přihlásit trvale
Nová registrace
Jan Homolka: "Na těch pár minut v ringu na ničem jiném nezáleží!"

Jan Homolka: "Na těch pár minut v ringu na ničem jiném nezáleží!"

přečteno: 3874×
15.01.2015 v 22:15 | Autor: Roman Lukáč
diskuse: 0×
Rubriky: Rozhovory / K-1 / ČR

Přinášíme vám rozhovor s Honzou Homolkou, trenérem a bojovníkem z SKS Arény Kladno, který již tuto sobotu nastoupí do jedné z vyřazovacích pyramid na Yangame´s Fight Night 2 v Praze. Kladenský bojovník, který léta zápasil ve váze do 81 kg, se premiérově představí ve váze do 70 kg, načne druhou stovku odbojovaných zápasů a bude usilovat o účast na prestižním ruském turnaji Tatneft v Kazani. V tvrdé konkurenci domácí špičky se v sobotu pokusí prodat zkušenosti ze svého půlročního pobytu v Thajsku. Pár týdnů na to nastoupí na akci GCF ke svému druhému zápasu v MMA. Ten první absolvoval ještě v Thajsku a vyhrál jej TKO v 1. kole.

Honzo, jaká je forma před blížícím se turnajem Yangame v Praze?

Forma je dobrá, nějak to všechno zaklaplo - příprava, změna stravování , nastavení hlavy a posbíraný zkušenosti.

Co u tebe znamená „nastavení hlavy“?

Jakože se mi daří nastavit hlavu tak, že na těch pár minut v ringu na ničem jiném nezáleží… na osobních problémech, starostech všedního života, složenkách apod. A díky tomu si to v podstatě fakt užiju a udělám to nejlepší!

Jak tedy probíhala příprava?

V podstatě podobně jako to dělávám s důrazem na pár věcí, které bych rád použil vzhledem k soupeřům a pravidlům pod kterými budeme zápasit.

Změnila se nějak tvoje příprava či strategie, když víš, že první tři kola jsou v podstatě o tom, dát nebo dostat KO?

To se necháme všichni překvapit, jak tohle bude makat.

Poslední zhruba rok byl, alespoň jak to já z dálky pozoruju, zásadní na tvé cestě bojovníka. Zhruba půl roku jsi strávil v Thajsku. Kdy přišel nápad tady všeho na půl roku nechat a odletět do Thajska?

Ten rok toho bylo ještě o něco víc, byl jsem ještě před Thajskem na měsíc na Filipínách. Taky trénovat. No a nápad přišel po první návštěvě Thajska před pár lety. To byla říše snů. Ale pak se seběhlo dost okolností tím správným směrem a bylo to - nebudu lhát, že to bylo lehký na takovou dobu odjet, ale nakonec sem se s tím nějak popral.

Letěl jsi sám nebo s někým?

Byl jsem sám, takže trochu něco jiného, než tréninkové cesty doteď, kdy jsem vždycky letěl s menší, či větší partou.

Kde přesně jsi byl?

Byl jsem v team Quest Thailand ve městě Chinagmai.

Předpokládám, že tenhle tým sis nevybral náhodou?

Vlastně trochu jo, cca rok před tím, než jsem tam jel, jsem tento team navštívil. Jenom se podívat jak to tam vypadá, že bych tam třeba někdy v budoucnu jel trénovat. Seznámil jsem se tam s majitelem a o několik měsíců později dělali do toho teamu "nábor" sponzorovaných zápasníků. No a já jsem tu "aplikaci" vyplnil a nakonec jsme se dohodli, že mě vezmou a chvíli tam pobudu.

Vím, že už si tam předtím byl, ale přeci jen je něco jiného tam letět na pár týdnů, než tam šest měsíců žít každodenní život. Co ti ten půl rok života a trénování tam dal jednak po té sportovní a jednak po té osobní stránce?

No to je dobrá otázka, pořád to v sobě nějak zpracovávám. Občas mi přijde, že je to pár let, co jsem tam byl a občas mám pocit, že sem odletěl včera. Byla fakt paráda, být členem týmu profi zápasníků a vědět, že za ten den musím absolvovat 2-3 tréninky, dobře se najíst a nic víc. To tady nehrozí. Nejsem úplně společenský typ, tak mi chvíli trvalo se tam dát s lidmi dohromady, ale musím říct, že jsem si tam udělal přátele na celý život.

Plánuješ se tam v budoucnu zase vrátit?

Jojo, někdy asi jo. Povedlo se tam nechat "dobré jméno" protože jsem nevynechal skoro žádný trénink a byl jsem přínosem pro celý tým co se týče stand-upu, vedl jsem tam nějaké tréninky strikingu.

Zaznamenal jsem, že kromě trénování, jsi tam minimálně jednou absolvoval i ostrý zápas. Mohl bys prozradit, jak ses k němu dostal, kde a proti komu a jak to dopadlo?

Zápasy měly být 2-3, nakonec z toho byl jeden - byla to moje premiéra v MMA na lokální akci, kde jsem vyhrál v prvním kole na GnP. Musím, říct, že se mi to dost zalíbilo a do klece se ještě podívám.

Před pár lety jsme se v rozhovoru pro ronnie.cz bavili o tom, že postupně přitvrzuješ od polokontaktních disciplín, s nimiž si začínal až po  fullcontact, K-1. Nyní máš za sebou i zápas v MMA a zdá se, že tvá cesta na téhle pomyslné trase je u konce. Budeš se MMA věnovat i dál?

Akorát jsem to zmínil, chtěl bych absolvovat pár MMA zápasů a uvidíme, kam mě vítr zavane. Ještě mám před sebou pár let takového zápasení a  "na důchod" se pustím do BJJ.

Ptám se proto, že jsem viděl tvojí fotku na propagačním plakátu GCF. Takže tvůj návrat do „klece“ už má konkrétní obrysy?

Ano, s Hášou jsme si plácli a za nedlouho mě budete moct vidět naživo. Soupeřem bude kamarád Marek Bartl z KBC Přerov, takže taková přátelská štípaná a věřím, že hodně koukatelná!

Po návratu o tobě nebylo moc slyšet. Jak jsem se dozvěděl, údajně ses zranil. O co přesně šlo?

Krom spousty menších věcí během několika měsíců intenzivního tréninku, to na konci odnesl meniskus, ale operace proběhla v pohodě a už jsem s tím i odjel zápas na Noci Válečníků 9 na Kladně a vše funguje, jak má.  Mě nedostanou!

V ringu ses objevil až v prosinci na zmiňované Noci Válečníků. Soupeř se prý ve druhém kole zranil. Co se přesně stalo a jaký byl dosavadní vývoj zápasu?

Soupeř si nakopl palec u nohy a v zápase nepokračoval... podle mě to mohl aspoň zkusit, to by zápasník měl udělat. Jinak se zápas vyvíjel podle plánu.

Jednou z dalších zásadních změn je u tebe fakt, že z váhovky -81 kg, ses postupně přes váhu do 75 kg dopracoval až do -70 kg. Proč ten sestup?

Kombinace několika věcí - jednak profi ring je něco jiného než amatérský a v dnešní době se prostě shazuje, je to součástí hry, druhá věc je ta, že už několik měsíců nejím maso, takže váha sama trochu spadla a funguje se mi na tomto druhu stravování prostě líp!

Osobně s vegetariánstvím/veganstvím taky už delší dobu koketuju, co tě přimělo k tomuhle kroku?

Během svého života kolem sportu jsem samozřejmě zkoušel různé způsoby stravování a něco fungovalo líp, něco hůř. Na myšlenku zkusit tohle mě jako první přivedli kamarádi z pražského Kosagymu, Marek Svitek a Ivoš Zubatý. Když jsem přijel do Thajska, byl trochu problém sehnat kvalitní maso, tak jsem to začal zkoušet... pak do teamu přibyl Bruno Calvarho, brazilský MMA zápasník (3.dan BJJ), který je vegan už několik let a dost jsme o tom mluvili a to mě utvrdilo v tom, že je to opravdu možné. Hlavní přínos, co se týče tréninku, vidím v lepší regeneraci a tak nějak to celé zapadá do mého "životního názoru“. Nejsem pacifista a pokud bychom zvířata lovili abychom se uživili a neumřeli, bylo by to v pořádku, ale v dnešním světě, kdy je bez problému možné existovat bez toho, nevidím důvod zvířata chovat na maso a mléko v takových podmínkách, v jakých jsou chované.

Zatím jsem slyšel jen samé pozitivní ohlasy – více energie, člověk se cítí lehčí… souhlasí to i u tebe?

Jop, tohle přesně sedí! Taková strava může být neuvěřitelně pestrá a chutná a přitom opravdu výživná! Jde jen o to vytrhnout se ze své "komfortní zóny" toho co známe a na co jsem zvyklý a začít věci dělat jinak...

Už sis – 70 kg vyzkoušel nebo to bude v sobotu premiéra?

Bude to premiéra....

Už víš, kdo bude tvým prvním soupeřem v pyramidě?

Zatím nevím, losování proběhne až po pátečním vážení.

Každopádně přeju hodně štěstí!Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky