přihlásit trvale
Nová registrace
Daniel Barták: „Z MMA je moderní sport s novou image.“

Daniel Barták: „Z MMA je moderní sport s novou image.“

přečteno: 7248×
03.09.2011 v 09:01 | Autor: Petr Maršálek
diskuse: 0×
Rubriky: Rozhovory / MMA / ČR

Daniel Barták

jeden z první generace závodníků MMA v ČR, aktuálně hlavní trenér pro Brazilské jiu-jitsu a MMA v pražském Pentagymu.

Dvojnásobný mistr České republiky ve Vale tudo
Držitel prvního technického stupně Wingtsun
Trenér boxu ČBA třetí třídy.
Držitel fialového pásu v BJJ.
Držitel Shooters MMA licence.
Mistr Evropy v BJJ

Kdo přijde poprvé na trénink pražského Pentagymu, může snad být na první pohled zklamán, pokud očekává jako trenéra velkého, potetovaného kulturistu s vyholenou hlavou, jak si často laici trenéra MMA představují. Hned vzápětí, jen co začne rozcvička, však zklamání přejde, a pokud si vás Dan vezme „do parády“ na sparing, určitě poznáte, jak moc byste se na první pohled spletli. Níže naleznete rozhovor s tímto trenérem BJJ a MMA, bývalým úspěšným zápasníkem v ultimátních zápasech, a v neposlední řadě spisovatelem, Danielem Bartákem.

Dane, co tě vlastně přivedlo k bojovým sportům?

Asi největším důvodem byly akční filmy, v čele s Brucem Lee. I kvůli němu jsem začal cvičit Wing Tsun, i když původně jsem chtěl chodit na Jeet Kune Do (styl vyvinutý právě Brucem Lee, pozn. autora), toto bojové umění však v té době u nás nikdo netrénoval. V nějakém časopise jsem pak viděl článek právě o Wing Tsun, a protože s ním začínal i Bruce Lee, rozhodnul jsem se pro něj.

Po nějaké době ses se svým trenérem, Bohumilem Jedličkou, rozhodnul vstoupit do tehdy začínajících ultimátních zápasů. Měl jsi nějaký sen, se kterým jsi do tohoto sportu šel?

V té době jsem byl hodně iniciativní, a zároveň jsem chtěl být nejlepší ve všem, co dělám. Chtěl jsem porazit kohokoliv, a právě idea ultimátních zápasů s možností boje s různými protivníky mě nadchla. Nakonec mě to však přestalo naplňovat, a do posledního zápasu už jsem nastupoval s tím, že jsem si to musel víceméně „odzápasit“.

V době tvých zápasů to vypadalo na velký vzestup nejen ultimátech zápasů, ale obecně všech bojových sportů, konaly se turnaje a zápasy, ale pak najednou přišel velký útlum. Čím to bylo způsobeno?

Popravdě, nejsem si úplně jist, čím to bylo. Na nějakou dobu jsem po skončení závodění  „vypadnul“ z dění a upřímně, jsem trochu „atyp“ co se týče toho, že pokud se to netýká mých zápasů, tak dění okolo ultimátních zápasů příliš nesleduji. Obecně si myslím, že jako ve všem to bylo o penězích.

Po skončení kariéry závodníka Vale Tudo jsi „přesedlal“ na pozici trenér. Nejprve ve svém původním stylu Wing Tsun, a posléze už jako trenéra Vale Tudo. Je pro tebe pozice trenéra při zápasech horší, než pozice závodníka?

Pro mě je obojí hrozné. (smích). Ale když jdu do zápasu sám, vím přesně, co všechno jsem udělal pro to, abych byl úspěšný.  A v případě nezdaru jsem první, na koho svádím důvod svého selhání. Když jde do zápasu můj svěřenec, tak předem dokážu odhadnout, jak asi dopadne, protože vím, jak ten kluk trénoval. Hodně mě mrzí prohry kluků, kteří do toho dali všechno, ale takový je sport. Často nespravedlivý.

Aktuálně se i díky rozmachu největší organizace UFC stávají ultimátní zápasy velice populární, důsledkem je i to, že k tobě na tréninky chodí více lidí. Je pro tyto „nově“ příchozí motivace stejná, jako byla třeba pro nováčky před pěti lety?

K vzestupu MMA u nás určitě přispěla řada faktorů. V první řadě úspěchy našich zápasníků doma i v cizině. Nově vzniklé servery specializující se na náš sport. Články v časopisech a reportáže z turnajů v televizi. K druhé části otázky si myslím, že 70% lidí co přijde na trénink, by jednou chtělo zápasit. Ale většinu z nich odradí, když zjistí co by tomu museli obětovat, aby se s tím dalo jít na první zápas, neřkuli stát se mistrem světa. Další část tvoří lidé, kteří si přijdou zlepšit fyzičku, vypustit páru nebo se chtějí jen odreagovat od starostí okolního světa a chtějí poznat nové lidi. MMA je moderní sport s novou image. Už dávno nepatří do škatulky vymlácených mozků, i když někteří lidé ho tak stále vnímají.

Ty a někteří další členové Penta gymu máte licenci organizace Shooters MMA.  Co přesně tato licence znamená?

Ve své podstatě znamená, že absolvuješ čtyřdenní intenzivní kurs, který prohlubuje tvé znalosti se všemi strastmi a slastmi MMA. Důležité je si ale říci, že na něj nemůže přijít nováček bez zkušeností. Protože nejen, že by takovou porci technik nepobral, ale ještě by ostatní zdržoval. A ve společnosti profi zápasníků se zkušenostmi z Cage Rage, UFC nebo M-1 by to asi nebylo dobré. Už jen to, že se tito borci semináře účastní, svědčí o jeho vysoké kvalitě. A šéf trenér August Wallén se ji snaží každým rokem zvedat a kurzy vylepšovat. A to nejen v MMA, ale i v BJJ, K-1 nebo grapplingu.

Myslíš, že by bylo dobře, aby vznikla třeba podobná organizace, která zaštítí MMA v rámci ČR nebo Evropy, a bude držet úroveň trenérů, či rozhodčích?

Možná by to bylo ku prospěchu věci, ale mám obavy, že v současné době se nic podobného nerýsuje.

Zmínil jsi BJJ, jehož jsi současně závodníkem i trenérem. Nemyslíš, že BJJ se svými pravidly a sportovními omezeními, současně s technikami využívající oblečení, může být v současném MMA spíše na škodu?

Myslím, že ten kdo chce dělat MMA by měl mít základy v BJJ nebo submission wrestlingu, protože to výrazně zlepšuje „cítění“ a kontrolu soupeře. Přijde mi, že jejich ground game je pak mnohem komplexnější. Samozřejmě, ale je to jen můj názor, který nikomu nevnucuji.

Jednou z moderních vln je spojení BJJ s jógou, u tebe v tělocvičně se zrovna jóga cvičí, nezkoušel jsi i ty zapojit některé cviky třeba do rozcvičky?

Já jsem rád, že se ohnu. (smích) Třeba Rickson Gracie právě jógu cvičí a ten určitě ví proč. Jóga je velice dobrým doplňkem pro tento bojový sport a pro život obecně. Nejenom, že vás protáhne, ale i zklidní. Tam kde je lepší flexibilita, tam může být i bližší cesta k cíli, tedy k vítězství. Byl jsem například na turnaji v Abu Dhabi, a tam byl jeden týpek tak flexibilní, že svého soupeře motal, že jsem jenom koukal. Ale na druhou stranu, pro ty méně ohebné je dobré vědět, že stačí šoupnout boky a změna úhlu vám pomůže z těžké situace nebo k lepší pozici.

Kde čerpáš inspiraci pro skladbu tréninků a nové techniky? Kopíruješ někdy techniky nebo postupy, co třeba vidíš na internetu?

Samozřejmě, že se tam občas kouknu, ale spíš na doporučení, než abych se po něčem pídil. Obecně platí, že věřím postupům a principů, které August Wallén učí na kurzech Shooters MMA. Z vlastní zkušenosti vím, že fungují.  Dále pak jezdím na různé semináře u nás nebo v zahraničí. Anebo některého z trenérů pozvu sám.

A na konec několik rychlých dotazů…

Oblíbený zápasník MMA ?

GSP, Sakuraba, Jon Jones a Pavel Bechtold.

Oblíbený sportovec mimo MMA?

Mám rád Jardu Jágra, líbí se mi profesionalita Dominika Haška.

Oblíbená technika?

Mám rád všechny techniky, kterými ukončuji zápas. (smích)

Oblíbený kondiční nebo posilovací cvik nebo nářadí?

Musím přiznat, že nenávidím posilování, moje oblíbená činnost je válet se na žíněnce. (smích)

Oblíbený zápas?

Nějaký takový asi nemám. Ale mám rád zápasy, které končí pěkným K.O..

foto:
soukromý archiv Dana BartákaSouvisející články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky