přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC 199

Ohlédnutí za UFC 199

přečteno: 7396×
09.06.2016 v 11:42 | Autor: Caidel
diskuse: 22×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Turnaj UFC 199 se konal v sobotu 4. června v Los Angeles v Kalifornii v hale The Forum. V této hale uspořádalo UFC turnaj vůbec poprvé, přímo v Los Angeles už ale bylo popáté - předchozí turnaje se konaly v Staples Center. Před nadcházejícím UFC 200 šlo samozřejmě o turnaj drobátko přehlížený, zvláště když z hlavního zápasu večera odpadl zraněný Chris Weidman, nakonec šlo ale o večer plný fantastických zápasů, překvapivých výsledků a úžasných momentů - jako je nečekaná korunovace Michaela Bispinga králem střední váhy :)

Turnaj přilákal 15 587 diváků, kteří na vstupném zaplatili 2,17 milionu dolarů a UFC této platformy využilo k dvěma velmi zásadním odhalením: Především to byla zpráva o tom, že Brock Lesnar se na jeden zápas vrací do UFC a na UFC 200 nastoupí proti Marku Huntovi a pak také informace, že se UFC konečně podařilo uplatit Nate Diaze a remač Nate Diaz vs. Conor McGregor proběhne dle plánu na UFC 202. Další novinkou bude uvedení Dona Frye do letošní síně slávy (po UFC 200) a nezanedbatelný prostor byl věnován také poctám na adresu boxerské legendy Muhammada Aliho, jenž zemřel den před tímto turnajem.

Předzápasy sledovalo 798 tisíc diváků, což je oproti předchozímu turnaji UFC 198 malý nárůst (o pár desítek tisíc). PPV prodeje máme pouze v odhadech, ty zní na něco pod půl milionu nákupů. 

Celý parádní galavečer ale bohužel do značné míry zastínila kontroverzní událost na které si UFC opět nelichotivým způsobem prosazovalo své zájmy u novinářů - Ariel Helwani totiž zveřejnil informaci o návratu Brocka Lesnara asi půl hodiny předtím, než ji vypustilo UFC, za což mu UFC obratem odebralo akreditaci a jeho i jeho další dva spolupracovníky (včetně známé fotografky Esther Lin) z webu MMAFighting vykopli z Arény s tím, že Helwani o akreditaci přišel doživotně. Na UFC se pak během dalších dvou dnů sneslo ze všech stran hodně kritiky (a to i zvelkých médií) a způsob jakým zacházelo s novináři byl označen za ostudný (neboť Helwani měl správné informace z vícero zdrojů, které ovšem odmítl prozradit). Dana White sice ještě původně tvrdil, že se Helwani na UFC 200 podívá jen pokud si koupí lístek, v úterý už byl ale doživotní zákaz poněkud neceremoniálně odvolán a UFC se snaží tvářit, že se nic nestalo a v tiskovém prohlášení uvedlo, že Helwani překročil meze - s čímž celý tým MMA Fighting hrubě nesouhlasí. I tak ale tato kauza zvládla hodně (a ze strany UFC zcela zbytečně) pokazit jinak výborný galavečer. A bohužel jde o téma, které má své paralely i na ČR scéně.

Vůbec poprvé zde byl použit také nový formát vážení pod dohledem Kalifornské komise. Borci tak měli možnost vážit se den před zápasem už od rána (od 10:00) pod dozorem komise kdykoli se jim to hodilo. Oficiální vážení v 16:00 pak už byla víceméně jen pro parádu a pro face-offy, skutečná váha borců byla naměřena dříve a všichni zápasníci tak měli víc času na to korektně se před turnajem zavodnit.

Sázkovým favoritům se až tak nedařilo, vyhráli jen sedm zápasů a čtyři prohráli - jeden fight (Casey vs. Mutapcic) skončil remízově. Na turnaji debutoval pouze jeden borec - Luis Henrique da Silva a ten svůj zápas vyhrál. Čistý zápasový čas třináctizápasové startovky činil 2:25:51. 

A teď již pojďme k jednotlivým zápasům.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, na UFC 199 dostal svou životní šanci Michael Bisping (29-7 MMA, 19-7 UFC), tradičně známý především pro svou dlouholetou kariéru na vrcholu divize - ovšem bez titulového zápasu, Zranění Chrise Weidmana a operace kolene Ronaldo Souzy mu ale otevřela jedinečnou příležitost a Bisping tak po deset let trvajícím pobytu v UFC dostal šanci na titulový zápas a to v remači s novopečeným šampionem Luke Rockholdem (15-3 MMA, 5-2 UFC) který Bispinga porazil 576 dní zpátky gilotinou (které předcházel high kick). Rockhold s Bipingem se rozhodně nemají rádi, Bisping se ale od dohodnutí zápasu netajil tím, že je to pro něj zkrátka osud. Na přípravu měl jen dva týdny a šel do přípravy rovnou z natáčení druhého dílu akčňáku XXX, takže neměl zrovna top formu, ale i tak to viděl jasně: může proti němu stát Rockhold, Ali nebo Godzilla, ale Bispingovým osudem je zisk titulu a ten prostě získá. Sám přitom ale připouštěl, že na svou největší zbraň, tedy cardio to tentokrát kvůli absenci plné přípravy asi neuhraje a dokonce i jeho vlastní syn tipoval za vítěze Rockholda. Rockhold předpokládal drtivou KO výhru nad lehkým soupeřem a změna soupeře mu prý vůbec nevadila: hlavně že dostane zaplaceno. 

Na tiskovce před zápasem pak Rockhold přišel s informací, že má natržené MCL, ale že proti Bispingovi se do klece klidně doplazí a porazí ho i tak. Na to velmi podrážděně reagovala Kalifornská komise, která na Rockholda okamžitě nahnala lékaře a byla připravená celý zápas odvolat - Rockhold však neměl MCL natržené, ale pouze natažené, takže ho jednak usvědčili ze lži a jednak přece jen pustili do zápasu. A přehnané sebevědomí se Rockholdovi stalo osudným - Bispinga podcenil a daroval mu tak příležitost na zlatém podnose - Bisping ho vypnul dvojicí levých háků v 3:36 prvního kola a v absurdním překvápku tak na stará kolena dosáhl vrcholu své kariéry a stal se šampionem střední váhy a světovou jedničkou, což je něco co u něj předpokládal asi málokdo (byl ostatně i sázkařsky největším outsiderem startovky). Dříve nepříliš oblíbený Biping si poslední dobou přízeň fanoušků celkem získal - a tak mu tohle zkrátka skoro všichni přejí. Naopak Rockhold se poslední dobou profiluje jako poněkud namyšlený bijec, takže uspokojení panovalo na všech frontách. Pěkně se do něj na Twitteru pustil například šampion Werdum, kterému se Rockhold po prohře s Miocicem vysmíval, že svého soupeře podcenil. Tak teď mu to Werdum vrátil. 

Nová světová jednička Bisping, který za toto KO obdržel bonus za výkon večera) a exšampion Rockhold, nyní světová trojka (spadl pod Weidmana) se ale pořád nemají rádi a ani tohle KO tomu dvakrát nepomohlo - pozápasová tiskovka byla hodně vyhrocená, Rockhold zuřil, ale Bisping je jako trashtalker lepší, takže mu to dával pěkně sežrat. Rockhold se přiznal, že Bispinga podcenil a že si zkrátka nemyslel, že by mu měl co nabídnout. Bisping mu naopak vpálil, že pro něj to byl nejlehčí zápas v životě. Výhra byla o to pikantnější, že Bisping je tradičně znám jako borec který nemá zrovna velkou ránu a jede spíš na množství - proto je u něj takto čisté KO něčím vskutku výjimečným a ačkoli má v kariéře 16 TKO výher, skutečné KO má vlastně jen tři - naposledy někoho knockoutoval v roce 2004.

Málokdo nyní čeká, že si Bisping titul podrží nějak dlouho (v pořadí čekají Souza, Rockhold a Weidman), ale Michael si to rozhodně užije, dokud to trvá :) Jinak tímto fightem stanovil celou řadu rekordů viz níže sekce statistiky.

V co-main eventu se svou vzájemnou řevnivost pokusili ukončit tzv. „rubber matchem“ šampion bantamové váhy Dominick Cruz (22-1 MMA, 5-0 UFC) a Urijah Faber (33-9 MMA, 9-5 UFC). Byl to pro ně už třetí vzájemný souboj - poprvé se střetli ve WEC v roce 2007 a Urijah Faber tehdy překvapil Cruze gilotinou v prvním kole, čímž mu uštědřil první a doposud vůbec jedinou porážkou kariéry. Remač, už pod hlavičkou UFC v roce 2011 zvládl Cruz na body a stejně dopadl i tento poslední díl trilogie. Cruz zde byl proti Faberovi jasně favorizovaný, neboť se obecně předpokládalo, že zatímco Faberova výkonnost šla od posledního souboje dolů, Cruz se stále ještě zlepšuje. První kolo bylo vyrovnané a Cruz v něm takticky překvapivě inicioval hodně zápasnických skrumáží - taktika se ale osvědčila a sebral tím Faberovi vlastně jeho nejlepší zbraň. Zbylá čtyři kola už se bojovalo výhradně v postoji, Cruz přitom držel vývoj zápasu pevně v rukou svým unikátním pohybem, protože v druhém Faberovi uštědřil knockdown a od té doby už to bylo celé jeho. Cruz tedy zvítězil 2x 50-45 a 49-46  a pokračuje ve své vládě nad divizí. Faber zůstává světovou trojkou a ačkoli před zápasem myšlenky na konec kariéry rázně odmítal (lidi prý napadají nejroztodivnější věci), po zápase už tak rozhodně nemluvil a tak trochu si uvědomoval, že další (tedy v pořadí u asi pátý) titulák od UFC dostane už nejspíš stěží - a pokusil se tedy přesměrovat pozornost na svého týmového kolegu Cody Garbrandta, který prý Cruze z trůnu sesadí místo něj. Cruz na tiskovce ovšem reagoval tím, že sice ví, že nějaký Cody Garbrandt existuje, ale jinak pro něj není žádnou hrozbou a že Garbrandta čeká ještě dlouhá cesta :)  

Ve výborné formě se na tomto turnaji ukázal také Max Holloway (16-3 MMA, 12-3 UFC) v souboji s Ricardo Lamasem (16-5 MMA, 7-3 UFC) a jasně předvedl, že současná neochota Conora McGregora obhajovat titul pérové váhy škodí především právě Hollowayovi. Ten totiž světovou devítku Lamase hladce přebodoval (a to včetně luxusní přestřelky na úplný závěr) a získal tak celkem devátou výhru v řadě. Má tak vůbec třetí nejdelší aktivní vítěznou sérii v celém UFC a je zatím jediným borcem, který vyhrál devět zápasů v řadě a ještě nedostal titulák. Holloway přitom poskočil na pozici světové trojky (v žebříčcích přeskočil José Alda) a prokázal co prokázat chtěl: tedy že nemusí s tréninkem opouštět Havaj a i tak může měřit síly se světovou elitou. Vzhledem k situaci na čele pérové váhy (McGregor se baví ve velteru a Aldo s Edgarem si to dají o dočasný titul) už Holloway připustil, že pokud nemůže dostat titulák, klidně si připíše ještě desátou výhru. Návrat McGregora do pérové váhy by mu tak paradoxně mohl spíše uškodit, protože by ho odsunul na vedlejší kolej, zatímco pokud pošle McGregor svůj pás k ledu, je Holloway jasným hlavním vyzyvatelem o titulově sjednocovací fight. Lamas ještě ve středu pobýval v nemocnici, neboť si během zápasu rozsekl holeň a fight prý zatím viděl ze záznamu a podle něj šlo o fight, který mohl vyhrát, kdyby se mu dařilo o něco lépe. Za hlavní příčinu své porážky považoval kratší přípravný kemp, takže prý nebyl ve 100% formě ve které by Hollowaye prý zvládl.  

Obrovskou radost fanouškům ovšem udělal také nejstarší muž v UFC, Dan Henderson (32-14 MMA, 9-8 UFC) v souboji s Hectorem Lombardem (34-6-1 MMA, 3-4 UFC). Henderson měl jít dle míněný mnohých vlastně na popravu - a v prvním kole to tak také vypadalo. Lombard ho měl hodně načatého a jen srdce a zkušenosti Hendersona zachránily a dovolily mu jít do druhého kola. A pak to přišlo! Drtivé KO, které ovšem Henderson neuštědřil Lombardovi svou obávanou atomovou levačkou, ale daleko nezvyklejším způsobem - akci zahájil high kickem, Lombard se mu chtěl pověsit na nohy a Henderson ho smetl unikátním zpětným loktem který Lombarda zlomil k zemi, kde už ho Henderson (ne nepodobně fightu s Bispingem) dorazil několika již vcelku zbytečnými ranami ještě než uplynula minuta a půl druhého kola. Fanoušci šílí radostí a Henderson je i ve svých 45 letech světovou jedenáctkou s dalším bonusem za KO večera. Jeho budoucnost je ovšem ve hvězdách - tenhle zápas byl posledním fightem jeho stávající smlouvy a míč je teď na straně UFC. Henderson předem deklaroval, že by svou kariéru rád zakončil v UFC a přestup do Bellatoru tedy podle všeho nechystá, před zápasem i po zápase ale připouštěl, že už je vlastně připraven ukončit kariéru. Hodně to ale záleží právě na UFC - Henderson naznačoval, že by od UFC velmi rád dostal nějakou další mimoklecovou práci (tedy nějakého ambasadora nebo něco podobného) a pokud by UFC s něčím takovým přišlo, je Henderson připraven ukončit kariéru. Tak uvidíme. Doma mu ale sousedi hezky vyzdobili garáž stylovou slovní hříčkou.  Lombard se zde poprvé vracel do střední váhy - do velteru už shazovat nezvládne, ale tato porážka je pro něj opět obrovskou ranou. Jak jíž bývá zvykem, měl vítězství na dosah, pak se ale něco pokazilo a Lombard opět selhal. 11 let ho nikdo neporazil před časovým limitem a teď se mu to stalo dvakrát po sobě. Dalo by se říci, že společně s Mirko CroCopem neformálně soupeří o to, kdo je v UFC vůbec největším zklamáním všech dob (ve srovnání s hypem, se kterým do UFC přicházeli a vzhledem k výsledkům, kterých pak dosáhli). 

Zahajovacím fightem PPV byl souboj mezi Dustinem Poirierem (20-4 MMA, 12-3 UFC) a Bobby Greenem (23-7 MMA, 4-2 UFC). Green se zde vracel do klece po roce a půl a jako obvykle se pokoušel svému soupeři dostat do hlavy, což mělo za následek vyhrocenější vážení. Jenže Poirier, který v tuto chvíli slouží jako reklama na dokonalý způsob jak jít v UFC o váhu výš se zmanipulovat nenechal a nastoupil na Greena ve své tradiční agresivní formě. Green pak v půli prvního kola zachyboval při machrovačkách (hecování soupeře a úhyby alá Anderson Silva), Poirier ho rozhodil a drtivým náporem vzápětí dorazil. Zápas tak trval necelé tři minuty a Poirier je od návratu do lehké váhy bezchybný - čtyři výhry v řadě. To mu vyneslo pozici světové čtrnáctky a jak sám říká: Už jsem připraven na velké fighty. Greena porážka a návrat z neaktivity sráží na 44. příčku světových žebříčků lehké váhy. 

Značné překvápko se urodilo také v zápase veterána Claye Guidy (32-17 MMA, 12-11 UFC) a neporaženého prospektu Briana Ortegy (11-0 MMA, 3-0 UFC). Ortega byl před i po zápase ke Guidovi hodně uznalý a údajně k němu celý život vzhlížel a byl velmi rád, že může čelit tak známému veteránovi (dokonce ho to prý překvapovalo i během zápasu, ve stylu: „Sakra, já tu bojuju s CLAYEM GUIDOU!“). Guida nicméně zápas s Ortegou celá tři kola poměrně přesvědčivě ovládal lepší postojařinou, pak ovšem přišel zlom - Ortega se do toho v úplném závěru pořádně pustil a jen dvacet vteřin před koncem fightu dokázal rozpracovaného Guidu vypnout kolenem na hlavu a zachránit si tak neporaženou bilanci. Celé je to o to bizarnější, že v případě Ortegy tak probíhá vlastně každý zápas. V UFC už má odbojované tři fighty a všechny tři sice vyhrál, jenže všechny tři vyhrál až v posledním kole když ho soupeři válcovali. Z devíti obdojovaných kol tak měl hypoteticky nabodované jen asi dvě, takže sice zatím vždycky dokázal vyhrát, ale všechny zápasy jasně prohrával. Výhra nad Guidou ho posouvá na pozici světové jedenáctky a bude tedy hodně zajímavé sledovat, zda kulce dokáže uhnout i příště. Jako první v historii UFC dokázal tři zápasy po sobě ukončit v třetím kole. Guida má nyní v pérové váze bilanci 3-4 a je světovou 24. Ve čtvrtek se objevila malá perlička: V zákulisí UFC 199 se údajně z neznámých důvodů Nate Diaz serval s týmem kolem Claye Guidy, speciálně pak jeho bratrem Jasonem Guidou - a po bitce se v poklidu vrátil na své místo v hale jako by se nic nestalo :)

Po necelé dva měsíce staré prohře s Michaelem Chiesou se zpátky do hry úspěšně vrátil Beneil Dariush (13-2 MMA, 7-2 UFC) a to v souboji s Jamesem Vickem (9-1 MMA, 5-1 UFC). Původně sice mělo jít o zápas Dunham vs. Santos - ten byl naplánován na UFC 198, kvůli malému zranění Dunhama se posunul na UFC 199 a pak se rozpadl úplně. Zranil se Santos, nahradil ho Vick, pak se zranil i Dunham a byl nahrazen právě Dariushem, jenž si chtěl spravit náladu po zmíněné porážce od Chiesy. A také si jí spravil - byl pořádně namotivován a tak do toho šlapal vskutku důkladně, takže se mu podařilo Vicka knockokutovat v poslední minutě prvního kola (a to se ještě nějakou dobu pauzovalo kvůli šťouchnutí do oka které Dariush od Vicka schytal). Dariush si po zápase svůj přístup hodně chválil a do budoucna prý hodlá podobně agresivně a namotivovaně nastupovat do klece pokaždé - jak sám uvedl: „V kleci už žádná dovolená, musí to být zabij nebo buď zabit.“ Dariush se vrací na pozici světové dvanáctky, Vick utrpěl první porážku v kariéře a přišel o devítizápasovou vítěznou sérii (pět z toho v UFC), což ho srazilo někam do oblasti světové padesátky. 

Výtečný debut ve váze 115 liber absolvovala Jessica Andrade (14-5 MMA, 5-3 UFC). Ta šla z váhy 135 liber kde měla bilanci 4-3 o dvě váhovky níž - a přesto v kleci proti Jessice Penne (12-5 MMA, 1-2 UFC) vypadala výrazně menší. To jí ale nezabránilo v drtivém vítězství - Andrade si byla hodně vědoma, že na jejím debutu v nové váze závisí hodně a tak nastoupila na Jessicu jak drak, kolo a půl jí nedala vůbec žádný prostor až jí nakonec v třetí minutě druhého kola definitvně rozstřílela TKO. Dominance Andrade v prvním kole byla na takové úrovni, že tam cornermani Jessicy klidně mohli hodit ručník - za celý zápas Andrade stihla nastřílet o 90 zásahů víc než Penne. Andrade je nyní v nové váze světovou osmičkou a jak sama uvedla - ve své budoucnosti vidí hodně rozdaných KO a submisí. Penna naopak padá do oblasti světové pětadvacítky. 

Parádním výkonem se blýskl Alex Caceres (12-8 MMA, 7-6 UFC) v souboji s Cole Millerem (21-10 MMA, 10-8 UFC). Šlo o souboj, jenž měl poměrně veselý příběh - začal totiž jako návratový fight B.J. Penna proti Dennisi Siverovi na UFC 197. Policejní vyšetřování Pennův debut opozdilo a tak byl zápas přesunut na UFC 199. To se ale zranil Siver a byl nahrazen Cole Millerem. Jenže Penn byl nachytán USADA za nepovolené použití nitrožilní výživy a musel být z turnaje stažen, jen cca dva týdny před turnajem ho nahradil Caceres. Takže ze zápasu Penn vs. Siver na UFC 197 vznikl Caceres vs. Miller na UFC 199 :) I Miller příběh tohoto zápasu označil za hodně bizarní, Caceres je za tento fight prozměnu vděčen svým fanouškům - příliš prý nezvládá komunikaci na sociálních sítích a tak si nechá od fanoušků radit - a ti mu poradili, že po Pennově kauze by se mohl nabídnout proti Millerovi jako záskok - a tak to Caceres udělal a rozhodně se vyplatilo. Caceres Millera s přehledem demoloval v postoji a ačkoli měl v závěru zápasu docela namále, když ho dostal Miller na zem, Caceres přežil a odnesl si bodovou výhru 2x 29-28, 30-27 a  poskočil o 80 míst na pozici světové osmdesátky. V pérové váze se mu teď daří, nemusí prý shazovat a může se soustředit na výkon. Mimochodem, sám sebe prý velice mile překvapil svým výkonem proti Millerovi. Ten touto porážkou vypadl ze světové stovky. 

Velmi vyrovnaný zápas mezi sebou svedli Sean Strickland (18-1 MMA, 4-1 UFC) a Tom Breese (10-1 MMA, 3-1 UFC). Nebylo to z nejzáživnějších, ale Strickland těsně (2x 29-28, 28-29) Breeseho přebodoval. Strickland od začátku věděl, že přestřelku kterou zahájili večer Reyes a Kim asi netrumfnou, s výhrou je ale i tak spokojen a postupuje do světové třicítky. Prospekt Breese utrpěl první porážku kariéry a přišel o desetizápasovou vítěznou sérii. 

Jediným debutantem celého večera byl Luis Henrique da Silva (11-0 MMA, 1-0 UFC). Tomu debut proti Jonathanu Wilsonovi (7-1 MMA, 1-1 UFC) v polotěžké váze vyšel na jedničku. Wilson v prvním kladl tuhý odpor a zápas byl clekem vyrovnaný, v druhém ho ale da Silva vzal na zem a úderům z posedu už se Wilson bránit nedokázal a utrpěl tak první porážku v kariéře. Naopak da Silva, nyní světová čtyřicítka má bilanci zcela bez poskvrnky: 11 výher = 11 KO, takže se rozhodně vyplatí jeho fightům věnovat pozornost. 

Kevin Casey (9-4-1 MMA, 1-2-1 UFC) opět potvrdil, že má talent na podivné zápasy a jeho střetnutí s Elvisem Mutapcicem (15-4-1 MMA, 0-1-1 UFC) skončilo remízou. Casey byl lepší na začátku, pak ale celkem tradičně odešel s fyzičkou a umožnil tak Mutapcicovi návrat do zápasu. Každý rozhodčí to nakonec viděl trochu jinak: 29-28, 28-29, 28-28, tedy jasná remíza. Novináři se většinou (15 z 20) přikláněli spíše právě ke Caseymu. Neuspokojivý výsledek ponechává oba borce mezi sedmdesátým a osmdesátým místem světových žebříčků. Za zmínku zde rozhodně stojí, že Casey do zápasu rozhodně nenastupoval v optimální psychické pohodě - je totiž zeťákem Muhammada Aliho a tak ho jeho smrt den před turnajem UFC 199 pochopitelně zasáhla - ze zápasu ale neodstoupil. 

O zápasu večera bylo rozhodnuto vlastně hned po prvním fightu večera ve kterém se střetli Polo Reyes (6-3 MMA, 2-0 UFC) a „Maestro“ Dong Hyun Kim (14-7-3 MMA, 0-2 UFC). Oběma borcům je pojem obrana zjevně neznámým konceptem a tak se od začátku pustili do divokých přestřelek které zvedly diváky z křesel. Reyes nastřílel 147 zásahů, Kim 99 a oba svého soupeře několikrát poslali k zemi - štastnější byl ale nakonec Polo Reyes který Kima v druhé minutě posledního kola přece jen vypl definitivně takovým způsobem, že Kim už v zápase pokračovat nemohl. Jasný bonus 50 000 pro oba bijce. Reyes je nyní světová 236., ale výhrou si polepšil asi o 140 příček a stává se tak skokanem turnaje. Kim skončil někde u pětistovky a je tak po turnaji nejníže umístěným borcem v žebříčích. Reyes zatím dokázal ukončit před limitem všech šest výher své kariéry, v UFC má zatím dvě KO - a během dvou fightů v UFC stihl už tři knockdowny. Kimovi nevyšel debut v lehké váze a oba zápasy v UFC prohrál KO. 

Původně se na tomto turnaji měl konat ještě souboj mezi Johnem Makdessim a Mehdi Baghdadem, ten byl ale někdy koncem dubna přesunut na červencovou Fight Night 90.

 

Zajímavé statistiky:

 • Michael Bisping měl k titulu nejdelší cestu ze všech šampionů UFC historie. Titul získal až ve svém 26 UFC zápase - rekord zatím držel Rafael dos Anjos s 18. Na počet UFC fightů tak Bisping dorovnal druhou příčku Tibaua, jen Frank Mir a Tito Ortiz mají v UFC už 27 fightů. 

 • Bisping si připsal 19 výhru v UFC a tím dorovnal rekord Georgese St-Pierra. 

 • Bisping, vítěz TUF 3 se stal pátým borcem v historii jenž dokázal vyhrát jak TUF, tak titul v UFC. Mimo něj to zvládli ještě Forrest Griffin, Rashad Evans, Matt Serra a Carla Esparza (trochu zvláštní případ). Nově však platí, že vítězové prvních čtyř sezón TUF nakonec dosáhli na titul: Griffin (1), Evans (2), Bisping (3) a Serra (4).

 • Bisping má ve střední váze 15 výher a jde o divizní rekord. Má také čtyřzápasovou vítěznou šnůru - delší má v divizi jen Yoel Romero (7). Bisping má v UFC už 10 KO/TKO výher a je tak historicky třetí za Belfortem (12) a Silvou (11). Skutečné KO je to ale v UFC jeho první. Ve střední váze má Bisping 7 KO/TKO výher a dorovnal tak Chrise Lebena na druhé příčce. Víc jich má jen Anderson Silva (8), kterého Bisping zdolal v předchozím zápase. 

 • Bisping má v UFC už 4 KO/TKO v prvním kole. Naposledy se mu to ale povedlo v roce 2008.

 • Na výhru nad Rockholdem Bispingovi stačilo 21 podstatných zásahů - 4 na hlavu, tři na tělo, čtyři na nohy. Rockhold stihl v porážce 17 zásahů.

 • Rockhold utrpěl všechny tři porážky v kariéře KO. 

 • Dominick Cruz vyhrál 13 zápas v řadě a neprohrál od března 2007 (práva s Faberem). V UFC/WEC/Strikeforce/PRIDE má nyní 12 výher v řadě a jde o čtvrtou nejdelší sérii historie těchto organizací. Delší měli/mají jen Jones (13), Fedor (15), Aldo (15) a Anderson Silva (16). 

 • Cruz má v bantamové váze UFC/WEC již 12 výher a drží tak divizní rekord. V UFC má pět výher v řadě, Raphael Assuncao má tedy se sedmi výhrami delší sérii. Z pěti výher v UFC má Cruz čtyři na body. 

 • Cruz naposledy obhajoval titul bantamové váhy před 1708 dny (porazil tehdy Demetriouse Johnsona). 

 • Urijah Faber se stal prvním bijcem v UFC historii se čtyřmi prohranými titulovými zápasy. Počítáno i s WEC má dokonce sedm prohraných titulových zápasů v řadě (od roku 2008 kdy ztratil titul WEC). 

 • Faber utrpěl čtyři z pěti porážek v UFC na body. Pouze Renan Barao mu v druhém vzájemném zápase uštědřil TKO. 

 • Cruz přestřílel Fabera o 53 podstatných zásahů. Přesnost měl 33% (99/275). Faber na tom byl ještě hůř - zasáhl za celý zápas jen 34 úderů z 159 - přesnost 21%.

 • Max Holloway si užívá nejlepší sérii své kariéry a má nyní devět výher v řadě. Neprohrál od srpna 2013. Je to také třetí nejdelší aktivní vítězná série v UFC - delší mají jen Demetrious Johnson (10) a Jon Jones (13).

 • V pérové váze má Holloway nyní osm výher, což je pochopitelně divizní rekord. Rekord drží také v počtu divizních výher, těch má v pérové celkem 11. 

 • Holloway nabodoval proti Lamasovi 103 podstatných úderů (Lamas jich měl 64). Pro Hollowaye to bylo už počtvrté v kariéře co se dostal přes stovku. Jediný kdo se dostal za stovku v této váze třikrát byl Nam Phan.

 • Celkem má v UFC kariéře Holloway již 965 podstatných zásahů a je tak mezi aktivními borci šestý. Přeskočil Ricka Storyho, JDS a Demetriouse Johnsona. Před ním je teď Evan Dunham (1106).  

 • Ricardo Lamas má nyní v pérové váze bilanci 7-3.

 • Od návratu do střední váhy má Henderson bilanci 2-2. Celkově má ve střední váze UFC bilanci 4-3. 

 • Henderson v pětačtyřiceti letech navýšil svůj stávající rekord pro nejstaršího borce historie vítězícího v UFC KO. Rekord měl hodnotu 44 let, teď má 45.

 • V historii velkých organizací (UFC/WEC/Strikeforce/PRIDE) má Henderson 25 vítězství. Víc jich má pouze Wanderlei Silva (27).  V historii týž organizací má Henderson 15 KO výher a dorovnal tak Šoguna Ruu na třetím místě. Víc mají CroCop (16) a opět Wanderlei Silva (19)

 • Také v knockdownech je Henderson druhý. Má jich 20, vede opět Wanderlei Silva (27). Henderson je ale stejně tak k zemi často srážen - knockdown si prožil již šestnáctkrát a drží tak nelichotivý rekord. 

 • Lombard byl neúspěšný v návratu do střední váhy. Obě stopky v kariéře má KO a obě nasbíral hned po sobě poté, co ho 11 let nikdo neukončil. 

 • Dustin Poirier se do lehké váhy vrátil v dubnu 2015. Za rok a něco stihl nasbírat čtyři výhry a nula porážek. Tři výhry přitom zvládl KO v prvním kole. 

 • Celkově má Poirier osm z dvanácti výher v UFC stopkou. Všech osm jich nasbíral od roku 2011 a drží tak sdílenou druhou příčku za Donaldem Cerronem (10) v počtu finišů od roku 2011. 

 • Bobby Green utrpěl první KO po více než pěti letech a 12 zápasech. 

 • Brian Ortega má všechny tři výhry v UFC stopkou. Všechny tři stopky má v třetím kole (každý zápas prohrával na body) a stal se prvním borcem historie UFC jenž ukončil tři zápasy po sobě stopkou v třetím kole. 

 • Guida má nyní v pérové váze bilanci 3-4 a všechny čtyři porážky utrpěl stopkou. 

 • Jessica Andrade byla úspěšná ve svém debutu na 115 librách a stala se tak teprve druhou zápasnicí historie která dokázala zvítězit v obou ženských vahách. Tou první byla Valerie Letourneau

 • Andrade má 11 ze 14 výher stopkou a Jessicu Penne přestřílela za kolo a půl o 90 úderů. 

 • Jessica Penne utrpěla obě porážky v UFC KO a opět se neprosadila zápasnicky - za poslední dva fighty má 17 neúspěšných porazů. Proti Andrade neuspěla šestkrát, proti Joanně Jedrzejczyk jedenáctkrát. 

 • Caceres má od lednového návratu do pérové váhy bilanci 2-0, pět ze sedmi výher v UFC na body. Millera přestřílel o 64 zásahů, měl jich 67 ze 156 pokusů se solidní přesností 62%. Miller zasáhl 33 ze 127, tedy slabých 25%.

 • Caceres si tentokrát nečekaně hodně pomáhal i porazy - uspěl pěti porazy z pěti pokusů. Přitom v předchozích třinácti zápasech dohromady porazem zabodoval jen třikrát. 

 • Cole Miller má naopak v pérové váze (šel z lehké) bilanci 3-5-1NC. Stále ale patří mezi nejaktivnější grapplery v UFC. V tomto fightu si připsal jeden pokus o submisi a se 24 pokusy dorovnal Joe Stevensona na historicky páté příčce UFC historie. 

 • Především díky dvojici titulových zápasů se na základě Reebok smlouvy vyplácela rekordní částka - téměř 300 tisíc, konkrétně 297 500 (takže stačilo aby jeden z borců s minimálním příspěvkem 2500 bral 5000 a mohlo to být hezky zarovnané). Šampioni Rockhold a Cruz to měli za 40, vyzyvatelé Bisping a Faber 30. 20 bral Clay Guida, na 15 dosáhli Lamas, Henderson, Poirier a Cole Miller, Caceres, Holloway a Green 10 a všichni ostatní 5 a méně. 

 • Solidní byly tentokrát i platové podmínky - rozpočet celého turnaje byl 2 689 000. Nejvyšší plat má možná trochu překvapivě legenda Dan Henderson: 800 tisíc (600 + 200 za výhru). Šampion Dominick Cruz zápasí za 350 tisíc paušálu, stejně je na tom Michael Bisping a také Luke Rockhold. Přes 100 tisíc se dostali ještě Faber (160), Holloway (150 = 75+75) a Poirier (110 = 55+55). Srovnatelné základy měli ještě poražení Guida (55), Lamas a Lombard (oba 53). Na minimálních smlouvách 10+10 byli pouze Dong Hyun Kim (ten si ale pomohl bonusem) a da Silva (ten si zase pomohl výhrou). Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+3
Maltézsky psík - Čtenář - 11.6.2016 v 11:00
... - přejít na příspěvek
Viem že so mnou bude málokto súhlasiť, ale to Hendovo KO bolo z môjho pohľadu dosť ne...
 
+2
Chael Perosh - Čtenář - 11.6.2016 v 14:54
Re: joe - přejít na příspěvek
Jop upřímně mě to točí do vrtule...Jacaré má na ten titulák právo jako nikdo. Jak sem měl...
 
+2
adoss - Čtenář - 11.6.2016 v 22:54
Re: Re: Re: Re: Re: Re: joe - přejít na příspěvek
A co Weidman předvedl od té doby, kdy ztratil ten pásek? Jestli někoho nechci vidět v tit...
 

Všechny příspěvky

skala - Čtenář - 9.6.2016 v 12:58
lombard - Odpovědět
 

Pre mna Lombard žiadne sklamanie rozhodne nie je,al ked mu to všetci tí americkí trotli na sietach dávaju pekne zožrat,spolu s Bispingom to bol najviac neuveritelný zápas ten večer,ktorý mohol skončit v každej sekunde akokolbe...a mat Hendersona za outsidera mi prišlo prinajmenšom divné.Ja som nemal najmenšiu predstavu kto to može vyhrat,a presne taký zapas to aj bol.Henderson je včul americký boh čo sundal nasypaneho kubánca,no haha TRT je zrejme zabudnuta epizoda pána dorážača ludí b bezvedomí.Presne rovnaku špinavost urobil neviemkolky raz,kedysi tak prizabil Murderera v Pride.Palhares je špina ale on je hrdina.A ešte za to dostane 800litrov.

predator - Čtenář - 9.6.2016 v 14:58
Hendo - Odpovědět
 

myslim že najlepšie bude ak bude toto jeho posledný zápas čo by iný dali za to ísť do dôchodku v takomto veľkom štýle je to frajer a sympaťák nerád by som ho videl ísť do dôchodku s prehrou 

malylada87 - Čtenář - 10.6.2016 v 00:09
Novinka - Odpovědět
 

Tak už má vyhlášen zápas další talentovaný borec, který naposled uspal Filiho,  Yair ROdriguez si to rozdá s Caseresem, podle mě další vítězství a už by měl dostat někoho s TOPky.

Caidel - Administrátor - 10.6.2016 v 07:04
Re: Novinka - Odpovědět
 

Což o to, zápas je to výbornej - ale to, že jde o headlinery nově oznámeného srpnového turnaje v Utahu, to už mi hlava tak úplně nebere :)

hellas - Čtenář - 10.6.2016 v 21:35
Tisk - Odpovědět
 

"...A bohužel jde o téma, které má své paralely i na ČR scéně."

To by zaslóžilo vic rozvest cool

Caidel - Administrátor - 12.6.2016 v 07:44
Re: Tisk - Odpovědět
 

Já to radši nechám nerozvinuté. :)

Maltézsky psík - Čtenář - 11.6.2016 v 11:00
... - Odpovědět
 

Viem že so mnou bude málokto súhlasiť, ale to Hendovo KO bolo z môjho pohľadu dosť nechutné. Lombard bol jasne vypnutý a ďalej dostával bomby lakťom do hlavy. Viem, že zápas má ukončiť rozhodca, zo športového hľadiska mu teda niet čo vytknúť, ale z ľudského hľadiska je to odporné.   

predator - Čtenář - 11.6.2016 v 14:42
joe - Odpovědět
 

videli ste Joe Rogan pridal na Instagram plagát UFC 204, na ktorom je Bisping vs  Henderson 2 a  Bisping ten zápas vraj veľmi chce...

Chael Perosh - Čtenář - 11.6.2016 v 14:54
Re: joe - Odpovědět
 

Jop upřímně mě to točí do vrtule...Jacaré má na ten titulák právo jako nikdo. Jak sem měl megaradost z Hendovi výhry tak mi je jeho chování proti srsti, Hendo si doma pustil X let starý video kde sestříknul Bispinga a teď když má Bisping titul tak má najednou strašnej zájem o zápas s ním i když by měl mít zájem max Michael kterej by chtěl odčinit prohru. Hendo prostě vycejtil že by mohl urvat titulák a začal prudit. Hlavně že na tiskovce držel hubu a pak píše na internet jedno velkohubý prohlášení za druhým. Myslí si stejně jako ostatní, že je Bisping snadná kořist, okej to beru ale měl by si uvědomit že právo na titulák fakt nemá. Což ale nehrozí to si v UFC poslední dobou neuvědomuje nikdo laughing fandím ve scénář Michael vs Jacaré, pokud bude Bisping vs Hendo 2 tak chci vidět tentokrát Henda spát. 

predator - Čtenář - 11.6.2016 v 15:18
Re: Re: joe - Odpovědět
 

ufc by možno dalo šancu Souzovi na titul ale ten  podstúpil operáciu kolena takže je von z hry preto vymýšlajú takéto blbiny 

yamay - Čtenář - 11.6.2016 v 15:46
Re: Re: Re: joe - Odpovědět
 

Titulovy fight bude najskor za niekolko mesiacov, to uz bude Jacare davno OK.

yamay - Čtenář - 11.6.2016 v 15:45
Re: Re: joe - Odpovědět
 

Vidim to podobne. Pre mna je Hendo legenda, ale ak by mu dali titulovy zapas proti Bispingovi, prial by som si, aby "The Count" vypol Henda. Bisping vs. Jacare, to je pravy titulovy fight.

Patriot - Redaktor - 11.6.2016 v 16:57
Re: Re: Re: joe - Odpovědět
 

Tuhle logiku lehce nepobírám. UFC by tím zápasem pochcalo celou divizi a trestem by jim mělo být to, že jeden veterán dostane knockout? laughing Úplně vidím Whitea, jak ho to dojetím rozpláče a půjde si dát na uklidnění několik bazénů v penězích, které by na tom fightu vydělal. Něco jiného to bylo ve chvíli, kdy začaly dostávat na prdel mediální tlačenky, které UFC pracně budovalo, protěžovalo a sázelo na ně do budoucna. Ale to fakt není Hendův případ laughing pokud Hendo zkouší dělat nějakej hype, tak jednak myslí na velkolepý završení kariéry (těžko mu to vyčítat) a jednak to dělá na doporučení svého manažera. A to asi nedostal hned na pozápasové tiskovce...tam měl po té sodovce od Lombarda v prvním kole nejspíš plnou hlavu jiných věcí, např. jak se vlastně žere příborem.

yamay - Čtenář - 11.6.2016 v 20:21
Re: Re: Re: Re: joe - Odpovědět
 

Pravda. Len Hendo mohol odist po vitaznom zapase, co sa mu druhy krat proti Bispingovi nemusi podarit, aj ked samozrejme sanca je vzdy. "Count" je teraz viac opatrny, takticky ovela vyzretejsi. Ukoncit karieru vypnutim Lombarda by bolo pre Henda najlepsie riesenie, ved to bola zaroven pekna rozlucka s fanusikmi, rodina v octagone, emocie.....

Verim, ze to dostane Jacare, aj ked chapem, ze marketingovo je zaujimavejsi v tejto chvili Hendo.

malylada87 - Čtenář - 11.6.2016 v 21:29
Re: Re: Re: Re: Re: joe - Odpovědět
 

dle meho na 100% Weidman, jelikož by to i časově vyšlo na 205 v NY, kde jej určo budou chtít dát a titulák se jim tam bude hodit.

adoss - Čtenář - 11.6.2016 v 22:54
Re: Re: Re: Re: Re: Re: joe - Odpovědět
 

A co Weidman předvedl od té doby, kdy ztratil ten pásek? Jestli někoho nechci vidět v tituláku tak je to weidman a rockhold.  V těžký jsem taky nepochopil, proč měl cain hned dostat odvetu. Nevim, co to je za modu. Jako kdyby nestacilo, ze rozhodci sampionum automaticky nadrzuji, jeste bys ho mel v podstate porazit dvakrat.

malylada87 - Čtenář - 11.6.2016 v 23:42
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: joe - Odpovědět
 

však ja netvrdím, že by to měl dostat, ale že to dostane od UFC. Protože bude mít zápas v NY jakožto domací a jako první turnaj tam si ho nedovolí neobsadit. Měl mít odvetu  s Rockholdem, kde se zase zranil a myslím, že mu to dají. Určitě pro tento turnaj by bylo i marketingově lepší Bisping s Weidmanem. Zase mi to nepříjde srovnatelné s Cainem, Weidman přece jen prohrál svůj první zápas v kariéře, po dlouhé šnůře. Ale taky bych tam viděl raději Souzu. ALe je mi to jedno, Souza se šance ještě dočka, jestlí hned nebo po jednom zápase, to už je jedno.

adoss - Čtenář - 12.6.2016 v 00:01
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: joe - Odpovědět
 

Vsak taky netvrdim, ze to tvrdis:) a bavim se o tom, ze nechapu, proc by mel mit odvetu s rockholdem. OK, par chlapku tam sestrelil, ale okamzitou odvetu? Jako za co? Je fakt, ze weidman mi proste vadi a nikdy mu prat nebudu. Ale tady se to snazim vnimat nestranne a proste nevidim jediny rozumny duvod, proc by mel jit weidman o ten pas. Krome navstevnosti v NY samozrejme. A s cainem to je naprosto srovnatelne. V obou divizich je dostatek jinych kandidatu a ani jeden z tech zapasniku nebyl jako sampion nijak vyjimecny. Ze kolem caina byl uplne nesmyslny hype, je druha vec.

mimo - Čtenář - 12.6.2016 v 14:02
Re: Re: Re: Re: Re: Re: joe - Odpovědět
 

A ako na tom vlastne Weidman zdravotne je ? Jediné , čo sa dá vystopovať sú info hneď po zranení - že mal poškodenú , vyhřezlú / dúfam že to píšem správne ../ platničku , ktorá mu tlačila na nerv a preto mal problémy s rukou .Dokonca hrozila operácia a to by bola asi definitívna stopka . Ale bežne sa najskôr  nasadzuje konzervatívna liečba - masáže , elektroliečba , poprípade ozónové injekcie , ktoré zmenšujú opuch / viem o čom píšem - sám som si tým prešiel .../Ak by bol fit v NY by sa s ním pravdepodobne počítalo . A ešte básnická otázočka nováčika - NY MMA zápasy zlegalizoval toť nedávno,  ak sa nemýlim a Weidman to s týmom poriadne oslavoval ?

Caidel - Administrátor - 12.6.2016 v 16:02
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: joe - Odpovědět
 

Už je po operaci. Nechce se mi to teď hledat přesně, ale myslím že hlásil něco jako že za nějakých šest osm týdnů může začít trénovat a vyhlíží nějakého vhodného soupeře. UFC 205 samozřejmě bude chtít hodně.

spear - Čtenář - 12.6.2016 v 16:33
BAR - Odpovědět
 

Chlapi měl bych otázku mimo téma, nevíte v praze o nějakým baru kde se dají sledovat UFC živě?? samozřejmě kvůli dvoustovce :D

Ondatra9 - Čtenář - 12.6.2016 v 17:18
Re: BAR - Odpovědět
 

UFC dávají na Nova sport 2, takže nějakej, kterej má O2 TV nebo jinej saťák, kdej je Nova dvojka, spíš ta otvíračka bude problém, to spíš nějakej nonstop:).