy: Chan Sung Jung (KO), Marcel Fortuna (KO), Jessica Andrade a Angela Hill (zápas večera)

 • Chan Sung Jung se úspěšně vrátil po 1281 dnech, tedy více než třech letech. 

 • Jung má 13/15 výher stopkou, v UFC zatím stopkou všechny čtyři výhry. 

 • Bermudez má všech šest porážek v kariéře stopkou. 

 • Na podstatné zásahy to bylo 20-17 Bermudez. Jung na hlavu trefil 16 ze svých 17 zásahů, Bermudez to měl rozložené 11-6-3 hlava-tělo-nohy

 • Bermudez neuspěl žádným porazem, zkoušel to na Junga třikrát. 

 • James Vick má všechny tři stopky v UFC submisí.

 • Abel Trujillo má obě porážky stopkou v UFC submisí. 

 • Volkan Oezdemir vyhrál poprvé v kariéře dva zápasy po sobě na body. Saint Preuxe přestřílel 103-79 na zásahy. 

 • Saint Preux zažívá nejhorší sérii své kariéry, prohrál tři zápasy v řadě a má bilanci 1-4 v posledních pěti fightech. 7/10 porážek v kariéře má na body. 

 • Jessica Andrade a Angela Hill vyzkoušely dohromady 531 podstatných úderů. Andrade měla přesnost 40% (131 zásahů), Hill 42% (89 zásahů). Pro Andrade to byl druhý nejlepší výkon v kariéře. Rekord má 206 proti Rosi Sexton. Zásahy na tělo 41-24 Andrade. 

 • Andrade je nyní ve slámové váze bezchybná: 3-0 a jde o druhou nejdelší sérii divize - po šampionce Jedrzeczyk, která má výher 7.

 • Andrade má v UFC celkem 7 výher, tím dorovnala ženské rekordy šampionek Jedzrejczyk a Nunes. 

 • Hill v návratu do UFC neuspěla a má nyní v UFC dosti klamnou bilanci 1-3. 

 • Chas Skelly má v posledních sedmi UFC fightech bilanci 6-1. 5/6 UFC výher má stopkou. 

 • Skelly si připsal čtvrtou výhru submisí a je tak historicky druhý za Charlesem Oliveirou (6).

 • Gruetzmacher přišel o 12 zápasovou vítěznou sérii která trvala od února 2009 a obě porážky v kariéře má submisí. 

 • Na podstatné zásahy Torres přestřílela Rawlings o 44 kousků. V celkových úderech to bylo 112-41 Torres. 

 • Reebok sponzorství: jen 90 tisíc. Pouze Bermudez a OSP se kvalifikovali na 10 tisíc, všichni ostatní 5 a méně. 


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky